نمونه هایى از فضایل و سیره فردى امام جواد (ع)

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

نمونه هایى از فضایل و سیره فردى امام جواد (ع)

فضایل امام جواد ع, فضیلت های امام جواد ع, سیره امام جواد ع امام جواد (ع) در سال ۱۹۵ قمری در مدینه به دنیا آمد و به مدت ۱۷ سال امامت کرد

 

نمونه هایى از فضایل و سیره فردى امام محمد بن على الجواد(ع)
از ‏جانب مادرم فاطمه (س) طواف کنید
۱- موسى بن قاسم گوید: به أبى جعفر ثانى (امام جواد) (ع) گفتم: خواستم به عوض شما و پدرتان طواف کنم، ولى مى‏ گویند از طرف اوصیاء، طواف صحیح نیست؛ فرمود: نه، هر قدر بتوانى طواف کن، این کار جایز است.

بعد از سه سال، به آن حضرت گفتم: من از شما اجازه خواستم که از جانب شما و پدرتان طواف کنم، اجازه فرمودى، آنچه خدا خواست از طرف شما طواف کردم، بعد چیز دیگرى به نظرم آمد و به آن عمل کردم؟ امام فرمود: آن چیست؟
گفتم: یک روز از طرف رسول الله (ص) سه بار طواف کردم، در روز دوم از طرف امیرالمؤمنین (ع) طواف به جاى آوردم، در روز سوم از جانب امام حسن و در روز چهارم از طرف امام حسین، روز پنجم بعوض على بن الحسین، روز ششم از أبى جعفر محمد بن على، روز هفتم از جعفر محمد، روز هشتم از جانب پدرت موسى بن جعفر روز نهم از جانب پدرت على بن موسى، روز دهم از جانب شما اى آقاى من!. اینها آنان هستند که به ولایتشان عقیده دارم.

فرمود: آن وقت به خدا قسم به دینى اعتقاد دارى که خداوند از بندگان غیر آن را قبول ندارد، گفتم: گاهى هم از جانب مادرت فاطمه (س) طواف کردم وگاهى نکردم، فرمود: این کار را زیاد کن، این انشاء الله أفضل اعمالى است که مى‏ کنى. ۱

نامه امام رضا (ع)به پسرش امام جواد(ع)‏
۲- أبى نصر بزنطى فرموده: نامه امام رضا (ع) را خواندم که به پسرش امام جواد نوشته بود: به من خبر رسید که چون سوار شدى غلامان تو را از در کوچک بیرون مى‏ کنند، این کار از بخل آنهاست، تا کسى از تو خیرى نبیند، تو را به حق خودم قسم مى ‏دهم دخول و خروجت فقط از در بزرگ باشد و چون سوار شدى مقدارى پول طلا و نقره همراهت بردار تا هر که سؤال کند چیزى به او بدهى.

هر که از عموهایت از تو احسانى خواست کمتر از پنجاه دینار نده، بیشتر از آن به اختیار توست، هر که از عمه‏ هایت چیزى از تو خواست کمتر از بیست و پنج دینار نده، زیادى به اختیار توست، من مى‏ خواهم خدا تو را رفعت بخشد، انفاق کن، از جانب خدا از تنگدستى نترس. ۲

 

نامه امام جواد (ع)به حاکم سجستان‏
۳- مردى از بنى حنیفه گوید: در اولین سال خلافت معتصم عباسى که امام جواد (ع) به حج رفته بود، با وى رفیق راه بودم روزى در سر سفره طعام که عده‏اى از رجال خلیفه نیز بودند، گفتم: فدایت شوم، والى ما مردى است که شما اهل بیت را دوست دارد و من به دفتر او مالیات بدهکارم، اگر صلاح بدانید نامه‏اى بنویسید که به من ارفاق کند.

امام فرمود: من او را نمى‏ شناسم،گفتم: فدایت شوم، او همانطور است که گفتم: از دوستان شماست، نامه شما به حال من مفید است، امام (ع) کاغذ به دست گرفت و نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم آورنده نامه من از تو مذهب خوبى نقل کرد، از حکومت فقط کار نیک براى تو مى‏ ماند، به برادرانت نیکى کن، بدان خداى تعالى ازاندازه ذره و خردل از تو سؤال خواهد کرد.
آن مرد گوید: چون وارد سجستان شدم، به حسین بن خالد که والى آن جا بود خبر داده بودند که از جانب امام صلوات الله علیه نامه‏اى براى او مى ‏آورم، والى در دو فرسخى شهر خودش را به من رسانید نامه را به او دادم، گرفت و بوسید و آن را بر دو چشم خویش گذاشت.

گفت: حاجتت چیست؟ گفتم: در دفتر تو مالیات بدهکارم، آن را از دیوان محو کرد و گفت: تا بر سر کار هستم دیگر مالیات مده، بعد گفت: خانواده ‏ات چند نفر است؟ گفتم: فلان قدر، فرمود به من و آنها احسان کردند، تا او زنده بود دیگر مالیات ندادم، و تا زنده بود مرتب به من احسان مى‏ کرد. ۳

 

فضایل امام جواد ع,فضیلت های امام محمد تقی ع, سیره امام جواد ع امام جواد (ع) جوان‌ترین امام در هنگام شهادت بوده است

 

نامه امام جواد (ع)به على بن مهزیار اهوازى‏
۴- امام جواد (ع) به ثقه جلیل القدر على بن مهزیار اهوازى چنین نوشتند: بسم الله الرحمن الرحیم یا على! خداوند پاداش تو را نیکو گرداند و در بهشت خودش جاى دهد، و از خوارى دنیا و آخرت بدورت دارد، و با ما اهل بیت محشور فرماید.

یا على! تو را امتحان کردم و در نصیحت و اطاعت و خدمت و توقیر و احترام به امام و قیام به آنچه بر تو واجب است، صاحب اختیارت گردانیدم، اگر بگویم نظیر تو را ندیده ‏ام امیدوارم راست گفته باشم.

خداوند پاداشت را جنات فردوس قرار بدهد، نه مقامت بر من پوشیده است و نه خدمتت در گرم و سرد و شب و روز، از خدا مى‏ خواهم چون اولین و آخرین را براى قیامت جمع کند، رحمتى بر تو عنایت فرماید که بوسیله آن مورد غطبه دیگران باشى که او شنونده دعاست.۴

ناگفته نماند: على بن مهزیار اهوازى از امام رضا (ع) حدیث نقل کرده و از خواص امام جواد (ع) بود و از جانب آن حضرت وکالت داشت و نیز از جانب امام هادى (ع)، درباره وى توقیعاتى از آن حضرت صادر شد که مقام و عظمت او را در نزد شیعه روشن کرد، او در روایت، موثق بود و کتابهاى مشهور نوشت. (رجال نجاشى).

 

دستور به مدارا با پدرناصبى ‏
۵- بکربن صالح گوید: به امام ابى جعفر ثانى (ع) نوشت: پدرم ناصبى و خبیث الرأى است، از او بسیار سختى دیده ‏ام، فدایت شوم براى من دعا کن و بفرما: چه کنم، آیا افشاء و رسوایش کنم یا با او مدارا نمایم؟

امام (ع) در جواب نوشت: مضمون نامه‏ات در باره پدرت فهمیدم، پیوسته انشاء الله براى تو دعا مى‏کنم، مدارا براى تو بهتر از افشاگرى است، با سختى آسانى هست، صبر کن «ان العاقبه للمتقین» خدا تو را در ولایت کسى که در ولایتش هستى ثابت فرماید. ما و شما در امانت خدا هستیم خدایى که امانتهاى خویش را ضایع نمى‏کند.

بکربن صالح گوید: خدا قلب پدرم را به من برگردانید بطورى که در کارى با من مخالفت نمى‏کرد. ۵٫

معجزه ‏اى از جواد الائمه صلوات الله علیه
۶- شیخ مفید رحمهالله از محمد بن حسان از على بن خالد نقل کرده: گوید: در سامراء بودم، گفتند: مردى را از شام آورده و زندان انداخته ‏اند چون ادعا کرده که من پیغمبرم، این سخن بر من گران آمد، خواستم او را ببینم، با زندانبانان آشتى برقرار کردم تا اجازه دادند پیش او بروم.

بر خلاف شایعه ‏اى که راه انداخته بودند، دیدم آدم وارسته و عاقلى است، گفتم: فلانى درباره تو مى‏ گویند که ادعاى نبوت کرده‏ اى و علت زندان رفتنت همین است؟

گفت: حاشا که من چنین ادعایى کرده باشم، جریان من از این قرار است:
من در شام در محلى که گویند: رأس مبارک امام حسین را در آن گذاشته بودند مشغول عبادت بودم، ناگاه دیدم شخصى نزد من آمد و به من گفت: برخیز برویم، من برخاسته و با او براه افتادم، چند قدم نرفته بودیم که دیدم در مسجد کوفه هستم، فرمود: این جا را مى ‏شناسى؟

گفتم: آرى، مسجد کوفه است، او در آن جا نماز خواند، من هم نماز خواندم، بعد با هم از آن جا بیرون آمدیم، مقدارى با او راه رفتم ناگاه دیدم که در مسجد مدینه هستیم.
به رسول خدا (ص) سلام کرد و نماز خواند، من هم با او نماز خواندم، بعد از آن جا خارج شدم، مقدارى راه رفتیم ناگاه دیدم که در مکه هستیم، کعبه را طواف کرد، من هم طواف کردم.۶ 

بعد ازآن جا خارج شدم چند قدم نرفته بودیم که دیدم در جاى خودم که در شام مشغول عبادت بودم، هستم. آن مرد رفت، من غرق تعجب بودم که خدایا او کى بود و این چه کار؟! یک سال از این جریان گذشت که دیدم باز همان شخص آمد، من از دیدن او شاد شدم، مرا دعوت کرد که با او بروم، من با او رفتم، و مانند سال گذشته مرا به کوفه و مدینه و مکه برد و به شام برگردانید.

و چون خواست برود گفتم: تو را قسم مى ‏دهم به آن خدایى که بر این کار قدرت داده بگو تو کیستى؟! فرمود: من محمد بن على بن موسى بن جعفر هستم:
«قلت سألتک بالحق الذى أَقدرک على ما رایتُ منک إلاّ أَخْبر تَنى من انت قال: أنا محمد بن على بن موسى بن جعفر (ع)».


من این جریان را به دوستان و آشنایان خبر دادم، قضیه منتشر گردید تا به گوش محمد بن عبدالملک زیات ۷ رسید، او فرمان داد مرا به زنجیر کشیده به این جا آوردند و این ادعاى محال را به من نسبت دادند، گفتم: جریان تو را به محمد بن عبدالملک زیات برسانم؟ گفت: برسان. 

من نامه‏ اى به محمد بن عبدالملک وزیر اعظم معتصم عباسى نوشته، جریان او را باز گفتم، وزیر در زیر نامه من نوشته بود: احتیاج به خلاص کردن ما نیست، به آن کس که تو را از شام به کوفه و از کوفه به مدینه و از مدینه به مکه برد و باز به شام برگردانید و همه را در یک شب انجام داد، بگو تا تو را از زندان آزاد کند.

على بن خالد گوید: من از دیدن جواب نامه، از نجات او مأیوس شدم، گفتم: بروم و به او تسلى بدهم و چون به زندان آمدم دیدم مأموران زندان همه غرق در حیرتند و بى خود به این طرف و آن طرف مى‏ دوند، گفتم: جریان چیست؟!

گفتند: آن زندانى در زنجیر و مدعى نبوت، از دیشب مفقود شده، درها بسته قفلها مهر و موم است، ولى معلوم نیست به آسمان و یا به زیر زمین رفته و یا مرغان هوا او را ربوده‏ اند؛ على بن خالد، زیدى مذهب بود، از دیدن این ماجرا معتقد به امامت گردید و اعتقادش خوب شد. ۸

 

معجزه ای دیگر
۷- کلینی رحمهالله در کتاب «کافی» بابی تحت عنوان « آنچه به سبب آن ادعای حقّ و باطل از یکدیگر جدا می گردد» تشکیل داده و در آنجا از محمّد بن ابی العلاء نقل کرده است که گفت:
از یحیی بن اکثم قاضی سامراء – بعد از آن که او را بسیار امتحان نمودم و با او مناظره و گفتگو و مراسله داشتم و از علوم آل محمّد علیهم السلام سؤال کردم – شنیدم که گفت: روزی وارد مسجد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شدم تا قبر مبارک او را طواف کنم، حضرت جواد علیه السلام را دیدم که در آنجا طواف می کند، درباره  مسایلی که در نظر داشتم با آن حضرت گفتگو کردم و او همه را جواب فرمود.

به ایشان عرض کردم: می خواهم سؤالی از شما بپرسم ولی بخدا قسم خجالت می کشم. امام علیه السلام فرمود:
من از آن سؤال به تو خبر می دهم قبل از آن که بپرسی، می خواهی سؤال کنی که امام  کیست؟
عرض کردم: بخدا قسم سؤال مورد نظرم همان است.
فرمود: من امام هستم، عرض کردم نشانه ای می خواهم تا یقین کنم.

آن حضرت در دست خود عصایی داشت، وقتی من چنین گفتم فوراً آن عصا شروع به صحبت کرد و گفت:
“إنّ مولای امام هذا الزمان و هو الحجّه.”
به راستی مولا و صاحب من امام این زمان است و او حجت پروردگار است.۹

 

 

 

—————————–
پى ‏نوشتها:
۱- کافى: ج ۴ ص ۳۱۴ کتاب الحج باب الطواف والحج عن الائمه (ع).
۲- عیون اخبار الرضا: ج ۲ ص ۸٫
۳- کافى: ج ۵ ص ۱۱۱ کتاب المعیشه باب عمل السلطان و جوائزهم.
۴- بحار: ج ۵۰ ص ۱۰۵ از غیبت شیخ.
۵- بحارالانوار : ج ۵۰ ص ۵۵٫
۶- در نقل کافى آمده که گوید: اعمال حج را با او به جاى آورد.
۷- محمد بن عبدالملک زیات مردى ناکس و توانائى بود و در تنور میخ دارى که براى شکنجه مجرمین به وجود آورده بود کشته شد، ماجراى عبرت انگیزى دارد.

۸- ارشاد مفید: ص ۳۰۵، مرحوم کلینى آنرا در کافى: ج ۱ ص ۴۹۲ باب مولد أبى جعفر محمد بن على الثانى (ع) نقل کرده است، مجلسى رضوان الله علیه آنرا در بحار: ج ۵۰ ص ۳۸ – ۴۰ از بصائرالدرجات نقل مى‏کند و مى‏گوید: آنرا شیخ مفید در ارشاد و طبرسى در اعلام الورى از ابن قولویه از کلینى نقل کرده ‏اند.
۹٫ اصول کافی،  ج ۱، ص ۳۵۳٫

 

منبع:

کتاب خاندان وحى، سید على اکبر قریشى

aviny.com
 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۵۱ دیدگاه
 1. Luiz Gastão Bittencourt 1 هفته قبل

  Quality articles is the secret to be a focus for the users to
  go to see the website, that’s what this web page is providing.

 2. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?

  Thank you!

 3. https://bit.ly/2UFitmy 1 هفته قبل

  We’re trusted Mississauga Heating and Cooling Consultants.

 4. tinyurl.com 7 روز قبل

  What’s up, the whole thing is going perfectly here and
  ofcourse every one is sharing facts, that’s really good, keep up writing.

 5. Ernesto 7 روز قبل

  You can certainly see your enthusiasm within the article you write.

  The arena hopes for even more passionate writers such as you who
  aren’t afraid to say how they believe. At all times
  follow your heart.

 6. Kaylene 6 روز قبل

  Hi, yes this paragraph is actually pleasant and I have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

 7. http://tinyurl.com/ 6 روز قبل

  Hey there! I’ve been following your site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Humble Texas!
  Just wanted to tell you keep up the good work!

 8. Alba 6 روز قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 9. Lyda 6 روز قبل

  This web site certainly has all of the information and facts I wanted about this
  subject and didn’t know who to ask.

 10. http://tinyurl.com/ 6 روز قبل

  Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back down the road.
  I want to encourage yourself to continue your great work,
  have a nice afternoon!

 11. http://tinyurl.com/y23z3xg7 5 روز قبل

  Hi there this is somewhat of off topic but
  I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills
  so I wanted to get advice from someone with
  experience. Any help would be greatly appreciated!

 12. Lillian 5 روز قبل

  Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you
  are just too fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say
  it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to read much more from you. This is really a wonderful website.

 13. Marisa 5 روز قبل

  Hi Dear, are you actually visiting this web site regularly, if so after that you
  will without doubt get pleasant experience.

 14. Andrew Charles Jenner 5 روز قبل

  This article is actually a fastidious one it assists new net viewers, who are wishing for blogging.

 15. Lorna 5 روز قبل

  I pay a visit everyday a few blogs and sites to read articles or reviews, except this web site
  gives feature based posts.

 16. Julian 5 روز قبل

  Good day very cool site!! Man .. Excellent .. Amazing ..
  I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m glad to search out numerous helpful info here within the put up, we need
  work out extra techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 17. Trina 5 روز قبل

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally
  I’ve found something that helped me. Thank you!

 18. Klefer 5 روز قبل

  I do not even know how I finished up here,
  but I assumed this post was once good. I do not know who you are
  however definitely you are going to a famous blogger for
  those who aren’t already. Cheers!

 19. tinyurl.com 5 روز قبل

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support
  you.

 20. Siobhan 5 روز قبل

  Hi to every body, it’s my first pay a visit of
  this website; this weblog carries awesome and really
  fine stuff for readers.

 21. http://tinyurl.com/y35c3ym3 4 روز قبل

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your post seem to be running off
  the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 22. http://tinyurl.com 4 روز قبل

  If you would like to get a great deal from this article then you have to apply such methods to your won website.

 23. tinyurl.com 4 روز قبل

  Excellent blog post. I definitely appreciate this website.

  Keep it up!

 24. http://tinyurl.com 4 روز قبل

  This information is invaluable. When can I find out more?

 25. Maxie 4 روز قبل

  I really love your site.. Very nice colors & theme.
  Did you build this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal blog and want to
  learn where you got this from or what the theme is named.
  Cheers!

 26. Catherine 4 روز قبل

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has
  helped me out loads. I’m hoping to contribute & aid other customers like
  its aided me. Good job.

 27. Terry 4 روز قبل

  Hi, this weekend is good for me, as this time i am reading
  this enormous educational article here at my house.

 28. Ernie 4 روز قبل

  Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes that will make the greatest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 29. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hello, just wanted to tell you, I liked this article.

  It was inspiring. Keep on posting!

 30. Nickolas 4 روز قبل

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your blog.
  It appears as though some of the written text on your content are running off the
  screen. Can somebody else please comment and let me know if this
  is happening to them as well? This may be a issue with my browser
  because I’ve had this happen before. Many thanks

 31. Wanda 4 روز قبل

  Hello everyone, it’s my first pay a visit at
  this website, and article is genuinely fruitful for me, keep up posting these types of posts.

 32. tinyurl.com 4 روز قبل

  This piece of writing offers clear idea designed for the new users of blogging,
  that really how to do blogging.

 33. tinyurl.com 4 روز قبل

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I
  have found something that helped me. Kudos!

 34. http://tinyurl.com 4 روز قبل

  I always used to read post in news papers but now as I am a
  user of internet thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 35. Luiz Gastão Bittencourt 3 روز قبل

  Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s blog link on your page at
  suitable place and other person will also do same in favor of you.

 36. Karri 3 روز قبل

  Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out
  there that I’m completely confused .. Any recommendations?
  Bless you!

 37. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  Hi to every body, it’s my first pay a visit of this website;
  this website carries remarkable and genuinely good material designed for visitors.

 38. http://tinyurl.com/y2lfvwvd 3 روز قبل

  I think the admin of this web site is really working hard for his web site,
  because here every material is quality based data.

 39. Vivian 3 روز قبل

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny
  bit acquainted of this your broadcast provided bright clear
  concept

 40. Michal 3 روز قبل

  I do not even understand how I ended up right here, however I thought this post was once good.
  I don’t realize who you’re but certainly you are going to a famous blogger in the event you aren’t
  already. Cheers!

 41. Reyna 2 روز قبل

  These are actually fantastic ideas in concerning blogging.
  You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.

 42. Etta 2 روز قبل

  Investors do pay direct and indirect costs.

 43. Billie 2 روز قبل

  Good way of describing, and nice paragraph to take data about my presentation subject matter, which i
  am going to convey in school.

 44. Lesli 2 روز قبل

  Every weekend i used to visit this website, because i wish for enjoyment, for the reason that this this web site conations in fact nice funny stuff too.

 45. http://tinyurl.com/ 2 روز قبل

  My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the
  costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I
  can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 46. http://tinyurl.com 2 روز قبل

  At this time it looks like BlogEngine is the best blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is
  that what you’re using on your blog?

 47. Elizabeth 1 روز قبل

  I all the time used to study paragraph in news papers
  but now as I am a user of web so from now I am using net for content, thanks to web.

 48. http://tinyurl.com/y6gc5sfv 1 روز قبل

  This design is spectacular! You obviously know
  how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 49. Jovita 16 ساعت قبل

  Hello there, I discovered your blog by way of Google even as searching for a comparable subject, your website got here up, it seems great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply was aware of your blog thru Google, and located that it is really informative.
  I am going to be careful for brussels. I will appreciate in the event you proceed this in future.
  Numerous other people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 50. http://tinyurl.com/yyp6wxxh 14 ساعت قبل

  Having read this I thought it was very informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this
  article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 51. http://tinyurl.com/yytnmdbe 12 ساعت قبل

  Hey I am so happy I found your website, I really found you by mistake, while I was searching on Google
  for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round
  enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at
  the moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read much more, Please do keep up the superb b.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید