مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

نوروز 1395, لحظه تحویل سال 1395, جشن نوروز

منشأ و زمان پیدایش نوروز، به درستی مشخص نیست

 

نوروز ۱۳۹۵

کوروش کبیر نخستین پادشاهی بود که به نوروز رسمیت داد. او در سال ۵۳۴ پیش از میلاد دستور داد ترفیع نظامیان، سان دیدن از سربازان،عفو مجرمان، پاکسازی محیط زیست در این روزها باشد.

لحظه تحویل سال ۱۳۹۵
بر اساس اعلام مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، لحظه تحویل سال ۱۳۹۵ هجری شمسی به ساعت رسمی ایران، ساعت بسیار زیبا و عجیبی می باشد؛ زمان دقیق برابر است با ساعت ۸ و ۸ دقیقه و ۸ ثانیه (ساعت هشت و هشت دقیقه و هشت ثانیه صبح) روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۵ هجری شمسی می باشد.

به وقت ساعت جهانی لحظه تحویل سال ۱۳۹۵ ساعت ۴ و ۳۲ دقیقه و ۲۲ ثانیه بامداد و در لس آنجلس ساعت ۷ و ۸ دقیقه عصر است.

روز اول فروردین و تحویل سال برابر با ۲۰ مارس ۲۰۱۶ میلادی و ۱۰ جمادی‌ الثانی ۱۴۳۷ هجری قمری بوده و از طرفی سال ۹۵ مطابق با سال ۱۴۰۹۵ اهورایی ، ۷۰۳۸ میترایی آریایی، ۵۷۷۶/۷۷ عبری، ۶۷۶۶/۶۷ آشوری، ۳۷۵۴ زرتشتی، ۲۵۷۵ هخامنشی (شاهنشاهی)، ۲۰۱۶/۱۷ میلادی و ۱۴۳۷/۳۸ هجری قمری می باشد.
همچنین سال ۹۵ کبیسه است.

 

——————————————

نوروز

نوروز اولین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با اول فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق مختلف ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.

 

پیدایش نوروز
منشأ و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست. برپایه برخی افسانه ها ۳۰۰۰ سال پیش در چنین روزی جمشید از کاخ خود در جنوب دریاچه ارومیه (منطقه حسنلوی امروزی) بیرون آمد و شدیدا تحت تاثیر آفتاب درخشان و تازگی و طراوت محیط قرار گرفت و آن روز را نوروز نامید و تصمیم گرفت پس از آن ،هر سال در چنین روزی آیین‌های ویژه ‌ی برگزار شود.

در شاهنامه درباره ریشه نوروز چنین آمده است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست. با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.

 

نوروز پیش از اسلام
اما کوروش کبیر نخستین پادشاهی بود که به نوروز رسمیت داد. او در سال ۵۳۴ پیش از میلاد دستور داد ترفیع نظامیان،سان دیدن از سربازان، عفو مجرمان، پاکسازی محیط زیست در این روزها باشد. البته ۴ سال پیشتر هم ،یعنی در ۵۳۸ پیش از میلاد، کوروش پیش از فتح بابل نوروز را در آنجا جشن گرفته بود. در زمان اشکانیان و ساسانیان نیز نوروز گرامی داشته می‌شد. در این دوران، جشن‌های گوناگونی در طول یک سال برگزار می‌شد که مهمترین آنها نوروز و مهرگان بود.

 

برگزاری جشن نوروز در دوران ساسانیان دست کم شش روز طول می‌کشید و به دو دوره نوروز کوچک و نوروز بزرگ تقسیم می‌شد. نوروز کوچک یا نوروز عامه به مدت پنج روز، از یکم تا پنجم فروردین برگزار و روز ششم فروردین (خردادروز)، جشن نوروز بزرگ یا نوروز خاصه برپا می‌شد. در هر یک از روزهای “نوروز عام”، طبقه‌ای از طبقات مردم (دهقانان، روحانیان، سپاهیان ،پیشه‌وران و اشراف) به دیدار شاه می‌آمدند و شاه به سخنانشان گوش می‌داد و برای حل مشکلات آنها دستور صادر می‌کرد. در روز ششم،شاه حق طبقات گوناگون مردم را ادا کرده بود و در این روز، تنها نزدیکان شاه به حضور وی می‌آمدند.

 

در دوران ساسانیان، ۲۵ روز پیش از آغاز بهار، در ۱۲ ستون که از خشت خام برپا می‌کردند، انواع حبوبات و غلات (برنج، گندم، جو، نخود، ارزن و لوبیا) را می‌کاشتند و تا روز شانزدهم فروردین آنها را جمع نمی‌کردند چون معتقد بودند که هر کدام از این گیاهان که بارورتر شود، در آن سال محصول بهتری خواهد داد. در این دوران همچنین متداول بود که در بامداد نوروز، مردم به یکدیگر آب بپاشند. از زمان هرمز اول مرسوم شد که مردم در شب نوروز آتش روشن کنند. همچنین از زمان هرمز دوم، رسم دادن سکه در نوروز به‌عنوان عیدی متداول شد.

 

نوروز 1395, لحظه تحویل سال 1395, زمان پیدایش نوروزز

برگزاری جشن نوروز در دوران ساسانیان دست کم شش روز طول می‌کشید

 

نوروز پس از اسلام
در دوران سلجوقیان، به دستور جلال‌الدین ملکشاه سلجوقی تعدادی از ستاره شناسان ایرانی از جمله خیام برای بهترسازی گاهشمار ایرانی گرد هم آمدند. این گروه، نوروز را در یکم بهار (ورود آفتاب به برج حمل) قرار دادند و جایگاه آن را ثابت نمودند. بر اساس این گاهشماری که به تقویم جلالی معروف شد، برای ثابت ماندن نوروز در آغاز بهار، مقرر شد که حدوداً هر چهار سال یک‌بار (گاهی هر پنج سال یک بار)، تعداد روزهای سال را به‌جای ۳۶۵ روز برابر با ۳۶۶ روز در نظر بگیرند.این گاهشماری از سال ۳۹۲ هجری آغاز شد.

 

در اسلام و بویژهٔ آیین تشیع به نوروز به عنوان روزی خجسته نگاه شده‌ و بر گرامی داشتن آن تأکید شده‌ است. از دیدگاه شیعه نوروز روز ظهور امام زمان است. در حدیثی از امام صادق(ع) آمده‌است:”روز نوروز همان روزی است که خداوند در آن از بندگانش پیمان گرفت که او را پرستش کنند و هیچ چیزی را شریک او ندانند و این که به پیامبران و اولیایش ایمان بیاورند و آن نخستین روزی است که خورشید در آن طلوع کرده، و بادهای باردار کننده در آن وزیده‌ است و گل‌ها و شکوفه‌های زمین آفریده شده‌است و آن روزیست که کشتی نوح (ع) به کوه جودی قرار گرفت و آن روزی است که در آن قومی که از ترس مرگ از خانه‌های خود بیرون آمدند و آنها هزارها نفر بودند پس خداوند آنها را بمیراند و سپس آنها را در این روز زنده کرد.

 

آن روزیست که جبرئیل بر پیامبر (ص) فرود آمد و آن همان روزیست که ابراهیم(ع) بتهای قوم خود را شکست و آن همان روزیست که پیغمبر خدا، امیرالمومنین علی(ع) را بر دوش خود سوار کرد تا بتهای قریش را از بالای خانه خدا به پائین انداخت و آنها را خرد کرد…”
جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین غربی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هند، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود.

 

آیین‌های نوروز
خانه تکانی: از چند روز مانده به پایان سال آغاز می‌شد و تمام خانه و وسایل آن گردگیری، شستشو و تمیز می‌شد چون معتقدند ارواح مردگان در روز نخست فروردین به خانه هایشان باز می‌گردند و اگر اجاق روشن، خانه پاک و آراسته بود شاد می‌شدند و برای آنها دعا می‌کردند ولی اگر کثیف و ناپاک بود یا هفت سین نداشت آن خانه را نفرین می‌کردند و تا سال بعد ناراحت بودند.

 

حاجی فیروز: از مشهورترین پیک‌های نوروزی است که با لباس ویژه خود یعنی پیراهن و شلوار قرمز، گیوه نوک تیز و منگوله دار و صورت سیاه شده، فرا رسیدن نوروز را نوید می‌دهد. حاجی فیروز نماد استطوره سیاوش است. چهره سیاهش نشانه بازگشت او از جهان مردگان، لباس سرخش نماد خون سرخ سیاوش و شادی او هم به خاطر حیات دوباره سیاوش است.

 

آئین های نوروز, لحظه تحویل سال 1395, زمان پیدایش نوروزز

سکه در سفره هفت سین نماد برکت، روزی و ثروت است

 
هفت سین: محتویات سفره هفت سین امروزه هر کدام معنی نمادین ویژه خود را دارند: «سمنو»که از جوانه‌های تازه گندم است، نشانه قدرت است و مبارزه. «سنجد» مفهوم عشق و محبت و همچنین زایش را می‌رساند. «سکه» نماد برکت و روزی و ثروت است. سیب میوه‌ای بهشتی و نشانه زیبایی و تندرستی است. «سیر» مفهوم دست نگهداشتن از ظلم و تجاوز به حقوق دیگران را می‌رساند. «سرکه» هم نماد رضا و تسلیم است. «تخم مرغ رنگی» نشان نطفه و نژاد و «آینه »مظهر پاکی و شفافیت است. «سپند »یا اسپند هم برای دور شدن بیماری و سلامتی است.

سیزده بدر: ایرانیان باستان سیزدهم هر ماه خورشیدی را “تیر روز” نامیده و متعلق به فرشته تیر یا “تیشتر” (الهه باران) می‌دانستند. آنها پس از ۱۲ روز جشن و شادی به یاد ۱۲ ماه سال، روز سیزدهم نورزو را به باغ و صحرا و مناطق خارج از شهر رفته شادی می‌کردند و سبزه های خود را به نشانه سبزی، شادابی و برکت به آب روان سپرده و نوروز را به پایان می‌رساندند. بنابراین اعتقاد به نحسی این روز هیچ جایگاهی در فرهنگ کهن ایرانی ندارد و عده‌ای آن را به فرهنگ اعراب جاهلی نسبت می‌دهند. چون در بین بسیاری از اقوام این اعتقاد خرافی که برخی اعداد را نحس می‌دانند، وجود دارد و اعراب جاهلی هم پیش از اسلام عدد ۱۳ را نحس می‌دانسته‌اند. از کارهای رایج در این جشن،گره زدن سبزه و گفتن دروغ سیزده است.

سبزه گره زدن:مشی و مشیانه (آدم و حوا از نظر ایرانیان)د ر روز سیزدهم فروردین زندگی خود را آغاز کردند و پایه ازدواج خود را با گره‌زدن شاخه بنیاد نهادند. از همین رو این کار به یکی از سنت های کهن سیزدهمین روز نوروز تبدیل شده است.

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر دخترونه

منابع :

 irsc.ut.ac.ir

hamshahrionline.ir

fa.wikipedia.org

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۴۰ دیدگاه
 1. bit.ly 1 هفته قبل

  Gasoline fire additionally retains working in energy outages.

 2. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Yes! Finally someone writes about ig.

 3. Jung 1 هفته قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward
  to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

 4. http://tinyurl.com/ 7 روز قبل

  Really no matter if someone doesn’t know after that its
  up to other people that they will assist, so here it occurs.

 5. tinyurl.com 7 روز قبل

  Great web site you have got here.. It’s hard to find good quality writing like
  yours nowadays. I seriously appreciate people like you!
  Take care!!

 6. Naomi 7 روز قبل

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but
  it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!

 7. Bessie 7 روز قبل

  I’m not sure where you are getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 8. tinyurl.com 6 روز قبل

  I read this piece of writing completely concerning the comparison of hottest and preceding
  technologies, it’s awesome article.

 9. Lester 6 روز قبل

  Hello There. I found your blog the usage of msn. This is a very
  neatly written article. I’ll be sure to bookmark it and return to learn more
  of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 10. tinyurl.com 6 روز قبل

  First off I want to say terrific blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and
  clear your thoughts prior to writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out.

  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to
  ۱۵ minutes are wasted simply just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or hints? Kudos!

 11. http://tinyurl.com/ 6 روز قبل

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem
  on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 12. Novella 6 روز قبل

  When some one searches for his required thing,
  thus he/she wants to be available that in detail, so that thing is maintained over here.

 13. tinyurl.com 6 روز قبل

  Hello there, I discovered your blog by the use of Google while searching for a related subject,
  your web site got here up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply became alert to your blog thru Google, and
  found that it’s really informative. I am gonna be careful for brussels.

  I will appreciate when you continue this in future. A lot
  of other folks will be benefited out of your writing.
  Cheers!

 14. Casie 6 روز قبل

  Its not my first time to visit this site, i am visiting this web page dailly and get pleasant information from here daily.

 15. http://tinyurl.com 5 روز قبل

  My brother recommended I might like this website. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine
  just how much time I had spent for this information! Thanks!

 16. http://tinyurl.com/y44vydm6 5 روز قبل

  I’m really inspired with your writing abilities as neatly as with the format for your blog.
  Is that this a paid theme or did you customize it your self?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it’s
  uncommon to see a nice blog like this one these days..

 17. Miquel 5 روز قبل

  I’m gone to inform my little brother, that he should
  also go to see this web site on regular basis to obtain updated from most recent reports.

 18. http://tinyurl.com/ 4 روز قبل

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 19. Byron 4 روز قبل

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if
  you are not already 😉 Cheers!

 20. tinyurl.com 4 روز قبل

  Very soon this website will be famous among all blogging and site-building people, due to it’s
  nice posts

 21. tinyurl.com 4 روز قبل

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS.

  I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody getting similar RSS problems?
  Anyone that knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 22. http://tinyurl.com/ 4 روز قبل

  We stumbled over here from a different web address
  and thought I should check things out. I like what
  I see so i am just following you. Look forward to going over
  your web page again.

 23. Rachele 4 روز قبل

  Thank you for your curiosity in Investment Recommendation.

 24. Tanisha 4 روز قبل

  Thanks on your curiosity in Funding Advice.

 25. Shelley 4 روز قبل

  That is true for funding advice as effectively.

 26. Louanne 4 روز قبل

  It’s very straightforward to find out any matter on web as compared to textbooks,
  as I found this paragraph at this web site.

 27. tinyurl.com 3 روز قبل

  Good post. I learn something new and challenging on sites
  I stumbleupon every day. It will always be interesting to read content from other writers and use a little something from
  their web sites.

 28. Richie 2 روز قبل

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site is fantastic,
  let alone the content!

 29. Ines 2 روز قبل

  Hi there to all, it’s really a fastidious for me to go to see this web site, it includes helpful Information.

 30. Cathleen 2 روز قبل

  You’ve made some good points there. I checked on the net
  for more info about the issue and found most people will go along with
  your views on this site.

 31. tinyurl.com 2 روز قبل

  Great delivery. Solid arguments. Keep up the good spirit.

 32. tinyurl.com 2 روز قبل

  You need to take part in a contest for one of the highest quality sites on the web.

  I most certainly will highly recommend this site!

 33. http://tinyurl.com 2 روز قبل

  Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could
  get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?

  Thanks a lot!

 34. Micaela 1 روز قبل

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your web site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire
  community will be thankful to you.

 35. Claude 1 روز قبل

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and
  wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 36. Jonna 21 ساعت قبل

  You have made some really good points there. I checked on the
  web to find out more about the issue and found most individuals will go along with
  your views on this site.

 37. tinyurl.com 19 ساعت قبل

  Hello! Would you mind if I share your blog with
  my zynga group? There’s a lot of people that
  I think would really appreciate your content. Please let me
  know. Thanks

 38. Jared 14 ساعت قبل

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn a lot of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 39. tinyurl.com 13 ساعت قبل

  I read this post completely regarding the difference of hottest and preceding technologies, it’s remarkable article.

 40. Maybelle 8 ساعت قبل

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless imagine if
  you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with images and videos, this site could undeniably be one of the
  most beneficial in its niche. Excellent blog!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید