در مواجهه با گرانی و احتکار چه کنیم؟ بخریم تا گران تر نشده؟!

در مواجهه با گرانی و احتکار چه کنیم؟ بخریم تا گران تر نشده؟!

 

به اندازه نیازمان، هر چیزی که لازم داریم بخریم

 

این روزها اقتصاد کشورمان دچار بحران شده و هر روز شاهد گرانی و کمبود اقلام مصرفی هستیم. اما چاره کار در این روزها چیست؟

 

در این بحران اقتصادی با کمبود و گرانی اجناس و اقلام مصرفی چه کنیم؟

این روزها دیگر کسی جرآت نمی‌کند شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین یا اخبار خبرگزاری‌ها را دنبال کند، بس‌که بخش عمده‌ای از تیتر و محتوای رسانه‌ها به اخبار لحظه به لحظه گران تر شدنِ اقلام و اجناس مورد نیاز مردم و تحلیلِ این که: «امروز چقدر اوضاع بدتر شده است؟» اختصاص دارد.

 

اقتصاد کشورمان به هزار و یک دلیل، انگار تا حد زیادی از مهار و کنترل خارج شده و روزی نیست که خبر توقف تولید یک جنس و به دنبالش نایاب شدن و بعدتر، گران تر شدنش به گوش نرسد و تکرارِ این اخبار و ترس و واهمه از دست‌نیافتنی شدنِ آن جنس که گاهی یک داروست و گاهی یک خوراکی و این روزها پوشک بچه و پد بهداشتی، باعث می‌شود مردمی که هر هفته و هر ماه، به شکل ملموس شاهد آب رفتن سرمایه و پس انداز و ناتوان شدن شان در خرید هستند، برای کم کردن اضطراب شان، خبرهای درست و غلطِ نایاب شدن اجناس را به همدیگر منتقل کنند؛ و به دنبالش، جامعه و شبکه های اجتماعیِ مجازی از اخبار کمبود و گرانی پر شود، مردمِ نگران به فروشگاه ها هجوم بیاورند و دست به انبار کردن اجناس بزنند، برخی از عرضه کنندگان جنس با مشاهده تقاضای زیاد اجناس را احتکار کنند، به طمع سود بیشتر قیمت ها چند برابرِ قبل شود، شایعه ها درست از آب دربیاید و این چرخه معیوب و ترسناک، از اضطراب مردم، تغذیه و رشد کند و به حیاتش ادامه دهد.

 

اما چه باید کرد؟ درست که در ماه‌های اخیر، قیمت بیشتر اقلام چندبرابر شده، ارزش پول کمتر شده، قدرت خریدمان پایین آمده و خبرهای استر زا از کمبود اقلام ضروری، گاهی نفس راحت کشیدن را هم سخت می کند اما فعلا شرایط همین است و چاره‌ای نیست جز مدیریتِ این شرایط تا با دامن نزدن به شایعات وضع بدتر نشود. حتما بخش مهمی از آرام کردن التهاب اقتصادی ایران به عهده مسئولان کشور است اما پرونده زندگی سلام امروز، قرار است به تحلیل بخش‌هایی بپردازد که دستِ خود مردم در قالب فروشنده، خریدار و عضوی از یک خانواده است. خود ما، برای کنترل این مجموعه ترسناک از شایعه و احتکار و کمبود و گرانی و… چه کاری از دستمان برمی‌آید؟

 

به عنوان یک عرضه کننده و فروشنده، چه وظیفه ای دارم؟

تصور کنید خبرها حکایت از این دارد که مواد اولیه برخی اقلام و اجناس، به دلیل تحریم یا مشکلات گمرکی وارد کشور نمی شود و تولید آن محصول به مشکل خورده است و مردم به واسطه نگرانی از کمبود آن جنس، به فروشگاه ها هجوم می آورند. یا تصور کنید با گران شدن دلار و پایین آمدن ارزش ریال، توانایی و امکان خرید مردم پایین آمده است و هیچ کس به خرید فکر نمی کند.

 

در هر دو حالت، هیچ فروشنده ای حق ندارد با کلام یا رفتار، تقاضا کننده را بترساند، تحریک به خرید زیاد و بیش از مصرف کند و به التهاب بازار دامن بزند. حرف زدن با ادبیات رایج این روزها که: «اگه همین رو هم الان نخری، فردا باید گرون تر بخری!» یا «همین چندتا از این جنس مونده. تا قحطی نشده بخر و ببر!» صرفا برای فروش و سود بیشتر، بی رحمی و بازی کردن با امنیت روانی جامعه است. حتی در مواردی دیده می شود صندوقداران برخی فروشگاه های زنجیره ای به بهانه این که با فلان مقدار خرید، شانس بیشتری در قرعه کشی دارید، به خرید بی رویه و انبار کردن اجناس ضروری دامن می زنند.

 

در روزهای اخیر به واسطه نوسانات قیمت‌ همه چیز، رفتارهای عجیبی از سوی برخی فروشندگانِ کالا یا خدمات دیده شده که آه از نهاد هر آدمی که وجدان و انسانیت دارد، بلند می‌کنـد. امتناع از فروش یک جنس به این بهانه که قیمت اش هر روز و هر لحظه در حال صعود است یا فروش یک جنس که شش ماه پیش خریداری شده، نه با قیمت شش ماه قبل، بلکه به قیمتِ امروز،اتفاق تلخی است که به راحتی رقم می خورد. مهم است در این روزها با هم مهربان تر باشیم.

 

خود شما به عنوان فروشنده یک جنس یا خدمات، خریدار و متقاضیِ یک جنس و خدمات دیگر در فروشگاهی دیگر خواهید بود و مهم است برای شکستن زنجیره خودخواهی، برای این که کسی جایی دیگر از نیاز و ترس شما سوء استفاده نکند، از خودمان شروع کنیم.

 

به عنوان عضوی از خانواده و جامعه، چه کنم؟

مهم است هر روز و هر لحظه، در جمع های خانوادگی و فامیلی، با مرور و تبادل اخبار آزاردهنده گرانی دلار و سکه و به دنبالش اقلام ضروریِ زندگی، سلامت روان خودمان و بقیه را به خطر نیندازیم. درست است که همه مان در نگرانی به سر می بریم و چه در خلوت و چه در دورهمی ها، از خودمان و بقیه می پرسیم: «چه خواهد شد؟» اما این سوالی است که کسی پاسخ اش را نمی‌داند و هر آن‌چه هست، گمانه زنی است. و مهم تر این که اگر نمی توانیم اقدام خاصی کنیم، پیگیری کردن لحظه به لحظه اخبار، فایده ای جز استرس ندارد.

 

مهار احساسات و تسلط بر اعصاب و مرعوب نشدن در هجوم خبرهایی که مدام تاکید می کند به زودی قیمت همه چیز، از پوشاک و خوراکی و خشکبار بگیر تا محصولات آرایشی بهداشتی و دارو و لوازم تحریر چندبرابر خواهد شد و تولید یا واردات شان متوقف و نایاب می شود و… دشوار است اما اولین قدمِ موثر، همین است. قدم بعد این است که به اندازه نیازمان، هر چیزی که لازم داریم بخریم. تا قبل از این و به‌طور معمول وقتی به خرید هفتگی یا ماهانه می رفتیم، چند کیلو برنج، چندبسته پوشک بچه یا پدبهداشتی می‌خریدیم؟ هم اکنون هم باید به اندازه نیازمان تهیه کنیم. خرید بیش از نیاز، هم به کم شدن غیرعادی آن جنس در بازار دامن می‌زند، هم عرضه کنندگان را به طمع می‌اندازد تا از نیاز مردم سوءاستفاده کنند و قیمت ها را بالاتر ببرند. به خودمان و هموطنانمان ظلم نکنیم.

 

بله. ممکن است در روزهای آینده، قیمت اجناس موردنیازمان، کمی بالا و پایین شود؛ آیا چاره، خرید بیش از نیاز و انبار کردن است؟ خیر. چرا که مگر اجناسِ مصرفی اضافه که می خریم، چقدر و تا کی دوام دارند و چندهفته و چندماه جوابگوی نیازمان خواهند بود؟ بالاخره تمام می‌شوند و چاره ای جز خرید دوباره نیست. پس کاش به جای انجامِ کاری با تاثیر موقت که در نهایت، رقم کوچک و کم ارزشی به جیب مان اضافه می‌کند، با خودداری و صرفه جویی از التهاب بازار کم کنیم.

 

مدیریت اقتصاد خانواده، باید و نبایدهایی دارد که همیشه، حتی در بهترین شرایط اقتصادی کشور هم باید رعایت شود. منتها در شرایط بحرانی اقتصادی، باید به این نکات توجه بیشتری داشته باشیم: محاسبه دقیقی از هزینه ها و درآمدها داشته باشیــم، نیازها و خواسته ها را تفکیک کنیم، سعی کنیم بدهکار نشویم، سعی کنیم با صرفه‌جویی به الگوی صحیحی از مصرف برسیم، از تجمل و زیاده خواهی و چشم و هم چشمی بپرهیزیم و از خرید اقلام غیرضروری خودداری کنیم.

 

به‌ عنوان یک کاربر فضای مجازی، چه رفتاری داشته باشم؟

کاربری در توئیتر نوشته بود: «ما الان بحران خمیردندان داریــم؟ نداریم. ولی اگر چهارتا اکانت و کانال تلگرامیِ پرفالوئر به من بدهید، قادرم جوری شایعه سازی کنم که بحران خمیردندان راه بیفتد، طوری که هیچ خمیردندانی در هیچ مغازه‌ای پیدا نشود!» یک توئیت ساده که تلنگر مهمی دارد: شبکه های اجتماعی مجازی و پست ها و کامنت هایی که تک تکِ ما به عنوان کاربر به این فضا روانه می‌کنیم، این روزها قدرتِ زیادی پیدا کرده‌اند. قدرتی که می تواند موج ایجاد کند. موج های منفی یا مثبتی که تعدادی می توانند از آن ها سواری بگیرند و به هدف متعالی یا غیرانسانی خود برسند. بخش مهمی از جو نامطلوب روانی مبتنی بر شایعاتی درباره چندبرابر شدن قیمت یک جنس یا کمیاب و نایاب شدنش، در همین شبکه‌ها شکل می‌گیرد. ای کاش هر کدام مان به عنوان یک کاربر ساده، در شرایط بحرانی جامعه، به رواج اخبار نادرست و شایعات یا حتی اخبار درست اما آزاردهنده ای که هیچ کاری برای اصلاحش از دستمان برنمی آید، دامن نزنیم.

 

این روزها همه مان مدت زمان زیادی از روز را در فضای مجازی می گذرانیم. روی همین حساب، محتوای این فضا به راحتی می تواند حالمان را خوب یا بد کند. ای کاش از این فضا به جای بیشتر ملتهب کردن حال هموطنانمان، برای آرام کردنشان استفاده کنیم. در همین روزهای اخیر کم نبودند کاربرانی که به واسطه دیده ها و شنیده های موثق خود، پیام‌هایی برای بهتر کردن حال بقیه و از بین بردن فشار روانیِ حاکم بر فضا منتشر کردند: «همین الان از فروشگاه شهروند محله‌مان برگشتم. دوسه کامیون حمل‌بار توی محوطه بود و وقتی دقت کردم، پر بود از پوشک و پدبهداشتی و دستمال‌کاغذی که در حال تخلیه و چیدن توی قفسه ها بود.»

 

منبع : zendegisalam.khorasannews.com

۸۹ دیدگاه
 1. how to use a mini vibrator 4 هفته قبل

  Hi there to every body, it’s my first go to see of this webpage; this website consists of remarkable and in fact fine information designed for visitors.

 2. تور مشهد آذر 4 هفته قبل

  I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit
  more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Superb work!

 3. Freeletics Erfahrungen 4 هفته قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 4. penumbuh rambut 4 هفته قبل

  I blog often and I genuinely thank you for your content.

  This great article has really peaked my interest. I will
  book mark your blog and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your RSS feed too.

 5. blockchain wallet support 4 هفته قبل

  I used to be recommended this web site by means of my cousin.
  I am now not positive whether this submit is written through
  him as no one else recognise such precise about my trouble.

  You are incredible! Thank you!

 6. Liam 4 هفته قبل

  Ingresa tu número de teléfono de MetroPCS.

 7. playboy 4 هفته قبل

  What’s up to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are good designed
  for new viewers.

 8. togel singapura 4 هفته قبل

  I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting!
  Keep up the excellent works guys I’ve you guys to my personal blogroll.

 9. seehd.me 4 هفته قبل

  Hey there! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas
  or suggestions? Thanks

 10. tłoczenie płyt cd 4 هفته قبل

  I am now not certain where you are getting your information, but good topic.
  I must spend some time learning much more or figuring out more.
  Thank you for great information I was looking for this information for
  my mission.

 11. 146821 4 هفته قبل

  Excellent, what a website it is! This web site presents useful information to us, keep
  it up.

 12. If you want to obtain a good deal from this post then you
  have to apply such methods to your won website.

 13. poker online 4 هفته قبل

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new
  initiative in a community in the same niche در مواجهه با گرانی و احتکار چه کنیم؟ بخریم تا گران تر نشده؟!
  – دخترونه . Your blog provided us useful information to work
  on در مواجهه با گرانی و احتکار چه کنیم؟
  بخریم تا گران تر نشده؟! – دخترونه .
  You have done a outstanding job!

 14. Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
  when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this sensible paragraph.

 15. http://fargo.vn/vi 4 هفته قبل

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog!

  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon! http://fargo.vn/vi

 16. Roseanne 4 هفته قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks!

 17. Joey 4 هفته قبل

  Everyone loves it when folks get together and share views.

  Great blog, stick with it!

 18. It’s really a great and useful piece of info. I am glad that
  you shared this helpful info with us. Please
  keep us informed like this. Thanks for sharing.

 19. demo.wprssaggregator.com 4 هفته قبل

  Greetings! Very helpful advice within this article!
  It is the little changes that will make the greatest changes.
  Many thanks for sharing!

 20. using a drill press vise 4 هفته قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping
  maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 21. wip tray using drill 4 هفته قبل

  Hi! Someone in my Facebook group shared this website
  with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and terrific style and design.

 22. I think this is among the so much significant information for me.
  And i’m satisfied reading your article. However should remark
  on few common things, The site style is perfect, the articles is in reality excellent : D.
  Just right process, cheers

 23. I am really inspired along with your writing talents as smartly as
  with the format on your blog. Is that this a paid theme or did you modify it your self?
  Either way stay up the nice quality writing, it’s uncommon to look a great blog like this one
  nowadays..

 24. dry sauna contractor 3 هفته قبل

  Hello it’s me, I am also visiting this site daily, this site is
  in fact good and the people are genuinely sharing pleasant thoughts.

 25. sauna room contractors 3 هفته قبل

  Hi there everybody, here every person is sharing these kinds of knowledge,
  thus it’s pleasant to read this web site, and I used to pay a quick visit this website everyday.

 26. Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this information together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 27. cwiczenia tantryczne 3 هفته قبل

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that
  I’ve truly loved browsing your weblog posts.

  After all I’ll be subscribing for your feed and I’m hoping you write again very soon!

 28. seks tantryczny ksiazka 3 هفته قبل

  If some one wants expert view regarding blogging and site-building
  afterward i suggest him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the nice work.

 29. seks tantryczny ksiazka 3 هفته قبل

  Generally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice
  article.

 30. masaz tantryczny 3 هفته قبل

  Hi there! I realize this is somewhat off-topic however
  I needed to ask. Does managing a well-established website such as
  yours require a massive amount work? I’m brand new to blogging however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and
  feelings online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips
  for new aspiring blog owners. Thankyou!

 31. landscaping plants 3 هفته قبل

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and
  your views are nice for new viewers.

 32. Pool Landscaping 3 هفته قبل

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would
  be ok. I’m definitely enjoying your blog and look forward to new
  updates.

 33. try here 3 هفته قبل

  Thanks for the marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
  you are a great author. I will always bookmark your blog and will come back sometime soon. I want to encourage you continue your
  great job, have a nice morning!

 34. forums.geforce.co.kr 3 هفته قبل

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 35. navigate to these guys 3 هفته قبل

  It’s hard to find knowledgeable people for this subject,
  but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 36. look at this web-site 3 هفته قبل

  Appreciate this post. Let me try it out.

 37. Michaelnaili 2 هفته قبل

  wh0cd769419 albuterol

 38. como cuidar da rosa do deserto 2 هفته قبل

  I wanted to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it.
  I’ve got you bookmarked to check out new things you post…

 39. rosa do deserto como cuidar 2 هفته قبل

  Hello there I am so happy I found your blog page, I really found
  you by mistake, while I was browsing on Google for something else, Regardless
  I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post
  and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the awesome work.

 40. rosa do deserto 2 هفته قبل

  Hi, everything is going well here and ofcourse every one is sharing data, that’s
  in fact good, keep up writing.

 41. Dalton 2 هفته قبل

  Tremendous things here. I am very glad to look your post.
  Thanks so much and I’m taking a look forward to touch you.
  Will you kindly drop me a mail?

 42. CharlesAgome 2 هفته قبل

  wh0cd547520 cheap finasteride

 43. kratom shop 2 هفته قبل

  Pretty part of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your blog posts.
  Any way I will be subscribing on your feeds and even I achievement you get admission to consistently quickly.

 44. almond oil for psoriasis 2 هفته قبل

  Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s
  difficult to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say that you’ve done a awesome job with this.
  In addition, the blog loads very quick for me on Firefox.

  Excellent Blog!

 45. Buy Weed online 2 هفته قبل

  [url=https://herbapproach.com/]buy weed online canada[/url]
  buy weed online canada

 46. plumbing service Idaho Falls 2 هفته قبل

  I’m really loving the theme/design of your blog. Do you
  ever run into any web browser compatibility problems?
  A handful of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 47. kratom quebec 2 هفته قبل

  I blog quite often and I truly appreciate your content. The article has truly peaked my interest.
  I’m going to take a note of your website and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your Feed as well.

 48. Harriett 1 هفته قبل

  Hi, just wanted to say, I liked this post. It was inspiring.

  Keep on posting!

 49. I am curious to find out what blog system you have been working with?
  I’m having some minor security issues with my latest blog and
  I would like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 50. 3d modeling freelance 1 هفته قبل

  Excellent, what a blog it is! This website presents valuable information to us, keep it up.

 51. My family always say that I am wasting my time here at net,
  except I know I am getting experience all the time by reading such fastidious posts.

 52. I was recommended this blog by my cousin. I am not positive whether or not this publish is written by way
  of him as nobody else understand such detailed about my problem.
  You are incredible! Thank you!

 53. Hello to all, the contents existing at this web page are really
  awesome for people experience, well, keep up the good work fellows.

 54. digital marketing in chennai 1 هفته قبل

  Wow, superb weblog structure! How lengthy have you been blogging for?

  you made running a blog glance easy. The entire look of your website is wonderful, let alone the content material!

 55. I just couldn’t go away your web site before suggesting
  that I actually loved the usual information a person supply on your visitors?

  Is gonna be again incessantly to check up on new posts

 56. roofing and exteriors 1 هفته قبل

  In fact when someone doesn’t be aware of afterward its up to other
  users that they will help, so here it happens.

 57. cerrajeros a domicilio 7 روز قبل

  What’s up, for all time i used to check blog posts here in the early hours in the morning, since i love to find out more and more.

 58. telgr.am 6 روز قبل

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always useful to read through content
  from other authors and use a little something from other websites.

 59. Excellent post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.

  Cheers!

 60. cerrajeros zona centro 6 روز قبل

  Its such as you learn my thoughts! You seem to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you could do with a few percent to drive the message house a little bit,
  however instead of that, this is excellent blog. An excellent read.
  I’ll definitely be back.

 61. pulsa aqui 6 روز قبل

  Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really great posts and I believe
  I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love
  to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Regards!

 62. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever
  a comment is added I get four emails with the exact same comment.
  Is there a way you can remove me from that
  service? Kudos!

 63. Scottsdale Scorpion Removal 5 روز قبل

  Great blog here! Also your web site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast
  as yours lol

 64. Scorpion Control Scottsdale 5 روز قبل

  Hi this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get
  guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 65. Scottsdale Scorpion Removal 5 روز قبل

  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning
  this website. I am hoping to view the same high-grade content from you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities
  has motivated me to get my own site now 😉

 66. Caitlyn 4 روز قبل

  Quality content is the main to invite the users to pay a quick visit the site, that’s
  what this website is providing.

 67. I am curious to find out what blog platform you have been working with?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest blog and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 68. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really
  something which I think I would never understand. It seems
  too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 69. khoa hoc thanh nhac 4 روز قبل

  I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s
  equally educative and interesting, and let me
  tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something
  too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I stumbled across this in my hunt
  for something relating to this. khoa hoc thanh nhac https://tzm.vn/tin-tuc/5-buoc-hoc-thanh-nhac-co-ban-70.html

 70. buy jsw steel 4 روز قبل

  hello!,I love your writing very so much! proportion we be in contact more about
  your article on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem.

  May be that’s you! Taking a look forward to peer you.

 71. khoa hoc thanh nhac 3 روز قبل

  Excellent blog here! Also your website loads up very fast!

  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol khóa học thanh
  nhạc http://truyen.win/threads/lop-hc-thanh-nhac-chu-yu-tai-tphcm.192/

 72. can we buy steel on friday 3 روز قبل

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long
  comment but after I clicked submit my comment
  didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to
  say wonderful blog!

 73. more info here 2 روز قبل

  Hi there, I log on to your blog regularly. Your writing style is awesome,
  keep it up!

 74. find more info 2 روز قبل

  Touche. Great arguments. Keep up the amazing work.

 75. visit 2 روز قبل

  Hello to all, it’s truly a fastidious for me to visit this site, it consists of important
  Information.

 76. more info here 2 روز قبل

  It is perfect time to make a few plans for the future and it is time to be happy.

  I have learn this put up and if I may I want to counsel you some interesting
  things or tips. Maybe you could write subsequent articles referring to this article.

  I want to read even more issues about it!

 77. sms online 2 روز قبل

  I read this article fully regarding the comparison of latest and
  earlier technologies, it’s remarkable article.

 78. Adele 2 روز قبل

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a
  difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic
  but I had to ask!

 79. Sell My House Dallas 2 روز قبل

  Howdy I am so delighted I found your web site, I really found you by mistake, while
  I was browsing on Bing for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say thanks for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to browse it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read more, Please do keep up the superb job.

 80. try this web-site 2 روز قبل

  Wow! After all I got a blog from where I can genuinely obtain helpful data concerning my
  study and knowledge.

 81. horseshoes blog 2 روز قبل

  Howdy! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it hard to set up your
  own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have
  any ideas or suggestions? Thanks

 82. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested
  to see if it can survive a forty foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and
  she has 83 views. I know this is completely
  off topic but I had to share it with someone!

 83. horseshoes blog 1 روز قبل

  I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like
  yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners
  and bloggers made good content as you did, the net
  will be a lot more useful than ever before.

 84. Mail Order Marijuana reviews 18 ساعت قبل

  A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you ought to write
  more about this subject matter, it might not be a taboo matter but usually people do not speak about these issues.
  To the next! Cheers!!

 85. Emmett 18 ساعت قبل

  Post writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write if not it is complicated to write.

 86. Cannada Express 17 ساعت قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
  It’s always useful to read articles from other authors and practice a little something from other web sites.

 87. Excellent article! We will be linking to this particularly great content on our site.
  Keep up the good writing.

 88. Howdy would you mind stating which blog platform you’re
  using? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 89. asmonlus.it 6 ساعت قبل

  Hi, the whole thing is going sound here and ofcourse every one
  is sharing facts, that’s actually excellent, keep up writing.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید