علت دردهای قاعدگی بعد از روز سوم

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

علت دردهای قاعدگی بعد از روز سوم

درمان گیاهی دردهای قاعدگی

کاشته شدن بافت رحم در قسمتی غیر از جدار داخلی رحم را «اندومتریوز» می‌گویند

 

شاید برایتان عجیب باشد اما خانم‌هایی هستند که دردهای دوره ماهانه‌شان از روز دوم و سوم بیشتر شده و حتی تا بعد از اتمام قاعدگی نیز رفع نمی‌شود! حتی بدتر از آن در هر سیکل این درد بیشتر از ماه قبل می‌شود و همیشه لکه بینی دارند. در این موارد باید به بیماری «اندومتریوز» مشکوک شد و تست‌های لازم را انجام داد و اگر تشخیص تایید شد هرچه سریع‌تر درمان را آغاز کرد زیرا این بیماری می‌تواند منجر به خونریزی‌های شدید و نازایی شود. دکتر آزیتا صفارزاده، در این مقاله در این باره توضیح می‌دهد.

وقتی بافت رحم به داخل رحم اکتفا نمی‌کند!
کاشته شدن بافت رحم در قسمتی غیر از جدار داخلی رحم را «اندومتریوز» می‌گویند. بافت داخل رحم «آندومتر» نام دارد و این بافت ممکن است به دلایل مختلفی در مکان‌هایی به غیر از رحم کاشته شود. برای مثال اگر هنگام دوره ماهانه خون به جای اینکه خارج شود، از لوله‌ها به داخل حفره شکمی بریزد ممکن است منجر به اندومتریوز شود. عوامل ارثی نیز می‌توانند باعث شوند از ابتدای تولد بافت آندومتر در جایی خارج از حفره آندومتر برای مثال داخل شکم، تخمدان و گاهی حتی در روده، زانو و ریه کاشته شود. همچنین تغییرات بعدی سلول‌ها نیز ممکن است باعث شود این سلول‌ها تبدیل به بافت لایه پوشاننده داخلی رحم شوند.
 
البته به تازگی آلودگی هوا نیز یکی از عوامل افزایش وقوع این بیماری در خانم‌ها ذکر شده است. معمولا مقدار کمی از خون دوره ماهانه به داخل شکم برمی‌گردد اما اگر راه خروجی بسته شده باشد، یعنی راهی که خون باید از طریق آن از رحم به طرف واژن و به بیرون بیاید به علتی دچار اختلال باشد این می‌تواند باعث برگشت خون بیشتر و اندومتریوز شود. برای مثال ممکن است در سوراخ داخلی یا خارجی دهانه رحم تنگی وجود داشته باشد یا چسبندگی یا ناهنجاری‌های رحمی از جمله رحم‌های دوشاخ، سپتوم دار، تک شاخ و… یا در قسمت دهانه خروجی ناهنجاری مطرح باشد. تمام این عوامل می‌توانند باعث شوند خون به داخل شکم برگردد. البته یکی از دلایل کمتر شایع آن نیز پرده بکارت است که در این حالت باقی ماندن خون در واژن و داخل رحم می‌تواند منجر به اندومتریوز شود.
 
راه‌های تشخیص
تنها راه تشخیص قطعی اندومتریوز انجام لاپاراسکوپی و دیدن حفره شکم است. البته این کار معمولا در مرحله اول انجام نمی‌شود چون به هرحال نوعی عمل جراحی محسوب می‌شود. اما اگر در تشخیص بیماری واقعا به مشکل بربخوریم این کار را انجام می‌دهیم. علاوه بر این، یکی از راه‌های جدیدی که بسیار کمک‌کننده بوده است. استفاده از ام‌آر‌آی و انجام تستی به نام ۱۲۵CA است. این تست تا حد زیادی به تشخیص اندومتریوز کمک می‌کند، زیرا مارکرها معمولا در این افراد افزایش پیدا می‌کنند.
 
مواردی بوده است که بیمار فکر می‌کرده بواسیر یا هموروئید دارد و به دنبال درمان آن بوده است. اما پزشک در معاینه و سونوگرافی «اندورکتال» متوجه نقاط آبی رنگ و قهوه‌ای رنگی شده است که از آنها خون دفع می‌شود بدون اینکه در آن قسمت واریس مهمی وجود داشته باشد. بواسیر در حقیقت واریس وریدهای ناحیه روده است اما این نقاط تکی هستند و دورشان عروق خاصی نیست و با این حال خونریزی می‌کنند. اندومتریوز می‌تواند به‌راحتی با بواسیر اشتباه گرفته شود.

قاعدگی های خیلی دردناک و لکه بینی دارید؟
علائم بیماری اندومتریوز متعدد و غیراختصاصی هستند. یکی از شایع‌ترین علائم آن دردهای هنگام دوره ماهانه است که در روزهای سوم و چهارم معمولا بدتر می‌شود، درست برعکس افراد عادی که دردهایشان روز اول و دوم بیشتر است. حتی بعد از اتمام دوره ماهانه نیز مدت زیادی طول می‌کشد تا این درد کاملا از بین برود. متاسفانه درد هنگام دوره ماهانه با گذشت زمان بدتر می‌شود، یعنی هرماه بیمار احساس می‌کند از ماه قبل بدتر شده است چون نقاط اندومتریوز هربار خونریزی بیشتری خواهند داشت و درد شدیدتر می‌شود. البته حتما دلیلی ندارد خونریزی نیز به همراه درد بیشتر از ۷ روز طول بکشد اما متاسفانه یکی از علائم این افراد لکه بینی است که ممکن است بیش از ۷ روز هم مشاهده شود.
 
گاهی اوقات این بیماری با کیست‌های داخل تخمدان همراه است که این کیست‌ها نیز باعث درد شدید هنگام دوره ماهانه می‌شوند. در این افراد اگر سونوگرافی انجام دهیم کیست‌هایی را در تخمدان می‌بینیم که داخل‌شان خون است. این کیست‌ها «کیست شکلاتی» نام دارند و به راحتی مشخص می‌شوند. از دیگر علائم اندومتریوز می‌توان به درد هنگام نزدیکی و لکه بینی بین دو عادت ماهانه اشاره کرد. علاوه براین، گاهی اوقات در معاینه پشت رحم یا کلدوساک خلفی، بیمار دردهایی را احساس می‌کند که این دردها نیز به دلیل نقاط اندومتریوز در پشت رحم ایجاد می‌شوند.

خانم های مسن نگران نباشند
اندومتریوز امروزه دیگر در سن و سال خاصی اتفاق نمی‌افتد. این بیماری معمولا در افراد بالای ۲۵ تا ۳۰ سال ایجاد می‌شد اما هم‌اکنون بیمارهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ ساله نیز داریم. برخی افراد معتقدند، هرقدر قاعدگی فرد در سن پایین تری شروع شود در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد اما اندومتریوز با این موضوع ارتباط زیادی ندارد و بیشتر به نژاد فرد، آلودگی هوا و عواملی که مانع خروج خون می‌شوند ارتباط دارد. وزن مناسب، رژیم غذایی سالم و ورزش همگی در ایجاد این بیماری موثر هستند. باید بدانید از لحاظ تئوریکی، احتمال وقوع این بیماری بعد از یائسگی وجود ندارد زیرا دیگر هورمونی وجود ندارد و عادت ماهانه‌ای اتفاق نمی‌افتد.

 درمان گیاهی دردهای قاعدگی

تنها راه تشخیص قطعی اندومتریوز انجام لاپاراسکوپی و دیدن حفره شکم است

 
درمان مجردها و متاهل‌ها متفاوت است؟
درمان این بیماری بستگی دارد به اینکه آیا بیمار می‌خواهد باردار شود یا خیر. اگر بیمار ازدواج نکرده باشد و هنوز تمایل به باروری نداشته باشد معمولا از درمان‌های نگهدارنده یعنی درمان‌های دارویی استفاده می‌شود تا بیمار اعمال جراحی کمتری را متحمل شود. برای مثال می‌توان به صورت مداوم از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرد. به این ترتیب که بیمار قرص‌ها را ۶ ماه می‌خورد و یک ماه استراحت می‌کند. در این ۶ ماه قرص‌ها اکثرا باید به طور پشت‌سر هم خورده شود یعنی هر جعبه قرصی که تمام می‌شود جعبه بعدی باید بلافاصله شروع شود تا دوره ماهانه اتفاق نیفتد و نقاط اندومتریوز خونریزی نداشته باشند.
 
مرحله بعدی استفاده از آمپول‌های «دکاپپتیل» یا «دیفرلین» است که این آمپول‌ها ۲۸ روز یک بار تزریق می‌شوند و باعث یائسگی دارویی یا یائسگی کاذب می‌شوند. به این ترتیب بیمار عادت ماهانه نمی‌شود و خونریزی و درد نخواهد داشت. اما متاسفانه همه این داروها، چه قرص‌های ضدبارداری و چه آمپول‌ها عوارض جانبی خود را دارند. با این حال اگر بیماری چند بار عمل شده باشد و سنش هنوز کم باشد و ازدواج نکرده باشد می‌تواند به صورت نوبتی از این داروها استفاده کند. یعنی ۶ ماه قرص بخورد و ۳ ماه آمپول بزند و بعد دوباره ۶ ماه قرص بخورد و… تا روزی که بخواهد بچه‌دار شود.

متاهل‌ها هرچه زودتر بچه‌دار شوند!
اگر بیمار در مرحله‌ای باشد که می‌خواهد اقدام به بارداری کند و در عین حال کیست بزرگی نداشته باشد بهتر است سریع تر از داروهای کمک باروری استفاده کند تا هرچه زودتر باردار شود. به یاد داشته باشید این افراد گاهی اوقات گرفتگی لوله‌های رحمی پیدا می‌کنند که با گرفتن عکس رحمی می‌توان متوجه شد آیا می‌توانند با این شرایط باردار شوند یا خیر. تعجیل در بارداری این افراد ضروری است زیرا هرقدر که می‌گذرد قدرت باروری‌شان کاهش پیدا می‌کند. یکی از دلایلش این است که این افراد معمولا یکی، دوبار عمل می‌شوند و کیست‌های تخمدانی دارند که برداشته می‌شوند و یک مقدار از نسج تخمدان‌شان را از دست می‌دهند. علاوه براین، چندین نوع ماده التهابی از نقاط اندومتریوز آزاد می‌شود که هر کدام برای اسپرم و جنین سمی هستند و می‌توانند مانع باروری شوند.
 
این بیماری با چند مکانیسم مختلف باعث نازایی می‌شود. متاسفانه حتی بیمارانی که کیست و چسبندگی هم ندارند قدرت باروری‌شان نسبت به افراد عادی کمتر است، بنابراین بهتر است زودتر برای بچه‌دار شدن اقدام کنند. گاهی اوقات دیگر راهی برای برگشت به عقب باقی نمی‌ماند. متاسفانه بیماری اندومتریوز تا زمان یائسگی با بیمار است و درمان قطعی‌اش خارج کردن کامل رحم و تخمدان‌هاست که البته این کار برای خانم‌های بالای ۴۵ سال توصیه می‌شود. در این صورت بهبود خیلی زیادی در علائم بیمار پیدا خواهد شد. لازم به ذکر است که ایجاد سرطان به دنبال این بیماری در موارد خیلی نادر اتفاق می‌افتد اما احتمال آن بسیار کم است و بیشتر عوارض جانبی‌اش بیمار را اذیت می‌کند.

 

منبع: مجله سیب سبز/ برترین ها

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۱۱۸ دیدگاه
 1. ۶٫ New York Academy for Appearing and Film.

 2. acting high schools nyc 2 ماه قبل

  The mainstage comes after Acting Lessons.

 3. Chadwick 2 ماه قبل

  ۶٫ New York Academy for Acting and Movie.

 4. Lauri 4 هفته قبل

  Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 5. Investments in most securities involve risks.

 6. Investor researches stocks, bonds, and so forth.

 7. 39;s degree ( 4 هفته قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 8. Agnes 4 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 9. investor advice australia 4 هفته قبل

  Investor researches shares, bonds, and so forth.

 10. Investments in most securities involve dangers.

 11. Investments in most securities contain dangers.

 12. Margene 4 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 13. investor advice uk 4 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 14. Randell 4 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 15. financial advisor magazine ce 4 هفته قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 16. Rosita 4 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 17. Lawerence 3 هفته قبل

  Investments in most securities involve risks.

 18. Helen 3 هفته قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 19. www.packersheritagetrail.com 3 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 20. Terrell 3 هفته قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 21. financial advisor close to me 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 22. Investments in most securities contain risks.

 23. financial advisor magazine 3 هفته قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so on.

 24. Jonah 3 هفته قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 25. Investments in most securities involve risks.

 26. Fiona 3 هفته قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 27. 39;s degree salary - 3 هفته قبل

  Investments in most securities contain risks.

 28. Parthenia 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 29. financial advisor salary 3 هفته قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 30. Ivory 2 هفته قبل

  Investments in most securities contain risks.

 31. whitepages 2 هفته قبل

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I
  provide credit and sources back to your webpage?

  My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Thank you!

 32. whitepages 2 هفته قبل

  I will immediately take hold of your rss feed as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me recognize so that I could
  subscribe. Thanks.

 33. whitepages 2 هفته قبل

  Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 34. whitepages 2 هفته قبل

  You’ve made some good points there. I looked on the web for more information about the
  issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 35. whitepages 2 هفته قبل

  I read this paragraph completely on the topic of the resemblance of
  most recent and earlier technologies, it’s amazing article.

 36. whitepages 2 هفته قبل

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please blast me an email if interested.

  Cheers!

 37. whitepages 2 هفته قبل

  Thanks for any other informative website. Where else may I am getting
  that kind of information written in such an ideal approach?

  I have a undertaking that I’m just now operating on, and I’ve been on the glance out
  for such information.

 38. Refugio 2 هفته قبل

  Certified Financial Planner Board of Requirements Inc.

 39. whitepages 2 هفته قبل

  After looking over a number of the blog posts on your website, I truly like your
  technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the
  near future. Please visit my web site as well and tell me your opinion.

 40. iscleaner.com 2 هفته قبل

  Having read this I thought it was really enlightening.

  I appreciate you taking the time and effort to put this
  information together. I once again find myself spending way
  too much time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 41. http://wbilliard.ru/ 2 هفته قبل

  Asking questions are really fastidious thing if you are not understanding something
  fully, except this post offers pleasant understanding yet.

 42. whitepages 2 هفته قبل

  Good day! I simply would like to give you a huge thumbs up for the great
  information you have got right here on this
  post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 43. http://bonus.mts.by 2 هفته قبل

  I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers except this article is
  really a nice piece of writing, keep it up.

 44. whitepages 2 هفته قبل

  I don’t know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with your website.
  It appears as if some of the text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well?

  This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Cheers

 45. www.veropharm.ru 2 هفته قبل

  Very good article. I absolutely appreciate this website.
  Continue the good work!

 46. blogoprage.ru 2 هفته قبل

  Howdy! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My site
  looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to
  find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 47. whitepages 2 هفته قبل

  Right here is the perfect web site for everyone who would like to understand this topic.
  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for many years.

  Wonderful stuff, just great!

 48. whitepages 2 هفته قبل

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and
  wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed
  and I hope you write again very soon!

 49. whitepages 2 هفته قبل

  Hi there to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from
  this website, and your views are fastidious in favor
  of new users.

 50. whitepages 2 هفته قبل

  Hello, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing data, that’s in fact fine, keep up writing.

 51. whitepages 2 هفته قبل

  I just couldn’t go away your site before suggesting that I actually loved the
  usual info an individual provide in your visitors? Is gonna be back incessantly in order to inspect
  new posts

 52. whitepages 2 هفته قبل

  Howdy! I understand this is sort of off-topic however I had to ask.
  Does running a well-established website like yours require a lot of work?

  I am brand new to operating a blog however I do write in my diary every day.

  I’d like to start a blog so I can share my experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog
  owners. Appreciate it!

 53. whitepages 2 هفته قبل

  you’re in reality a just right webmaster. The site loading velocity is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a excellent process on this matter!

 54. whitepages 2 هفته قبل

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared
  to be on the internet the easiest thing to be aware
  of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about
  worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects
  , people could take a signal. Will probably be back to get
  more. Thanks

 55. I just like the helpful information you supply for your articles.
  I will bookmark your blog and check once more right here frequently.
  I’m quite certain I’ll be told many new stuff proper here!
  Best of luck for the following!

 56. https://m.kaskus.co.id/ 2 هفته قبل

  This excellent website definitely has all the info I needed about this subject
  and didn’t know who to ask.

 57. whitepages 2 هفته قبل

  Fantastic items from you, man. I’ve have in mind
  your stuff prior to and you are just too magnificent.
  I actually like what you have acquired right here, really like what you’re stating and the way through which you are saying it.
  You’re making it enjoyable and you still take care of
  to keep it wise. I can not wait to learn far more from you.

  This is actually a tremendous site.

 58. mihrabqolbi.com 2 هفته قبل

  Thanks for any other informative website. The place else may I am getting that kind of info written in such a perfect manner?

  I’ve a challenge that I am simply now operating on, and I have been at
  the look out for such information.

 59. nsmu.ru 2 هفته قبل

  Hello mates, its impressive piece of writing about teachingand completely explained, keep it up all the time.

 60. wescomfinancial.com 2 هفته قبل

  Every weekend i used to pay a quick visit this web page,
  for the reason that i wish for enjoyment, as this this web
  page conations truly pleasant funny information too.

 61. whitepages 2 هفته قبل

  There’s definately a great deal to find out about this topic.
  I really like all of the points you made.

 62. jtbtigers.com 1 هفته قبل

  If you are going for finest contents like me, just pay a quick visit this site all the time as it gives feature contents, thanks

 63. whitepages 1 هفته قبل

  What’s up, just wanted to say, I loved this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 64. financial advisor near me free 1 هفته قبل

  Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 65. Lavada 1 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 66. Mickey 2 روز قبل

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 67. Norberto 2 روز قبل

  I do consider all of the concepts you’ve offered to your post.

  They’re very convincing and will certainly work.
  Still, the posts are too brief for novices. May just you please lengthen them
  a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 68. Edison 2 روز قبل

  Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please blast
  me an email if interested. Cheers!

 69. brazil flag meaning 2 روز قبل

  Greetings from Colorado! I’m bored to death at work
  so I decided to browse your website on my iphone during
  lunch break. I love the info you present here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great site!

 70. brazil nuts keto 2 روز قبل

  Excellent blog you have here.. It’s hard to find high-quality writing like yours nowadays.
  I really appreciate individuals like you! Take care!!

 71. Leona 2 روز قبل

  Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve
  really loved browsing your blog posts. After all I’ll be
  subscribing on your feed and I am hoping you write again very soon!

 72. brazil flag emoji 2 روز قبل

  naturally like your web-site but you need to take a look at the spelling on several of your posts.
  Several of them are rife with spelling problems and I to find it
  very bothersome to inform the reality nevertheless I’ll surely come back again.

 73. Erna 2 روز قبل

  Hi, Neat post. There’s a problem with your web site in web explorer, could check this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a good component
  to folks will miss your excellent writing due to this problem.

 74. Dannie 2 روز قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  Many thanks

 75. brazil nuts keto 2 روز قبل

  I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a
  lot more useful than ever before.

 76. Phyllis 2 روز قبل

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 77. Micheal 2 روز قبل

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly
  enjoyed surfing around your blog posts. After all I will
  be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 78. brazilian wax near me 2 روز قبل

  It’s actually very complex in this active life to listen news on TV,
  so I just use internet for that reason, and obtain the most up-to-date news.

 79. brazil nuts amazon 2 روز قبل

  Its such as you read my mind! You appear to understand so much approximately this, such as you wrote
  the book in it or something. I feel that you simply could do with some percent to pressure the message house a bit, however other than that,
  this is fantastic blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 80. Ulrich 2 روز قبل

  Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make
  my blog shine. Please let me know where you got your
  design. Many thanks

 81. brazil flag icon 2 روز قبل

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through
  many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 82. brazil flag image 2 روز قبل

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how could i subscribe for a blog
  website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
  concept

 83. Leonel 2 روز قبل

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger,
  and I was wondering your situation; we have
  developed some nice methods and we are looking to trade strategies with other folks, please shoot
  me an email if interested.

 84. Titus 2 روز قبل

  Good day! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 85. Diane 2 روز قبل

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to
  shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.

 86. Guadalupe 2 روز قبل

  I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage!
  Keep up the awesome works guys I’ve added
  you guys to my blogroll.

 87. brazil flag gif 2 روز قبل

  I always used to study post in news papers but now as I am a
  user of internet thus from now I am using net for content,
  thanks to web.

 88. Jasmin 2 روز قبل

  I think this is among the most significant info for me. And i’m glad reading your article.

  But wanna remark on few general things, The site style
  is perfect, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 89. brazil flag facts 2 روز قبل

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she
  desires to be available that in detail, so that thing is
  maintained over here.

 90. Lin 2 روز قبل

  I got this site from my friend who shared with me on the topic of this web page and
  at the moment this time I am browsing this website and reading very informative posts here.

 91. Claudette 2 روز قبل

  Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to
  get started and set up my own. Do you need any coding
  knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 92. Virgil 2 روز قبل

  Hey There. I found your blog the usage of msn. That is a very
  neatly written article. I’ll be sure to bookmark it and come back
  to learn more of your helpful info. Thanks for the post.
  I will certainly return.

 93. Dorothea 2 روز قبل

  We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your site offered us with helpful info to work on. You’ve performed a formidable process and our entire group
  will likely be grateful to you.

 94. brazilian wax for men 1 روز قبل

  I blog often and I truly appreciate your information. This great article has really peaked my interest.
  I’m going to book mark your blog and keep checking for
  new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 95. Hello there! This blog post could not be written any better!

  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I am going to forward this article to him.
  Pretty sure he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

 96. brazilian wax near me 1 روز قبل

  I read this piece of writing fully regarding the difference of most
  recent and previous technologies, it’s awesome
  article.

 97. brazilian steakhouse tacoma 1 روز قبل

  Hey there, I think your site might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Ie, it looks fine
  but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 98. Nora 1 روز قبل

  Hi, Neat post. There is an issue with your site in web explorer, could check this?
  IE nonetheless is the marketplace chief and a good element of folks will pass over
  your great writing because of this problem.

 99. brazilian wax cost 1 روز قبل

  Piece of writing writing is also a excitement, if you
  be acquainted with then you can write otherwise it is complicated to write.

 100. Christin 1 روز قبل

  I pay a visit daily a few websites and websites to
  read posts, however this webpage provides feature based writing.

 101. Lan 1 روز قبل

  You ought to take part in a contest for one of
  the highest quality websites online. I will recommend this blog!

 102. brazil flag meaning 1 روز قبل

  Its like you read my mind! You seem to know a lot approximately this, such as you wrote the e book in it or something.
  I think that you can do with some percent to power the message home a bit, however instead of that, this is wonderful blog.
  A great read. I will certainly be back.

 103. brazil flag gif 1 روز قبل

  Fine way of telling, and good paragraph to take data about my presentation subject matter, which i am going to convey in college.

 104. brazil nuts nutrition 1 روز قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on websites
  I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read through articles from other writers and use something from their websites.

 105. brazil flag colors 1 روز قبل

  Excellent way of describing, and good paragraph to
  take facts regarding my presentation focus, which i am
  going to present in academy.

 106. brazil flag coloring page 1 روز قبل

  Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment
  to support you.

 107. Katia 1 روز قبل

  Incredible points. Great arguments. Keep up the good work.

 108. brazilian steakhouse nj 22 ساعت قبل

  Highly energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?

 109. Reece 21 ساعت قبل

  What’s up to every one, it’s in fact a nice for me to pay a
  visit this website, it contains useful Information.

 110. brazil nuts costco 20 ساعت قبل

  I have read a few excellent stuff here. Certainly worth bookmarking
  for revisiting. I surprise how a lot effort you set to create this sort of wonderful informative website.

 111. brazilian steakhouse nyc 17 ساعت قبل

  It’s an amazing piece of writing designed for all the web users;
  they will take advantage from it I am sure.

 112. Lin 16 ساعت قبل

  This website definitely has all the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 113. Lucia 14 ساعت قبل

  If you desire to obtain a great deal from this article then you have to
  apply these methods to your won website.

 114. Harvey 13 ساعت قبل

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.

  Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 115. Brandie 11 ساعت قبل

  I know this web site provides quality dependent content and
  other stuff, is there any other website which gives these things in quality?

 116. brazil nuts amazon 1 ساعت قبل

  Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to
  start. Do you have any tips or suggestions? Cheers

 117. An.ti.q.U.a.tedatka@miniurl.x10.mx 59 دقیقه قبل

  I visited several blogs except the audio feature for audio songs
  existing at this site is actually excellent.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید