نقش والدین در تصمیم گیری ازدواج فرزندان

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

ازدواج فرزندان

خانواده ها در امر ازدواج مهمترین راهنما برای فرزندانشان محسوب می شوند

 

نقش پدر و مادر در زندگی هر فردی آنقدر پر رنگ و واضح است که نیازی به توضیح ندارد! اما گاهی شرایطی به وجود می آید که لازم است والدین به ایفای نقش متفاوتی پرداخته و علاوه بر پدر یا مادر بودن ، در جایگاه یک دوست، مشاور، غم خوار نیز برای جوان خود ظاهر شوند. یکی از این جایگاه ها زمانی است که خانواده به ثمر نشسته و فرزندان در سن ازدواج قرار گرفته اند.

 

بر همین اساس است که خانواده ها در امر ازدواج مهمترین راهنما برای فرزندانشان محسوب می شوند و خانواده هایی که توانایی برقراری ارتباط خوب با جوان خود را دارند ؛ لازم است مواردی را رعایت کنند:

توجه به حرف های یکدیگر
یکی از آفت های ازدواج جوانان؛ بی شک نشنیدن حرف آنهاست! والدینی که با موضوع ازدواج فرزندان خود دیکتاتورمآبانه رفتار می کنند و حرف حرف خودشان است و می گویند همین است و جز این نیست قطعا مسیری را برای احساس خوشبختی نداشتن در زندگی فرزندشان باز خواهند کرد!

به همین دلیل لازم است تا حرف های فرزندان در آستانه ازدواج به خوبی شنیده شود و دلایل عقلی و احساسی آنها را شنیده و اگر نیاز به منطق و راهنمایی داشتند آنها را کمک کنید.

از مهمترین و آرامش بخش ترین نکات که به یک ازدواج موفق منتهی می شود، آرامش دادن والدین با خوب گوش دادن به فرزندان در مسیر ازدواج است.

درک شرایط فرزند در آستانه ازدواج
یکی از آفت های ازدواج جوانان؛ بی شک نشنیدن حرف آنهاست! والدینی که با موضوع ازدواج فرزندان خود دیکتاتورمآبانه رفتار می کنند و حرف حرف خودشان است و می گویند همین است و جز این نیست قطعا مسیری را برای احساس خوشبختی نداشتن در زندگی فرزندشان باز خواهند کرد!

والدینی که سعی می کنند دنیا و به خصوص مسیر ازدواج را از زاویه دید  جوان خود نگاه کنند، و با فرزند در مسیر ازدواج خود هم قدم شده و احساس درونی او را جستجو کنند؛ می توانند او را به یک ازدواج موفق رهنمون سازند. در یک جمله بهتر است اینگونه بیان شود که لازم است تا والدین دنیا را از دید فرزند خود ببینند تا میزان علاقه او به فرد مورد نظرش یا به زندگی آینده اش را درک کنند.

اگر والدین درک صحیحی از شرایط روحی جوان خود نداشته باشند او را ناخواسته در بحرانی قرار می دهند که با خود اینگونه می اندیشد:

پدر و مادرم مرا از دستیابی به عشق و همسر آینده ام منع می کنند!
و چنین احساسی بستر ورود به ناسازگاری و حرف نشنوی و لجاجت و تصمیمات عجولانه در مسیر انتخاب همسر خواهد شد.

تعیین تکلیف واضح ممنوع
زمانی که جوان شما درگیر انتخاب همسر است،والدین باید هوشمندانه رفتار کرده و به گونه ای رفتار نکنند که فرزندشان گمان کند؛ آنها تصمیم دارند برای او تعیین تکلیف کنند!

این درست است که هر پدر و مادری خیر و صلاح فرزند خود را خواسته و اگر امر و نهی ای جلوی پای او می گذارند صرفا به جهت خیر خواهی است، اما در مسیر ازدواج باید صبوری کرد و بیان نظرات به گونه ای نباشد که جوان احساس کند حیطه مشخصی برای او تعیین شده و از او تصمیم خاصی انتظار می رود و آزادی عمل ندارد!

شما پدر و مادر عزیز در چنین زمانی در نقش یک پیشنهاد دهنده ظاهر شوید و به صورت بدون تاکید و خیلی دوستانه منظور خود را در قالب یک پیشنهاد برای فرزند خود اعلام کنید.

موضع گیری نکنید
اگر تمام راهکارهای بالا را به کار ببرید و زمانی که جوانتان اسم شخص خاصی را بیان کند که به او علاقه دارد یا می خواهد نظر شما را درباره وی بداند؛ و شما در مقابل او موضع گیری کنید؛ بی شک همه چیز تمام می شود!

به عبارتی دیگر اگر در همه مراحل ازدواج همراه فرزند خود بودید اما در لحظه نهایی در مقابل او موضع بگیرید که فلانی هرگز! یا فلانی یا پدر و مادرت ! و از این گونه جملات قطعا او این احساس را خواهد داشت که والدینش در مقابل انتخاب او موضع گرفته اند. صبور باشید و اگر نظر مخالفی دارید طوری حساب شده و با  آرامش بیان کنید که او دچار بد بینی و برداشت موضع گیری از رفتار شما نشود.

 

رضایت داشتن والدین در ازدواج فرزندان

نقش پدر و مادر در زندگی هر فردی آنقدر پر رنگ و واضح است که نیازی به توضیح ندارد

 

هر اشتراکی تفاوتی خواهد داشت
والدین، همیشه نقش والد بودن را برای فرزندان خود دارند! حتی زمانیکه فرزندان پا به عرصه جوانی می گذارند و تصمیم به ازدواج می گیرند. اگر پدر و مادری هستید که جوانی درآستانه ازدواج دارید بدانید که نحوه راهنمایی شما و تک تک رفتارهای شما در زندگی آینده جوان در آستانه ازدواجتان تاثیر گذار است.

بی شک در کنار هر نوع اشتراکی ، تفاوت هایی هم وجود خواهد داشت! بگذارید جوان شما آمادگی مواجهه با تعارضات پیش از ازدواج را کسب کند! شما به عنوان بزرگتر به او بگویید که نباید از هر اشتراکی گمان به خوشبختی مطلق ببرد! گاهی ممکن است اشتراکات کم و تفاوت ها زیاد باشد گاهی هم برعکس. آنچه مسلم است؛ قطعا اشتراکات کم می تواند منجر به درک متقابل و احساس خوشبختی شود و این یکی از وظایف والدین است که به عنوان افراد با تجربه در زندگی مشترک به جوان خود یادآوری کنند که از اشتراک های خود و همسر آینده اش نهایت استفاده را برای خوشبخت شدن ببرد.
او را از تفاوت های همسر آینده اش نترسانید و زندگی با فرد مورد نظرش را در نظرش مانند یک کابوس به خاطر یک سری تفاوت ها جلوه ندهید.

جوان خود را مجبور به ازدواج  نکنید
گاهی والدین از روی علاقه به جوان خود به او اصرار می کنند تا ازدواج کند. گاهی پا را فراتر گذاشته و مدام سن و سال او را به رخ کشیده و با این روش سعی می کنند او را به ازدواج ترغیب کنند.

والدین باید بدانندکه ازدواج اجباری جز دردسر و احساس پشیمانی چیزی نخواهد داشت!
هر گونه اجباری در امر ازدواج ؛ چه بر سر اصل ازدواج کردن باشد و چه بر سر انتخاب فرد بخصوصی، قطعا باعث بستری خواهد شد که یک روزی یا یک جایی از مسیر اصلی خود منحرف شده و به چالش کشیده می شود.

شما بعنوان پدر و مادر اگر قصد معرفی فردی را به جوان خود دارید یا می خواهید او را به ازدواج تشویق کنید، صرفا باید به عنوان یک پیشنهادصحبت خود را مطرح کنید تا هر گونه استنباط اجبار در ذهن جوانتان از آن دور شود.

مثلا بگویید نظرت راجع به ازدواج چیست؟ تمایلی به ازدواج کردن داری؟
یا دختر خانواده فلانی را چطور ارزیابی میکنی؟ آیا فکر میکنی همسر مناسبی برای تو باشد؟
یا این خواستگارت را چگونه ارزیابی میکنی؟ بنظرت می تواند تو را خوشبخت کند؟

انتخاب نهایی با چه کسی است؟
پدرها و مادرها وقتی قبل از ازدواج می گویند: «تو باید با شخص موردنظر من ازدواج کنی» یا «تو نباید با فرد موردنظرت به فلان دلایل ازدواج کنی و من او را دوست ندارم» و… اینهاباعث به وجود آمدن کدورت می شود و خواه ناخواه از فرزندشان فاصله می گیرند. شاید اینجا این سؤال پیش بیاید که پدرها و مادرها تا کجا می توانند برای ازدواج فرزندشان نظر بدهند؟ والدین نباید به گونه ای رفتار کنند که فرزندشان احساس کند از خودش هیچ اراده ای ندارد. باید به جرات گفت در این موضوع نظر نهایی را باید خود فرزند بدهد چون یک عمر زندگی را با یک مسئولیت بزرگ پیش رو دارد وکسی تا آخر این مسئولیت را به دوش می کشد که خودش از اول انتخاب کرده  باشد. در واقع بهترین حالت این است که والدین نظر موافق یا مخالف خودشان اعلام را کنند ولی در نهایت تصمیم گیری را به عهده خود فرزند بگذارند. پدر و مادر باید به جای دخالت کردن در کار فرزندشان این فضا را به او بدهند تا خودش فکر کند و تنها به اعلام نظر قناعت کنند.

همیشه حق با پدر و مادرها نیست
امروز فضای سنتی ازدواج تا حد زیادی تغییر کرده  و بچه ها ترجیح می دهند خودشان انتخابگر باشند و تصمیم بگیرند و انصافا باید گفت گاهی ملاک های واقعی تری هم برای ازدواج دارند. مثلا من بین مراجعانم جوان هایی را داشتم که وقتی درباره دلایل مخالفت های والدین و نظرات خودشان صحبت می کردند، می دیدم دلایل بچه ها خیلی منطقی تر است. البته در کشور ما نمی توان بدون خانواده  زندگی کرد. اگر خانواده ها برای ازدواج موافق نباشند بچه ها هم امروز به مشکل برمی خورند و هم فردا. آنها چند سال بعد از ازدواج مشکلاتی هم در رابطه شان و هم احساسات بدی را درون خودشان تجربه می کنند. وقتی جوانی با خانواده اش قهر باشد عملا با خودش و همه آدم  های اطراف به طور ناخودآگاه دچار تنش هایی می شود، اضطراب ها و احساس گناه را تجربه می کند و همه اینها می تواند روی زندگی شخصی و زناشویی تاثیر منفی بگذارد.

 

با مخالفت شدید والدین چه کنیم؟
اگر پدر و مادر به هیچ عنوان با ازدواج موافقت نمی کنند، جنگیدن با آنها اصلا توصیه نمی شود، فرزندان باید آنقدر درایت داشته  باشند تا بتوانند با دوستی و جلب اعتماد با پدر و مادر کنار بیایند، کمک یک مشاور هم می تواند در چنین مواقعی بسیار کمک کننده باشد، چرا که می توان با تشکیل جلسات و گفت وگوهای گروهی به همراه مشاور، فضا را کمی بازتر کرد تا والدین تا حدی نرم شوند. بهترین راه در اینجا صبور بودن است حتی تا چند سال، شاید کمی مشکلات سبک تر شوند، اگر هم مشکلات حل نشوند اما این اطمینان خاطر وجود خواهد داشت که به اندازه کافی سعی خود را کرده اید و هیچگاه احساس گناه نخواهید کرد.

 

گردآوری: بخش زناشویی دخترونه

منابع:

تبیان

پارس ناز

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۶۰ دیدگاه
 1. https://bit.ly/2UFitmy 1 ماه قبل

  Fuel fire additionally retains working in energy outages.

 2. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hi outstanding website! Does running a blog similar to
  this require a great deal of work? I’ve absolutely no expertise in programming however
  I was hoping to start my own blog soon. Anyway,
  should you have any suggestions or tips for new blog owners
  please share. I understand this is off topic but I
  simply wanted to ask. Kudos!

 3. Daniel Valente Dantas 1 ماه قبل

  This is a great tip particularly to those new to the blogosphere.
  Brief but very precise information… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 4. Bobbye 1 ماه قبل

  Can I simply say what a comfort to find a person that genuinely understands what
  they’re talking about on the net. You definitely know how
  to bring a problem to light and make it important. More and more people really
  need to look at this and understand this side of your story.

  I can’t believe you are not more popular given that you surely possess the
  gift.

 5. Starla 1 ماه قبل

  It’s very trouble-free to find out any matter on web as compared to books, as I found this piece of writing at this
  site.

 6. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hello to every single one, it’s really a fastidious
  for me to go to see this web page, it consists of priceless Information.

 7. tinyurl.com 1 ماه قبل

  At this moment I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming
  over again to read other news.

 8. Lina 1 ماه قبل

  I have read so many posts on the topic of the blogger lovers except this paragraph is actually a fastidious post, keep it
  up.

 9. Teresa 1 ماه قبل

  It’s really very complicated in this active life to listen news on Television, so I
  just use world wide web for that purpose, and take the hottest information.

 10. Catherine 1 ماه قبل

  Hello, for all time i used to check blog posts here early in the dawn,
  for the reason that i like to learn more and more.

 11. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I would like to thank you for the efforts you have
  put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade blog posts
  by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has
  encouraged me to get my very own site now 😉

 12. Herman 1 ماه قبل

  I am curious to find out what blog platform you have been using?
  I’m experiencing some small security problems with my latest site and I
  would like to find something more risk-free. Do you have any solutions?

 13. tinyurl.com 1 ماه قبل

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered
  It absolutely useful and it has helped me out loads.

  I am hoping to give a contribution & help other customers like its aided me.
  Good job.

 14. Tory 1 ماه قبل

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would
  like to find out where u got this from. thanks
  a lot

 15. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Awesome! Its really remarkable post, I have got much clear idea on the topic of from
  this post.

 16. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I have fun with, cause I found exactly what I used to be taking a look for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 17. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  That is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Many thanks for sharing this one.

  A must read article!

 18. Sibyl 1 ماه قبل

  Great web site you have here.. It’s difficult
  to find excellent writing like yours these days. I really appreciate
  people like you! Take care!!

 19. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really helpful
  & it helped me out a lot. I’m hoping to offer one thing back and aid others
  such as you helped me.

 20. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I’m not sure where you’re getting your information, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this information for my
  mission.

 21. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  You are so awesome! I don’t think I’ve read anything like that before.

  So nice to find someone with genuine thoughts on this subject.
  Seriously.. thank you for starting this up. This web
  site is something that is needed on the internet,
  someone with some originality!

 22. Franklin 1 ماه قبل

  Thanks in favor of sharing such a fastidious opinion, article is nice, thats why i
  have read it completely

 23. Marta 1 ماه قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you
  could be giving us something enlightening to read?

 24. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  If some one desires expert view concerning blogging afterward i propose him/her to
  go to see this webpage, Keep up the nice work.

 25. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I know this website gives quality depending posts and
  other stuff, is there any other web page which provides these kinds of stuff in quality?

 26. Meri 1 ماه قبل

  It’s an remarkable piece of writing for all the internet people; they will take
  benefit from it I am sure.

 27. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing months of hard work due to no backup. Do
  you have any methods to stop hackers?

 28. Ewan 1 ماه قبل

  We stumbled over here coming from a different page and thought I should check things
  out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking at your web page for a second time.

 29. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site
  before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and
  checking back frequently!

 30. Rodrick 1 ماه قبل

  Hi, i think that i saw you visited my web site so
  i got here to return the choose?.I’m trying to in finding
  things to improve my site!I suppose its adequate to use a
  few of your concepts!!

 31. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I quite like reading an article that will make
  people think. Also, thanks for allowing for me to
  comment!

 32. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Pretty! This has been a really wonderful article. Many thanks for supplying this info.

 33. Catherine 1 ماه قبل

  I enjoy reading a post that can make men and
  women think. Also, thank you for permitting me to comment!

 34. Maynard 1 ماه قبل

  Hi there, constantly i used to check web site posts here early in the break of day, because i enjoy
  to learn more and more.

 35. tinyurl.com 1 ماه قبل

  What’s up to every one, because I am in fact eager of reading this website’s post to be updated on a regular
  basis. It includes fastidious data.

 36. Leandro Martins de Almeida 1 ماه قبل

  Good article. I absolutely appreciate this site. Continue
  the good work!

 37. Tawnya 1 ماه قبل

  Ahaa, its good dialogue regarding this post
  here at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 38. Kaley 1 ماه قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You obviously know
  what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be
  giving us something enlightening to read?

 39. Emil 1 ماه قبل

  Now it is time to choose your particular investments.

 40. Shellie 1 ماه قبل

  I do trust all of the ideas you’ve introduced to your post.

  They are very convincing and can certainly work.

  Still, the posts are too brief for beginners.
  May just you please lengthen them a little from next time?
  Thank you for the post.

 41. Jai 1 ماه قبل

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well
  written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.

  Thanks for the post. I will certainly return.

 42. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I know this web site offers quality based content and extra data,
  is there any other website which provides such data in quality?

 43. Reece 1 ماه قبل

  And that is an investment risk price taking.

 44. Vallie 1 ماه قبل

  Keep on working, great job!

 45. Noble 1 ماه قبل

  Thank you for your curiosity in Investment Advice.

 46. Luther 1 ماه قبل

  Investors do pay direct and indirect costs.

 47. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  This is a good tip especially to those new to the blogosphere.
  Short but very precise information… Thank you for sharing this one.
  A must read post!

 48. Ernesto 1 ماه قبل

  Having read this I believed it was really enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together.

  I once again find myself personally spending a
  significant amount of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 49. Krystal 1 ماه قبل

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is wonderful blog. A great read.
  I will certainly be back.

 50. Jude 1 ماه قبل

  Does your site have a contact page? I’m having
  trouble locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it develop
  over time.

 51. tinyurl.com 1 ماه قبل

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at web,
  except I know I am getting know-how all the time
  by reading such good articles or reviews.

 52. Michelle 1 ماه قبل

  Do you have a spam problem on this blog; I also
  am a blogger, and I was curious about your situation; we have created some nice methods and we are looking to
  trade strategies with others, why not shoot me an email if
  interested.

 53. Amelie 4 هفته قبل

  Hello, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that’s genuinely excellent,
  keep up writing.

 54. Kristal 4 هفته قبل

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 55. http://tinyurl.com/yxo9mayf 4 هفته قبل

  Very good write-up. I absolutely love this website. Stick with
  it!

 56. Leland 4 هفته قبل

  Hi there, yeah this article is truly good and I have learned lot of things from it on the topic of blogging.
  thanks.

 57. Marquita 4 هفته قبل

  Everything is very open with a clear clarification of the challenges.
  It was really informative. Your site is extremely helpful.

  Thanks for sharing!

 58. Keri 4 هفته قبل

  Normally I don’t learn post on blogs, but I wish to say that this
  write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been surprised me.
  Thank you, very great article.

 59. http://tinyurl.com/y62nyom3 4 هفته قبل

  Just wish to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 60. Sherry 4 هفته قبل

  Hello, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, would check this?
  IE still is the marketplace leader and a huge element of
  other people will pass over your magnificent writing due to this problem.

 61. http://tinyurl.com/yyw6apy6 4 هفته قبل

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different
  internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker
  then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest
  price? Kudos, I appreciate it!

 62. Iona 4 هفته قبل

  Actually no matter if someone doesn’t know then its up to other visitors that
  they will help, so here it takes place.

 63. Sanora 4 هفته قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get several e-mails
  with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 64. Bobbye 4 هفته قبل

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. However just imagine if you added some great visuals or videos to
  give your posts more, “pop”! Your content is
  excellent but with images and video clips, this site could undeniably be one of the best
  in its niche. Awesome blog!

 65. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hello colleagues, its fantastic post regarding
  teachingand completely explained, keep it up all the time.

 66. Adelaide 4 هفته قبل

  I absolutely love your blog and find most of your post’s to be just what I’m looking for.

  can you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you write
  concerning here. Again, awesome website!

 67. Santo 4 هفته قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new updates.

 68. Abel 4 هفته قبل

  Thank you a lot for sharing this with all of us you really recognize what you’re speaking
  approximately! Bookmarked. Kindly additionally consult with my site =).
  We will have a link alternate contract between us

 69. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hey! I know this is kind of off-topic but I needed
  to ask. Does running a well-established website such
  as yours require a massive amount work? I am completely new
  to operating a blog however I do write in my journal daily.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my
  own experience and feelings online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 70. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hola! I’ve been following your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Houston Tx!
  Just wanted to mention keep up the great job!

 71. Beatrice 4 هفته قبل

  Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone! Just wanted to say I love
  reading through your blog and look forward to all your
  posts! Carry on the superb work!

 72. Patty 4 هفته قبل

  Wonderful blog you have here but I was curious if you
  knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of community where I can get advice from other
  knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 73. Ambrose 4 هفته قبل

  Magnificent items from you, man. I’ve take into
  account your stuff prior to and you’re simply extremely fantastic.
  I really like what you’ve received right here, really like what
  you are stating and the way in which in which you say it.

  You’re making it entertaining and you continue to care for to keep it smart.
  I can not wait to read far more from you. That
  is really a tremendous website.

 74. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Very rapidly this website will be famous amid all blog visitors, due to it’s fastidious articles or reviews

 75. Aja 4 هفته قبل

  Its not my first time to go to see this site, i am visiting this
  web page dailly and get nice data from here daily.

 76. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hey there! This post could not be written any better!

  Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking
  about this. I will forward this post to him. Fairly certain he
  will have a good read. Many thanks for sharing!

 77. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I
  hesitate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 78. Alberta 4 هفته قبل

  fantastic publish, very informative. I’m
  wondering why the other specialists of this sector
  don’t notice this. You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 79. tinyurl.com 4 هفته قبل

  It’s an awesome article in support of all the internet users; they will
  get advantage from it I am sure.

 80. Inez 4 هفته قبل

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything
  I’ve worked hard on. Any suggestions?

 81. http://tinyurl.com/y3uf9m3v 4 هفته قبل

  Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote
  and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring
  blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for inexperienced blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 82. Ernest 4 هفته قبل

  Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information.
  I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and wonderful design.

 83. Reinaldo 4 هفته قبل

  You need to take part in a contest for one of the best blogs on the internet.
  I will recommend this website!

 84. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Great site you have got here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays.
  I truly appreciate people like you! Take care!!

 85. http://tinyurl.com/ 4 هفته قبل

  These are actually enormous ideas in regarding blogging.
  You have touched some fastidious factors here.
  Any way keep up wrinting.

 86. http://tinyurl.com/ 4 هفته قبل

  Hi Dear, are you actually visiting this site regularly,
  if so then you will without doubt obtain nice experience.

 87. http://tinyurl.com/y4ae4juw 4 هفته قبل

  If some one desires expert view concerning running a
  blog afterward i propose him/her to visit this blog, Keep up the
  fastidious work.

 88. Caryn 4 هفته قبل

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was
  just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you protect against it, any plugin or
  anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me
  mad so any assistance is very much appreciated.

 89. tinyurl.com 4 هفته قبل

  My brother suggested I may like this web site. He used
  to be totally right. This submit actually made my day.
  You can not consider just how a lot time I had spent
  for this info! Thank you!

 90. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you present.

  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same out of date rehashed material. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google
  account.

 91. http://tinyurl.com/y5hchmgo 4 هفته قبل

  Appreciation to my father who informed me regarding this web site, this web site
  is actually amazing.

 92. Edison 4 هفته قبل

  Your style is very unique compared to other people
  I’ve read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity,
  Guess I’ll just book mark this web site.

 93. http://tinyurl.com/y6gc5sfv 4 هفته قبل

  Hello! I’ve been following your site for a while now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Kingwood Tx!
  Just wanted to tell you keep up the good job!

 94. Bud 4 هفته قبل

  Wow, this paragraph is pleasant, my sister is analyzing these things, so I am
  going to convey her.

 95. Fernanda Tórtima 4 هفته قبل

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website.
  It appears like some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them as well? This could be a issue with my browser because I’ve
  had this happen previously. Kudos

 96. Jurgen 4 هفته قبل

  Why people still use to read news papers when in this
  technological globe all is accessible on web?

 97. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Good way of telling, and nice article to obtain data on the topic of
  my presentation subject, which i am going to convey in institution of higher education.

 98. tinyurl.com 3 هفته قبل

  What’s up to every body, it’s my first visit of this website; this
  website carries awesome and really fine information in favor of visitors.

 99. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Excellent blog right here! Also your web site loads up fast!
  What web host are you the usage of? Can I get your affiliate link in your host?
  I want my website loaded up as quickly as yours lol

 100. Fredric 3 هفته قبل

  I need to to thank you for this good read!!
  I definitely loved every little bit of it.
  I have you book marked to check out new stuff you post…

 101. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Great post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!

  Extremely useful info specifically the final part 🙂 I care for such info much.
  I was seeking this particular information for a very
  lengthy time. Thanks and good luck.

 102. tinyurl.com 3 هفته قبل

  I’m not sure where you’re getting your info, but
  good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 103. Don 3 هفته قبل

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s
  posts every day along with a mug of coffee.

 104. Kasey 3 هفته قبل

  Hi to every one, as I am in fact keen of reading this webpage’s post to be updated daily.

  It consists of pleasant stuff.

 105. Jonelle 2 هفته قبل

  I have read so many content concerning the blogger lovers except this paragraph is really
  a pleasant piece of writing, keep it up.

 106. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my audience
  would value your work. If you are even remotely interested,
  feel free to shoot me an email.

 107. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Keep this going please, great job!

 108. Christina 2 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
  make your point. You obviously know what youre talking
  about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 109. Hildegarde 2 هفته قبل

  For most up-to-date news you have to go to see the web and on web I
  found this web site as a best website for most up-to-date updates.

 110. tinyurl.com 2 هفته قبل

  This info is invaluable. When can I find out more?

 111. tinyurl.com 2 هفته قبل

  My brother suggested I may like this blog. He was once totally right.
  This publish actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this
  information! Thank you!

 112. Suzanna 2 هفته قبل

  Quality content is the crucial to invite the
  visitors to go to see the website, that’s what this web
  page is providing.

 113. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author.
  I will remember to bookmark your blog and will often come back in the
  future. I want to encourage you to continue your great writing, have a
  nice afternoon!

 114. Flossie 2 هفته قبل

  It’s enormous that you are getting ideas from this paragraph as well as
  from our discussion made at this time.

 115. Mário Pagnozzi Júnior 2 هفته قبل

  Awesome issues here. I am very happy to look your article.
  Thank you so much and I’m having a look forward to contact
  you. Will you please drop me a mail?

 116. Anastasia 2 هفته قبل

  Howdy this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from
  someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 117. http://tinyurl.com/y4x3hkkh 2 هفته قبل

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!

 118. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes
  which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Superb work!

 119. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 120. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Thanks for finally talking about >نقش والدین در تصمیم گیری ازدواج فرزندان
  – دخترونه <Loved it!

 121. Carlota 2 هفته قبل

  Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort
  to produce a really good article… but what can I say… I put things off a
  whole lot and never seem to get nearly anything done.

 122. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up
  and the rest of the website is extremely good.

 123. Merle 2 هفته قبل

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your
  website is wonderful, let alone the content!

 124. Rudolph 2 هفته قبل

  Just wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just great and i
  could assume you are an expert on this subject. Well with your
  permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 125. Elizbeth 2 هفته قبل

  First off I want to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.

  I was interested to know how you center yourself and clear your head prior
  to writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do enjoy writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure out how
  to begin. Any ideas or hints? Thank you!

 126. Eleanor 2 هفته قبل

  Thank you for the good writeup. It actually was once a enjoyment account it.
  Glance complicated to far brought agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 127. Lorri 2 هفته قبل

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 128. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone
  ۳gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your
  posts! Keep up the outstanding work!

 129. bit.ly 2 هفته قبل

  Heya i am for the primary time here. I found this board and I find It really
  helpful & it helped me out much. I am hoping to
  provide something again and help others such as you helped me.

 130. Forest 2 هفته قبل

  Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb
  usability and visual appearance. I must say you have
  done a excellent job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Firefox.

  Excellent Blog!

 131. Shela 2 هفته قبل

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your blog?

  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two
  images. Maybe you could space it out better?

 132. Valentina 2 هفته قبل

  Thanks , I have just been searching for information approximately this
  subject for a long time and yours is the greatest I have discovered till now.
  But, what concerning the conclusion? Are you positive about the source?

 133. bit.ly 2 هفته قبل

  I am regular reader, how are you everybody? This post
  posted at this website is genuinely good.

 134. Maribel 2 هفته قبل

  I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all
  website owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be a lot more useful
  than ever before.

 135. Juana 2 هفته قبل

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your
  RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it.
  Is there anybody getting the same RSS issues?

  Anyone that knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 136. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It’s the little changes which will make the greatest changes.

  Thanks a lot for sharing!

 137. http://tinyurl.com/y6l6cspf 2 هفته قبل

  What’s up, after reading this awesome paragraph i am as well happy to share my knowledge here with mates.

 138. Umanizzare 2 هفته قبل

  For most recent news you have to pay a visit world wide web and on the web I found this web page as a finest website for latest updates.

 139. Rafaela 2 هفته قبل

  It’s going to be finish of mine day, but before end I am reading this
  impressive piece of writing to improve my knowledge.

 140. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Admiring the time and effort you put into your site and in depth information you present.
  It’s great to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same outdated rehashed material. Great
  read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 141. Daniel Dantas 2 هفته قبل

  I was more than happy to uncover this site. I want to to thank
  you for ones time for this particularly fantastic read!!
  I definitely savored every part of it and i also have you book marked to
  look at new information on your website.

 142. Gilda 2 هفته قبل

  If some one wishes to be updated with latest technologies afterward he must
  be pay a visit this web site and be up to date
  everyday.

 143. Cristina Boner 2 هفته قبل

  Just wish to say your article is as astonishing. The clarity to your post
  is just nice and that i can think you’re an expert in this subject.
  Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay up to date with imminent post.

  Thank you a million and please keep up the gratifying work.

 144. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I couldn’t resist commenting. Very well written!

 145. Marsha 2 هفته قبل

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague
  who has been doing a little homework on this. And he actually ordered me lunch
  simply because I discovered it for him… lol.
  So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to discuss this issue here on your blog.

 146. Patrick 2 هفته قبل

  Hey very interesting blog!

 147. Lela 2 هفته قبل

  What i don’t realize is actually how you are no longer actually much more smartly-appreciated than you might be now.
  You are so intelligent. You realize therefore significantly in terms of this topic,
  made me in my view believe it from a lot of varied angles.
  Its like women and men don’t seem to be fascinated unless it’s one thing to do
  with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding.
  At all times handle it up!

 148. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I know this site provides quality dependent content and other material, is there any other web site which offers such stuff in quality?

 149. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  Hi, this weekend is fastidious designed for me,
  since this moment i am reading this impressive informative piece of writing here at my house.

 150. http://tinyurl.com/y567nzz4 2 هفته قبل

  Excellent post. I was checking continuously this weblog and I’m inspired!
  Very helpful information particularly the last part 🙂 I maintain such information a lot.
  I was seeking this particular info for a long time. Thanks and best of luck.

 151. http://tinyurl.com 1 هفته قبل

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted
  to say superb blog!

 152. Princess 1 هفته قبل

  Useful info. Lucky me I discovered your site by chance, and I’m
  stunned why this accident didn’t took place earlier! I bookmarked it.

 153. Garnet 1 هفته قبل

  Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 154. Leilani 1 هفته قبل

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 155. http://tinyurl.com/y4zqlv3a 1 هفته قبل

  I used to be able to find good information from your blog articles.

 156. Caridad 1 هفته قبل

  Excellent blog right here! Also your web site lots up
  very fast! What host are you the usage of? Can I am getting your associate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 157. Everette 1 هفته قبل

  I will immediately snatch your rss feed as I
  can not find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me understand
  in order that I may subscribe. Thanks.

 158. http://tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any feedback would be greatly appreciated.

 159. Nichole 1 هفته قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It in truth was a
  entertainment account it. Look advanced to far introduced agreeable from you!
  By the way, how could we be in contact?

 160. Jasper 1 هفته قبل

  Hello, I check your blog like every week. Your story-telling style
  is awesome, keep up the good work!

 161. http://tinyurl.com/y5cj4dfd 1 هفته قبل

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way,
  how can we communicate?

 162. Shayna 1 هفته قبل

  I’ll right away grasp your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly let me know in order that I could subscribe.

  Thanks.

 163. tinyurl.com 1 هفته قبل

  If some one wants to be updated with most up-to-date technologies therefore he must be pay a visit this
  site and be up to date everyday.

 164. Carlos Magno Nunes Barcelos 1 هفته قبل

  It’s actually a cool and helpful piece of info. I am happy that you
  simply shared this helpful information with us.

  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 165. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 166. Bichara Previc 7 روز قبل

  Hey there! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established website such as
  yours take a lot of work? I am brand new to running
  a blog but I do write in my journal on a daily
  basis. I’d like to start a blog so I will be able to share
  my own experience and thoughts online. Please let me know
  if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 167. Grupo Coral 7 روز قبل

  It is not my first time to pay a visit this web page, i am
  visiting this web site dailly and take good data from here all
  the time.

 168. Rodrigo Branco 7 روز قبل

  I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this web site is in fact fastidious.

 169. Bichara Previc 7 روز قبل

  Spot on with this write-up, I actually believe that this site needs far
  more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks
  for the information!

 170. Rodrigo Branco 7 روز قبل

  Do you have a spam problem on this website; I also
  am a blogger, and I was curious about your
  situation; we have developed some nice methods and we are looking to swap methods with other folks, be sure
  to shoot me an email if interested.

 171. Louis 6 روز قبل

  Hi, after reading this remarkable piece of writing i am too cheerful to share my knowledge here
  with colleagues.

 172. Grupo Coral 6 روز قبل

  Hi there, I believe your blog could be having browser compatibility issues.
  When I take a look at your website in Safari, it looks fine but
  when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads
  up! Other than that, great blog!

 173. Grupo Coral 6 روز قبل

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a
  year and am worried about switching to another platform.

  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can import all my
  wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

 174. Grupo Coral 6 روز قبل

  Hello There. I discovered your blog using msn. That is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful info.

  Thanks for the post. I will definitely return.

 175. Rodrigo Branco 6 روز قبل

  Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have developed some nice procedures and
  we are looking to trade methods with others, please shoot
  me an email if interested.

 176. Leonardo Martins de Almeida 6 روز قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thank you!

 177. Johnny 5 روز قبل

  I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and without a
  doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people
  are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something relating to this.

 178. Marisol 5 روز قبل

  Thanks for finally talking about >نقش والدین در تصمیم گیری ازدواج فرزندان
  – دخترونه <Liked it!

 179. tinyurl.com 5 روز قبل

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot
  often inside case you shield this increase.

 180. Carlos Magno Nunes Barcelos 5 روز قبل

  Hello! Quick question that’s completely off
  topic. Do you know how to make your site mobile friendly?

  My blog looks weird when viewing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to
  fix this problem. If you have any recommendations, please share.

  Thanks!

 181. Juanita 5 روز قبل

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d
  like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great website
  and I look forward to seeing it improve over time.

 182. Bryce 5 روز قبل

  It’s hard to come by well-informed people in this particular
  topic, however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 183. Rodrigo Branco 5 روز قبل

  What’s up, this weekend is nice for me, as
  this time i am reading this impressive educational paragraph here at my home.

 184. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  I always spent my half an hour to read this website’s
  content every day along with a mug of coffee.

 185. Carlos Magno Nunes Barcelos 5 روز قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It actually was once
  a amusement account it. Glance advanced to far delivered
  agreeable from you! By the way, how could we
  be in contact?

 186. Bichara Previc 5 روز قبل

  Heya! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the fantastic work!

 187. Jere 5 روز قبل

  My brother recommended I might like this web
  site. He used to be entirely right. This put up actually made my day.
  You cann’t imagine simply how a lot time I had spent for this info!
  Thank you!

 188. tinyurl.com 5 روز قبل

  I all the time used to read article in news papers but now as I am a user of net so from now I
  am using net for posts, thanks to web.

 189. Brenton 5 روز قبل

  I am not sure where you are getting your information, but good topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 190. Mai 5 روز قبل

  Hi! I simply want to offer you a big thumbs up for your excellent information you have right here on this post.
  I will be returning to your website for more soon.

 191. Carlos Magno Nunes Barcelos 5 روز قبل

  I’ve read some just right stuff here. Definitely value bookmarking
  for revisiting. I wonder how a lot effort you place to create
  the sort of wonderful informative site.

 192. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 193. Cristina Boner 5 روز قبل

  Hello terrific website! Does running a blog like this require a
  lot of work? I’ve virtually no understanding of programming however I had been hoping to
  start my own blog in the near future. Anyhow,
  should you have any ideas or tips for new
  blog owners please share. I know this is off subject
  but I just wanted to ask. Thank you!

 194. Verna 5 روز قبل

  Hey very nice site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I’m glad to search out so many useful information here in the
  put up, we want develop more techniques on this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 195. Howdy! I know this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does building a well-established website like yours require a lot of work?
  I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary
  every day. I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips
  for new aspiring bloggers. Thankyou!

 196. Luigi 5 روز قبل

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. Nevertheless just imagine
  if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this blog could definitely be one of
  the most beneficial in its niche. Good blog!

 197. http://tinyurl.com/ 5 روز قبل

  If some one wants expert view concerning blogging and site-building then i suggest him/her to
  visit this weblog, Keep up the fastidious work.

 198. reputação online 4 روز قبل

  Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my
  comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having
  problems finding one? Thanks a lot!

 199. Tracie 4 روز قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if
  you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 200. Caren 4 روز قبل

  Great weblog right here! Additionally your website a lot up very fast!
  What web host are you the use of? Can I get your affiliate link in your host?
  I desire my site loaded up as fast as yours lol

 201. http://tinyurl.com/ 4 روز قبل

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something which I think I
  would never understand. It seems too complex and very broad for me.

  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 202. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  hello!,I love your writing so a lot! share we be in contact extra about your post on AOL?
  I need an expert in this house to solve my problem.
  Maybe that’s you! Having a look forward to peer you.

 203. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how
  could we communicate?

 204. http://tinyurl.com 4 روز قبل

  If some one wishes expert view about running a blog after that i
  propose him/her to pay a quick visit this website, Keep up the nice work.

 205. http://tinyurl.com/ 4 روز قبل

  Hmm is anyone else having problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 206. Good post. I definitely appreciate this site. Stick with it!

 207. Blythe 4 روز قبل

  I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of internet therefore from now I am using net for content, thanks
  to web.

 208. tinyurl.com 4 روز قبل

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled
  upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has helped me
  out loads. I am hoping to contribute & assist other users like
  its helped me. Good job.

 209. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  I do agree with all of the ideas you’ve offered on your post.
  They are very convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very brief for beginners. May just you please extend them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

 210. http://tinyurl.com/y4d7k4q7 4 روز قبل

  I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I don’t know who you are but definitely you are going
  to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 211. Hilario 4 روز قبل

  I read this paragraph completely regarding the difference of hottest and previous technologies, it’s awesome article.

 212. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hey! I understand this is sort of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established blog like yours take a lot of work?
  I am brand new to blogging but I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and views
  online. Please let me know if you have any kind of recommendations
  or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 213. Kléber Leite 4 روز قبل

  I think this is one of the most vital info for me. And i am
  happy reading your article. However wanna statement on few general issues, The site taste is ideal,
  the articles is really nice : D. Good process, cheers

 214. Daniel Dantas 4 روز قبل

  It’s not my first time to pay a quick visit this web site,
  i am visiting this web site dailly and obtain nice facts from here all the time.

 215. Trey 4 روز قبل

  There is certainly a great deal to find out about this topic.
  I love all the points you made.

 216. Leonardo Martins de Almeida 3 روز قبل

  I was recommended this blog through my cousin. I am no longer positive
  whether this post is written by him as no one else know such
  designated about my trouble. You are wonderful!
  Thank you!

 217. Cherie 3 روز قبل

  Helpful info. Fortunate me I discovered your web site accidentally, and I’m stunned why this coincidence did not came about in advance!
  I bookmarked it.

 218. Hildred 3 روز قبل

  Do you have any video of that? I’d love to find out more details.

 219. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it
  😉 I may return once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest
  way to change, may you be rich and continue to help others.

 220. Hannelore 3 روز قبل

  What’s up mates, pleasant piece of writing and pleasant urging commented at this place, I am really enjoying by these.

 221. tinyurl.com 3 روز قبل

  Have you ever thought about including a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  But just imagine if you added some great photos or videos to give
  your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and video clips, this website could definitely be one of the best in its
  field. Awesome blog!

 222. Stephen 3 روز قبل

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article
  seem to be running off the screen in Internet explorer.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser
  compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem
  solved soon. Many thanks

 223. Iva 3 روز قبل

  Wonderful items from you, man. I’ve be aware your stuff prior to
  and you’re simply too great. I actually like what you’ve bought right here, really like
  what you are stating and the way in which during which you are saying
  it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.

  I can not wait to read much more from you. This is really a great web site.

 224. Robin 3 روز قبل

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was conducting a little research on this.
  And he actually bought me dinner due to the fact that I discovered it for him…

  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending some time to talk about this matter here on your
  internet site.

 225. Mario Celso Lopes 3 روز قبل

  Hi friends, how is everything, and what you wish for to
  say about this post, in my view its actually awesome designed for me.

 226. Agnes 3 روز قبل

  If you are going for finest contents like I do, just
  visit this web site everyday because it presents feature contents, thanks

 227. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  I read this article fully on the topic of the resemblance of most
  up-to-date and preceding technologies, it’s awesome article.

 228. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  Hello it’s me, I am also visiting this site regularly, this web page is truly nice and the users are in fact sharing fastidious thoughts.

 229. Latrice 3 روز قبل

  Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it,
  you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog
  and will often come back at some point. I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice morning!

 230. tinyurl.com 3 روز قبل

  If you are going for most excellent contents like myself,
  simply go to see this website every day as it gives quality contents, thanks

 231. Fernanda Tórtima 3 روز قبل

  I am really inspired together with your writing skills and also with the layout for your blog.
  Is that this a paid subject or did you customize it your self?
  Either way keep up the nice high quality writing,
  it is rare to look a great blog like this one nowadays..

 232. Noble 3 روز قبل

  Hi I am so delighted I found your weblog, I really found you by accident,
  while I was looking on Askjeeve for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say many
  thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute
  but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a
  lot more, Please do keep up the fantastic jo.

 233. Mario Celso Lopes 3 روز قبل

  This is my first time go to see at here and i am actually
  impressed to read all at alone place.

 234. Paulina 3 روز قبل

  Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great
  blog!

 235. tinyurl.com 3 روز قبل

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous
  to and you’re just too magnificent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and
  the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart.

  I can not wait to read much more from you. This is really a wonderful web site.

 236. http://tinyurl.com/y324z8a4 2 روز قبل

  Generally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite nice
  post.

 237. Raymond 2 روز قبل

  Thanks a lot for sharing this with all folks you actually recognize
  what you are talking approximately! Bookmarked. Please additionally
  consult with my website =). We will have a link trade contract among us

 238. Isaac 2 روز قبل

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I
  certainly get irked while people think about worries that
  they just don’t know about. You managed to hit
  the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 239. Verna 2 روز قبل

  I’m not sure exactly why but this web site is loading
  extremely slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 240. Grupo Coral 2 روز قبل

  There is certainly a lot to know about this issue.
  I like all the points you’ve made.

 241. tinyurl.com 2 روز قبل

  This post is really a pleasant one it helps new net users, who are wishing in favor of blogging.

 242. Fernanda Lara Tórtima 2 روز قبل

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your
  efforts and I will be waiting for your further post thank you once again.

 243. Katie 2 روز قبل

  Hi this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience
  so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be
  enormously appreciated!

 244. tinyurl.com 2 روز قبل

  Hi, i feel that i noticed you visited my website
  thus i got here to go back the favor?.I’m trying to find things to enhance my website!I suppose its good
  enough to use some of your ideas!!

 245. Celsa 1 روز قبل

  Pretty element of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital
  to assert that I get actually enjoyed account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing in your feeds
  or even I success you get right of entry to persistently rapidly.

 246. tinyurl.com 1 روز قبل

  I’m really enjoying the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A couple of my blog visitors have complained about my blog
  not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

 247. tinyurl.com 1 روز قبل

  Excellent weblog here! Also your website so much up fast! What host
  are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink
  in your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 248. tinyurl.com 1 روز قبل

  Great blog right here! Additionally your web site rather a lot up very fast!
  What host are you the use of? Can I am getting your affiliate link in your host?
  I want my site loaded up as quickly as yours lol

 249. Patrice 1 روز قبل

  hey there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right
  here. I did however expertise several technical issues
  using this site, since I experienced to reload the web site a lot
  of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement
  in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with
  Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again soon.

 250. Israel 24 ساعت قبل

  It’s remarkable in support of me to have a website, which is useful designed for my experience.
  thanks admin

 251. Nell 22 ساعت قبل

  First of all I would like to say superb blog!

  I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear
  your mind before writing. I have had difficulty clearing my
  mind in getting my ideas out. I truly do enjoy writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying
  to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

 252. http://tinyurl.com/y4dnu6ne 16 ساعت قبل

  This text is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 253. Gregg 16 ساعت قبل

  Everyone loves what you guys are up too. This kind of clever work and
  exposure! Keep up the fantastic works guys I’ve included you guys to blogroll.

 254. tinyurl.com 14 ساعت قبل

  Very shortly this site will be famous among
  all blogging viewers, due to it’s pleasant articles

 255. Francis 11 ساعت قبل

  It’s truly very complicated in this busy life to listen news on TV,
  therefore I only use the web for that purpose,
  and obtain the most up-to-date information.

 256. Maude 11 ساعت قبل

  Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any recommendations, please share. Cheers!

 257. Leandro Martins de Almeida 6 ساعت قبل

  Hi friends, pleasant post and pleasant arguments
  commented here, I am truly enjoying by these.

 258. Kristopher 4 ساعت قبل

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web site
  is truly pleasant.

 259. Ramona 2 ساعت قبل

  This design is wicked! You obviously know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 260. Mario Celso Lopes 2 ساعت قبل

  I am in fact grateful to the holder of this web site who has shared this great post at at this
  place.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید