مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

نوروز 1395, لحظه تحویل سال 1395, جشن نوروز

منشأ و زمان پیدایش نوروز، به درستی مشخص نیست

 

نوروز ۱۳۹۵

کوروش کبیر نخستین پادشاهی بود که به نوروز رسمیت داد. او در سال ۵۳۴ پیش از میلاد دستور داد ترفیع نظامیان، سان دیدن از سربازان،عفو مجرمان، پاکسازی محیط زیست در این روزها باشد.

لحظه تحویل سال ۱۳۹۵
بر اساس اعلام مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، لحظه تحویل سال ۱۳۹۵ هجری شمسی به ساعت رسمی ایران، ساعت بسیار زیبا و عجیبی می باشد؛ زمان دقیق برابر است با ساعت ۸ و ۸ دقیقه و ۸ ثانیه (ساعت هشت و هشت دقیقه و هشت ثانیه صبح) روز یکشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۵ هجری شمسی می باشد.

به وقت ساعت جهانی لحظه تحویل سال ۱۳۹۵ ساعت ۴ و ۳۲ دقیقه و ۲۲ ثانیه بامداد و در لس آنجلس ساعت ۷ و ۸ دقیقه عصر است.

روز اول فروردین و تحویل سال برابر با ۲۰ مارس ۲۰۱۶ میلادی و ۱۰ جمادی‌ الثانی ۱۴۳۷ هجری قمری بوده و از طرفی سال ۹۵ مطابق با سال ۱۴۰۹۵ اهورایی ، ۷۰۳۸ میترایی آریایی، ۵۷۷۶/۷۷ عبری، ۶۷۶۶/۶۷ آشوری، ۳۷۵۴ زرتشتی، ۲۵۷۵ هخامنشی (شاهنشاهی)، ۲۰۱۶/۱۷ میلادی و ۱۴۳۷/۳۸ هجری قمری می باشد.
همچنین سال ۹۵ کبیسه است.

 

——————————————

نوروز

نوروز اولین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با اول فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق مختلف ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.

 

پیدایش نوروز
منشأ و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست. برپایه برخی افسانه ها ۳۰۰۰ سال پیش در چنین روزی جمشید از کاخ خود در جنوب دریاچه ارومیه (منطقه حسنلوی امروزی) بیرون آمد و شدیدا تحت تاثیر آفتاب درخشان و تازگی و طراوت محیط قرار گرفت و آن روز را نوروز نامید و تصمیم گرفت پس از آن ،هر سال در چنین روزی آیین‌های ویژه ‌ی برگزار شود.

در شاهنامه درباره ریشه نوروز چنین آمده است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست. با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان نورانی شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.

 

نوروز پیش از اسلام
اما کوروش کبیر نخستین پادشاهی بود که به نوروز رسمیت داد. او در سال ۵۳۴ پیش از میلاد دستور داد ترفیع نظامیان،سان دیدن از سربازان، عفو مجرمان، پاکسازی محیط زیست در این روزها باشد. البته ۴ سال پیشتر هم ،یعنی در ۵۳۸ پیش از میلاد، کوروش پیش از فتح بابل نوروز را در آنجا جشن گرفته بود. در زمان اشکانیان و ساسانیان نیز نوروز گرامی داشته می‌شد. در این دوران، جشن‌های گوناگونی در طول یک سال برگزار می‌شد که مهمترین آنها نوروز و مهرگان بود.

 

برگزاری جشن نوروز در دوران ساسانیان دست کم شش روز طول می‌کشید و به دو دوره نوروز کوچک و نوروز بزرگ تقسیم می‌شد. نوروز کوچک یا نوروز عامه به مدت پنج روز، از یکم تا پنجم فروردین برگزار و روز ششم فروردین (خردادروز)، جشن نوروز بزرگ یا نوروز خاصه برپا می‌شد. در هر یک از روزهای “نوروز عام”، طبقه‌ای از طبقات مردم (دهقانان، روحانیان، سپاهیان ،پیشه‌وران و اشراف) به دیدار شاه می‌آمدند و شاه به سخنانشان گوش می‌داد و برای حل مشکلات آنها دستور صادر می‌کرد. در روز ششم،شاه حق طبقات گوناگون مردم را ادا کرده بود و در این روز، تنها نزدیکان شاه به حضور وی می‌آمدند.

 

در دوران ساسانیان، ۲۵ روز پیش از آغاز بهار، در ۱۲ ستون که از خشت خام برپا می‌کردند، انواع حبوبات و غلات (برنج، گندم، جو، نخود، ارزن و لوبیا) را می‌کاشتند و تا روز شانزدهم فروردین آنها را جمع نمی‌کردند چون معتقد بودند که هر کدام از این گیاهان که بارورتر شود، در آن سال محصول بهتری خواهد داد. در این دوران همچنین متداول بود که در بامداد نوروز، مردم به یکدیگر آب بپاشند. از زمان هرمز اول مرسوم شد که مردم در شب نوروز آتش روشن کنند. همچنین از زمان هرمز دوم، رسم دادن سکه در نوروز به‌عنوان عیدی متداول شد.

 

نوروز 1395, لحظه تحویل سال 1395, زمان پیدایش نوروزز

برگزاری جشن نوروز در دوران ساسانیان دست کم شش روز طول می‌کشید

 

نوروز پس از اسلام
در دوران سلجوقیان، به دستور جلال‌الدین ملکشاه سلجوقی تعدادی از ستاره شناسان ایرانی از جمله خیام برای بهترسازی گاهشمار ایرانی گرد هم آمدند. این گروه، نوروز را در یکم بهار (ورود آفتاب به برج حمل) قرار دادند و جایگاه آن را ثابت نمودند. بر اساس این گاهشماری که به تقویم جلالی معروف شد، برای ثابت ماندن نوروز در آغاز بهار، مقرر شد که حدوداً هر چهار سال یک‌بار (گاهی هر پنج سال یک بار)، تعداد روزهای سال را به‌جای ۳۶۵ روز برابر با ۳۶۶ روز در نظر بگیرند.این گاهشماری از سال ۳۹۲ هجری آغاز شد.

 

در اسلام و بویژهٔ آیین تشیع به نوروز به عنوان روزی خجسته نگاه شده‌ و بر گرامی داشتن آن تأکید شده‌ است. از دیدگاه شیعه نوروز روز ظهور امام زمان است. در حدیثی از امام صادق(ع) آمده‌است:”روز نوروز همان روزی است که خداوند در آن از بندگانش پیمان گرفت که او را پرستش کنند و هیچ چیزی را شریک او ندانند و این که به پیامبران و اولیایش ایمان بیاورند و آن نخستین روزی است که خورشید در آن طلوع کرده، و بادهای باردار کننده در آن وزیده‌ است و گل‌ها و شکوفه‌های زمین آفریده شده‌است و آن روزیست که کشتی نوح (ع) به کوه جودی قرار گرفت و آن روزی است که در آن قومی که از ترس مرگ از خانه‌های خود بیرون آمدند و آنها هزارها نفر بودند پس خداوند آنها را بمیراند و سپس آنها را در این روز زنده کرد.

 

آن روزیست که جبرئیل بر پیامبر (ص) فرود آمد و آن همان روزیست که ابراهیم(ع) بتهای قوم خود را شکست و آن همان روزیست که پیغمبر خدا، امیرالمومنین علی(ع) را بر دوش خود سوار کرد تا بتهای قریش را از بالای خانه خدا به پائین انداخت و آنها را خرد کرد…”
جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین غربی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هند، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود.

 

آیین‌های نوروز
خانه تکانی: از چند روز مانده به پایان سال آغاز می‌شد و تمام خانه و وسایل آن گردگیری، شستشو و تمیز می‌شد چون معتقدند ارواح مردگان در روز نخست فروردین به خانه هایشان باز می‌گردند و اگر اجاق روشن، خانه پاک و آراسته بود شاد می‌شدند و برای آنها دعا می‌کردند ولی اگر کثیف و ناپاک بود یا هفت سین نداشت آن خانه را نفرین می‌کردند و تا سال بعد ناراحت بودند.

 

حاجی فیروز: از مشهورترین پیک‌های نوروزی است که با لباس ویژه خود یعنی پیراهن و شلوار قرمز، گیوه نوک تیز و منگوله دار و صورت سیاه شده، فرا رسیدن نوروز را نوید می‌دهد. حاجی فیروز نماد استطوره سیاوش است. چهره سیاهش نشانه بازگشت او از جهان مردگان، لباس سرخش نماد خون سرخ سیاوش و شادی او هم به خاطر حیات دوباره سیاوش است.

 

آئین های نوروز, لحظه تحویل سال 1395, زمان پیدایش نوروزز

سکه در سفره هفت سین نماد برکت، روزی و ثروت است

 
هفت سین: محتویات سفره هفت سین امروزه هر کدام معنی نمادین ویژه خود را دارند: «سمنو»که از جوانه‌های تازه گندم است، نشانه قدرت است و مبارزه. «سنجد» مفهوم عشق و محبت و همچنین زایش را می‌رساند. «سکه» نماد برکت و روزی و ثروت است. سیب میوه‌ای بهشتی و نشانه زیبایی و تندرستی است. «سیر» مفهوم دست نگهداشتن از ظلم و تجاوز به حقوق دیگران را می‌رساند. «سرکه» هم نماد رضا و تسلیم است. «تخم مرغ رنگی» نشان نطفه و نژاد و «آینه »مظهر پاکی و شفافیت است. «سپند »یا اسپند هم برای دور شدن بیماری و سلامتی است.

سیزده بدر: ایرانیان باستان سیزدهم هر ماه خورشیدی را “تیر روز” نامیده و متعلق به فرشته تیر یا “تیشتر” (الهه باران) می‌دانستند. آنها پس از ۱۲ روز جشن و شادی به یاد ۱۲ ماه سال، روز سیزدهم نورزو را به باغ و صحرا و مناطق خارج از شهر رفته شادی می‌کردند و سبزه های خود را به نشانه سبزی، شادابی و برکت به آب روان سپرده و نوروز را به پایان می‌رساندند. بنابراین اعتقاد به نحسی این روز هیچ جایگاهی در فرهنگ کهن ایرانی ندارد و عده‌ای آن را به فرهنگ اعراب جاهلی نسبت می‌دهند. چون در بین بسیاری از اقوام این اعتقاد خرافی که برخی اعداد را نحس می‌دانند، وجود دارد و اعراب جاهلی هم پیش از اسلام عدد ۱۳ را نحس می‌دانسته‌اند. از کارهای رایج در این جشن،گره زدن سبزه و گفتن دروغ سیزده است.

سبزه گره زدن:مشی و مشیانه (آدم و حوا از نظر ایرانیان)د ر روز سیزدهم فروردین زندگی خود را آغاز کردند و پایه ازدواج خود را با گره‌زدن شاخه بنیاد نهادند. از همین رو این کار به یکی از سنت های کهن سیزدهمین روز نوروز تبدیل شده است.

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر دخترونه

منابع :

 irsc.ut.ac.ir

hamshahrionline.ir

fa.wikipedia.org

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۵۱ دیدگاه
 1. Some colleges make this a two-stage process.

 2. film acting schools nyc 2 ماه قبل

  Nice actors proceed the learning process.

 3. Jacquie 2 ماه قبل

  Great actors proceed the learning course of.

 4. Jean 3 هفته قبل

  Investments in most securities contain risks.

 5. Glenn 3 هفته قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 6. www.dazui123.com 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 7. www.luooy.com 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 8. Janice 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 9. Jolie 3 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 10. Investor researches shares, bonds, and so forth.

 11. http://pycho.org 3 هفته قبل

  Investments in most securities involve risks.

 12. financial advisor near me 3 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 13. Licensed Financial Planner Board of Requirements Inc.

 14. Marion 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 15. Aisha 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 16. Will 3 هفته قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 17. Shelly 3 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 18. financial advisor near me free 3 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 19. www.xunpapa.com 3 هفته قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 20. financial advisor cost 2 هفته قبل

  Investments in most securities involve risks.

 21. 39;s degree salary ( 2 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 22. 39;s degree salary ( 2 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 23. Investor researches stocks, bonds, and so on.

 24. Charolette 2 هفته قبل

  Investor researches stocks, bonds, etc.

 25. www.instagram.com 2 هفته قبل

  Hi there, its pleasant post on the topic of media print,
  we all be aware of media is a fantastic source of facts.

 26. investor advice canada 1 هفته قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so
  forth.

 27. With investing, your capital is at risk.

 28. whitepages 1 هفته قبل

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am having troubles
  with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to join it.
  Is there anyone else having the same RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 29. whitepages 1 هفته قبل

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?

  Either way keep up the nice quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one nowadays.

 30. financial advisor salary 2018 1 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 31. i.nfan.t.uop@miniurl.x10.mx 1 هفته قبل

  It’s amazing in support of me to have a web site, which
  is useful for my experience. thanks admin

 32. https://nutshellurl.com 1 هفته قبل

  This design is wicked! You definitely know how to keep a
  reader entertained. Between your wit and your videos, I
  was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

 33. We stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to finding out about your web page again.

 34. www.loscuentos.net 7 روز قبل

  Hi, I want to subscribe for this web site to get most up-to-date updates, therefore where can i do it please help out.

 35. whitepages 7 روز قبل

  I love it whenever people come together and share views.
  Great blog, continue the good work!

 36. This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.

  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 37. Lamar 6 روز قبل

  Investments in most securities involve risks.

 38. ifthenthemusical.com 6 روز قبل

  I used to be able to find good information from your blog articles.

 39. okt.outkasts.eu 6 روز قبل

  Good day I am so happy I found your website, I really found you by mistake, while I was looking on Yahoo
  for something else, Anyhow I am here now and would just like
  to say kudos for a marvelous post and a all round interesting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the
  moment but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great job.

 40. http://v8bit.ru/ 6 روز قبل

  If you are going for best contents like me, simply pay a
  visit this site everyday for the reason that it presents quality contents, thanks

 41. whitepages 6 روز قبل

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 42. lightingandsoundamerica.com 6 روز قبل

  I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a
  great blog like this one today.

 43. eat.jp 6 روز قبل

  Spot on with this write-up, I honestly feel this site needs
  much more attention. I’ll probably be back again to read through more,
  thanks for the info!

 44. ads.xtargeting.com 5 روز قبل

  Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I truly enjoy reading your blog
  posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover
  the same subjects? Appreciate it!

 45. whitepages 5 روز قبل

  I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really pleasant piece of writing on building up new blog.

 46. whitepages 4 روز قبل

  It’s awesome in favor of me to have a web page, which is
  useful for my knowledge. thanks admin

 47. whitepages 4 روز قبل

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you
  few interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article.

  I desire to read more things about it!

 48. whitepages 4 روز قبل

  Fastidious answers in return of this difficulty with genuine arguments and telling the whole thing on the topic
  of that.

 49. whitepages 4 روز قبل

  I do agree with all the ideas you’ve offered on your post.

  They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very
  brief for newbies. May you please prolong them a little from subsequent time?
  Thanks for the post.

 50. With investing, your capital is at risk.

 51. Pat 2 روز قبل

  Investments in most securities contain dangers.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید