مردی با این خصوصیات، مرد ایده آل دختران ایرانی است!

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

مرد ایده آل

ازدواج مهم ترین مرحله در زندگی هر دختر و پسری است‎

 

ازدواج مهم ترین مرحله در زندگی هر دختر و پسری است. در این مقاله قصد داریم شما را با خصوصیات یک مرد ایده آل در نظر دختران ایرانی آشنا کنیم.

مدت‌‌هاست مسئولان خبر از کاهش آمار ازدواج می‌دهند و عده‌ای این کاهش را دلیل تغییر اهداف زندگی دختران و معیارهای آن‌ها برای ازدواج می‌دانند و با اصطلاح سخت‌گرفتن در مورد این معیارها صحبت می‌کنند. این گروه عموماً بر این اعتقادند که گرایش دختران به دانشگاه و حضور اجتماعی آن‌ها باعث بروز هویتی شده که امکان پذیرش هر مردی را در زندگی خود ندارند و همواره به دنبال فردی در سطح خود یا حتی بالاتر هستند و به دلیل پیچیدگی‌های راه پیشرفت پسران از جمله تحصیلات، سربازی، اشتغال و درآمد مناسب، دختران با داشتن جایگاه مناسب نمی‌توانند با همتایان خود ازدواج کنند. حال سؤال اینجاست که مرد ایده‌آل و مرد مناسب ازدواج از نظر دختران چه ویژگی‌هایی دارد؟
 
شکل‌گیری ارزش‌های مادی برای ازدواج
همسر ایده‌آل به معنای تصوری که جوانان از ویژگی‌های فرد موردنظرشان جهت ازدواج در ذهن خود می‌سازند، به کار می‌رود. در واقع وقتی از معیارهای ازدواج صحبت می‌کنیم، منظور همان تصورات ذهنی فرد از همسر مطلوبش است. دکتر احمدنیا؛ جامعه‌شناس و عضو هیأت مدیره انجمن جامعه‌شناسی ایران در مورد تحقیقی در سطح تهران در رابطه با معیار ازدواج جوانان تصریح کرد که هم دختران و هم پسران ظاهر و ثروت را در اولویت‌ها مطرح می‌کردند. ارزش‌های مادی در هر دو جنسیت شکل گرفته است. در این پژوهش معیارهای ایده‌آل برای ازدواج را پرسیدم و همه افراد ابعاد معنوی، صداقت، ایمان و پاکدامنی را بیان کردند، اما در عمل برای پسران در درجه اول زیبایی ظاهری و در رتبه‌های بعدی ثروت دختر اهمیت داشت و دختران ثروت را در اولویت قرار می‌دادند و ظاهر را در اولویت دوم می‌گذاشتند.
 
مردان نیز برای زنان ابژه جنسی شده‌اند
از طرفی دکتر شالچی، عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی معتقد است که امروزه زنان هم فاعلیت‌شان زیاد شده است. البته تاحدی هم فرهنگ جهانی به این سو حرکت کرده است. فیلم‌ها یا تبلیغات بازرگانی را که نگاه کنیم، برخلاف دهه‌های گذشته که صرفاً زن در مقام ابژه جنسی قرار می‌گرفت، مرد هم در مقام ابژه جنسی قرار می‌گیرد. این امر نشان می‌دهد که زنان هم در حوزه عمومی هر چه بیشتر به مردان به‌عنوان یک ابژه جنسی نگاه می‌کنند. همین نگاه باعث شده مردان هم سعی داشته باشند ابژه‌های جنسی خوبی برای زنان باشند. مثلاً بخشی از اقبال گسترده پسرهای ایرانی به بدن‌سازی ناشی از همین نگاه جنسی زنان به مردان است.
 
اخلاق، مهم‌ترین معیار دختران
همانطور که نتایج تحقیقات احمدنیا نشان می‌داد، زمانی که معیارهای ازدواج پرسیده می‌شود همه افراد ابعاد معنوی را بیان می‌کنند اما بسیاری از دختران معقدند این معیارها صرفاً برای همسر مناسب بیان می‌شود و طبیعتاً مرد ایده‌آل ویژگی‌های بسیار برتری دارد.

منصوره، ۳۳ ساله و دارای مدرک کارشناسی ریاضی محض است. او در مورد ویژگی‌های مورد نظرش برای انتخاب همسر مناسب می‌گوید: «مهربون، صمیمی، محکم (طوری که بشه بهش تکیه کرد)، خوش‌رو، شوخ، اهل مدارا، صبور و هرچه خوبی را داشته باشد. از نظر ظاهر تا حد معمول باشد که به دل بشیند».

ترلان، ۲۲ ساله، معلم و دانشجوی ژنتیک معتقد است: «از نظر خلقیات آدمیزاد ناخودآگاه تمام حسن‌های رفتاری را دوست دارد؛ مهر و محبت، ادب و نزاکت، صبر و شکیبایی (دیر عصبانی شدن) مخصوصاً این‌که پدر من به‌خاطر دیابت زود عصبانی می‌شود و این قضیه در ذهنم پررنگه، تعادل روانی، صداقت، انجام دادن واجبات مثل خودم نه کمتر نه خیلی بیشتر و جدی‌تر (در حد نماز و روزه)».

در زمینه خلقیات تأکید بسیاری از دختران روی عصبی نبودن مرد است. سونا، ۳۲ ساله، دارای مدرک کارشناسی ارشد آموزش زبان آلمانی می‌گوید: «مرد باید تا حدی مهربون و صبور باشد. مرد عصبی به هیچ دردی نمی‌خورد. در هر شرایطی آداب معاشرت را رعایت کند».

فائزه ۲۱ ساله هم معتقد است: «مرد باید صبور، مسئولیت‌پذیر، شجاع و انتقادپذیر باشه. عجول و لوس نباشه. صادق باشه؛ این‌که قبل از ازدواج چی بوده مهم نیست، ولی بعدش حتماً باید با هم صادق باشیم. متعهد باشه یعنی وقتی قولی داد، پاش بایسته، مثلاً همسرت قول می‌ده در سخت‌ترین لحظه‌ها کنارت باشه، ولی نباشع یعنی متعهد نبوده».
 
مردی که خیانت نکند
اهمیت موضوع خیانت نیز در صحبت‌های دختران شنیده می‌شود؛ به‌طوری‌که بهدخت ۲۱ ساله و دانشجوی مهندسی عمران اهمیت ویژه‌ای برای تعهد قائل شده و می‌گوید: «در روزهایی که خیانت یک مسأله فراگیر شده این موضوع برایم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تا زمانی که مطمئن نشوم که به اصول اخلاقی پایبند نیست نمی‌توانم با مردی ازدواج کنم. بقیه موارد مثل شغل و درآمد و تحصیلات و خانواده در حد متوسط برایم قابل قبول است، فقط و فقط تعهد و پایبندی به مسائل اخلاقی‌اش برایم خاص و ویژه است».

 

مرد ایده آل از نظر خانمها

اخلاق، مهم‌ترین معیار دختران‎ برای یک همسر ایده آل می باشد

 

تعاریف مختلف از وضعیت مالی متوسط
براساس پژوهش احمدنیا ثروت مهم‌ترین معیار ازدواج دختران در تهران شناخته شده است. در این رابطه بسیاری از دختران معتقدند وضعیت مالی و درآمدی مرد باید در حد متوسط باشد اما در بررسی‌های جدی‌تر تعریف متوسط از دید هرکدام متفاوت است.

ترلان، ۲۲ ساله می‌گوید: «به نظرم اگر دختر در سطح متوسط مالی بزرگ شده پسر هم نباید از او کمتر باشد چون بعداً در زندگی توقعاتی در حد معمول دارد که اگر برآورده نشود، ناخودآگاه تأثیر منفی می‌گذارد. ایده‌آل از نظر مالی برای من در همین حد است».

حوریه، ۲۵ ساله و شاغل نیز معتقد است: «مرد باید از شرایط کاری متعادل و بیمه برخوردار باشد و ظاهری متناسب داشته باشد. چون الان در جامعه این موارد همه‌گیر شده و معمولاً کار و ظاهر را در کنار هم قبول می‌کنند».

سونا ۳۲ ساله با تأکید بر این‌که بسیاری از زوج‌ها در ابتدای ازدواج ناخواسته صاحب فرزند می‌شوند، می‌گوید: «وضعیت مالی حداقل طوری باشد که بتواند زندگی خودش، همسرش و یک بچه را تأمین کند. مردی که نتواند خرج خودش و همسرش را بدهد، چطور می‌تواند بچه‌دار شود؟!»
 
تعریف زیبایی ظاهر از نظر دختران
ترلان ۲۲ ساله ظاهر را جزو معیارهای ایده‌آل خود قرار نمی‌دهد. او می‌گوید: «از نظر ظاهر فکر می‌کنم جنس مذکر همین که به دل بشیند کافیست یا کمی جذابیت داشته باشد. به هر حال در ایده‌آل‌هایم هیچ‌وقت به جزئیات ظاهر توجه نکردم. بیشتر به خوش‌پوشی و مرتب بودن دقت کردم». اما سونا، ۳۲ ساله خوش لباس و خوشتیپ بودن را برای ظاهر مرد مناسب می‌داند.

طاهره ۲۶ ساله و کارمند بانک از ظاهر همسرش تنها قد بلند برایش ملاک است و می‌گوید: «هیچ‌وقت ظاهر برام مهم نبوده. چون خودم قد بلندی دارم تنها به قد بلند خواستگارانم توجه می‌کردم».

 

عدم‌ دخالت خانواده مرد، معیاری قابل تأمل
بسیاری از دختران بر اهمیت ویژگی‌های خانواده مرد در انتخاب همسر تأکید دارند و معتقدند دو خانواده باید با هم تناسب داشته باشند اما عموماً ترجیح می‌دهند خانواده در زندگی‌شان دخالتی نداشته باشد. فائزه ۲۱ ساله می‌گوید: «خانواده فرد باید به شکلی باشند که در مسائل زناشویی دخالت نکنند و نظر ندهند. خلافکار نباشند. معتاد نباشند. از پسرشان حمایت مالی بکنند. عروس را واقعاً دوست داشته باشند نه ظاهری. بیشتر از وظیفه‌ام از من توقع نداشته باشند. مثلاً وظیفه ندارم در خانه‌شان کار کنم. وظیفه من همان وظایف شوهرم است».

ترلان، ۲۲ ساله هم معتقد است: «خانواده همسرم از نظر تحصیلات و فرهنگ باید تقریباً هم‌کفه خانواده خودم باشند؛ مثلا اگر در خانواده ما مردسالاری است (نه به شکل زننده) مثل خانواده‌های سنتی، آنجا هم همین باشد. چون من یاد نگرفتم امور خانه را در دستم بگیرم و همیشه به‌عهده پدرم بوده و من تقریباً به سبک مادرم بزرگ شدم. خانواده منطقی و پرمحبتی داشته باشند. از نظر مذهبی هم به نظرم باید کاملاً مشابه باشیم یا حداقل تفاوت‌ها خیلی جزئی باشد».
 
بر اساس معیارهای تضمین‌ کننده سلامت ازدواج کنید
شیرین احمدنیا معتقد است که نسل جوان انتخاب‌گرتر و فعالانه‌تر در مسیر زندگی خود تأثیرگذاری می‌کنند و در همسرگزینی دامنه انتخاب‌شان وسیع‌تر شده است. سطح سواد در جامعه ما در چند دهه اخیر برای هر دو جنس افزایش پیدا کرده، اما برای دختران شتاب بیشتری داشته است. از طرفی با ورود دختران به عرصه تحصیلات تکمیلی مواجه هستیم که به دلیل گسترش حضور دختران، حتی در برخی رشته‌ها مانند پزشکی سهمیه‌بندی قایل شده‌اند. بنابراین با نسل جدیدی از دختران مواجه هستیم که تحصیل‌کرده هستند و در نتیجه ایده‌آل‌های‌شان تغییر کرده است.

این جامعه‌شناس به توصیه در خصوص معیارهای صحیح ازدواج پرداخت و تصریح کرد که توصیه ما به ازدواج با شریک زندگی مناسب بر اساس معیارهای تضمین‌کننده سلامت افراد است. از هر کسی بپرسید که بهترین معیارهای ازدواج چیست، همه را به جز سلامت مطرح می‌کند. در حال حاضر باید نگران سلامت افرادی باشیم که در تجرد می‌مانند یا وارد رابطه‌های کاذب می‌شوند. نتایج پژوهش‌ها نشان داده است که افراد متأهل نسبت به افراد مجرد سالم‌تر هستند؛ زیرا انواع مکانیسم‌ها به سلامت کمک می‌کنند؛ البته در شرایطی که انتخاب درستی صورت گرفته باشد. باید کمک کنیم ازدواج‌ها با مبانی درستی انجام شود. در جامعه‌شناسی بر عوامل افزایش‌دهنده شانس موفقیت در ازدواج تأکید می‌کنیم تا با این روش آمار طلاق کاهش یابد. اگر می‌خواهیم با مسأله نسبت‌های فزآینده تجرد ناخواسته مقابله کنیم، باید فکر کنیم که چرا فرد تمایل به ازدواج ندارد و باید تلاش کنیم نگرش‌ها نسبت به ازدواج تغییر مثبت کند و ترس‌ها و نگرانی‌های فعلی از بین برود.

منبع : mehrkhane.com
 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۱۰ دیدگاه
 1. Latashia 1 ماه قبل

  I got this web site from my friend who informed me concerning this website and now this time I am browsing this
  website and reading very informative articles at this
  time.

 2. bit.ly 1 ماه قبل

  Welcome to Morris Heating & Cooling Inc.

 3. Christel 1 ماه قبل

  I’m extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did
  you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing,
  it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

 4. http://tinyurl.com/y4m44mdc 1 ماه قبل

  You are so awesome! I do not suppose I’ve read anything like that before.

  So wonderful to find somebody with a few unique thoughts on this subject.

  Really.. many thanks for starting this up.
  This website is something that is needed on the web, someone with a little originality!

 5. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  I am really thankful to the holder of this web page who has shared
  this fantastic article at at this time.

 6. Manie 1 ماه قبل

  you are truly a excellent webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It seems that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork.
  you have done a excellent process in this subject!

 7. Astra Investimentos 1 ماه قبل

  Does your website have a contact page? I’m
  having problems locating it but, I’d like to
  shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog
  you might be interested in hearing. Either way, great site and I
  look forward to seeing it expand over time.

 8. http://tinyurl.com/y34w5frr 1 ماه قبل

  I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed
  about my trouble. You are amazing! Thanks!

 9. May 1 ماه قبل

  I like the helpful info you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 10. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s
  on a completely different topic but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colors!

 11. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Excellent site. A lot of useful info here. I am sending it to
  several pals ans also sharing in delicious. And certainly,
  thanks to your sweat!

 12. Gracie 1 ماه قبل

  Wow! Finally I got a blog from where I be able to truly obtain useful data regarding my study and knowledge.

 13. Andre 1 ماه قبل

  I just couldn’t depart your web site before suggesting that I really loved the usual info a person provide to your guests?

  Is going to be again ceaselessly in order to check out new posts

 14. Phillis 1 ماه قبل

  Hi, yeah this paragraph is in fact pleasant and I have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 15. tinyurl.com 1 ماه قبل

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate
  to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking
  and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group.
  Talk soon!

 16. Aida 1 ماه قبل

  I’m curious to find out what blog platform you have
  been utilizing? I’m experiencing some small security problems with my latest website and I would like to find
  something more risk-free. Do you have any solutions?

 17. http://tinyurl.com/y4mubpwl 1 ماه قبل

  Great weblog right here! Additionally your website so much
  up fast! What host are you the usage of? Can I am
  getting your affiliate hyperlink for your host? I desire my website loaded up as quickly as yours
  lol

 18. http://tinyurl.com/yyoksxog 1 ماه قبل

  You’re so cool! I don’t think I have read through something like that
  before. So good to discover someone with some original thoughts on this subject.
  Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a bit
  of originality!

 19. Debra 1 ماه قبل

  great issues altogether, you simply received a brand new reader.
  What may you suggest about your publish that you simply made a few
  days in the past? Any certain?

 20. Kathi 1 ماه قبل

  And that is an funding risk worth taking.

 21. Carissa 1 ماه قبل

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had
  to tell someone!

 22. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hello, just wanted to mention, I loved this article.
  It was funny. Keep on posting!

 23. Ned 1 ماه قبل

  I’m really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A few of my blog audience have complained about my site not working correctly
  in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help
  fix this problem?

 24. http://tinyurl.com/yyx2knfk 1 ماه قبل

  A person necessarily help to make significantly articles I would state.
  This is the very first time I frequented your web page and so far?

  I amazed with the research you made to create this actual post
  amazing. Wonderful task!

 25. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  Howdy! This blog post could not be written any better! Going through this article reminds me
  of my previous roommate! He continually kept talking about this.
  I will forward this article to him. Pretty sure he’s going to have a great
  read. Thank you for sharing!

 26. http://tinyurl.com/y2plzr9b 1 ماه قبل

  Wonderful site. Lots of useful info here. I am sending it to some buddies
  ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your sweat!

 27. Daniel Valente Dantas 4 هفته قبل

  What’s up to every one, it’s actually a nice for me to
  go to see this site, it contains valuable Information.

 28. Sasha 4 هفته قبل

  Excellent post but I was wanting to know if you
  could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could
  elaborate a little bit further. Bless you!

 29. Daryl 4 هفته قبل

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off
  topic but I had to tell someone!

 30. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hi there, I log on to your new stuff regularly.
  Your writing style is awesome, keep doing what you’re doing!

 31. Jacklyn 4 هفته قبل

  I read this piece of writing fully concerning the resemblance
  of latest and earlier technologies, it’s amazing article.

 32. Umanizzare 4 هفته قبل

  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs
  I stumbleupon every day. It will always be useful to read through content from
  other writers and use something from other sites.

 33. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I was excited to find this great site. I want to to thank you for ones
  time for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I
  have you saved as a favorite to see new information on your website.

 34. Delia 4 هفته قبل

  Excellent goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to
  and you’re just extremely fantastic. I actually like what you have obtained
  here, really like what you’re stating and the way in which by which you assert it.

  You make it enjoyable and you continue to take care of to stay it
  wise. I can’t wait to read far more from you. This is actually a great site.

 35. Fernanda Tórtima 4 هفته قبل

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?

  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any feed-back would be greatly appreciated.

 36. tinyurl.com 4 هفته قبل

  You actually make it appear really easy along with your presentation however
  I find this matter to be actually one thing that I feel I’d
  by no means understand. It kind of feels too complex and very large for me.
  I’m having a look forward to your next submit, I’ll try to
  get the cling of it!

 37. Rocky 4 هفته قبل

  Simply wish to say your article is as amazing.

  The clearness in your post is just spectacular and i could
  assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming
  post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 38. Cathern 4 هفته قبل

  Excellent article. Keep writing such kind of info on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You’ve performed a fantastic job. I will certainly
  digg it and for my part recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this website.

 39. Madonna 4 هفته قبل

  Yes! Finally someone writes about ig.

 40. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly loved surfing around your
  weblog posts. After all I’ll be subscribing
  on your rss feed and I am hoping you write once more very soon!

 41. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  Great delivery. Solid arguments. Keep up the amazing
  spirit.

 42. http://tinyurl.com/yxlhzkz3 4 هفته قبل

  Hi, I read your blogs daily. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

 43. tinyurl.com 4 هفته قبل

  No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she wants to
  be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 44. tinyurl.com 4 هفته قبل

  It’s hard to find educated people on this topic, however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 45. tinyurl.com 4 هفته قبل

  What i don’t realize is actually how you are no longer
  really much more neatly-liked than you might be now.
  You are very intelligent. You realize thus considerably on the subject of this matter,
  produced me personally consider it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women aren’t interested unless it’s something to accomplish with Lady gaga!
  Your own stuffs nice. Always deal with it up!

 46. Penny 4 هفته قبل

  Good day! This post couldn’t be written any better! Reading through this post
  reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this page to him. Fairly certain he
  will have a good read. Thank you for sharing!

 47. Solomon 4 هفته قبل

  Hello, just wanted to mention, I loved this post.
  It was funny. Keep on posting!

 48. http://tinyurl.com/y43hne7d 4 هفته قبل

  Hi there, I found your web site by way of Google while
  searching for a comparable matter, your site got here
  up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply changed into aware of your weblog thru
  Google, and located that it is truly informative. I’m going to be careful for brussels.
  I’ll be grateful when you proceed this in future. A lot of other folks might
  be benefited out of your writing. Cheers!

 49. Noel 4 هفته قبل

  hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything
  new from right here. I did however expertise a few technical points using this website, as
  I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining,
  but sluggish loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and can damage your quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Well I’m adding
  this RSS to my e-mail and could look out for much more of your
  respective interesting content. Make sure you
  update this again soon.

 50. tinyurl.com 4 هفته قبل

  This article is really a good one it assists new the web viewers, who are
  wishing for blogging.

 51. tinyurl.com 4 هفته قبل

  This is my first time pay a quick visit at here and i am genuinely impressed to read everthing at single place.

 52. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  I know this web page offers quality dependent
  posts and extra data, is there any other web site which offers these kinds of
  data in quality?

 53. Nida 4 هفته قبل

  Hello, i feel that i noticed you visited my weblog thus i got here to return the choose?.I am attempting to in finding things to improve
  my website!I suppose its adequate to use some of your ideas!!

 54. Daryl 4 هفته قبل

  Pretty! This has been an extremely wonderful post.
  Thank you for supplying this information.

 55. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished
  to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 56. Vanita 4 هفته قبل

  hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new
  from right here. I did however expertise several technical
  issues using this site, since I experienced to reload the site many times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will
  sometimes affect your placement in google and could damage your
  quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for
  much more of your respective intriguing content. Make
  sure you update this again very soon.

 57. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a
  blog that’s both equally educative and amusing, and without
  a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is
  something too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning
  this.

 58. Crystal 4 هفته قبل

  I believe everything typed made a lot of sense. But, think about this, suppose you wrote a catchier title?
  I am not suggesting your content is not solid, but what if you added
  a post title to possibly get folk’s attention? I mean مردی با این خصوصیات، مرد
  ایده آل دختران ایرانی است! – دخترونه
  is a little boring. You might look at Yahoo’s front page and watch how they create news titles to get people interested.
  You might add a related video or a picture or two to get people interested about what
  you’ve got to say. In my opinion, it would bring your blog a little
  bit more interesting.

 59. Mário Pagnozzi Júnior 4 هفته قبل

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site,
  because i wish for enjoyment, as this this web site conations truly nice funny material too.

 60. http://tinyurl.com/y3gx3szt 4 هفته قبل

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came
  to look it over. I’m definitely loving the information. I’m
  book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and terrific design.

 61. http://tinyurl.com/y5yueuhg 4 هفته قبل

  I was wondering if you ever considered changing the
  structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

 62. Miranda 4 هفته قبل

  Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s
  website link on your page at suitable place and other person will
  also do same for you.

 63. tinyurl.com 4 هفته قبل

  You have made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue
  and found most individuals will go along with your views on this website.

 64. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  Every weekend i used to visit this web site, because i want
  enjoyment, for the reason that this this site conations actually nice funny information too.

 65. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hi, I read your blog like every week. Your writing style is awesome, keep doing what
  you’re doing!

 66. Umanizzare 4 هفته قبل

  Remarkable! Its really amazing post, I have got much clear
  idea on the topic of from this post.

 67. Leilani 4 هفته قبل

  I need to to thank you for this very good
  read!! I definitely enjoyed every bit of it.
  I have you bookmarked to check out new things you post…

 68. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post
  to let you know. The design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 69. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Simply wish to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is simply great and i could
  assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date
  with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 70. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Thanks in support of sharing such a nice thought, article is fastidious, thats why i have read it
  fully

 71. Andrew Charles Jenner 3 هفته قبل

  I think what you published made a lot of sense.
  But, think on this, what if you added a little content? I am not suggesting your information isn’t good.,
  however what if you added something to possibly grab people’s attention? I mean مردی با این خصوصیات، مرد ایده آل
  دختران ایرانی است! – دخترونه is kinda vanilla.

  You might glance at Yahoo’s front page and note how they create post titles to get people to click.
  You might add a video or a related pic or
  two to grab readers interested about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it could make your blog a little livelier.

 72. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

 73. http://tinyurl.com 3 هفته قبل

  Appreciate this post. Let me try it out.

 74. Ivey 3 هفته قبل

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that
  I have truly loved browsing your weblog posts. After all I’ll be subscribing for your rss feed and I’m hoping you
  write once more soon!

 75. James 3 هفته قبل

  If you are going for best contents like I do, only visit this website everyday since it gives quality contents, thanks

 76. Leanna 3 هفته قبل

  Hi, just wanted to mention, I loved this article.
  It was practical. Keep on posting!

 77. bit.ly 3 هفته قبل

  Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any suggestions?

 78. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Yes! Finally someone writes about ig.

 79. tinyurl.com 3 هفته قبل

  You ought to take part in a contest for one of the highest quality blogs
  on the web. I am going to recommend this website!

 80. Gino 3 هفته قبل

  My spouse and I stumbled over here coming from
  a different page and thought I may as well check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to finding out about your web page for a second time.

 81. Alfie 3 هفته قبل

  Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m
  trying to get started and create my own. Do you need any html coding
  expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 82. Viola 2 هفته قبل

  Hola! I’ve been following your website for some time now and finally got the bravery to
  go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!

 83. tinyurl.com 2 هفته قبل

  you’re actually a just right webmaster. The website loading pace is incredible.
  It seems that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve performed a fantastic activity on this topic!

 84. Conrad 2 هفته قبل

  I’m now not sure where you’re getting your info, however good topic.
  I must spend some time finding out much more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I used to be on the lookout for this info for my mission.

 85. Marco 2 هفته قبل

  I go to see every day some web sites and websites to read content,
  except this blog offers quality based content.

 86. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  This article is in fact a nice one it assists new net visitors, who are wishing
  for blogging.

 87. Kelly 2 هفته قبل

  It is perfect time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest
  you few interesting things or advice. Perhaps you could
  write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 88. https://tinyurl.com 2 هفته قبل

  Stunning story there. What happened after?
  Good luck!

 89. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi there, every time i used to check website posts here in the early hours in the dawn, since
  i like to learn more and more.

 90. Ofelia 2 هفته قبل

  Very good information. Lucky me I ran across your website by accident (stumbleupon).

  I have book-marked it for later!

 91. Werner 2 هفته قبل

  This blog was… how do I say it? Relevant!!

  Finally I have found something that helped
  me. Thanks a lot!

 92. Mickie 2 هفته قبل

  Good article! We are linking to this particularly great post on our site.
  Keep up the good writing.

 93. Guadalupe 2 هفته قبل

  I love it when individuals get together and share thoughts.
  Great blog, keep it up!

 94. Reynaldo 2 هفته قبل

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all.
  But just imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with pics and
  clips, this site could certainly be one of the best in its field.

  Superb blog!

 95. Russell 2 هفته قبل

  Does your website have a contact page? I’m having
  problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great website and I look forward to
  seeing it expand over time.

 96. Madge 2 هفته قبل

  I really like reading a post that can make people
  think. Also, thanks for permitting me to comment!

 97. http://tinyurl.com 2 هفته قبل

  No matter if some one searches for his required thing, so he/she wishes to
  be available that in detail, therefore that thing
  is maintained over here.

 98. Americo Amadeu Filho 2 هفته قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It in truth was a
  enjoyment account it. Look complicated to more introduced agreeable from you!
  By the way, how can we be in contact?

 99. http://tinyurl.com/y5h7nfew 2 هفته قبل

  Great weblog here! Additionally your site a lot up fast!
  What host are you using? Can I am getting your
  affiliate link on your host? I wish my website loaded
  up as fast as yours lol

 100. Muriel 2 هفته قبل

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community
  will be grateful to you.

 101. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog in Opera, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 102. Lucie 2 هفته قبل

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of
  your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 103. Margarita 2 هفته قبل

  Yes! Finally something about ig.

 104. Lanny 2 هفته قبل

  great post, very informative. I ponder why the other experts of
  this sector do not realize this. You must proceed your writing.
  I am sure, you have a great readers’ base already!

 105. Guillermo 2 هفته قبل

  Fantastic website. Lots of helpful info here. I’m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thanks to your effort!

 106. Franklyn 2 هفته قبل

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too wonderful.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what
  you are stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I cant wait to read far more from you. This
  is really a wonderful web site.

 107. http://tinyurl.com/yxowluu8 2 هفته قبل

  Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you might be a great author.I will remember to
  bookmark your blog and will often come back someday. I
  want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice day!

 108. tinyurl.com 2 هفته قبل

  For the reason that the admin of this web page is working,
  no hesitation very soon it will be renowned, due to its quality contents.

 109. Luther 2 هفته قبل

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to
  this sensible piece of writing.

 110. http://tinyurl.com 2 هفته قبل

  Excellent pieces. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hi there, You’ve performed an incredible
  job. I’ll certainly digg it and individually recommend
  to my friends. I am sure they will be benefited from this
  site.

 111. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your
  blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on. Many thanks

 112. http://tinyurl.com/yyqgvb5n 2 هفته قبل

  This post is worth everyone’s attention. When can I find out more?

 113. Brooks 2 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just
  posting videos to your site when you could be
  giving us something informative to read?

 114. Jan 2 هفته قبل

  Awesome things here. I am very happy to see your article.
  Thanks so much and I am having a look ahead to touch you.
  Will you please drop me a e-mail?

 115. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Great work!

 116. Luann 2 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make
  your point. You obviously know what youre talking
  about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site
  when you could be giving us something enlightening to read?

 117. Jeanette 2 هفته قبل

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 118. Lorenza 2 هفته قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the site is extremely good.

 119. Rachelle 2 هفته قبل

  What’s up, this weekend is nice in favor of me, as this point in time i am reading
  this impressive educational piece of writing
  here at my residence.

 120. Arlette 2 هفته قبل

  Greetings from Los angeles! I’m bored to tears at work so I decided
  to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded
  on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, wonderful blog!

 121. Trent 2 هفته قبل

  It’s going to be finish of mine day, however before finish I
  am reading this impressive paragraph to increase my experience.

 122. Carlton 2 هفته قبل

  What’s up, after reading this amazing piece of writing i
  am too delighted to share my knowledge here with friends.

 123. Malcolm 2 هفته قبل

  Fine way of describing, and nice piece of writing to
  take data on the topic of my presentation focus, which i
  am going to deliver in college.

 124. Klefer 2 هفته قبل

  Greetings from Carolina! I’m bored to tears at work so I decided to browse
  your site on my iphone during lunch break.
  I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent
  site!

 125. tinyurl.com 2 هفته قبل

  What’s up everyone, it’s my first visit at this web page,
  and piece of writing is actually fruitful for me, keep up posting these types
  of posts.

 126. http://tinyurl.com/yywmpbqs 2 هفته قبل

  I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Reading this information So i’m satisfied to show that I’ve a
  very excellent uncanny feeling I came upon just what I needed.

  I such a lot certainly will make sure to do not fail to remember
  this site and provides it a glance regularly.

 127. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Yes! Finally someone writes about ig.

 128. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hello to every body, it’s my first pay a quick visit of this web
  site; this webpage carries remarkable and truly fine stuff designed for readers.

 129. Willie 1 هفته قبل

  We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with useful info to work on. You have done
  an impressive process and our entire neighborhood might be thankful to you.

 130. Klefer 1 هفته قبل

  Fastidious replies in return of this issue with genuine arguments and telling all on the topic of that.

 131. Nancee 1 هفته قبل

  Fine way of describing, and pleasant paragraph to take
  information regarding my presentation subject matter,
  which i am going to present in college.

 132. hamilton dias de souza 1 هفته قبل

  Pretty! This was a really wonderful post. Thank you for supplying these details.

 133. Cathryn 1 هفته قبل

  Thanks very interesting blog!

 134. Venus 1 هفته قبل

  If you desire to grow your know-how only keep visiting this site and
  be updated with the hottest news posted here.

 135. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi Dear, are you really visiting this web page daily, if so after that you
  will without doubt get pleasant knowledge.

 136. Jed 1 هفته قبل

  Hello, I enjoy reading through your post. I like to write a little comment to support you.

 137. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Good info. Lucky me I came across your site by chance
  (stumbleupon). I have bookmarked it for later!

 138. Emory 1 هفته قبل

  Hello! I could have sworn I’ve been to this site before but
  after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and
  checking back frequently!

 139. Casey 1 هفته قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.

  Many thanks

 140. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say
  excellent blog!

 141. Bichara Previc 1 هفته قبل

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing,
  it’s rare to see a great blog like this one nowadays.

 142. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  I just could not go away your site before suggesting that I
  extremely loved the standard info a person provide for your guests?
  Is gonna be back often in order to inspect new posts

 143. Leonardo Martins de Almeida 7 روز قبل

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due
  to no data backup. Do you have any solutions to protect
  against hackers?

 144. Rodrigo Branco 7 روز قبل

  Pretty! This was an extremely wonderful article.
  Thank you for providing this info.

 145. Hello friends, fastidious piece of writing and fastidious arguments commented at this place,
  I am in fact enjoying by these.

 146. Leandro Martins de Almeida 6 روز قبل

  Very energetic article, I loved that a lot. Will there be a part
  ۲?

 147. Wilfredo 6 روز قبل

  Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 148. Bichara Previc 5 روز قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping
  maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

 149. Mazie 5 روز قبل

  Hi! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4! Just
  wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the excellent work!

 150. naturally like your web-site however you need to test the spelling on quite a few of your posts.

  A number of them are rife with spelling issues and
  I in finding it very troublesome to inform the truth nevertheless I
  will definitely come again again.

 151. Margart 5 روز قبل

  Very good information. Lucky me I recently found your blog
  by chance (stumbleupon). I’ve saved as a favorite for later!

 152. Hassan 5 روز قبل

  I’m curious to find out what blog system you have been working with?
  I’m having some minor security problems with my latest website and
  I would like to find something more secure. Do you have any suggestions?

 153. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  Spot on with this write-up, I absolutely believe this website needs a lot more attention. I’ll probably be
  back again to see more, thanks for the info!

 154. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  I was pretty pleased to discover this page. I wanted
  to thank you for your time for this particularly fantastic
  read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you book-marked to see new information on your site.

 155. Rodrigo Branco 5 روز قبل

  Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post
  i thought i could also create comment due to this good
  paragraph.

 156. Hurrah! At last I got a website from where I be capable of really take valuable information regarding my study and knowledge.

 157. tinyurl.com 5 روز قبل

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I
  know my viewers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 158. Everyone loves it when individuals come together and
  share ideas. Great blog, continue the good work!

 159. Willy 4 روز قبل

  Because the admin of this site is working, no hesitation very shortly
  it will be renowned, due to its quality contents.

 160. Rodrigo Branco 4 روز قبل

  This post provides clear idea designed for the new people of blogging, that really
  how to do blogging and site-building.

 161. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  It’s very trouble-free to find out any matter
  on web as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this site.

 162. Roman 4 روز قبل

  Hello, i think that i noticed you visited my web site thus
  i came to go back the want?.I’m attempting to in finding things to improve my site!I guess its good enough to use a few of your
  ideas!!

 163. Marita 4 روز قبل

  Excellent post. I was checking continuously
  this blog and I am impressed! Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care
  for such information much. I was looking for this particular information for
  a very long time. Thank you and good luck.

 164. tinyurl.com 4 روز قبل

  Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site,
  how can i subscribe for a blog site? The account aided me a
  acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
  concept

 165. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a
  difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 166. tinyurl.com 4 روز قبل

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your site provided us with useful information to
  work on. You’ve done a formidable task and our whole neighborhood will be thankful to you.

 167. Grupo Coral 4 روز قبل

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through
  some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking
  back often!

 168. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  You ought to take part in a contest for one of the greatest sites online.
  I’m going to highly recommend this web site!

 169. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?

  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thanks

 170. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hi it’s me, I am also visiting this web page daily, this web site is really fastidious
  and the people are really sharing fastidious thoughts.

 171. http://tinyurl.com/y2taxtah 4 روز قبل

  Why users still use to read news papers when in this technological world the whole thing is accessible on web?

 172. Bichara Previc 4 روز قبل

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to far added agreeable from
  you! However, how can we communicate?

 173. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You have
  done a wonderful job!

 174. Jasper 4 روز قبل

  Hello i am kavin, its my first occasion to
  commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to this brilliant paragraph.

 175. Elmer 3 روز قبل

  As the admin of this web page is working, no uncertainty very quickly it will be renowned,
  due to its quality contents.

 176. tinyurl.com 3 روز قبل

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 177. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  Hello there! Quick question that’s totally off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My blog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be
  able to fix this problem. If you have any suggestions, please share.
  Appreciate it!

 178. Sterling 3 روز قبل

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to protect against hackers?

 179. Daniel Dantas 3 روز قبل

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert
  that I get actually enjoyed account your blog posts.

  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently quickly.

 180. Candy 3 روز قبل

  Hello, Neat post. There’s an issue with your web site in web
  explorer, may test this? IE still is the marketplace leader
  and a huge component to folks will omit your excellent writing due to this problem.

 181. Daniel Dantas 3 روز قبل

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties
  with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it.
  Is there anybody having identical RSS problems?
  Anyone that knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 182. Reuben 3 روز قبل

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of people that I think would really
  appreciate your content. Please let me know. Thank you

 183. Fernanda Tórtima 3 روز قبل

  Right now it sounds like Movable Type is the top blogging
  platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are
  using on your blog?

 184. http://tinyurl.com/yb9zkllt 3 روز قبل

  The other day, while I was at work, my cousin stole
  my iPad and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 185. Floy 3 روز قبل

  Hi there, I found your web site by way of Google even as searching for a related matter, your website got here up,
  it appears to be like great. I have bookmarked it in my
  google bookmarks.
  Hi there, simply was aware of your blog through Google,
  and located that it’s really informative. I am going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you happen to continue this in future.
  Lots of people might be benefited out of your writing.

  Cheers!

 186. Carlos Magno Nunes Barcelos 2 روز قبل

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.

 187. Everette 2 روز قبل

  Hey very nice blog!

 188. Jeff 2 روز قبل

  Hey would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
  Cheers, I appreciate it!

 189. Jerrell 2 روز قبل

  Hi, I want to subscribe for this web site to get most recent updates, so where
  can i do it please help out.

 190. http://tinyurl.com/y3fla8k4 2 روز قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up
  and the rest of the website is really good.

 191. tinyurl.com 2 روز قبل

  It’s an awesome post designed for all the web visitors; they will obtain benefit from it
  I am sure.

 192. http://tinyurl.com/y56cnpnj 2 روز قبل

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this
  site before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 193. http://tinyurl.com/ 2 روز قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It
  truly useful & it helped me out a lot. I hope
  to give something back and help others like you aided
  me.

 194. http://tinyurl.com/yxt78ez5 2 روز قبل

  I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of space .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Reading this information So i am satisfied to convey
  that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I such a lot without a doubt will make certain to do not put out of your mind this site and give
  it a look regularly.

 195. Nereida 2 روز قبل

  Remarkable! Its really awesome paragraph, I have got
  much clear idea regarding from this article.

 196. Leandro Martins de Almeida 2 روز قبل

  Hi there, I read your blogs daily. Your story-telling
  style is witty, keep up the good work!

 197. Grupo Coral 2 روز قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make
  your point. You clearly know what youre
  talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to
  your blog when you could be giving us something enlightening to read?

 198. Milan 1 روز قبل

  This article is genuinely a nice one it helps new the web people, who are wishing in favor
  of blogging.

 199. Courtney 1 روز قبل

  Do you have any video of that? I’d care to find out more details.

 200. tinyurl.com 1 روز قبل

  Hello there! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and say I really enjoy reading your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go
  over the same topics? Thank you so much!

 201. Mario de Oliveira 1 روز قبل

  Hi there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to
  take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and superb style and design.

 202. Carlos Magno Nunes Barcelos 1 روز قبل

  naturally like your web site however you need to take a look at the spelling on quite
  a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it
  very bothersome to inform the truth however I’ll
  definitely come again again.

 203. tinyurl.com 21 ساعت قبل

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks!

 204. Shelly 18 ساعت قبل

  We absolutely love your blog and find many of your post’s to be exactly what I’m looking
  for. can you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot
  of the subjects you write concerning here. Again, awesome web site!

 205. Bichara Previc 14 ساعت قبل

  Awesome! Its really amazing paragraph, I have got much clear
  idea regarding from this paragraph.

 206. Astra Investimentos 11 ساعت قبل

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s articles or reviews all the time along with a mug of
  coffee.

 207. Callie 9 ساعت قبل

  Hurrah, that’s what I was looking for, what a stuff! existing here
  at this weblog, thanks admin of this website.

 208. Grupo Coral 6 ساعت قبل

  Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through a few of the articles I
  realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be book-marking it
  and checking back often!

 209. tinyurl.com 3 ساعت قبل

  I don’t even know how I finished up here, but I thought this post was great.
  I do not recognise who you’re but certainly you are going to a well-known blogger if you happen to are not already.
  Cheers!

 210. Kléber Leite 3 ساعت قبل

  Great post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!
  Very helpful info specially the ultimate section 🙂 I care for such information much.

  I was seeking this particular information for a long time.

  Thank you and good luck.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید