فشار خون پایین: علائم،علتها و درمان

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

فشار خون پایین: علائم،علتها و درمان

حداقل فشار خون انسان در حالت طبیعی، به ترتیب ۹۰ و ۶۰ میلی‌متر جیوه است

 

برخی از افراد به طور طبیعی دارای فشار خون پایین هستند که هیچ علامتی ندارد. با این حال، اگر فشار خون بیش از حد کم باشد، می تواند بر روی جریان خون در سراسر بدن اثر بگذارد و فرد احساس سرگیجه یا ناپایداری کند.

 

فشار خون پایین یا هیپوتانسیون به این معناست که جریان خون در رگ‌ها، برای رسیدن به ارگان‌های بدن، فشار کافی را ندارد که این موضوع می‌تواند موجب ایجاد شوک در بدن شود. فشار خون پایین در صورتی که موجب بروز علائم دیگر نشود، مشکل‌ساز نیست. علائم فشار خون پایین شامل سبکی سر، سرگیجه و غش کردن(سنکوپ) می‌شود. علائم فشار خون پایین در هنگام تغییر وضعیت بدن از حالت خوابیده به نشسته یا از حالت نشسته به ایستاده، بیشتر نمایان می‌شود. شایع‌ترین علل پایین بودن فشار خون عبارتند از: کم شدن حجم خون، بیماری قلبی و تاثیر برخی داروهای خاص.

 

در حالت طبیعی، میزان فشارخون باید کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد. در اصطلاح رایج به این مقدار فشار خون ” ۱۲ روی ۸” گفته میشود. عدد ۱۲، فشار خون انقباضی و عدد ۸، فشار خون انبساطی است.

 

حداکثر و حداقل فشار خون انسان در حالت طبیعی، به ترتیب ۹۰ و ۶۰ میلی‌متر جیوه است. اگر یکی از این دو عدد شما از مقدار گفته شده کمتر باشد فشار خون‌تان پایین است. به عبارت دیگر اگر فشار خون انقباضی شما ، ۱۱۵ میلی‌متر جیوه ( یعنی فشار ۱۱/۵) و فشار خون انبساطی‌تان ۵۰ میلی‌متر جیوه (یعنی عدد ۵) باشد فشار خون شما در حال حاضر کمتر از حد طبیعی است.

 

کاهش ناگهانی فشارخون حتی اگر در حد کاهش ۲۰ میلی‌متر جیوه باشد ممکن است خطرناک باشد. یعنی اگر به عنوان مثال فشار خون شما ناگهان از ۱۱۰ میلی‌متر جیوه به ۹۰ میلی‌متر برسد خطرناک است. در این حالت، فرد دچار سرگیجه و حتی غش می‌شود چون مغز دیگر نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی، خون دریافت کند.

 

افت ناگهانی فشارخون اگر در اثر خونریزی شدید، عفونت‌های جدی یا واکنش‌های آلرژیک رخ بدهد بدون شک زندگی فرد را تهدید می‌کند. از طرف دیگر شیوه‌ی زندگی افراد هم بر میزان فشار خون تأثیر خواهد گذاشت. ورزشکاران و افرادی که به طور منظم تمرینات ورزشی انجام می‌دهند معمولا فشار خون پایین‌تری دارند و افراد غیرسیگاری و آنهایی که از رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند و وزن طبیعی دارند معمولا فشارخون طبیعی دارند. فشار خون در برخی موارد نادر، نشانه است؛ در واقع، یکی از نشانه‌های اختلالات جدی که زندگی فرد را تهدید می‌کنند. 

 

خطر ابتلا به فشار خون کم و فشار خون بالا به طور معمول با افزایش سن افزایش می یابد

 

انواع فشار خون پایین

فشار خون پایین به چندین قسمت طبقه بندی می شود:

فشار خون ارتواسپاتیک: به فشار خون پایین در هنگام ایستادن ناگهانی یا بلند شدن از روی تخت گفته می شود که در سنین مختلف رایج است. بدن معمولا خود را با هر شرایطی سازگار می کند به همین دلیل ممکن است برای مدتی سرگیجه داشته باشید که عموم مردم آن را به نام ستاره ستاره شدن می شناسند.

 

فشار خون موضعی: افت فشار خون که درست پس از خوردن غذا اتفاق می افتد. افراد سالخورده، به ویژه آن هایی که مبتلا به بیماری پارکینسون هستند، به احتمال زیاد به فشار خون پایین دچار می شوند.

 

فشار خون عصبی: معمولا در اثر ایستادن زیاد اتقاق می افتد. کودکان این شکل از فشارخون را بیشتر از بزرگسالان تجربه می کنند. حوادث ناگوار عاطفی نیز می تواند باعث فشار خون پایین شود.

 

افت فشار خون شدید: افت فشار شدید باعث شوک می شود. شوک زمانی اتفاق می افتد که اندام شما خون و اکسیژنی را که لازم است به درستی به مغز نرساند، افت فشار شدید اگر درمان نشود یک تهدید جدی برای سلامتی به حساب می آید.

 

افت ناگهانی فشار خون چیست؟

افت ناگهانی فشار خون اغلب در کسی که از وضعیت نشسته می خواهد بایستد رخ می دهد. این نوع فشار خون پایین به عنوان افت فشارخون وضعیتی شناخته می شود. افت فشارخون وضعیتی به عنوان یک عیب در سیستم عصبی خودکار ( بخشی از سیستم عصبی است که اقدامات حیاتی غیر ارادی، مانند ضربان قلب را کنترل می کند) در نظر گرفته می شود تا به تغییرات ناگهانی واکنش های مناسب نشان دهد.

 

به طور معمول، هنگامی که فردی می ایستد، مقداری خون در اندام تحتانی جمع می شود. این امر باعث افت فشار خون می شود. اما بدن شما به طور معمول به قلب پیام ارسال می کند که سریع تر بتپد تا رگ های خونی منقبض شوند و افت فشار خون را جبران کند. اگر این اتفاق نیافتد، و یا به آرامی اتفاق بیافتد، باعث ایجاد افت فشارخون وضعیتی می شود.

 

خطر ابتلا به فشار خون کم و فشار خون بالا به طور معمول با افزایش سن افزایش می یابد. علاوه بر این، جریان خون در مغز با افزایش سن کاهش می یابد که اغلب نتیجه ی تشکیل پلاک در رگ های خونی است. برآورد شده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال دارای افت فشار خون وضعیتی هستند.

 

داروها همچنین ممکن است باعث فشار خون پایین شوند

 

علل فشار خون پایین

فشار خون هرکس ممکن است به دلایل مختلف در یک زمان کاهش یابد که معمولا علائم خاصی ندارد فقط در یک سری شرایط خاص می تواند باعث مشکل شود این شرایط عبارتند از:

بارداری: به دلیل افزایش تقاضای خون هم برای مادر و هم برای جنین که در حال رشد است

 

مقدار زیادی خونریزی به دلیل جراحی

 

گردش خون ناشی از حملات قلبی یا کارکرد نا مناسب دریچه قلب

 

ضعف همراه با شوک که بعضی اوقات با کمبود آب نیز همراه است.

 

شوک آنافیلاکتیک که به واکنش های آلرژیک شدید گفته می شود

 

عفونت های خونی

اختلالات غدد درون ریز مانند دیابت، نارسایی بالای کلیوی و بیماری تیروئید

داروها همچنین ممکن است باعث فشار خون پایین شوند. مانند داروهایی که برای درمان بیماری قلبی مورد استفاده قرار می گیرند داروهای ضد افسردگی و داروهای اختلال نعوظ نیز همچنین می توانند باعث فشار خون پایین شوند.

 

بعضی از افراد با دلایل ناشناخته فشار خون پایین دارند. این نوع افت فشارخون، که به نام هیپوتنشن مزمن شناخته می شود، معمولا مضر نیست.

 

خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر و مکرر در طول روز ممکن است به فشار خون پایین کمک کند

 

راه‌های طبیعی برای افزایش فشار خون

اکثر افراد مبتلا به فشار خون پایین نیاز به دارو و یا سایر اقدامات پزشکی برای افزایش فشار خون ندارند. روشهای طبیعی و تغییر در شیوه زندگی برای بالا بردن فشار خون وجود دارد از جمله انجام تغییرات زیر در شیوه زندگی:

 

افزایش مصرف نمک برای بالا بردن فشار خون

اگر ما همیشه توصیه به مصرف کم نمک داریم اما برای افراد مبتلا به کم فشاری خون حرفمان را پس می‌گیریم چون اگر شما مبتلا به فشار خون پایین باشید باید میزان مصرف سدیم را که اغلب از طریق نمک خوراکی تامین می‌شود، بالا ببرید. سعی کنید به هنگام بیرون رفتن از خانه مقداری تنقلات نمکی را همراه خود داشته باشید.

 

از نوشیدنیهای الکلی اجتناب کنید

الکل می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد، بنابراین افراد مبتلا به فشار خون پایین باید از مصرف الکل خودداری کنند. فکر کنم هیچ نیازی به گفتن مضرات الکل برای شما نیست پس به این دلیل هم باید آن را کنار بگذارید.

 

در مورد استفاده از داروها با پزشک صحبت کنید

فشار خون پایین می‌تواند یکی از عوارض جانبی داروها باشد. اگر علائم فشار خون پایین پس از مصرف یک دارو شروع شد، باید در مورد این علائم با پزشک خود صحبت کنید.

 

ضربدری کردن پاها موقع نشستن

ضربدری کردن پاها موقع نشستن فشار خون را افزایش می‌دهد. برای افرادی که فشار خون بالا دارند، این نوع نشستن مشکل‌ساز است. در عوض افرادی که علائم فشار خون پایین دارند، ضربدری کردن پاها با حداقل زحمت، فشار خون را بالا می‌برد.

 

آب بنوشید

مصرف آب بیشتر می‌تواند باعث افزایش حجم خون شود که می‌تواند یکی از علل بالقوه فشار خون پایین باشد. همچنین می‌توانید از کمبود آب جلوگیری کنید و بسیاری از مشکلات دیگر از جمله سر درد ناشی از کم آبی که شرح آن برای شما داده شد.

 

افزایش تعداد وعده‌های غذا

خوردن وعده‌های غذایی کوچکتر و مکرر در طول روز ممکن است به فشار خون پایین کمک کند. این به این دلیل است که وعده‌های کوچکتر به جلوگیری از افت فشار خون مرتبط با خوردن وعده‌های بزرگتر و سنگین‌تر کمک می‌کند.

 

جوراب واریس بپوشید

جوراب واریس به کاهش میزان خونی که در پاها و اندامهای پایینی گیر می‌افتد، کمک می‌کند، بنابراین آن را به جای دیگر بدن منتقل می‌کند. جوراب واریس نیز برای کمک به کاهش فشار و درد ناشی از وریدهای واریسی استفاده می‌شود.

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد

فشار خون پایین و درمان پزشکی

پزشکان به طور معمول موافق هستند که فشار خون پایین فقط در صورت وجود علائم مشکل محسوب می‌شود. فرد مبتلا به فشار خون پایین باید از علائم احتمالی آگاهی داشته باشد و اینکه چه داروهایی ممکن است فشار خون را در هنگام استفاده از آنها کاهش دهد.

 

تجربه کردن هر یک از علائم پایین بودن فشار خون ممکن است یک وضعیت اساسی را نشان دهد که نیازمند توجه و مراقبت پزشکی است. هر کسی که علائم و شواهد شوک را تجربه می‌کند باید به دنبال مراقبتهای فوری پزشکی باشد چون شوک یک مورد اورژانسی تهدید کننده زندگی است.

 

گردآوری:بخش سلامت دخترونه

منابع:drgalb.ir

redmag.ir

infosalamat.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۱۰۴ دیدگاه
 1. cheap cialis 2 ماه قبل

  Hi, can any body help me how to get this video tutorial from this website, I have watched and listen it now but want to down load it.

 2. me suba 1 ماه قبل

  nu8eot Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 3. This is one awesome blog article. Want more.

 4. visit website 1 ماه قبل

  Really informative article.Really thank you! Fantastic.

 5. cung ung lao dong Long An 1 ماه قبل

  Very good blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 6. internet 1 ماه قبل

  Really informative article post.Really thank you! Keep writing.

 7. lash extension cambridge 1 ماه قبل

  wonderful points altogether, you simply gained a brand new reader. What would you suggest in regards to your post that you made some days ago? Any positive?

 8. to learn more 4 هفته قبل

  Say, you got a nice blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 9. www.DoctorArash.com 4 هفته قبل

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw great style and design.

 10. discreet vape pen 4 هفته قبل

  I really liked your blog post.Really looking forward to read more. Keep writing.

 11. low temp vape pen 4 هفته قبل

  You have remarked very interesting details ! ps nice internet site. аАа’аАТ‚аЂТ˜Tis a sharp medicine, but it will cure all that ails you. аАа’аАТ‚б‚Т€Т last words before his beheadding by Sir Walter Raleigh.

 12. click here 4 هفته قبل

  I was recommended this web position by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as rejection one to boot get such detailed concerning my problem. You are amazing! Thanks!

 13. this website 4 هفته قبل

  Thanks for the article post.Really looking forward to read more. Great.

 14. Auto-estima 4 هفته قبل

  Really appreciate you sharing this post.Really thank you! Much obliged.

 15. https://two-movies.name/ 4 هفته قبل

  The text in your content seem to be running off the screen in Opera.

 16. american express 4 هفته قبل

  Super-Duper site! I am loving it!! Will be back later to read some more. I am taking your feeds also.

 17. m88 asia 4 هفته قبل

  This is really interesting, You certainly are a very qualified blogger. I possess joined your rss and enjoy seeking more of one as fantastic post. Also, I have got shared your blog in my myspace!

 18. cialis prezzo generico 4 هفته قبل

  Simply a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. Audacity, more audacity and always audacity. by Georges Jacques Danton.

 19. Viagra Suisse 4 هفته قبل

  Wow, superb weblog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging glance easy. The whole glance of your site is excellent, let alone the content!

 20. no minimum screen printing 4 هفته قبل

  This web site really has all of the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 21. La Manga Club Property 4 هفته قبل

  Thanks for writing such a interesting article, I stumbled onto your site and read a few articles. I like your style of writing

 22. Manifestation Magic Reviews 3 هفته قبل

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for providing this information.

 23. Power Efficiency Guide 3 هفته قبل

  Wow, this paragraph is nice, my younger sister is analyzing such things, so I am going to let know her.

 24. The Lost Ways PDF 3 هفته قبل

  It as best to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will recommend this site!

 25. for more info 3 هفته قبل

  you might have a fantastic weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 26. Sistemy vodoochistki 3 هفته قبل

  This can be a list of phrases, not an essay. you are incompetent

 27. les privat bogor 3 هفته قبل

  Major thanks for the article. Keep writing.

 28. visit website 3 هفته قبل

  Wow, that as what I was seeking for, what a stuff! present here at this blog, thanks admin of this site.

 29. UK SEO 3 هفته قبل

  Say, you got a nice article.Much thanks again. Really Great.

 30. softwarekabaap.com 3 هفته قبل

  Im thankful for the blog article.Thanks Again. Will read on

 31. Is it okay to put a portion of this on my weblog if perhaps I post a reference point to this web page?

 32. 5d diamond painting 3 هفته قبل

  Say, you got a nice article post. Really Great.

 33. Klassicvibes 3 هفته قبل

  Some truly great info, Gladiolus I detected this.

 34. Deedeesblog.com 3 هفته قبل

  Wow, that as what I was exploring for, what a stuff! present here at this webpage, thanks admin of this web site.

 35. Spec Ops Shooting PDF 3 هفته قبل

  It’а†s really a great and helpful piece of information. I’а†m glad that you just shared this helpful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 36. Daftar Bandar Togel Terpercaya 3 هفته قبل

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Thanks Again. Really Cool.

 37. Agen Bola Sbobet 3 هفته قبل

  I truly appreciate this blog. Really Great.

 38. http://139.162.36.184/ 3 هفته قبل

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something which helped me. Thanks!

 39. for more information 3 هفته قبل

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 40. Your article continually have got much of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very imaginative. Thanks again

 41. mp3 download 3 هفته قبل

  This particular blog is no doubt educating and besides factual. I have picked up a bunch of interesting stuff out of it. I ad love to return every once in a while. Thanks!

 42. amazon affiliate program 3 هفته قبل

  Only wanna remark that you have a very nice site, I love the style it really stands out.

 43. Porsche 2 هفته قبل

  I truly appreciate this post. I ave been looking all over for this! Thank goodness I found it on Google. You have made my day! Thx again.

 44. Dong ho orient 2 هفته قبل

  site style is wonderful, the articles is really excellent :

 45. Manifestation Magic PDF 2 هفته قبل

  you make running a blog glance easy. The full glance of your web site is wonderful,

 46. Gao mam nghe 2 هفته قبل

  The text in your content seem to be running off the screen in Opera.

 47. Money Making Crew 2 هفته قبل

  You actually make it appear really easy along with your presentation however I find this matter to be really something

 48. Usefultunde 2 هفته قبل

  MAC MAKEUP WHOLESALE ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 49. air freight quotes 2 هفته قبل

  Recherche voyante horoscope lion gratuit du jour

 50. Mesothelioma 2 هفته قبل

  You completed a number of good points there. I did a search on the subject matter and found the majority of people will go along with with your blog.

 51. for more info 2 هفته قبل

  Thank you a lot and I am having a look ahead to contact you.

 52. this website 2 هفته قبل

  just curious if you get a lot of spam feedback?

 53. 15 Minute Manifestation Review 2 هفته قبل

  Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Awesome.

 54. Wholesale Mac Makeup ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 55. swiss replica watches 2 هفته قبل

  Looking forward to reading more. Great article.Much thanks again. Will read on

 56. index 2 هفته قبل

  There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in features also.

 57. There is noticeably a bundle to know about this. I assume you created specific nice points in functions also.

 58. acheter cialis en ligne 2 هفته قبل

  Thank you for your blog article. Really Great.

 59. LASU Universities Info 2 هفته قبل

  You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not find it. What a great web-site.

 60. 시알리스 가격 2 هفته قبل

  Perfect piece of work you have done, this internet site is really cool with superb info.

 61. Say, you got a nice blog post.Really thank you! Keep writing.

 62. Really enjoyed this blog.Much thanks again. Fantastic.

 63. Milwaukee One Key 2 هفته قبل

  Say, you got a nice blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 64. sildénafil prix en pharmacie 2 هفته قبل

  I see something truly special in this website.

 65. Nigerian News Today 2 هفته قبل

  Thanks so much for the blog post. Fantastic.

 66. vvslikes.com 2 هفته قبل

  Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to inform her.

 67. link 2 هفته قبل

  Lovely just what I was searching for.Thanks to the author for taking his clock time on this one.

 68. official statement 2 هفته قبل

  I truly appreciate this blog. Keep writing.

 69. website 2 هفته قبل

  I truly appreciate this blog post.Really looking forward to read more.

 70. Starting a tax business 2 هفته قبل

  Wow! Thank you! I continuously wanted to write on my site something like that. Can I implement a portion of your post to my site?

 71. motor club or America scam 2 هفته قبل

  this is wonderful blog. A great read. I all certainly be back.

 72. stay at home mom jobs 2 هفته قبل

  site de rencontre gratuit en belgique How do i make firefox my main browser for windows live messenger?

 73. download mp3 2 هفته قبل

  Major thanks for the post.Thanks Again. Will read on

 74. blog 2 هفته قبل

  That is the very first time I frequented your web page and so far?

 75. les privat ke rumah 2 هفته قبل

  I will right away seize your rss as I can at find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you ave any? Please let me realize in order that I could subscribe. Thanks.

 76. bo dam 2 هفته قبل

  placing the other person as webpage link on your page at suitable place and other person will also do similar in favor of

 77. Best wireless gaming headsets 2 هفته قبل

  So good to find someone with genuine thoughts

 78. Power Efficiency Guide Review 1 هفته قبل

  This particular blog is without a doubt awesome and also amusing. I have found a lot of interesting stuff out of it. I ad love to visit it again soon. Thanks!

 79. Thiet Bi Giam Sat Hanh Trinh 1 هفته قبل

  Say, you got a nice article.Really thank you! Really Great.

 80. smart motor viettel 1 هفته قبل

  more enjoyable for me to come here and visit more often.

 81. CBD 1 هفته قبل

  Thanks so much for the post.Really looking forward to read more. Great.

 82. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 83. Du lich viet 1 هفته قبل

  WOW emphatically what I was looking representing. Came here by thorough on behalf of other

 84. Naga Poker 1 هفته قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is extremely good.

 85. produccion musical bogota 1 هفته قبل

  I recommend to you to visit a site on which there are many articles on this question.

 86. more information 1 هفته قبل

  This website was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks a lot!

 87. fake ultrasound 1 هفته قبل

  This can be a really very good study for me, Should admit which you are a single of the best bloggers I ever saw.Thanks for posting this informative write-up.

 88. for more information 1 هفته قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for providing these details.

 89. TorchBankz 1 هفته قبل

  I’а†ll immediately snatch your rss feed as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognise so that I may subscribe. Thanks.

 90. Health Trumpet 1 هفته قبل

  I’а†ve recently started a web site, the info you provide on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 91. There is clearly a bundle to identify about this. I believe you made some good points in features also.

 92. Im grateful for the post.Really thank you! Really Great.

 93. How to make money online 6 روز قبل

  Saved as a favorite, I really like your blog!

 94. smart fitness watches 3 روز قبل

  This is my first time pay a quick visit at here and i am truly happy to read all at alone place.

 95. to read more 3 روز قبل

  Spot on with this write-up, I actually believe this website needs far more attention. I all probably be returning to read more, thanks for the advice!

 96. click here 3 روز قبل

  Normally I don at learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite great post.

 97. to learn more 3 روز قبل

  I think other website proprietors should take this web site as an model, very clean and great user pleasant style and design.

 98. Here 3 روز قبل

  This web site really has all the information and facts I needed concerning this subject and didn at know who to ask. |

 99. Looking forward to reading more. Great blog article.Much thanks again. Fantastic.

 100. bObsweep Standard review 2 روز قبل

  this is now one awesome article. Really pumped up about read more. undoubtedly read onaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАТ’аЂа†

 101. this website 2 روز قبل

  Say, you got a nice post.Really thank you! Great.

 102. Limo Service Toronto 2 روز قبل

  Look forward to checking out your web page for a second time.

 103. vehicle warranty reviews 2 روز قبل

  Simply wanna remark that you have a very decent web site , I love the style and design it actually stands out.

 104. online casinos 1 روز قبل

  Very neat article.Thanks Again. Great. porno gifs

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید