بیماری کرون چیست؟ (علت، علائم و درمان کرون)

بیماری کرون چیست؟ (علت، علائم و درمان کرون)

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

در بیماری کرون هر بخشی از دستگاه گوارش می‌تواند مبتلا شود  

 

کرون یکی از بیماری های التهابی روده است. ولی این بیماری غیر از روده، روی سایر قسمت های بدن نیز تأثیر می گذارد و باعث بیماری آن ها می شود.شروع سن این بیماری در فاصله سنی ۱۰ تا ۳۰ سالگی است و اولین نشانه ها در این فاصله دیده می شود.

بیماری کرون (Crohns disease) یک بیماری التهابی روده است که در آن آسیب‌های التهابی در دیواره‌ی روده ایجاد می‌شود. این بیماری مزمن است و معمولاً در دو دوره‌ی سنی بیشتر ظاهر می‌شود؛ یکی بین ۱۰ تا ۳۰ سال و دیگری حوالی ۶۰ سالگی و بعد از آن است. وقتی بیماری کرون آغاز می‌شود می‌تواند باعث علایم شوند که در تمام عمر می‌آیند و می‌روند.

 

در این بیماری هر بخشی از دستگاه گوارش می‌تواند مبتلا شود و التهاب تمام ضخامت جداره روده را درگیر می‌کند و بنابراین ممکن سبب ایجاد آبسه (کیسه‌ای از تجمع چرک)، فیستول (ایجاد غیر طبیعیِ راهی نِی مانند از داخل روده به قسمت‌ها و اعضای دیگر بدن) یا تنگی در روده شود. ضایعات و آسیب‌های التهابی به صورت قسمت قسمت، دیواره‌ی روده را درگیر می‌کند و التهاب در طول دیواره پیوسته نیست، بلکه به بیانی لکه لکه است.

  

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

کرون در افرادی که فردی از اعضای خانواده شان به این بیماری مبتلا است، معمول تر است 

 

علل بیماری کرون:

دلیل اصلی بیماری همچنان ناشناخته است. قبل از این به نظر می رسید استرس و رژیم غذایی از علل بروز بیماری باشند اما حالا پزشکان می دانند که این دو، سبب تشدید بیماری می شوند اما علت بیماری نیستند. دسته ای از دلایل مثل وراثت و نقص سیستم ایمنی احتمالاً در وقوع بیماری نقش دارند.

 

• سیستم ایمنی: ممکن است یک باکتری و ویروس آغاز کننده بیماری باشد. زمانی که سیستم ایمنی سعی در مقابله با میکرو ارگانیسم مهاجم دارد، یک پاسخ غیرطبیعی از سیستم ایمنی باعث حمله به سلولهای دستگاه گوارش و ایجاد علایم شود.

 

وراثت : کرون در افرادی که فردی از اعضای خانواده شان به این بیماری مبتلا است، معمول تر است. بنابراین ژن ها در مستعد کردن افراد به کرون نقش دارند اما اکثر افراد مبتلا به کرون سابقه خانوادگی بیماری را ندارند.

 

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

بسیاری از بیماران کرون تب خفیف را که به علت عفونت یا التهاب است تجربه می کنند

ο سن: کرون در هر سنی می تواند بروز کند اما بیشتر در جوانی بروز می کند. بیشتر افرادی که مبتلا به کرون پیشرفته هستند تا قبل از ۳۰ سالگی بیماریشان تشخیص داده می شود.

 

ο قومیت: اگرچه بیماری کرون در هر گروه و قومیت رخ می دهد اما افراد سفید پوست اروپای شرقی و یهودی ها بالاترین ریسک را دارند.

 

ο سابقه خانوادگی:شما ریسک بالاتری برای ابتلا به بیماری دارید اگر پدر، مادر یا خواهر و برادر و یا فرزندتان به این بیماری مبتلا باشد. از هر ۵ نفر مبتلا به کرون ۱ نفر سابقه خانوادگی مثبت دارد.

 

ο کشیدن سیگار: کشیدن سیگار مهمترین ریسک فاکتور قابل کنترل در بیماری کرون پیشرونده است. همچنین کشیدن سیگار منجر به افزایش شدت بیماری و بیشتر شدن ریسک نیاز به جراحی است.

 

ο داروهای ضد التهابی غیر استروییدی (NSAID): این داروها شامل ایبوبروفن، ناپروکسن سدیم، دیکلوفناک سدیم و غیره است. در حالیکه این داروها سبب بروز کرون نمی شوند اما می توانند منجر به التهاب روده و بدتر شدن بیماری شوند.

 

ο جایی که زندگی می کنید: اگر در شهر یا یک کشور صنعتی زندگی می کنید شانس بیشتری برای بروز بیماری دارید. این نشان می دهد که فاکتورهای محیطی شامل رژیم غذایی پر چرب و غذاهای تصفیه شده در این بیماری نقش دارند.

 

افرادی که در آب و هوای شمالی تر زندگی می کنند به نظر می رسد ریسک بالاتری برای ابتلا دارند.

 

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

بیماری کرون یک بیماری التهابی روده است

 

علایم بیماری کرون:

در بعضی از بیماران مبتلا به کرون تنها قسمت انتهایی روده کوچک (ایلیوم) آسیب دیده است. در حالی که در برخی دیگر بیماری ممکن است سرتاسر روده بزرگ (کولون) را مبتلا نماید. مناطق شایع التهاب در بیماری کرون انتهای روده کوچک و روده بزرگ (کولون) است.

 

علایم و نشانه های بیماری کرون را می توان از خفیف تا شدید دسته بندی کرد. علایم معمولاً به تدریج از ملایم به شدید تغییر می کنند اما گاهی برخی بیماران به صورت ناگهانی علایم شدید را تجربه می کنند. حتی گاهی در دوره هایی از بیماری علامت ها به صورت کامل از بین می روند که این مرحله را دوره خاموشی بیماری می نامند.

 

زمانی که بیماری در دوره فعال خود باشد، علایم می توانند شامل موارد زیر باشند:
◊ اسهال : اسهال یک مشکل شایع در بیماران مبتلا به کرون است. دلپیچه های شدید نیز که به علت تشدید حرکات روده است، می توانند به دفع مدفوع شل منجر شوند.

 

تب و خستگی : بسیاری از بیماران کرون درجاتی از تب خفیف را که احتمالا به علت عفونت یا التهاب است، تجربه می کنند. حتی گاهی احساس خستگی شدید و کمبود انرژی هم تجربه می شود.
درد شکمی و دلپیچه : التهاب و زخم می تواند بر روی حرکات طبیعی مواد در داخل لوله گوارش تأثیرگذارد و منجر به دلپیچه و درد شود. بیماران ممکن است از یک ناراحتی مختصر تا درد شدید شکمی همراه با تهوع و استفراغ را تجربه نمایند.

 

خون در مدفوع : بیمار ممکن است در توالت متوجه دفع خون روشن و یا خونی تیره مخلوط با مدفوع خود شود. همچنین ممکن است دچار خونریزی مخفی در مدفوع گردد که در ظاهر مدفوع مشخص نیست.

 

زخم های دهانی: ممکن است زخم هایی دهانی شبیه آفت ایجاد گردد.

 

کم شدن اشتها و کاهش وزن: دردشکم، دلپیچه و پاسخ های التهابی در دیواره روده می تواند روی اشتها و توانایی هضم وجذب مواد غذایی موثر باشند.

 

  مشکلات اطراف مقعد: ممکن است دچار درد و خروج چرک وخون به علت التهاب در نزدیکی مقعد باشید. این ترشحات از طریق یک یا چند تونل ظریف پوستی به اطراف مقعد سر باز میکنند که به آن فیستول می گوییم.

 

مبتلایان به کرون شدید می توانند علائم زیر را هم تجربه نمایند:

–    التهاب پوست،چشم، مفاصل

–    التهاب کبد و یا مجاری صفراوی

–    تأخیر بلوغ و رشد جنسی در کودکان

  

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

علایم و نشانه های بیماری کرون را می توان از خفیف تا شدید دسته بندی کرد

 

عوارض بیماری کرون:

التهاب (قرمزی، درد و تورم) در مفاصل محیطی مانند مچ دست، زانو، آرنج و مچ‌ پا یا التهاب

 

مفاصل در ستون فقرات؛ شایع‌ترین علامت خارج روده‌ای در کرون)

 

اختلالات کبدی و ضفراوی مانند التهاب در کبد یا ایجاد سنگ صفراوی

 

♦  تظاهرات پوستی مانند زخم در ساقِ پا یا برآمدگی‌های قرمز و دردناک در جلوی ساقِ پا

 

♦  مشکلات چشمی با علایمی مانند ترس از نور، تاری دید، سردرد و پرخونی ملتحمه

 

سایر عوارض مانند سنگ ادراری، کم خونی و سرطانی شدن ضایعات موجود در روده‌ی بزرگ

 

تنگی و انسداد روده‌ی باریک یا روده‌ی بزرگ

 

فیستول (ایجاد غیر طبیعیِ راهی نِی مانند از داخل روده به قسمت‌ها و اعضای دیگر بدن) که منجر به تخلیه‌ی خودبخود روده به روده، روده به مثانه، روده به پوست و …

 

آبسه (کیسه‌ای از تجمع چرک) در اطراف روده یا اعضای مجاور

 

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

۱٫ اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ بیماری‌ کرون‌ را دارید.

 

۲٫  اگر اجابت‌ مزاج‌ شما سیاه‌ و قیری‌ است‌ یا در آن‌ خون‌ وجود دارد.

 

۳٫ اگر شکم‌ شما متورم‌ شده‌ است‌.

 

۴٫  اگر درجه‌ حرارت‌ بدن‌ بالای‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد برود.

 

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

 

آزمایش و تشخیص بیماری کرون:

وسیله تشخیص قطعی برای کرون وجود ندارد و پزشک شما با رد سایر دلایل برای علایم تان کرون را تشخیص می دهد. احتمالاً پزشکتان از رادیولوژی و کولونوسکوپی همراه با نمونه برداری برای تاًیید تشخیص شما استفاده  می کند. شما ممکن است به یک یا دو تست و پروسیجر دیگر نیاز پیدا کنید.

 

¤ آزمایش خون: آزمایش کم خونی و یا وجود عفونت پزشکان ممکن است برای بررسی کم خونی و یا نشانه عفونت از شما بخواهند آزمایش خون انجام دهید. درحال حاضر معتبر ترین منابع علمی هیچ شناساگر خونی را برای تشخیص کرون معرفی نکرده اند. آزمایش خون مخفی در مدفوع نیز گاهی انجام می شود.

 

¤ پروسیجرها

 

¤ کولونوسکوپی: در کولونوسکوپی یک لوله قابل ارتجاع و نازک که یک دوربین در سر آن تعبیه شده است به پزشکتان اجازه می دهد که تمام طول روده بزرگ را مشاهده کند. در حین انجام کولونوسکوپی پزشکتان نمونه هایی از بافت روده برای بررسی بیشتر و تاًیید بیماری کرون بر می دارد. وجود سلول های ملتهب خوشه ای در دیواره روده به تشخیص بیماری کمک می کند.

 

¤ سیمگویید سکوپی: در این پروسیجر پزشکتان فقط قسمت انتهایی روده بزرگ (سیگمویید) را نگاه می کند.

 

¤  CT اسکن : در سی تی اسکن اطلاعات جامع تری نسبت به عکس ساده بدست می آید. در این پروسیجر یک نگاه کامل از بیرون به روده ها انداخته می شود.

 

¤ CT انتروگرافی: نوع خاصی از سی تی اسکن است که عکس های بهتری از روده کوچک میگیرد. این تست جایگزین آزمایش باریم همراه با اشعه ایکس در بسیاری از مراکز شده است.

 

¤ کپسول اندوسکوپی: برای این تست شما یک کپسول که دوربینی درون آن قرار دارد را قورت می دهید. دوربین عکس های متعددی می گیرد.که به کامپیوتر منتقل می شود.

 

سپس عکس ها برای بررسی علایم کرون، بررسی و تفسیر می شود. دوربین از طریق مدفوع شما دفع میشود. با وجود کپسول اندوسکوپی ممکن است لازم باشد همچنان کولونوسکوپی همراه با بیوپسی انجام شود.

 

¤  MRI: در این آزمایش به وسیله یک محیط مغناطیسی و امواج رادیویی تصاویری از ارگانهای داخلی بدن بدست می آید. این آزمایش به صورت اختصاصی برای بررسی فیستول و یا بررسی روده کوچک مفید است.

 

¤  دابل بالن اندوسکوپی: برای انجام این تست از دستگاه اندوسکوپی بلندتری استفاده می شود که دستگاه اندوسکوپی معمولی قادر به دسترسی به آن مناطق نیست. این تکنیک زمانی کاربرد دارد که کپسول اندوسکوپی مساله غیر نرمالی را نشان می دهد اما تشخیص همچنان مبهم است.

 

¤ عکس برداری از روده کوچک: در این تست روده کوچک بررسی می شود که در کولونوسکوپی قابل بررسی نیست. ابتدا شما یک مایع حاوی باریم را می نوشید و پزشک بر اساس نیاز از سی تی اسکن و یا MRI استفاده می کند.

  

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان کرون کاربرد دارند و به کاهش التهاب روده کمک می‌کنند

 

درمان بیماری کرون:

داروها به شکل مؤثری علایم بیماری کرون را بهبود می‌بخشند. اغلب این داروها به وسیله‌ی جلوگیری از التهاب روده عمل می‌کنند. مثلاً داروهایی که آمینوسالیسیلات نامیده‌ می‌شوند اولین داروهایی هستند که در درمان به کار می‌روند. ممکن است در موارد متوسط تا شدید بیماری کرون از داروهای کورتونی نیز استفاده شود.

 

آنتی‌بیوتیک‌ها نیز در  درمان کرون کاربرد دارند و به از بین بردن باکتری‌ها در قسمتهای تحریک‌ شده‌ی روده و کاهش التهاب کمک می‌کنند. داروهای سرکوب کننده‌ی سیستم ایمنی نیز در برخی موارد خاص به کار می‌روند ولی چون عوارض زیادی دارند،‌پزشک حتی‌المقدور از آنها استفاده نمی‌کند. داروهای دیگری نیز وجود دارند که به درمان کرون کمک می‌کنند و پزشک بسته به شرایط بیمار از آنها ممکن است استفاده نماید.

 

جــــــــــراحی نیز یک راهِ دیگر درمانی است. در جراحی برخی قسمت‌های روده برداشته می‌شوند. جراحی تنها در مواردی توصیه می‌شود که:

 

– انسداد روده به‌وجود آمده باشد.

– رغم درمان‌های دارویی صحیح، علایم پایدر مانده باشند.

– فیستول‌ها برخلاف درمان‌های دارویی بهبود نیابند.

 

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

بیماری کرون می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را افزایش دهد

 

رژیم غذایی در بیماری کرون:

رژیم غذایی نیز در درمان بیماری کرون مؤثر است. هر چند که از نظر علمی تأثیرِ هیچ نوع رژیم غذایی خاصی برای بیماری‌های التهابی روده، ثابت نشده است اما اغلب پزشکان معتقدند که بیمار خود می‌تواند بفهمد که چه غذاهایی تحریک کننده‌ی علایم بیماریِ آنها به خصوص در دوران تشدید بیماری است.

 

وقتی از غذاهایی که محرک علایم شماست پرهیز کنید، درمی‌یابید که نشانه‌هایی مانند دفع گاز روده‌ای، نفخ، درد شکمی، دل‌پیچه و اسهال بیشتر قابل کنترل می‌شوند. با کاهش این علایم شما به روده‌ی ملتهبِ خود فرصت می‌دهید که التیام یابد.

 

پرهیزهای غذایی در بیماری کرون شامل:

·هرگونه نوشیدنی الکلی

·کره، روغن، کره‌های گیاهی، سس مایونز

·نوشیدنی‌های گازدار

·قهوه، چای، شکلات

·پوسته‌ی ذرت

·محصولات لبنی (در صورت عدم تحمل لاکتوز)

·غذاهای چرب و سرخ کردنی‌ها

·غذاهای پرفیبر

·غذاهایی که تولید گاز و ایجاد نفخ می‌کنند (عدس، بنشن، لوبیاها، پیاز و انواع کلم)

·آجیل و دانه‌های خوراکی (کره‌ی بادام زمینی و کره‌ی دانه‌های دیگر)

·میوه‌های خام

·سبزی‌های خام

·گوشت قرمز

·غذاهای تند و پرادویه

·غلات سبوس‌دار و سبوس

  

غذاهای مفید برای بیماری کرون, علایم اولیه بیماری کرون

رژیم غذایی در درمان بیماری کرون مؤثر است

 

پیشگیری از بیماری کرون:

هیچ راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. اما شما باید از موقعیت‌هایی که به بدن شما آسیب می‌رسانند، ‌اجتناب کنید. در دوره‌های بی‌علامتی، یک رژیم غذایی مناسب و متعادل داشته باشید تا ویتامین‌ها و مواد مورد نیاز بدن‌تان تأمین شود. با این‌کار شما عوارض ناشی از تغذیه‌ی نامناسب مانند کم خونی و کاهش وزن را کاهش می‌دهید.

 

سیگار نکشید!

بیماری کرون می‌تواند خطر ابتلا به سرطانِ روده‌ی بزرگ را افزایش دهد. به منظور یافتنِ ضایعاتِ پیش‌سرطانی یا سرطان در مراحل اولیه‌ی آن؛ باید به شکل منظم تحت بررسی روده ی بزرگ باشید. باید به طور منظم کولونوسکوپی شوید. کولونوسکوپی باید هر یک تا دو سال، یک‌بار برای شما انجام شود.

 

گردآوری: بخش سلامت دخترونه

منابع:

ibd-info.ir

drmoshaver.com

۴۸ دیدگاه
 1. cialis on line 2 ماه قبل

  I know this web site offers quality based articles and other stuff, is there any other website which gives these kinds of data in quality?

 2. chocopie 1 هفته قبل

  Qq2enO Very good blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 3. 15 Minute Manifestation Audio 1 هفته قبل

  relating to this article. I wish to read even more issues about it!

 4. produccion musical profesional 1 هفته قبل

  will leave out your wonderful writing because of this problem.

 5. Well I truly liked reading it. This tip offered by you is very effective for proper planning.

 6. visit website 1 هفته قبل

  I truly appreciate this blog article.Really thank you! Really Cool. click here

 7. perawatan kolam renang 1 هفته قبل

  I really liked your post.Thanks Again. Really Great.

 8. DVD cover design 1 هفته قبل

  Very good blog post.Much thanks again. Awesome.

 9. You ave made some good points there. I looked on the net for more

 10. Aventus HR 1 هفته قبل

  Very good article.Really looking forward to read more. Really Great.

 11. thought-expert 1 هفته قبل

  Major thankies for the post.Really thank you! Will read on

 12. instabeauty cambridge 1 هفته قبل

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise information Appreciate your sharing this one. A must read post!

 13. captcha solver 1 هفته قبل

  I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 14. I truly appreciate this article post.Thanks Again. Much obliged.

 15. cbd merchant processors 1 هفته قبل

  Wow, superb blog structure! How long have you been running a blog for? you made blogging glance easy. The total look of your web site is great, let alone the content material!

 16. tutoring montreal 1 هفته قبل

  This is an awesome entry. Thank you very much for the supreme post provided! I was looking for this entry for a long time, but I wasn at able to find a honest source.

 17. Dentist Los Angeles 1 هفته قبل

  Just Browsing While I was surfing today I noticed a great post concerning

 18. Mallet Footwear 1 هفته قبل

  Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw great design and style.

 19. Daftar poker 1 هفته قبل

  Wow, great post.Much thanks again. Cool.

 20. best vape pen 7 روز قبل

  Major thanks for the post.Much thanks again. Much obliged. sex animation

 21. try here 7 روز قبل

  There is visibly a bundle to realize about this. I feel you made some good points in features also.

 22. How to Make money online 7 روز قبل

  You have noted very interesting points ! ps nice web site. I understand a fury in your words, But not the words. by William Shakespeare.

 23. song bac truc tuyen 6 روز قبل

  Some genuinely great info , Gladiola I observed this.

 24. choigamemienphi 6 روز قبل

  When Someone googles something that relates to one of my wordpress blogs how can I get it to appear on the first page of their serach results?? Thanks!.

 25. viec lam nha hang khach san 6 روز قبل

  There is clearly a bundle to know about this. I consider you made certain good points in features also.

 26. tim viec nha hang khach san 6 روز قبل

  Thanks for one as marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,

 27. san pham noel 6 روز قبل

  This unique blog is really interesting as well as diverting. I have picked up a lot of handy tips out of this amazing blog. I ad love to return every once in a while. Thanks a lot!

 28. san pham noel 6 روز قبل

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank God I found it on Bing. You ave made my day! Thx again

 29. Nando Pinheiro 6 روز قبل

  I seriously like your way of writing a blog. I saved as a favorite it to

 30. 1 Hour Belly Blast Diet PDF 6 روز قبل

  Thanks so much for the blog article.Really thank you! Want more.

 31. more details 6 روز قبل

  Really informative blog article.Much thanks again. Really Great.

 32. this website 6 روز قبل

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 33. for more info 6 روز قبل

  your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?

 34. levitra générique 6 روز قبل

  your site. You have some really great posts and I feel I would be

 35. kamagra oral jelly 6 روز قبل

  There as certainly a lot to learn about this subject. I love all of the points you ave made.

 36. Muchos Gracias for your blog post. Really Great.

 37. We stumbled over here coming from a different website and thought I might as well check things out.

 38. Agen Poker Online 5 روز قبل

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are incredible! Thanks!

 39. La Manga Club Property 5 روز قبل

  There as certainly a great deal to find out about this topic. I really like all of the points you made.

 40. Costa del Sol Property 5 روز قبل

  Very nice post. I definitely appreciate this website. Keep writing!

 41. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 42. Easy Cellar Review 4 روز قبل

  Sites we like the time to read or visit the content or sites we have linked to below the

 43. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like аАа’аАТ‚аЂТ˜Mixview a that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you are listening to.

 44. ED Reverser 2 روز قبل

  This blog was how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 45. The Lost Ways Book 2 روز قبل

  Really informative blog.Really looking forward to read more. Cool.

 46. Major thankies for the blog post.Really looking forward to read more.

 47. to read more 1 روز قبل

  I truly appreciate this blog post. Great.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید