خطاهای رفتاری در اولین شغل

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

خطاهای رفتاری در اولین شغل

اگر شما هم برای اولین بار است که در جایی استخدام شده اید، ممکن است خطاهایی داشته باشید که گاهی برایتان گران تمام می شود پس لازم است درباره اشتباهات در اولین شغل بیشتر بدانید.

 

اشتباهات ناشی از بی تجربگی در اولین شغل

استخدام شدن در یک کار جدید پر از استرس و تنش است اما اگر راهکارهایی را بلد باشید کمتر دچار مشکل می شوید. یکی از مشکلات در اولین شغل نحوه برخورد با همکاران است که گاهی می تواند معضل بزرگی برای شما باشد اما نگران نباشید ما راهکارهایی را به شما نشان می دهیم تا بتوانید از اشتباهات در اولین شغل خود پیشگیری کنید.

 

عوامل مشکلات اولین شغل, نکته هایی برای اولین شغل

یکی از مشکلات در اولین شغل نحوه برخورد با همکاران است

 

تصور کنید در یکی از دانشگاه های خوب، در رشته ای که بازار کار مناسبی دارد تحصیل کرده اید. پس از صرف زمان قابل توجهی در مصاحبه شرکت های مختلف برای اولین بار استخدام می شوید. کار شروع می شود. محیط آنجا چگونه است؟ مطمئنا مانند خانه نیست. آیا مانند دانشگاه است؟ انتظار رو به رو شدن با چه شرایطی را دارید؟ اولین برخورد با مدیر و همکارانتان چگونه خواهد بود و چگونه رفتار می کنید؟

 

برای داشتن شرایط شغلی مناسب، خوب است نحوه تعامل با افرادی را که در سِمَت های مختلفی در محیط کارتان هستند، یاد بگیرید. عموما افرادی که تازه استخدام می شوند، دچار خطاهای رفتاری می شوند که همان موقع تصویر نامطلوبی از محیط کار در ذهنشان ایجاد می شود یا آن که از خود آن ها تصویر نامطلوبی شکل می گیرد.

 

در این متن تلاش می کنیم به نکاتی اشاره کنیم که با رعایت آن ها از تنش هایی جلوگیری می شود که ممکن است به دلیل بی تجربگی در اولین برخوردهای کاری، تصویر نامناسبی از کارمندان ایجاد کند. چه بسا ممکن است پس از مدتی با تجربه کردن و آزمودن، قادر به حل مشکلات به وجود آمده در اثر این اشتباه ها باشیم یا آن که تا سالیان سال اثرات نامطلوب ناشی از این اشتباه ها را همراه خود داشته باشیم.

 

مراقب این اشتباهات در اولین شغل خود باشید

دیر رسیدن به محل کار در هفته اول اشتباهی بزرگ است. تمام تلاش خود را برای نماندن در ترافیک، ایستگاه های مترو، آسانسورها و… به کار گیرید. با دیر رفتن خود را فردی بی فکر و بی برنامه نشان می دهید. دیررفتن به محل کار نشان از ویژگی های غیرحرفه ای کاری تان دارد که در روز اول آن را نشان داده اید. داشتن نظم و انضباط یکی از مهم ترین ویژگی های فرد موفق در شغلش است.

 

در اولین شغل خود بیشتر مراقب رفتارتان باشید

یکی از نکات مهم دیگر، درک حد و مرزتان در محل کار است. تفاوت «دوست بودن» و «رفتار دوستانه داشتن» را درک کنید. آرام پیش بروید. مرزهای بین زندگی شخصی و زندگی حرفه ای تان را مشخص کنید. درباره مطرح کردن اطلاعات شخصی تان با همکاران بسیار محتاط باشید. از روابط عاطفی خود در محیط کار سخن نگویید.

 

تلاش کنید برای صحبت کردن بیشتر روی موضوعات کاری تمرکز کنید. مراقب دوستی هایی که با همکارانتان بیرون از محیط کاری برقرار می کنید باشید، زیرا در صورت رخ دادن این ارتباط، احتمالا کنترل اوضاع از دستتان خارج خواهد شد.

 

به نظر می آید بهترین زمان برای برقراری رفتار دوستانه با همکارانتان، زمان ناهار یا زمان هایی مشابه این است؛ اما مراقب باشید که وارد جمع غیبت گویی و شایعه پراکنی نشوید؛ زیرا با آن که راه خوبی برای نزدیک شدن به همکاران است، باعث دلخوری فردی از همکاران سازمان و خراب شدن وجهه تان خواهد شد. هیچ کس انتظار ندارد در روز اول مه چیز را بدانید. اگر چیزی برایتان واضح نیست، احتمالا همکارانتان ترجیح می دهند به جای این که امور را حد بزنید، از آن ها سوال کنید. آنها خوشحال می شوند تجربیاتشان را در اختیارتان قرار دهند.

 

یکی از مهمترین رفتارهایی که باید بدانید نحوه پرسید درباره چیزهایی است که نمی دانید. نشان دادن این که هر چیزی را می دانید خوشایند نیست. در آغاز می توانید از مدیرتان بپرسید که چگونه باید کارتان را انجام دهید و او چه انتظاراتی از شما دارد. هیچ فردی در محل کار دوست ندارد یک فرد تازه وارد به او بگوید که چگونه کارش را انجام دهد. در صورت انجام این کار انتظار رنجش کارمندان با سابقه بیشتر را داشته باشید، مگر آن که توصیه تان، توصیه منحصر به فردی باشد.

 

چنانچه شرکت یا سازمان، توری برگزار کرد در آن شرکت کنید. این موقعیت، زمان مناسبی برای معرفی خودتان و برقراری ارتباط است. تمام مدت نشستن پشت میزتان اجازه تعامل با همکارانتان را نمی هد و فرصت ارزنده ای را از دست می دهید.

 

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق شبکه سازی و حفظ روابط کاری است. این مولفه برای سازمان ها نیز موثر است. هر اندازه افرادی که در یک سازمان مشغول به کار هستند با یکدیگر ارتباط بهتری برقرار کنند، کارهای تیمی تعریف شده در سازمان بهتر انجام خواهد شد.

 

به مدت زمانی که در محل کار با موبایلتان صحبت می کنید توجه کنید. زمان مکالمات تلفنی شخصی در محل کار را کوتاه کنید. هرگز موبایلتان را در جلسات با خود نبرید، مگر این که منتظر تماس تلفنی کاری باشید.

 

اولین شغل,مشکلات اولین شغل

یکی از مهم ترین ویژگی های افراد موفق شبکه سازی و حفظ روابط کاری است

 

نحوه برخورد با همکاران در اولین شغل از اهمیت ویژه ای برخوردار است

برخی افراد وقتی که تازه در سازمانی مشغول به کار می شوند، گمان می کنند اگر نشان دهند که متوجه همه موضوعات توضیح داده شده هستند، مجبورند همه آن کارها را خودشان انجام دهند؛ در نتیجه بار کاری شان افزایش می یابد. وانمود کردن به این که هیچ چیزی را متوجه نمی شوید، کار اشتباهی است. این رفتار درستی نیست. اگر متوجه امور می شوید، آن را نشان دهید. در این حالت رییستان متوجه مزیت ها و مهارت های شما خواهدشد.

 

حتی اگر کاری که در حال حاضر در آن استخدام شدید کار رویایی تان نباشد، نباید طوری رفتار کنید که این موقعیتی است که موقتا در آن قرار گرفته اید؛ زیرا این حس را منتقل می کند که علاقه ای به کارتان ندارید و در صورت قرار گرفتن در تیم های کاری روحیه سایر افراد را نیز کاهش می دهید. روی کارتان برای به دست آوردن تجربه کاری تمرکز کنید. احتمالا اولین شغل را بین بیست تا سی سالگی تجربه خواهید کرد.

 

مدیرتان، معلم یا یکی از والدین تان نیست. ممکن است او به رشد شخصیتی تان توجهی نداشته باشد؛ بنابراین باید یاد بگیرید خود را با محیط کاری منطبق کنید. در هر سازمانی قوانین و محدودیت های مخصوص به آن سازمان وجود دارد. این موضوع درباره نوع پوشش ظاهری در محیط کار دارای اهمیت است. متناسب با شغلی که دارید و سازمانی که در آن مشغول به کار هستید، لباس بپوشید.

 

چطور اولین روز کاری را با موفقیت بگذرانیم؟

اولین روز کار همیشه استرس خاص خود را دارد. حضور در محیطی جدید با امید به آینده ای بهتر از یک طرف و آشنایی با افراد جدید، یادگیری چیزهای تازه و گذراندن فشار کاری آن روز از طرف دیگر.

در این روز پرمشغله و مهم، قبل از انجام کارهای جدید به گروهی معرفی می شوید که به شما توجه داشته، کلید موفقیت شما هستند، پس در وهله اول خوب ظاهر شوید.

 

مجموعه مراحل زیر به شما کمک می کند مثبت به نظر برسید و برای جزئی از گروه شدن آماده شوید. با رعایت ۱۲ مورد زیر به راحتی این روز را پشت سر بگذارید:

 

خوب لباس بپوشید، مرتب و موقر ظاهر شوید. سعی کنید کفش و لباستان در عین راحتی مناسب باشد.

 

اولین شغل,مشکلات اولین شغل

در محل کار خوب لباس بپوشید، مرتب و موقر ظاهر شوید

 

بی تجربگی عامل بسیاری از مشکلات در اولین شغل است.

سر وقت برسید. دیر رسیدن در اولین روز تاثیر بد خود را در کل روز خواهد گذاشت. بهتر است با توجه به ترافیک و مسائل احتمالی زودتر از خانه خارج شوید. 

با همکاران با روی گشاده و لبخندی گرم روبه رو شوید. محکم با آن ها دست دهید و هنگام معرفی به چشم هایشان نگاه کنید.

 

توجه به آن چه در اطراف شما می گذرد، در فهم سریع روش سازمانی به شما کمک می کند. به این که چطور سایر کارمندان رفتار می کنند، چطور با هم کار می کنند و چطور با مشتری رفتار می کنند، دقت کنید.

 

از شکایت در مورد کار و رئیس یا مسئول قبلی خود خودداری کنید. 

اگر فکر می کنید چیزهای زیادی برای یادگیری است که ممکن است فراموش کنید، یادداشت بردارید. در عین حال از زیاد سوال کردن که باعث آزار سایرین شود، خودداری کنید. در مواقعی که سوال های شما مانع تمام شدن کار آن ها می شود، بهتر است سکوت اختیار کنید.

در صورت اشتباه کردن عذرخواهی کنید. البته نه خیلی زیاد.

 

منبع : ماهنامه معیشت _ hamshahrionline.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۵۹ دیدگاه
 1. generic viagra prices 3 ماه قبل

  If you apply these strategies for increasing traffic on your own website, I am certainly you will notice the variation in few days.

 2. Hello, after reading this amazing piece of writing i am as well glad to share my experience here with colleagues.

 3. When someone writes an post he/she keeps the thought of a user in his/her mind that how a user can understand it. Thus that’s why this article is outstdanding. Thanks!

 4. Michaelnaili 2 ماه قبل

  wh0cd103722 celebrex 200mg price

 5. best pron 2 ماه قبل

  j9SKDz I think other web site proprietors should take this web site as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 6. It as nearly impossible to find educated people on this subject, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 7. Pregnancy Miracle Review 2 ماه قبل

  This web site really has all of the info I wanted about this subject and didnaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžt know who to ask.

 8. Love Birthday Wishes 2 ماه قبل

  I truly appreciate this article.Much thanks again. Keep writing.

 9. Josette 2 ماه قبل

  Muchos Gracias for your post.Much thanks again. Cool.

 10. estudiar sonido 2 ماه قبل

  Only wanna remark that you have a very nice site, I love the design and style it really stands out.

 11. Spec Ops Shooting 2 ماه قبل

  You can definitely see your skills in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 12. Gordon Powers 2 ماه قبل

  Some really excellent posts on this site, regards for contribution.

 13. Red your site publish and beloved it. Have you at any time thought about visitor putting up on other associated weblogs comparable to your weblog?

 14. hamptonbay 2 ماه قبل

  Looking forward to reading more. Great blog article.Really thank you! Will read on

 15. Wow, marvelous blog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging look easy. The whole look of your website is excellent, let alone the content material!

 16. instabeauty cambridge 2 ماه قبل

  usually posts some incredibly fascinating stuff like this. If you

 17. see this 2 ماه قبل

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks!

 18. burleigh street nail salon 2 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the site is extremely good.

 19. playscarymazegame 2 ماه قبل

  Really enjoyed this blog article.Much thanks again. Much obliged.

 20. daftar sbobet casino 2 ماه قبل

  This is one awesome article.Much thanks again.

 21. This excellent website definitely has all of the information I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 22. resume writing services 2 ماه قبل

  Looking forward to reading more. Great article post. Keep writing.

 23. choicestore.com 2 ماه قبل

  Your style is so unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Many thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 24. best vape pen 2 ماه قبل

  Very informative blog article.Really thank you! Fantastic.

 25. low temp vape pen 2 ماه قبل

  This is a topic which is near to my heart Best wishes! Where are your contact details though?

 26. americanexpress confirmcard 2 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this article. Want more.

 27. song bac truc tuyen 2 ماه قبل

  It as great that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our argument made at this time.

 28. There as noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good points in features also.

 29. Mallet Footwear 2 ماه قبل

  It as not that I want to copy your web-site, but I really like the design. Could you tell me which theme are you using? Or was it custom made?

 30. this website 2 ماه قبل

  Im thankful for the blog.Thanks Again. Really Cool.

 31. Utterly written articles , thanks for entropy.

 32. Viagra Suisse 2 ماه قبل

  My spouse and I stumbled over here by a different web page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page again.

 33. to get more information 2 ماه قبل

  You may have a very good layout for the blog i want it to utilize on my web-site as well

 34. Kamagra in Melbourne 2 ماه قبل

  You have brought up a very excellent points , regards for the post.

 35. same day tees printing 2 ماه قبل

  It as hard to find experienced people in this particular subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 36. escorts barcelona 2 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the website is extremely good.

 37. UsefulTunde.com 2 ماه قبل

  Muchos Gracias for your article.Really thank you!

 38. lightning network mainnet 2 ماه قبل

  I simply could not go away your website before suggesting that I actually loved the usual information a person supply for your guests? Is gonna be back incessantly to check up on new posts

 39. Thanks so much for the blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 40. Costa del Sol Property 2 ماه قبل

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 41. The Woman Men Adore PDF 2 ماه قبل

  Really informative blog post. Really Cool.

 42. Power Efficiency Guide Book 2 ماه قبل

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thanks again.

 43. ED Reverser Reviews 2 ماه قبل

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying this info.

 44. These challenges can be uncomplicated to choose treatment of if you see your dentist swift.

 45. read more 2 ماه قبل

  It as challenging to find educated persons by this topic, nonetheless you sound in the vein of you already make out what you are speaking about! Thanks

 46. click here 2 ماه قبل

  You made some clear points there. I did a search on the topic and found most guys will approve with your site.

 47. Veterinär i Uppsala 2 ماه قبل

  It as difficult to find well-informed people in this particular subject, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

 48. South Africa Music 2 ماه قبل

  Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with excellent information.

 49. Small Business SEO 2 ماه قبل

  It’а†s really a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 50. Such interesting stuff and reporting! Keep up the good work guys

 51. softwarekabaap.com 2 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this post.

 52. Deedeesblog 2 ماه قبل

  While checking out DIGG today I noticed this

 53. Spec Ops Shooting PDF 2 ماه قبل

  Red your website post and loved it. Have you at any time believed about guest posting on other related blogs similar to your site?

 54. Fitchburg MA SEO Company 2 ماه قبل

  There as definately a lot to know about this issue. I like all the points you have made.

 55. Auto parts shop in Jamaica 2 ماه قبل

  Im obliged for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 56. http://139.162.36.184/ 2 ماه قبل

  Major thanks for the article post.Thanks Again. Really Great.

 57. Agen Bola Sbobet 2 ماه قبل

  Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this blog.

 58. Seikk 2 ماه قبل

  loading instances times will sometimes affect

 59. Nothing more nothing less. The whole truth about the reality around us.

 60. manhattan fire extinguisher 2 ماه قبل

  Psoriasis light Treatment How can I obtain a Philippine copyright for my literary articles and/or books?

 61. Muchos Gracias for your article post.Thanks Again. Will read on

 62. http://www.lady-era.net/ 2 ماه قبل

  I truly appreciate this article.Much thanks again. Will read on

 63. media is a impressive source of information.

 64. french press 1 ماه قبل

  Well I definitely enjoyed reading it. This subject provided by you is very practical for correct planning.

 65. Bandar Bola 1 ماه قبل

  wow, awesome blog post.Thanks Again. Want more.

 66. This very blog is obviously awesome and also informative. I have chosen a lot of interesting things out of this amazing blog. I ad love to return over and over again. Thanks a bunch!

 67. https://buylolaccount.com 1 ماه قبل

  J aadmire cette photo neanmoins j aen ai deja entendu certains nouveaux de meilleures qualifications?

 68. buy fortnite account 1 ماه قبل

  Okay you are right, actually PHP is a open source and its help we can obtain free from any community or web page as it occurs at this place at this web page.

 69. Merely wanna say that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 70. Free Instagram followers 1 ماه قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Cool.

 71. cheap cv writing services 1 ماه قبل

  Thanks-a-mundo for the article post.Really thank you! Awesome.

 72. fb88 1 ماه قبل

  Just to let you know your web page looks a little bit unusual in Safari on my notebook with Linux.

 73. You are my aspiration , I have few web logs and sometimes run out from to post.

 74. know more 1 ماه قبل

  Very fine agree to, i beyond doubt care for this website, clutch resting on it.

 75. Nigeria News Today 1 ماه قبل

  Very nice post. I definitely appreciate this website. Keep writing!

 76. Gao Mam 1 ماه قبل

  Just added your website to my list of price reading blogs

 77. vali keo 1 ماه قبل

  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 78. Thung nhua 1 ماه قبل

  pretty helpful material, overall I imagine this is well worth a bookmark, thanks

 79. Ali Afrouzi 1 ماه قبل

  Look complex to more delivered agreeable from you!

 80. Ali Afrouzi 1 ماه قبل

  Your style is so unique compared to other folks I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 81. visit website 1 ماه قبل

  There is certainly a great deal to find out about this issue. I love all of the points you made.

 82. this website 1 ماه قبل

  Only wanna admit that this is invaluable , Thanks for taking your time to write this.

 83. This site may Hi there! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice info you?ve right here on this post. I shall be coming again to your blog for extra soon.

 84. 15 Minute Manifestation 1 ماه قبل

  Thanks for the blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 85. Ali Afrouzi 1 ماه قبل

  I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and great user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 86. agen poker online 1 ماه قبل

  Very good write-up. I absolutely love this site. Keep it up!

 87. Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Cool.

 88. The Lost Ways Reviews 1 ماه قبل

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 89. tadacip 1 ماه قبل

  There as certainly a great deal to learn about this topic. I love all of the points you made.

 90. viagra generika rezeptfrei 1 ماه قبل

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 91. kamagra 100mg online 1 ماه قبل

  Im obliged for the blog article.Really looking forward to read more.

 92. acheter cialis en ligne 1 ماه قبل

  Perfect just what I was searching for!.

 93. LASU News 1 ماه قبل

  very trivial column, i certainly love this website, be on it

 94. 시알리스 가격 1 ماه قبل

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 95. viagra generika 1 ماه قبل

  Some genuinely nice and useful info on this site, as well I think the style has got superb features.

 96. viagra αγορα 1 ماه قبل

  Many thanks for sharing this fine write-up. Very interesting ideas! (as always, btw)

 97. I similar to Your Post about Khmer Funny

 98. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 99. That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise info Appreciate your sharing this one. A must read article!

 100. buy Instagram views 1 ماه قبل

  I truly appreciate this post.Really thank you!

 101. Its not my first time to go to see this site, i am browsing this web page dailly and take nice information from here daily.|

 102. here 1 ماه قبل

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Will read on

 103. use this link 1 ماه قبل

  Yay google is my world beater helped me to find this great internet site !.

 104. visit 1 ماه قبل

  Major thankies for the post.Really looking forward to read more. Want more.

 105. hamptonbay 1 ماه قبل

  Wow! Thank you! I always needed to write on my site something like that. Can I include a portion of your post to my blog?

 106. motor club or America scam 1 ماه قبل

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Many thanks for supplying this information.

 107. Mp3 download 1 ماه قبل

  Thanks a lot for the blog.Really thank you! Awesome.

 108. redirected here 1 ماه قبل

  Thank you for your article post.Thanks Again.

 109. Best event calendar 1 ماه قبل

  Thank you ever so for you post. Really Great.

 110. women 1 ماه قبل

  I was able to find good advice from your blog articles.

 111. to learn more 1 ماه قبل

  You ave made some decent points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 112. les privat jakarta 1 ماه قبل

  You need to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I all advocate this website!

 113. Mekong delta tours 1 ماه قبل

  on a website or if I have something to add to the discussion.

 114. wireless gaming headsets 1 ماه قبل

  we came across a cool web-site which you might enjoy. Take a look should you want

 115. VFX Body Review 1 ماه قبل

  Major thankies for the article post. Really Cool.

 116. motor club or America 1 ماه قبل

  Major thanks for the blog.Thanks Again. Really Great.

 117. Du lich viet 1 ماه قبل

  The quality of our personalized selection of fine Italian made crystal serving selection remain unchallenged.

 118. Many thanks for sharing this good post. Very interesting ideas! (as always, btw)

 119. Google rank tracker 1 ماه قبل

  Just what I was searching for, thanks for posting. If you can imagine it,You can achieve it.If you can dream it,You can become it. by William Arthur Ward.

 120. to read more 1 ماه قبل

  Just discovered this site thru Yahoo, what a pleasant shock!

 121. DewaPoker 1 ماه قبل

  You ave made some good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 122. Clickbank Nigeria 1 ماه قبل

  veux garder ta que le monde tot il marchait, je ne

 123. estudios de sonido madrid 1 ماه قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you for providing this information.

 124. trang tri noel 1 ماه قبل

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!

 125. visit website 1 ماه قبل

  We think you should read this I am still learning from you, but I am improving myself. I definitely love reading everything that is posted on your site.Keep the tips coming. I enjoyed it!

 126. Darablog 1 ماه قبل

  Some truly select posts on this internet site , saved to favorites.

 127. Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 128. lace bodycon dress 1 ماه قبل

  I truly appreciate this post. Want more.

 129. taobao agent 1 ماه قبل

  Say, you got a nice article post.Thanks Again. Great.

 130. This is one awesome article post.Thanks Again.

 131. dream market reddit 1 ماه قبل

  You have observed very interesting details ! ps decent site.

 132. website 1 ماه قبل

  Ipad keyboard case view of Three Gorges | Wonder Travel Blog

 133. website 1 ماه قبل

  I really liked your blog article.Really thank you! Awesome.

 134. TorchBankz 1 ماه قبل

  You have a number of truly of the essence in a row printed at this point. Excellent job and keep reorganization superb stuff.

 135. Man that was really entertaining and at the exact same time informative..,*,`

 136. Ultimately, a problem that I am passionate about. I ave looked for details of this caliber for your previous a number of hours. Your site is significantly appreciated.

 137. Health Trumpet 1 ماه قبل

  Some truly nice and utilitarian information on this website , also I think the design holds good features.

 138. free apk downloader for pc 4 هفته قبل

  You have brought up a very good details , appreciate it for the post.

 139. Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really thank you! Great.

 140. to learn more 4 هفته قبل

  What as up, I read your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep doing what you are doing!

 141. xanax bars 4 هفته قبل

  Witty! I am bookmarking you site for future use.

 142. Ilan Tzorya 4 هفته قبل

  Really enjoyed this post.Really looking forward to read more. Cool.

 143. for more information 4 هفته قبل

  Muchos Gracias for your post.Thanks Again. Awesome.

 144. wordpress plugins 4 هفته قبل

  I really liked your post.Thanks Again. Want more.

 145. wax vape pen 4 هفته قبل

  Thanks for the blog.Really thank you! Cool.

 146. to read more 4 هفته قبل

  You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not locate it. What an ideal web-site.

 147. window cleaning supplies 4 هفته قبل

  Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its hard to procure good help, but here is

 148. window cleaning tools 4 هفته قبل

  Some truly nice and utilitarian info on this web site, as well I conceive the style and design contains good features.

 149. liberals liberals liberals employed by non-public enterprise (or job creators).

 150. click here 4 هفته قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article. Much obliged.

 151. Toronto Limo Service 4 هفته قبل

  Thanks a lot for the post.Thanks Again. Really Cool.

 152. Share 4 هفته قبل

  I was more than happy to uncover this website. I want to to thank you for your time due to this wonderful

 153. spy pen 4 هفته قبل

  Laughter and tears are both responses to frustration and exhaustion. I myself prefer to laugh, since there is less cleaning up to do afterward.

 154. cryptocurrency 4 هفته قبل

  know who you might be but definitely you are going to a well-known blogger when you are not already.

 155. instabeauty cambridge 4 هفته قبل

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 156. russian translation thank you 4 هفته قبل

  Simple but very precise information Thank you for sharing this

 157. bitmex 4 هفته قبل

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thanks for supplying this info.

 158. Buy Essay 3 هفته قبل

  Woh I enjoy your content , saved to bookmarks!

 159. that you simply made a few days ago? Any certain?

 160. ออแกไนซ์ 3 هفته قبل

  There is noticeably a bundle to understand about this. I assume you may have created specific nice points in functions also.

 161. Dagmar 3 هفته قبل

  Simply wanna remark that you have a very nice web site , I love the design and style it really stands out.

 162. motor club or America scam 3 هفته قبل

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Much obliged.

 163. kuznica v Samare 3 هفته قبل

  There as certainly a lot to know about this issue. I like all of the points you have made.

 164. https://gclub007.com 3 هفته قبل

  Ones blog is there one among a form, i be keen on the way you put in order the areas.:aаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТž-aаАа’б‚Т€ТšаЂаŒ?aаАа’б‚Т€ТšаЂаŒ?

 165. best penis pump 3 هفته قبل

  It is really a nice and helpful piece of info. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 166. to learn more 3 هفته قبل

  This article actually helped me with a report I was doing.

 167. click here 3 هفته قبل

  It as wonderful that you are getting thoughts from this paragraph as well as from our dialogue made here.

 168. Bop da ca sau 3 هفته قبل

  Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again. Will read on

 169. Bop da ca sau 3 هفته قبل

  Just bookmarked your blogs, it is a really great and helpful piece of information. I am happy that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Keep writing.

 170. This is a good,common sense article.Very helpful to one who is just finding the resouces about this part.It will certainly help educate me.

 171. post and the rest of the site is also really good.

 172. click here 3 هفته قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic post. Really Great.

 173. buy fortnite skins 3 هفته قبل

  This web site certainly has all of the information and facts I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 174. Real fantastic information can be found on web blog. I am not merry but I do beguile The thing I am, by seeming otherwise. by William Shakespeare.

 175. Mcdonald 3 هفته قبل

  Muchos Gracias for your post. Much obliged.

 176. Shatawari 3 هفته قبل

  Muchos Gracias for your blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 177. to learn more 3 هفته قبل

  Major thanks for the article.Much thanks again. Cool.

 178. blockchain 3 هفته قبل

  This is one awesome blog.Really thank you!

 179. Daftar Live22 3 هفته قبل

  I savor, result in I found exactly what I used to be having a look for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 180. Agen Live22 3 هفته قبل

  Thank you ever so for you blog. Really Great.

 181. click here 3 هفته قبل

  Im thankful for the blog post.Thanks Again. Great.

 182. Daftar Live22 3 هفته قبل

  Im thankful for the post.Much thanks again. Cool.

 183. sozdanie saytov 3 هفته قبل

  Looking around While I was surfing yesterday I saw a excellent article about

 184. Search Engine Optimisation 3 هفته قبل

  Major thanks for the article post.Really looking forward to read more.

 185. Bitcoin is a form of proof 2 هفته قبل

  That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise information Many thanks for sharing this one. A must read post!

 186. I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.

 187. May dem tien glory 2 هفته قبل

  Say, you got a nice article.Really looking forward to read more. Want more.

 188. just go to 2 هفته قبل

  Thanks again for the blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 189. you can check 2 هفته قبل

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 190. more information 2 هفته قبل

  It is not my first time to visit this web site, i am visiting this site dailly and take pleasant information from here daily.

 191. Thanks again for the article.Thanks Again. Really Cool.

 192. to learn more 2 هفته قبل

  You produced some decent points there. I looked on the net to the issue and found many people go together with together together with your internet web site.

 193. Some really choice content on this site, saved to my bookmarks.

 194. video 2 هفته قبل

  Thank you for sharing this very good article. Very interesting ideas! (as always, btw)

 195. mca work from home 2 هفته قبل

  pretty practical material, overall I feel this is worthy of a bookmark, thanks

 196. motor club of America reviews 2 هفته قبل

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 197. Strip Club Barcelona 2 هفته قبل

  Thanks a lot for the post.Much thanks again. Really Cool.

 198. 123movies 2 هفته قبل

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and magnificent user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 199. to learn more 2 هفته قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic post.Much thanks again. Great.

 200. grab more information 2 هفته قبل

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something which helped me. Many thanks!

 201. click here 2 هفته قبل

  Really enjoyed this blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 202. magnificent points altogether, you just gained a new reader. What may you suggest in regards to your publish that you simply made a few days ago? Any sure?

 203. BLOGGING AND SEO 2 هفته قبل

  Im grateful for the blog.Really thank you! Much obliged.

 204. fomoisms 2 هفته قبل

  Wow, great article post.Really thank you! Much obliged.

 205. to read more 2 هفته قبل

  I will right away grab your rss as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 206. Fildena 100 2 هفته قبل

  Thankd for dharing, thid id a fantadtic blog podt.Rwally thank you! Awwdomw.

 207. Fildena 2 هفته قبل

  There as definately a lot to find out about this issue. I like all of the points you made.

 208. Fildena 120 2 هفته قبل

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 209. Fildena 2 هفته قبل

  What as up to all, for the reason that I am truly keen of reading this website as post to be updated regularly. It carries good information.

 210. Filagra Italia 2 هفته قبل

  Look advanced to far added agreeable from you!

 211. racial discrimination 2 هفته قبل

  It as in reality a nice and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 212. may bom nuoc 2 هفته قبل

  You completed a few nice points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will go along with with your blog.

 213. may bom nuoc 2 هفته قبل

  Thanks-a-mundo for the article.Really looking forward to read more. Really Great.

 214. showbox.kim 2 هفته قبل

  Thanks for the blog.Really looking forward to read more. Cool.

 215. poker online 2 هفته قبل

  It as laborious to search out knowledgeable people on this matter, but you sound like you understand what you are speaking about! Thanks

 216. Filagra 100 2 هفته قبل

  Im thankful for the article.Much thanks again.

 217. christmas party venues 2 هفته قبل

  Thank you for your article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 218. kallos tuzla 1 هفته قبل

  Im obliged for the article post.Much thanks again. Want more.

 219. https://www.bigwasptattoo.com/ 1 هفته قبل

  located that it is truly informative. I’m gonna be

 220. skin care products 1 هفته قبل

  Well I definitely enjoyed reading it. This post procured by you is very effective for accurate planning.

 221. Steve Ferguson 1 هفته قبل

  This is a topic that is close to my heart Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 222. Buy Instagram views 1 هفته قبل

  It’а†s really a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 223. visit website 1 هفته قبل

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 224. Nice piece of info! May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? Thx.

 225. 123moviesgohd.com 7 روز قبل

  Wow! Thank you! I continuously needed to write on my blog something like that. Can I take a part of your post to my site?

 226. here 7 روز قبل

  Looking forward to reading more. Great blog.Much thanks again. Want more.

 227. mai vang 6 روز قبل

  What as Happening i am new to this, I stumbled upon this I ave found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

 228. cong ty xay dung 6 روز قبل

  It as difficult to find knowledgeable people about this subject, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 229. cuu du lieu the nho 6 روز قبل

  What as up, just wanted to tell you, I liked this blog post. It was funny. Keep on posting!

 230. cay thong noel 6 روز قبل

  I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 231. trang tri noel 6 روز قبل

  You ave made some really good points there. I looked on the internet for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 232. Major thanks for the article post.Really thank you! Great.

 233. electronic recycle 6 روز قبل

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Google. You have made my day! Thank you again.

 234. click here 5 روز قبل

  When I initially commented I clicked the Notify me when new comments are added checkbox

 235. find more here 5 روز قبل

  pretty handy material, overall I consider this is well worth a bookmark, thanks

 236. Epsom salt bath benefits 5 روز قبل

  Some genuinely great information , Gladiola I discovered this.

 237. weblink 5 روز قبل

  Very interesting subject , thankyou for posting.

 238. airasia booking online 4 روز قبل

  online dating websites This actually answered my problem, thanks!

 239. click here 4 روز قبل

  I truly appreciate this article.Really thank you!

 240. check 4 روز قبل

  Im obliged for the article post.Much thanks again. Really Cool.

 241. sex toys 4 روز قبل

  Preceding to you choose to create your own checklist to add an idea linked with what camping checklist ought to. Actually A listing can be better than what you need.

 242. Im obliged for the article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 243. san pham noel 4 روز قبل

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžd need to check with you here. Which is not something I normally do! I enjoy reading a post that will make men and women believe. Also, thanks for allowing me to comment!

 244. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and the rest of the website is extremely good.

 245. motor club of America scam 4 روز قبل

  Thanks again for the post.Really looking forward to read more.

 246. visit 4 روز قبل

  Thanks for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 247. motor club of America scam 4 روز قبل

  Really enjoyed this blog.Really looking forward to read more. Great.

 248. mca proof 3 روز قبل

  Really appreciate you sharing this post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 249. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 250. viagra alternatives 3 روز قبل

  Your place is valueble for me. Thanks!aаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАТ’аЂа†

 251. Letitia 3 روز قبل

  Im obliged for the article.Thanks Again. Cool.

 252. Cathey 3 روز قبل

  Very good post.Really thank you! Really Cool.

 253. Latasha 3 روز قبل

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are amazing! Thanks!

 254. Eugenie 3 روز قبل

  Really appreciate you sharing this article post.Thanks Again. Great.

 255. Lakisha 3 روز قبل

  Regards for all your efforts that you have put in this. Very interesting information.

 256. Sha 3 روز قبل

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information Appreciate your sharing this one. A must read post!

 257. I truly appreciate this article post.Thanks Again. Really Great.

 258. for more information 11 ساعت قبل

  You need to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I all recommend this site!

 259. แม่บ้าน 3 ساعت قبل

  Whispering Misty So sorry you are going to pass up the workshop!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید