مثلث رشد قیمت در بازار خودرو

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

  اخباراقتصادی ,خبرهای  اقتصادی, بازار خودرو

.در حالی افزایش نرخ ارز و نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال موجب شده است بازار خودرو کشور رشد قیمت را تجربه کند که کارشناسان وجود دلالی در بازار را عامل موثر دیگری در افزایش قیمت خودروهای داخلی عنوان می‌کنند.

 به گزارش  دنیای اقتصاد ؛بنا به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت براساس سازوکار تعیین قیمت خودرو، با هر نوسانی در قیمت دلار، قطعا تغییراتی در قیمت خودروها نیز صورت خواهد گرفت. باوجود این تاکنون افزایشی در قیمت داخلی‌ها به‌دلیل نظارت شورای رقابت بر قیمت‌گذاری صورت نگرفته است؛ این در شرایطی است که جو روانی افزایش نرخ دلار همچنان بازار را تحت‌تاثیر قرار داده است. برهمین اساس رضا شیوا طی هفته جاری اعلام کرد تا اردیبهشت سال آینده تغییری در قیمت خودروها صورت نخواهد گرفت. از آنجا که خودروسازان به خواست خود نمی‌توانند تغییری در قیمت محصولات خود اعمال کنند، اما بازار به تحولات نرخ ارز واکنش نشان داده است و شاهد رشد قیمت‌ها در بازار به‌صورت اندک هستیم.

 

در این بین اما به‌نظر می‌رسد، نزدیک شدن به ماه‌های آخر سال نیز عامل موثر دیگری در رشد قیمت‌ها است؛ بر همین اساس کارشناسان پیش‌بینی تغییر و تحولات بیشتر در قیمت را طی ماه‌های آتی مطرح می‌کنند؛ چراکه با نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی، تقاضا در بازار روند صعودی به خود خواهد گرفت و همین موضوع زمینه‌ساز افزایش قیمت خودروها می‌شود.

 

اما آنگونه که به‌نظر می‌رسد، فارغ از دو موضوع ذکر شده، بحث رواج دلالی نیز موجب شده خودروهای داخلی با رشد قیمت مواجه شوند. به گفته برخی از فعالان بازار، خودروسازان به‌منظور جذب نقدینگی تعداد زیادی خودرو خارج از سیستم فروش خود به نمایندگی‌ها می‌دهند که این امر شرایط شکل‌گیری دلالی نوین در بازار را رقم زده است؛ بنابراین برخی از نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز نقش جدی در تعیین قیمت خودروها در بازار دارند. این موضوع در شرایطی مطرح می‌شود که عرضه خودرو به بازار روند مطلوبی پیدا کرده است.

 

در این بین اما فعالان بازار از افزایش قیمت خودروهای وارداتی نیز خبر می‌دهند. کارشناسان بر این باورند که افزایش قیمت خودروهای خارجی به‌دلیل افزایش نرخ دلار صورت گرفته است. از آنجا که قیمت ارز طی یک‌ماه گذشته روندی صعودی داشته است برخی از کارشناسان این افزایش قیمت را در پی بار روانی ایجاد شده در بازار می‌دانند، عاملی که موجب افزایش تقاضا برای خرید خودرو در بازار شده است. با وجود این، افزایش نرخ دلار در یک ماه اخیر عاملی شده تا برخی از وارد‌کنندگان خودرو از فروش خودروهای خود ممانعت کنند؛ در این بین، برخی از وارد‌کنندگان نیز با افزایش دو تا ۱۰ میلیون تومانی اقدام به فروش خودروهای خود می‌کنند.

 

افزایش قیمت برخی از داخلی‌ها

سری به بازار بزنیم و ببینیم اوضاع به چه شکل است و نمودار قیمت‌ها در چه وضعی قرار دارد. بنا به گفته فعالان بازار، هم‌اکنون پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V8 نیز این هفته از نوسان قیمت در امان نماند؛ به‌نحوی‌که ۲۰۰ هزار تومان گران شد. این محصول در حال حاضر قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان دارد. از بازار پژو ۴۰۵ اما خبر می‌رسد این محصول با توجه به افزایش ۱۰۰ هزار تومانی که داشته، در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. اما دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 نیز طی هفته جاری تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 

نمایشگاهداران خودرو پایتخت اما در مورد رانا (محصول ملی ایران خودرو) نیز تاکید می‌کنند که این محصول نیز تحت‌تاثیر تحولات بازار قیمتش طی هفته جاری، ۲۰۰هزار تومان افزایش یافته است و هم‌اکنون ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود. در حالی این خودرو با افزایش قیمت مواجه شده که آمار تولید آن طی هشت ماه امسال کاهشی بوده است. از رانا که بگذریم، تیبا هم بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر قیمتی معادل ۲۵ میلیون تومان در بازار دارد.

 

فعالان بازار اما در مورد پراید نیز خبر از تثبیت قیمت می‌دهند. به گفته آنها، پراید در مدل ۱۳۱ قیمتی برابر با ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول طی هفته جاری تثبیت قیمت داشته است. از سوی دیگر پراید در مدل ۱۱۱ نیز طی هفته جاری ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون با همان قیمت ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خود به فروش برسد. از پراید که بگذریم، سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات هم‌اکنون ۹۱ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با ۷۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد.

 

در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰ در مدل E2 با افزایش قیمت مواجه شد. بر این اساس، این خودرو طی هفته جاری ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر ۴۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. تندر اتومات هم که در ایران خودرو به تولید می‌رسد، در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد.

 

همچنین پارس تندر نیز در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان داشته و این موضوع نشان از تثبیت قیمت خودرو موردنظر دارد. از سوی دیگر اما ساندرو نیز که به‌نوعی مدل‌هاچ بک تندر-۹۰ به‌شمار می‌رود، در حال حاضر قیمتی برابر با ۵۳‌میلیون تومان دارد و این موضوع از افزایش قیمت خودرو موردنظر حکایت می‌کند. به گفته فعالان بازار، دلیل افزایش قیمت ساندرو، عرضه محدود آن به بازار است که اجازه نمی‌دهد عرضه و تقاضای این محصول به تعادل رسیده و قیمتش منطقی‌تر شود.

 

افزایش قیمت خودروهای‌وارداتی

نگاهی هم اما به بازار خودروهای وارداتی بیندازیم که این هفته اتفاقا با افزایش قیمت در برخی محصولات مواجه شده است. گفته می‌شود افزایش نرخ دلار تاثیرات خود را بر قیمت این خودروها برجای گذاشته است؛ در این بین محدودیت‌های موجود بر سر راه ثبت‌سفارش و شماره‌گذاری برخی خودروها، نیز دلیل دیگری بر افزایش قیمت خودروهای موردنظر است. به گفته فعالان بازار، درحال حاضر تویوتا کمری هیبریدی قیمتی برابر با ۲۳۲ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول دو‌میلیون تومان دیگر در ادامه روند افزایش قیمت خود، گران شده است. همچنین تویوتا در مدل RAV4 نیز حدود ۲ میلیون تومان گران شده و در حال حاضر برای خرید آن باید ۲۵۷ میلیون تومان هزینه کرد. با این حال اما قیمت تویوتا پریوس هیبریدی تغییر خاصی نکرده و در حال حاضر ۱۵۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد. لکسوس مدل NX هم در حال حاضر ۳۶۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد که نشان از افزایش قیمت دو میلیون تومانی این خودرو دارد.

 

در بین دیگر خودروها اما کیا سراتو با قیمتی معادل ۱۴۸ میلیون تومان عرضه می‌شود که نشان از افزایش یک میلیون تومانی خودروی مدنظر دارد. اپتیما نیز ۲۰۵ میلیون تومان قیمت دارد. اسپورتیج نیز ۱۸۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین برای خرید النترا نیز باید ۱۳۵ میلیون تومان هزینه کرد که این موضوع از افزایش قیمت خودرو مدنظر حکایت دارد. برای خرید توسان نیز ۱۹۵ میلیون تومان باید هزینه کرد.

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید