درمان آکنه با راکوتان چیست؟

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

  درمان آکنه با راکوتان چیست

در بیمارانی که آکنه شدید یا بسیار شدید دارند، درمان با ایزوترتینوئین توصیه می شود. همچنین در بیمارانی که دچار اختلالات روانی، سبوره شدید، اسکارهای قابل رویت و فولیکولیت با باکتری گرم منفی هستند نیز ایزوترتینوئین کاربرد دارد.

 

درمان باید ۶-۴ ماه ادامه یابد. اگر نیاز به دوره درمان طولانی شد، از دوز پایین آن در درمان آکنه شدید با ندولهای عمقی (جوشهای عمیق) به خصوص نوع مقاوم به درمان و گرفتاری خارج صورت مثل سینه و پشت استفاده می شود. در پایان ماه اول درمان، ممکنست ضایعات بدتر شوند ولی در پایان ماه دوم، شاهد روند بهتر درمان هستیم. جهت جلوگیری از شدت پیشرفت بیماری بهتر است قبل از تجویز ایزوترتینوئین، کومدونهای بزرگ از بین بروند.

 

از عوارض جانبی ایزوترتینوئین، می توان اثر بر سطح چربی خون، عوارض گوارشی، عضلانی – اسکلتی، اثرات روانی و عوارض چشمی و جلدی را نام برد.

 

افسردگی و تمایل به خودکشی از دیگر عوارض این دارو است که البته جای بحث دارد و اگر چه در تعداد کمی از بیماران ممکن است دیده شود اما باید در نظر گرفته شود.

 

یکی از عوارض آن که بسیار مهم است خاصیت تراتوژن بودن یا ایجاد سمیت برای جنین است. بنابراین خانمها باید حتماً از ۱ ماه قبل از مصرف ایزوترتینوئین و تا ۶ هفته پس از قطع آن از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

 

درمان باید در دومین یا سومین روز عادت ماهیانه با ۲ تست منفی حاملگی شروع شود و تست بارداری ماهیانه انجام شود.

 

تستهای آزمایشگاهی شامل بررسی سطح لیپیدهای خون، تستهای عملکرد کبد، آزمایش خون قبل از شروع درمان و ۱ ماه و ۲ ماه بعد از شروع درمان باید درخواست شود.

 

در موقع مصرف این دارو باید از مصرف تتراسایکلین، ویتامین A و آسپیرین با دوز بالا جلوگیری کرد.پس از هر درمان موفقیت آمیز آکنه باید درمان را با یک رتینوئید موضعی یا بنزوئیل پراکسید ادامه داد.

 

از طرفی مواد آرایشی در درمان همه انواع آکنه نقش مهمی ایفا می کنند این مواد باید غیر کومدوژن باشند و دارای حداقل اثر تحریکی بوده و به اندازه کافی ضایعات را بپوشانند.

 

در بیمارانی که ایزوترتینوئین مصرف می کنند، به علت اثرات خشک کننده دارو، نیاز به یک مرطوب کننده پوست و لبها دارند.

 

در خانمهای حامله، اریترومایسین خوراکی یا موضعی و بنزوئیل پراکسید قابل استفاده است و در صورت وجود ضایعات التهابی شدید، دوره کوتاه مدت درمان با کورتن خوراکی انجام می شود.

 

دکتر محمد علی نیلفروش زاده

 
 
 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید