سردرد‌هایی که با خوردن مسکن تشدید می‌شود

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

سردرد‌هایی که با خوردن مسکن تشدید می‌شود

مصرف الکل‌های صنعتی عوارضی از جمله کوری را در پی خواهد داشت

 

پاسخ به سؤالات پزشکی مخاطبان در زمینه دردهای سیاتیکی، سکته‌های مغزی، دردهای میگرنی و… 

علت بروز دردهای سیاتیکی:

سیاتیک یک عصب بسیار بزرگ است که شباهتی به یک کابل بسیار قطور دارد، این عصب از ریشه‌های نخاع جدا می‌شود و به هم می‌پیوندند و عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند. عصب سیاتیک از پشت کمر به ناحیه پاها وارد می‌شود و این مناطق را عصب‌دهی می‌کند، همچنین عمده راه رفتن و ایستادن با کمک عصب سیاتیک انجام می‌شود. 

 

اگر عصب سیاتیک را مثل یک رودخانه در نظر بگیریم و ریشه‌هایی که از نخاع جدا می‌شوند را سرچشمه‌های این رودخانه بدانیم، باید بگوییم کسانی که مبتلا به درد سیاتیک هستند، ابتدا دچار عارضه‌ای مثل آرتروز یا دیسک کمر شده‌اند که طی آن مفاصل بزرگ شده و به ریشه‌های عصبی یا همان سرچشمه‌های سیاتیک فشار می‌آورند که همین موضوع باعث ایجاد درد در تمام طول عصب سیاتیک می‌شود. 

 

بنابراین، درد اگر محدود به ناحیه کمر باشد، معمولا علت عضلانی یا آرتروز دارد، ولی دردی که مربوط به سیاتیک باشد، عموما با پادرد همراه است، البته باید بگوییم بعد از سر درد، عمده‌ترین مشکل در ناحیه کمر و دردهای مربوط به آن است. 

 

می‌توان با رگ‌گیری دردهای سیاتیکی را بهبود بخشید :

سیاتیک رگ نیست بلکه یک عصب است و قاعدتا رگ‌‌گیری نیز فایده‌ای برای رفع دردهای مربوط به آن ندارد، بلکه برای درمان سیاتیک باید سرچشمه‌ها و علت‌های اصلی را برطرف کرد، هر چند عده‌ای ادعا می‌کنند که با رگ‌گیری می‌توان سیاتیک را درمان کرد که این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست و ریشه علمی ندارد. 

 

بالای ۹۰ درصد کمردردها و دردهای مرتبط با سیاتیک نیاز به جراحی ندارند، البته باید ابتدا علت مشخص شود، باید بررسی کرد که نخاع و اعصاب دچار فشار هستند یا خیر و اگر تحت فشار باشند باید جراحی شوند، در غیر این صورت با فیزیوتراپی و طب فیزیکی قابل درمان است. 

 

بالای ۹۰ درصد موارد درمان سیاتیک حتی نیاز به وارد کردن یک سوزن به بدن بیمار ندارد، ولی اگر دردی موجب ضعف در ناحیه پا شده باشد و مثلا فرد نمی‌تواند دمپایی بپوشد یا دچار مشکل کنترل ادراری شده باشد، آن وقت باید به صورت اورژانسی تحت جراحی قرار گیرد. اگر دردها مربوط به فشار نخاع بود درمان آن در حیطه کار متخصص مغز و اعصاب است و در غیر این صورت متخصصانی نظیر طب فیزیکی و فیزیوتراپیست‌ها باید به درمان بیمار بپردازند.

 

شنا، راه رفتن در آب ورزش‌های ساده مثل پیاده‌روی باعث کاهش یا از بین رفتن دردها خواهد شد و در اکثر موارد درمان این دردها نیازی به جراحی ندارد. اگر دردی موجب ضعف پا شده باشد یا دچار علائمی مانند بی‌اختیاری ادراری باشد باید به صورت اورژانسی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند به دلیل اینکه درمان نشدن این بیماری‌ها ممکن است منجر به ویلچر نشینی فرد شود.

 

درمان دردهای میگرنی:

درمان سردردهای میگرنی به حوزه متخصصان داخلی مربوط می‌شود، ولی عمدتا مکانیسم میگرن به این صورت است که عروق خارج مغز منبسط شده و عروق داخل مغز منقبض می‌شوند که این موضوع باعث ایجاد سر درد می‌شود و از طرفی ممکن است فرد قبل از شروع سر درد تصاویری را مشاهده یا با کاهش دید مواجه شود.

 

درباره پیشگیری از سردرد باید گفت که فرد مبتلا به این بیماری از نوع حساسیت‌ها اطلاع دارد و می‌داند در چه شرایطی و با خوردن چه نوع غذایی به سردرد مبتلا می‌شود.بنابراین بیمار باید لیستی از موارد حساسیت‌زا را یادداشت کند و از مصرف آن‌ها پرهیز کند، متأسفانه در مواقعی مشاهده می‌کنیم که افراد با یک سر درد ساده بلافاصله اقدام به مصرف بی‌رویه مسکن‌ها می‌کنند که این موضوع باعث عوارض کلیوی، سردردهای ناشی از مصرف خودسرانه دارو و بیماری‌های کبدی خواهد شد.

 

علل بروز تنگی کانال نخاعی:

نخاع از بین مهره‌ها عبور می‌کند و دور این کانال رباط و زردپی‌هایی قرار دارند که این نقاط را به یکدیگر مرتبط کرده‌اند، افرادی که کارهای سنگین در طول زندگی انجام داده باشند ممکن است آسیب‌هایی به ستون فقراتشان وارد شود، ستون فقرات تحمل حمل بار یا کارهای سنگین را ندارد، بزرگ شدن زردپی‌ها با کم شدن فضای نخاع همراه می‌شود و علائم این بیماری تقریبا مشابه علائم بیماری سیاتیک است و خود را با لنگش نشان می‌دهد.

 

کسانی که مبتلا به درد سیاتیک هستند ابتدا دچار عارضه‌ای مثل آرتروز یا دیسک کمر شده‌اند 

 

آیا لنگش پاها با بیماری‌های قلبی و عروقی مرتبط است؟

بیمار مبتلا به تنگی کانال نخاعی اعلام می‌کند که پس چند دقیقه پیاده روی باید بنشیند، همچنین توجه داشته باشیم که مهم‌ترین افتراق لنگیدن بیماری‌های قلبی عروقی است که بیمار در ابتدا باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرده و اگر مشکلی نداشت «ام آر آی» نخاع انجام دهد تا تنگی کانال نخاعی نشان داده شود، تنها راه درمان تنگی کانال نخاعی جراحی است و انجام جراحی کیفیت زندگی بیمار را بهبود می‌بخشد، در مواقعی تنگی کانال به صورت مادرزادی بروز می‌کند. بیمار پس از جراحی تنگی کانال لازم است دو هفته استراحت داشته باشد.

 

چگونه از بروز دیسک گردن پیشگیری کنیم؟

شایع‌ترین علت بیرون‌زدگی دیسک در انسان مادرزادی و ژنتیکی است، آنچه باعث ابتلای زودرس به این بیماری می‌شود نحوه نشستن و موقعیت غیرصحیح گردن است، استفاده بیش از حد از تلفن همراه و پایین گرفتن گردن در زمان استفاده از وسایل الکترونیک باعث آسیب به مفاصل گردن می‌شوند. علائم این بیماری تنها شامل پا در نمی‌شود بلکه ریشه‌های نخاعی به دست‌ها می‌رسند و علائمی را در این اندام ایجاد می‌کند که از جمله آنها می‌توان به ضعف عضلات دست و گزگز کردن دست‌ها اشاره کرد.

 

دیسک گردن به مراتب خطرناک‌تر از دیسک کمر است به دلیل اینکه امروزه بیشتر افراد روی به استفاده نامناسب از تلفن‌های همراه آورده‌اند. لذا توصیه می‌شود افراد گردن را در موقعیت مناسب قرار دهند، استفاده از میزهای لپتاپ نیز باعث کاهش دردهای گردن می‌شوند.

 

علت بی حسی و گزگز کردن پاها:

بی‌حسی و گزگز کردن دست و پاها از علل متفاوتی برخوردار است، به طور مثال گیر کردن عصب دست در زیر رباطی که شروع مچ دست است باعث می‌شود دست به گزگز کند و برای فرد مشکلاتی را به‌وجود آورد. باید توجه داشت کم کاری تیروئید و بیماری MS نیز می‌تواند باعث این عرضه شود.

 

داغ شدن کف پاها ارتباطی با بیماری‌های مغز و اعصاب دارد:

برخی از افراد از داغ شدن کف پاهایشان شکایت دارند، اولین موضوعی که در این افراد باید بررسی شود میران قند خون آنها است به دلیل اینکه دیابت منجر به داغ شدن کف پا می‌شود، تغییر درجه حرارت واقعی نیست و علل روانی نیز می‌توانند باعث بروز این علامت شوند و نیاز است فرد به پزشک مراجعه کند.

 

علت شیوع فراموشی در جوانان:

ظرفیت فکری افراد با یکدیگر متفاوت است و در سنین بالاتر بیماری‌هایی مانند آلزایمر می‌تواند باعث کاهش حافظه شود، کوچک‌شدن مغز بر اثر بالارفتن سن نیز باعث فراموشی زودهنگام می‌شوند و حافظه کوتاه مدت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

برخی از جوانان نیز اعلام می‌کنند که با درس خواندن توانایی یادگیری آنها کاهش پیدا می‌کند که باید توجه داشت که اضطراب می‌تواند باعث عدم تمرکز و کاهش یادگیری شود. متاسفانه شیوع مصرف مواد مخدر صنعتی یا مواد مخدر محرک باعث آسیب شدید به حافظه می‌شود.

 

بیمار پس از جراحی تنگی کانال لازم است دو هفته استراحت داشته باشد

 

مصرف مواد مخدری مثل «گل» چه عوارضی برای مصرف کننده خواهد داشت؟

مصرف مواد مخدر مانند «گل» آسیب‌های جبران ناپذیری به سلامت افراد وارد می‌کند به طور مثال استفاده از این مواد مخدر باعث پرخوری فرد مصرف کننده شده که همین موضوع مشکلاتی از جمله چاقی و فشار خون را در پی خواهد داشت.

 

مصرف مزمن مواد محرک صنعتی و موادی که ترکیبات آمفتامین داشته باشد اثرات منفی بر مغز خواهد داشت، بدن برخی مواد را به مقدار نیاز تولید و استفاده می‌کند که مصرف مواد مخدر باعث سوخت بیشتر این مواد شده و میزان ذخیره این مواد نیز کاهش پیدا می‌کند که با مرور زمان فرد دچار افسردگی خواهد شد. برخی از این مواد تمایلات خودکشی یا دیگر کشی را در مصرف کننده ایجاد می‌کند. سلول‌های کورتکس مغز در اثر مصرف این مواد مخدر از بین می‌روند.

سلول‌های مغز از لحظه جنینی تا پایان عمر همراه افراد هستند و در صورت از بین رفتن جایگزین نمی‌شوند لذا باید خطر را باید جدی گرفت.

 

الکل چه اثرات منفی بر عملکرد مغز می‌گذارد:

مصرف الکل‌های صنعتی عوارضی از جمله کوری و از بین رفتن کامل بینایی را در پی خواهد داشت، همچنین مصرف مزمن الکل بخش مهمی از مغز را از بین می‌برد که آن بخش با حافظه ما مرتبت است، در جوامع غربی وکلا و نمایندگان و سار نخبگان حق نوشیدن مصرف الکلی را ندارند و همچنین در برخی از کشورها فروش الکل ممنوع است، مهم‌ترین عامل برای کاهش مصرف آگاهی دادن در این زمینه است.

 

علت بروز تاری دید :

تاری دید از علل زیادی برخوردار است که ابتدا لازم است فرد با مراجعه به چشم‌پزشک به دنبال درمان بیماری خود باشد و در صورتی که بیمار از مشکلات در غده هیپوفیز رنج ببرد برای درمان به متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده خواهد شد.

 

ارتباط فشار بالای خون و سکته‌های مغزی:

سکته‌های مغزی ممکن است ناشی از نرسیدن خون به بخشی از مغز افراد باشد، برخی از سکته‌های مغزی به دلیل بالا بودن فشار خون به وقوع می‌پیوندد و باید دانست که فشار خون عامل خاموش ایجاد سکته‌های مغزی است. برخی از افراد مبتلا به فشار خون با علائم خون‌ریزی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که در این زمان شانس حیات فرد بسیار کم بوده، بنابراین توصیه می‌شود افرادی که زمینه فشار خون در خانواده را دارند به صورت مرتب فشار خون را چک کنند و اجازه ندهند فشار خون بالا برود. شنیدن خبر ناگهانی ممکن است باعث گشاد شدن عروق شود و فرد دچار سکته مغزی شود اما این موضوع نیز به ندرت اتفاق می‌افتد.

 

منبع:salamatnews.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۶۸ دیدگاه
 1. 바카라사이트 3 ماه قبل

  Some times its a pain in the ass to read what people wrote but this website is
  very user friendly! https://www.banker9.net

 2. Borse louis vuitton outlet 3 ماه قبل

  I’m extremely impressed together with your writing abilities as well as with
  the structure in your weblog. Is that this a paid subject or
  did you customize it your self? Either way stay up the excellent quality writing, it’s uncommon to look a great weblog like this one these days..

 3. homeschool 3 ماه قبل

  Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and individually suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 4. Emely 3 ماه قبل

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively useful and it has aided me out loads.
  I aam hoping to contribute & aid different custojers like its
  aided me. Good job.

 5. japanese garden bridges uk 3 ماه قبل

  Have you ever thought about publishing an e-book
  or guest authoring on other websites? I have a blog based upon on the same ideas
  you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors
  would appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 6. When some one searches for his required thing, thus he/she wishes to be available
  that in detail, thus that thing is maintained over here.

 7. magnificent publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not notice
  this. You must continue your writing. I’m confident, you’ve a great readers’ base already!

 8. USA 3 ماه قبل

  Greetings from Florida! I’m bored to tears at work so
  I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!

 9. inspiracje podróżnicze 3 ماه قبل

  I am sure this article has touched all the internet people, its really really fastidious article on building up new web site.

 10. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 11. website laten maken 3 ماه قبل

  Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 12. کرایه اتوبوس 3 ماه قبل

  Somebody necessarily help to make significantly posts I’d state.
  This is the first time I frequented your web page
  and up to now? I surprised with the analysis you made to
  make this actual post amazing. Excellent process!

 13. tarot online 3 ماه قبل

  One of the best a question on your thoughts or are unsure in the your next move end
  up being and suddenly the right person or circumstance comes with the response.
  You have probably had several experiences something
  like this yourself. Times when you try to convince yourself
  it was mere coincidence, but a deeper part of you knows better — knows that
  it can indeed a personal message for. This
  is a happy psychic prediction for many as there are people
  wanting new and challenging careers that hand them over both happiness and material abundance.

  New careers will commence in all seasons of 2009. I am learning
  to make a sport out of my obstacles and that feels excellent.
  Take that, Saturn in Libra! Aries Horoscope (March 21-April 19) – You know when the climate gets chilly I is
  able to keep you warm. Sometimes it feels similar to the weight among the world is sitting in this little
  shoulders immediately after which I do not forget that I do not require to take it and Towards
  the gym so more comfortable.

  I am ready invest and am just before you start for the
  new Year. This card was sometimes known as the major Fortune.
  The World is depicted as a naked woman dancing
  inside an oval wreath. Each within the four corners shows one of the archetypal creatures also seen in The Wheel of Fortune.
  When you draw The Moon within a free tarot reading can become sharply aware of color,textures and drawn to mysticism and visionary poetry.

  This is a watery card, just try circulation with these feelings yourself.
  Card – 19/The Sun – The sun rises in the form of Lugh,
  the Celtic God of Light. Lugh was a sacrificial Sun god, whose death was celebrated from your Celts
  but now festival of Lammas on the 1st of August. Lugh was an additional great warrior and Campion of the Celts.
  With his arms raised above his head, he supports the eternal flame of manner.

 14. Sherlene 3 ماه قبل

  Hurrah! After all I got a weblog from where I know how to truly get helpful
  data concerning my study and knowledge.

 15. Marianne 3 ماه قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark
  your site to come back later. All the best

 16. canada goose outlet 2 ماه قبل

  Whoa! This blog looks just like my old one! It’s on a
  completely different subject but it has pretty much the same layout and design.
  Excellent choice of colors!

 17. BennyVah 2 ماه قبل
 18. Brettelemy 2 ماه قبل
 19. BennyVah 2 ماه قبل
 20. CharlesAgome 2 ماه قبل
 21. Aaroneruch 2 ماه قبل
 22. KennethPef 2 ماه قبل
 23. Aaroneruch 2 ماه قبل

  http://trazodonebest.us.org/ – trazodone 150

 24. Aaroneruch 2 ماه قبل
 25. CharlesAgome 2 ماه قبل
 26. Aaroneruch 2 ماه قبل
 27. Michaelnaili 2 ماه قبل
 28. Michaelnaili 2 ماه قبل
 29. Brettelemy 2 ماه قبل
 30. Aaroneruch 2 ماه قبل

  http://vpxl.us.org/ – Buy Vpxl

 31. CharlesAgome 2 ماه قبل
 32. BennyVah 2 ماه قبل
 33. CharlesAgome 2 ماه قبل
 34. Aaroneruch 2 ماه قبل
 35. CharlesAgome 2 ماه قبل
 36. BennyVah 2 ماه قبل
 37. DouglasSor 2 ماه قبل
 38. Aaroneruch 2 ماه قبل
 39. Aaroneruch 2 ماه قبل
 40. BennyVah 2 ماه قبل
 41. Aaroneruch 2 ماه قبل
 42. Brettelemy 2 ماه قبل
 43. Michaelnaili 2 ماه قبل
 44. CharlesAgome 2 ماه قبل
 45. CharlesAgome 2 ماه قبل
 46. Aaroneruch 2 ماه قبل

  http://motrinbest.us.org/ – MOTRIN 400

 47. DouglasSor 2 ماه قبل
 48. Aaroneruch 2 ماه قبل

  http://abilifybest.us.org/ – discount abilify

 49. CharlesAgome 2 ماه قبل
 50. Aaroneruch 2 ماه قبل

  http://motrinbest.us.org/ – motrin 600mg

 51. CharlesAgome 2 ماه قبل
 52. CharlesAgome 2 ماه قبل
 53. BennyVah 2 ماه قبل
 54. Aaroneruch 2 ماه قبل

  http://lotrisonebest.us.org/ – lotrisone no prescription

 55. Aaroneruch 1 ماه قبل
 56. Brettelemy 1 ماه قبل
 57. Michaelnaili 1 ماه قبل
 58. KennethPef 1 ماه قبل
 59. Aaroneruch 1 ماه قبل
 60. BennyVah 1 ماه قبل
 61. CharlesAgome 1 ماه قبل
 62. CharlesAgome 1 ماه قبل
 63. Aaroneruch 1 ماه قبل
 64. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://lisinoprilbest.us.org/ – Lisinopril 40mg

 65. Aaroneruch 1 ماه قبل
 66. CharlesAgome 1 ماه قبل
 67. Aaroneruch 1 ماه قبل
 68. Brettelemy 1 ماه قبل
 69. Aaroneruch 1 ماه قبل
 70. BennyVah 1 ماه قبل
 71. BennyVah 1 ماه قبل
 72. Aaroneruch 1 ماه قبل
 73. Aaroneruch 1 ماه قبل
 74. CharlesAgome 1 ماه قبل
 75. CharlesAgome 1 ماه قبل
 76. Michaelnaili 1 ماه قبل
 77. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://vpxl.us.org/ – VPXL ONLINE

 78. DouglasSor 1 ماه قبل
 79. CharlesAgome 1 ماه قبل
 80. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://estracebest.us.org/ – estrace oral

 81. Aaroneruch 1 ماه قبل
 82. Aaroneruch 1 ماه قبل
 83. Aaroneruch 1 ماه قبل
 84. CharlesAgome 1 ماه قبل
 85. CharlesAgome 1 ماه قبل
 86. BennyVah 1 ماه قبل
 87. Aaroneruch 1 ماه قبل
 88. CharlesAgome 1 ماه قبل
 89. BennyVah 1 ماه قبل
 90. KennethPef 1 ماه قبل
 91. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://seroquelbest.us.com/ – seroquel for sleep

 92. BennyVah 1 ماه قبل
 93. Michaelnaili 1 ماه قبل
 94. Aaroneruch 1 ماه قبل
 95. BennyVah 1 ماه قبل
 96. CharlesAgome 1 ماه قبل
 97. Michaelnaili 1 ماه قبل
 98. BennyVah 1 ماه قبل
 99. Michaelnaili 1 ماه قبل
 100. KennethPef 1 ماه قبل
 101. BennyVah 1 ماه قبل
 102. CharlesAgome 1 ماه قبل
 103. Aaroneruch 1 ماه قبل
 104. DouglasSor 1 ماه قبل
 105. Aaroneruch 1 ماه قبل
 106. Aaroneruch 1 ماه قبل
 107. BennyVah 1 ماه قبل
 108. Aaroneruch 1 ماه قبل
 109. Aaroneruch 1 ماه قبل
 110. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://paroxetinebest.us.org/ – buy paroxetine online

 111. CharlesAgome 1 ماه قبل
 112. Aaroneruch 1 ماه قبل
 113. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://sildalis.us.org/ – SILDALIS ONLINE

 114. Brettelemy 1 ماه قبل
 115. BennyVah 1 ماه قبل
 116. BennyVah 1 ماه قبل
 117. BennyVah 1 ماه قبل
 118. Aaroneruch 1 ماه قبل
 119. Aaroneruch 1 ماه قبل
 120. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://indocinbest.us.org/ – buy indocin

 121. KennethPef 1 ماه قبل
 122. Aaroneruch 1 ماه قبل
 123. BennyVah 1 ماه قبل
 124. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://cleocin.us.org/ – Cleocin Tabs

 125. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://lipitorbest.us.org/ – generic lipitor cost

 126. KennethPef 1 ماه قبل
 127. BennyVah 1 ماه قبل
 128. BennyVah 1 ماه قبل
 129. BennyVah 1 ماه قبل
 130. Aaroneruch 1 ماه قبل
 131. BennyVah 1 ماه قبل
 132. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://buyzetia.us.com/ – cost of zetia

 133. Aaroneruch 1 ماه قبل
 134. CharlesAgome 1 ماه قبل
 135. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://sildenafilbest.us.com/ – sildenafil tablets 100 mg

 136. BennyVah 1 ماه قبل
 137. Aaroneruch 1 ماه قبل
 138. Brettelemy 1 ماه قبل
 139. BennyVah 1 ماه قبل
 140. BennyVah 1 ماه قبل
 141. BennyVah 1 ماه قبل
 142. BennyVah 1 ماه قبل
 143. CharlesAgome 1 ماه قبل
 144. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://vpxl.us.org/ – vpxl online

 145. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://phenerganbest.us.org/ – phenergan vc

 146. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://metforminbest.us.com/ – metformin prices

 147. Aaroneruch 1 ماه قبل

  http://doxycycline.us.com/ – doxycycline

 148. BennyVah 1 ماه قبل
 149. BennyVah 1 ماه قبل
 150. BennyVah 1 ماه قبل
 151. Brettelemy 1 ماه قبل
 152. BennyVah 1 ماه قبل
 153. BennyVah 1 ماه قبل
 154. fake ysl purse 3 هفته قبل

  Your mode of explaining all in this piece of
  writing is genuinely nice, every one be able to simply be aware of it,
  Thanks a lot.

 155. Essay Write 2 هفته قبل
 156. JaneAgome 9 ساعت قبل

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید