عمل کورتاژ؛ انواع، مراحل و مراقبت های پس از آن

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

عمل کورتاژ؛ انواع، مراحل و مراقبت های پس از آن

علت کورتاژ,چگونگی عمل کورتاژ

کورتاژ (D&C) یک عمل جراحی کوتاه است که در آن دهانه رحم گشاد می شود

 

 حتما خانم ها اسم کورتاژ را زیاد شنیدند. مخصوصا اینکه فقط کورتاژ را مخصوص سقط جنین می دانند اما اینگونه نیست. ما کورتاژ تشخیصی هم داریم که در موارد پولیپ،آندومتریوز و خونریزی ها و … استفاده میشود.

در این مقاله مروری سعی شده است تا شما را با عمل کورتاژ و عوارض و مراقبت های آن آشنا کنیم، پس با هم میخوانیم:

کورتاژ چیست؟
کورتاژ (D&C) یک عمل جراحی کوتاه است که در آن دهانه رحم گشاد می شود و با یک وسیله خاص برای تراشیدن پوشش رحم استفاده می شود. دانستن آنچه قبل، در طی و پس از عمل جراحی اتفاق می افتد باعث کاهش نگرانی های شما می شود.

انواع کورتاژ
ممکن است به دلایلی به کورتاژ نیاز داشته باشید. این عمل به دلایل زیر انجام می شود:

علت اول: خارج کردن بافت های جفت در داخل رحم در طول یا بعد از سقط جنین. این کار از عفونت و یا خونریزی شدید جلوگیری می کند.

علت دوم: تشخیص یا درمان خونریزی غیر طبیعی رحم. کورتاژ به تشخیص یا درمان بیماری های رشد مانند فیبروم ( این مقاله را بخوانید: فیبروم یا میوم رحم چیست)، پولیپ، عدم تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک می کند.

نمونه ای از بافت رحم برای بررسی سلول های غیر طبیعی زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.

چرا کورتاژ انجام می شود؟
کورتاژ می تواند وضعیت رحم را تشخیص دهد یا درمان کند.

برای تشخیص بیماری
در صورت مشاهده موارد زیر، پزشک ممکن است نمونه ای از D & C را به عنوان نمونه برداری از آندومتر برای تشخیص بیماری انجام دهد:

 خونریزی رحمی غیرطبیعی
  خونریزی پس از یائسگی
 پزشک سلول های آندومتر غیر طبیعی در طی آزمایش معمول سرطان دهانه رحم پیدا کند

برای انجام آزمایش، پزشک یک نمونه بافت از پوشش رحم (اندومتر) جمع آوری می کند و نمونه را برای آزمایشگاه می فرستد. تست می تواند موارد زیر را بررسی کند:

 هیپرپلازی اندومتری – یک بیماری پیش آگهی که در آن پوشش رحم ضخیم می شود
 پولیپ رحم (تشخیص پولیپ رحم | درمان پولیپ رحم)
  سرطان رحم

برای درمان بیماری
هیستروسکوپی : هنگام انجام D & C درمانی، پزشک مواد داخل رحم را خارج می کند. پزشک ممکن است این کار را برای بررسی موارد زیر انجام دهد:

خارج کردن بافت باقی مانده پس از سقط جنین برای جلوگیری از عفونت و خونریزی سنگین
خارج کردن بارداری مولار که در آن یک تومور به جای حاملگی طبیعی ایجاد شده است
 درمان خونریزی بیش از حد پس از زایمان با خارج کردن جفت که در رحم باقی مانده است
خارج کردن پولیپ دهانه رحم یا رحم که معمولا غیر سرطانی(خوش خیم) هستند.

پزشک ممکن است D & C را همراه با عمل دیگری به نام هیستروسکوپی انجام دهد. در طی هیستروسکوپی، پزشک یک وسیله باریک را با چراغ و دوربین وارد واژن می کند و از طریق دهانه رحم به داخل رحم وارد می کند.

سپس پزشک پوشش رحم را روی صفحه نمایش مشاهده می کند، مناطق غیر طبیعی را بررسی می کند و اطمینان حاصل می کند که پولیپی وجود ندارد. در صورت نیاز پزشک از بافت های داخل رحم نمونه برداری می کند. در طی هیستروسکوپی، پزشک پولیپ رحم و تومورهای فیبروئید را از داخل رحم خارج می کند.

علت کورتاژ,چگونگی عمل کورتاژ

کورتاژ می تواند وضعیت رحم را تشخیص دهد یا درمان کند.

در هنگام عمل کورتاژ چه اتفاقی می افتد؟
می توانید عمل کورتاژ را در مطب دکتر خود، کلینیک یا بیمارستان انجام دهید. کورتاژ معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد، اما ممکن است تا ۵ ساعت در مطب، کلینیک یا بیمارستان بمانید. قبل از کورتاژ، باید فرم رضایت نامه را امضا کنید و در خصوص سابقه پزشکی به پزشک اطلاع دهید. در خصوص عمل از پزشک سؤال کنید. اگر موارد زیر وجود دارد حتما به پزشک بگویید:

 مشکوک هستید که حامله هستید
  شما به هر گونه دارو، ید یا لاتکس حساسیت دارید.
 سابقه اختلالات خونریزی دارید یا داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید.

شما بیهوش خواهید شد. نوع بیهوشی بستگی به روش عمل دارد:
 اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، طی عمل بیدار نخواهید شد.
 اگر بیهوشی نخاعی یا اپیدورال (منطقه ای) استفاده شود، از کمر به پایین را حس نخواهید کرد.
اگر بیهوشی موضعی استفاده شود، بیدار خواهید بود و اطراف دهانه رحم بی حس خواهد بود.

قبل از انجام کورتاژ
قبل از کورتاژ، باید لباس مخصوص بیمارستان را بپوشید، و مثانتان را خالی کنید.

در طول کورتاژ
در طی کورتاژ، به پشت دراز می کشید و پاها را بر روی رکابی مشابه آزمایش لگن قرار می دهید. سپس دکتر یک اسپکولوم را به داخل واژن وارد می کند و دهانه رحم را با گیره می گیرد. اگرچه کورتاژ شامل سوزن یا برش نیست، اما پزشک دهانه رحم را با یک محلول ضد عفونی پاک می کند.

کورتاژ شامل دو مرحله اصلی است:
مرحله اول:
گشاد کردن شامل باز کردن دهانه قسمت پایین رحم (دهانه رحم) به منظور وارد کردن ابزار. پزشک ممکن است قبل از شروع یک لوله نازک (لامیناریا) وارد دهانه کند و یا قبل از انجام این عمل از دارو استفاده کند تا دهانه رحم را نرم کند و باعث باز شدن آن شود.

مرحله دوم:
کورتاژ شامل برش پوشش رحم و برداشتن محتویات رحم با ابزار قاشق شکل (یک کورت) است. دکتر همچنین ممکن است از یک کانول برای مکش هر ماده باقی مانده از رحم استفاده کند. این کار باعث گرفتگی عضلات می شود. نمونه بافت سپس برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

گاهی اوقات جراحی های دیگر همراه با کورتاژ انجام می شود. به عنوان مثال، پزشک ممکن است یک دستگاه باریک برای مشاهده داخل رحم (عمل هیستروسکوپی چیست) وارد کند.

عوارض انجام کورتاژ
پس از کورتاژ، عوارض جانبی و خطرات احتمالی وجود دارد. عوارض جانبی رایج عبارتند از:
گرفتگی
لکه بینی یا خونریزی خفیف
عوارض مانند گردن آسیب دهانه رحم و سوراخ شدن رحم یا مثانه و عروق خونی بسیار نادر است. اما در صورتی که علایم زیر را پس از کورتاژ داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید:
خونریزی شدید یا طولانی یا لخته شدن خون
  تب
 درد
حساس شدن شکم
 ترشحات بدبود از مهبل (واژن)

در موارد بسیار نادر، بافت زخم (چسبندگی) ممکن است در داخل رحم ایجاد شود. این بیماری (سندرم Asherman) باعث ناباروری و تغییر در جریان قاعدگی می شود. جراحی می تواند این مشکل را برطرف کند، بنابراین حتما هر تغییر غیر طبیعی قاعدگی را پس از کورتاژ گزارش دهید.

مراقبت های بعد از کورتاژ
پس از کورتاژ، یک پوشش جدید در رحم ایجاد خواهد شد. دوره قاعدگی بعدی ممکن است در زمان منظم رخ ندهد. ممکن است زود یا دیر شود.

 تا زمانی که دهانه رحم به اندازه طبیعی خود برسد، باکتری از واژن می تواند وارد رحم شود و باعث عفونت شود. در این زمان هیچ چیزی وارد مهبل نکنید. در خصوص زمان مناسب برای نزدیکی جنسی یا استفاده دوباره از تامپون از پزشک بپرسید.

پس از کورتاژ، باید به کمک فردی دیگر به خانه بروید. اگر از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، مدت زمان زیادی احساس خستگی می کنید و حالت تهوع و استفراغ دارید. شما می توانید پس از یک یا دو روز به فعالیت های منظم خود بازگردید. در عین حال، در خصوص محدودیت ها از پزشک خود بپرسید. همچنین ممکن است چند روز لکه بینی و گرفتگی عضلات داشته باشید. این حالت طبیعی است. ممکن است بخواهید از پد بهداشتی برای لکه بینی استفاده کنید و برای کاهش درد نیز می توانید مسکن مصرف کنید.

 احتمالا تغییری در زمان قاعدگی بعدی شما اتفاق می افتد. ممکن است قاعدگی زودتر یا دیرتر دیده شود. برای جلوگیری از ورود باکتری ها به رحم، در خصوص زمان مناسب برای استفاده از تامپون و رابطه جنسی با پزشک صحبت کنید.

طبق برنامه به ملاقات پزشک بروید. اگر بافتی برای بیوپسی فرستاده شده است، در خصوص زمان دریافت نتایج از دکتر بپرسید. نتایج معمولا ظرف چند روز در دسترس هستند.

آیا چیزی هست که باید بعد از کورتاژ انجام دهم یا نباید انجام دهم؟
اگر هر یک از موارد زیر را داشته باشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید:

 خونریزی شدید از مهبل (واژن)
تب
درد در ناحیه شکم
 ترشحات بدبو از مهبل (واژن)

علت کورتاژ,چگونگی عمل کورتاژ

کورتاژ شامل برش پوشش رحم و برداشتن محتویات رحم با ابزار قاشق شکل (یک کورت) است

آیا پس از سقط جنین کورتاژ نیاز است؟
حدود ۵۰٪ از خانم هایی که سقط جنین دارند کورتاژ انجام نمی دهند. خانم ها می توانند در خصوص سقط جنین قبل از هفته دهم بارداری تمام مشکلات را به تنهایی حل کنند. پس از هفته دهم بارداری، سقط جنین به احتمال زیاد ناقص خواهد بود و نیاز به کورتاژ دارد. انتخاب استفاده از کورتاژ یا فرایند طبیعی انتخاب شخصی است که بهتر است پس از صحبت با پزشک تصمیم گیری انجام شود.

بعضی از خانم با سقط جنین در منزل راحت تر هستند. برخی معتقدند این مرحله قسمتی از فرآیند بهبود به حساب می آید. همچنین بسیاری از خانم هایی که سقط جنین دارند سابقه سوء تغذیه دارند و نمی خواهند عوارض ناشی از کورتاژ باعث مشکلات بعدی شود. برای اکثر سقط جنینهای سه ماهه اول، مدیریت انتظار یک گزینه مناسب است.

عوارض و مراقبت های بعد از کورتاژ
برای برخی از خانم ها عواقب عاطفی انتظار برای سقط جنین طبیعی، بیش از پیش غیر قابل پیش بینی است و به سختی می توانند آن را مدیریت کنند. بهبود برای آنها فقط با عمل کورتاژ امکان پذیر است. کورتاژ برای خانم هایی توصیه می شود که بعد از هفته ۱۰ تا ۱۲ بارداری سقط جنین یا بیماری داشته اند که نیاز به مراقبت های ویژه دارد.

خطرات احتمالی و عوارض کورتاژ چیست؟
خطرات مرتبط با بیهوشی مانند
واکنش نامطلوب به دارو و مشکلات تنفسی
 خونریزی شدید
 عفونت در رحم یا سایر اندام های لگن
 سوراخ شدن رحم
 شکستن یا تضعیف دهانه رحم
 زخم رحم یا زخم دهانه رحم که ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد
 عمل ناقص که نیاز به انجام یک عمل دیگر دارد

در چه شرایط های دیگری از کورتاژ استفاده میشود؟
کورتاژ اغلب به عنوان یک روش جانبی برای هیستروسکوپی استفاده می شود. علاوه بر این، کورتاژ اغلب برای شرایط زیر استفاده می شود:

۱) کورتاژ در خونریزی نامنظم یا بیش از حد :
خونریزی نامنظم شامل لکه بینی یا خونریزی بین دوره ها است. خونریزی با دوره های طولانی و سنگین و یا خونریزی پس از یائسگی می تواند نشانه مشکلات زیادی باشد. در کورتاژ پوشش رحم برداشته می شد و بافت آن زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

این عمل می تواند باعث ایجاد خونریزی غیرطبیعی شود. علل خونریزی نامنظم یا غیر طبیعی عبارتند از:

فیبریدها و پولیپ ها:
این شرایط بسیار رایج هستند. تومورهای فیبرینی به دلیل رشد غیر سرطانی سلول ها می باشد که در رحم ظاهر می شوند. بعضی حتی از دیوار رحم بر روی ساقه رشد می کنند.

فیبریدها می توانند باعث درد مزمن و خونریزی شدید شوند. پولیپ ها، مانند فیبروئید، باعث رشد غیرسرطانی سلول ها می شوند و علت رایجی برای خونریزی نامنظم هستند. پولیپ ها و فیبروئید ها علائمی شبیه به سایر علل خونریزی شدید دارند.

 سرطان آندومتر:
کورتاژ و هیستروسکوپی برای علائم بیمارهای خاص ایجاد شده در اثر سرطان رحم یا تغییرات پیش سرطان انجام می شود. البته، تشخیص سرطان در مراحل اولیه و قابل درمان آن بسیار مهم است.

۲) کورتاژ درمانی:
کورتاژ اغلب به عنوان درمانی برای مشکلات شناخته شده استفاده می شود. یک حالت سقط جنین ناقص یا حتی زایمان کامل است، که در آن ، بافتی از جنین یا جفت در داخل رحم مانده باشد.

اگر بافتی در رحم باقی مانده باشد خونریزی شدید اتفاق می افتد که می تواند باعث مرگ شود. پزشک در صورت موارد زیر از انجام کورتاژ اجتناب می کند مگر ضروری باشد:

 عفونت لگن:
در صورت داشتن عفونت، این احتمال وجود دارد که ابزار جراحی عفونت و باکتری را از واژن و دهانه رحم به رحم منتقل کند (۱۴ علائم عفونت رحم و تخمدان). همچنین احتمال آسیب به بافت آلوده وجود دارد. به همین علت پزشک ممکن است تا زمان برطرف شدن عفونت به وسیله آنتی بیوتیک صبر کند.

  اختلالات لخته شدن خون:
پزشکان بر توانایی طبیعی بدن برای لخته شدن برای متوقف کردن خونریزی پس از کورتاژ توجه دارند. زنان با اختلالات خون مشخص معمولا این جراحی را انجام نمی دهند.

 مشکلات پزشکی جدی:
برای مثال، در بیماری قلبی و ریه بیهوشی عمومی و بعضی اوقات موضعی می تواند خطرناک باشد.

 

منبع: ooma.org

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۵۱ دیدگاه
 1. windshield replacement 1 ماه قبل

  Thank you ever so for you blog post.Really thank you! Really Great.

 2. arenda vydelennogo servera 1 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is also very good.

 3. check here 1 ماه قبل

  You certainly know how to bring a problem to light and make it important.

 4. more info 1 ماه قبل

  This is a set of words, not an essay. you are incompetent

 5. Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again. Keep writing.

 6. Gretta 1 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the site is really good.

 7. Keiko 4 هفته قبل

  Major thanks for the article.Really thank you!

 8. may in mau epson noi dia nhat 4 هفته قبل

  Truly instructive weblog.Thanks Again. Fantastic.

 9. Wonderful website. Plenty of helpful info here. I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And obviously, thank you on your sweat!

 10. school outfitters 4 هفته قبل

  That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise information Thanks for sharing this one. A must read article!

 11. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the site is also very good.

 12. to learn more 3 هفته قبل

  There is certainly a great deal to find out about this issue. I really like all of the points you made.

 13. building concrete repair 3 هفته قبل

  Valuable info. Lucky me I found your web site by accident, and I am shocked why this accident didn at happened earlier! I bookmarked it.

 14. this website 3 هفته قبل

  tips on how to lose weight fast WALSH | ENDORA

 15. Johanne 3 هفته قبل

  the same niche. Your blog provided us valuable information to work on.

 16. Marylynn 3 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on

 17. White Rock Rea estate 3 هفته قبل

  Normally I don at read article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 18. Canon 1500d 3 هفته قبل

  Looking forward to reading more. Great article.Thanks Again.

 19. Zakazat` mobil`noe prilozhenie 3 هفته قبل

  motorcycle accident claims Joomla Software vs Dreamweaver Software which one is the best?

 20. y ganar mas dinero 3 هفته قبل

  Thanks-a-mundo for the blog.Much thanks again. Much obliged.

 21. Tamara 2 هفته قبل

  I think this is a real great blog article.Thanks Again. Will read on

 22. Surrey Real Estate 2 هفته قبل

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 23. nicd battery pack 2 هفته قبل

  Thanks so much for the blog article.Really thank you! Great.

 24. Edna 2 هفته قبل

  This particular blog is definitely educating additionally factual. I have found a lot of helpful tips out of this blog. I ad love to come back again soon. Thanks!

 25. builders Caerphilly 2 هفته قبل

  Wohh precisely what I was looking for, appreciate it for posting.

 26. here 2 هفته قبل

  Apple now has Rhapsody as an app, which is a great start, but it is currently hampered by the inability to store locally on your iPod, and has a dismal 64kbps bit rate. If this changes, then it will somewhat negate this advantage for the Zune, but the 10 songs per month will still be a big plus in Zune Pass’ favor.

 27. coupons 2 هفته قبل

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 28. herekabla 2 هفته قبل

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

 29. viralstyle promo codes 2 هفته قبل

  Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I will count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the previous couple of years I’ve settled down to at least one type of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 30. Librada 1 هفته قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is also really good.

 31. Drake Mp3 1 هفته قبل

  There is evidently a bunch to know about this. I assume you made some good points in features also.

 32. casas de renta en otay tijuana 1 هفته قبل

  Well I truly enjoyed reading it. This information procured by you is very helpful for proper planning.

 33. for details 1 هفته قبل

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 34. It as onerous to search out knowledgeable folks on this subject, however you sound like you realize what you are talking about! Thanks

 35. ItaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžs actually a great and useful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 36. Piermont Grand EC 1 هفته قبل

  Hello, came across your blogthanks so much for your the information you have here. It would be amazing if you can continue your incredible {work|effort) you had put in. There are other related post at Piermont Grand. Do check it out too!

 37. Piermont Grand EC 7 روز قبل

  Hey, came across your website, thanks so much for your the information you have here. It would be cool if you can continue your incredible {work|effort) you had invested. There are other related post at Piermont Grand EC. Do check it out too!

 38. Precisely that’s near to my heart… Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 39. Greetings! Very helpful advice within this article! It’s the little changes which will make the most significant changes. Thanks for sharing! http://penzu.com/public/5f5f7ec3

 40. high school uniforms 5 روز قبل

  wow, awesome article post.Really thank you! Really Cool.

 41. Mobile Computer 5 روز قبل

  That is a great tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very precise info Appreciate your sharing this one. A must read post!

 42. It as not that I want to copy your web site, but I really like the layout. Could you let me know which design are you using? Or was it especially designed?

 43. abp 852 4 روز قبل

  very good publish, i actually love this website, carry on it

 44. Law Firm Web Design Studio 4 روز قبل

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and good luck. Content Is King! Or Is It Queen? https://is.gd/ZC5pfw

 45. Law Firm Web Design Studio 4 روز قبل

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it! A Brief History of Social Media – How It All Started https://is.gd/S0qrG5-

 46. Cabinet Painters 3 روز قبل

  Very informative blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 47. Read More Here 3 روز قبل

  the plan of a user in his/her mind that how a user

 48. Macie 3 روز قبل

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 49. mau ghe sofa da dep 3 روز قبل

  Just Browsing While I was surfing today I saw a excellent post concerning

 50. detskie bra 2 روز قبل

  This awesome blog is definitely interesting and also factual. I have found many handy stuff out of this source. I ad love to come back over and over again. Cheers!

 51. automated welding systems 60 دقیقه قبل

  Im obliged for the blog article.Thanks Again. Fantastic.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید