علائم دیابت در دوران نوجوانی + نحوه مدیریت دیابت در نوجوانان

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

علائم دیابت در دوران نوجوانی + نحوه مدیریت دیابت در نوجوانان

دیابت در نوجوانان می تواند به برخی بیماریهای خطرناک ظاهر شود
 
بیماری دیابت یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی است که در آن بدن توانایی تولید انسولین را از دست می دهد یا مقاومت در برابر انسولین بوجود آمده و سرعت و توانایی در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد. بنابراین میزان قند خون افزایش یافته با افزایش قند در دراز مدت عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ های بسیار ریز در بدن ایجاد می شوند.

شناسایی علائم بیماری قند خون بالا یا دیابت در نوجوانان:
دیابت نوجوانان، که اکنون به  دیابت نوع ۱ معروف شده است، یک بیماری خطرناکست. این سبب می شود که سیستم دفاعی بدن به سلول هایی که انسولین تولید می کنند، هجوم کند. در صورتی که معالجه شنود ، دیابت در نوجوانان می تواند به بیماریهای خطرناک ،مثل  امراض قلبی و مشکلات بینایی منجر شود. علایم می توانند ناگهانی و بدون هشدار ظاهر شوند.

 

علائم دیابت در نوجوانان:
۱- افزایش ادرار
تکرر ادرار یکی از شایع ترین علائم اولیه دیابت در نوجوانان است. از آنجا که انسولین برای رساندن قند از خون به سلولهای شما لازم است، زمانی که هیچ انسولینی تولید نمی شود، این شکر در جریان خون تجمع می کند. افزایش سطح قند خون باعث می شود که کلیه ها با افزایش ادرار، قند اضافی را تنظیم کنند.

۲- افزایش تشنگی
علت این افزایش را می توان افزایش رفتن به حمام دانست، اما محققان در کلینیک مایو گزارش داده اند، که افزایش در خروجی ادرار است که باعث افزایش تشنگی می شود. با تلاش فراوان کلیه ها برای دفع قند اضافی از بدن، آن ها مجبورند آب را از سایر بافت ها و اعضای بدن تامین کنند. این باعث می شود بدن شما دچار کم آبی شود و تقاضای آب بیشتری کند.

۳- گرسنگی شدید
مطابق Diabetes Information Hub، قند و گلوکزی که شما از غذا های مصرفی به دست می آورید، منبع سوخت شماست. بدون انسولین، این سوخت به سلول های شما نمی رسند. به زودی اعضا و ماهیچه های شما ضعیف می شوند و به بدن علامت می دهند که وقت خوردن است. از آن جایی که این گلوکز ها هرگز از جریان خون شما خارج نمی شوند، شما احساس سیری نمی کنید.

۴- کاهش وزن
علاوه بر احساس گرسنگی، شما وزنتان را نیز از دست می دهید. بر اساس یافته های Diabetes Symptoms Online، این بدان دلیل است که بدون انسولین، بدن شما نمی تواند هیچ یک از سوخت هایی را که مصرف می کنید به کار گیرد و مجبور است برای نجات از ذخیره ی چربی شما استفاده کند. هنگامی که چربی تمام شد، نوبت پروتئین های موجود در ماهیچه ها و سایر اندام ها می شود.

۵- خستگی
یکی دیگر از علایمی که درمانگاه مایو گزارش کرده، خستگیست. با کاهش ذخایر چربی و عدم پر شدن دوباره ی آن ها، به آسانی می توان متوجه شد که چرا به شما احساس خستگی دست می دهد. معمولا مصرف کالری برای حفظ سلامتی و قدرت بدن لازم است. بدون وجود انسولینی که این غذا ها را به سلول ها برساند، ماهیچه های شما ضعیف و به زودی خسته می شوید.

 

 

دیابت,دیابت در نوجوانان,قند خون بالا در نوجوانان   نوجوانان مبتلا به دیابت

 
چگونه دیابت نوجوانان را مدیریت کنیم؟
اگر شما هم در خانه نوجوان مبتلا به دیابت دارید، حتما از دشواری‌های مدیریت آنها مطلع هستید. شما باید همیشه قند خون آنها را کنترل کنید و مراقب سبک زندگی آنها باشید

 

این در حالی است که نمی‌خواهید استقلال فرزندانتان را هم صلب کنید و این تازه آغاز تنش‌ها و درگیری‌هاست. نوجوانان معمولا از این که مدام آنها را بیمار تلقی کنید و مدام مراقب آنها باشید، بیزارند. آنها دوست دارند مانند افراد عادی با آنها رفتار شود و تغذیه ای مشابه دوستانشان داشته باشند و نمیخواهند به خاطر بیماری دیابت جلوی چشم دیگران انسولین تزریق کنند تا مبادا نگاه اطرافیان و دوستان به آنها تغییر کند. بنابراین باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنید که وضعیت نه برای شما خسته کننده باشد نه برای نوجوان؛ از سوی دیگر، مشکلی هم برای سلامت او ایجاد نشود و دیابت او تحت کنترل باشد.

با تمام خطراتی که در این دوران، نوجوانان مبتلا به دیابت را تهدید می‌کند، گام‌هایی وجود دارد که به والدین کمک می‌کند تا در این مسیر همراه فرزندشان باشند و قند خون آنها را نیز تحت کنترل درآورند.

مراقب نوجوان باشید
به رغم این که دورادور از فرزندتان مراقبت می‌کنید، به او آزادی عمل بدهید تا خودش بتواند قند خونش را کنترل کند یا انسولین مورد نیاز روزانه‌اش را به طور مستقل تزریق کند. این رها کردن نوجوان به او آرامش می‌دهد اما حواستان به او باشد چرا که او به حمایت شما نیاز دارد تا بتواند از پس بیماری خود بربیاید و گاهی با شما حرف بزند و درد دل کند. به ویژه زمانی که میزان قند خون از کننرل خارج می‌شود بیشتر در کنارش باشید. نوبت پزشک را برایش هماهنگ کنید تا در فواصل منظم و با مراجعه بموقع، قند خونش تحت کنترل باشد. فرزندتان باید بداند که با کاهش مصرف نوشیدنی‌های قندی و تزریق منظم انسولین می‌تواند دیابت خود را کنترل کند.‌

تعیین زمانی هفتگی برای کنترل قند خون
در طول هفته نوجوان را آزاد و مستقل بگذارید تا خودش بتواند قند خونش را کنترل کند اما هفته‌ای یک بار زمانی را مشخص کنید که خودتان میزان قند خون او را کنترل کنید و به نوعی بر آن نظارت داشته باشید. این کار از بالا رفتن قند خون فرزندتان بر اثر مصرف موادغذایی مختلف، فعالیت بدنی یا سایر عوامل جلوگیری می‌کند.

فرزندتان را در مدیریت بیماری تشویق کنید
مرتب فرزندتان را برای مدیریت بیماری خود تشویق کنید. این کار به بیشتر شدن رفتارهای مثبت او کمک می‌کند و از سوی دیگر، از عصبانیت و خستگی ناشی از کنترل مداوم قند خونش مانع می‌شود. عددی که موقع کنترل قند خون به دست می‌آید خوب یا بد نیست بلکه تنها بخشی از اطلاعات است؛ بنابراین، مثبت رفتار کرده، با یکدیگر همکاری کنید تا بتوانید این روند طولانی بیماری را به راحتی طی کنید.

تغییراتی را در خانواده ایجاد کنید
اگر نوجوان شما به دلیل ابتلا به دیابت تنها عضو خانواده است که رژیم مخصوصی دارد و باید از مصرف نوشیدنی‌های قندی خودداری کند و بشخصه بیماری خود را مدیریت کند، کار دشوارتر می‌شود. اگر می‌توانید یک یا چند تغییر را در رژیم‌غذایی خانواده ایجاد کنید تا اداره بیماری توسط نوجوان برایش ساده‌تر شود.

از فناوری غافل نشوید
استفاده از پمپ‌های انسولین و کنترل مداوم قند خون که به مدیریت بهتر بیماری در نوجوانان کمک می‌کنند، برای فرزند شما هم اهمیت بسیار دارد. به عنوان مثال، مطالعاتی که روی نوجوانان مبتلا به دیابت نوع ۱ انجام شده نشان می‌دهد که درمان با پمپ انسولین با کاهش خطر افت شدید قند خون مرتبط است که می‌تواند جان بیماری را به خطر بیاندازد. البته این بدان معنا نیست که استفاده از پمپ‌ها یا کنترل‌کننده‌های قند خون برای همه افراد مجاز تلقی می‌شود. درباره استفاده از پمپ‌های انسولینی توسط نوجوان حتما با پزشک مشورت کنید. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی استفاده کنید که مستقلند. به عنوان مثال، دستگاه‌های سنجش قند خون نتایج را برای انتقال به اپلیکیشن دانلود می‌کنند و قادرند توصیه‌هایی براساس الگوهای معمول به بیمار ارائه دهند. بسیاری از بیماران به این فناوری‌ها دسترسی دارند اما از قابلیت‌های آن به نحو احسن بهره نمی‌برند.

در موارد دشوار کمک بگیرید
به نوجوان یادآوری کنید که قند خون خود را کنترل کرده و این کار را فراموش نکند. شما می‌توانید در کارهای دشوارتری از قبیل شمارش کربوهیدرات‌ها یا محاسبه دوز انسولین به او کمک کنید. اگر این کار برای هر دو گیج‌کننده باشد، می‌توانید از یک مراقب متخصص در زمینه بیماری دیابت کمک بگیرید.

مراقب نشانه‌های افسردگی یا اختلال تغذیه باشید
یکی از دلایل ارائه خدمات مراقبت بهداشتی دیابت در نوجوانان، از قلم انداختن انسولین برای جلوگیری از افزایش وزن است که به آن «دیابولیمیا» اطلاق می‌شود. این حالت در نهایت منجر به بروز عواقبی برای سلامت او از جمله «کتواسیدوز دیابتی» می‌شود. افسردگی از شایع‌ترین عوارض نوجوانان مبتلا به دیابت به شمار می‌رود و این مسئله مدیریت بیماری را دشوارتر می‌کند. افسردگی و کنترل نکردن دیابت می‌تواند چرخه‌ای معیوب را ایجاد کند که از نظر پزشکی و روان‌شناسی ناتوان‌کننده می‌شود. اگر از افسردگی یا اختلال تغذیه در نوجوان خود نگران هستید با پزشک مشورت کنید.

از خودتان هم مراقبت کنید
معمولا مراقبان بیمار هم بعد از مدتی از نظر جسمی و روحی دچار ضعف می‌شوند؛ به همین دلیل سعی کنید از خودتان هم مراقبت کنید و زمانی را برای رسیدگی به خود اختصا دهید.

در نهایت به عنوان والدین نوجوان مبتلا به دیابت، باید صبور باشید. فرزند شما روزی اهمیت درمان و مدیریت دیابت را درک می‌کند و به خاطر کمک‌ها و حمایت‌هایتان در این مسیر، از شما سپاسگذار خواهد بود.

 

گردآوری: بخش کودکان دخترونه

salamatonline.ir

phow.ir

 

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۴۲ دیدگاه
 1. https://bit.ly/ 1 هفته قبل

  Fuel fireplace additionally retains working in energy outages.

 2. http://tinyurl.com/y6d6h6tk 1 هفته قبل

  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but,
  I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing
  it expand over time.

 3. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 4. http://tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 5. Dedra 7 روز قبل

  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I think that you should write more about this subject matter,
  it may not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such topics.
  To the next! Cheers!!

 6. Adele 7 روز قبل

  Hi there Dear, are you in fact visiting this website regularly, if so after
  that you will without doubt take fastidious experience.

 7. tinyurl.com 7 روز قبل

  I have learn some good stuff here. Certainly price bookmarking
  for revisiting. I surprise how a lot attempt you set to make this kind of
  excellent informative website.

 8. Tasha 7 روز قبل

  Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 9. Pearl 6 روز قبل

  Ridiculous story there. What happened after? Take care!

 10. http://tinyurl.com/ 6 روز قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and also the
  rest of the website is really good.

 11. Hans 6 روز قبل

  Thank you for another excellent article. The place else may anyone get that
  kind of information in such an ideal manner of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 12. Lelia 6 روز قبل

  Thanks to my father who told me about this weblog, this website is genuinely awesome.

 13. Tanya 6 روز قبل

  It’s amazing designed for me to have a web page, which is useful for my know-how.
  thanks admin

 14. tinyurl.com 6 روز قبل

  Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  great blog!

 15. tinyurl.com 6 روز قبل

  This is really interesting, You’re a very
  skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more
  of your wonderful post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 16. Garrett 5 روز قبل

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has helped me
  out loads. I am hoping to contribute & assist other customers like its aided me.
  Great job.

 17. http://tinyurl.com 5 روز قبل

  I think this is among the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The website
  style is ideal, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 18. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  Paragraph writing is also a fun, if you be acquainted with after that you can write if
  not it is complex to write.

 19. http://tinyurl.com/y2m29dqn 5 روز قبل

  Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as
  you amend your website, how could i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I
  were tiny bit familiar of this your broadcast offered vivid clear
  concept

 20. http://tinyurl.com/ 5 روز قبل

  I am curious to find out what blog platform you happen to be working with?
  I’m having some minor security issues with my latest
  site and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 21. http://tinyurl.com/y2gkzvqx 5 روز قبل

  I’m pretty pleased to discover this web site. I want to to thank
  you for your time just for this fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you book marked to see new
  things in your web site.

 22. tinyurl.com 4 روز قبل

  Every weekend i used to go to see this website, for
  the reason that i want enjoyment, as this this website conations genuinely nice funny data too.

 23. Dean 4 روز قبل

  And this is an investment risk worth taking.

 24. Bethany 4 روز قبل

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 25. Leigh 4 روز قبل

  We’re a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site offered us with useful information to work on. You have done an impressive task and our entire community will be thankful to
  you.

 26. Hunter 4 روز قبل

  Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 27. Dani 4 روز قبل

  Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time
  and energy to put this informative article together. I once again find myself spending way too much
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 28. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts
  in this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m satisfied to express that I’ve a very excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I such a lot no doubt will make certain to do not fail to remember this
  web site and give it a glance regularly.

 29. Corinne 3 روز قبل

  Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 30. Fernanda Lara Tórtima 3 روز قبل

  Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how could
  i subscribe for a weblog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered shiny clear idea

 31. Nannette 3 روز قبل

  Now it’s time to decide your particular investments.

 32. Karol 3 روز قبل

  Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that
  I’ve truly loved browsing your weblog posts. After all I will be subscribing on your feed and I am hoping you write
  once more very soon!

 33. Dick 3 روز قبل

  And this is an funding risk price taking.

 34. tinyurl.com 3 روز قبل

  You actually make it seem so easy along with your presentation but I to find
  this matter to be actually something which I feel I might by no means understand.
  It sort of feels too complex and extremely wide for me.
  I’m looking ahead on your subsequent post, I will try to get the hang of it!

 35. Veronique 2 روز قبل

  Excellent, what a blog it is! This web site gives helpful data to us, keep it up.

 36. Grant 1 روز قبل

  you are really a good webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It seems that you’re doing any distinctive trick.

  In addition, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic
  job on this subject!

 37. tinyurl.com 1 روز قبل

  It’s very trouble-free to find out any matter on web as compared
  to books, as I found this article at this web site.

 38. Lloyd 1 روز قبل

  Spot on with this write-up, I really believe that this amazing site
  needs much more attention. I’ll probably be back again to see more,
  thanks for the information!

 39. Ada 16 ساعت قبل

  May I simply just say what a comfort to uncover someone who
  actually understands what they’re talking about on the web.
  You definitely know how to bring a problem to light and make it
  important. A lot more people should read this and understand this side of your story.
  I was surprised you’re not more popular given that you surely possess the
  gift.

 40. Taylah 12 ساعت قبل

  This is a topic that’s close to my heart…
  Best wishes! Exactly where are your contact details though?

 41. Ebony 35 دقیقه قبل

  Thank you, I have recently been searching for info about this subject for a while and yours is the greatest I’ve came upon till now.
  However, what concerning the conclusion? Are you certain in regards to the source?

 42. tinyurl.com 12 دقیقه قبل

  Hello there I am so thrilled I found your blog page, I really found you by
  error, while I was searching on Bing for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all
  round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the fantastic work.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید