در رابطه با همسرتان هرگز این کارها را نکنید!!

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

در رابطه با همسرتان هرگز این کارها را نکنید!!

رابطه‌های عاشقانه و زناشویی همیشه با فراز و فرود همراه هستند

 

در این مقاله برخی از بایدها و نبایدهایی که سبب پایداری بیشتر عشق و رابطه زناشویی و عاطفی می‌شوند را برایتان نوشته‌ایم تا با رعایت آنها، زندگی شادتر و آرام‌تری برای خود و عشقتان رقم بزنید.

 

در روابط عاطفی خود هرگز این کارها را انجام ندهید و این حرف‌ها را به زبان نیاورید

رابطه‌های عاشقانه و زناشویی همیشه با فراز و فرود همراه هستند و این یک امر کاملا عادی است. هیچ زوجی همیشه خوشحال و شاد نیستند و گاهی پیش می‌آید که حتی سر مسایل ساده و بی‌ارزش هم با یکدیگر بحث و مشاجره می‌کنند.

 

با اینکه این دست مسایل در رابطه‌های عاطفی بعضا غیر قابل کنترل هستند، اما می‌توانید با انجام برخی کارها از تشدید شرایط منفی و ادامه‌دار شدن ناراحتی‌ها پیشگیری کنید. به‌طور مثال، بعد از دعوا یا مشاجره اغلب دوست نداریم با طرف مقابلمان حرف بزنیم. اما اگر حتی ناراحت هستید و شریک عاطفی‌تان به بهانه‌ای سر صحبت را باز می‌کند تا مثلا سنگینی فضای ایجاد شده را از بین ببرد، توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان قیافه نگیرید! در چنین شرایطی منطقی رفتار کنید و اگر سوالی از شما پرسیده می‌شود، پاسخ دهید.

 

بد نیست بدانید، دعوا کردن زن و مرد با هم نشانه این است که می خواهند رابطه خود را درست کنند. آنها هنوز به بهبود امید دارند و در نتیجه بحث می کنند تا به یک راهکار مناسب دست پیدا کنند. نباید این بحث ها موجب ناامیدی شما از شریک عاطفی‌تان بشود.

 

در این راستا، در ادامه برخی از بایدها و نبایدهایی که سبب پایداری بیشتر عشق و رابطه عاطفی می‌شوند را برایتان نوشته‌ایم تا با رعایت آنها، زندگی شادتر و آرام‌تری برای خود و عشقتان رقم بزنید.

  

حرف‌هایی که موقع دعوا مطرح می‌شوند را از ذهن خود پاک کنید

همه انسان‌ها خطا می‌کنند. همه ممکن است موقع عصبانیت حرف‌هایی به زبان بیاورند که شاید واقعا هیچ‌اعتقادی به آنها نداشته باشند. توصیه ما این است که جملات یا واژه هایی که هنگام دعوا از دهان شریک عاطفی خود می شنوید را نادیده بگیرید. به آنها اهمیت ندهید و بگذارید همان جا وسط دعوا خاک شوند. بار سنگین آنها را به دوش نکشید.

 

استفاده از جملات نا امید کننده و سرشار از حس‌های منفی در یک دعوا بسیار عادی است. درست است که باید سعی کنیم روی رفتار و زبان خود کنترل بیشتری داشته باشیم. اما اگر بنا به هر دلیلی، این‌طور نشد، سعی نکنید با یادآوری جملات ناراحت‌کننده طرف مقابل که وسط مشاجره مطرح شده‌اند، عشق و علاقه خود را خدشه‌دار کنید. هر زمان حرف های ناراحت کننده او به ذهنتان رسید، یک نفس عمیق بکشید، کمی راه بروید و آب بخورید.

 

بحث را دوباره باز نکنید

بله، اکثر مردم دوست دارند همه حرص و ناراحتی خود را وسط مشاجره به زبان بیاورند. اگر می‌توانید زبانتان را کنترل کنید تا بدون تخریب شخصیت طرف مقابل، خواسته‌هایتان را مطرح کنید، این کار را انجام دهید. اما اگر قرار است حرف‌ها با کنایه و طعنه و بی‌احترامی همراه باشد، نفس عمیق بکشید. سرتان را به کار دیگری گرم کنید و سعی کنید صحبت نکنید.

 

سعی نکنید پس از تمام شدن دعوا، به طور غیرمستقیم و با نیش و کنایه موضوع دعوا را با یاد او بیاورید. از همه مهم تر این است که چند روز بعد از مشاجره، دوباره پرونده آن را باز نکنید. این کار نتیجه‌ای جز تکرار احساسات منفی و ناراحتی نخواهد داشت و شک نکنید که دردی از شما دعوا نخواهد شد. اگر مقصر شما هستید، اینقدر بزرگ‌منش باشید که بتوانید از طرف مقابل عذرخواهی کنید و قول بدهید که دیگر هرگز چنین رفتاری نخواهید داشت.

سعی نکنید با یادآوری جملات ناراحت‌کننده طرف مقابل که وسط مشاجره مطرح شده‌اند، عشق و علاقه خود را خدشه‌دار کنید.

 

حرف‌هایی که موقع دعوا مطرح می‌شوند را از ذهن خود پاک کنید

 

با هم سرد رفتار نکنید

پس از بحث و دعوا اصولا دو طرف حوصله حرف زدن با هم را ندارند. اما اگر پس از گذشت زمان، هنگامی که هر دو آرام تر بودید و همسرتان نزد شما آمد و به هر بهانه ای می‌خواست با شما حرف بزند، از پاسخ دادن به او امتناع نکنید. بدترین کار ممکن در این شرایط این است که سکوت اختیار کنید و به اصطلاح قیافه بگیرید.

 

در عوض می‌توانید به همسر خود بگویید: «من هنوز ناراحت هستم و نتواسته ام همانند تو به این زودی همه چیز را فراموش کنم. به من چند ساعتی فرصت بده تا بتوانم آرام شوم. سپس در مورد آن با هم حرف خواهیم زد.»

 

این را به یاد داشته باشید که با پاسخ ندادن به طرف مقابل، این حس را به او می دهید که در حال تنبیه کردن او هستید و این باعث می شود تا او نتواند حرف هایش را راحت با شما در میان بگذارد. تکرار این مسایل، فاصله بزرگی میان زن و شوهر ایجاد می‌کند که شاید خسارت های جبران ناپذیری نیز در پی داشته باشد.

  

دنبال دلیل دعوا نباشید

بهتر است انرژی خود را برای یافتن راهکار صرف کنید. نه برای فکر کردن به اینکه چه چیزی باعث شروع بحث شد. تفاوت میان یک مشاجره خوب و دعوای بد این است که بتوانید برای مشکل خود راهکار مناسب بیابید. تفاوت میان یک مشاجره خوب و دعوای بد این است که بتوانید برای مشکل خود راهکار مناسب بیابید.

  

اشتباهات خود را تکرار نکنید

گفتن خشک و خالی «ببخشید» دردی را دوا نمی کند. باید سعی کنید پس از اینکه اوضاع بهتر شد، نزد او بروید و عذرخواهی کنید و سوتفاهم پیش آمده را برایش توضیح دهید. یا دلیل رفتار خود را توضیح دهید.

 

عذرخواهی کردن بدون پشیمانی واقعی و بدون توضیح چندان قابل قبول نیست. باید سعی کنید اشتباه خود را تکرار نکنید و این اطمینان را نیز به طرف مقابل بدهید.

 

اگر شما ناراحت، عصبانی یا دلخور هستید یا خبرهای ناراحت کننده شنیده اید، باید این مساله را با همسرتان در میان بگذارید. این مساله به آرام ماندن جو، کمک شایانی می کند. همچنین باید بدانید کم خوابی موجب حساسیت بیشتر اعصاب می شود. بنابراین، زوج هایی که کم می خوابند و استراحت کامل ندارند، بیشتر در معرض مشاجره های دایمی قرار دارند.

  

به شریک عاطفی خود نگویید: «فکر می‌کنم خوشحال نیستی!»

بعضی افراد عادت دارند در برابر فراز و فرودهای احساسی طرف مقابل خود سریعا واکنش نشان دهند. بعضا تصور می‌کنند اگر بگویند: «من می‌دانم که تو خیلی خوشحال نیستی!»، اهمیت و توجه خود را به طرف مقابل نشان داده‌اند.

 

اگر شما این‌طور هستید، همین الان از این عادت دست بردارید. چنین جملاتی بار منفی بسیار با خود همراه دارند. وقتی می‌دانید همسر یا عشق شما در شرایط بحرانی (کار یا زندگی) قرار دارد، با گفتن چنین جملاتی نه تنها او را خوشحال نخواهید کرد بلکه این حس را به او می‌دهید که ناراحتی او شما را اذیت می‌کند.

 

طرف مقابل ممکن است تصور کند شما با بیان این جمله مثلا می‌خواهید بگویید که بسیار خوشحال و راحت هستید و این اوست که از سختی زندگی در عذاب است و گویا با تحمل این شرایط دارید از خودگذشتگی می‌کنید! در صورتیکه به هیچ وجه این طور نیست.

 

هنگامی که احساس می کنید رابطه‌تان همچون ماه های اول نیست به جای اینکه از جملات منفی استفاده کنید. با یکدیگر در این رابطه حرف بزنید و برای بهبود اوضاع و برگرداندن اشتیاقات اولیه، با هم راهکار پیدا کنید.

  

به شریک عاطفی خود نگویید: «رابطه ما مثل قبل نیست»

چنین جملاتی مثل سم هستند. وقتی عبارت‌هایی مشابه اینکه ما مثل قبل شاد نیستیم، مثل قبل بیرون نمی رویم، مثل قبل کنار هم نیستیم را به زبان می‌آورید، طرف مقابل با خود فکر می‌کند: آیا مشکلی در رابطه ما وجود دارد؟ احتمالا او کمبودی احساس کرده است که چنین سوالی را می پرسد یا ….

 

هنگامی که احساس می کنید رابطه‌تان همچون ماه های اول نیست به جای اینکه از جملات منفی استفاده کنید. با یکدیگر در این رابطه حرف بزنید و برای بهبود اوضاع و برگرداندن اشتیاقات اولیه، با هم راهکار پیدا کنید. برای کارها و مسایل شخصی خود اولویت بگذارید و برنامه ریزی کنید.

  

به شریک عاطفی خود نگویید: «تو مرا درک نمی‌کنی»

این جمله بسیار ناراحت کننده است و موجب سردی رابطه می شود. با این جمله طرف مقابل تصور می کند همه تلاش هایی که در طول سال ها انجام داده، بیهوده بوده است. لطفا در بیان چنین جمله هایی خساست به خرج دهید و نگذارید به راحتی از دهانتان خارج شوند. برخی از حرف ها برای شما ساده هستند، اما زخم بزرگی در دل طرف مقابل ایجاد می کنند.

 

منبع : rooziato.com

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۹۶ دیدگاه
 1. buy cialis now 3 ماه قبل

  It’s remarkable to pay a visit this web page and reading the views of all friends on the topic of this article, while I am also zealous of getting familiarity.

 2. chocopie 2 ماه قبل

  HZWuPe This particular blog is definitely cool as well as amusing. I have discovered many handy tips out of this amazing blog. I ad love to visit it over and over again. Cheers!

 3. 15 Minute Manifestation 2 ماه قبل

  This page certainly has all of the information I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 4. check my reference 2 ماه قبل

  Im grateful for the blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 5. Clemmie 2 ماه قبل

  Thank you ever so for you article post.Thanks Again. Will read on

 6. Spec Ops Shooting Reviews 2 ماه قبل

  Wow, great article post.Really thank you! Awesome.

 7. how to make CD labels 2 ماه قبل

  This blog post is excellent, probably because of how well the subject was developed. I like some of the comments too.

 8. CD labels template 2 ماه قبل

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 9. thuoc moc rau minoxidil 2 ماه قبل

  Thank you ever so for you post.Much thanks again.

 10. nails salon in cambridge 2 ماه قبل

  Im thankful for the article.Much thanks again. Great.

 11. Aventus HR 2 ماه قبل

  Thanks-a-mundo for the blog post.Much thanks again.

 12. playscarymazegame 2 ماه قبل

  It as enormous that you are getting thoughts from this post as well as from our argument made at this time.

 13. for more information 2 ماه قبل

  Thanks for your patience and sorry for the inconvenience!

 14. PokerQQ 2 ماه قبل

  I wouldn at mind writing a post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here.

 15. best oil pen 2 ماه قبل

  Im grateful for the blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 16. best vape pen 2 ماه قبل

  You made some good points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 17. discreet vape pen 2 ماه قبل

  with this. Additionally, the blog loads super quick for

 18. low temp vape pen 2 ماه قبل

  I want gathering useful information, this post has got me even more info!

 19. https://www.beware.org/ 2 ماه قبل

  thank you for all your efforts that you have put in this. Very interesting info. Truth sits upon the lips of dying men. by Matthew Arnold.

 20. Thank you ever so for you post.Much thanks again. Fantastic.

 21. amex confirmcard 2 ماه قبل

  Thanks so much for the blog post.Really thank you! Great.

 22. san pham noel 2 ماه قبل

  There is apparently a bundle to identify about this. I suppose you made various nice points in features also.

 23. vong nguyet que 2 ماه قبل

  Really informative article.Much thanks again. Much obliged.

 24. to learn more 2 ماه قبل

  Nice post here, thought I could learn more from but I can learn more from this post.

 25. Judi Online 2 ماه قبل

  Of course, what a magnificent website and educative posts, I surely will bookmark your website.Best Regards!

 26. cialis generique 2 ماه قبل

  It as not that I want to copy your web-site, but I really like the style and design. Could you let me know which design are you using? Or was it especially designed?

 27. to read more 2 ماه قبل

  What type of digicam is this? That is definitely a great top quality.

 28. this website 2 ماه قبل

  wonderful issues altogether, you just won a brand new reader. What might you recommend about your put up that you simply made some days in the past? Any positive?

 29. viagra kaufen online 2 ماه قبل

  Usually I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great article.

 30. see the website 2 ماه قبل

  Very good blog.Thanks Again. Really Cool.

 31. for more info 2 ماه قبل

  There as definately a great deal to find out about this issue. I really like all the points you ave made.

 32. for details 2 ماه قبل

  sac louis vuitton ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 33. This unique blog is really awesome and also factual. I have found helluva interesting tips out of this source. I ad love to return over and over again. Cheers!

 34. Children Learning Reading 2 ماه قبل

  I will right away clutch your rss feed as I can not find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you ave any? Kindly let me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 35. barcelona clubs 2 ماه قبل

  I visited many sites except the audio quality for audio songs current at this web

 36. UsefulTunde.com 2 ماه قبل

  Some genuinely nice and useful information on this site, also I conceive the pattern holds good features.

 37. This site really has all the info I needed about this subject and didn at know who to ask.

 38. La Manga Club Property 2 ماه قبل

  online payday loans fast illustrious click this link now

 39. The Woman Men Adore 2 ماه قبل

  I truly appreciate this blog.Much thanks again.

 40. 15 Minute Manifestation 2 ماه قبل

  Very nice post and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you folks have any thoughts on where to get some professional writers? Thanks

 41. Manifestation Magic Review 2 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site is extremely good.

 42. ED Reverser Review 2 ماه قبل

  Very good blog post. I definitely appreciate this site. Continue the good work!

 43. know more 2 ماه قبل

  Loving the information on this internet site, you have done great job on the articles.

 44. visit website 2 ماه قبل

  Really enjoyed this blog article.Much thanks again. Want more.

 45. kuilpoker 2 ماه قبل

  I seriously love your blog.. Excellent colors theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I

 46. List Bandar Togel 2 ماه قبل

  Muchos Gracias for your article post.Really thank you! Will read on

 47. Veterinär 2 ماه قبل

  Thank you, I ave recently been searching for information about this topic for ages and yours is the greatest I ave discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 48. Mp3 2 ماه قبل

  You have mentioned very interesting points! ps nice internet site.

 49. Local SEO 2 ماه قبل

  Very good post. I will be facing many of these issues as well..

 50. guru privat matematika 2 ماه قبل

  Im obliged for the blog.Really looking forward to read more. Want more.

 51. Super-Duper site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also

 52. Pregnancy Miracle System 2 ماه قبل

  Only wanna remark that you have a very nice site, I love the style it really stands out.

 53. 5d diamond painting 2 ماه قبل

  Thanks-a-mundo for the article post.Really looking forward to read more.

 54. Download Mp3 2 ماه قبل

  This is a topic that as close to my heart Many thanks! Where are your contact details though?

 55. Toplocksmithinfo.com 2 ماه قبل

  Major thanks for the post.Really looking forward to read more. Cool.

 56. Spec Ops Shooting Program 2 ماه قبل

  Looking forward to reading more. Great blog article. Really Great.

 57. Online Shopping Philippines 2 ماه قبل

  on this. And he in fact ordered me dinner simply because I found it for him…

 58. Agen Bola Sbobet 2 ماه قبل

  Very good info. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!

 59. Nitalks.com 2 ماه قبل

  Thanks for sharing this good write-up. Very inspiring! (as always, btw)

 60. mes a mes de embarazo 2 ماه قبل

  It as in reality a great and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful tidbit with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 61. Five Channels 2 ماه قبل

  Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Really Great.

 62. Jason Hall 2 ماه قبل

  Very nice work with the entry. A lot readers would see it in the same light as well and honestly agree with your point.

 63. Utterly written articles , thanks for entropy.

 64. Make Money online 2 ماه قبل

  Major thankies for the article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 65. user in his/her brain that how a user can understand it.

 66. visit website 2 ماه قبل

  wonderful points altogether, you just gained a emblem new reader. What would you suggest in regards to your submit that you just made some days ago? Any positive?

 67. spotify artist promotion 1 ماه قبل

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks!

 68. Wohh just what I was looking for, thanks for putting up.

 69. buy lol smurfs 1 ماه قبل

  visit the website What is a good free blogging website that I can respond to blogs and others will respond to me?

 70. more info 1 ماه قبل

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 71. amazon affiliate program 1 ماه قبل

  Spot on with this write-up, I truly suppose this website wants far more consideration. I all most likely be once more to read far more, thanks for that info.

 72. Night Watch News Nigeria 1 ماه قبل

  Wow! In the end I got a webpage from where I know

 73. audi service 1 ماه قبل

  Wow! Thank you! I always needed to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my website?

 74. Manifestation Magic 1 ماه قبل

  Usually I don at learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 75. know more 1 ماه قبل

  the reason that it provides feature contents, thanks

 76. Nigeria News Today 1 ماه قبل

  We can no longer afford established veterans if they have interest in him than expected.

 77. Useful information. Fortunate me I found your site by accident, and I am shocked why this coincidence did not happened earlier! I bookmarked it.

 78. kozirki i navesi v Samare 1 ماه قبل

  We stumbled over here different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 79. click here 1 ماه قبل

  person supply on your guests? Is going to

 80. read more 1 ماه قبل

  nfl jerseys has come under heavy attack for the health and safety standards it allows and the amount it pays workers abroad.

 81. backyard cinema hire 1 ماه قبل

  This site was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 82. air freight quotes 1 ماه قبل

  Say, you got a nice blog article.Much thanks again. Much obliged.

 83. Mesothelioma 1 ماه قبل

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! If you want to test your memory, try to recall what you were worrying about one year ago today. by Rotarian.

 84. Precisely what I was searching for, thanks for posting. There are many victories worse than a defeat. by George Eliot.

 85. to learn more 1 ماه قبل

  this webpage, I have read all that, so now me also commenting here. Check out my web-site lawn mower used

 86. to learn more 1 ماه قبل

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve

 87. https://casinobonusjet.com/ 1 ماه قبل

  Some truly prime articles on this web site , bookmarked.

 88. more information 1 ماه قبل

  some genuinely interesting info , well written and generally user friendly.

 89. click here 1 ماه قبل

  This very blog is obviously educating and besides diverting. I have found a lot of handy stuff out of this amazing blog. I ad love to go back over and over again. Cheers!

 90. http://389poker.net 1 ماه قبل

  Im thankful for the blog.Thanks Again. Really Cool.

 91. luxury replica watches 1 ماه قبل

  Wow, great blog post.Really thank you! Really Great.

 92. The Lost Ways Review 1 ماه قبل

  When June arrives for the airport, a man named Roy (Tom Cruise) bumps into her.

 93. viagra generika ohne rezept 1 ماه قبل

  Many thanks for sharing this fine piece. Very inspiring! (as always, btw)

 94. viagra für frauen online 1 ماه قبل

  Really enjoyed this blog article.Really thank you! Much obliged.

 95. acheter cialis pas cher 1 ماه قبل

  This very blog is no doubt educating as well as informative. I have chosen a bunch of handy advices out of it. I ad love to go back every once in a while. Thanks a lot!

 96. LASU News 1 ماه قبل

  Really good information can be found on site.

 97. kamagra oral jelly kaufen 1 ماه قبل

  Thanks for the article.Much thanks again. Keep writing.

 98. cialis generika kaufen 1 ماه قبل

  Very nice post, thanks so much for sharing. Do you happen to have an RSS feed I can subscribe to?

 99. اسعار الفياجرا 1 ماه قبل

  This unique blog is obviously interesting and also diverting. I have picked up many handy things out of it. I ad love to go back over and over again. Cheers!

 100. You made some good points there. I did a search on the topic and found most persons will go along with with your site.

 101. wonderful post, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don at notice this. You must continue your writing. I am confident, you ave a huge readers a base already!

 102. click here 1 ماه قبل

  No problem, and further more if you want update alerts from this site at that time you have to subscribe for it, it will be a better for you Jackson. Have a lovely day!

 103. Classtechblog 1 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the website is really good.

 104. here 1 ماه قبل

  I think this is a real great post.Thanks Again. Cool.

 105. hamptonbay 1 ماه قبل

  Very nice info and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you people have any thoughts on where to hire some professional writers? Thx

 106. Open a tax office 1 ماه قبل

  Really enjoyed this blog article. Really Cool.

 107. redirected here 1 ماه قبل

  Is anything better then WordPress for building a web presence for a small Business?

 108. Mca scam 1 ماه قبل

  Major thankies for the post.Thanks Again. Keep writing.

 109. Pakistani escorts 1 ماه قبل

  I value the post.Thanks Again. Keep writing.

 110. check this 1 ماه قبل

  Perfect work you have done, this site is really cool with good info.

 111. official website 1 ماه قبل

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 112. ust cbd gummies 1 ماه قبل

  I think this is a real great article.Thanks Again. Fantastic.

 113. Best event calendar 1 ماه قبل

  Thanks so much for the article.Thanks Again. Cool.

 114. smartwatch for men 1 ماه قبل

  They might be either affordable or expensive (but solar sections are certainly worth considering) based on your requirements

 115. to learn more 1 ماه قبل

  This particular blog is really entertaining additionally amusing. I have picked up helluva useful tips out of this amazing blog. I ad love to return every once in a while. Cheers!

 116. guru privat matematika 1 ماه قبل

  You don at have to remind Air Max fans, the good people of New Orleans.

 117. Mekong delta tours 1 ماه قبل

  Very good info. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!

 118. VFX Body Review 1 ماه قبل

  Woman of Alien Best get the job done you have got performed, this website is admittedly interesting with wonderful facts. Time is God as way of retaining every thing from taking place at once.

 119. Easy Cellar 1 ماه قبل

  I value the post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 120. Muchos Gracias for your article. Fantastic.

 121. Mca reviews 1 ماه قبل

  weblink I want to start to put all my photos up on my camera, and start a blog or something. Where is a good place to do this like a website or something, do i have to copyright them thanks :).

 122. thong tin doanh nghiep 1 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this article post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 123. tra cuu ma so thue 1 ماه قبل

  LOUIS VUITTON OUTLET LOUIS VUITTON OUTLET

 124. Bop da nam 1 ماه قبل

  Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!

 125. Vi da ca sau 1 ماه قبل

  Very good information. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!|

 126. There as certainly a great deal to find out about this topic. I like all the points you have made.

 127. This blog post is excellent, probably because of how well the subject was developped. I like some of the comments too though I would prefer we all stay on the suject in order add value to the subject!

 128. visit website 1 ماه قبل

  Im no professional, but I imagine you just crafted the best point. You undoubtedly know what youre talking about, and I can truly get behind that. Thanks for staying so upfront and so honest.

 129. This Swimwear is named as Ed Durable Men as swimwear. It

 130. to learn more 1 ماه قبل

  I similar to Your Post about Khmer Funny

 131. weight loss diet 1 ماه قبل

  Muchos Gracias for your post.Really thank you! Cool.

 132. hoi dap viet 1 ماه قبل

  This blog was how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 133. DewaPoker 1 ماه قبل

  Of course, what a great site and enlightening posts, I definitely will bookmark your blog.Best Regards!

 134. cursos de dj zona sur 1 ماه قبل

  Thanks so much for the blog article.Much thanks again.

 135. root canal dentist near me 1 ماه قبل

  Very good blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 136. for sale playa del carmen 1 ماه قبل

  This is an spectacular entry. Thank you very much for the supreme post provided! I was looking for this entry for a long time, but I wasn at able to find a authentic source.

 137. chinese lawyers 1 ماه قبل

  This blog is really awesome and also informative. I have found a lot of useful stuff out of this blog. I ad love to come back over and over again. Cheers!

 138. for more info 1 ماه قبل

  Major thanks for the blog article.Much thanks again. Will read on

 139. for more info 1 ماه قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the website is extremely good.

 140. site 1 ماه قبل

  You made some decent points there. I did a search on the topic and found most persons will approve with your site.

 141. TorchBankz.com 1 ماه قبل

  Incredible quest there. What occurred after? Take care!

 142. range rover sport 1 ماه قبل

  Wholesale Mac Makeup ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 143. Truck accident lawyer 1 ماه قبل

  thing. Do you have any points for novice blog writers? I ad definitely appreciate it.

 144. Many thanks for sharing this excellent article. Very inspiring! (as always, btw)

 145. run 4 game online 1 ماه قبل

  I reckon something really interesting about your internet blog so i bookmarked.

 146. range rover sport 1 ماه قبل

  Sounds like anything plenty of forty somethings and beyond ought to study. The feelings of neglect is there in a lot of levels every time a single ends the mountain.

 147. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It as on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 148. Julia Blaise 1 ماه قبل

  This unique blog is really interesting and besides diverting. I have found helluva handy advices out of it. I ad love to come back over and over again. Thanks!

 149. Looking forward to reading more. Great article post. Keep writing.

 150. semi truck insurance quote 1 ماه قبل

  It as not that I want to duplicate your web page, but I really like the layout. Could you let me know which design are you using? Or was it tailor made?

 151. How to make money online 1 ماه قبل

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Thank you

 152. Power Efficiency Guide 4 هفته قبل

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 153. His Secret Obsession 4 هفته قبل

  Thanks-a-mundo for the blog.Much thanks again. Much obliged.

 154. Ilan Tzorya 4 هفته قبل

  It as hard to come by well-informed people in this particular subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 155. There as certainly a lot to learn about this issue. I love all of the points you ave made.

 156. oil vaporizer 4 هفته قبل

  Thanks a lot for the blog post.Much thanks again. Cool.

 157. academic writing 4 هفته قبل

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info Appreciate your sharing this one. A must read article!

 158. Thanks for great article! I like it very much!

 159. for more information 4 هفته قبل

  Wow, wonderful weblog format! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The total look of your website is wonderful, let alone the content material!

 160. Share This 4 هفته قبل

  rencontre gratuit en belge How to get your customized blogspot to appear on google search?

 161. this website 4 هفته قبل

  Looking around I like to look in various places on the online world, often I will just go to Stumble Upon and read and check stuff out

 162. pen camera 4 هفته قبل

  The most effective and clear News and why it means quite a bit.

 163. russian translation services 4 هفته قبل

  Thank you for sharing this great post. Very interesting ideas! (as always, btw)

 164. russian translation google 4 هفته قبل

  It as going to be finish of mine day, however before ending I am reading this wonderful article to improve my know-how.

 165. czech republic norms 4 هفته قبل

  This page definitely has all the information I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 166. bitmex 4 هفته قبل

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Many thanks for supplying this information.

 167. for details 3 هفته قبل

  Real fantastic information can be found on web blog. I am not merry but I do beguile The thing I am, by seeming otherwise. by William Shakespeare.

 168. agencia publicidad online 3 هفته قبل

  Very good article.Thanks Again. Will read on

 169. la prairie mexico 3 هفته قبل

  Wow! Thank you! I continuously needed to write on my website something like that. Can I implement a fragment of your post to my blog?

 170. ulthera 3 هفته قبل

  Thanks a lot for the blog post.Much thanks again. Cool.

 171. Kyle 3 هفته قبل

  There as certainly a lot to learn about this subject. I love all of the points you ave made.

 172. Laurice 3 هفته قبل

  It as actually very complex in this busy life to listen news on TV, thus I just use web for that reason, and take the hottest news.

 173. Mei 3 هفته قبل

  You are my aspiration, I possess few web logs and rarely run out from post . аАа’аАТ‚аЂТ˜Tis the most tender part of love, each other to forgive. by John Sheffield.

 174. Maryjo 3 هفته قبل

  I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and great user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 175. Nakesha 3 هفته قبل

  These are actually wonderful ideas in about blogging.

 176. cuanto cuesta un hosting 3 هفته قبل

  Visit this I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 177. Mca scam 3 هفته قبل

  It is advisable to focus on company once you may. It is best to bring up your company to market this.

 178. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the site is extremely good.

 179. for more information 3 هفته قبل

  Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Great.

 180. https://www.vapeshack.com/juul 3 هفته قبل

  Thank you ever so for you blog.Really thank you! Much obliged.

 181. click here 3 هفته قبل

  You made some really good points there. I looked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 182. que es la criptomoneda 3 هفته قبل

  Thanks for all of your hard work on this web site. My niece loves working on internet research and it’s really easy to see why. A number of us hear all about the lively tactic you provide worthwhile suggestions via your web blog and as well cause response from some others on the issue then our princess is being taught a lot. Have fun with the rest of the new year. You’re the one carrying out a really great job.

 183. discord crypto groups 3 هفته قبل

  This is one awesome article.Much thanks again. Cool.

 184. Wealthy Affiliate Review 3 هفته قبل

  Im obliged for the article.Thanks Again. Fantastic.

 185. www.socialresult.net 3 هفته قبل

  Thanks for another wonderful article. Where else could anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I ave a presentation next week, and I am on the look for such information.

 186. vi da ca sau 3 هفته قبل

  This site truly has all of the info I needed concerning this subject and didn at know who to ask.

 187. vi da ca sau 3 هفته قبل

  Im obliged for the blog post. Really Cool.

 188. essay writing service 3 هفته قبل

  My brother recommended I might like this blog. He used to be totally right.

 189. Charter Bus Services 3 هفته قبل

  pretty practical material, overall I feel this is worthy of a bookmark, thanks

 190. roboter bausatz 3 هفته قبل

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thx again

 191. las vegas tattoo shops 3 هفته قبل

  Thanks for the blog post.Thanks Again. Really Cool.

 192. Major thanks for the blog article.Much thanks again. Much obliged.

 193. this website 3 هفته قبل

  Very good article post.Really thank you! Awesome.

 194. this website 3 هفته قبل

  Magnificent web site. A lot of helpful information here. I am sending it to several pals ans also sharing in delicious. And obviously, thanks for your sweat!

 195. Bruce 3 هفته قبل

  IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm having a little issue I cant subscribe your feed, IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm using google reader fyi.

 196. bo dam 3 هفته قبل

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thanks again

 197. may bo dam 3 هفته قبل

  You have mentioned very interesting points ! ps decent website. I am going to a special place when I die, but I want to make sure my life is special while I am here. by Payne Stewart.

 198. used tractors for sale 3 هفته قبل

  pretty valuable stuff, overall I consider this is well worth a bookmark, thanks

 199. tractors for sale 3 هفته قبل

  Some times its a pain in the ass to read what people wrote but this site is real user friendly !.

 200. totem 3 هفته قبل

  I truly appreciate this post. I’а†ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thx again

 201. bitcoin 3 هفته قبل

  I think other web site proprietors should take this web site as

 202. Daftar Live22 3 هفته قبل

  wonderful points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you suggest in regards to your post that you made some days ago? Any positive?

 203. this website 3 هفته قبل

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You cann at imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 204. Deck with Trex in stafford va 3 هفته قبل

  SAC LOUIS VUITTON PAS CHER ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 205. Agen Live22 3 هفته قبل

  writing like yours nowadays. I honestly appreciate people like you!

 206. Daftar Live22 3 هفته قبل

  It as laborious to seek out knowledgeable people on this subject, but you sound like you already know what you are speaking about! Thanks

 207. sozdanie saytov 3 هفته قبل

  It as not that I want to copy your web site, but I really like the design. Could you let me know which style are you using? Or was it custom made?

 208. Must read 3 هفته قبل

  You got a very excellent website, Glad I noticed it through yahoo.

 209. Search Engine Optimisation 3 هفته قبل

  Really good information can be found on site.

 210. majkomnatnie dveri v Samare 2 هفته قبل

  Really informative post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 211. dveri v Samare 2 هفته قبل

  pretty handy material, overall I believe this is worthy of a bookmark, thanks

 212. Bitcoin is a form of proof 2 هفته قبل

  Im thankful for the post.Thanks Again. Much obliged.

 213. Say, you got a nice blog post.Really thank you! Will read on

 214. may dem tien gia re 2 هفته قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 215. May dem tien glory 2 هفته قبل

  It as not that I want to copy your internet site, but I really like the style. Could you tell me which design are you using? Or was it custom made?

 216. just go to 2 هفته قبل

  very nice post, i definitely enjoy this fabulous website, persist with it

 217. go to 2 هفته قبل

  Wow, that as what I was exploring for, what a data! existing here at this website, thanks admin of this web page.

 218. It sounds like you are generating difficulties by yourself by attempting to solve this issue as an alternative of looking at why their is often a issue in the first place

 219. cambridge beauty salons 2 هفته قبل

  You made some decent points there. I looked on the internet for the topic and found most people will agree with your website.

 220. shop rags 2 هفته قبل

  These are generally probably the most awesome and fashion chanel bags I ave actually had. And really fashionable. Worth every single cent.

 221. this website 2 هفته قبل

  Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very nice post.

 222. Home Security Systems Reviews 2 هفته قبل

  wow, awesome article.Thanks Again. Will read on

 223. Fake License 2 هفته قبل

  This excellent website certainly has all of the information and facts I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 224. OKC Gutter Cleaning 2 هفته قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post and also the rest of the site is really good.

 225. digital marketing 2 هفته قبل

  Very good article post.Thanks Again. Want more.

 226. guest posting service 2 هفته قبل

  Very nice article. I definitely love this website. Keep writing!

 227. Share Now 2 هفته قبل

  scar treatment for acne scar treatment lotion scar treatment

 228. arhitektura 2 هفته قبل

  It as not that I want to replicate your web site, but I really like the style. Could you tell me which theme are you using? Or was it custom made?

 229. Best Clubs In Barcelona 2 هفته قبل

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 230. saobracaj 2 هفته قبل

  I want to start a fashion blog but have no idea where to start?

 231. for more information 2 هفته قبل

  If you need to age well, always be certain to understand something new. Learning is essential at every stage of life.

 232. grab more information 2 هفته قبل

  Really clear website , thankyou for this post.

 233. eczema Nigeria 2 هفته قبل

  Very clear internet site, thanks for this post.

 234. visit website 2 هفته قبل

  It as difficult to find experienced people in this particular subject, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 235. for more information 2 هفته قبل

  May just you please extend them a little from next time?

 236. Winter 2 هفته قبل

  Thanks for the news! Just was thinking about it! By the way Happy New Year to all of you:DD

 237. to learn more 2 هفته قبل

  It absolutely usefful and iit has helped me out loads.

 238. RxASAP app 2 هفته قبل

  It as truly very difficult in this full of activity life to listen news on TV, therefore I simply use internet for that purpose, and take the most recent news.

 239. air compressor 2 هفته قبل

  sprinted down the street to one of the button stores

 240. Fildena 100 2 هفته قبل

  This is one awesome blog post.Much thanks again. Really Great.

 241. Fildena 100 2 هفته قبل

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 242. Fildena 100 2 هفته قبل

  me, but for yourself, who are in want of food.

 243. groupon uk app 2 هفته قبل

  What as up everyone, it as my first visit at this web page, and piece of writing is actually fruitful designed for me, keep up posting such posts.

 244. racial discrimination 2 هفته قبل

  Inflora my blog is a link on my web home page and I would like it to show the posts from the blog? Any ideas?

 245. Fitness Zürich 2 هفته قبل

  Im grateful for the article post.Much thanks again.

 246. Fildena 150 2 هفته قبل

  wow, awesome post.Thanks Again. Really Great.

 247. We are a group of ?oluntаА аЂа•ers аА аЂаnd starting a

 248. https://showbox.kim/ 2 هفته قبل

  This blog is no doubt awesome additionally factual. I have found helluva helpful advices out of it. I ad love to visit it again soon. Thanks a bunch!

 249. this website 2 هفته قبل

  Usually I don at learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice post.

 250. Fildena 2 هفته قبل

  Please let me know if you are looking for a author for your site. You have some really good posts and I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I ad absolutely

 251. Trina 2 هفته قبل

  Really appreciate you sharing this blog post.Really looking forward to read more. Will read on

 252. Trina 1 هفته قبل

  Very good post.Really looking forward to read more. Great.

 253. fakultet 1 هفته قبل

  More Help What can be the ideal Joomla template for a magazine or feature wire service?

 254. Apply Vietnam visa Online 1 هفته قبل

  to click. You might add a video or a pic or two to get

 255. click here 1 هفته قبل

  Many thanks for sharing this good post. Very inspiring! (as always, btw)

 256. buy pens online India 1 هفته قبل

  It as very straightforward to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web site.

 257. skin care products 1 هفته قبل

  Thanks a whole lot for sharing this with all of us you essentially know what you will be speaking about! Bookmarked. Kindly also visit my web page =). We could have a link exchange contract among us!

 258. https://gramblast.com 1 هفته قبل

  I truly appreciate this blog post.Thanks Again. Fantastic.

 259. visit website 1 هفته قبل

  Really enjoyed this article post.Thanks Again. Really Great.

 260. It indeed does It indeed does take quite some time to find great information like this. Thank you very much.

 261. visit website 7 روز قبل

  just your articles? I mean, what you say

 262. 123movies 7 روز قبل

  You made a few nice points there. I did a search on the theme and found nearly all people will have the same opinion with your blog.

 263. website 7 روز قبل

  Merely wanna input that you ave got a very great web page, I enjoy the style and style it seriously stands out.

 264. w88clubw88win.com 6 روز قبل

  Simply wanna say that this is very useful, Thanks for taking your time to write this.

 265. Sopcast 6 روز قبل

  Im thankful for the article post.Much thanks again. Really Great.

 266. Steve Ferguson 6 روز قبل

  Wow, great post.Much thanks again. Great.

 267. Cu Chi tunnels tours 6 روز قبل

  Very clear internet site, thanks for this post.

 268. mua thung phuy 6 روز قبل

  Sign up form for Joomla without all the bells and whistles?

 269. With havin so much written content do you ever run into

 270. see more 6 روز قبل

  Just wanna admit that this is very beneficial , Thanks for taking your time to write this.

 271. to learn more 6 روز قبل

  I truly appreciate this article. Want more.

 272. 389poker.online 6 روز قبل

  It as especially a abundant as thriving as practical a part of details. I will live thankful that you just free this type of information as anyway as us all.

 273. for additional information 5 روز قبل

  Really enjoyed this blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 274. click here 5 روز قبل

  I simply could not depart your site prior to suggesting that I extremely loved the usual info a person supply on your guests? Is going to be again continuously to investigate cross-check new posts

 275. When some one searches for his vital thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 276. polythene 5 روز قبل

  I value the article.Much thanks again. Much obliged.

 277. Wow, amazing weblog format! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog glance easy. The full glance of your site is fantastic, let alone the content!

 278. tra giam can vy tea 5 روز قبل

  I truly appreciate this blog post.Thanks Again. Want more.

 279. James Leonarids dentist 4 روز قبل

  There is definately a lot to learn about this topic. I love all of the points you have made.

 280. for more information 4 روز قبل

  Thank you for sharing this good piece. Very inspiring! (as always, btw)

 281. trang tri noel 4 روز قبل

  Thanks, I ave recently been hunting for information about this subject matter for ages and yours is the best I ave found so far.

 282. khuyen mai 4 روز قبل

  Im thankful for the article. Really Cool.

 283. fire extinguisher 4 روز قبل

  Looking forward to reading more. Great blog.Much thanks again. Cool.

 284. is mca a scam 4 روز قبل

  Thanks a lot for the post.Much thanks again. Want more.

 285. mustclick 4 روز قبل

  Say, you got a nice article post. Really Great.

 286. copas y medallas precios 3 روز قبل

  Im grateful for the post.Much thanks again. Really Cool.

 287. Yee 3 روز قبل

  Woh I enjoy your content , saved to bookmarks!

 288. Madie 3 روز قبل

  I truly appreciate this blog article.Much thanks again. Great.

 289. Angeline 3 روز قبل

  Really enjoyed this post.Really looking forward to read more. Cool.

 290. Onie 3 روز قبل

  Major thanks for the article post.Really thank you! Cool.

 291. Eun 3 روز قبل

  Thanks again for the blog article.Thanks Again. Keep writing.

 292. Some genuinely prime articles on this website , saved to favorites.

 293. Jerrod Peppe 15 ساعت قبل

  Hiya. Very cool website!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am happy to locate numerous useful info here within the article. Thank you for sharing…

 294. this website 11 ساعت قبل

  Really informative article.Really thank you! Fantastic.

 295. buy tiktok likes 8 ساعت قبل

  Im grateful for the blog article.Much thanks again.

 296. แม่บ้าน 3 ساعت قبل

  Wow, this paragraph is nice, my sister is analyzing such things, therefore I am going to tell her.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید