به کودکان کمک کنیم تا انتخاب کنند

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

تصمیم گیری,تصمیم گیری کودک در انتخاب لباس

تصمیم گیری بخشی از فرآیند رشد است

 

بیایید با یکدیگر صادق باشیم! چه قدر به کودکانتان فرصت تصمیم گیری می دهید؟ آیا از آن دسته مادر و پدرهایی هستید که نظرات خود را مانند بخشنامه به بچه هایشان دیکته می کنند؟ آیا گمان می کنید هر آنچه به ذهن البته با تجربه  شما می رسد به صلاح فرزندانتان است؟ یا از زاویه ای دیگر هر آنچه کودک شما می گوید الزاماً نادرست و غیر قابل پذیرش است؟ آیا اگر به زعم شما خطایی از کودکتان سر بزند مانند یک بازجو با او رفتار خواهید کرد؟ و …

سوالاتی از این قبیل را در ذهنتان مرور کنید و به یاد داشته باشید که برخوردهایی از این دست کودک شما را فردی متزلزل با قدرت تصمیم گیری بسیار پایین بار خواهد آورد که در آینده ای نه چندان دور متاثر از بسیاری باورهای درست و غلط اطرافیان خواهد بود.

 

اگر برایتان قدرت تصمیم گیری فرزندتان اهمیت دارد و اگر به تاثیر تصمیم گیری های درست در بزنگاه های زندگی واقفید از همین امروز با کمک به بلوغ فکری فرزندتان و با احترام به تصمیم های ولو به ظاهر نادرست او کودک را یاری کنید تا قدرت تصمیم گیری خود را بارور ساخته و از ابراز تصمیمش ابایی نداشته باشد.

 

 تصمیم گیری بخشی از فرآیند رشد است. کودک شما باید یاد بگیرد که در مورد کارهایی که باید انجام دهد فکر کند نه اینکه صرفا کارهایی را که به او می گویید انجام دهد یا در برخی موارد از انجام دادن آنها طفره برود! اما با این حال شما در این دوران نمی توانید دست کودک خود را برای انتخاب کاملا باز بگذارید؛ زیرا او ممکن است تصمیمهایی بگیرد که یا برای سلامتی او مضر باشند (مثلا تصمیم بگیرد که فقط یک بار در هفته دندانهایش را مسواک کند) یا برای شما قابل تحمل نباشند (مثلا بخواهد لباس مهمانی اش را در مدرسه بپوشد).

 

بهترین راه برای اینکه امکان تمرین برای تصمیم گیری را در محدوده انتخابهای مطمئن و ایمن برای کودک خود فراهم کنید این است که به نحوی زندگی خود را برنامه ریزی کنید که کودک برای انتخاب کاملا آزاد باشد اما گزینه های در دسترس او به دقت انتخاب و محدود شده باشند. او می تواند انتخاب کند که دندانهایش را قبل از داستان شب یا پس از آن بشوید یا اینکه یکی از دو بشقابی را که برای شام به او پیشنهاد می دهید انتخاب کند.

 

تردیدی در میان نیست که هر تصمیمی دو سویه درست و غلط دارد؛ چه بزرگسال باشیم و چه کودک. پس با دقت نظر به تصمیم کودک گوش فرا دهید ، روی انتخاب هایش تامل داشته باشید و بگذارید او نیز حس کند که نظرات و تصمیماتش برای شما حائز اهمیت است. به این ترتیب شما قدرت تصمیم گیری کودک را در اعتماد به نفس او می تنید و نهالی از توانایی اتخاذ تصمیم درست در وجود او می نشانید که در بزرگسالی درختی تناور خواهد شد و از آن میوه های تصیمات هوشمندانه و دقیق به بار خواهد آمد.

سعی کنید در عوض امر و نهی و آموزش چگونگی انجام یک کار از راه های غیر مستقیم وارد عمل شوید. یکی از ساده ترین راه ها برای کمک به پرورش قدرت تصمیم گیری در کودکانِ خردسال( ۴-۷سال) این است شما برای امور مختلف همواره چند گزینه که از نظرتان درست است به کودک پیشنهاد دهید و بگذارید خودش هر چه را صلاح می داند بگزیند. این روش باعث می شود هم نظر شما تامین شده باشد و هم کودک بداند می تواند تصمیم گیر و از آن مهم تر تصمیم ساز باشد.

 به کودک خود کمک کنید تا تصمیم بگیرد
حتی احساسات خود کودک هم ممکن است برای خودش رازآلود و مبهم باشند. مطمئن نبودن در مورد احساسات فعلی اش به همراه اینکه نمی تواند احساسات قبلی اش را به یاد بیاورد و همچنین نمی تواند احساسات آینده اش را پیش بینی کند، تصمیم گیری را در برخی موارد برای او مشکل می کند. به نظر می رسد که این سوال که «دوست داری پیش من بمانی یا با پدرت به فروشگاه بروی؟» یک تصمیم ساده و نه چندان مهم باشد؛ اما برای کودک این تصمیم نه صریح و روشن و ساده است و نه بی اهمیت. او از کدام مورد بیشتر لذت خواهد برد؟ دفعه قبل از کدام یک از اینها بیشتر لذت برد؟ اکنون دوست دارد که کدام مورد را انتخاب کند؟ او نه پاسخ این سوالها را می داند و نه می تواند پاسخ آنها را بداند. او دودل است و هر کدام از موارد نیز که برای او انتخاب شود نهایتا او با مشکل و ناراحتی مواجه خواهد شد. البته او در آینده مجبور خواهد بود که یاد بگیرد که خودش تصمیم بگیرد؛ این هم بخشی از فرآیند رشد است.

اما او در صورتی که بتواند در مواردی که ضرری برای او ندارند تصمیم گیری را تمرین کند، سریعتر و شادمانه تر یاد خواهد گرفت که چگونه تصمیم بگیرد. اگر دو جور شیرینی یا شکلات داشته باشد این سوال که: «کدام یک را می خواهی اول بخوری؟» می تواند یک سوال مناسب باشد که او بدون استرس در مورد آن فکر کند. او هر دو شکلات را دارد. کسی هم نمی خواهد شکلات دیگر را از او بگیرد. او می تواند در صورتی که دوست داشته باشد نظرش را شش بار عوض کند! 

تصمیم گیری,تصمیم گیری کودک در انتخاب لباس

 به کودک خود کمک کنید تا بتواند درست تصمیم بگیرد

 

 انتخاب لباس
معمولا والدین از احساسات شدید کودکان خردسال خود (حتی کودکان ۳ یا ۴ ساله) پیرامون لباسهایی که می پوشند شگفت زده می شوند. این مساله صرفا به رشد درک و احساسات کودک نسبت به لباسها مربوط نمی شود، بلکه به رشد درک و احساسات او در مورد خودش نیز ارتباط دارد. لباسها بخشی از تصور انسان نسبت به خودش را تشکیل می دهند و همچنین بخشی از تصویری هستند که انسان از خودش به دنیا نمایش می دهد. کودک شما دوست دارد چه کسی باشد یا دوست دارد که امروز دیگران در مورد او چه فکری بکنند؟ و اگر گروهی از کودکان وجود دارند که در زندگی او مهم هستند، او می خواهد چگونه و با چه قیافه ای بین آنها ظاهر شود؟

کودک شما هنوز آنقدر رشد نکرده است که بتواند برای خریدن یا پوشیدن لباس انتخاب کند؛ اما مسلما آنقدر بزرگ شده است که حق داشته باشد در این باره حرف بزند. چرا باید لباس و ظاهر او مطابق سلیقه فرد دیگری انتخاب شده باشد؟ در هر زمان سعی کنید دو یا سه دست لباس که برای آن موقعیت مناسب بوده و برای شما نیز قابل قبول باشند به او پیشنهاد بدهید و به او اجازه بدهید که با آزادی کامل از بین آنها انتخاب کند. سعی کنید او را واقعا آزاد بگذارید؛ اگر هر دو دست لباس واقعا مناسب هستند نباید انتخاب او (مثلا پیراهن مخملی قرمزرنگ با شلوار نارنجی) را رد کنید.

جنگ و دعوا سر لباس می تواند اولین مشکل شما در آغاز روز باشد. شاید بهتر باشد که شب قبل و پیش از خواب مجموعه ای از لباسها را برای انتخاب در اختیار کودک خود قرار دهید. اگر کودک شما دوست ندارد که انتخابهایش برای لباس بسیار محدود باشند می توانید همه لباسهای فصلی یا لباسهایی را که تنها برای مراسم خاصی مناسب هستند از دسترس او دور کنید تا او بتواند با آزادی کامل از بین لباسهای باقیمانده انتخاب کند. شاید در برخی مواقع به لباسهای مختلف و متعدد نیازی نباشد و تنها چند لباس هم برای کودک شما کفایت کنند: او ممکن است از یک یونیفورم شخصی برای روزهای هفته استفاده کند و دو دامن و جوراب شلواری یا پیراهن را نیز به طور متناوب انتخاب کند.

هرچند شما لباسهای مختلف و انتخاب آنها را مدیریت می کنید اما اطمینان حاصل کنید که استفاده از این لباسها نیز تا حد امکان برای کودک شما آسان باشد. به جای استفاده از زیپهای داخلی که استفاده از آنها بسیار مشکل است دکمه ها و قلابهایی را انتخاب کنید که او بتواند به تنهایی آنها را باز و بسته کند. حتی الامکان به جای شورتها، دامنها و شلوارهای زیپ دار، از لباسهایی که کمر آنها کشی است استفاده کنید (مگر اینکه کودک شما با اصرار بخواهد که دامن، شلوارک یا شلوار زیپ دار به او بدهید)؛ و همچنین کفشهای چسبی (به جای کفشهای بنددار) بخرید. موارد اضافی و خسته کننده از قبیل دستکش یا کلاه را تا حد امکان کاهش دهید و در صورت ضرورت این موارد را به لباس او بدوزید که گُم نشوند.

 منبع:ninisite.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۱۰ دیدگاه
 1. acting schools in florida 3 ماه قبل

  That is what Method Actors call ‘sense memory’.

 2. ۹٫ UCLA College of Theater, Film, and Tv.

 3. Jayson 3 ماه قبل

  Some colleges make this a two-stage course of.

 4. Rogelio 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 5. bbs.yahboom.com 2 ماه قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Standards Inc.

 6. Jacquetta 2 ماه قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 7. Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 8. With investing, your capital is in danger.

 9. Ernestine 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 10. Lila 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 11. Desiree 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 12. Investor researches stocks, bonds, etc.

 13. Investments in most securities involve dangers.

 14. Cindy 2 ماه قبل

  Certified Financial Planner Board of Requirements Inc.

 15. financial advisor degree 2 ماه قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 16. Corine 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 17. www.continuummusicum.it 2 ماه قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 18. Shayla 2 ماه قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 19. With investing, your capital is in danger.

 20. Licensed Monetary Planner Board of Standards Inc.

 21. Barry 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 22. Certified Financial Planner Board of Requirements Inc.

 23. Stephanie 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so on.

 24. mylife.com 2 ماه قبل

  Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 25. whitepages 2 ماه قبل

  Hello to every one, the contents present at this web page are actually awesome for people knowledge, well, keep
  up the good work fellows.

 26. whitepages 2 ماه قبل

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow,
  just wanted to say great blog!

 27. whitepages 2 ماه قبل

  It’s awesome for me to have a web site, which is helpful in favor of my know-how.
  thanks admin

 28. whitepages 2 ماه قبل

  I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really pleasant post on building up new web site.

 29. coronarypassport.ru 2 ماه قبل

  I every time used to read article in news papers but
  now as I am a user of net so from now I am using net for posts, thanks to
  web.

 30. tals.top 2 ماه قبل

  constantly i used to read smaller content that also clear their motive, and that is also happening with this
  article which I am reading at this place.

 31. v.ly 2 ماه قبل

  Superb site you have here but I was curious if you knew of any
  forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of community where I can get
  advice from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Thank you!

 32. www.islamicentre.org 2 ماه قبل

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply
  spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated
  with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 33. I always used to read post in news papers but now
  as I am a user of net therefore from now I am using net
  for posts, thanks to web.

 34. This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 35. whitepages 2 ماه قبل

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I
  am experiencing difficulties with your RSS. I don’t know why
  I cannot subscribe to it. Is there anybody getting the
  same RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond?

  Thanks!!

 36. Mathias 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so forth.

 37. whitepages 2 ماه قبل

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 38. whitepages 2 ماه قبل

  I don’t even know the way I stopped up right
  here, but I believed this post was once good.
  I don’t realize who you might be however certainly you are going to a
  well-known blogger in the event you are not already. Cheers!

 39. whitepages 2 ماه قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!

  I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the
  future. All the best

 40. egm-septic.ru 2 ماه قبل

  What’s up to all, how is the whole thing, I
  think every one is getting more from this website, and your views are pleasant in favor of
  new visitors.

 41. whitepages 2 ماه قبل

  What’s up everybody, here every person is sharing these know-how,
  so it’s fastidious to read this website, and I used to pay a quick visit this weblog
  daily.

 42. flowersweb.info 2 ماه قبل

  Thanks for your personal marvelous posting! I truly
  enjoyed reading it, you are a great author. I will remember to bookmark
  your blog and will come back someday. I want to encourage you to continue your great work, have
  a nice holiday weekend!

 43. With investing, your capital is at risk.

 44. whitepages 2 ماه قبل

  I have learn a few just right stuff here. Certainly worth bookmarking
  for revisiting. I surprise how so much attempt you place to make this sort
  of fantastic informative website.

 45. 91prom.club 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 46. doitcraft.ru 2 ماه قبل

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is valuable and everything. However think of if you added some great images or video clips to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this
  site could certainly be one of the best in its niche. Wonderful blog!

 47. url.asterios.ws 2 ماه قبل

  Hey there I am so grateful I found your site, I really found you by
  error, while I was browsing on Yahoo for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through
  it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read much more, Please do keep up the superb work.

 48. www.stanki.by 2 ماه قبل

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your
  site is excellent, as well as the content!

 49. ezp.ulakbim.gov.tr 2 ماه قبل

  Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge
  so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 50. whitepages 2 ماه قبل

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 51. whitepages 2 ماه قبل

  There is certainly a great deal to find out about
  this subject. I really like all the points you have made.

 52. retcialis.com 2 ماه قبل

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through troubles with your RSS.
  I don’t know the reason why I am unable to join it.
  Is there anybody else getting similar RSS problems?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 53. whitepages 2 ماه قبل

  I have read so many content on the topic of the blogger lovers except this piece of writing
  is genuinely a good article, keep it up.

 54. http://www.ass-media.de 2 ماه قبل

  Hey! I know this is sort of off-topic however I needed to
  ask. Does managing a well-established blog like yours take a large amount of work?

  I am completely new to writing a blog however I do write in my
  journal every day. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and
  feelings online. Please let me know if you have any kind of
  recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 55. http://italianculture.net 2 ماه قبل

  This is a topic that is close to my heart…
  Cheers! Where are your contact details though?

 56. whitepages 2 ماه قبل

  I’m excited to find this site. I want to to thank you for ones
  time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you book-marked to
  see new stuff on your web site.

 57. musiccrazy.co.uk 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and so on.

 58. leaffie.com 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 59. www.ziyuan120.com 1 ماه قبل

  Investments in most securities contain risks.

 60. Sal 1 ماه قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 61. Troy 1 ماه قبل

  Hi to all, since I am genuinely keen of reading this web site’s post to be updated daily.
  It carries good information.

 62. brazilian steakhouse nj 1 ماه قبل

  What’s up to every one, the contents existing at this site are truly remarkable for people knowledge,
  well, keep up the good work fellows.

 63. brazilian wax cost 1 ماه قبل

  I just like the valuable information you supply for
  your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again right here frequently.
  I am moderately certain I will learn many new stuff proper here!
  Best of luck for the following!

 64. brazil flag image 1 ماه قبل

  Appreciation to my father who told me regarding
  this web site, this web site is actually amazing.

 65. brazilian steakhouse sf 1 ماه قبل

  Amazing things here. I’m very glad to look your article.
  Thanks a lot and I’m having a look ahead to contact you.

  Will you kindly drop me a e-mail?

 66. Cassie 1 ماه قبل

  It’s going to be end of mine day, except before finish I
  am reading this enormous piece of writing to increase my experience.

 67. Shaun 1 ماه قبل

  No matter if some one searches for his necessary thing, thus
  he/she wants to be available that in detail, thus
  that thing is maintained over here.

 68. Kristin 1 ماه قبل

  Hello to every single one, it’s really a good for me
  to go to see this website, it includes useful Information.

 69. Ferne 1 ماه قبل

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this web site on regular
  basis to get updated from most recent reports.

 70. brazil nuts cholesterol 1 ماه قبل

  Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely useful information particularly the last
  part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a
  very long time. Thank you and best of luck.

 71. Kevin 1 ماه قبل

  Hi there everyone, it’s my first visit at this web
  page, and paragraph is genuinely fruitful in support of me, keep
  up posting such content.

 72. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate
  to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 73. brazilian wax meme 1 ماه قبل

  Great post! We are linking to this particularly great post on our website.
  Keep up the great writing.

 74. brazilian steakhouse tacoma 1 ماه قبل

  This paragraph is genuinely a pleasant one it helps new the
  web users, who are wishing in favor of blogging.

 75. brazilian wax tips 1 ماه قبل

  Undeniably imagine that that you said. Your favorite reason seemed to be on the
  internet the easiest thing to consider of. I say to you, I certainly get annoyed at
  the same time as other people consider worries that they plainly don’t recognize about.
  You managed to hit the nail upon the highest and defined
  out the whole thing with no need side-effects , folks can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 76. Hunter 1 ماه قبل

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design.
  Thanks a lot

 77. Harriett 1 ماه قبل

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 78. brazil nuts cholesterol 1 ماه قبل

  Good information. Lucky me I ran across your blog by
  chance (stumbleupon). I have saved as a favorite for later!

 79. Joycelyn 1 ماه قبل

  I know this site presents quality dependent posts and extra information, is there any other site which presents these
  kinds of data in quality?

 80. brazilian wax near me 1 ماه قبل

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
  It will always be exciting to read through content
  from other authors and practice a little something from their
  websites.

 81. brazilian steakhouse tacoma 1 ماه قبل

  If you desire to take a great deal from this post then you have to apply such strategies
  to your won website.

 82. Sanora 1 ماه قبل

  I got this web page from my friend who shared with me regarding this website and at the moment this time I am visiting this site and reading very informative posts
  here.

 83. brazilian wax cost 1 ماه قبل

  Very good blog! Do you have any tips for aspiring writers? I’m hoping to start
  my own website soon but I’m a little lost on everything.

  Would you propose starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely
  overwhelmed .. Any suggestions? Thank you!

 84. Charles 1 ماه قبل

  Great website. A lot of helpful info here. I am sending
  it to a few buddies ans additionally sharing in delicious.

  And naturally, thank you in your effort!

 85. brazilian steakhouse nyc 1 ماه قبل

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work
  on. You’ve done a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 86. brazil nuts amazon 1 ماه قبل

  Nice blog here! Also your site loads up fast!

  What web host are you using? Can I get your affiliate link
  to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 87. Santos 1 ماه قبل

  I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

 88. Tod 1 ماه قبل

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I really hope to see the same high-grade content from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 89. brazil flag emoji 1 ماه قبل

  Your style is unique compared to other folks I’ve read
  stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 90. Frieda 1 ماه قبل

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any methods to help protect against content from
  being stolen? I’d truly appreciate it.

 91. brazil flag colors 1 ماه قبل

  I read this piece of writing completely about the comparison of
  most recent and preceding technologies, it’s amazing article.

 92. Zane 1 ماه قبل

  Hello, i feel that i saw you visited my blog so i got here
  to return the prefer?.I’m trying to find issues to improve my web site!I suppose its good enough to make use of a few of your ideas!!

 93. Evonne 1 ماه قبل

  Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
  you could be a great author. I will remember to bookmark your blog and may come back someday.
  I want to encourage one to continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 94. Malissa 1 ماه قبل

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. With thanks

 95. Felipa 1 ماه قبل

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s articles all the time along with a cup of coffee.

 96. Darci 1 ماه قبل

  Great website you have here but I was wondering if you knew of any user
  discussion forums that cover the same topics discussed in this article?

  I’d really love to be a part of online community where I can get advice
  from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 97. Omer 1 ماه قبل

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s website link on your page at appropriate
  place and other person will also do similar in support of
  you.

 98. Rita 1 ماه قبل

  Hi there, I enjoy reading through your article post.
  I like to write a little comment to support you.

 99. Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you may be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back at some
  point. I want to encourage continue your great posts, have a
  nice morning!

 100. Silvia 1 ماه قبل

  Excellent web site you have here.. It’s difficult to find excellent
  writing like yours nowadays. I really appreciate people like you!

  Take care!!

 101. Carole 1 ماه قبل

  What’s up, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 102. Lilliana 1 ماه قبل

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It truly helpful & it helped me out a lot.

  I’m hoping to give one thing back and aid others like you helped me.

 103. cerenzanegra.altervista.org 1 ماه قبل

  You are so awesome! I do not think I’ve read something
  like that before. So wonderful to discover another person with a few genuine
  thoughts on this topic. Seriously.. thank you for
  starting this up. This web site is something that is
  needed on the web, someone with some originality!

 104. Jacob 1 ماه قبل

  I know this web page presents quality based content and other data, is
  there any other web page which presents such data in quality?

 105. Hi, Neat post. There’s a problem along with your web site in web explorer, may check this?

  IE still is the marketplace chief and a huge portion of people will
  omit your wonderful writing because of this problem.

 106. Liliana 1 ماه قبل

  Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for
  your next write ups thanks once again.

 107. brazilian steakhouse sf 1 ماه قبل

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different subject but it has
  pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 108. Tuyet 1 ماه قبل

  You ought to be a part of a contest for one of the most useful
  sites on the net. I’m going to recommend this blog!

 109. brazil nuts selenium 1 ماه قبل

  It’s remarkable designed for me to have a
  web page, which is valuable designed for my knowledge. thanks admin

 110. brazilian wax cost 1 ماه قبل

  It’s an remarkable paragraph in favor of all
  the online users; they will take benefit from
  it I am sure.

 111. Amos 1 ماه قبل

  This site truly has all the info I wanted concerning this subject and didn’t know
  who to ask.

 112. Carley 1 ماه قبل

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of
  us have developed some nice methods and we are looking to swap strategies with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 113. brazil flag vector 1 ماه قبل

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this
  brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 114. brazil flag meaning 1 ماه قبل

  Hurrah! In the end I got a blog from where I know how to genuinely get helpful facts regarding my study and knowledge.

 115. Shawnee 1 ماه قبل

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 116. brazil nuts nutrition 1 ماه قبل

  Hi there, just wanted to tell you, I loved this
  post. It was helpful. Keep on posting!

 117. Caroline 1 ماه قبل

  Magnificent items from you, man. I’ve bear in mind your stuff prior to and you’re just too magnificent.

  I actually like what you’ve got here, certainly like what you are saying and the way in which
  during which you say it. You make it entertaining and you still care for to stay it sensible.

  I cant wait to learn much more from you. That is really
  a great web site.

 118. brazilian steakhouse nyc 1 ماه قبل

  It is perfect time to make some plans for
  the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and
  if I could I desire to suggest you some interesting
  things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to
  this article. I wish to read more things about it!

 119. Collin 1 ماه قبل

  I’ve read some excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how much effort you place to create this type
  of magnificent informative web site.

 120. Stephany 1 ماه قبل

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may come
  back once again since i have book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 121. brazilian wax spa 1 ماه قبل

  I’m extremely impressed with your writing skills
  and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Anyway keep up the nice
  quality writing, it’s rare to see a nice
  blog like this one these days.

 122. I all the time used to read piece of writing in news papers but now as
  I am a user of web therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks
  to web.

 123. brazilian wax cost 1 ماه قبل

  Very quickly this web page will be famous amid all blogging people,
  due to it’s good articles

 124. Rosaria 1 ماه قبل

  I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without
  a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

 125. Louvenia 1 ماه قبل

  Whats up are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  create my own. Do you require any coding knowledge to
  make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 126. brazilian steakhouse nyc 1 ماه قبل

  Its not my first time to pay a visit this site, i am visiting this web site dailly and obtain fastidious data from here every
  day.

 127. Johnson 1 ماه قبل

  Hey! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be
  tweeting this to my followers! Fantastic blog and excellent style and design.

 128. brazil flag image 1 ماه قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS
  feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog
  with my Facebook group. Talk soon!

 129. You actually make it appear so easy along with your presentation but I find this
  topic to be really something that I believe I might never understand.
  It seems too complex and extremely large for me.
  I’m having a look ahead for your subsequent submit, I’ll attempt
  to get the cling of it!

 130. brazilian wax groupon 1 ماه قبل

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
  this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for
  book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 131. Yong 1 ماه قبل

  I love looking through a post that will make
  men and women think. Also, thank you for permitting me
  to comment!

 132. brazilian wax at home 1 ماه قبل

  Hello! I know this is somewhat off-topic however I needed to
  ask. Does operating a well-established blog like yours require
  a massive amount work? I am completely new to writing a blog however I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can share my
  experience and views online. Please let me know if you
  have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring
  bloggers. Thankyou!

 133. Lane 1 ماه قبل

  The precise advice can save you time and money.

 134. Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after going through some of the articles I realized it’s new
  to me. Anyways, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking
  back often!

 135. www.cam7.com 1 ماه قبل

  Hi outstanding blog! Does running a blog similar
  to this require a large amount of work? I’ve virtually no knowledge
  of coding however I had been hoping to start my own blog soon.
  Anyhow, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject nevertheless I just needed to ask.
  Many thanks!

 136. Charlotte 1 ماه قبل

  Hi to every single one, it’s really a nice for me to
  go to see this website, it contains helpful Information.

 137. brazilian steakhouse dc 1 ماه قبل

  Hi mates, fastidious article and fastidious urging commented here, I
  am in fact enjoying by these.

 138. Precious 1 ماه قبل

  I think this is among the most vital information for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The web site style is great,
  the articles is really nice : D. Good job,
  cheers

 139. brazilian wax for men 1 ماه قبل

  Hello would you mind stating which blog platform you’re
  working with? I’m planning to start my own blog in the near
  future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 140. Jani 1 ماه قبل

  Hello there, I think your blog might be having web browser compatibility issues.
  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick
  heads up! Besides that, great blog!

 141. fashionstylist.com 1 ماه قبل

  Can you tell us more about this? I’d care to find out
  more details.

 142. Alfonzo 1 ماه قبل

  Excellent way of explaining, and good post to get data about my
  presentation subject matter, which i am going to convey in university.

 143. Harriet 1 ماه قبل

  I’m really inspired together with your writing talents as smartly
  as with the layout in your weblog. Is that this a paid subject or did you customize
  it your self? Anyway keep up the excellent high quality writing, it’s uncommon to
  look a great blog like this one today..

 144. brazil flag facts 1 ماه قبل

  Great article! That is the kind of information that should be shared around
  the net. Shame on Google for now not positioning this publish upper!

  Come on over and seek advice from my website
  . Thank you =)

 145. Antonetta 1 ماه قبل

  The precise recommendation can save you money and time.

 146. Federico 1 ماه قبل

  Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any recommendations? Thanks a lot!

 147. Gita 1 ماه قبل

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was curious what all is needed to get setup? I’m assuming having
  a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not
  very web savvy so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would
  be greatly appreciated. Appreciate it

 148. brazilian wax kit 1 ماه قبل

  Heya i’m for the primary time here. I came across this board and
  I to find It really helpful & it helped
  me out much. I am hoping to offer something again and
  aid others like you helped me.

 149. Darlene 1 ماه قبل

  I just like the valuable info you provide to your articles.

  I will bookmark your weblog and take a look at once more here frequently.
  I’m slightly sure I will learn a lot of new stuff right here!

  Best of luck for the following!

 150. eztour.net.tw 1 ماه قبل

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be
  ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 151. http://ads.boylesports.com 1 ماه قبل

  You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through anything like that before.
  So good to discover someone with some original thoughts on this topic.
  Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality!

 152. brazil flag gif 1 ماه قبل

  Hello there! This is kind of off topic but I need some advice from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any points or suggestions? Thanks

 153. Wow, wonderful weblog structure! How lengthy have you been running
  a blog for? you made blogging look easy. The full look of your
  website is great, as neatly as the content material!

 154. Saundra 1 ماه قبل

  I for all time emailed this weblog post page to all
  my associates, as if like to read it next my contacts will too.

 155. Austin 1 ماه قبل

  Hi, Neat post. There’s a problem together with
  your website in web explorer, may test this? IE nonetheless is the market chief and a
  large section of people will pass over your excellent writing because of this problem.

 156. Maxwell 1 ماه قبل

  What’s up friends, nice piece of writing and fastidious urging commented here, I am genuinely enjoying by these.

 157. Karol 1 ماه قبل

  Very shortly this website will be famous amid all blogging people,
  due to it’s fastidious posts

 158. Blondell 1 ماه قبل

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump
  out. Please let me know where you got your
  design. Many thanks

 159. Madelaine 4 هفته قبل

  Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
  you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 160. Monte 4 هفته قبل

  obviously like your website but you need to test the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues
  and I find it very bothersome to tell the truth
  however I will surely come back again.

 161. Kandi 4 هفته قبل

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to
  my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but
  I had to tell someone!

 162. Sharon 4 هفته قبل

  It’s enormous that you are getting ideas from this article as well as from our argument
  made at this time.

 163. brazil flag emoji 4 هفته قبل

  I believe what you said made a lot of sense.

  But, what about this? what if you composed a catchier post title?
  I am not suggesting your content is not solid., but what if you added a headline that grabbed a
  person’s attention? I mean به کودکان کمک کنیم تا انتخاب کنند –
  دخترونه is a little boring. You should look at Yahoo’s
  front page and watch how they create news headlines to grab people to
  click. You might try adding a video or a pic or two to
  get people excited about what you’ve got to
  say. In my opinion, it might bring your posts
  a little livelier.

 164. brazil flag image 4 هفته قبل

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s
  time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest
  you few interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 165. Ethan 4 هفته قبل

  The precise advice can prevent time and money.

 166. brazil nuts cholesterol 4 هفته قبل

  I am actually thankful to the owner of this web site who has shared this wonderful piece of writing
  at at this place.

 167. brazil nuts amazon 4 هفته قبل

  Thanks for sharing your thoughts on brazilian wax groupon.
  Regards

 168. Junior 4 هفته قبل

  I’m no longer positive the place you’re getting your info, but good topic.
  I must spend some time finding out much more or working out more.
  Thanks for wonderful information I was searching
  for this info for my mission.

 169. brazilian wax cost 3 هفته قبل

  I’d like to find out more? I’d love to find out more details.

 170. Veola 3 هفته قبل

  Great blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using?

  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 171. Beatris 3 هفته قبل

  Hi, after reading this awesome piece of writing i am as well happy to
  share my know-how here with colleagues.

 172. Nelle 3 هفته قبل

  Hi Dear, are you actually visiting this site daily, if so then you
  will definitely obtain pleasant experience.

 173. brazilian steakhouse tacoma 3 هفته قبل

  Awesome! Its truly remarkable article, I have got much clear idea about from this paragraph.

 174. Hello! This is my first visit to your blog!

  We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us useful information to work on. You
  have done a marvellous job!

 175. brazil nuts nutrition 3 هفته قبل

  Awesome! Its truly awesome piece of writing, I have got much clear idea
  about from this paragraph.

 176. http://s10.nzcity.co.nz 3 هفته قبل

  Fine way of telling, and nice article to obtain data concerning my presentation focus, which
  i am going to convey in academy.

 177. brazil nuts nutrition 3 هفته قبل

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a
  blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you have
  hit the nail on the head. The issue is something that not enough folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 178. brazil nuts calories 3 هفته قبل

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think
  I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me.

  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 179. Carmela 3 هفته قبل

  I like reading a post that will make men and women think.

  Also, thanks for allowing for me to comment!

 180. brazilian wax kit 3 هفته قبل

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.

 181. brazil nuts keto 3 هفته قبل

  I will right away snatch your rss as I can not to find your
  email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any?

  Please let me know so that I may subscribe. Thanks.

 182. Brett 3 هفته قبل

  Every weekend i used to go to see this web site, because i want enjoyment, as
  this this website conations really good funny stuff too.

 183. brazilian steakhouse nj 2 هفته قبل

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 184. Leroy 2 هفته قبل

  Hi there, I found your website by way of Google even as searching
  for a comparable subject, your web site came up, it
  seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply was alert to your weblog through Google, and
  found that it’s truly informative. I am going to be careful for brussels.
  I will be grateful in case you continue this in future.
  Numerous other folks shall be benefited out of your writing.
  Cheers!

 185. brazil flag meaning 2 هفته قبل

  Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at
  this web site, and paragraph is genuinely fruitful in support of me, keep up posting these articles or reviews.

 186. brazilian steakhouse san jose 2 هفته قبل

  Good day I am so grateful I found your site, I
  really found you by error, while I was browsing on Digg
  for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment
  but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome
  job.

 187. brazil flag coloring page 2 هفته قبل

  What’s up colleagues, fastidious piece of writing and good urging commented here, I am genuinely enjoying by these.

 188. Adrianne 2 هفته قبل

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between superb usability and
  visual appearance. I must say that you’ve done a
  superb job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Firefox.
  Exceptional Blog!

 189. brazilian steakhouse san jose 2 هفته قبل

  Hi, I check your blog daily. Your humoristic style is witty, keep it up!

 190. Clarice 2 هفته قبل

  wonderful submit, very informative. I wonder why the opposite
  specialists of this sector don’t realize this. You must
  continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base
  already!

 191. Martha 2 هفته قبل

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical issues
  using this site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering if your web host
  is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
  sometimes affect your placement in google and
  could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much
  more of your respective exciting content. Make sure you update
  this again soon.

 192. brazilian wax meme 2 هفته قبل

  magnificent post, very informative. I wonder why the other experts
  of this sector don’t notice this. You should proceed your writing.
  I’m confident, you have a great readers’ base already!

 193. Janell 2 هفته قبل

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers but this paragraph is in fact a nice
  article, keep it up.

 194. Zulma 2 هفته قبل

  I for all time emailed this blog post page to all my associates, since if like to
  read it then my friends will too.

 195. brazilian wax for men 2 هفته قبل

  I’m not certain the place you are getting your info, however great topic.
  I needs to spend some time finding out much more or working out more.
  Thank you for magnificent information I was on the lookout for this info
  for my mission.

 196. Umanizzare 2 هفته قبل

  After looking over a few of the articles on your website, I really appreciate your way of writing a blog.
  I added it to my bookmark site list and will be checking back in the
  near future. Please visit my web site too and tell me how you
  feel.

 197. brazil flag emoji 1 هفته قبل

  I really like what you guys are usually up too.
  This kind of clever work and reporting! Keep up the superb works
  guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 198. Gene 1 هفته قبل

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
  Appreciate it!

 199. Burton 1 هفته قبل

  It’s truly a great and helpful piece of information. I
  am happy that you simply shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 200. Maximo 1 هفته قبل

  When someone writes an paragraph he/she maintains the thought of a user in his/her brain that how a user
  can be aware of it. Thus that’s why this paragraph
  is perfect. Thanks!

 201. Felipa 1 هفته قبل

  If some one wants expert view about blogging after that i recommend him/her to pay a quick
  visit this web site, Keep up the fastidious job.

 202. brazilian wax cost 1 هفته قبل

  I am not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 203. brazil flag coloring page 1 هفته قبل

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It is pretty worth enough for me. In my view, if
  all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever
  before.

 204. brazilian wax cost 7 روز قبل

  At this time it sounds like WordPress is the top blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 205. brazil nuts amazon 7 روز قبل

  My partner and I stumbled over here different website and thought
  I might check things out. I like what I see so now
  i’m following you. Look forward to going over your web page repeatedly.

 206. Francisco 7 روز قبل

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your
  website? My website is in the very same niche as yours and my
  visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 207. brazilian wax near me 3 روز قبل

  Hi there to every one, the contents existing at this site are in fact remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 208. Summer 3 روز قبل

  Appreciating the hard work you put into your blog and detailed
  information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed
  information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and
  I’m including your RSS feeds to my Google account.

 209. brazilian wax groupon 2 روز قبل

  Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at many of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll
  be bookmarking it and checking back often!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید