علل ، علائم و درمان سندرم ژیلبرت

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

علل ، علائم و درمان سندرم ژیلبرت

افزایش سطح‌ بیلی‌روبین‌ درخون‌ باعث بروز بیماری سندرم ژیلبرت می گردد

 

سندرم ژیلبرت (به انگلیسی: Gilbert’s syndrome) یک بیماری خوش‌خیم مزمن است. در این اختلال کبد در دفع بیلی روبین به درستی عمل نمی‌کند و افزایش غلظت بیلی روبین در خون سبب زردی پوست می‌شود.

 

علل سندرم ژیلبرت

کم آبی بدن، گرسنگی، بیمار شدن مکرر مثلاً سرماخوردگی های پی در پی، دوره های قائدگی در خانمها، فشار وارد آمدن به بدن مثلاً رخ دادن یک حادثه و یا انجام فعالیت زیاد و بطور کلی استرس از عللی است که باعث مشکل دار کردن بیمار می شود و همچنین اگر سطح‌ بیلی‌روبین‌ خون‌ از یک‌ حد خاص‌ فراتر رود، زردی‌ ممکن‌ است‌ ظاهر شود.

 

کبد در دفع‌ بیلی‌روبین‌ در صفرا خوب‌ عمل‌ نمی‌کند، که‌ این‌ باعث‌ می‌شود میزان بیلی روبین از حالت‌ طبیعی‌ بالاتر باشد، و همانطور که گفته شد افزایش سطح‌ بیلی‌روبین‌ درخون‌ باعث بروز این بیماری می گردد. البته این نشانگان عواقب و عوارض خاص و خطرناکی برای فرد در برندارد.

 

یکی از مهم ترین عوارض این سندروم، ابتلا به زردی است

 

علایم سندروم ژیلبرت چیست؟

یکی از مهم ترین علایم ابتلا به سندروم ژیلبرت، زردی رنگ پوست و سفیدی چشم های فرد است که دلیل آن افزایش میزان بیلی روبین خون است.

 

برخی از مشکلات و بیماری هایی که باعث افزایش بیلی روبین خون می شوند، عبارتند از:

• بیماری مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا

•  گرسنگی و یا اجرای یک رژیم لاغری بسیار کم کالری

•  کم شدن آب بدن

•  دوران قاعدگی زنان

•  انجام ورزش شدید

•  کمبود خواب

 

هنگامی که این مشکلات و بیماری ها برطرف شوند، زردی فرد بهبود پیدا می کند. برخی افراد در کنار ابتلا به این بیماری، از مشکلات زیر نیز رنج می برند، مانند:

ο درد شکم

ο احساس خستگی

ο کاهش اشتها

ο احساس بیماری

ο سرگیجه

ο سندرم روده تحریک پذیر که باعث درد شکم، نفخ، اسهال و یبوست می شود.

ο مشکل در تمرکز و فکر کردن

 

یکی از مهم ترین علایم ابتلا به سندروم ژیلبرت، زردی رنگ پوست و سفیدی چشم ها است

 

عوارض سندروم ژیلبرت کدامند؟

یکی از مهم ترین عوارض این سندروم، ابتلا به زردی است. البته زردی آن خفیف است و تقریبا مشکلات جدی را برای فرد ایجاد نمی کند. اگر زردی همچنان ادامه پبدا کند، باید تحت نظر پزشک اقدامات لازم را انجام داد.

 

قرار داشتن سطح پایین آنزیم تجزیه کننده بیلی روبین، عوارض داروهای مصرفی را افزایش میدهد، زیرا این آنزیم نقش مهمی در حذف برخی داروها از بدن دارد. به طور مثال اگر فردی مبتلا به سرطان باشد، به علت پایین بودن این آنزیم، به اسهال شدید مبتلا می شود.

 

بنابراین اگر به این سندروم مبتلا هستید، باید بدانید که در صورت ابتلا به بیماری هایی خاص مانند سرطان باید حتما پزشک معالج خود را در جریان بگذارید تا داروهایی را برای شما تجویز کند که حداقل عوارض را با توجه به بیماری زمینه ای شما ایجاد کند.

  

درمان بیماری ژیلبرت با شناسایی علت بروز بیماری در فرد و رفع آن امکان‌پذیر است

 

روش های تشخیص سندروم ژیلبرت چیست؟

اگر فردی هنگام مراجعه به پزشک، علایم مشکلات کبدی را اظهار کند، مانند ادرار تیره و یا درد ناحیه شکم، پزشک برای بررسی موارد زیر، آزمایش خون برایش تجویز می کند :

– میزان بیلی روبین

– شمارش کامل سلول های خونی

– عملکرد کبد

 

اگر تست تعداد سلول های خونی و کبدی طبیعی باشد و تنها میزان بیلی روبین او بالا باشد، ابتلای فرد به سندروم ژیلبرت را افزایش می دهد.

 

– سونوگرافی کبد و طحال نیز از دیگر روش‌های تشخیصی است.

 

– همچنین تست ریفامپین به عنوان یک تست تشخیصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  

 سونوگرافی کبد و طحال نیز از دیگر روش‌های تشخیصی سندروم ژیلبرت است

 

درمان سندروم ژیلبرت

معمولاً هیچ‌ درمانی‌ لازم‌ نیست اگر شما یا اطرافیانتان‌ متوجه‌ زردشدن‌ رنگ‌ چشم‌ها یا پوست‌ خود شدید، به‌ پزشک‌ مراجعه‌ نمایید، زیرا بعضی‌ از بیماری‌های‌ جدید نیز ابتدا با زردی‌ خفیف‌ شروع‌ می‌شوند.

 

بیماری ژیلبرت، بیماری جدی نیست و درمان آن، با شناسایی علت بروز بیماری در فرد و رفع آن، امکان‌پذیر است. بر این اساس در صورتی که علت بروز بیماری، فعالیت شدید فیزیکی باشد کاهش میزان فعالیت فیزیکی برای درمان بیماری و بهبود فرد ضروری است.

 

برای‌ این‌ اختلال‌ دارو ضرورت‌ ندارد ولی ‌در صورت تشخیص پزشک آزمایش‌ خون‌ از نظر بیلی‌روبین‌ و سایر آزمایشات‌ برای‌ بررسی‌ کار کبد نیز ضروری می باشد. البته مصرف “اسید فولیک” که به صورت قرص در داروخانه‌ها موجود است و از طریق غذا وارد بدن می‌شود، در درمان بیماری ژیلبرت نقش موثری دارد. مقدار مورد نیاز روزانه “اسید فولیک”، در حدود ‪ ۲۰۰‬میکروگرم است.‬‬

 

در تحقیقات جدید نیز دیده می شود که استفاده از یک نوع اسید امینه به نام اسیدامینه متیونین به صورت SAM دو بار در روز (۵۰۰-۱۰۰۰ م.گ) یکی از مسیرهای تولید این انزیم را فعال میسازد (pathwayII) و در نتیجه باعث کاهش بیلی روبین می شود.

 

البته ما توصیه می کنم دارویی را خودسرانه مصرف نکنید. و حتما با پزشک متخصص مشورت کنید، درست است که بیماری جدی نیست و درمان جدی نیاز ندارد ولی دست کم گرفت آن ممکن است خود منشاء مشکلی دیگر شود.

 

گردآوری: بخش سلامت دخترونه

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۳ دیدگاه
  1. EvaAgome 1 ماه قبل
  2. MichaelTobre 1 ماه قبل

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید