ریشه یابی قدمت و منشا مرکبات جهان

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

ریشه یابی قدمت و منشا مرکبات جهان

 

مرکبات ادامه نسل درختان ابتدایی هستند که به تدریج تنوع پیدا کردند

 

گروهی از دانشمندان براساس شواهد ژنتیکی به این نتیجه رسیده اند که اولین مرکبات جهان حدود ۸ میلیون سال پیش از انتشار در سایر نقاط زمین، در دامنه های جنوب شرقی هیمالیا روئیده اند.

 

مرکبات امروزی ادامه نسل همان درختان ابتدایی هستند که به تدریج تنوع پیدا کرده و میوه هایی مانند پرتقال و لیمو را ایجاد کردند.

 

اگر چه مرکبات بخش وسیعی از باغ های میوه جهان را تشکیل می دهند اما قدمت آن ها تاکنون مشخص نبود. دانشمندان در آمریکا و اسپانیا برای کشف ریشه باستانی مرکبات ژن های بیش از ۵۰ نوع مختلف از میوه های آنها از پرتقال ماندارین چینی گرفته تا پرتقال سویل را تحلیل کردند.

 

با وجود اینکه مدارک فسیلی چندانی از مرکبات وجود ندارند اما محققان در این پژوهش جدید از فسیل ۸ میلیون ساله یک برگ که در جنوب شرقی چین کشف شده کمک گرفتند. نتیجه ای بررسی ها نشان داد مرکبات مدرن از چندین گونه طبیعی مشتق شده‌اند که در مناطقی مانند بخش شرقی آسام، شمال میانمار، و غرب استان یونان چین می روئیده اند.

 

با تغییر آب و هوا درحدود میلیون ها سال پیش، و ضعیف‌ شدن بادهای موسمی و همچنین خشک‌تر شدن هوا، این گیاهان فرصت پیدا کردند از هیمالیا در سراسر جنوب شرقی آسیا پراکنده شوند. گیاهان سپس در حدود ۴ میلیون سال پیش در مابقی جهان از جمله استرلیا پراکنده شدند.

 

بررسی های محققان نشان می دهد مرکبات مدرن نتیجه میلیون ها سال تکامل و هزاران سال اصلاح نژاد گیاهان به دست انسان هستند. نقشه های ژنتیکی انواع مختلف مرکبات امروزی به دانشمندان کمک می کند دریابند کدام میوه ها در برابر آفت ها مقاومت بیشتری دارند.

 

منبع : hamshahrionline.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲ دیدگاه
  1. PreriTide 22 ساعت قبل
  2. LypeElorryPoono 7 ساعت قبل

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید