کم کاری مادرزادی تیروئید چیست؟

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

 

کم کاری مادرزادی تیروئید

 

 

این بیماری در اثر کم کاری غده تیروئید در کودکان ایجاد می‌شود. این غده در ناحیه گردن قرار گرفته است و هورمونی (ماده شیمیایی)به نام تیروکسین تولید می‌کند که برای رشد و تکامل تمامی اعضای بدن بویژه سیستم عصبی ضروری است. بسیاری از مراحل رشد و نمو مغز در دوران پس از تولد (نوزادی) ادامه دارد از آنجایی که برای بدست آوردن بهره هوشی طبیعی به مقادیر کافی از هورمون تیروئید تا ۳ سالگی نیاز است. در کم کاری مادرزادی تیروئید سطح هورمون تیروکسین کمتر از میزان طبیعی است و لذا رشد و نمو طبیعی مغز کودک کافی نمی‌باشد و خسارات جبران‌ناپذیری خصوصاً به مغز کودک وارد می‌سازد.


 

علائم این بیماری چیست؟

 

در ابتدای تولد این بیماری هیچ علامتی از خود ندارد و با دیدن نوزاد قابل تشخیص نمی‌باشد بنابراین علائم بیماری در اغلب موارد دیر ظاهر شده و با افزایش سن شیرخوار علایم بتدریج قابل مشاهده می‌شوند و در واقع هنگامی علائم بیماری را می‌بینیم که آثار سوء خود را به جای گذاشته است. برخی از آنها عبارتند از: زردی طول کشیده – یبوست – پوست سرد و خشک و رنگ پریده – زبان بزرگ و گریه خشن- فتق نافی و رشد با تاخیر.

 


چگونه می‌توان کم کاری مادرزادی تیروئید را زود تشخیص داد؟

 

تشخیص زودهنگام تنها با انجام آزمایش امکان‌پذیر است. در روزهای سوم تا پنجم بعد از تولد با (تهیه چند قطره خون از پاشنه پای نوزاد) می‌توان به احتمال وجود بیماری پی برد. این آزمون بدون درد می‌باشد و هیچگونه خطری برای نوزاد در بر ندارد.

 

شناسایی زود هنگام این بیماری و درمان به موقع آن نجات دهنده فرزند شما از عقب‌ماندگی ذهنی و آسیب جدی مغزی است.

 


درمان آن چیست؟

 

بعد از اینکه مشخص شود غده تیروئید نوزاد کم کار است بلافاصله توسط پزشک داروی خوراکی برای وی تجویز می‌شود و نیاز به بستری در بیمارستان ندارد و تقریباً همه کودکان بیماری که زودهنگام تشخیص داده شده و تحت درمان به موقع و مناسب قرار می‌گیرند از رشد و نمو و بهره هوشی طبیعی برخوردار خواهند شد.

 

بهمین جهت برنامه کشوری غربالگری کم کاری مادرزادی تیروئید در مراکز بهداشتی درمانی برای کنترل این بیماری اجرا می‌گردد.

 

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید