تنبلی جنسی چیست؟

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

تقویت قوای جنسی

تنبلی جنسی باعث خیانت می شود

 

رابطه مستقیم تنبلی جنسی مردها و خیانت زنان یکی از گفته‌هایی که این روزها بسیار در کلام همسران جاری می‌شود، اما بسیاری هنوز تاثیر تنبلی جنسی را نمی پذیرند.

آیا تنبلی جنسی باعث خیانت می شود؟
رابطه مستقیم تنبلی جنسی مردها و خیانت زنان یکی از گفته‌هایی که این روزها بسیار در کلام همسران جاری می‌شود، این که مشکلات اقتصادی، یا شرایط زندگی، زمان و امکان و حتی حوصله پرداختن به روابط زناشویی را در میان زوجین محدود کرده یا بشدت کاهش داده است. در این میان مردانی هم هستند که اصولا بنا به شرایط ذهنی یا سنی، گرفتار تنبلی جنسی شده‌اند.از سوی دیگر این مورد که خیانت زنان در جامعه بیشتر شده نیز -درست یا غلط، بر طبق آمار یا بر حسب حدس و گمان- گهگاه شنیده می‌شود.

توصیه‌های یک مشاور خانواده را در همین زمینه آورده‌ایم و مطالعه آن را بخصوص به مردانی توصیه می‌کنیم که چه به سبب شرایط ذهنی یا سنی، و چه به سبب گرفتاریهای کاری و شغلی از روابط زناشویی غفلت می‌کنند و ندانسته زمینه‌ساز فروپاشی بنیان خانواده می‌شوند.

در سالهای اخیر طی تجربیات فراوان دریافته‌ام که زنان بیش از مردان طالب روابط جنسی‌اند، فقط تفاوت زن ها با مردان در این است که آنان به‌زودی تحریک نمی‌شوند و یا با شنیدن یا مشاهده اتفاقات جنسی به مانند مردان، آمادگی جنسی نمی‌یابند، ولی میل و رغبت در آنان بیش از مردان است. گرچه این ادعا سالیان سال وجود داشته و برخی قبول داشتند و بعضی نیز آن را رد می‌کردند، ولی من خود شخصاً به چنین واقعیتی در طول مشاوره‌های خود دست یافته‌ام.

باید توجه داشت که همین میل و رغبت زیاد، مشکلات فراوانی را نیز به همراه داشته است. زیرا در طول سالیان اخیر بسیاری از مراجعینم بویژه زنانی که به همسر خود بی‌وفایی یا خیانت کرده بودند، اظهار می‌داشتند، علت خیانت ما به شوهرانمان این بوده که آن‌ها قدرت پاسخگویی به نیازهای جنسی ما را نداشتند و یا در رابطه جنسی تنبل شده‌اند.

به‌طور معمول مردان میانسال نسبت به مردان جوان، دیرتر به مرحله ارگاسم می‌رسند و این اندازه‌گیری نه بر اساس هفته‌ها و روزها، بلکه بر مبنای قدرت مردان از حیث دقیقه و ساعت قابل قیاس است. این نکته را باید بدانیم که هیچ مردی نمی‌تواند موضوع عدم تمایل جنسی خویش را در ورای سنین میانسالی مخفی نماید و ادعا کند که چون سن و سالی از وی گذشته، قادر به رساندن زنش به مرحله ارگاسم واقعی نیست.
 
پس مشکل کجاست؟
متأسفانه برخی از مردان در ایجاد رابطه جنسی با همسرانشان دچار خطاها و اشتباهاتی می‌شوند که بسیار خطرناک است. شاید اگر زن در شبی از شوهرش تمنای جنسی داشته باشد، ولی در این شرایط مرد بگوید: امشب خیلی خسته‌ام، در واقع خود او تبر کوبنده و کشنده را بر فرق تنومند زندگی زناشویی خود کوبیده است! به نوشته درس زندگی، آنچه در این قضیه، مهم جلوه می‌کند این است که مرد با همه قدرت و توانی که دارد، با به زبان آوردن چنین جملاتی اقتدار خویش را از دست می‌دهد و در برابر زنش مجسمه‌ای توخالی جلوه می‌کند.

این دسته از مردان غالباً در محل کار، پارک، سینما، خیابان، اتوبوس و … با دیدن زنان دیگر، چنان اشتهای جنسی سرسام‌آوری می‌یابند که آدمی باورش نمی‌شود، ولی با رسیدن به خانه، سرد می‌شوند و ادعایی عجیب و ناهمگون دارند.

 

تنبلی جنسی

احساس نیاز جنسی در مرد تا حدودی شخصیت و توانایی او را نشان می‌دهد

 

تنبلی جنسی و دلایل و لطمات آن
اگر واقعیت را پذیرا باشیم، این مشکل پیش از آنکه دلیل فیزیکی داشته باشد، دلیل روانی دارد. مرد یا آن تصوراتی را که از همسر خود دارد، نمی‌تواند کسب کند، و یا اینکه شرایط زن برای رابطه جنسی او جذابیت و گیرایی لازم را ندارد و باعث تحریک جنسی شوهر نمی‌شود.

در طول تاریخ همیشه مرد به دنبال زن بوده و با اشتهای زیادی او را طلبیده است. احساس تمایل و نیاز جنسی در مرد تا حدودی شخصیت و توانایی او را نشان می‌دهد. پس چگونه است که مرد با درک این حقیقت بصراحت در برابر زنش اعتراف می‌کند که تمایل به رابطه جنسی ندارد؟ آیا به نظر شما این به نوعی از دست دادن قدرت و اقتدار مرد نیست؟ اگر هست چرا مرد از نظر روحی خود را تا بدین حد ضعیف نشان می‌دهد

برای حفظ بنیان خانواده، مردان در هر شرایط سنی که باشند، وظیفه دارند نیاز جنسی همسرشان را برآورده سازند و اگر لازم است با همراهی یک مشاور خانواده مشکل خود را حل کنند، وگرنه در پی این ناتوانی جنسی‌، زمینه بروز خیانت زن و یا شکلگیری سایر مشکلات زناشویی فراهم شده است.

گسترش ارتباطات اجتماعی میان زنان و مردان، تداخل جنسیت زن و مرد در محیط کاری و بیرون باعث گردیده است که دید زنان درباره مسائل جنسی بیشتر و بازتر شود. کسب آگاهی از مجلات، فیلم‌ها و شیوه‌های نوین ارتباط جنسی باعث گردیده که زنان امروزی نسبت به زنان دیروز، واقع‌گرایانه‌تر و فانتزی تر عمل کنند، تا سنتگرا و مغلوب. از این‌رو اگر بگوییم امروزه توازن عملیات جنسی در میان مردان و زنان نیز دچار گوناگونی و تحول شده است، چیزی به اغراق نگفته‌ایم.

دیگر زن امروزی، همان زن چندین دهه قبل نیست که تابع خواسته و تمنای جنسی مرد باشد، بلکه او اکنون خود طراح و ترسیم کننده حالات روابط جنسی است. بنابراین زن امروزی از نظر جنسی زنی سیری‌ناپذیر به شمار می‌رود و با توجه به چنین حقیقتی زنان استادانه عمل می‌کنند. وضعیت مردان در چنین شرایطی بسی حساستر و بحرانی‌تر است. اگر زن از حیث مسائل جنسی محجوب و وفادار به شوهرش نباشد، هیچ‌گاه سیری نیافته و آشکارا از ارضای تمایلات جنسی خویش بحث خواهد کرد.

باید اعتراف کرد که مردان نیز از چنین زنانی واهمه دارند، زیرا هرگاه مردی احساس کند انگیزه و میل جنسی همسرش از او بیشتر است، به قدر یقین خویشتن را فاقد قدرت و مردانگی دانسته و همیشه پایه‌های زندگی‌اش را متزلزل احساس می‌کند. چنین ترسی باعث می‌گردد که مرد در تدارک فانتزی‌هایی باشد که رابطه جنسی را برای زنش جذابتر سازد و به همین علت است که او با دیدن زنان دیگر، یک مقایسه جنسی میان آن‌ها و همسر خود صورت می‌دهد و میل جنسی‌اش بشدت بالا می‌رود. اما مشکل اینجاست که وقتی وارد خانه می‌شود، دیگر میل چندانی به برقراری رابطه زناشویی با همسر خود ندارد!.
 
یکنواختی، یکی از دلایل تنبلی
خطری که روابط زناشویی را تهدید می‌کند این است که، هر اندازه روابط زناشویی میان زن و شوهر بیشتر می‌شود، انجام آن نیز یکنواخت تر به نظر می‌رسد. در چنین شرایطی زنان درصدد کسب لذات بیشتری می‌شوند و اگر محجوب و وفادار به شوهرشان نباشند، به سوی مرد دیگری متمایل می‌شوند تا رابطه جدیدی را تجربه کنند. این گونه است که خیانت زن به شوهر شکل می‌گیرد.

بدیهی است، اگر مرد دارای سلاحی مجهز، جهت دفاع از خودش نبوده و نتواند فانتزی جدیدی را در ذهن خود نسبت به همسرش ارائه دهد، مسلماً رابطه جنسی یکنواخت تر جلوه خواهد کرد. اگر زن نیز در برابری و هماهنگی جنسی مرد دچار یکنواختی شود، از جهت دیگر، مرد در طلب موارد فانتزی جدیدی خواهد بود و به همسر خود خیانت خواهد کرد.

با این تفاسیر برای جلوگیری از هم پاشیدگی بنیان خانواده، مردان در هر شرایط سنی که باشند، وظیفه دارند نیاز جنسی همسرشان را برآورده سازند. مرد اگر تصور می‌کند که توانایی و انرژی جنسی لازم را ندارد، باید با همراهی یک مشاور خانواده مشکل ذهنی خود را حل کند، وگرنه او با ناتوانی جنسی‌اش زمینه بروز خیانت زن و یا شکلگیری سایر مشکلات زناشویی را فراهم نموده است.

مردان باید بدانند که هم زنان بسیار وفادار، هم زنان بی‌وفا و هم حتی زنان خیابانی طالب مردی هستند که همیشه از نظر جنسی قدرتمند بوده و حاکمیت خویش را اثبات نماید. در واقع تخت روان جنسی زندگی در روی شاسی قوی و نیرومند مرد استوار شده است و اگر این شاسی مقاوم، محکم و مطمئن باشد، مسلماً حرکت تخت روان نیز، راحت‌تر خواهد بود.

در غیر این صورت، زن و شوهر برای حفظ زندگی مشترک خود و جلوگیری از خیانت احتمالی، بهتر است به کمک مشاور خانواده، تکنیک‌های افزایش میل جنسی را فرا بگیرند و به کار برند، وگرنه قطعاً زمینه بروز اختلافات زناشویی و یا خیانت همسر خود را فراهم خواهند ساخت.

منبع: momtaznews.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۱۶ دیدگاه
 1. acting schools in texas 4 ماه قبل

  That is what Technique Actors name ‘sense memory’.

 2. acting schools nyc 4 ماه قبل

  That is what Method Actors call ‘sense reminiscence’.

 3. Leticia 4 ماه قبل

  That is what Technique Actors call ‘sense reminiscence’.

 4. investor advice canada 3 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 5. Markus 3 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so on.

 6. With investing, your capital is in danger.

 7. Certified Financial Planner Board of Requirements Inc.

 8. Dessie 3 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 9. 3obieg.vproduction.pl 3 ماه قبل

  Certified Financial Planner Board of Requirements Inc.

 10. Chelsea 3 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 11. Margot 3 ماه قبل

  Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 12. Brigida 3 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 13. Hildred 3 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 14. Investments in most securities contain dangers.

 15. Angus 3 ماه قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 16. investor advice australia 3 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, etc.

 17. www.spazioad.com 3 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 18. Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 19. Betsey 3 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and many others.

 20. Foster 3 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 21. Investor researches shares, bonds, and so forth.

 22. Louisa 3 ماه قبل

  Certified Financial Planner Board of Requirements Inc.

 23. Kali 3 ماه قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 24. Houston 3 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 25. Hubert 3 ماه قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 26. Louis 3 ماه قبل

  Investments in most securities contain risks.

 27. Haley 3 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 28. investor advice today 3 ماه قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 29. mylife.com 3 ماه قبل

  Very energetic article, I liked that bit. Will there be a part 2?

 30. Chas 3 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 31. whitepages 3 ماه قبل

  I was curious if you ever considered changing the structure
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful
  lot of text for only having one or two images. Maybe you could
  space it out better?

 32. whitepages 3 ماه قبل

  Very energetic blog, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 33. ru.www.meetme.com 3 ماه قبل

  Excellent site you have here.. It’s hard to find quality writing like
  yours these days. I seriously appreciate individuals like you!

  Take care!!

 34. zyryanovsk.kz 3 ماه قبل

  I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog
  that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something which not enough people
  are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this in my hunt for something relating to
  this.

 35. http://5.gp 3 ماه قبل

  This is the perfect blog for anybody who wishes to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need
  to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a
  subject that has been written about for decades. Wonderful stuff, just excellent!

 36. https://me.fubonlife.com.tw 3 ماه قبل

  Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying
  to get started and create my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 37. geocor.ru 2 ماه قبل

  I needed to thank you for this very good read!! I definitely enjoyed every little bit of it.
  I have you book marked to look at new things you post…

 38. whitepages 2 ماه قبل

  Hi, I read your blog like every week. Your writing style is awesome, keep it up!

 39. http://lix.mx/ 2 ماه قبل

  Remarkable things here. I am very satisfied to look
  your post. Thank you a lot and I’m looking ahead to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 40. whitepages 2 ماه قبل

  You need to be a part of a contest for one of the best websites on the
  internet. I most certainly will highly recommend this website!

 41. whitepages 2 ماه قبل

  Hello my family member! I want to say that this post
  is amazing, great written and include almost all important infos.
  I’d like to peer more posts like this .

 42. whitepages 2 ماه قبل

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you’re a great author.I will make certain to bookmark your
  blog and may come back from now on. I want to encourage you
  continue your great posts, have a nice morning!

 43. prcmarket.ru 2 ماه قبل

  WOW just what I was looking for. Came here
  by searching for ig

 44. whitepages 2 ماه قبل

  Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any recommendations?

 45. txtrek.net 2 ماه قبل

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s blog
  link on your page at appropriate place and other person will also do same in favor of you.

 46. whitepages 2 ماه قبل

  This excellent website certainly has all the information I wanted
  concerning this subject and didn’t know who to ask.

 47. thaibigplaza.com 2 ماه قبل

  Wow! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and
  design. Outstanding choice of colors!

 48. kharkov-online.com 2 ماه قبل

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts
  on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m glad to convey that I’ve a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I so much definitely will make certain to don?t overlook
  this site and give it a glance regularly.

 49. whitepages 2 ماه قبل

  I used to be suggested this web site via my cousin. I am now not positive whether this publish is written through him
  as no one else recognise such specific about my difficulty.
  You are wonderful! Thank you!

 50. I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for
  me to come here and visit more often. Did you hire
  out a developer to create your theme? Exceptional work!

 51. Ola 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 52. brazilian wax cost 2 ماه قبل

  Undeniably imagine that that you said. Your favorite reason appeared to
  be on the net the simplest factor to take note of.
  I say to you, I certainly get annoyed even as people
  think about issues that they plainly do not understand about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire thing without having side
  effect , people could take a signal. Will probably
  be back to get more. Thanks

 53. Alanna 2 ماه قبل

  For most recent news you have to pay a visit world-wide-web and on world-wide-web I
  found this website as a best site for hottest updates.

 54. brazil nuts costco 2 ماه قبل

  Appreciate this post. Let me try it out.

 55. Lena 2 ماه قبل

  I always emailed this webpage post page to all my contacts, as if
  like to read it afterward my links will too.

 56. Ben 2 ماه قبل

  It’s going to be ending of mine day, except before end I am reading this
  enormous piece of writing to improve my experience.

 57. brazilian wandering spider 2 ماه قبل

  Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to check out your website on my
  iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded
  on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..

  Anyways, wonderful blog!

 58. brazil nuts amazon 2 ماه قبل

  Hi there to all, the contents existing at this website are actually awesome for people experience, well, keep up the nice
  work fellows.

 59. brazilian steakhouse nyc 2 ماه قبل

  Hi there, I enjoy reading all of your post.

  I like to write a little comment to support
  you.

 60. brazil nuts costco 2 ماه قبل

  Thanks for sharing such a good idea, post
  is fastidious, thats why i have read it completely

 61. Nicholas 2 ماه قبل

  Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.

  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 62. brazil flag gif 2 ماه قبل

  Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had issues with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 63. Franchesca 2 ماه قبل

  Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
  you are a great author. I will be sure to bookmark your blog and will
  come back down the road. I want to encourage you to continue your great work, have a nice weekend!

 64. Jermaine 2 ماه قبل

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site, for the reason that i want enjoyment, for the reason that this this website conations genuinely
  pleasant funny information too.

 65. brazilian wax kit 2 ماه قبل

  Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays.
  I seriously appreciate people like you! Take care!!

 66. Burton 2 ماه قبل

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this
  from. kudos

 67. brazilian steakhouse sf 2 ماه قبل

  Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is an extremely
  smartly written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 68. brazilian wax kit 2 ماه قبل

  I want to to thank you for this fantastic read!! I certainly loved every little bit
  of it. I have you bookmarked to check out new things you post…

 69. brazil flag image 2 ماه قبل

  Now I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read further news.

 70. Bianca 2 ماه قبل

  each time i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and
  that is also happening with this paragraph which I am reading at this time.

 71. Hai 2 ماه قبل

  Hi there! I understand this is somewhat off-topic however I
  had to ask. Does running a well-established website like yours
  require a large amount of work? I’m brand new to blogging however I do write in my journal
  on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for brand
  new aspiring bloggers. Thankyou!

 72. Jared 2 ماه قبل

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The
  text in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the issue fixed soon.
  Thanks

 73. Vernita 2 ماه قبل

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had
  been doing a little research on this. And he in fact bought me lunch simply because I discovered
  it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time
  to talk about this issue here on your web page.

 74. Astrid 2 ماه قبل

  Pretty element of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert
  that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing on your feeds and even I achievement you get admission to consistently rapidly.

 75. Willie 2 ماه قبل

  Definitely imagine that that you stated. Your favourite
  reason seemed to be at the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed whilst other
  people think about issues that they plainly do not recognise about.
  You controlled to hit the nail upon the top and defined out the
  whole thing with no need side effect , folks could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 76. Harriet 2 ماه قبل

  Usually I don’t read post on blogs, however I
  wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice
  article.

 77. Emelia 2 ماه قبل

  Hi there, I enjoy reading all of your article post. I like to write a little comment to support you.

 78. Lupita 2 ماه قبل

  Hello to every body, it’s my first go to see of this weblog; this blog consists of awesome and really excellent material designed for readers.

 79. Hilda 2 ماه قبل

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog is in the exact same niche as yours and my users would definitely benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Thanks!

 80. Leandro 2 ماه قبل

  Thanks for another magnificent post. The place else could anybody get that kind of information in such a
  perfect manner of writing? I’ve a presentation next week, and
  I’m on the look for such information.

 81. Marcela 2 ماه قبل

  I truly love your site.. Great colors & theme.
  Did you make this website yourself? Please reply back as I’m trying
  to create my own personal blog and want to find out where you
  got this from or exactly what the theme is called. Cheers!

 82. Tera 2 ماه قبل

  You’re so interesting! I do not think I’ve truly read a single
  thing like this before. So great to find someone with genuine thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This web site
  is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 83. brazilian wax kit 2 ماه قبل

  Nice respond in return of this query with real arguments and explaining everything about that.

 84. Franklin 2 ماه قبل

  Greetings! Very useful advice in this particular article!

  It’s the little changes that make the most important changes.

  Thanks a lot for sharing!

 85. Wolfgang 2 ماه قبل

  I do not even understand how I finished up right
  here, but I believed this post was great. I
  don’t recognise who you might be but definitely
  you are going to a famous blogger for those who are not
  already. Cheers!

 86. brazil nuts toxic 2 ماه قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I
  get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from
  that service? Cheers!

 87. brazil flag icon 2 ماه قبل

  Hello to all, how is the whole thing, I think every
  one is getting more from this site, and your views are fastidious in support of new users.

 88. Tarah 2 ماه قبل

  excellent post, very informative. I wonder why the opposite experts of
  this sector do not notice this. You must continue your writing.
  I’m sure, you have a great readers’ base already!

 89. brazil nuts calories 2 ماه قبل

  If some one needs to be updated with most recent technologies therefore he must
  be pay a quick visit this web site and be up to date every day.

 90. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I
  get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I
  achievement you access consistently rapidly.

 91. Haley 2 ماه قبل

  Hi there, I check your new stuff daily. Your writing style is witty, keep
  doing what you’re doing!

 92. brazilian wax groupon 2 ماه قبل

  I simply could not leave your website before suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide in your
  guests? Is going to be again frequently in order to inspect new posts

 93. Refugio 2 ماه قبل

  Good day! I know this is kinda off topic
  but I was wondering if you knew where I could find a
  captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours
  and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 94. brazilian steakhouse dc 2 ماه قبل

  Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before
  but after checking through some of the post I realized it’s new
  to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll
  be book-marking and checking back often!

 95. Chain-link fences are especially price-efficient.

 96. fence installation mn 2 ماه قبل

  ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 97. I am considering a picket privacy fence.

 98. fence installation okc 2 ماه قبل

  The common building allow prices about $800.

 99. Dannielle 2 ماه قبل

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three emails with the
  same comment. Is there any way you can remove me
  from that service? Thanks!

 100. ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 101. I am contemplating a wood privateness fence.

 102. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 103. I am considering a wooden privacy fence.

 104. Clark 2 ماه قبل

  My brother recommended I might like this web site.
  He was entirely right. This post actually made
  my day. You cann’t imagine just how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 105. ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 106. I am contemplating a wooden privateness fence.

 107. The common building allow prices about $800.

 108. Chain-link fences are particularly value-effective.

 109. Stacie 2 ماه قبل

  Very quickly this web page will be famous amid all blogging and site-building visitors, due to it’s good posts

 110. brazil nuts toxic 2 ماه قبل

  My partner and I stumbled over here coming from a different web page and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page for a second
  time.

 111. I am considering a wooden privacy fence.

 112. brazilian wax spa 2 ماه قبل

  Good way of describing, and good article to obtain facts concerning my
  presentation topic, which i am going to deliver in school.

 113. I am contemplating a wood privacy fence.

 114. brazil flag facts 2 ماه قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers

 115. Manual 2 ماه قبل

  That is really fascinating, You are an excessively professional blogger.
  I have joined your feed and sit up for looking for more of your great post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks

 116. ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 117. brazilian wax kit 2 ماه قبل

  Wonderful blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for
  a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed
  .. Any suggestions? Cheers!

 118. brazilian wax near me 2 ماه قبل

  Hi there, I would like to subscribe for this web
  site to take most recent updates, so where can i do it please assist.

 119. The typical building permit prices about $800.

 120. brazil nuts toxic 2 ماه قبل

  I am sure this piece of writing has touched
  all the internet viewers, its really really good paragraph on building up
  new weblog.

 121. I am contemplating a wood privacy fence.

 122. Judi 2 ماه قبل

  I’m not sure exactly why but this weblog
  is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it
  a issue on my end? I’ll check back later on and see
  if the problem still exists.

 123. Nikole 2 ماه قبل

  Thanks to my father who stated to me concerning this web site, this weblog is actually
  amazing.

 124. Reed 2 ماه قبل

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter
  group? There’s a lot of people that I think would
  really appreciate your content. Please let me know. Cheers

 125. brazil flag gif 2 ماه قبل

  I really love your site.. Great colors & theme. Did you build this
  amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal blog and want to
  find out where you got this from or what the theme is named.
  Appreciate it!

 126. fence installation price 2 ماه قبل

  Chain-hyperlink fences are particularly cost-efficient.

 127. brazil flag meaning 2 ماه قبل

  This is really interesting, You are an excessively skilled blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for looking for extra of your
  magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks

 128. Chain-link fences are especially price-efficient.

 129. Maybell 2 ماه قبل

  I have read so many content regarding the blogger lovers
  except this piece of writing is actually a good article, keep
  it up.

 130. Adelaide 2 ماه قبل

  The right recommendation can save you money and
  time.

 131. http://miniurl.x10.mx/ 2 ماه قبل

  I could not resist commenting. Well written!

 132. The typical constructing allow costs about $800.

 133. brazil flag meaning 2 ماه قبل

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.

  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 134. Adrianne 2 ماه قبل

  Amazing! Its actually amazing paragraph, I have got much clear idea concerning from this paragraph.

 135. ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 136. Chain-link fences are especially value-effective.

 137. brazilian wandering spider 2 ماه قبل

  Your style is very unique in comparison to other
  folks I’ve read stuff from. Thank you for posting
  when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 138. Luca 2 ماه قبل

  Hello all, here every one is sharing these familiarity, so it’s
  fastidious to read this webpage, and I used to pay a quick visit
  this web site every day.

 139. fence installation lowes 2 ماه قبل

  I am considering a wood privacy fence.

 140. Theresa 2 ماه قبل

  I don’t even understand how I ended up right here, but I believed this submit used
  to be good. I do not realize who you are however definitely you are going
  to a well-known blogger for those who are not already. Cheers!

 141. brazilian wandering spider 2 ماه قبل

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and
  it has helped me out loads. I am hoping to contribute & assist different customers like its aided me.
  Great job.

 142. brazilian wax groupon 2 ماه قبل

  Thank you, I have recently been searching for information about
  this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered so far.
  But, what in regards to the conclusion? Are you sure about
  the supply?

 143. fence company mn 2 ماه قبل

  Chain-hyperlink fences are especially price-efficient.

 144. fence installation mn 2 ماه قبل

  I’m contemplating a wood privacy fence.

 145. Alfred 2 ماه قبل

  I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers, its really really pleasant piece of writing on building up new weblog.

 146. Chain-hyperlink fences are especially cost-effective.

 147. brazil nuts amazon 2 ماه قبل

  May I simply say what a relief to find someone who truly
  understands what they are discussing over the
  internet. You actually know how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people ought to look at this and understand this side of the story.
  I can’t believe you are not more popular since you definitely have the gift.

 148. Chain-link fences are especially cost-efficient.

 149. Krystal 2 ماه قبل

  Your style is really unique compared to other people I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the
  opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 150. Dorothea 2 ماه قبل

  I blog frequently and I really thank you for your information. This article has truly peaked my
  interest. I will take a note of your website and keep checking for new details about once per week.
  I subscribed to your RSS feed too.

 151. fence company mn 2 ماه قبل

  I’m considering a wooden privacy fence.

 152. brazil nuts toxic 2 ماه قبل

  What a information of un-ambiguity and preserveness of
  precious know-how on the topic of unexpected feelings.

 153. brazil nuts toxic 2 ماه قبل

  Today, I went to the beach front with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is
  entirely off topic but I had to tell someone!

 154. brazilian wax for men 2 ماه قبل

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful information to work on. You’ve
  done an impressive job and our entire neighborhood might
  be thankful to you.

 155. Milla 2 ماه قبل

  First of all I would like to say wonderful blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to find out how you center
  yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts
  in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out
  how to begin. Any suggestions or tips? Cheers!

 156. The best recommendation can save you money and time.

 157. Ramona 2 ماه قبل

  I do not even know the way I finished up here, but I believed this post was once great.
  I don’t recognize who you’re but certainly you
  are going to a famous blogger if you are not already. Cheers!

 158. mail.blroofing.com 2 ماه قبل

  It is perfect time to make a few plans for the long run and it is time to be happy.
  I’ve learn this submit and if I could I wish to counsel you
  some attention-grabbing issues or suggestions. Perhaps you
  can write next articles regarding this article. I desire to read more things
  about it!

 159. I am contemplating a wood privacy fence.

 160. Nelson 2 ماه قبل

  I love it when people come together and share views.

  Great website, keep it up!

 161. This piece of writing presents clear idea designed for the new
  visitors of blogging, that really how to do blogging and
  site-building.

 162. Virgil 2 ماه قبل

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same niche as yours and my users would genuinely
  benefit from a lot of the information you provide here.

  Please let me know if this alright with you.
  Appreciate it!

 163. www.qiuq.net 2 ماه قبل

  For most up-to-date news you have to pay a quick visit the web and on internet I found this website as a most excellent web page for hottest updates.

 164. Wiley 2 ماه قبل

  I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this
  blog. I really hope to view the same high-grade content by you later on as
  well. In truth, your creative writing abilities has motivated me
  to get my own, personal site now 😉

 165. Ericka 2 ماه قبل

  When someone writes an paragraph he/she retains the image of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  So that’s why this paragraph is amazing. Thanks!

 166. brazil nuts toxic 2 ماه قبل

  My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 167. brazilian wandering spider 2 ماه قبل

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I to find
  It really useful & it helped me out a lot. I am hoping to give something back and help others like
  you aided me.

 168. Tresa 2 ماه قبل

  I think the admin of this site is actually working hard in favor of his site, for the reason that here every information is quality based stuff.

 169. This is a very good tip particularly to those fresh to
  the blogosphere. Brief but very accurate information… Many thanks for sharing this one.

  A must read article!

 170. Asa 2 ماه قبل

  Hello, I check your blog on a regular basis. Your humoristic style
  is awesome, keep it up!

 171. brazilian steakhouse tacoma 2 ماه قبل

  Hello there, I think your blog could be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, great website!

 172. brazilian wax tips 1 ماه قبل

  Link exchange is nothing else however it is only
  placing the other person’s website link on your page at suitable place and other person will also do similar in favor of you.

 173. brazil nuts cholesterol 1 ماه قبل

  Hola! I’ve been reading your blog for some time now and finally got
  the bravery to go ahead and give you a shout out from Huffman Texas!
  Just wanted to mention keep up the great work!

 174. Darryl 1 ماه قبل

  Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.

  You have some really great articles and I believe
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 175. brazil flag image 1 ماه قبل

  Awesome! Its genuinely amazing paragraph, I have got much clear idea concerning from this article.

 176. brazil nuts keto 1 ماه قبل

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff
  previous to and you’re just too excellent. I actually
  like what you’ve acquired here, certainly like what
  you’re saying and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still care for to keep it smart.

  I can’t wait to read far more from you. This is really a great
  website.

 177. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was curious what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% sure.

  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 178. Fletcher 1 ماه قبل

  I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors, its really really pleasant post
  on building up new web site.

 179. Good post. I am experiencing a few of these issues
  as well..

 180. brazilian wax near me 1 ماه قبل

  This piece of writing will help the internet viewers for building up new website or even a weblog
  from start to end.

 181. brazil nuts toxic 1 ماه قبل

  Article writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write if not it is complex
  to write.

 182. brazil nuts amazon 1 ماه قبل

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i
  subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 183. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 184. brazil nuts keto 1 ماه قبل

  There is definately a great deal to know about this topic.
  I love all of the points you’ve made.

 185. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit
  the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about.

  I am very happy that I stumbled across this during my search for something concerning this.

 186. brazil nuts amazon 1 ماه قبل

  Hello very nice web site!! Man .. Excellent ..

  Superb .. I’ll bookmark your site and take the
  feeds also? I’m satisfied to seek out so many helpful info
  here in the post, we need work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 187. brazil nuts toxic 1 ماه قبل

  There’s definately a lot to find out about this subject.
  I love all the points you have made.

 188. Napoleon 1 ماه قبل

  Thanks for every other informative blog. The place else may
  just I get that kind of info written in such an ideal method?

  I’ve a venture that I am simply now running on, and I’ve been on the glance out for such
  information.

 189. brazilian steakhouse tacoma 1 ماه قبل

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year
  and am anxious about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 190. brazil nuts calories 1 ماه قبل

  I love it when folks get together and share views. Great website, stick with it!

 191. Chassidy 1 ماه قبل

  I pay a visit daily a few web pages and sites to read articles or reviews,
  but this blog gives quality based writing.

 192. Umanizzare 1 ماه قبل

  Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  create my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 193. Shaunte 1 ماه قبل

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter
  group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks

 194. Corinne 1 ماه قبل

  I could not refrain from commenting. Well written!

 195. brazilian wax cost 1 ماه قبل

  A person essentially help to make critically articles I’d state.

  This is the first time I frequented your website page and thus far?
  I surprised with the research you made to create this actual submit extraordinary.
  Magnificent process!

 196. Harvey 1 ماه قبل

  It’s not my first time to go to see this website, i am visiting this site dailly and get good data from here everyday.

 197. Carlos 1 ماه قبل

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this
  website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and
  checking back frequently!

 198. Jasper 1 ماه قبل

  Thanks for every other magnificent post. Where else
  could anybody get that type of info in such a perfect manner
  of writing? I’ve a presentation next week, and I am at the search for such info.

 199. Hallie 1 ماه قبل

  Great work! That is the type of info that are meant to be shared around
  the internet. Disgrace on Google for no longer
  positioning this submit upper! Come on over and talk over with my site .
  Thanks =)

 200. brazil nuts nutrition 1 ماه قبل

  I enjoy looking through a post that can make men and women think.
  Also, thank you for allowing for me to comment!

 201. Jasmine 1 ماه قبل

  Appreciating the hard work you put into your site and detailed information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  outdated rehashed material. Wonderful read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to
  my Google account.

 202. brazil flag colors 1 ماه قبل

  I do believe all the ideas you’ve introduced for your post.
  They’re really convincing and can certainly work. Still,
  the posts are very brief for beginners. May you please lengthen them
  a little from next time? Thanks for the post.

 203. Janette 1 ماه قبل

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it
  was super long) so I guess I’ll just sum it up what
  I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m
  still new to the whole thing. Do you have
  any tips for first-time blog writers? I’d definitely appreciate
  it.

 204. brazilian wax kit 4 هفته قبل

  Incredible points. Great arguments. Keep up the great spirit.

 205. Roman 4 هفته قبل

  I am really impressed with your writing talents and
  also with the layout to your weblog. Is this a paid subject matter or
  did you modify it your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s rare to look a great
  blog like this one nowadays..

 206. brazilian steakhouse sf 4 هفته قبل

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so
  I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new
  to everything. Do you have any tips and hints for inexperienced
  blog writers? I’d definitely appreciate it.

 207. brazilian steakhouse nj 4 هفته قبل

  Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually
  enjoyed account your blog posts. Any way I will be
  subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 208. brazilian wax for men 3 هفته قبل

  Thanks for sharing such a fastidious opinion, post is pleasant, thats
  why i have read it completely

 209. Eugenio 3 هفته قبل

  I was extremely pleased to uncover this page. I wanted to thank you for ones time due to
  this wonderful read!! I definitely really liked every part of it and I have you book marked to see new information in your web site.

 210. Annett 3 هفته قبل

  It’s really a nice and helpful piece of info. I’m
  satisfied that you just shared this helpful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 211. brazil flag meaning 3 هفته قبل

  Good day! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing
  through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless,
  I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 212. brazil nuts keto 3 هفته قبل

  Valuable information. Lucky me I found your web site by chance, and I am shocked
  why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

 213. brazil nuts cholesterol 3 هفته قبل

  When someone writes an piece of writing he/she retains the idea of
  a user in his/her mind that how a user can understand it.
  Thus that’s why this piece of writing is outstdanding. Thanks!

 214. Ralph 3 هفته قبل

  For hottest news you have to visit the web and on the web I
  found this website as a best web page for most recent updates.

 215. brazilian steakhouse sf 3 هفته قبل

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through a few of the posts I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I came across it and
  I’ll be book-marking it and checking back often!

 216. Keira 3 هفته قبل

  Hi there, I discovered your site by way of Google
  whilst looking for a similar matter, your site came up, it appears
  to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into aware of your weblog thru Google, and located that
  it’s really informative. I’m going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate in case you continue this in future.
  Many people will probably be benefited out of your writing.

  Cheers!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید