فشار خون پایین: علائم،علتها و درمان

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

فشار خون پایین: علائم،علتها و درمان

حداقل فشار خون انسان در حالت طبیعی، به ترتیب ۹۰ و ۶۰ میلی‌متر جیوه است

 

برخی از افراد به طور طبیعی دارای فشار خون پایین هستند که هیچ علامتی ندارد. با این حال، اگر فشار خون بیش از حد کم باشد، می تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد و فرد احساس سرگیجه یا ناپایداری کند.

 

فشار خون پایین یا هیپوتانسیون به این معناست که جریان خون در رگ‌ها، برای رسیدن به ارگان‌های بدن، فشار کافی را ندارد که این موضوع می‌تواند موجب ایجاد شوک در بدن شود. فشار خون پایین در صورتی که موجب بروز علائم دیگر نشود، مشکل‌ساز نیست. علائم فشار خون پایین شامل سبکی سر، سرگیجه و غش کردن(سنکوپ) می‌شود. علائم فشار خون پایین در هنگام تغییر وضعیت بدن از حالت خوابیده به نشسته یا از حالت نشسته به ایستاده، بیشتر نمایان می‌شود. شایع‌ترین علل پایین بودن فشار خون عبارتند از: کم شدن حجم خون، بیماری قلبی و تاثیر برخی داروهای خاص.

 

در حالت طبیعی، میزان فشارخون باید کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد. در اصطلاح رایج به این مقدار فشار خون ” ۱۲ روی ۸” گفته میشود. عدد ۱۲، فشار خون انقباضی و عدد ۸، فشار خون انبساطی است.

 

حداکثر و حداقل فشار خون انسان در حالت طبیعی، به ترتیب ۹۰ و ۶۰ میلی‌متر جیوه است. اگر یکی از این دو عدد شما از مقدار گفته شده کمتر باشد فشار خون‌تان پایین است. به عبارت دیگر اگر فشار خون انقباضی شما ، ۱۱۵ میلی‌متر جیوه ( یعنی فشار ۱۱/۵) و فشار خون انبساطی‌تان ۵۰ میلی‌متر جیوه (یعنی عدد ۵) باشد فشار خون شما در حال حاضر کمتر از حد طبیعی است.

 

کاهش ناگهانی فشارخون حتی اگر در حد کاهش ۲۰ میلی‌متر جیوه باشد ممکن است خطرناک باشد. یعنی اگر به عنوان مثال فشار خون شما ناگهان از ۱۱۰ میلی‌متر جیوه به ۹۰ میلی‌متر برسد خطرناک است. در این حالت، فرد دچار سرگیجه و حتی غش می‌شود چون مغز دیگر نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی، خون دریافت کند.

 

افت ناگهانی فشارخون اگر در اثر خونریزی شدید، عفونت‌های جدی یا واکنش‌های آلرژیک رخ بدهد بدون شک زندگی فرد را تهدید می‌کند. از طرف دیگر شیوه‌ی زندگی افراد هم بر میزان فشار خون تأثیر خواهد گذاشت. ورزشکاران و افرادی که به طور منظم تمرینات ورزشی انجام می‌دهند معمولا فشار خون پایین‌تری دارند و افراد غیرسیگاری و آنهایی که از رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند و وزن طبیعی دارند معمولا فشارخون طبیعی دارند. فشار خون در برخی موارد نادر، نشانه است؛ در واقع، یکی از نشانه‌های اختلالات جدی که زندگی فرد را تهدید می‌کنند. 

 

خطر ابتلا به فشار خون کم و فشار خون بالا به طور معمول با افزایش سن افزایش می یابد

 

انواع فشار خون پایین

فشار خون پایین به چندین قسمت طبقه بندی می شود:

فشار خون ارتواسپاتیک: به فشار خون پایین در هنگام ایستادن ناگهانی یا بلند شدن از روی تخت گفته می شود که در سنین مختلف رایج است. بدن معمولا خود را با هر شرایطی سازگار می کند به همین دلیل ممکن است برای مدتی سرگیجه داشته باشید که عموم مردم آن را به نام ستاره ستاره شدن می شناسند.

 

فشار خون موضعی: افت فشار خون که درست پس از خوردن غذا اتفاق می افتد. افراد سالخورده، به ویژه آن هایی که مبتلا به بیماری پارکینسون هستند، به احتمال زیاد به فشار خون پایین دچار می شوند.

 

فشار خون عصبی: معمولا در اثر ایستادن زیاد اتقاق می افتد. کودکان این شکل از فشارخون را بیشتر از بزرگسالان تجربه می کنند. حوادث ناگوار عاطفی نیز می تواند باعث فشار خون پایین شود.

 

افت فشار خون شدید: افت فشار شدید باعث شوک می شود. شوک زمانی اتفاق می افتد که اندام شما خون و اکسیژنی را که لازم است به درستی به مغز نرساند، افت فشار شدید اگر درمان نشود یک تهدید جدی برای سلامتی به حساب می آید.

 

افت ناگهانی فشار خون چیست؟

افت ناگهانی فشار خون اغلب در کسی که از وضعیت نشسته می خواهد بایستد رخ می دهد. این نوع فشار خون پایین به عنوان افت فشارخون وضعیتی شناخته می شود. افت فشارخون وضعیتی به عنوان یک عیب در سیستم عصبی خودکار ( بخشی از سیستم عصبی است که اقدامات حیاتی غیر ارادی، مانند ضربان قلب را کنترل می کند) در نظر گرفته می شود تا به تغییرات ناگهانی واکنش های مناسب نشان دهد.

 

به طور معمول، هنگامی که فردی می ایستد، مقداری خون در اندام تحتانی جمع می شود. این امر باعث افت فشار خون می شود. اما بدن شما به طور معمول به قلب پیام ارسال می کند که سریع تر بتپد تا رگ های خونی منقبض شوند و افت فشار خون را جبران کند. اگر این اتفاق نیافتد، و یا به آرامی اتفاق بیافتد، باعث ایجاد افت فشارخون وضعیتی می شود.

 

خطر ابتلا به فشار خون کم و فشار خون بالا به طور معمول با افزایش سن افزایش می یابد. علاوه بر این، جریان خون در مغز با افزایش سن کاهش می یابد که اغلب نتیجه ی تشکیل پلاک در رگ های خونی است. برآورد شده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال دارای افت فشار خون وضعیتی هستند.

 

داروها همچنین ممکن است باعث فشار خون پایین شوند

 

علل فشار خون پایین

فشار خون هرکس ممکن است به دلایل مختلف در یک زمان کاهش یابد که معمولا علائم خاصی ندارد فقط در یک سری شرایط خاص می تواند باعث مشکل شود این شرایط عبارتند از:

بارداری: به دلیل افزایش تقاضای خون هم برای مادر و هم برای جنین که در حال رشد است

 

مقدار زیادی خونریزی به دلیل جراحی

 

گردش خون ناشی از حملات قلبی یا کارکرد نا مناسب دریچه قلب

 

ضعف همراه با شوک که بعضی اوقات با کمبود آب نیز همراه است.

 

شوک آنافیلاکتیک که به واکنش های آلرژیک شدید گفته می شود

 

عفونت های خونی

اختلالات غدد درون ریز مانند دیابت، نارسایی بالای کلیوی و بیماری تیروئید

داروها همچنین ممکن است باعث فشار خون پایین شوند. مانند داروهایی که برای درمان بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرند داروهای ضد افسردگی و داروهای اختلال نعوظ نیز همچنین می توانند باعث فشار خون پایین شوند.

 

بعضی از افراد با دلایل ناشناخته فشار خون پایین دارند. این نوع افت فشارخون، که به نام هیپوتنشن مزمن شناخته می شود، معمولا مضر نیست.

 

خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر و مکرر در طول روز ممکن است به فشار خون پایین کمک کند

 

راه‌های طبیعی برای افزایش فشار خون

اکثر افراد مبتلا به فشار خون پایین نیاز به دارو و یا سایر اقدامات پزشکی برای افزایش فشار خون ندارند. روشهای طبیعی و تغییر در شیوه زندگی برای بالا بردن فشار خون وجود دارد از جمله انجام تغییرات زیر در شیوه زندگی:

 

افزایش مصرف نمک برای بالا بردن فشار خون

اگر ما همیشه توصیه به مصرف کم نمک داریم اما برای افراد مبتلا به کم فشاری خون حرفمان را پس می‌گیریم چون اگر شما مبتلا به فشار خون پایین باشید باید میزان مصرف سدیم را که اغلب از طریق نمک خوراکی تامین می‌شود، بالا ببرید. سعی کنید به هنگام بیرون رفتن از خانه مقداری تنقلات نمکی را همراه خود داشته باشید.

 

از نوشیدنیهای الکلی اجتناب کنید

الکل می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد، بنابراین افراد مبتلا به فشار خون پایین باید از مصرف الکل خودداری کنند. فکر کنم هیچ نیازی به گفتن مضرات الکل برای شما نیست پس به این دلیل هم باید آن را کنار بگذارید.

 

در مورد استفاده از داروها با پزشک صحبت کنید

فشار خون پایین می‌تواند یکی از عوارض جانبی داروها باشد. اگر علائم فشار خون پایین پس از مصرف یک دارو شروع شد، باید در مورد این علائم با پزشک خود صحبت کنید.

 

ضربدری کردن پاها موقع نشستن

ضربدری کردن پاها موقع نشستن فشار خون را افزایش می‌دهد. برای افرادی که فشار خون بالا دارند، این نوع نشستن مشکل‌ساز است. در عوض افرادی که علائم فشار خون پایین دارند، ضربدری کردن پاها با حداقل زحمت، فشار خون را بالا می‌برد.

 

آب بنوشید

مصرف آب بیشتر می‌تواند باعث افزایش حجم خون شود که می‌تواند یکی از علل بالقوه فشار خون پایین باشد. همچنین می‌توانید از کمبود آب جلوگیری کنید و بسیاری از مشکلات دیگر از جمله سر درد ناشی از کم آبی که شرح آن برای شما داده شد.

 

افزایش تعداد وعده‌های غذا

خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر و مکرر در طول روز ممکن است به فشار خون پایین کمک کند. این به این دلیل است که وعده‌های کوچکتر به جلوگیری از افت فشار خون مرتبط با خوردن وعده‌های بزرگتر و سنگین‌تر کمک می‌کند.

 

جوراب واریس بپوشید

جوراب واریس به کاهش میزان خونی که در پاها و اندامهای پایینی گیر می‌افتد، کمک می‌کند، بنابراین آن را به جای دیگر بدن منتقل می‌کند. جوراب واریس نیز برای کمک به کاهش فشار و درد ناشی از وریدهای واریسی استفاده می‌شود.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

فشار خون پایین و درمان پزشکی

پزشکان به طور معمول موافق هستند که فشار خون پایین فقط در صورت وجود علائم مشکل محسوب می‌شود. فرد مبتلا به فشار خون پایین باید از علائم احتمالی آگاهی داشته باشد و اینکه چه داروهایی ممکن است فشار خون را در هنگام استفاده از آنها کاهش دهد.

 

تجربه کردن هر یک از علائم پایین بودن فشار خون ممکن است یک وضعیت اساسی را نشان دهد که نیازمند توجه و مراقبت پزشکی است. هر کسی که علائم و شواهد شوک را تجربه می‌کند باید به دنبال مراقبتهای فوری پزشکی باشد چون شوک یک مورد اورژانسی تهدید کننده زندگی است.

 

گردآوری:بخش سلامت دخترونه

منابع:drgalb.ir

redmag.ir

infosalamat.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۲۵ دیدگاه
 1. cheap cialis 5 ماه قبل

  Hi, can any body help me how to get this video tutorial from this website, I have watched and listen it now but want to down load it.

 2. me suba 3 ماه قبل

  nu8eot Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 3. This is one awesome blog article. Want more.

 4. visit website 3 ماه قبل

  Really informative article.Really thank you! Fantastic.

 5. cung ung lao dong Long An 3 ماه قبل

  Very good blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 6. internet 3 ماه قبل

  Really informative article post.Really thank you! Keep writing.

 7. lash extension cambridge 3 ماه قبل

  wonderful points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you suggest in regards to your post that you made some days ago? Any positive?

 8. to learn more 3 ماه قبل

  Say, you got a nice blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 9. www.DoctorArash.com 3 ماه قبل

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw great style and design.

 10. discreet vape pen 3 ماه قبل

  I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 11. low temp vape pen 3 ماه قبل

  You have remarked very interesting details ! ps nice internet site. аАа’аАТ‚аЂТ˜Tis a sharp medicine, but it will cure all that ails you. аАа’аАТ‚б‚Т€Т last words before his beheadding by Sir Walter Raleigh.

 12. click here 3 ماه قبل

  I was recommended this web position by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as rejection one to boot get such detailed concerning my problem. You are amazing! Thanks!

 13. this website 3 ماه قبل

  Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 14. Auto-estima 3 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Much obliged.

 15. https://two-movies.name/ 3 ماه قبل

  The text in your content seem to be running off the screen in Opera.

 16. american express 3 ماه قبل

  Super-Duper site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

 17. m88 asia 3 ماه قبل

  This is really interesting, You certainly are a very qualified blogger. I possess joined your rss and enjoy seeking more of one as fantastic post. Also, I have got shared your blog in my myspace!

 18. cialis prezzo generico 3 ماه قبل

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. Audacity, more audacity and always audacity. by Georges Jacques Danton.

 19. Viagra Suisse 3 ماه قبل

  Wow, superb weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The whole glance of your site is excellent, let alone the content!

 20. no minimum screen printing 3 ماه قبل

  This web site really has all of the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 21. La Manga Club Property 3 ماه قبل

  Thanks for writing such a interesting article, I stumbled onto your site and read a few articles. I like your style of writing

 22. Manifestation Magic Reviews 3 ماه قبل

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for providing this information.

 23. Power Efficiency Guide 3 ماه قبل

  Wow, this paragraph is nice, my younger sister is analyzing such things, so I am going to let know her.

 24. The Lost Ways PDF 3 ماه قبل

  It as best to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will recommend this site!

 25. for more info 3 ماه قبل

  you might have a fantastic weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 26. Sistemy vodoochistki 3 ماه قبل

  This can be a list of phrases, not an essay. you are incompetent

 27. les privat bogor 3 ماه قبل

  Major thanks for the article. Keep writing.

 28. visit website 3 ماه قبل

  Wow, that as what I was seeking for, what a stuff! present here at this blog, thanks admin of this site.

 29. UK SEO 3 ماه قبل

  Say, you got a nice article.Much thanks again. Really Great.

 30. softwarekabaap.com 3 ماه قبل

  Im thankful for the blog article.Thanks Again. Will read on

 31. Is it okay to put a portion of this on my weblog if perhaps I post a reference point to this web page?

 32. 5d diamond painting 3 ماه قبل

  Say, you got a nice article post. Really Great.

 33. Klassicvibes 3 ماه قبل

  Some truly great info, Gladiolus I detected this.

 34. Deedeesblog.com 3 ماه قبل

  Wow, that as what I was exploring for, what a stuff! present here at this webpage, thanks admin of this web site.

 35. Spec Ops Shooting PDF 3 ماه قبل

  It’а†s really a great and helpful piece of information. I’а†m glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 36. Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again. Really Cool.

 37. Agen Bola Sbobet 3 ماه قبل

  I truly appreciate this blog. Really Great.

 38. http://139.162.36.184/ 3 ماه قبل

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something which helped me. Thanks!

 39. for more information 3 ماه قبل

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 40. Your article continually have got much of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very imaginative. Thanks again

 41. mp3 download 3 ماه قبل

  This particular blog is no doubt educating and besides factual. I have picked up a bunch of interesting stuff out of it. I ad love to return every once in a while. Thanks!

 42. amazon affiliate program 3 ماه قبل

  Only wanna remark that you have a very nice site, I love the style it really stands out.

 43. Porsche 3 ماه قبل

  I truly appreciate this post. I ave been looking all over for this! Thank goodness I found it on Google. You have made my day! Thx again.

 44. Dong ho orient 3 ماه قبل

  site style is wonderful, the articles is really excellent :

 45. Manifestation Magic PDF 3 ماه قبل

  you make running a blog glance easy. The full glance of your web site is wonderful,

 46. Gao mam nghe 3 ماه قبل

  The text in your content seem to be running off the screen in Opera.

 47. Money Making Crew 3 ماه قبل

  You actually make it appear really easy along with your presentation however I find this matter to be really something

 48. Usefultunde 3 ماه قبل

  MAC MAKEUP WHOLESALE ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 49. air freight quotes 3 ماه قبل

  Recherche voyante horoscope lion gratuit du jour

 50. Mesothelioma 3 ماه قبل

  You completed a number of good points there. I did a search on the subject matter and found the majority of people will go along with with your blog.

 51. for more info 3 ماه قبل

  Thank you a lot and I am having a look ahead to contact you.

 52. this website 3 ماه قبل

  just curious if you get a lot of spam feedback?

 53. Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 54. Wholesale Mac Makeup ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 55. swiss replica watches 3 ماه قبل

  Looking forward to reading more. Great article.Much thanks again. Will read on

 56. index 3 ماه قبل

  There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in features also.

 57. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you created specific nice points in functions also.

 58. acheter cialis en ligne 3 ماه قبل

  Thank you for your blog article. Really Great.

 59. LASU Universities Info 3 ماه قبل

  You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not find it. What a great web-site.

 60. 시알리스 가격 3 ماه قبل

  Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with superb info.

 61. Say, you got a nice blog post.Really thank you! Keep writing.

 62. Really enjoyed this blog.Much thanks again. Fantastic.

 63. Milwaukee One Key 3 ماه قبل

  Say, you got a nice blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 64. I see something truly special in this website.

 65. Nigerian News Today 3 ماه قبل

  Thanks so much for the blog post. Fantastic.

 66. vvslikes.com 3 ماه قبل

  Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to inform her.

 67. link 3 ماه قبل

  Lovely just what I was searching for.Thanks to the author for taking his clock time on this one.

 68. official statement 3 ماه قبل

  I truly appreciate this blog. Keep writing.

 69. website 3 ماه قبل

  I truly appreciate this blog post.Really looking forward to read more.

 70. Starting a tax business 3 ماه قبل

  Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my site something like that. Can I implement a portion of your post to my site?

 71. motor club or America scam 3 ماه قبل

  this is wonderful blog. A great read. I all certainly be back.

 72. stay at home mom jobs 3 ماه قبل

  site de rencontre gratuit en belgique How do i make firefox my main browser for windows live messenger?

 73. download mp3 3 ماه قبل

  Major thanks for the post.Thanks Again. Will read on

 74. blog 3 ماه قبل

  That is the very first time I frequented your web page and so far?

 75. les privat ke rumah 3 ماه قبل

  I will right away seize your rss as I can at find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you ave any? Please let me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 76. bo dam 3 ماه قبل

  placing the other person as webpage link on your page at suitable place and other person will also do similar in favor of

 77. So good to find someone with genuine thoughts

 78. This particular blog is without a doubt awesome and also amusing. I have found a lot of interesting stuff out of it. I ad love to visit it again soon. Thanks!

 79. Say, you got a nice article.Really thank you! Really Great.

 80. smart motor viettel 2 ماه قبل

  more enjoyable for me to come here and visit more often.

 81. CBD 2 ماه قبل

  Thanks so much for the post.Really looking forward to read more. Great.

 82. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 83. Du lich viet 2 ماه قبل

  WOW emphatically what I was looking representing. Came here by thorough on behalf of other

 84. Naga Poker 2 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is extremely good.

 85. produccion musical bogota 2 ماه قبل

  I recommend to you to visit a site on which there are many articles on this question.

 86. more information 2 ماه قبل

  This website was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks a lot!

 87. fake ultrasound 2 ماه قبل

  This can be a really very good study for me, Should admit which you are a single of the best bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative write-up.

 88. for more information 2 ماه قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for providing these details.

 89. TorchBankz 2 ماه قبل

  I’а†ll immediately snatch your rss feed as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise so that I may subscribe. Thanks.

 90. Health Trumpet 2 ماه قبل

  I’а†ve recently started a web site, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 91. There is clearly a bundle to identify about this. I believe you made some good points in features also.

 92. Im grateful for the post.Really thank you! Really Great.

 93. How to make money online 2 ماه قبل

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 94. smart fitness watches 2 ماه قبل

  This is my first time pay a quick visit at here and i am truly happy to read all at alone place.

 95. to read more 2 ماه قبل

  Spot on with this write-up, I actually believe this website needs far more attention. I all probably be returning to read more, thanks for the advice!

 96. click here 2 ماه قبل

  Normally I don at learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great post.

 97. to learn more 2 ماه قبل

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and great user pleasant style and design.

 98. Here 2 ماه قبل

  This web site really has all the information and facts I needed concerning this subject and didn at know who to ask. |

 99. Looking forward to reading more. Great blog article.Much thanks again. Fantastic.

 100. bObsweep Standard review 2 ماه قبل

  this is now one awesome article. Really pumped up about read more. undoubtedly read onaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАТ’аЂа†

 101. this website 2 ماه قبل

  Say, you got a nice post.Really thank you! Great.

 102. Limo Service Toronto 2 ماه قبل

  Look forward to checking out your web page for a second time.

 103. vehicle warranty reviews 2 ماه قبل

  Simply wanna remark that you have a very decent web site , I love the style and design it actually stands out.

 104. online casinos 2 ماه قبل

  Very neat article.Thanks Again. Great. porno gifs

 105. ao thun nam cao cap 2 ماه قبل

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I ave truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I all be subscribing

 106. ao thun nam dep 2 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the site is really good.

 107. dien thoai kyocera 2 ماه قبل

  You should take part in a contest for one of the best blogs online. I will recommend this website!

 108. bitcoin 2 ماه قبل

  remedy additional eye mark complications in order that you can readily get essentially the most from your hard earned money therefore you all certainly hold the product as full impacts.

 109. beauty clinic cambridge 2 ماه قبل

  I went over this site and I think you have a lot of wonderful information, saved to my bookmarks (:.

 110. click to read more 2 ماه قبل

  Some truly excellent content on this website , thanks for contribution.

 111. learn this here now 2 ماه قبل

  Would you be interested in trading links or maybe guest

 112. bitmex 2 ماه قبل

  You made some decent points there. I did a search on the subject and found most guys will agree with your blog.

 113. Major thanks for the article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 114. Im grateful for the blog article.Really looking forward to read more. Fantastic.

 115. Shirl 2 ماه قبل

  I truly appreciate this blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 116. Looking around I like to surf around the web, often I will go to Digg and read and check stuff out

 117. coldwell banker cancun 2 ماه قبل

  Precisely what I was looking for, thanks for posting.

 118. Money and freedom is the best way to change, may you be rich

 119. Wealthy Affiliate Review 2 ماه قبل

  Very informative blog article. Want more.

 120. this website 2 ماه قبل

  Thanks so much for the blog post.Really looking forward to read more. Fantastic. click here

 121. essay writing service 2 ماه قبل

  Thanks for the blog article.Really thank you! Great.

 122. Your article continually have got much of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very imaginative. Thanks again

 123. for more information 2 ماه قبل

  Very nice post and right to the point. I don at know if this is really the best place to ask but do you people have any thoughts on where to hire some professional writers? Thank you

 124. crypto currency 2 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this blog.Really thank you! Really Great.

 125. Daftar Live22 2 ماه قبل

  If some one wants to be updated with hottest technologies afterward he must be

 126. Daftar Live22 2 ماه قبل

  Of course, what a magnificent website and instructive posts, I surely will bookmark your website.Have an awsome day!

 127. Search Engine Optimisation 2 ماه قبل

  my car charger is well made and very tough. i use it all the time a* a

 128. Many thanks for sharing this fine post. Very interesting ideas! (as always, btw)

 129. aide aux devoirs 2 ماه قبل

  Incredible! This blog looks just like my old one! It as on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 130. for more info 2 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this blog post.Thanks Again. Awesome.

 131. Bitcoin is a form of proof 2 ماه قبل

  pretty practical material, overall I believe this is really worth a bookmark, thanks

 132. you can check 2 ماه قبل

  That is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info Many thanks for sharing this one. A must read post!

 133. Really informative article.Really thank you! Will read on

 134. Instagram automation 2 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this article.Thanks Again. Great.

 135. visit website 2 ماه قبل

  Of course, what a fantastic site and informative posts, I definitely will bookmark your site.Have an awsome day!

 136. Mobile News 2 ماه قبل

  Thanks for the post.Thanks Again. Fantastic.

 137. stomatologija 2 ماه قبل

  Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with

 138. directory 2 ماه قبل

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 139. http://cmovieshd.net 2 ماه قبل

  You have brought up a very excellent points , thanks for the post.

 140. Healthy Hair Lesson 2 ماه قبل

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I all be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 141. the posts are too brief for novices. May you please lengthen them a little

 142. I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and excellent user genial style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 143. visit website 2 ماه قبل

  Simply wanna input that you have a very decent site, I love the layout it really stands out.

 144. bom nuoc chim 2 ماه قبل

  I will right away grab your rss feed as I can at find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me realize in order that I may just subscribe. Thanks.

 145. may bom chim 2 ماه قبل

  What as up Jackson, if you are a new net user after that you must visit every day this website and read the updated articles or reviews at at this place.

 146. racial discrimination 2 ماه قبل

  pretty useful material, overall I imagine this is really worth a bookmark, thanks

 147. ShowBox 2 ماه قبل

  to learn the other and this kind of courting is considerably extra fair and passionate. You could incredibly really effortlessly locate a

 148. kallos tuzla 2 ماه قبل

  There as definately a lot to know about this issue. I like all the points you have made.

 149. Angie 2 ماه قبل

  You are so cool! I don at suppose I ave read through a single thing like this

 150. Helga 2 ماه قبل

  Thanks for the blog article.Really looking forward to read more.

 151. univerzitet 2 ماه قبل

  pretty valuable stuff, overall I consider this is worth a bookmark, thanks

 152. Say, you got a nice blog article.Thanks Again. Keep writing.

 153. mca money 2 ماه قبل

  Looking around I like to look around the online world, regularly I will go to Digg and follow thru

 154. Muchos Gracias for your blog article.Much thanks again. Much obliged.

 155. daftar bandar togel resmi 2 ماه قبل

  I went over this internet site and I believe you have a lot of great information, saved to favorites (:.

 156. motor club of america bbb 2 ماه قبل

  I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thank you again

 157. this website 2 ماه قبل

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?|

 158. W88 Link 2 ماه قبل

  Thanks for the blog post.Much thanks again.

 159. Linksopcast.Com 2 ماه قبل

  This is one awesome blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 160. for more info 2 ماه قبل

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice factors in features also.

 161. for more information 2 ماه قبل

  I trust supplementary place owners need to obtain this site as an example , truly spick and span and fantastic abuser genial smartness.

 162. for details 1 ماه قبل

  It as not that I want to copy your website, but I really like the style and design. Could you let me know which style are you using? Or was it especially designed?

 163. magnificent points altogether, you just gained a new reader. What may you suggest in regards to your publish that you simply made a few days ago? Any sure?

 164. my response 1 ماه قبل

  Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to keep up to

 165. trading welcome bonus 1 ماه قبل

  You, my friend, ROCK! I found exactly the info I already searched everywhere and simply couldn at find it. What a great web site.

 166. visit website 1 ماه قبل

  I think this is a real great post.Really thank you! Really Great.

 167. mca proof 1 ماه قبل

  Looking forward to reading more. Great blog article.Really looking forward to read more.

 168. here 1 ماه قبل

  Really appreciate you sharing this article post.Thanks Again. Keep writing.

 169. motor club of America scam 1 ماه قبل

  Real good info can be found on website. Even if happiness forgets you a little bit, never completely forget about it. by Donald Robert Perry Marquis.

 170. motor club of america scam 1 ماه قبل

  Your style is very unique compared to other folks I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 171. This very blog is no doubt awesome additionally amusing. I have found many interesting stuff out of this source. I ad love to go back again and again. Cheers!

 172. Denese 1 ماه قبل

  I value the blog post.Much thanks again.

 173. Libbie 1 ماه قبل

  Thanks-a-mundo for the blog.Much thanks again. Much obliged.

 174. Azucena 1 ماه قبل

  Yeah bookmaking this wasn at a speculative decision great post!

 175. Georgianna 1 ماه قبل

  This article actually helped me with a report I was doing.

 176. Glinda 1 ماه قبل

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks!

 177. click here 1 ماه قبل

  I went over this site and I think you have a lot of wonderful information, saved to my bookmarks (:.

 178. to read more 1 ماه قبل

  Strange , your posting shows up with a dark hue to it, what shade is the primary color on your site?

 179. wow, awesome blog article.Thanks Again. Cool.

 180. แม่บ้าน 1 ماه قبل

  Im thankful for the blog.Thanks Again. Want more.

 181. Tamesha 1 ماه قبل

  Well I sincerely liked reading it. This article provided by you is very constructive for correct planning.

 182. Daftar Bandar Togel 2018 1 ماه قبل

  Your style is very unique compared to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this page.

 183. Bandar Togel Penipu 1 ماه قبل

  Really enjoyed this article post.Really thank you! Fantastic.

 184. android on pc 1 ماه قبل

  it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!

 185. If you are concerned to learn Web optimization methods then you have to read this post, I am sure you will get much more from this piece of writing concerning Search engine marketing.

 186. Nâng Mũi Hàn Quốc 1 ماه قبل

  Thank you, I have just been searching for information about this subject for ages and yours is the best I ave found out till now. But, what about the conclusion? Are you sure concerning the source?

 187. online business 1 ماه قبل

  we came across a cool site that you simply might delight in. Take a look should you want

 188. Daftar Bandar Togel 1 ماه قبل

  I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good

 189. ev charging 1 ماه قبل

  tarot en femenino.com free reading tarot

 190. prodaja kotyat devon-reks 1 ماه قبل

  It is really a nice and useful piece of information. I am glad that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 191. have a look at 1 ماه قبل

  Only a smiling visitant here to share the love (:, btw great style.

 192. view 1 ماه قبل

  There is evidently a bundle to identify about this. I think you made various good points in features also.

 193. check 1 ماه قبل

  Thanks again for the blog post.Much thanks again. Really Great.

 194. to learn moreded account 1 ماه قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Thanks Again. Cool.

 195. pc games for windows 7 1 ماه قبل

  Major thankies for the article.Much thanks again. Great.

 196. more information 1 ماه قبل

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure nice factors in features also.

 197. hook and loop fastener 1 ماه قبل

  Lovely website! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

 198. buy gta online money ps4 1 ماه قبل

  This is one awesome blog.Thanks Again. Will read on

 199. Hui 1 ماه قبل

  Wow! This could be one particular of the most beneficial blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Fantastic. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 200. Natalie 1 ماه قبل

  What as up all, here every person is sharing these kinds of familiarity, thus it as pleasant to read this web site, and I used to pay a visit this website all the time.

 201. Retriever Puppies 1 ماه قبل

  This particular blog is without a doubt awesome and also diverting. I have chosen a bunch of interesting stuff out of this amazing blog. I ad love to come back again and again. Thanks a bunch!

 202. discover more 1 ماه قبل

  Thank you ever so for you article.Thanks Again. Fantastic.

 203. home 1 ماه قبل

  Spot on with this write-up, I honestly believe this amazing site needs much more attention. I all probably be returning to see more, thanks for the information!

 204. mca make money 1 ماه قبل

  You ave made some good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 205. Ujala 1 ماه قبل

  Well I definitely enjoyed studying it. This article offered by you is very practical for good planning.

 206. Beware 1 ماه قبل

  Would you be considering exchanging links?

 207. Truck accident attorneys 1 ماه قبل

  Yeah bookmaking this wasn at a speculative decision great post!.

 208. Spot on with this write-up, I genuinely assume this site wants way a lot more consideration. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžll probably be once far more to read far much more, thanks for that info.

 209. bo dam cho nha hang 1 ماه قبل

  There is also one other technique to increase traffic in favor of your website that is link exchange, thus you also try it

 210. mca 1 ماه قبل

  Real fantastic information can be found on web blog. I am not merry but I do beguile The thing I am, by seeming otherwise. by William Shakespeare.

 211. kallos 1 ماه قبل

  Very good blog.Really looking forward to read more. Will read on

 212. this website 1 ماه قبل

  You are my inhalation, I have few blogs and infrequently run out from brand . Actions lie louder than words. by Carolyn Wells.

 213. bandar bola 1 ماه قبل

  Very neat post.Really thank you! Really Cool.

 214. Speed Corner motoryzacja, motogry, motosport. LEMGallery

 215. this website 1 ماه قبل

  Wow! This could be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Basically Fantastic. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 216. UFABET 1 ماه قبل

  We stumbled over here by a different website and thought I might as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 217. Manifestation Magic Reviews 4 هفته قبل

  Very good blog article.Thanks Again. Want more.

 218. hampton bay fans site 4 هفته قبل

  Im obliged for the blog post.Thanks Again. Will read on

 219. visit 4 هفته قبل

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing.

 220. vincity ocean park 4 هفته قبل

  This awesome blog is definitely awesome additionally factual. I have found helluva useful tips out of this amazing blog. I ad love to go back over and over again. Cheers!

 221. JCP 4 هفته قبل

  What as up to all, for the reason that I am truly keen of reading this website as post to be updated regularly. It carries good information.

 222. carpet protection 4 هفته قبل

  I truly love your blog.. Excellent colors & theme.

 223. Agen Bola 4 هفته قبل

  It as exhausting to seek out knowledgeable individuals on this subject, but you sound like you understand what you are speaking about! Thanks

 224. ohio mortgage 2 هفته قبل

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید