روشهایی برای تقویت فن بیان و مهارت های ارتباطی کودکان

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

روشهایی برای تقویت فن بیان و مهارت های ارتباطی کودکان

فن بیان کودکان,پرورش مهارت های ارتباطی در کودکان,تقویت فن بیان کودکان روشهایی برای بهبود مهارت های ارتباطی در کودکان
 

۱۰ راهکار برای تقویت فن بیان در کودکان
همه ما دوست داریم که فرزندانمان خوش زبان و دارای مهارت های ارتباطی قوی باشند. بعضی از کودکان انقدر جذاب صحبت می کنند که محال است از صحبت کردن آنان خسته شویم، احتمالا شما هم دلتان می خواهد که فرزندی خوش زبان و با مهارت ارتباطی بالا داشته باشید.

 

همانطوری که می دانید داشتن فن بیان و مهارت های ارتباطی بالا تاثیر بسزایی در موفقیت و آینده فرزندانمان دارد، که اهمیت این قضیه مخصوصا در سنین نوجوانی و جوانی نقش حساس تری دارد. اما سوال این است که چگونه می توانیم مهارت های ارتباطی فرزندان خود را پرورش دهیم و مهارت های ارتباطی او را تقویت نماییم. در ادامه این مقاله ده راهکار ساده که می تواند در مهارت های ارتباطی و فن بیان فرزندانمان بسیار موثر باشد را ذکر کرده ایم.

۱ـ بیش از حد اشتباهات فرزندانمان را اصلاح نکنیم
اگر اصرار دارید فرزندتان کلمات را صحیح تلفظ کند حتی اگر کلمه ای باشد که در زندگی آینده او زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. لطفا دست نگه دارید. اصلاح مداوم تلفظ کلمات نه تنها سبب تقویت فن بیان کودکان نمی شود بلکه در اکثر مواقع نتیجه ای عکس دارد. هر چقدر شدت تصحیح کردن شما بیشتر باشد نه تنها تکلمه فرزندانتان بهتر نمی شود. به همان اندازه نیز پیامد های نامطلوبی بر روی روحیه فرزندتان دارد. نباید به حرف زدن و نحوه تکلم و بیان کودک بعد منفی بدهید. چرا که ممکن است کلا جلوی حرف زدن کودک را بگیرید. انجام این کار دقیقا مثله این می ماند که شما به کسی که نمی تواند رانندگی کند بگویید بهتر رانندگی کن !!!!

۲ ـ پذیرفتن کودک خود به عنوان یک هم­ صحبت کامل
صحبت کردن با فرزندتان را دقیقا به چشم صحبت کردن با یک فرد بزرگ سال که یک هم صحبت کامل است نگاه کنید. یعنی زمانی که با فرزند خود صحبت می کنید تمام حواستان به او باشد، ارتباط چشمی برقرار کنید و منتظر جواب دادنش باشید.

 

فن بیان کودکان,پرورش مهارت های ارتباطی در کودکان,تقویت فن بیان کودکان برای بهبود مهارتهای ارتباطی فرزندتان سعی کنید زمانی را برای گفتگو با او اختصاص دهید

مسلما کودک شما مرتبا صداهایی (بی معنی و نامفهوم) در می آورد که شما نمی فهمید. اما باز هم فرصت دهید تا صدا در بیاورد. حدس بزنید که چه می گوید و بر اساس حدس های خود صحبت کردن با او را جلو ببرید. حتی اگر مطمئن نیستید منظورش چیست. سعی کنید همیشه با صحبت ها و اصوات کودکانه با او صحبت نکنید. البته هر از گاهی ایرادی ندارد ولی از ۹ ماهگی کودک به بعد این کار را محدود کنید.

 

۳ـ به کودک خود فرصت بدهید و صبر کنید
اکثر ما در زمان مکالمه عادت داریم تا نفر مقابل حرفش تمام نشده، شروع به حرف زدن می کنیم. اینگونه صحبت کردن با کودکان اشتباه است. کودکان برای پاسخ دادن به سوالات شما نیاز به زمان دارند. استفاده از قانون ۵ تا ۱۰ ثانیه صبر یک راهکار مناسب می باشد تا به فرزندان فرصت کافی برای فکر کردن و پاسخ دادن را بدهیم. قانون ۵ تا ۱۰ ثانیه علاوه بر تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان کودکان می تواند برای بهبود لکنت زبان در بعضی از کودکان نیز بسیار موثر باشد.

۴ ـ یک الگوی خوب برای فرزندتان باشید
در اینجا ما در مورد یک الگو زندگی شدن برای فرزندانتان صحبت نمی کنیم بلکه منظور ما این است که شما از لحاظ صحبت کردن باید یک الگو برای فرزندان خود باشید. شما برای این که بتوانید مهارت های ارتباطی و فن بیان کودک خود را تقویت کنید ابتدا باید نشان دهید که خودتان در این کار تبحر دارید. یک روش مناسب این است که همیشه یک سطح بالاتر از فرزندانتان صحبت کنید که سبب می شود همواره فرزندان شما انگیزه ای برای بهبود و تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان خود داشته باشند.

۵ ـ تلویزیون را خاموش کنید.
امروزه اکثر والدین به تلویزیون به عنوان راه حلی برای سرگرم کردن فرزندانشان استفاده می کنند تا بتوانند به مشغله های خود برسند. توصیه ما به شما این است که زمان روشن بودن تلویزیون را محدود کنید. چرا که خاموش بودن تلویزیون در طولانی مدت سبب بهبود قوه تخیل کودک می شود و فرزندانتان یاد می گیریند که چطور خودشان را سرگرم کنند و در نتیجه مهارت های ارتباطی و فن بیان کودکان تقویت می شود.

۶ ـ خواندن و خواندن و خواندن
منظور از خواندن تنها کتاب نیست. پشت جبعه های بیسکویت ها، نوشته های روی لباس ها را بخوانید. تابلو های راهنمایی رانندگی را بخوانید هر قدر فرزندتان بیشتر درمعرض ساختار های زبانی قرار بگیرد زود شروع به درک آنان می کند. یک راهکار بسیار خوب برای تقویت فن بیان و مهارت ارتباطی کودتان این است که زمانی که دارید برای کودکتان کتاب می خوانید لازم نیست تمام کتاب را خط به خط بخوانید عکس های کتاب را نگاه کنید در مورد عکس ها برای کودکان توضیح دهید. این رویه دو نتیجه دارد.
۱ ـ  فرزند شما استفاده از قوه تخیل خود را گسترش میدهد.
۲ ـ فرزند شما مهارت ۱های زبان پذیری و بیان زبان را تقویت میکند.

 

پرورش مهارت های ارتباطی در کودکان,فن بیان کودکان,تقویت فن بیان کودکانکتاب خواندن یک راهکار بسیار خوب برای تقویت فن بیان است

 

لذا سعی کنید حداقل یک کتاب را در روز بخوانید. می توانید سعی کنید شب، قبل یا همزمان با رفتن به تخت خواب و صبح نیز همزمان با بیداری و قبل از شروع اعمال روزانه یک کتاب برای کودک بخوانید.

۷ ـ سوال هایی با پایان باز از کودکان بپرسید
دقت داشته باشید که نباید کودک را با سوالات مکرر بمباران کنید با این تصور که این کار باعث تقویت مهارتهای زبانی کودک می شود. خود را یک هم کلام و یا الگو فرض کنید نه به عنوان یک امتحان گیرنده. سوال های با پایان باز همان چیزی است که می تواند پاسخ های بلند داشته باشد. همین پرسش و پاسخ های بلند سبب می شود تا فرزند شما شروع به فکر کردن و استدلال نماید. این سوالات چند نمونه از پرسش و سوال های باز هستند.
سوال مختوم به آری یا خیر: آیا شما به فروشگاه رفتید؟

بیان سوال فوق با پایان باز: کجا رفتی؟

 

سوال مشابه: چه چیزی را دیدید؟

سوال مختوم به آری و خیر: آیا این کتاب خوب بود؟

سوال دارای پایان باز: چه چیزی در مورد آن کتاب دوست داشتید؟

عبارت بسیار مفید برای ارتقای مهارتهای کلامی کودک این است که: در باره فلان چیز به من بگو …
 
۸ ـ واژه ها و کلمات را تکرار کنید
واژه ها و کلمات را تکرار کنید، مخصوصا زمانی که فرزند شما هم نوزاد است و سنش کم است. یک نوزاد برای اینکه بتواند شروع به گفتن یک کلمه بکند، حداقل ۱۰۰ بار باید آن را بشوند. تعداد دفعات استفاده از کلمات و واژه های مختلف را زیاد کنید. راز یادگیری تکرار است و این گونه است که کودکان می توانند فن بیان و مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشند.

۹ ـ نتیجه­ گیری کنید و آن را توضیح دهید
هر چه زودتر مفهوم نتیجه گیری را به فرزندتان تعلیم دهید بهتر است. این البته به این معنی نیست که شما فرزند ۲ ساله خود را تنبیه کنید، اما زمانی که اتفاقی رخ میدهد صبور باشید و یا کاری اشتباه انجام می شود، به کودکان کمک کنید بدانند چرا این اتفاق افتاده و دلیل آن چه چیزی بوده است. رعایت این نکته صبر و حوصله زیادی لازم دارد ولی در بلند مدت تاثیر مطلوبی دارد و بر روی مهارت ارتباطی و فن بیان کودکان بسیار تاثیر گذار است.

مثال برای مواجهه با یک کودک
کودک روی صندلی ایستاده، سقوط میکند و سپس شروع به گریه میکند (فرض ما این است که به کودک آسیبی وارد نشده است)
والدین می توانند از این واقعه نتیجه­ گیری کنند و بگویند این نتیجه ایستادن شما روی صندلی است که ممکن است شما سقوط کرده و صدمه ببینید، لذا شما نباید روی صندلی بایستی.

۱۰ ـ تشویق کردن کودک به خاطر حرف زدن
تشویق کردن از مواردی است که باید خیلی در آن تعادل را حفظ کنید. نباید هر زمان که فرزندتان حرف می زند به او بگویید: چقدر خوب حرف می زنی. بین تشویق هایتان فاصله بگذارید. حداقل چند باری در طول روز او را تشویق کنید و بقیه اوقات با صحبت کنید.

جملات تحسین­ آمیز خاص کودکان
هنگامی که آنها نام صحیح چیزی را بر زبان می­ آورند می توانید با لحن تمجید و تحسین بگویید چقدر عالی و یا قشنگ حرف زدی.

مثال برای نوجوانان
شما میتوانید خطاب به نوجوانان بگویید هی، ببین از چه کلمه پیچیده ای استفاده کردی. و چقدر حجم لغاتت زیاد شده. در سطح بالاتر شما می توانید آنها را بخاطر مسئله که خودش و بدون کمک دیگران حل کرده از عبارات زیر استفاده کنید.
۱ ـ تو خود تنهایی این مسئله رو حل کردی.

۲ ـ من دوست دارم بدونم چطوری به این نتیجه درست رسیدی؟

۳ ـ جمله ی فوق العاده ای بود

امیداریم که این متن ایده های بهتری برای تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان کودکان به شما داده باشد.

منبع: honarehzendegi.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۳۰۹ دیدگاه
 1. generic viagra online 3 ماه قبل

  I am John, how are you everybody? This article posted at this web page is truly pleasant.

 2. Hello, I desire to subscribe for this webpage to obtain newest updates, therefore where can i do it please assist.

 3. Michaelnaili 3 ماه قبل

  wh0cd547520 xenical2019.com

 4. suba me 2 ماه قبل

  SQFTUG Normally I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 5. interesting page someone sent me this website the other day and read a really useful standpoint

 6. visit 2 ماه قبل

  Just Browsing While I was surfing today I saw a great post about

 7. Ok 2 ماه قبل

  Really informative article.Really thank you! Want more.

 8. Curso de produccion musical 2 ماه قبل

  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don at have time to look

 9. Gordon Powers in Sydney 2 ماه قبل

  You have mentioned very interesting points! ps decent internet site.

 10. Gordon Powers in Sydney 2 ماه قبل

  what we do with them. User Demographics. struggling

 11. Villa Concierge Bali 2 ماه قبل

  Really enjoyed this article post.Really thank you! Really Cool.

 12. More and more people need to look at this and understand this side of the story.

 13. Women writer 2 ماه قبل

  This information is worth everyone as attention. When can I find out more?

 14. beauty salon near me 2 ماه قبل

  Thanks again for the article post.Really thank you! Cool.

 15. It as really a great and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 16. playscarymazegame 2 ماه قبل

  There is definately a lot to find out about this issue. I really like all the points you made.

 17. cv writing services 2 ماه قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really thank you! Really Cool.

 18. to learn more 2 ماه قبل

  You completed several fine points there. I did a search on the theme and found mainly persons will have the same opinion with your blog.

 19. scarymazegame367 2 ماه قبل

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Excellent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 20. professional cv writer 2 ماه قبل

  Muchos Gracias for your blog article.Thanks Again. Keep writing.

 21. Im thankful for the blog.Much thanks again. Really Great.

 22. for more info 2 ماه قبل

  I really liked your post.Much thanks again. Much obliged.

 23. VFX Body Supplement 2 ماه قبل

  Seriously.. thanks for starting this up. This web

 24. best custom essay writing 2 ماه قبل

  Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Awesome.

 25. best oil pen 2 ماه قبل

  Rattling great information can be found on website.

 26. best vape pen 2 ماه قبل

  Terrific work! This is the type of information that should be shared around the web. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site. Thanks =)

 27. low temp vape pen 2 ماه قبل

  This is my first time pay a quick visit at here and i am really pleassant to read everthing at one place.

 28. read the full info here 2 ماه قبل

  Is anything better then WordPress for building a web presence for a small Business?

 29. Earn Money Online 2 ماه قبل

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank God I found it on Bing. You ave made my day! Thx again

 30. in mau gia re tphcm 2 ماه قبل

  Piece of writing writing is also a fun, if you be familiar with after that you can write if not it is complicated to write.

 31. song bac truc tuyen 2 ماه قبل

  We stumbled over here different web address and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking over your web page repeatedly.|

 32. 1 Hour Belly Blast Diet PDF 2 ماه قبل

  This will be a great web site, might you be involved in doing an interview regarding how you developed it? If so e-mail me!

 33. see the website 2 ماه قبل

  I’а†ve read some good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to create such a magnificent informative web site.

 34. this website 2 ماه قبل

  Its hard to find good help I am constantnly saying that its hard to get good help, but here is

 35. Judi Online Terpercaya 2 ماه قبل

  I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good

 36. You made some decent points there. I did a search on the issue and found most guys will go along with with your site.

 37. köpa viagra utan recept 2 ماه قبل

  wow, awesome post.Thanks Again. Much obliged.

 38. I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thanks again

 39. naturelfrancemedecine 2 ماه قبل

  you have an awesome weblog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 40. Children Learning Reading 2 ماه قبل

  Utterly written written content, appreciate it for information. In the fight between you and the world, back the world. by Frank Zappa.

 41. UsefulTunde.com 2 ماه قبل

  You ave got a fantastic site here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 42. I will immediately grab your rss as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you ave any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

 43. in the United States Fish and Wildlife Service.

 44. Easy Cellar 2 ماه قبل

  Take care!! Here iаАаб‚Т€а‚ my bl?g casino bonus

 45. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 46. The Woman Men Adore 2 ماه قبل

  is equally important because there are so many more high school julio jones youth jersey players in the

 47. thermage 2 ماه قبل

  Spot on with this write-up, I really suppose this web site wants way more consideration. I?ll most likely be once more to learn way more, thanks for that info.

 48. Manifestation Magic Reviews 2 ماه قبل

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 49. ED Reverser Reviews 2 ماه قبل

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 50. The Lost Ways PDF 2 ماه قبل

  If you are going for best contents like I do, only pay a quick visit this website daily because it offers quality contents, thanks

 51. Very neat blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 52. NNU Income Program 2 ماه قبل

  Sounds like anything plenty of forty somethings and beyond ought to study. The feelings of neglect is there in a lot of levels every time a single ends the mountain.

 53. know more 2 ماه قبل

  You designed some decent points there. I looked over the net for the dilemma and located the majority of people goes as well as in addition to your web site.

 54. more info 2 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Will read on…

 55. visit website 2 ماه قبل

  You made several fine points there. I did a search on the topic and found a good number of people will have the same opinion with your blog.

 56. agen poker 2 ماه قبل

  This is a set of words, not an essay. you are incompetent

 57. Spot on with this write-up, I actually feel this web site needs a

 58. latest gossip news 2 ماه قبل

  Really informative article.Much thanks again. Much obliged.

 59. harga les privat 2 ماه قبل

  Your style is so unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

 60. 15 Minute Manifestation 2 ماه قبل

  you could have an excellent blog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 61. Thanks for the post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 62. Horse Scout 2 ماه قبل

  My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit from some of the

 63. Horse Scout 2 ماه قبل

  Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also.

 64. softwarekabaap.com 2 ماه قبل

  Very neat article.Thanks Again. Keep writing.

 65. www.floatingstyles.com 2 ماه قبل

  Wow, incredible blog format! How long have you been blogging for? The whole glance of your web site is fantastic, let well as the content!

 66. Spec Ops Shooting PDF 2 ماه قبل

  There is apparently a lot to identify about this. I think you made certain good points in features also.

 67. pop over here 2 ماه قبل

  You made some good points there. I did a search on the subject and found most individuals will go along with with your site.

 68. Daftar Bandar Togel 2 ماه قبل

  It as best to take part in a contest for among the best blogs on the web. I will advocate this site!

 69. Nitalks.com 2 ماه قبل

  Thanks again for the blog.Much thanks again.

 70. Thanks again for the article.Much thanks again. Really Great.

 71. Jamaica online shopping 2 ماه قبل

  What as up every one, here every one is sharing these knowledge, thus it as fastidious to read this webpage, and I used to pay a visit this blog everyday.

 72. Easy Cellar PDF 2 ماه قبل

  Very neat blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 73. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 74. to say thank you for a remarkable post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design),

 75. tadalafil dosage 2 ماه قبل

  What as up I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this web page, I am really happy and learning more from it. Thanks for sharing.

 76. for more info 2 ماه قبل

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 77. for more information 2 ماه قبل

  Thank you for your article post.Much thanks again. Fantastic.

 78. Bandar Bola 2 ماه قبل

  Major thanks for the post.Really thank you!

 79. www.buycbdflowerusa.com 2 ماه قبل

  Your style is so unique in comparison to other folks I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 80. What as up, I just wanted to mention, you are dead wrong. Your blog doesn at make any sense.

 81. Wow, great blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 82. best corded drill 2 ماه قبل

  Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Want more.

 83. Info Bandar Togel 2 ماه قبل

  I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 84. download mp3 2 ماه قبل

  This very blog is without a doubt educating as well as informative. I have discovered helluva helpful stuff out of this amazing blog. I ad love to go back every once in a while. Cheers!

 85. Unfortunately, fanminds did not present at the GSummit, so their slides are not included. I\ ad love to hear more about their projects. Please get in touch! Jeff at gamification dot co

 86. Free Instagram followers 2 ماه قبل

  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

 87. Wizkid Fever Video 2 ماه قبل

  Merely wanna comment that you have a very decent web site, I enjoy the design it really stands out.

 88. Essay Ghostwriters 2 ماه قبل

  Just Browsing While I was surfing yesterday I noticed a great post about

 89. Academic Ghostwriting 2 ماه قبل

  Respect the blog you given.. indeed, investigation is having to pay off. Adoring the posting.. bless you My internet searching seem full.. thank you.

 90. cheap cv writing services 2 ماه قبل

  Nice piece of info! May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? Thx.

 91. 188 1 ماه قبل

  Really informative blog post.Really thank you! Cool.

 92. document sorting software 1 ماه قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the site is also very good.|

 93. Latest Nigerian Weddings 1 ماه قبل

  Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your effort.

 94. thung phuy 1 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more.

 95. Ali Afrouzi 1 ماه قبل

  Keep up the wonderful work , I read few blog posts on this web site and I think that your blog is very interesting and holds circles of excellent info.

 96. freight shipping rates 1 ماه قبل

  physical exam before starting one. Many undersized Robert Griffin Iii Jersey Price

 97. Web Togel 1 ماه قبل

  Say, you got a nice post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 98. yesmovies 1 ماه قبل

  There as definately a great deal to know about this subject. I really like all the points you have made.

 99. to learn more 1 ماه قبل

  wow, awesome article post.Thanks Again. Fantastic.

 100. 389poker 1 ماه قبل

  There is visibly a bunch to know about this. I think you made some good points in features also.

 101. Mesotheliomang.com 1 ماه قبل

  Keep up the excellent work, I read few blog posts on this website and I think that your website is real interesting and has got sets of great info.

 102. visit always a major fan of linking to bloggers that I enjoy but really don at get a great deal of link really like from

 103. e-originalshop.com 1 ماه قبل

  very nice publish, i actually love this website, keep on it

 104. to read more 1 ماه قبل

  It absolutely usefful and iit has helped me out loads.

 105. Perfectly pent subject matter, Really enjoyed examining.

 106. So happy to have located this submit.. Is not it wonderful any time you come across a fantastic submit? Enjoying the post.. appreciate it Fantastic thoughts you ave got here..

 107. click here 1 ماه قبل

  What as up, I read your new stuff daily. Your humoristic style is witty, keep up the good work!

 108. bank account 1 ماه قبل

  Really informative blog post.Thanks Again. Really Great.

 109. cryptolicense 1 ماه قبل

  Some really great posts on this website , regards for contribution.

 110. The Lost Ways Review 1 ماه قبل

  Your style is so unique compared to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 111. tadacip 1 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this blog.Thanks Again. Keep writing.

 112. cialis generika 1 ماه قبل

  wow, awesome article.Really looking forward to read more. Great.

 113. cialis kaufen 1 ماه قبل

  Very neat blog post.Thanks Again. Keep writing.

 114. birmingham meeting rooms 1 ماه قبل

  What the amazing post you ave made. I merely stopped into inform you I truly enjoyed the actual read and shall be dropping by from time to time from right now on.

 115. acheter cialis en ligne 1 ماه قبل

  Thanks so much for the article post.Really thank you! Keep writing.

 116. LASU Universities Info 1 ماه قبل

  There is perceptibly a bundle to realize about this. I consider you made some good points in features also.

 117. 비아그라 구매 1 ماه قبل

  My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 118. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 119. acheter tadalafil 1 ماه قبل

  You made some clear points there. I did a search on the subject matter and found most people will agree with your site.

 120. Classtechblog 1 ماه قبل

  I view something genuinely special in this site.

 121. this website 1 ماه قبل

  Thank you for the sensible critique. Me & my cousin were just preparing to do some research on this. We grabbed a book from our region library but I think I learned much more from this post

 122. It is tough to discover educated males and females on this topic, however you seem like you realize anything you could be talking about! Thanks

 123. hamptonbay 1 ماه قبل

  Very good post! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the good writing.

 124. additional info 1 ماه قبل

  Just desire to say your article is as surprising.

 125. Starting a tax business 1 ماه قبل

  There as certainly a great deal to learn about this issue. I love all of the points you have made.

 126. download mp3 1 ماه قبل

  Thanks again for the blog article.Thanks Again. Awesome.

 127. Best event calendar 1 ماه قبل

  It as exhausting to search out educated people on this matter, but you sound like you know what you are speaking about! Thanks

 128. smartwatch for men 1 ماه قبل

  I truly appreciate this article.Much thanks again. Will read on

 129. jasa les privat 1 ماه قبل

  Very good post.Thanks Again. Much obliged.

 130. Mekong delta tours 1 ماه قبل

  I really liked your post.Much thanks again. Much obliged.

 131. Mekong delta tours 1 ماه قبل

  out the entire thing without having side-effects , folks could take a signal.

 132. VFX Body Reviews 1 ماه قبل

  the primary way to maximize SEO for a web site.

 133. motor club or America scam 1 ماه قبل

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise info Thanks for sharing this one. A must read article!

 134. Just added this blog to my favorites. I enjoy reading your blogs and hope you keep them coming!

 135. Major thankies for the blog post.Really looking forward to read more. Cool.

 136. Titan Gel 1 ماه قبل

  What as up I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this web page, I am really happy and learning more from it. Thanks for sharing.

 137. canlı bahis 1 ماه قبل

  Very good information. Lucky me I ran across your site by chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!

 138. visit website 1 ماه قبل

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 139. top Microgaming casinos 1 ماه قبل

  I value the post.Thanks Again. Really Cool.

 140. hoi dap viet 1 ماه قبل

  Perfect piece of work you have done, this website is really cool with fantastic info.

 141. DewaPoker 1 ماه قبل

  Really enjoyed this article.Much thanks again. Really Great.

 142. curso de grabacion y mezcla 1 ماه قبل

  Thanks for sharing this fine post. Very inspiring! (as always, btw)

 143. usually posts some very exciting stuff like this. If you

 144. Darablog.com.ng 1 ماه قبل

  Looking forward to reading more. Great post. Will read on

 145. This is one awesome post.Much thanks again. Great.

 146. free android apk download 1 ماه قبل

  My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 147. best taobao agent 1 ماه قبل

  It’а†s in reality a nice and useful piece of info. I am glad that you simply shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 148. I really liked your blog article.Really thank you! Will read on…

 149. for more details 1 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Awesome.

 150. She has chosen a double breasted trench coat was not worse then of those ones

 151. link 1 ماه قبل

  I really liked your article post.Much thanks again.

 152. here 1 ماه قبل

  Would you be thinking about exchanging hyperlinks?

 153. TorchBankz 1 ماه قبل

  There is definately a great deal to learn about this issue. I really like all the points you ave made.

 154. truck accident lawyers 1 ماه قبل

  Really informative article post. Much obliged.

 155. Rattling clean internet site , thanks for this post.

 156. chrome download PC free 1 ماه قبل

  Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 157. run4 game online 1 ماه قبل

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!

 158. Health Trumpet 1 ماه قبل

  Usually I don at read article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 159. Tellyfeed 1 ماه قبل

  I really liked your blog.Really looking forward to read more. Want more.

 160. How to make money online 1 ماه قبل

  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 161. visit website 1 ماه قبل

  Informative and precise Its difficult to find informative and accurate information but here I noted

 162. His Secret Obsession 1 ماه قبل

  Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Keep writing.

 163. Thanks again for the blog article.Thanks Again. Awesome.

 164. wordpress plugins 1 ماه قبل

  This part may necessitate the help of a skilled SEO in Los Angeles

 165. visit website 1 ماه قبل

  There as certainly a great deal to learn about this subject. I really like all the points you have made.

 166. New Orleans window cleaning 1 ماه قبل

  You actually make it appear really easy along with your presentation however

 167. window cleaning tools 1 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Will read on

 168. for more info 1 ماه قبل

  Pity the other Pity the other Paul cannot study on him or her seriously.

 169. Share This 4 هفته قبل

  I really liked your article.Much thanks again. Really Cool.

 170. this website 4 هفته قبل

  This really answered the downside, thank you!

 171. ao thun nam cao cap 4 هفته قبل

  Very informative blog.Much thanks again. Much obliged.

 172. bitcoin 4 هفته قبل

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

 173. nail salon in cambridge 4 هفته قبل

  I value the article post.Much thanks again. Great.

 174. russian translation thank you 4 هفته قبل

  Yeah bookmaking this wasn at a speculative decision great post!

 175. Buy College Essay Online 4 هفته قبل

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it

 176. Since the admin of this web page is working,

 177. Lucrecia 4 هفته قبل

  You made some decent points there. I looked on the internet for the subject matter and found most guys will agree with your blog.

 178. AlexWes 4 هفته قبل

  Affordable payday loans on the best terms!

 179. Mca scam 4 هفته قبل

  You made a number of cloudless points near. I did a explore on the topic and found most personnel will commend with your website.

 180. bellfires 4 هفته قبل

  Thanks-a-mundo for the blog article.Really thank you! Cool.

 181. buy purtier placenta 4 هفته قبل

  very couple of websites that come about to be detailed beneath, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out

 182. https://gclub007.com 3 هفته قبل

  This is a topic that as close to my heart Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 183. visit website 3 هفته قبل

  Im thankful for the blog post.Thanks Again. Great.

 184. visit website 3 هفته قبل

  The move by the sports shoe business that clearly has ravens nfl nike jerseys online concerned, said he thought he was one of the hottest teams in football.

 185. for more info 3 هفته قبل

  Right now it appears like WordPress is the top blogging platform out there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 186. You should take part in a contest for one of the most useful websites on the net. I am going to highly recommend this blog!

 187. online poker indonesia 3 هفته قبل

  Say, you got a nice blog.Really looking forward to read more. Fantastic.

 188. Vi da ca sau 3 هفته قبل

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You cann at imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 189. bop da ca sau 3 هفته قبل

  There as definately a lot to find out about this issue. I like all of the points you have made.

 190. essay writing service 3 هفته قبل

  It as not that I want to duplicate your web page, but I really like the layout. Could you tell me which theme are you using? Or was it tailor made?

 191. Major thankies for the article.Thanks Again. Fantastic.

 192. His Secret Obsession Reviews 3 هفته قبل

  Im thankful for the blog.Much thanks again. Great.

 193. for more information 3 هفته قبل

  Very Fascinating Blog! Thank You For This Blog!

 194. Ashvaganda 3 هفته قبل

  Much more people today need to read this and know this side of the story. I cant believe youre not more well-known considering that you undoubtedly have the gift.

 195. total cryptos 3 هفته قبل

  You made some clear points there. I did a search on the issue and found most persons will go along with with your blog.

 196. Slot Game Live22 3 هفته قبل

  Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 197. aromatherapy diffuser 3 هفته قبل

  Muchos Gracias for your blog.Much thanks again. Much obliged.

 198. Telugu Breaking News 3 هفته قبل

  Regardless, I am definitely delighted I discovered it and I all be bookmarking it and

 199. Agen Live22 3 هفته قبل

  I really liked your blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 200. Mosman Florist 3 هفته قبل

  We all speak a little about what you should talk about when is shows correspondence to because Maybe this has more than one meaning.

 201. This website was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Appreciate it!

 202. Share this 3 هفته قبل

  Of course, what a great blog and educative posts, I will bookmark your site.Have an awsome day!

 203. Search Engine Optimisation 3 هفته قبل

  What as up to every body, it as my first pay a visit of this web site; this website consists of amazing and genuinely good data designed for visitors.

 204. for more information 3 هفته قبل

  to actually obtain valuable facts concerning my study and knowledge.

 205. visit website 3 هفته قبل

  I truly appreciate this post.Really looking forward to read more. Awesome.

 206. Say, you got a nice post.Thanks Again. Really Great.

 207. May dem tien glory 3 هفته قبل

  there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your

 208. more details 3 هفته قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 209. for more details 3 هفته قبل

  Very good article.Thanks Again. Keep writing.

 210. Wow! Thank you! I constantly wanted to write on my website something like that. Can I take a portion of your post to my blog?

 211. cambridge beauty salons 3 هفته قبل

  U never get what u expect u only get what u inspect

 212. this website 3 هفته قبل

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!

 213. I really liked your blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 214. for more information 3 هفته قبل

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 215. commercial tiling contractors 3 هفته قبل

  When i open your Supply it appears to be a ton of rubbish, could be the matter in my portion?

 216. chiropractor in sunny isles 3 هفته قبل

  I really liked your article.Really looking forward to read more.

 217. Tattoo Artists 2 هفته قبل

  It as going to be ending of mine day, except before end

 218. mca motor club 2 هفته قبل

  No matter if some one searches for his vital thing, thus he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 219. politicke nauke 2 هفته قبل

  I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 220. Barcelona Strip Club 2 هفته قبل

  Mate! This blog is cool. How did you make it look like this !

 221. Very informative article.Thanks Again. Cool.

 222. watch movies online 2 هفته قبل

  This awesome blog is no doubt entertaining additionally informative. I have chosen helluva handy tips out of this blog. I ad love to visit it over and over again. Thanks a lot!

 223. saobracaj 2 هفته قبل

  Major thanks for the post.Really thank you!

 224. Ilan Tzorya 2 هفته قبل

  This unique blog is obviously educating additionally informative. I have picked up a lot of handy advices out of this blog. I ad love to come back over and over again. Thanks!

 225. Ceme Online 2 هفته قبل

  It’а†s really a nice and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 226. share this 2 هفته قبل

  The interface is colorful, has more flair, and some cool features like аАа’аАТ‚аЂТ˜Mixview a that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you are listening to.

 227. visit website 2 هفته قبل

  SAC LOUIS VUITTON PAS CHER ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 228. You made some decent points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 229. for more information 2 هفته قبل

  Very good information. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!|

 230. servidores vps 2 هفته قبل

  I truly appreciate this post. I?аАТ’аЂа†ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thx again

 231. click here 2 هفته قبل

  Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 232. BLOGGING AND SEO 2 هفته قبل

  Usually I don at learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very nice post.

 233. Fildena 100 2 هفته قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 234. Fildena 100 2 هفته قبل

  There is visibly a lot to realize about this. I feel you made certain nice points in features also.

 235. www.filagraitalia.net 2 هفته قبل

  Really informative blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 236. racial discrimination 2 هفته قبل

  Would you be all for exchanging hyperlinks?

 237. {seattle eviction attorney 2 هفته قبل

  the time to study or visit the content material or web sites we have linked to beneath the

 238. this website 2 هفته قبل

  Its hard to find good help I am regularly proclaiming that its hard to get good help, but here is

 239. kingpoker99 2 هفته قبل

  Me English no outstanding, but had to say me like what you say. Thank you from me.

 240. visit website 2 هفته قبل

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!

 241. christmas party venues 2 هفته قبل

  Some truly good stuff on this website , I it.

 242. evropski univerzitet 2 هفته قبل

  If most people wrote about this subject with the eloquence that you just did, I am sure people would do much more than just read, they act. Great stuff here. Please keep it up.

 243. Leeann 2 هفته قبل

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic, as well as the content!

 244. univerzitet 2 هفته قبل

  Really enjoyed this post.Really thank you! Keep writing.

 245. cryptocurrency 2 هفته قبل

  Thanks for this post, I am a big big fan of this site would like to go along updated.

 246. gia kinh cuong luc 2 هفته قبل

  Thanks for helping out, superb information. Our individual lives cannot, generally, be works of art unless the social order is also. by Charles Horton Cooley.

 247. tattoo cartridges 2 هفته قبل

  I value the blog.Much thanks again. Will read on

 248. de la cruz plastic surgery 2 هفته قبل

  Wow, great article post.Thanks Again. Awesome.

 249. skin care products online 2 هفته قبل

  share. I know this is off subject but I just wanted to ask.

 250. Cu Chi tunnels tours 1 هفته قبل

  I really liked your blog.Really looking forward to read more. Much obliged.

 251. https://gramblast.com 1 هفته قبل

  This website definitely has all the info I wanted concerning this subject and didn at know who to ask.

 252. daftar togel resmi 1 هفته قبل

  You made some really good points there. I looked on the internet for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 253. electronic recycle 1 هفته قبل

  This is a super great love here you blog i contents to come.

 254. website 1 هفته قبل

  Really appreciate you sharing this blog.Much thanks again. Awesome.

 255. motor club of america review 1 هفته قبل

  Very nice article. I definitely love this website. Keep writing!

 256. see 1 هفته قبل

  you might have a terrific weblog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 257. Cach vao W88 1 هفته قبل

  Really informative blog.Really looking forward to read more.

 258. Linksopcast.Com 1 هفته قبل

  Thank you ever so for you article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 259. so da cao cap 1 هفته قبل

  Outstanding post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I ad be very thankful if you could elaborate a little bit more. Thank you!

 260. Namecheap affiliate program 1 هفته قبل

  pretty practical material, overall I feel this is worth a bookmark, thanks

 261. cuu du lieu the nho bi format 1 هفته قبل

  Say, you got a nice article post.Much thanks again. Cool.

 262. cuu du lieu the nho may anh 1 هفته قبل

  Oakley has been gone for months, but the

 263. Very neat blog.Really looking forward to read more.

 264. You made some clear points there. I did a search on the subject and found most individuals will agree with your site.

 265. www.adultshopsextoys.com 1 هفته قبل

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 266. for more information 1 هفته قبل

  Say, you got a nice blog article.Really thank you! Cool.

 267. Branded Kitchen 1 هفته قبل

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It as on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 268. read more 1 هفته قبل

  Many thanks for submitting this, I ave been in search of this info for your whilst! Your weblog is magnificent.

 269. Whoa. That was a fantastic short article. Please keep writing for the reason that I like your style.

 270. trading welcome bonus 1 هفته قبل

  wohh precisely what I was searching for, thanks for putting up.

 271. just go to 1 هفته قبل

  Wow! This site is sick! How did you make it look this good.

 272. vibrators 1 هفته قبل

  web page, and post is in fact fruitful designed for me, keep up posting such content.

 273. Mca reviews 7 روز قبل

  Looking forward to reading more. Great article post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 274. mca money 7 روز قبل

  Say, you got a nice blog article.Really thank you! Keep writing.

 275. motor club of america bbb 7 روز قبل

  You made some good points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 276. Looking forward to reading more. Great post. Much obliged.

 277. placas en bronce fundido 6 روز قبل

  Right now it appears like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I ave read) Is that what you are using on your blog?

 278. generic cialis 6 روز قبل

  Very good info. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!

 279. Grisel 6 روز قبل

  You made some good points there. I looked on the internet for the topic and found most people will approve with your website.

 280. Tomi 6 روز قبل

  whoah this blog is wonderful i love reading your posts. Keep up the great work! You know, many people are searching around for this information, you can aid them greatly.

 281. Susanne 6 روز قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for supplying this info.

 282. Zofia 6 روز قبل

  very nice publish, i actually love this website, carry on it

 283. Angelic 6 روز قبل

  What kind of digicam was used? That is a really good good quality.

 284. Elenore 6 روز قبل

  Im grateful for the blog post. Will read on

 285. for more information 6 روز قبل

  It as not that I want to copy your web-site, but I really like the layout. Could you let me know which design are you using? Or was it especially designed?

 286. poverka shetchikov vodi 5 روز قبل

  I value the post.Much thanks again. Fantastic.

 287. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 288. You made some decent points there. I looked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 289. I simply could not go away your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual info a person provide for your visitors? Is gonna be again steadily to check out new posts.

 290. magnificent issues altogether, you simply won a new reader. What might you recommend in regards to your submit that you simply made a few days ago? Any positive?

 291. Daftar Bandar Togel 2018 2 روز قبل

  you are in point of fact a just right webmaster.

 292. Bandar Togel Penipu 2 روز قبل

  Jual Tas Sepatu Murah talking about! Thanks

 293. You made some clear points there. I did a search on the subject and found most people will agree with your website.

 294. The website style is ideal, the articles is really excellent :

 295. to learn more 1 روز قبل

  This very blog is really interesting and besides diverting. I have chosen a lot of interesting stuff out of it. I ad love to visit it again and again. Thanks a bunch!

 296. gpu dedicated server 1 روز قبل

  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

 297. click here 1 روز قبل

  Spot on with this write-up, I seriously think this web site needs a lot more attention. I all probably be returning to see more, thanks for the information!

 298. buy affordable guest posts 1 روز قبل

  This blog is definitely awesome and informative. I have found helluva interesting tips out of this blog. I ad love to go back over and over again. Thanks a bunch!

 299. Nâng Mũi Hàn Quốc 1 روز قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 300. make money online 22 ساعت قبل

  Thank you for helping out, good information. Whoever obeys the gods, to him they particularly listen. by Homer.

 301. Daftar Bandar Togel Terpercaya 19 ساعت قبل

  themselves, particularly contemplating the truth that you could possibly have carried out it for those who ever decided. The pointers as well served to provide an incredible solution to

 302. Bandar Togel Penipu 17 ساعت قبل

  that it can easily likewise remedy additional eye mark complications to ensure you can certainly get one

 303. bridgemakerarts.org 14 ساعت قبل

  time and actual effort to produce a good article but what can I say I procrastinate a

 304. m88asia 12 ساعت قبل

  There is clearly a bundle to know about this. I consider you made some good points in features also.

 305. hoc golf co ban tai tphcm 6 ساعت قبل

  You are my function models. Thanks for the write-up

 306. to learn more 3 ساعت قبل

  Usually I don at read article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید