در هنگام دخالت دیگران در تربیت فرزند چه باید کرد؟

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

در هنگام دخالت دیگران در تربیت فرزند چه باید کرد؟

تربیت فرزند,دخالت دیگران در تربیت فرزندان,اصول تربیتی فرزندان اصول تربیتی فرزندان
 
هرچقدر هم تمامی اصول تربیتی را برای آموزش فرزندتان به کار بگیرید باز هم گاهی اوقات از فرزندتان رفتاری سر می‌زند که ممکن است در یک جمع خانوادگی باعث شرمنده شدنتان شود. بدتر از همه وقتی است که پای دخالت شخص دیگری وسط می‌آید و با سرزنش و یا تایید بی جای رفتار فرزندتان وارد حریم شخصی شما و او می‌شود.

به نظر شما انتظار داشتن یک کودک بدون رفتار اشتباه درست است یا غلط؟
بعد از تولد فرزند ما با او در یک مسیر مشترک قرار می‌گیریم؛ مسیری که در یک دوره هجده یا نوزده ساله او را در راهی درست هدایت کرده و به عنوان یک فرد بزرگسال و توانمند برای وارد شدن در محیط بزرگ‌تر یعنی جامعه آماده‌اش می‌کنیم.

خیلی اوقات والدین به خاطر رفتاری که فرزندشان در جمع از او سر می‌زند شرمنده هستند و ترس این را دارند که دیگران در مورد آنها و فرزندشان چه قضاوتی می‌کنند. زیرا والدین از این واهمه دارند که دیگران فکر کنند آنها در مورد تربیت فرزندان کوتاهی کرده‌اند و وظایشان را به درستی انجام نداده‌اند. در حالیکه برای مثال قرار نیست یک کودک ۴ یا ۵ ساله در آن سن کم به حد کمال و رشد خود برسد بلکه فرزند شما بناست در طی سالیان سال به رشد و کمال خود برسد. بنابراین طبیعی است در طی این دوران اشتباهات زیادی از او سر بزند.

اما والدین در روند آموزش فرزند به جایی می‌رسند که بیش از هر چیزی بیشتر نگران قضاوت افراد جامعه در مورد خودشان هستند؛ اینکه آنها فرزندشان را خوب آموزش نداده‌اند و اهمیت این موضوع برایشان مهم‌تر از مشکلات احتمالی است که ممکن است برای فرزندشان به وجود بیاید.

در واقع از همینجاست دخالت دیگران در تربیت فرزند شروع می‌شود و والدین با داشتن چنین دیدگاهی به دیگران اجازه می‌دهند که وارد حریم آموزشی آنها با فرزندشان شوند. متاسفانه در جامعه ما چیزی به عنوان حریم فردی شناخته شده نیست و این موضوع حتما باید فرهنگ سازی شود. خصوصا در مورد آموزش فرزندان والدین باید حریم فردی را در نظر بگیرند زیرا غفلت از این موضوع باعث اثرات جبران ناپذیری به فرزندانشان می‌شود.
 
دخالت دیگران در تربیت فرزند آیا تاثیری روی فرزندان هم می‌گذارد؟
فرض کنید از فرزندتان رفتاری سر زده که اشتباه است. در این شرایط به جای اینکه مادر و پدر مستقیم فرزندشان را سرزنش کنند دایی خانواده، فرزندشان را سرزنش و گاه حتی تنبیه می‌کند. هرچند توبیخ و تنبیه در آموزش فرزندان اساسا غلط است، اما وارد شدن دایی در حریم رابطه والدین و فرزند باعث می‌شود که فرزند مفهوم حریم شکنی را یاد بگیرد.

اما وقتی پدر و مادر اجازه دخالت دیگران در تربیت فرزند و مهم‌تر از همه دخالت در حریم شخصی خود و فرزندشان را نمی‌دهند با اینکار احساس امنیت نیز در فرزندشان به وجود می‌آورند. زیرا والدین برای فرزندشان مرجع قدرت به حساب می‌آیند و اگر قرار باشد هرکسی در این بین در امر آموزش فرزندان دخالت کند و مرجع قدرت کودک شود شرایطی پیش می‌آید که کودک مجبور است در مقابل همه این افراد بله و چشم بگوید و هرگز نمی‌تواند شخصیت مستقل خود را شکل دهد.

کودکی که در این شرایط آموزش می‌بیند به تدریج شان انسانی خود را فراموش می‌کند. این فرزند در آینده وقتی وارد جامعه می‌شود و برای مثال با بدرفتاری رئیس خود رو به رو می‌شود نحوه برخورد درست را نمی‌داند زیرا در زمان کودکی این موقعیت را هرگز برایش فراهم نساختیم. در آن زمان هرکسی به خودش اجازه می‌داد که راجع به فرزندمان هر نظری دلش خواست بدهد.

به عقیده من حالت ایده‌آل آن این است که اگر پدر و مادر مرتکب خطایی در امر آموزش فرزند شدند و بنا باشد کسی در این مورد دخالت کند فقط دولت به نمایندگی جامعه این مسئولیت را بر عهده گیرد زیرا اگر کودک مورد بدرفتاری قرار بگیرد در آینده باعث آسیب به جامعه خواهد شد. بنابراین اثرات منفی دخالت دیگران در تربیت فرزند تنها مربوط به خود او نیست و پیامدهای بزرگ‌تری دارد.

 

تربیت فرزند,دخالت دیگران در تربیت فرزندان,اصول تربیتی فرزندان تاثیرات دخالت دیگران در تربیت فرزند

 
حساسیت خانواده‌ها برای رفتار بی نقص بچه‌ها چه پیامدی دارد؟
فرهنگ غلطی که در جامعه ما وجود دارد باور به «اشتباه نکن» است. والدین با باید و نباید و کنترل فرزند او را در یک محیطه ایزوله تحت آموزش قرار می‌دهند. در این شرایط وقتی فرزندشان به سن ۱۸ سالگی رسید و وارد جامعه شد مهارت‌هایی مانند تصمیم گیری و مهارت انتخاب را ندارد زیرا همیشه با باید و نبایدهایی که خانواده‌اش برایش مشخص کرده است زندگی کرده و در نتیجه باز هم به دنبال کسی است که او را تحت کنترل داشته باشد. حالت برعکس آن هم ممکن است اتفاق بیفتد یعنی این شخص درآینده تبدیل به یک شخص مستبد شده و در زندگی زناشویی‌ به همسرش مدام باید و نباید خواهد گفت. متاسفانه در این حالت شاهد تکرار همان چرخه غلط هستیم.

یادمان باشد فرزند شما از همان لحظه‌ای که به دنیا آمد یک انسان است و دارای شان انسانی است و والدین حق ندارند شان انسانی فرزندشان را زیر پا بگذارند. وقتی شان انسانی فرزندمان را بپذیریم دیگر به خودمان اجازه نمی‌دهیم که با فرزندمان تحقیرآمیز صحبت کنیم.

بنابراین باید دو اصل را در نظر بگیریم. اول اینکه فرزند ما قرار نیست از همان ابتدا کامل باشد و مساله مهم دیگر این است که او به عنوان یک انسان شان انسانی دارد. وقتی به این ۲ اصل اعتقاد داشته باشیم در هنگام انتقاد و سرزنش دیگران در مورد رفتار فرزندمان دیگر آنقدر ناراحت و عصبی نمی‌شویم و به اصطلاح عامیانه به ما بر نمی‌خورد. فرزند ما در حال طی کردن دوره رشد خود است و تمام این رفتارها طبیعی است.

حتی وقتی موضوع شان انسانی وسط می‌آید من ترجیح می‌دهم که به جای واژه «تربیت» از واژه «آموزش» استفاده کنم.

بهترین راهکار برای جلوگیری از دخالت دیگران چیست؟
همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم قبل از آموزش فرزندان این پدر و مادر هستند که باید آموزش‌های لازم را در این زمینه ببینند. به عبارتی تا شما یک فرد بزرگسال نباشید از عهده آموزش فرزندتان بر نمی‌آیید. یعنی اگر والدین هنوز کودکی هستند که دنبال تایید دیگران هستند نمی‌توانند به خوبی فرزندشان را تحت آموزش درست قرار دهند.

اما یادمان باشد ما قرار نیست به عزیزانمان توهین یا بدرفتاری کنیم بلکه قرار است به بهترین شکل ممکن به آنها بگوییم که حریم آموزشی شما و فرزندتان را رعایت کرده و به آن احترام بگذارند. اگر دخالت دیگران در تربیت فرزندمان همچنان ادامه داشت و تکرار شد در نهایت باید حریم خود را به روی دیگران ببندیم و مانع آسیب فرزندمان شویم. ما نمی‌توانیم تنها به خاطر اینکه دیگران از ما دلخور و آزرده نشوند اجازه دهیم در امر آموزشی فرزندانمان دخالت کنند.

اگر شخصی از اقوام نزدیک مانند دایی، خاله، عمه یا حتی مادربزرگ و پدربزرگ در امر آموزش فرزندمان اظهارنظر و یا دخالت کردند ابتدا از آنها به خاطر علاقه و اهمیتی که به فرزندتان می‌دهید تشکر کنید. سپس به او بگویید که روش آموزشی شما برای فرزندتان متفاوت و مختص خودتان است. تصور نکنید با اینکار به آن شخص توهین و یا بی احترامی کرده‌اید چون شما جمله زشتی به زبان نیاورده‌اید بنابراین حتی اگر این خواهش در مقابل فرزند هم صورت بگیرد هیچ ایرادی ندارد. حتی فرزندتان نیز با مشاهده این اتفاق یاد می‌گیرد که اگر کسی وارد حریم شخصی او شد نیازی به توهین نیست و قاطعانه می‌توان برخورد کرد. در این فضا کودک احساس امنیت می‌کند.
 
آیا می‌توان برای حفظ احترام بزرگ‌تر در ظاهر از فرزندمان بخواهیم که حرف کسی را مثلا مادربزرگ یا پدربزرگ را تایید کند؟
خیر به هیچ وجه. گاهی اوقات مواردی پیش می‌آید که برای مثال مادر و پدر از فرزندشان می‌خواهند که در مقابل بزرگ‌تر به اجبار چیزی را تایید کند تنها به خاطر اینکه حرمت آن شخص زیر سوال نرود و حتی ممکن است فرزندشان را نیز برای این چشم اجباری تحت فشار قرار دهند. با اینکار شما به فرزندتان یاد می‌دهید که وقتی کسی شما را مورد آزار و یا تحت فشار قرار داد نمی‌توانی از حق خود دفاع کنی. در واقع با همین اتفاق در ظاهر ساده فرزند شما در آینده قدرت «نه»گفتن را هم نخواهد داشت و به دیگران اجازه می‌دهد که به راحتی حق و حقوق او را پایمال کنند.

 

منبع: ninisite.com

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۳۶ دیدگاه
 1. https://bit.ly/ 1 ماه قبل

  Gasoline fire also retains working in power outages.

 2. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Thanks designed for sharing such a good opinion, paragraph is pleasant, thats why i have read it entirely

 3. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Please let me know if you’re looking for a article author for your
  blog. You have some really great articles and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thank you!

 4. Indiana 1 ماه قبل

  If some one wishes expert view on the topic of running a
  blog afterward i propose him/her to visit this web site, Keep up
  the good job.

 5. Kristy 1 ماه قبل

  It’s an awesome paragraph designed for all the internet viewers; they will
  get benefit from it I am sure.

 6. Klefer 1 ماه قبل

  you’re really a good webmaster. The web site loading speed is amazing.
  It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have done a magnificent job on this
  subject!

 7. Rudolph 1 ماه قبل

  Saved as a favorite, I love your blog!

 8. Tawanna 1 ماه قبل

  Truly no matter if someone doesn’t understand after that its up to other viewers that they will
  help, so here it takes place.

 9. Luiz Gastão Bittencourt 1 ماه قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get several e-mails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 10. Veta 1 ماه قبل

  Hi there, after reading this amazing article i am too glad to share my experience here with friends.

 11. Fredric 1 ماه قبل

  Good way of describing, and pleasant piece of
  writing to get information regarding my presentation subject, which i am going to present in institution of higher
  education.

 12. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I used to be able to find good info from your blog articles.

 13. click here to find out more 1 ماه قبل

  Thank you for your article. Really Great.

 14. Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s weblog link on your page at suitable place and other person will also
  do similar in support of you.

 15. http://tinyurl.com/y6glrwwb 1 ماه قبل

  Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you
  could be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage you to definitely continue your
  great writing, have a nice day!

 16. Umanizzare 1 ماه قبل

  Amazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.

  Would you propose starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any ideas? Thanks a lot!

 17. http://tinyurl.com/y295xxfz 1 ماه قبل

  I’ve been surfing online greater than 3 hours these days, but I by
  no means found any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful value sufficient for me. In my view, if
  all website owners and bloggers made just right content
  as you probably did, the web shall be much more helpful than ever before.

 18. http://tinyurl.com/y62nyom3 1 ماه قبل

  If you wish for to take much from this post then you have to apply such strategies to your won weblog.

 19. Noella 1 ماه قبل

  If some one needs expert view on the topic of running a blog after that
  i advise him/her to visit this blog, Keep
  up the good job.

 20. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is required
  to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 21. A round of applause for your article.Thanks Again. Want more.

 22. Tara 1 ماه قبل

  Hiya! I know this is kinda off topic nevertheless
  I’d figured I’d ask. Would you be interested
  in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?

  My site discusses a lot of the same subjects as yours and I believe
  we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to
  send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!

 23. Stanton 1 ماه قبل

  Everything is very open with a precise clarification of the challenges.
  It was definitely informative. Your website is very useful.
  Thanks for sharing!

 24. Anton 1 ماه قبل

  Thanks for the good writeup. It actually was once
  a entertainment account it. Look complex to far delivered agreeable
  from you! By the way, how can we keep in touch?

 25. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  I savor, cause I found exactly what I was having a look
  for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.

  Bye

 26. Janell 1 ماه قبل

  I’m really enjoying the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A couple of my blog audience have complained about my website not operating correctly in Explorer
  but looks great in Opera. Do you have any suggestions to help fix this problem?

 27. Walter 1 ماه قبل

  It’s actually a great and useful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 28. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Thanks for finally talking about >در هنگام دخالت دیگران در تربیت فرزند چه باید کرد؟ – دخترونه <Loved it!

 29. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  Great website. Lots of useful information here. I’m sending it to several buddies ans additionally sharing in delicious.
  And certainly, thank you on your sweat!

 30. Tamara 1 ماه قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and
  I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you
  helped me.

 31. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  My brother recommended I would possibly like this website.
  He was totally right. This put up truly made my
  day. You can not imagine just how a lot time I had spent for this info!
  Thanks!

 32. Jonnie 1 ماه قبل

  Thank you on your interest in Investment Recommendation.

 33. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Good day! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read.

  Thank you for sharing!

 34. I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if
  all webmasters and bloggers made good content as you
  did, the web will be a lot more useful than ever before.

 35. Nikole 1 ماه قبل

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you aided me.

 36. Moses 1 ماه قبل

  Hi to every body, it’s my first visit of this weblog; this blog consists of awesome and genuinely good information designed for readers.

 37. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as
  you amend your web site, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a applicable deal. I were tiny bit
  acquainted of this your broadcast provided shiny clear concept

 38. Clifford 1 ماه قبل

  whoah this weblog is fantastic i like studying your articles.

  Keep up the good work! You realize, lots of individuals are looking round for this info, you can aid them
  greatly.

 39. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hi my friend! I want to say that this article is awesome,
  nice written and include approximately all significant infos.

  I’d like to look extra posts like this .

 40. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different browsers and both show
  the same results.

 41. http://tinyurl.com/y2m29dqn 1 ماه قبل

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here regularly.

  I’m quite sure I will learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 42. tinyurl.com 1 ماه قبل

  You are so interesting! I do not believe I have read anything
  like that before. So great to discover somebody with unique thoughts on this subject.
  Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the
  web, someone with some originality!

 43. Marita 1 ماه قبل

  I love what you guys are usually up too. Such clever
  work and exposure! Keep up the very good works guys I’ve included you guys to my blogroll.

 44. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hello mates, its enormous piece of writing on the
  topic of tutoringand entirely defined, keep it up all the time.

 45. JTHCF1D21E5000143 1 ماه قبل

  Thanks a lot for the post. Really Cool.

 46. Mario de Oliveira 1 ماه قبل

  Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and great design.

 47. Im obliged for the blog post.Thanks Again. Want more.

 48. Angelika 4 هفته قبل

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the
  favor”.I’m trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to
  use a few of your ideas!!

 49. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I love looking through an article that can make men and women think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 50. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author.I will be
  sure to bookmark your blog and will often come back down the
  road. I want to encourage continue your great job, have
  a nice afternoon!

 51. Kindra 4 هفته قبل

  Hi, I check your blogs like every week. Your writing style is witty, keep doing what you’re
  doing!

 52. tinyurl.com 4 هفته قبل

  This is really interesting, You’re an overly professional
  blogger. I have joined your rss feed and look ahead to in the hunt for more
  of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks

 53. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  I do not even understand how I stopped up here, but I assumed this post was once good.
  I do not recognize who you are however definitely you
  are going to a famous blogger for those who aren’t
  already. Cheers!

 54. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hey there! This is my first comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy
  reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thanks for your time!

 55. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to
  this superb blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will talk about this
  website with my Facebook group. Talk soon!

 56. Dotty 4 هفته قبل

  Ridiculous story there. What occurred after?
  Thanks!

 57. http://tinyurl.com/y6mvp89c 4 هفته قبل

  Hi there I am so grateful I found your blog, I
  really found you by error, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the superb b.

 58. tinyurl.com 4 هفته قبل

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work
  on. You have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.

 59. Lorie 4 هفته قبل

  Great delivery. Great arguments. Keep up the good work.

 60. Roger 4 هفته قبل

  Your means of telling everything in this post is actually
  good, all be able to effortlessly know it, Thanks a lot.

 61. Harry 4 هفته قبل

  It’s awesome to visit this web page and reading the views
  of all mates on the topic of this paragraph, while I am also keen of getting know-how.

 62. http://tinyurl.com/ 4 هفته قبل

  Hi, I do believe your website could be having web browser compatibility problems.
  When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up!
  Apart from that, excellent site!

 63. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks

 64. Fatima 4 هفته قبل

  It’s difficult to find experienced people on this subject, however,
  you sound like you know what you’re talking
  about! Thanks

 65. tinyurl.com 4 هفته قبل

  It’s amazing to visit this web site and reading the views of all
  colleagues regarding this piece of writing, while I am
  also keen of getting knowledge.

 66. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you
  could be giving us something enlightening to read?

 67. tinyurl.com 4 هفته قبل

  This is the right blog for anybody who really wants to find out about this topic.
  You know a whole lot its almost tough to argue with you (not
  that I personally will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been discussed for ages.

  Wonderful stuff, just excellent!

 68. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I feel this is among the most significant information for me.
  And i’m satisfied reading your article. But want to observation on some normal things, The web site taste is ideal, the articles is really great : D.
  Excellent activity, cheers

 69. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Thank you a bunch for sharing this with all of us you really know what you’re speaking approximately!
  Bookmarked. Kindly also visit my website =).
  We will have a link change arrangement among us

 70. Star 3 هفته قبل

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic
  blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 71. http://tinyurl.com/yxeb7cs9 3 هفته قبل

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You
  have done an impressive job and our entire community will
  be thankful to you.

 72. Fernanda Tórtima 3 هفته قبل

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I
  have found It absolutely helpful and it has helped me out loads.
  I hope to give a contribution & assist other customers like its helped me.
  Good job.

 73. Lara 3 هفته قبل

  Hi, i read your blog from time to time and i own a
  similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much
  appreciated.

 74. http://tinyurl.com 3 هفته قبل

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i thought
  i could also make comment due to this brilliant
  post.

 75. Ralf 3 هفته قبل

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the
  layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today.

 76. Helaine 3 هفته قبل

  Fantastic site you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of online community where I can get opinions
  from other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 77. Hiram 3 هفته قبل

  Hi there, I enjoy reading through your post. I like to write a little comment to support you.

 78. tinyurl.com 3 هفته قبل

  You made some really good points there. I looked on the web to find out more about
  the issue and found most individuals will
  go along with your views on this web site.

 79. tinyurl.com 3 هفته قبل

  It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I have read this post and if I could I desire to
  suggest you few interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to
  this article. I desire to read more things about
  it!

 80. Donna 3 هفته قبل

  Everything is very open with a very clear description of the challenges.

  It was truly informative. Your website is extremely helpful.
  Many thanks for sharing!

 81. Melaine 3 هفته قبل

  I have read so many posts regarding the blogger lovers but this piece of writing is genuinely a fastidious article, keep
  it up.

 82. Ilse 3 هفته قبل

  Great post. I am experiencing a few of these issues as well..

 83. Stanton 3 هفته قبل

  Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy
  reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
  Thank you!

 84. Renato Franchi 3 هفته قبل

  Inspiring quest there. What happened after? Good luck!

 85. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert
  that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing for your augment and even I
  achievement you get admission to consistently quickly.

 86. http://tinyurl.com/ 3 هفته قبل

  If you want to get a great deal from this post then you have to
  apply such techniques to your won web site.

 87. Mario de Oliveira 3 هفته قبل

  of course like your website however you have to
  take a look at the spelling on quite a few of your posts. Many of
  them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform
  the reality however I’ll surely come back again.

 88. Mário Pagnozzi Júnior 3 هفته قبل

  I every time spent my half an hour to read this website’s articles every day along with a cup of coffee.

 89. Shelli 3 هفته قبل

  Nice response in return of this question with real arguments and explaining all regarding that.

 90. Fran 3 هفته قبل

  Hi there, all is going fine here and ofcourse every one is
  sharing facts, that’s really fine, keep up writing.

 91. http://tinyurl.com/y2all5vn 3 هفته قبل

  I read this paragraph fully about the difference of latest and preceding technologies,
  it’s amazing article.

 92. Stephania 3 هفته قبل

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I
  would never understand. It seems too complex and very
  broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 93. http://tinyurl.com/ 3 هفته قبل

  I enjoy reading an article that will make people
  think. Also, thank you for allowing me to comment!

 94. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 95. http://tinyurl.com/y6u53dzm 3 هفته قبل

  You are so interesting! I do not think I have read through anything like this before.
  So good to discover another person with unique thoughts on this topic.
  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is required on the web, someone with a bit of originality!

 96. tinyurl.com 3 هفته قبل

  When some one searches for his essential thing, thus he/she wants to be available that in detail, so that thing is maintained over
  here.

 97. Irwin 3 هفته قبل

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your RSS.
  I don’t know the reason why I can’t subscribe to it.

  Is there anyone else having similar RSS problems?
  Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 98. Anya 2 هفته قبل

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me.
  Thanks a lot!

 99. bit.ly 2 هفته قبل

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and
  you are just extremely excellent. I really like what
  you have acquired here, really like what you’re stating and
  the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.
  I can’t wait to read much more from you. This is actually
  a great site.

 100. Sofia 2 هفته قبل

  Hey just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your content seem to be running off the screen in Ie.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The design look great though!

  Hope you get the issue solved soon. Thanks

 101. http://bit.ly/ 2 هفته قبل

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks!

 102. Jeffery 2 هفته قبل

  I’m really loving the theme/design of your web site.

  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A number of my blog readers have complained about my website not operating
  correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have
  any suggestions to help fix this problem?

 103. http://tinyurl.com/y5ok3kre 2 هفته قبل

  Hello there, I discovered your website by way of Google whilst looking for a comparable subject, your web site got here
  up, it seems to be great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just become alert to your blog thru Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna be careful for brussels. I’ll appreciate for those who continue
  this in future. Numerous other folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 104. Alisa 2 هفته قبل

  You are so awesome! I do not suppose I’ve truly read
  through something like this before. So nice to find somebody with some
  genuine thoughts on this subject. Really.. thank
  you for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with a bit
  of originality!

 105. Dorris 2 هفته قبل

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like
  to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 106. Millie 2 هفته قبل

  I think the admin of this website is in fact working hard in support of his site, since here every material is quality based
  material.

 107. Major 2 هفته قبل

  Great blog here! Additionally your website quite a bit up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your associate
  link for your host? I want my site loaded up as quickly as yours lol

 108. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hello, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, might test this?
  IE nonetheless is the marketplace chief and a good component of other folks will miss your great writing due to
  this problem.

 109. Stella 2 هفته قبل

  Great post.

 110. Rodrigo Branco 2 هفته قبل

  I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really
  really pleasant article on building up new blog.

 111. Cocaine online 2 هفته قبل

  I loved your blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 112. Gladis 2 هفته قبل

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 113. Randolph 2 هفته قبل

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same
  comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Bless you!

 114. Gregorio 2 هفته قبل

  Awesome! Its truly awesome post, I have got much clear idea about
  from this article.

 115. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I have read so many articles regarding the blogger lovers except this post is genuinely a
  fastidious article, keep it up.

 116. Grupo Coral 2 هفته قبل

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually understand what you are speaking about!

  Bookmarked. Kindly additionally visit my web site =).
  We could have a hyperlink alternate agreement between us

 117. Lynda 2 هفته قبل

  Fantastic goods from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you’re simply extremely magnificent.
  I really like what you’ve received here, really like what you’re saying
  and the best way in which you are saying it.
  You are making it enjoyable and you continue to care for
  to stay it smart. I can’t wait to learn much more from you.
  That is actually a tremendous web site.

 118. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 2 هفته قبل

  Hi there friends, pleasant post and fastidious urging commented here, I am really enjoying by these.

 119. Merle 2 هفته قبل

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely useful info specifically the last part 🙂 I care for such info much.

  I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 120. Sybil 2 هفته قبل

  My family always say that I am wasting my time here at
  net, however I know I am getting familiarity every day by reading thes nice content.

 121. Hollis 2 هفته قبل

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It is the little changes that make the most significant
  changes. Many thanks for sharing!

 122. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 2 هفته قبل

  Greetings! Very useful advice in this particular article!
  It is the little changes that produce the
  biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 123. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Thank you, I’ve just been looking for info approximately this topic
  for ages and yours is the best I’ve discovered so far.
  But, what concerning the bottom line? Are
  you certain concerning the source?

 124. Leandro Martins de Almeida 2 هفته قبل

  I would like to thank you for the efforts you have
  put in penning this website. I am hoping to see the same high-grade content from you
  later on as well. In truth, your creative writing
  abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

 125. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few
  simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Bless you

 126. Mauro Pereira Martins cunhado 2 هفته قبل

  Very soon this website will be famous amid all blog users, due to it’s
  nice articles

 127. Miriam 2 هفته قبل

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 128. tinyurl.com 1 هفته قبل

  What’s up, all the time i used to check weblog posts here early in the break of day, because i like to learn more and more.

 129. Grupo Coral 1 هفته قبل

  Hi there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through some of the
  posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy
  I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 130. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 1 هفته قبل

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 131. Marlon 1 هفته قبل

  Great post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired!

  Very helpful information specially the remaining phase 🙂
  I take care of such info much. I used to be seeking this particular information for a long time.

  Thank you and best of luck.

 132. Carlos Magno Nunes Barcelos 1 هفته قبل

  It is not my first time to pay a visit this site, i am visiting this website
  dailly and take nice facts from here all the time.

 133. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 1 هفته قبل

  Do you mind if I quote a couple of your articles
  as long as I provide credit and sources back to
  your blog? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my visitors would really benefit from some of the information you present here.

  Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!

 134. Leandro Martins de Almeida 1 هفته قبل

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth was a amusement account it.

  Glance complicated to far added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 135. http://tinyurl.com/y3zbbsce 1 هفته قبل

  obviously like your website but you need to take a look at
  the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I to find
  it very bothersome to tell the truth then again I’ll certainly come back again.

 136. Curtis 1 هفته قبل

  I need to to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every
  little bit of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff you
  post…

 137. Grupo Coral 1 هفته قبل

  I know this web page offers quality depending posts and extra information, is there any other website
  which gives these kinds of things in quality?

 138. http://tinyurl.com/ 1 هفته قبل

  There is definately a lot to learn about this topic.
  I like all the points you’ve made.

 139. Shaunte 1 هفته قبل

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing
  problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot
  subscribe to it. Is there anybody getting the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 140. Mario 1 هفته قبل

  My partner and I stumbled over here coming from
  a different web page and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to checking
  out your web page for a second time.

 141. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi there, I enjoy reading through your post. I like to write
  a little comment to support you.

 142. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I blog quite often and I truly thank you for your content.

  This great article has truly peaked my interest.
  I will book mark your website and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your RSS feed as well.

 143. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  Hello! Quick question that’s entirely off
  topic. Do you know how to make your site mobile
  friendly? My website looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share.
  Cheers!

 144. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Unquestionably imagine that that you stated.
  Your favourite reason appeared to be at the web the easiest thing to have in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed while other people
  think about concerns that they just do not
  recognise about. You controlled to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing
  without having side effect , people can take
  a signal. Will probably be back to get more. Thank you

 145. Jada 1 هفته قبل

  This is my first time go to see at here and i am in fact impressed to read everthing at alone place.

 146. Grupo Coral 1 هفته قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day.
  It will always be helpful to read content from other authors and use
  a little something from other web sites.

 147. Marta 1 هفته قبل

  This web site truly has all of the information I needed
  concerning this subject and didn’t know who to ask.

 148. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Great blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many options out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any ideas? Bless you!

 149. http://tinyurl.com/ 1 هفته قبل

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something completely unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 150. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Right here is the right site for anybody who would like to understand this topic.
  You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I
  personally will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been written about
  for ages. Wonderful stuff, just wonderful!

 151. http://tinyurl.com/y6svkh29 1 هفته قبل

  Very good info. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon).
  I’ve saved as a favorite for later!

 152. http://tinyurl.com 1 هفته قبل

  Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You’ve performed a fantastic job.
  I will definitely digg it and personally suggest to my friends.

  I’m confident they will be benefited from this site.

 153. Cristina Boner 1 هفته قبل

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are
  just extremely magnificent. I actually like what you’ve acquired here,
  really like what you’re saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I can’t wait to read far more from you. This is really
  a terrific website.

 154. Leonardo Martins de Almeida 1 هفته قبل

  Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where
  I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 155. Samara 1 هفته قبل

  I am genuinely grateful to the owner of this web site who has shared this impressive paragraph at at this
  place.

 156. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I saved
  as a favorite it. Money and freedom is the greatest
  way to change, may you be rich and continue to guide others.

 157. Leonardo Martins de Almeida 1 هفته قبل

  When someone writes an post he/she keeps the image
  of a user in his/her brain that how a user can understand it.

  So that’s why this paragraph is perfect. Thanks!

 158. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog
  you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing
  it improve over time.

 159. reputação online 1 هفته قبل

  You could certainly see your skills in the article you write.

  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are
  not afraid to say how they believe. All the time go after
  your heart.

 160. Dian 1 هفته قبل

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 161. Cynthia 1 هفته قبل

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 162. Mario de Oliveira 1 هفته قبل

  Your means of telling the whole thing in this paragraph is
  truly good, every one be capable of easily be aware of it, Thanks a lot.

 163. Mickey 1 هفته قبل

  You need to take part in a contest for one of the
  most useful sites on the net. I am going to recommend this blog!

 164. Grupo Coral 1 هفته قبل

  Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I’m inspired!
  Extremely useful info specifically the ultimate
  section 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this particular information for a long time.
  Thanks and best of luck.

 165. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hello, I wish for to subscribe for this webpage to get hottest updates, thus where can i do it please help.

 166. http://tinyurl.com/y5ccvwba 1 هفته قبل

  Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it ;
  ) I’m going to return once again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich
  and continue to help others.

 167. Dawna 1 هفته قبل

  I got this site from my buddy who told me regarding this web
  site and at the moment this time I am browsing this web page
  and reading very informative articles or reviews here.

 168. Mauricio 1 هفته قبل

  Very soon this website will be famous amid all blogging users, due to it’s pleasant posts

 169. Vernell 1 هفته قبل

  Good day! This is my 1st comment here so I
  just wanted to give a quick shout out and say
  I genuinely enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  go over the same topics? Thanks!

 170. Aliza 1 هفته قبل

  I’m really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A number of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great
  in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?

 171. Marvin 1 هفته قبل

  My partner and I stumbled over here from a different web address and
  thought I should check things out. I like what I see so i am just following you.

  Look forward to checking out your web page repeatedly.

 172. Wilfred 1 هفته قبل

  Thank you, I have recently been searching for info about this topic
  for ages and yours is the greatest I have discovered so far.

  However, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the supply?

 173. http://tinyurl.com/y6pxpz34 1 هفته قبل

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also create comment due to this
  brilliant paragraph.

 174. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 1 هفته قبل

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.

  You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some
  material for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please send me an e-mail if interested. Regards!

 175. tinyurl.com 7 روز قبل

  I was extremely pleased to discover this great site. I
  need to to thank you for ones time due to this fantastic
  read!! I definitely savored every little bit of it
  and I have you saved as a favorite to check out new things in your web
  site.

 176. tinyurl.com 7 روز قبل

  Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this website,
  and your views are good for new users.

 177. http://tinyurl.com/y48vpxcy 7 روز قبل

  I like the helpful information you supply on your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at again here regularly.
  I’m reasonably sure I’ll be informed many new
  stuff right right here! Best of luck for the following!

 178. Fernanda Tórtima 7 روز قبل

  Heya i’m for the primary time here. I found this board and I to
  find It really helpful & it helped me out a lot. I am hoping to offer one thing back and help others such as you helped me.

 179. http://tinyurl.com/y6a8z7p7 7 روز قبل

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you
  could do with some pics to drive the message home a bit, but
  instead of that, this is great blog. An excellent read.
  I will certainly be back.

 180. Magda 7 روز قبل

  Wow, this post is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things,
  thus I am going to tell her.

 181. Marta 6 روز قبل

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you
  are just too fantastic. I actually like what you
  have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for
  to keep it wise. I can not wait to read much more from you.
  This is really a great web site.

 182. http://tinyurl.com/y3ev6noc 6 روز قبل

  My partner and I stumbled over here coming from a different page and
  thought I might check things out. I like what
  I see so i am just following you. Look forward to looking over your web page
  yet again.

 183. http://tinyurl.com/ 6 روز قبل

  It’s an awesome paragraph in favor of all the internet viewers; they will take
  benefit from it I am sure.

 184. Dora 6 روز قبل

  Hi there, its good post concerning media print, we all understand media is a wonderful source of data.

 185. Ulysses 6 روز قبل

  It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading
  this great paragraph to improve my experience.

 186. tinyurl.com 6 روز قبل

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d
  like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing
  it expand over time.

 187. http://tinyurl.com/y6kt2pxv 6 روز قبل

  Its not my first time to pay a visit this site, i am browsing this web
  site dailly and get good information from here daily.

 188. Daniel Valente Dantas 5 روز قبل

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to
  improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 189. tinyurl.com 5 روز قبل

  After looking at a handful of the articles on your
  site, I really like your technique of blogging.
  I book-marked it to my bookmark website list and will
  be checking back in the near future. Please check out my web site as well and tell me your opinion.

 190. Blythe 5 روز قبل

  If some one wants expert view concerning running a blog then i advise him/her to visit this webpage,
  Keep up the fastidious job.

 191. Virginia 5 روز قبل

  Wow! In the end I got a web site from where I know
  how to in fact take valuable facts concerning my study and knowledge.

 192. Carlos Magno Nunes Barcelos 5 روز قبل

  Its like you read my mind! You appear to know so much
  about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home
  a bit, but other than that, this is fantastic blog. A fantastic read.
  I will certainly be back.

 193. tinyurl.com 5 روز قبل

  Thanks for finally writing about >در هنگام دخالت دیگران در
  تربیت فرزند چه باید کرد؟ – دخترونه <Loved it!

 194. Arnette 4 روز قبل

  I am really impressed with your writing skills as well as with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 195. Sadye 4 روز قبل

  Ahaa, its nice dialogue concerning this paragraph at this
  place at this blog, I have read all that, so at
  this time me also commenting here.

 196. Bichara Previc 4 روز قبل

  Heya i’m for the first time here. I came across
  this board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you helped me.

 197. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  Thankfulness to my father who informed me about this web site, this
  weblog is truly amazing.

 198. tinyurl.com 4 روز قبل

  First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to ask if
  you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I’ve had a difficult time clearing my thoughts in getting my
  thoughts out. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out
  how to begin. Any recommendations or tips? Thanks!

 199. Andrew Charles Jenner 4 روز قبل

  Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and
  starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a outstanding job!

 200. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog!

  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share
  this website with my Facebook group. Chat soon!

 201. Dorthy 4 روز قبل

  I have read several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for
  revisiting. I wonder how much attempt you place to create such a
  excellent informative site.

 202. tinyurl.com 4 روز قبل

  I’m no longer positive the place you’re getting your info,
  but great topic. I must spend a while studying much more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was on the lookout for this
  info for my mission.

 203. Vivien 4 روز قبل

  Hi everyone, it’s my first visit at this website, and article is in fact fruitful in support of me, keep
  up posting these articles.

 204. tinyurl.com 4 روز قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence
  on just posting videos to your blog when you
  could be giving us something enlightening to read?

 205. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  Great work! That is the kind of information that should
  be shared around the internet. Disgrace on the seek engines
  for no longer positioning this publish upper! Come on over and talk over with my website .
  Thank you =)

 206. Kurt 4 روز قبل

  I really like looking through a post that will make people think.
  Also, thank you for allowing me to comment!

 207. Fernanda Tórtima 4 روز قبل

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m inspired!
  Very helpful info specifically the remaining section 🙂 I care for such info much.
  I was looking for this particular information for a long time.

  Thanks and good luck.

 208. Bessie 3 روز قبل

  You made some really good points there. I checked on the net for more info about the issue and found most individuals will go along with
  your views on this site.

 209. http://tinyurl.com/ 3 روز قبل

  Hello There. I discovered your weblog the use of msn. That is
  an extremely well written article. I will be sure to bookmark it
  and return to learn more of your helpful information. Thank
  you for the post. I’ll definitely return.

 210. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 211. Yolanda 3 روز قبل

  Excellent blog here! Also your site loads up very
  fast! What host are you the use of? Can I get your affiliate
  link to your host? I desire my website loaded up as quickly as yours lol

 212. http://tinyurl.com/y28gmq8v 3 روز قبل

  Hi, this weekend is good in favor of me, for the reason that
  this occasion i am reading this enormous educational
  post here at my home.

 213. Bichara Previc 3 روز قبل

  It’s awesome in support of me to have a web site, which
  is valuable for my know-how. thanks admin

 214. tinyurl.com 3 روز قبل

  Thanks in favor of sharing such a pleasant opinion, article is pleasant,
  thats why i have read it completely

 215. tinyurl.com 3 روز قبل

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read
  more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 216. Leandro Martins de Almeida 2 روز قبل

  Fantastic site. Plenty of helpful information here.
  I am sending it to some pals ans additionally sharing in delicious.
  And of course, thanks for your effort!

 217. Amy 2 روز قبل

  Great weblog here! Additionally your web site lots up
  very fast! What host are you using? Can I get your associate hyperlink in your host?
  I wish my site loaded up as fast as yours lol

 218. Nelle 2 روز قبل

  Hi! I know this is kind of off-topic however I needed to
  ask. Does running a well-established website like yours take a large
  amount of work? I am completely new to operating a blog
  however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal
  experience and thoughts online. Please let me know if you
  have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 219. Monika 2 روز قبل

  You’ve made some really good points there.
  I checked on the net for more information about the issue and found most people will
  go along with your views on this website.

 220. Great post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Bless you!

 221. Magaret 2 روز قبل

  Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices
  out there that I’m totally confused .. Any recommendations?
  Bless you!

 222. Leandro Martins de Almeida 2 روز قبل

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see
  if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is
  now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 223. http://tinyurl.com/y5zzeh72 2 روز قبل

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the good spirit.

 224. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to
  check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my
  followers! Outstanding blog and great design and style.

 225. Klefer 1 روز قبل

  It’s actually very complex in this busy life to listen news on Television, so I just use world wide
  web for that reason, and take the most up-to-date information.

 226. http://tinyurl.com/y5xclslq 1 روز قبل

  I just couldn’t go away your site prior to suggesting
  that I really enjoyed the usual information an individual supply in your visitors?
  Is gonna be again regularly in order to inspect new posts

 227. Leandro Martins de Almeida 1 روز قبل

  Someone necessarily help to make significantly articles I might state.
  That is the very first time I frequented your website page and thus far?

  I amazed with the research you made to create this particular submit extraordinary.
  Excellent task!

 228. http://tinyurl.com/y6omblja 1 روز قبل

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

 229. Fernanda Lara Tórtima 1 روز قبل

  Heya i am for the first time here. I found this board and I to
  find It really useful & it helped me out much. I hope to present one thing back and help others such as you aided me.

 230. tinyurl.com 1 روز قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about
  this blog with my Facebook group. Chat soon!

 231. Grupo Coral 23 ساعت قبل

  bookmarked!!, I love your website!

 232. tinyurl.com 18 ساعت قبل

  It’s remarkable to visit this website and reading the views of all friends on the topic of this paragraph, while I am
  also eager of getting familiarity.

 233. Noel 17 ساعت قبل

  It’s in fact very complicated in this busy life to listen news on TV, therefore
  I only use world wide web for that reason, and get the latest
  information.

 234. Sara 4 ساعت قبل

  I love reading a post that will make men and women think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 235. Bichara Previc 52 دقیقه قبل

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I have really enjoyed browsing
  your weblog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I’m
  hoping you write again soon!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید