راههایی برای چیدمان کتابخانه

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

راههایی برای چیدمان کتابخانه

هر وقت از شلوغی های یک زندگی شهری و پر دغدغه، خسته و دل زده می شوم به سراغ کتابخانه ای می روم که دوست بی بدیل من در خلوت و آرامشم به حساب می آید. کتاب هایم را با تمام وجود نگاه می کنم و دستی به سر و رویشان می کشم.

 

هر وقت از شلوغی های یک زندگی شهری و پر دغدغه، خسته و دل زده می شوم به سراغ کتابخانه ای می روم که دوست بی بدیل من در خلوت و آرامشم به حساب می آید. کتاب هایم را با تمام وجود نگاه می‌کنم و دستی به سر و رویشان می کشم. همیشه و همیشه در تمام مراحل زندگی خود، واژه‌ها، کلمات، داستان‌ها و اشعار را می ستایم و برای آنکه رسالت خود را به فهم و دانش ادا کنم دست از مطالعه و آرامشی که از آن به دست می‌آورم نخواهم شست. در این مطلب همراه من باشید تا با هم کتابخانه دلبند و روح بخش خود را تیمار کنیم و آن را زیباتر از همیشه گردانیم تا شاید هم برای خودمان و هم همه اطرافیانمان مشوقی باشیم برای مطالعه، دانستن و فهم.

 

داشتن یک کتابخانه مرتب و زیبا یکی از مهم ترین خصوصیات افراد کتاب خوان است

 

حرف اول

فراموش نکنید که شخصیت یک فرد کتاب خوان و اهل مطالعه، باید در جای جای زندگی او مشخص باشد که به راستی یکی از مهم ترین آنها داشتن یک کتابخانه مرتب و زیباست.

 

تصور کنید که در یک روز شیرین و سرد زمستانی، فنجان گرمی چای به دست دارید و برای آرامش خاطر خود می خواهید خواندن کتاب تازه ای را شروع کنید.

 

به سراغ کتابخانه خود می روید؛ اما چنان شلوغی و پراکندگی ای گریبان گیرتان می شود که حتی فراموش می کنید که به دنبال چه به اینجا آمده اید! پس قبل از هر چیز باید بدانید که جای هر کتابی در کجاست؛ در واقع ساده ترین و ابتدایی ترین راه برای چیدمان کتاب ها، آن است که آنها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه بندی نمایید؛ برای مثال می توانید یک طبقه از کتابخانه خود را به کتاب های شعر و دیوان‌های شاعران نامی، طبقه‌ای را به رمان ها و طبقه ای را هم به کتاب های علمی و… اختصاص دهید. با این کار می توانید تکلیف خود را برای انتخاب هر موضوع و مضمونی از کتاب ها روشن کنید.

 

یک بغل مطالعه

اگر کتابخانه دوست‌داشتنی شما در اتاق نشیمن منزلتان قرار دارد باید به چند نکته دقت کنید. اگر در این کتابخانه، تعداد کمی کتاب وجود دارد باید آنها را به بهترین حالت ممکن چیدمان نمایید؛ بنابراین سعی کنید کتاب ها را به صورت نامتقارن در دو طرف کتابخانه قرار دهید؛ یعنی برای مثال در سمت راست کتابخانه، چهار کتاب و در سمت چپ آن دو یا سه کتاب قرار دهید. اگر این شیوه نامتقارن را برای چیدمان کتاب های خود پیش گرفته اید بهتر است الگوی تعداد کتاب ها را برای طبقه های بعدی متفاوت تر تعیین کنید؛ درواقع اگر در طبقه اول سمت چپ سه کتاب گذاشته اید در همان سمت از طبقه بالا بهتر است تعداد آنها را تغییر دهید. توجه داشته باشید که بهتر است رنگ کتاب ها را نیز در چیدمان خود دخیل کنید. ایجاد تناسب و رعایت زیبایی کتاب ها در حقیقت می تواند ظاهر برازنده و چشم نوازی را برای کتابخانه شما به ارمغان آورد.

 

کتاب ها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه بندی نمایید

 

سانت به سانت کتاب

یکی از روش هایی که بعضی از افراد برای چیدمان کتاب های خود پیش می گیرند چینش افقی آنها بر روی یکدیگر است. توجه داشته باشید که این شیوه از چیدمان کمتر توصیه می شود و اگر تصمیمتان برای این کار جدی است باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. باید بگوییم که اگر کتابخانه دفتر و یا فضای کاری و رسمی خود را چیدمان می کنید بهتر است که اصلاً سراغ چنین روشی نروید؛ اما اگر در فضای خانه هستید بهتر است برای چیدمان کتاب ها به صورت افقی در ابتدا ابعاد کتاب ها و در مرحله بعد، رنگ آنها را مدنظر قرار دهید تا شکل بهتری در چیدمان خود به  دست آورید.

 

هر کتاب، کجا؟

پیشنهادی که برایتان داریم این است که کتاب های آشپزی خود را بر روی پیشخوان آشپزخانه قرار داده و روی آنها را بپوشانید تا آسیبی نبینند.

 

توجه داشته باشید که اگر در خانه خود کتاب هایی نفیس و عتیقه دارید بهتر است آنها را از سایر کتاب های خود جدا نگه دارید، چرا که هم از نظر ظاهری و شکل جلد با آنها تفاوت دارد و هم لازم است در نگهداری از آن دقت بیشتری داشته باشید.

 

پیش‌تر گفتیم که بهتر است هر مضمون از کتاب ها را در طبقه ای خاص قرار دهید؛ اما بد نیست در اینجا به این نکته نیز اشاره کنیم که در صورت امکان و داشتن فضای کافی می توانید هرکدام از موضوعات کتاب ها را در جای مخصوص به خود قرار دهید؛ برای مثال رمان ها و کتاب های متفرقه را بهتر است در نشیمن و کتاب های مرجع را در نزدیکی میز تحریر خود قرار دهید. برای قرار دادن کتاب های مرجع به شما پیشنهاد می کنیم که از داشتن یک طبقه در بالای میزتحریر خود غافل نشوید.

 

صفحه ها، صف به صف

بهترین روش برای چیدمان کتاب ها در کتابخانه، چینش عمودی آنها از بزرگ به کوچک است، آن هم به صورتی که کتاب های بلندتر در سمت راست و کتاب های کوچکتر در سمت چپ قرار بگیرند. علاوه بر این بهتر است که کتابخانه تان را به‌گونه ای در نظر داشته باشید که به فاصله ۴۰ سانتیمتر از سقف قرار گرفته باشد تا برای دسترسی به کتاب هایی که در طبقات بالا قرار دارند دچار مشکل نشوید.

 

کتاب ها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه بندی نمایید

 

به زیبایی کتاب

درست است که وجود خود کتاب ها سراسر حس مثبت است و به خودی خود، حال شما را خوب می کند؛ اما از برای افزایش این حال خوب می توانید در کتابخانه خود تنوعی ایجاد کنید. پیشنهاد می کنیم که در کنار آن همه یار مهربان از چند عکس خانوادگی، گل های طبیعی و وسایل دکوری استفاده کنید و آنها را در طبقات کتابخانه خود قرار دهید.

 

کنج دل انگیز

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که احتیاج به جنس متفاوتی از آرامش دارید، می توانید در صورت امکان، کنج دنجی را در منزل خود مدنظر قرار دهید و با قرار دادن یک کاناپه و میز کوچک، ساعات دلنشینی را در آن قسمت به مطالعه بپردازید، چای بنوشید و روح خود را شستشو داده و تغذیه کنید. قطعاً هرکدام از ما در برابر روح خود مسئول هستیم و کمترین کاری که می توانیم برای حفظ شخصیت و تفکر خود انجام دهیم آن است که مطالعه و خواندن کتاب را فراموش نکنیم. نباید این نکته را نیز از قلم انداخت که نه فقط کتاب خواندن، بلکه کتاب خوب خواندن است که اهمیت دارد.

 

منبع : مجله منزل – bartarinha.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید