در مواجهه با گرانی و احتکار چه کنیم؟ بخریم تا گران تر نشده؟!

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

در مواجهه با گرانی و احتکار چه کنیم؟ بخریم تا گران تر نشده؟!

 

به اندازه نیازمان، هر چیزی که لازم داریم بخریم

 

این روزها اقتصاد کشورمان دچار بحران شده و هر روز شاهد گرانی و کمبود اقلام مصرفی هستیم. اما چاره کار در این روزها چیست؟

 

در این بحران اقتصادی با کمبود و گرانی اجناس و اقلام مصرفی چه کنیم؟

این روزها دیگر کسی جرآت نمی‌کند شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین یا اخبار خبرگزاری‌ها را دنبال کند، بس‌که بخش عمده‌ای از تیتر و محتوای رسانه‌ها به اخبار لحظه به لحظه گران تر شدنِ اقلام و اجناس مورد نیاز مردم و تحلیلِ این که: «امروز چقدر اوضاع بدتر شده است؟» اختصاص دارد.

 

اقتصاد کشورمان به هزار و یک دلیل، انگار تا حد زیادی از مهار و کنترل خارج شده و روزی نیست که خبر توقف تولید یک جنس و به دنبالش نایاب شدن و بعدتر، گران تر شدنش به گوش نرسد و تکرارِ این اخبار و ترس و واهمه از دست‌نیافتنی شدنِ آن جنس که گاهی یک داروست و گاهی یک خوراکی و این روزها پوشک بچه و پد بهداشتی، باعث می‌شود مردمی که هر هفته و هر ماه، به شکل ملموس شاهد آب رفتن سرمایه و پس انداز و ناتوان شدن شان در خرید هستند، برای کم کردن اضطراب شان، خبرهای درست و غلطِ نایاب شدن اجناس را به همدیگر منتقل کنند؛ و به دنبالش، جامعه و شبکه های اجتماعیِ مجازی از اخبار کمبود و گرانی پر شود، مردمِ نگران به فروشگاه ها هجوم بیاورند و دست به انبار کردن اجناس بزنند، برخی از عرضه کنندگان جنس با مشاهده تقاضای زیاد اجناس را احتکار کنند، به طمع سود بیشتر قیمت ها چند برابرِ قبل شود، شایعه ها درست از آب دربیاید و این چرخه معیوب و ترسناک، از اضطراب مردم، تغذیه و رشد کند و به حیاتش ادامه دهد.

 

اما چه باید کرد؟ درست که در ماه‌های اخیر، قیمت بیشتر اقلام چندبرابر شده، ارزش پول کمتر شده، قدرت خریدمان پایین آمده و خبرهای استر زا از کمبود اقلام ضروری، گاهی نفس راحت کشیدن را هم سخت می کند اما فعلا شرایط همین است و چاره‌ای نیست جز مدیریتِ این شرایط تا با دامن نزدن به شایعات وضع بدتر نشود. حتما بخش مهمی از آرام کردن التهاب اقتصادی ایران به عهده مسئولان کشور است اما پرونده زندگی سلام امروز، قرار است به تحلیل بخش‌هایی بپردازد که دستِ خود مردم در قالب فروشنده، خریدار و عضوی از یک خانواده است. خود ما، برای کنترل این مجموعه ترسناک از شایعه و احتکار و کمبود و گرانی و… چه کاری از دستمان برمی‌آید؟

 

به عنوان یک عرضه کننده و فروشنده، چه وظیفه ای دارم؟

تصور کنید خبرها حکایت از این دارد که مواد اولیه برخی اقلام و اجناس، به دلیل تحریم یا مشکلات گمرکی وارد کشور نمی شود و تولید آن محصول به مشکل خورده است و مردم به واسطه نگرانی از کمبود آن جنس، به فروشگاه ها هجوم می آورند. یا تصور کنید با گران شدن دلار و پایین آمدن ارزش ریال، توانایی و امکان خرید مردم پایین آمده است و هیچ کس به خرید فکر نمی کند.

 

در هر دو حالت، هیچ فروشنده ای حق ندارد با کلام یا رفتار، تقاضا کننده را بترساند، تحریک به خرید زیاد و بیش از مصرف کند و به التهاب بازار دامن بزند. حرف زدن با ادبیات رایج این روزها که: «اگه همین رو هم الان نخری، فردا باید گرون تر بخری!» یا «همین چندتا از این جنس مونده. تا قحطی نشده بخر و ببر!» صرفا برای فروش و سود بیشتر، بی رحمی و بازی کردن با امنیت روانی جامعه است. حتی در مواردی دیده می شود صندوقداران برخی فروشگاه های زنجیره ای به بهانه این که با فلان مقدار خرید، شانس بیشتری در قرعه کشی دارید، به خرید بی رویه و انبار کردن اجناس ضروری دامن می زنند.

 

در روزهای اخیر به واسطه نوسانات قیمت‌ همه چیز، رفتارهای عجیبی از سوی برخی فروشندگانِ کالا یا خدمات دیده شده که آه از نهاد هر آدمی که وجدان و انسانیت دارد، بلند می‌کنـد. امتناع از فروش یک جنس به این بهانه که قیمت اش هر روز و هر لحظه در حال صعود است یا فروش یک جنس که شش ماه پیش خریداری شده، نه با قیمت شش ماه قبل، بلکه به قیمتِ امروز،اتفاق تلخی است که به راحتی رقم می خورد. مهم است در این روزها با هم مهربان تر باشیم.

 

خود شما به عنوان فروشنده یک جنس یا خدمات، خریدار و متقاضیِ یک جنس و خدمات دیگر در فروشگاهی دیگر خواهید بود و مهم است برای شکستن زنجیره خودخواهی، برای این که کسی جایی دیگر از نیاز و ترس شما سوء استفاده نکند، از خودمان شروع کنیم.

 

به عنوان عضوی از خانواده و جامعه، چه کنم؟

مهم است هر روز و هر لحظه، در جمع های خانوادگی و فامیلی، با مرور و تبادل اخبار آزاردهنده گرانی دلار و سکه و به دنبالش اقلام ضروریِ زندگی، سلامت روان خودمان و بقیه را به خطر نیندازیم. درست است که همه مان در نگرانی به سر می بریم و چه در خلوت و چه در دورهمی ها، از خودمان و بقیه می پرسیم: «چه خواهد شد؟» اما این سوالی است که کسی پاسخ اش را نمی‌داند و هر آن‌چه هست، گمانه زنی است. و مهم تر این که اگر نمی توانیم اقدام خاصی کنیم، پیگیری کردن لحظه به لحظه اخبار، فایده ای جز استرس ندارد.

 

مهار احساسات و تسلط بر اعصاب و مرعوب نشدن در هجوم خبرهایی که مدام تاکید می کند به زودی قیمت همه چیز، از پوشاک و خوراکی و خشکبار بگیر تا محصولات آرایشی بهداشتی و دارو و لوازم تحریر چندبرابر خواهد شد و تولید یا واردات شان متوقف و نایاب می شود و… دشوار است اما اولین قدمِ موثر، همین است. قدم بعد این است که به اندازه نیازمان، هر چیزی که لازم داریم بخریم. تا قبل از این و به‌طور معمول وقتی به خرید هفتگی یا ماهانه می رفتیم، چند کیلو برنج، چندبسته پوشک بچه یا پدبهداشتی می‌خریدیم؟ هم اکنون هم باید به اندازه نیازمان تهیه کنیم. خرید بیش از نیاز، هم به کم شدن غیرعادی آن جنس در بازار دامن می‌زند، هم عرضه کنندگان را به طمع می‌اندازد تا از نیاز مردم سوءاستفاده کنند و قیمت ها را بالاتر ببرند. به خودمان و هموطنانمان ظلم نکنیم.

 

بله. ممکن است در روزهای آینده، قیمت اجناس موردنیازمان، کمی بالا و پایین شود؛ آیا چاره، خرید بیش از نیاز و انبار کردن است؟ خیر. چرا که مگر اجناسِ مصرفی اضافه که می خریم، چقدر و تا کی دوام دارند و چندهفته و چندماه جوابگوی نیازمان خواهند بود؟ بالاخره تمام می‌شوند و چاره ای جز خرید دوباره نیست. پس کاش به جای انجامِ کاری با تاثیر موقت که در نهایت، رقم کوچک و کم ارزشی به جیب مان اضافه می‌کند، با خودداری و صرفه جویی از التهاب بازار کم کنیم.

 

مدیریت اقتصاد خانواده، باید و نبایدهایی دارد که همیشه، حتی در بهترین شرایط اقتصادی کشور هم باید رعایت شود. منتها در شرایط بحرانی اقتصادی، باید به این نکات توجه بیشتری داشته باشیم: محاسبه دقیقی از هزینه ها و درآمدها داشته باشیــم، نیازها و خواسته ها را تفکیک کنیم، سعی کنیم بدهکار نشویم، سعی کنیم با صرفه‌جویی به الگوی صحیحی از مصرف برسیم، از تجمل و زیاده خواهی و چشم و هم چشمی بپرهیزیم و از خرید اقلام غیرضروری خودداری کنیم.

 

به‌ عنوان یک کاربر فضای مجازی، چه رفتاری داشته باشم؟

کاربری در توئیتر نوشته بود: «ما الان بحران خمیردندان داریــم؟ نداریم. ولی اگر چهارتا اکانت و کانال تلگرامیِ پرفالوئر به من بدهید، قادرم جوری شایعه سازی کنم که بحران خمیردندان راه بیفتد، طوری که هیچ خمیردندانی در هیچ مغازه‌ای پیدا نشود!» یک توئیت ساده که تلنگر مهمی دارد: شبکه های اجتماعی مجازی و پست ها و کامنت هایی که تک تکِ ما به عنوان کاربر به این فضا روانه می‌کنیم، این روزها قدرتِ زیادی پیدا کرده‌اند. قدرتی که می تواند موج ایجاد کند. موج های منفی یا مثبتی که تعدادی می توانند از آن ها سواری بگیرند و به هدف متعالی یا غیرانسانی خود برسند. بخش مهمی از جو نامطلوب روانی مبتنی بر شایعاتی درباره چندبرابر شدن قیمت یک جنس یا کمیاب و نایاب شدنش، در همین شبکه‌ها شکل می‌گیرد. ای کاش هر کدام مان به عنوان یک کاربر ساده، در شرایط بحرانی جامعه، به رواج اخبار نادرست و شایعات یا حتی اخبار درست اما آزاردهنده ای که هیچ کاری برای اصلاحش از دستمان برنمی آید، دامن نزنیم.

 

این روزها همه مان مدت زمان زیادی از روز را در فضای مجازی می گذرانیم. روی همین حساب، محتوای این فضا به راحتی می تواند حالمان را خوب یا بد کند. ای کاش از این فضا به جای بیشتر ملتهب کردن حال هموطنانمان، برای آرام کردنشان استفاده کنیم. در همین روزهای اخیر کم نبودند کاربرانی که به واسطه دیده ها و شنیده های موثق خود، پیام‌هایی برای بهتر کردن حال بقیه و از بین بردن فشار روانیِ حاکم بر فضا منتشر کردند: «همین الان از فروشگاه شهروند محله‌مان برگشتم. دوسه کامیون حمل‌بار توی محوطه بود و وقتی دقت کردم، پر بود از پوشک و پدبهداشتی و دستمال‌کاغذی که در حال تخلیه و چیدن توی قفسه ها بود.»

 

منبع : zendegisalam.khorasannews.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۷۲ دیدگاه
 1. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to say
  that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all
  I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write once more soon!

 2. Major thankies for the article post.Much thanks again. Cool.

 3. twosomes 1 ماه قبل

  I read this article fully about the difference of latest and preceding technologies,
  it’s amazing article.

 4. countervolition 1 ماه قبل

  Hi! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4.

  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix
  this issue. If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 5. chaute 1 ماه قبل

  Hi there, I discovered your blog by way of Google while looking for a related topic,
  your web site came up, it seems to be good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become alert to your blog via Google, and located that
  it’s truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful for those who continue this in future.
  Numerous folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 6. read this article 1 ماه قبل

  I used to be suggested this blog by means of my cousin. I’m no longer certain whether this put up is written by way
  of him as no one else realize such certain approximately my
  difficulty. You are wonderful! Thank you!

 7. this page 1 ماه قبل

  I blog quite often and I really appreciate your information. The article has
  truly peaked my interest. I am going to take
  a note of your blog and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your Feed as well.

 8. find more info 1 ماه قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Many thanks

 9. see here 1 ماه قبل

  Every weekend i used to pay a visit this web site, as i want enjoyment,
  since this this web site conations really fastidious
  funny material too.

 10. click to read more 1 ماه قبل

  Hello there I am so glad I found your blog page, I really found you by accident, while I was searching
  on Bing for something else, Anyhow I am here now and would just like to
  say thank you for a incredible post and a all round interesting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look over it all at
  the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please
  do keep up the fantastic work.

 11. important source 1 ماه قبل

  Great info. Lucky me I recently found your site by chance
  (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!

 12. over here 1 ماه قبل

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how
  can i subscribe for a blog site? The account helped me a
  acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
  your broadcast offered bright clear idea

 13. this link 1 ماه قبل

  I know this website provides quality depending articles
  or reviews and additional stuff, is there any other site
  which provides these kinds of stuff in quality?

 14. official statement 1 ماه قبل

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking
  through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking
  about this. I will send this information to him. Fairly certain he will have a very good read.
  Thanks for sharing!

 15. office furniture installation 4 هفته قبل

  Muchos Gracias for your post.Much thanks again. Really Great.

 16. Greate article. Keep posting such kind of info on your site.

  Im really impressed by it.
  Hey there, You have done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends.

  I am sure they will be benefited from this site.

 17. Simply desire to say your article is as amazing.
  The clarity in your publish is simply great and i can assume you are a professional
  in this subject. Fine along with your permission let me to snatch your RSS feed to stay up to date with imminent post.
  Thanks 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

 18. www.0239988.com 4 هفته قبل

  You’re so awesome! I do not think I have read something like that before.
  So great to find someone with some genuine thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that’s
  needed on the web, someone with a little originality!

 19. strift 4 هفته قبل

  Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same topics as yours and I think we
  could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 20. raid plot 4 هفته قبل

  I have been surfing online more than three hours these days, but I never discovered any interesting article like yours.
  It is lovely price sufficient for me. Personally, if all
  website owners and bloggers made good content as you probably
  did, the net will probably be a lot more helpful than ever before.

 21. brickwall 4 هفته قبل

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this web page is genuinely fastidious.

 22. lingberries 4 هفته قبل

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉
  I’m going to come back once again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and
  continue to guide other people.

 23. cellager 4 هفته قبل

  After looking at a handful of the blog posts on your blog,
  I honestly appreciate your way of writing a blog. I book-marked it to
  my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.

  Take a look at my web site as well and tell me
  what you think.

 24. soldering iron circuit 4 هفته قبل

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard
  work due to no backup. Do you have any methods
  to stop hackers?

 25. check here 4 هفته قبل

  What’s up, I desire to subscribe for this web site to obtain most up-to-date updates, therefore where
  can i do it please help.

 26. check my site 4 هفته قبل

  Hello, Neat post. There’s an issue with your website in internet
  explorer, could check this? IE nonetheless is the marketplace
  chief and a huge element of folks will miss your excellent writing because of this problem.

 27. Melva 4 هفته قبل

  wonderful post, very informative. I’m wondering why
  the opposite specialists of this sector don’t realize this.
  You must proceed your writing. I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 28. healthathome.com.mx 3 هفته قبل

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again.
  Anyway, just wanted to say great blog!

 29. www.tongilga.net 3 هفته قبل

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting
  a new project in a community in the same
  niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 30. Klara 3 هفته قبل

  A person necessarily assist to make seriously articles I would state.
  This is the first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the research you made to make this particular
  publish extraordinary. Excellent activity!

 31. Latashia 3 هفته قبل

  of course like your website however you need to take a look at the spelling on quite a few of
  your posts. Many of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to tell the reality however I’ll definitely come again again.

 32. sbobet 3 هفته قبل

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your site in internet explorer, would
  check this? IE still is the marketplace chief and a good part of
  people will pass over your wonderful writing because
  of this problem.

 33. sbobet alternatif 3 هفته قبل

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 34. learn about steroids 3 هفته قبل

  Incredible quest there. What happened after?
  Good luck!

 35. Hi there to all, the contents existing at this website are actually awesome for people knowledge, well, keep up the nice
  work fellows.

 36. judi bola 3 هفته قبل

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy
  on the eyes which makes it much more enjoyable for me
  to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Outstanding work!

 37. judi bola 3 هفته قبل

  Remarkable! Its genuinely remarkable article, I have got much clear idea concerning from this article.

 38. find more 3 هفته قبل

  It’s nearly impossible to find educated people for this topic, but you sound like
  you know what you’re talking about! Thanks

 39. recommended you read 3 هفته قبل

  It’s the best time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I may just I want to recommend you some attention-grabbing
  things or advice. Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I wish to learn more issues approximately it!

 40. Keedys Grill 2 هفته قبل

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have
  discovered It positively helpful and it has helped me out loads.
  I am hoping to contribute & help different customers like its helped me.
  Great job.

 41. legalkratomcanada 2 هفته قبل

  Spot on with this write-up, I truly feel this site needs far more attention. I’ll probably be
  back again to see more, thanks for the information!

 42. online dispensary canada 2 هفته قبل

  Thanks in favor of sharing such a nice opinion, article is nice, thats why i have read it fully

 43. Water Filters Blog 2 هفته قبل

  I am curious to find out what blog system
  you are utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would like
  to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 44. quick quid payday 2 هفته قبل

  I’m curious to find out what blog platform you have been using?

  I’m having some small security problems with my latest website
  and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any recommendations?

 45. click here 2 هفته قبل

  Hi there, I do think your site might be having browser compatibility issues.

  When I take a look at your site in Safari, it
  looks fine but when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great site!

 46. Thanks in favor of sharing such a pleasant thinking, piece of writing is nice, thats why i have read it completely

 47. quickquid reviews 2 هفته قبل

  You’re so cool! I do not suppose I’ve read through something like that before.
  So nice to find someone with genuine thoughts on this issue.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is something that
  is needed on the web, someone with some originality!

 48. http://ilsannabgol.kr/ 2 هفته قبل

  At this time I am ready to do my breakfast, afterward having my
  breakfast coming again to read more news.

 49. drill press for sale 2 هفته قبل

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.

  Maybe you could space it out better?

 50. Tabitha 2 هفته قبل

  Incredible! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 51. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing issues with your blog.
  It seems like some of the text within your posts are running off the
  screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them too?
  This may be a problem with my browser because I’ve had this happen before.
  Many thanks

 52. Romeo 2 هفته قبل

  Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to
  produce a really good article… but what can I
  say… I put things off a lot and never seem to get nearly anything done.

 53. Horace 2 هفته قبل

  I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts from you
  in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now ;
  )

 54. Dexter 2 هفته قبل

  fantastic points altogether, you just received a new reader.
  What may you recommend in regards to your publish
  that you just made some days in the past?
  Any certain?

 55. excel master class 2 هفته قبل

  What’s up, this weekend is fastidious in support of me, as this
  point in time i am reading this wonderful educational post here at my
  home.

 56. quick loan online 1 هفته قبل

  Someone essentially assist to make seriously articles I’d state.
  This is the first time I frequented your web page and thus far?
  I amazed with the analysis you made to create this particular post
  amazing. Great job!

 57. how long to master excel 1 هفته قبل

  Hello, Neat post. There is an issue with your web site
  in web explorer, could test this? IE nonetheless is the marketplace leader and
  a big element of people will miss your magnificent writing due to this problem.

 58. read this article 1 هفته قبل

  Great web site. Plenty of helpful info here. I’m sending it to a few pals ans additionally sharing in delicious.
  And naturally, thank you to your sweat!

 59. microsoft excel automation 1 هفته قبل

  Thank you for some other fantastic article. The place else could anyone get
  that type of info in such an ideal means of writing?
  I’ve a presentation next week, and I am on the search
  for such information.

 60. click here 1 هفته قبل

  Simply desire to say your article is as amazing. The clearness for your put up
  is just nice and i could assume you’re knowledgeable in this subject.

  Well with your permission let me to take hold of your RSS feed to keep
  up to date with approaching post. Thank you a million and please keep up the
  enjoyable work.

 61. check out the post right here 1 هفته قبل

  It’s appropriate time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I’ve read this publish and if I may just I want to recommend you some
  interesting things or advice. Perhaps you could write next
  articles relating to this article. I wish to learn even more things approximately it!

 62. additional info 1 هفته قبل

  Yes! Finally someone writes about check out
  the post right here.

 63. odommagodsFat 5 روز قبل

  aha lady luck

 64. Nancy 5 روز قبل

  Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog
  website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered
  bright clear idea

 65. intorareftagord 3 روز قبل
 66. Lomassemoenashy 2 روز قبل
 67. Pseubsscoow 21 ساعت قبل

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید