تاثیر محصولات خانگی بر آلودگی هوا

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

تاثیر محصولات خانگی بر آلودگی هوا

 

به جای استفاده از اسپری های پاک کننده در خانه از مایعات استفاده شود

 

محققان آمریکایی دریافته اند مواد شیمیایی موجود در محصولات خانگی روزمره وجود دارند،‌ در آلوده سازی هوای شهرها نقشی کلیدی دارند درحدی که با برخی از آلاینده های رایج شهری،‌ مانند آلودگی های ناشی از خودروها برابری می کنند.

 

محققان دانشگاه کلرادو در این مطالعه روی ترکیبات ارگانیک معطر یا VOCها متمرکز شدند. این ترکیبات در محصولات پایه نفتی مانند محلول های تمیز‌کننده و رنگ ها به کار گرفته می شوند و زمانی که در معرض هوا قرار می گیرند، ذراتی ایجاد می کنند که بر سلامت اثر گذارند.

 

محققان می گویند تاثیر این آلاینده های غیر مرتبط با خودروها دست کم گرفته شده اند که این نتیجه گیری به نظر شگفت آور می آید زیرا انسان ها بیش از مواد بهداشتی و شیمیایی از سوخت استفاده می کنند.

 

در حدود ۹۵ درصد از نفت خام در تولید سوخت مورد استفاده قرار می گیرد، در حالیکه پنج درصد از آن برای تولید مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند که در موادی مانند خوشبو‌کننده ها، آفت ها، مواد چسبنده، اسپری مو و انواع شوینده های خانگی کاربرد دارند. به گفته محققان امکان حذف این ترکیبات شیمیایی وجود ندارد زیرا تنها جایگزین آنها آب است و آب به تنهایی از پس بسیاری از آلاینده ها و لکه ها بر نمی آید.

 

محققان با گرد‌آوری اطلاعات درباره آنچه تولید‌کنندگان در محصولات خانگی به کار می برند، ترکیب شیمیایی اتمسفر، و کیفیت هوای خانه و بیرون از خانه به این نتیجه رسیدند که میزان آلایندگی این ترکیبات دو تا سه برابر بیشتر از تخمین هایی است که از شدت آلوده سازی آنها وجود داشته است. در مقابل شدت آلایندگی ترکیبات منتشر شده از موتور خودروها بیش از حد واقعی تخمین زده شده اند.

 

به گفته محققان دانشگاه کلرادو،‌نتایج جدید نشان می دهند میزان انتشار ترکیبات VOC از محصولات خانگی با میزان انتشار آلاینده ها از موتور خودروهای شهری در آمریکا رقابتی نزدیک دارند. این نتایج را می توان به شکلی گسترده با دیگر کشورهای صنعتی به ویژه در اروپا نیز تطبیق داد.

 

در مطالعه ای دیگر، دانشمندان دریافته اند که قرار گرفتن در معرض محصولات تمیزکننده در طول سال های متمادی به طور قابل ملاحظه ای بر کارکرد ریه انسان تاثیر می گذارد.

 

محققان دانشگاه برگن در نروژ با تحقیق روی ۶ هزار نفر نتیجه گرفتند تاثیر این محصولات معمولا غیرضروری در زنان بیشتر از مردان است. برای کاهش تاثیرگذاری ترکیبات شیمیایی مواد شوینده بر ریه افراد، محققان توصیه می کنند که خانه ها از جریان هوای مناسب برخوردار باشند و به جای استفاده از اسپری های پاک کننده از مایعات استفاده شود.

 

منبع : hamshahrionline.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید