هر آنچه باید درباره شب عروسی بدانید (بخش دوم)

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

شب عروسی

شب عروسی اولین شب شروع زندگی مشترک و یکی از شب های بسیار مبارک است‎

 

شب عروسی (شب زفاف) اولین شب شروع زندگی مشترک و یکی از شب های بسیار مبارک است . مبارکی آن از این جهت است که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از ایمانش تکمیل می شود.

 

همه چیز به رابطه جنسی ختم نمی شود
بسیاری از زوج ها اظهار می دارند که شب اول با هم رابطه جنسی نداشته اند. خوب به هر حال این مورد اصلاً بد نیست. خودتان را در نظر بگیرید که ماهها برای این روز برنامه ریزی کرده اید و ترتیب کارهای مختلف را داده اید، و خودتان را برای بزرگترین روز زندگیتان آماده کرده اید. سنت های بیشمار، صورتحساب های بیشماری را برای پرداخت کردن به شما تحمیل می کنند. به هر حال بسیری از افراد احساس خستگی شدیدی می کنند و فقط می خواهند آرام بوده و در کنار هم باشند.

می توانید از سایر انواع نزدیکی ها، مانند:حرف زدن، لمس کردن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، ماساژ دادن و در آغوش گرفتن استفاده کرده و لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که لذات جنسی را می توان از راههای دیگر نیز نشان داد.

به خصوص برای خانم ها، معاشقه فقط به رابطه جنسی ختم نمی شود. اگر احساس می کنید که آمادگی انجام رابطه جنسی را ندارید، در آغوش گرفتن، بوسیدن و نوازش کردن هم می توانند جایگزین های مناسبی برای آن باشند. بنابراین چه در شب عروسی با هم رابطه جنسی برقرار کردید چه کار به این مرحله ختم نشد، فقط باید مطمئن شوید که همدیگر را محکم در آغوش گرفته و احساساتتان را به یکدیگر انتقال می دهید. چند کار کوچک است که می توانید انجام دهید؛

به چشم های هم نگاه کنید و بگویید: “دوستت دارم” بهترین زمان برای اعتراف به این موضوع که شریکتان را دوست می دارید، زمانی است که در صمیمیت کامل به سر میبرید و یا در حین برقراری رابطه جنسی هستید. اگر در این لحظه بتوانید با هم ارتباط برقرار کنید، هر زمان دیگری هم می توانید! ارتباط چشمی صمیمت را تشدید می کند چراکه حاوی این پیام است که شما دو نفر برای هم اهمیت قائل هستید.

هیچ گزینه صحیح و یا غلطی وجود ندارد
رابطه جنسی چیزی نیست که در شما استرس ایجاد کند. شاید کتاب های بیشماری در این زمنیه نوشته شده باشند که چگونه می توانید این کار را انجام دهید، اما همه چیز به میزان صمیمیت دو طرف بستگی دارد. نگران نباشید که آنرا حتماً به شیوه صحیح انجام دهید، برای شروع فقط اجازه دهید که همه چیز خیلی طبیعی آغاز گردد و حتم داشته باشید که از صمیمت ایجاد شده لذت خواهید برد. اگر بیشتر پیش رفتید که چه بهتر!

اصلاً نگران نباشید که چرا همه چیز آنطور که باید پیش نرفت. شما برای تمرین کردن هزاران شب دیگر را نیز در اختیار دارید. شاید اکثر زوج ها شب اول ناشیانه نسبت به هم برخورد کنند چراکه گامی به سوی برداشتن کلیه مرزهاست. به خودتان وقت بیشتری بدهید تا باز هم یکدیگر را بهتر درک کنید و متوجه شوید که دفعه آینده چگونه می توایند آنرا بهتر انجام دهید.

انواع درد رابطه جنسی
باید بدانیم در شب زفاف که اولین رابطه ی جنسی دختر و پسر است در نتیجه ی آن دختر پرده ی بکارت خود را از دست می دهد که در بیشتر مواقع با درد همراه است.پاره شدن پرده بکارت ، در حقیقت نمود خارجی جریانی بسیار پیچیده است که باید آن را آغاز زنانگی و پایان دوشیزگی شمرد. باید گفت در اولین تجربه ی جنسی دو نوع درد برای دختر ممکن است به وجود آید.این دو نوع درد عبارتند از:

• درد به علت پارگی پرده بکارت
این درد همان طور که در بالا گفته شد به علت ایجاد یک زخم سطحی در داخل واژن است. که این گونه زخم ها معمولاً دردناک تر از سایر زخم ها هستند. برای کنترل درد، بهترین کار ایجاد معاشقه طولانی است. این کار سبب می شود تا دختر به مرحله ی ارگاسم یا نزدیک آن برسد. رسیدن به ارگاسم، آستانه ی درد را بالا می برد و باعث می شود که درد یا خیلی کم شود و یا قابل تحمل گردد.

• درد به علت دخول
این درد دقیقاً به علت کشش دیواره ی واژن است.واژن برای اولین بار می خواهد باز شود. پس درد زیادی را حس می کند.برای کنترل این درد دقیقاً مثل راه حل بالا، باید معاشقه طولانی داشت. تا هم واژن لیزشود و هم آستانه درد افزایش یابد. برای این منظور می شود از ژل مخصوص نیز استفاده نمود.

در شب زفاف برای آمیزش بهتر و کم دردتر باید به نکات زیر توجه نمود:
– معاشقه طولانی تا رسیدن به مرحله ی ارگاسم
– استفاده از ژل مخصوص
– دختر را باید قبل از نزدیکی از نظر روحی آماده کرد
– در صورت داشتن درد شدید از سوی دختر از ادامه نزدیکی خودداری کنید.

موارد لزوم مراجعه به پزشک:
– پارگی پرده بکارت معمولاً دارای خونریزی کم است. البته این قضیه به چثه و سن دختر بستگی دارد. در بعضی از موارد پرده بکارت دختر با نزدیکی پاره نمی شود. در این حالت حتماً باید با جراح زنان مشورت نمود تا وی با روش جراحی پرده را باز نماید.

– تا سه روز پس از نزدیکی خونریزی بسیار جزئی، طبیعی است و نباید نگران بود. ولی در صورت ادامه پیدا کردن خونریزی حتماً باید به جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.
چرا برخی زنان در اولین ارتباط جنسی و در شب زفاف خونریزی ندارند

گذشته از فقدان مادرزادی پرده بکارت در بعضی زنان، در صورتی که زن در هنگام رابطه ی جنسی ، آرام و بدون تنش بوده، زمان کافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی کند و دهانه ی واژنش به اندازه ی کافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می شود . به این ترتیب ممکن است در اولین ارتباط خونریزی نداشته باشد و یا به دلیل نوع خاصی از پرده بکارت اتفاق مشابه این می افتد. اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع کند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونریزی و درد خواهد داشت.

از آنجایی که در نظر مردم پرده بکارت پرده ای بسیار سفت و محکم است که تنها با فشار پاره می شود ، برخی مردها در هنگام رابطه ی جنسی فشار زیادی به دهانه ی واژن آورده و موجب پارگی دهانه ی واژن و درد و خونریزی می شوند. در صورتی که، اگر زن هنگام رابطه ی جنسی آمادگی کافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.

 

شب زفاف

رابطه جنسی درشب عروسی چیزی نیست که در شما استرس ایجاد کند

 

نکات قابل توجه در مورد پرده بکارت:
رشته های عصبی در پرده کم هستند و به همین دلیل درصورت آرامش جسمی و روانی پارگی آن معمولاً با درد کمی همراه است. عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زمانی که بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی ندارد انجام شود. بنابراین نزدیکی در اولین شب ازدواج و پس از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی شود.

زنان بهتر است قبل از نزدیکی نه به منظور گرفتن گواهی سلامت پرده بکارت، بلکه به دلیل آگاهی ازنوع پرده به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و توضیحات لازم را درخواست کنند؛ زیرا در موارد نادری که پرده از نوع ضخیم است احتیاج به عمل جراحی دارد. ضمن این که تحریک زن و خروج ترشحات از دهانه ی واژن موجب روان شدن دهانه ی واژن و سهولت ارتباط جنسی می شود.

گاهی پرده بکارت با یکی دو بار نزدیکی کاملاً پاره نمی شود و هر دفعه قسمتی از آن پاره شده و کمی خونریزی می کند و البته بدون پارگی پرده، مایع اسپرم ریخته شده بر روی آن می تواند موجب حاملگی شود، زیرا اسپرماتوزئید موجود در اسپرم می تواند از سوراخ پرده حرکت کرده و به طرف تخمک زن برود و حاملگی ایجاد شود. در این موارد زن با پرده سالم حامله می شود.

چرا برخی زنان در اولین ارتباط جنسی و در شب زفاف خونریزی ندارند
گذشته از فقدان مادرزادی پرده بکارت در بعضی زنان، در صورتی که زن در هنگام رابطه ی جنسی ، آرام و بدون تنش بوده، زمان کافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی کند و دهانه ی واژنش به اندازه ی کافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می شود . به این ترتیب ممکن است در اولین ارتباط خونریزی نداشته باشد و یا به دلیل نوع خاصی از پرده بکارت اتفاق مشابه این می افتد. اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع کند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونریزی و درد خواهد داشت.

از آنجایی که در نظر مردم پرده بکارت پرده ای بسیار سفت و محکم است که تنها با فشار پاره می شود ، برخی مردها در هنگام رابطه ی جنسی فشار زیادی به دهانه ی واژن آورده و موجب پارگی دهانه ی واژن و درد و خونریزی می شوند. در صورتی که، اگر زن هنگام رابطه ی جنسی آمادگی کافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.

آداب روابط زناشویی زن و مرد :

الف – آداب شب زفاف که عبارت است از :
– ابتدا عروس و داماد وضو بگیرند.

– تکبیر گفتن در شب زفاف
برخلاف مراسم جاهلیت – که متأسفانه عده ‏ای در عصر ما به بعضی از آنها گرفتاراند و شب زفاف را به بی عفتی و بی غیرتی و گناه  میگذرانند – در اسلام ، نخستین حرکت سازنده زندگی مشترک ، با شعار «تکبیر» آغاز می گردد .

– خواندن دو رکعت نماز در شب زفاف ؛
خواندن این نماز در شب زفاف، با حال خضوع و خشوع و دعای ذیل در سرنوشت عروس و داماد بسیار مؤثر است: خدایا الفت و مودت و رضایت زن را نسبت به من و رضایت مرا نسبت به او، بر من ارزانی دار و میان ما را به بهترین وجه مجتمع نما و نیکوترین الفت را به ما عطا کن، همانا تو حلال را دوست می داری و حرام را زشت می شماری».

-خواندن دعا و نیایش، که بعد از خواندن نماز زفاف صورت می گیرد.

– دست گذاشتن داماد بر پیشانی عروس ؛
پس از ورود عروس به حجله ، داماد در حالی که رو به قبله می ایستد، دست خویش را بر پیشانی عروس بگذارد و برای خود و عروس و اولاد آینده‏شان ، چنین دعا کند: خدایا این زن را به امانت از تو گرفتم و با کلمات تو او را حلال کردم، اگر از این زن فرزندی برای من مقرر فرمودی او را پربرکت و پارسا قرار ده و برای شیطان در او بهره‏ای قرار مده».

ب – آداب عمومی ( مستحبات) زناشویی:
– گرفتن وضو
– گفتن بسم اللّه‏
– در هنگام جماع تعجیل نکند و زن را برای آن آماده کند تا او هم کاملاً لذت ببرد.
– جماع در شب‏های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.
– هنگام جماع با زن ملاعبه و بازی کند تا او کاملاً آماده شود.
– جماع را وقتی انجام دهد که زن میل دارد.
– بهتر است نزدیکی در اول شب نباشد ، بلکه ساعاتی بعد از خوردن شام باشد ، زیرا معده پر است و نزدیکی موجب قولنج و فلج و چکیدن بول و فتق و ضعف بینایی و برخی بیماری های دیگر می شود.

 

گردآوری: بخش زناشویی دخترونه

منابع:
rahafun.com
samatak.com

bioteb.ir

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۰۷ دیدگاه
 1. bit.ly 1 ماه قبل

  Welcome to Morris Heating & Cooling Inc.

 2. tinyurl.com 1 ماه قبل

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have learn this put up and if I may I want to suggest you some fascinating things or advice.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.

  I desire to learn even more issues about it!

 3. Foster 1 ماه قبل

  I could not resist commenting. Well written!

 4. Teri 1 ماه قبل

  Thank you, I have just been searching for information about this topic
  for a long time and yours is the greatest I’ve came upon so far.
  However, what concerning the bottom line? Are you certain about the supply?

 5. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I am sure this post has touched all the internet users, its really really good post on building up new blog.

 6. Ashley 1 ماه قبل

  Great blog right here! Also your web site so much up fast!
  What host are you using? Can I get your associate link to
  your host? I desire my website loaded up as quickly as yours
  lol

 7. Dulcie 1 ماه قبل

  Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 8. Trisha 1 ماه قبل

  Pretty element of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that
  I get actually enjoyed account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing for your feeds and even I fulfillment you get entry to consistently fast.

 9. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely
  unique content I’ve either written myself
  or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all
  over the internet without my authorization. Do you know
  any solutions to help stop content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 10. Aaliyah 1 ماه قبل

  Thank you for some other magnificent post.
  The place else could anybody get that type of information in such an ideal means of
  writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such information.

 11. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  My partner and I stumbled over here by a different page and thought I should
  check things out. I like what I see so i am just following
  you. Look forward to checking out your web page for a second time.

 12. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 13. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Your mode of explaining all in this article is genuinely pleasant, every one be able
  to effortlessly be aware of it, Thanks a lot.

 14. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I got this website from my friend who shared with me regarding this site and now this time I am
  visiting this web page and reading very informative posts at this place.

 15. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I was able to find good info from your blog articles.

 16. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  Useful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I’m surprised why this accident didn’t happened in advance!
  I bookmarked it.

 17. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of
  volunteers and starting a new initiative
  in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a
  wonderful job!

 18. tinyurl.com 1 ماه قبل

  When someone writes an paragraph he/she retains the image of a user in his/her mind that how a user can understand it.

  Thus that’s why this paragraph is great. Thanks!

 19. Quincy 1 ماه قبل

  My brother suggested I may like this blog. He was once entirely right.
  This submit truly made my day. You cann’t believe just how much time
  I had spent for this info! Thanks!

 20. Tawnya 1 ماه قبل

  What i don’t understood is if truth be told how you are no
  longer really a lot more smartly-appreciated than you might be right now.

  You are very intelligent. You already know thus significantly
  when it comes to this matter, made me personally believe it from a
  lot of numerous angles. Its like men and women aren’t interested except it’s
  one thing to accomplish with Girl gaga! Your individual stuffs outstanding.

  At all times deal with it up!

 21. Umanizzare 1 ماه قبل

  You can definitely see your enthusiasm in the article you write.
  The arena hopes for even more passionate writers such
  as you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 22. Fernanda Tórtima 1 ماه قبل

  whoah this weblog is excellent i like reading your posts.

  Keep up the great work! You recognize, many individuals are looking
  round for this information, you could help them greatly.

 23. Pilar 1 ماه قبل

  I’ve been browsing online greater than three hours as of
  late, yet I never discovered any fascinating article like
  yours. It is lovely worth enough for me.
  In my view, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the web will
  likely be much more helpful than ever before.

 24. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve
  found It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to give a contribution & aid different users like its helped me.
  Great job.

 25. tinyurl.com 1 ماه قبل

  If you wish for to increase your familiarity only keep visiting this site and be updated with the most up-to-date information posted here.

 26. Reina 1 ماه قبل

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, excellent blog!

 27. Lester 1 ماه قبل

  I think the admin of this web site is in fact working hard
  in support of his website, for the reason that here every stuff is quality
  based information.

 28. I’ve been browsing online more than three hours these days, yet I never discovered any interesting article like yours.
  It’s lovely price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content material
  as you probably did, the net shall be a lot more helpful than ever
  before.

 29. Wilhemina 1 ماه قبل

  Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based on the same ideas you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work.

  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e
  mail.

 30. Mário Pagnozzi Júnior 1 ماه قبل

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

 31. Mário Pagnozzi Júnior 1 ماه قبل

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity about unexpected feelings.

 32. Magnolia 1 ماه قبل

  Greetings! Very useful advice within this article! It is the little
  changes that make the biggest changes. Thanks for sharing!

 33. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  I have learn a few just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much effort you put to create any such great informative
  site.

 34. Constance 1 ماه قبل

  A financial advisor is your planning companion.

 35. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  naturally like your website but you need to check the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling issues and I
  in finding it very troublesome to tell the reality nevertheless I will
  definitely come again again.

 36. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  I think the admin of this website is in fact working hard in favor of his website, since here every information is quality
  based material.

 37. tinyurl.com 1 ماه قبل

  This article will assist the internet visitors for setting
  up new website or even a blog from start to end.

 38. tinyurl.com 1 ماه قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 39. Twyla 1 ماه قبل

  Hi colleagues, fastidious article and pleasant urging commented here, I am really enjoying by these.

 40. Gonzalo 1 ماه قبل

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your
  website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 41. tinyurl.com 1 ماه قبل

  You’ve made some good points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go
  along with your views on this web site.

 42. Gerard 4 هفته قبل

  What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It
  positively useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution &
  assist other users like its aided me. Good job.

 43. http://tinyurl.com/ 4 هفته قبل

  It’s really a nice and helpful piece of information. I’m happy that you just
  shared this useful information with us. Please keep us
  up to date like this. Thank you for sharing.

 44. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hi there friends, how is all, and what you desire to say regarding this post, in my view its
  actually remarkable for me.

 45. http://tinyurl.com/y283wwd7 4 هفته قبل

  I am sure this article has touched all the internet viewers,
  its really really pleasant article on building
  up new blog.

 46. reputação online 4 هفته قبل

  Do you have any video of that? I’d want to find out more details.

 47. tinyurl.com 4 هفته قبل

  It is in point of fact a great and helpful piece
  of information. I’m satisfied that you simply shared this useful info with
  us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 48. Mario Celso Lopes 4 هفته قبل

  This post is in fact a fastidious one it assists new web viewers,
  who are wishing in favor of blogging.

 49. http://tinyurl.com/y64kr7c5 4 هفته قبل

  It’s an awesome piece of writing in favor of all the internet visitors;
  they will get benefit from it I am sure.

 50. Kléber Leite 4 هفته قبل

  Howdy, i read your blog from time to time and i
  own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any help is
  very much appreciated.

 51. Raul 4 هفته قبل

  Hello, after reading this amazing article i am as well cheerful to share my know-how here with friends.

 52. Pablo 4 هفته قبل

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 53. Sherrill 4 هفته قبل

  Your way of describing all in this piece of writing is in fact pleasant, every one
  be capable of simply know it, Thanks a lot.

 54. http://tinyurl.com/y4zhcu8o 4 هفته قبل

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I’ll be subscribing for your rss feed and I’m hoping
  you write again soon!

 55. http://tinyurl.com/y6mvp89c 4 هفته قبل

  Undeniably imagine that that you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the easiest
  thing to remember of. I say to you, I certainly get annoyed whilst people think about issues that they plainly don’t understand about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the entire
  thing with no need side-effects , other folks can take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

 56. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hi, just wanted to say, I enjoyed this post. It was funny. Keep
  on posting!

 57. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I was curious if you ever considered changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one
  or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 58. http://tinyurl.com/yxgxnfxr 4 هفته قبل

  I am curious to find out what blog system you are working with?
  I’m having some minor security problems with my latest site and I’d
  like to find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 59. Sherman 4 هفته قبل

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should publish more about this subject, it might not be a taboo
  subject but generally people do not talk about such
  subjects. To the next! Many thanks!!

 60. Merri 4 هفته قبل

  Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 61. Casie 4 هفته قبل

  Good day very cool website!! Man .. Beautiful ..
  Amazing .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also?
  I am satisfied to seek out so many useful info here within the post,
  we need work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 62. Joshua 4 هفته قبل

  This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Short but very precise info… Many thanks for sharing this
  one. A must read post!

 63. Kira 4 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your
  point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving
  us something enlightening to read?

 64. tinyurl.com 4 هفته قبل

  magnificent post, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector don’t notice
  this. You should proceed your writing. I am confident, you have a huge readers’ base
  already!

 65. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never
  discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty price sufficient for me. In my view, if all web owners and
  bloggers made just right content as you did, the net
  will probably be much more useful than ever before.

 66. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  The other day, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to
  see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 67. http://tinyurl.com/y3bus2pe 3 هفته قبل

  I have read so many posts about the blogger lovers but this article is truly
  a pleasant paragraph, keep it up.

 68. Luiz Gastão Bittencourt 3 هفته قبل

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am
  attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few
  of your ideas!!

 69. minecraft 3 هفته قبل

  Excellent article! We are linking to this particularly great post on our
  site. Keep up the good writing.

 70. Joey 3 هفته قبل

  There’s definately a lot to find out about this topic.
  I love all of the points you have made.

 71. Claude 3 هفته قبل

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that
  over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 72. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Fine way of explaining, and pleasant post to obtain information on the topic of
  my presentation subject matter, which i am going to convey in institution of higher education.

 73. http://tinyurl.com/ 3 هفته قبل

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS
  feed to my Google account. I look forward to fresh updates
  and will talk about this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 74. Celsa 3 هفته قبل

  Hi my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and include almost all vital infos.
  I’d like to peer extra posts like this .

 75. http://tinyurl.com/y5rdd3d7 3 هفته قبل

  Pretty! This was a really wonderful post. Many thanks for supplying
  these details.

 76. Viola 3 هفته قبل

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the good work.

 77. tinyurl.com 2 هفته قبل

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your web site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive
  job and our entire community will be grateful to you.

 78. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site,
  how can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear concept

 79. http://tinyurl.com/y5do7l3o 2 هفته قبل

  I got this website from my friend who shared with me regarding
  this web page and at the moment this time I am browsing this web
  site and reading very informative articles at this time.

 80. Alda 2 هفته قبل

  This post will assist the internet visitors for creating new website or even a weblog from start to
  end.

 81. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your site.
  It appears as though some of the text on your content are running off the screen. Can someone else
  please provide feedback and let me know if this is happening to them too?

  This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Thanks

 82. Rogelio 2 هفته قبل

  Thanks for every other informative site. Where else may just I am getting that type of information written in such a perfect means?
  I’ve a undertaking that I am just now operating on,
  and I have been at the look out for such info.

 83. Kristan 2 هفته قبل

  Hello there, I found your site via Google whilst looking for a comparable subject, your website got here up, it appears to be like good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply became alert to your weblog thru Google,
  and located that it is truly informative. I’m gonna
  watch out for brussels. I will be grateful when you continue this in future.
  Numerous folks will be benefited from your writing.
  Cheers!

 84. Paige 2 هفته قبل

  Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed
  reading it, you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back sometime soon.
  I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice
  afternoon!

 85. Shantae 2 هفته قبل

  If you want to increase your experience just keep visiting this site and
  be updated with the most recent news update posted here.

 86. Cory 2 هفته قبل

  Hello, all the time i used to check webpage posts
  here early in the break of day, for the reason that i like to find out
  more and more.

 87. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this web site,
  and piece of writing is in fact fruitful designed for me, keep up posting
  these types of articles or reviews.

 88. Loretta 2 هفته قبل

  Fantastic beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your website, how
  can i subscribe for a blog web site? The account helped me a appropriate deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright transparent concept

 89. tinyurl.com 2 هفته قبل

  That is really interesting, You’re an overly skilled blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for in the hunt
  for more of your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social
  networks

 90. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I will right away clutch your rss as I can’t
  find your email subscription link or newsletter
  service. Do you’ve any? Please permit me know so that I may
  subscribe. Thanks.

 91. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old
  daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell
  someone!

 92. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to
  see a nice blog like this one nowadays.

 93. Jared 2 هفته قبل

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you stop it,
  any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 94. Lettie 2 هفته قبل

  It’s awesome designed for me to have a site, which is valuable in support of my experience.
  thanks admin

 95. Dustin 2 هفته قبل

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and
  I am waiting for your next write ups thanks once again.

 96. tinyurl.com 2 هفته قبل

  This excellent website definitely has all of the info I needed about this
  subject and didn’t know who to ask.

 97. http://tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi there! I’m at work browsing your blog from my new
  iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the superb work!

 98. Mario de Oliveira 2 هفته قبل

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s content daily along with a cup of coffee.

 99. Benito 2 هفته قبل

  I’ve been surfing online greater than three hours lately, yet I
  by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty price sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the net will likely be much
  more useful than ever before.

 100. Tosha 2 هفته قبل

  Hurrah, that’s what I was searching for, what a material!
  present here at this weblog, thanks admin of this web site.

 101. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to
  ask!

 102. Ingrid 2 هفته قبل

  Spot on with this write-up, I truly think this web site needs
  far more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the
  advice!

 103. Bryan 2 هفته قبل

  It’s awesome to pay a quick visit this web site and reading the views of
  all mates concerning this post, while I am also keen of getting know-how.

 104. Micaela 2 هفته قبل

  You have made some really good points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this web
  site.

 105. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  I am sure this piece of writing has touched all the internet visitors, its really really fastidious piece of writing on building up
  new website.

 106. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 107. http://bit.ly/2Ga1pjS 2 هفته قبل

  I think the admin of this web page is genuinely
  working hard in favor of his site, for the reason that here every material is quality based stuff.

 108. Ashely 2 هفته قبل

  I’ve read several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you place to create this type
  of fantastic informative website.

 109. http://bit.ly/2U6BuNM 2 هفته قبل

  Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon every day.
  It will always be interesting to read content from other authors and
  use something from their web sites.

 110. Lawrence 2 هفته قبل

  I constantly emailed this webpage post page to all my friends, for the reason that if like
  to read it next my friends will too.

 111. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I genuinely enjoy reading your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  deal with the same topics? Thank you so much!

 112. http://tinyurl.com/y55ca3mo 2 هفته قبل

  I’m curious to find out what blog platform you have been using?
  I’m experiencing some small security issues with my latest website and I would like to find something more safe.
  Do you have any recommendations?

 113. Lara 2 هفته قبل

  I am truly pleased to read this weblog posts which consists of plenty of helpful data, thanks
  for providing such data.

 114. Georgetta 2 هفته قبل

  Hello, always i used to check web site posts here early in the daylight, because
  i enjoy to learn more and more.

 115. Stuart 2 هفته قبل

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read
  this paragraph i thought i could also create comment due to this
  brilliant post.

 116. http://tinyurl.com/yytnmdbe 2 هفته قبل

  An intriguing discussion is definitely worth comment. I do
  believe that you need to write more about this subject, it
  may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about
  such topics. To the next! Kind regards!!

 117. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. However imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and
  clips, this website could certainly be one of the most beneficial in its field.
  Fantastic blog!

 118. http://tinyurl.com/y4t8q99s 1 هفته قبل

  Hello, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support
  you.

 119. Kandi 1 هفته قبل

  Hi, Neat post. There is an issue along with your website in internet explorer, could test
  this? IE still is the marketplace chief and a large component
  of people will leave out your excellent writing due
  to this problem.

 120. Mario de Oliveira 1 هفته قبل

  This is the perfect blog for everyone who would like to find out about this topic.

  You know so much its almost hard to argue with you (not that I
  really will need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been discussed for ages.
  Great stuff, just excellent!

 121. Josie 1 هفته قبل

  Please let me know if you’re looking for a article writer
  for your blog. You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an email if interested.
  Thank you!

 122. http://tinyurl.com/ 1 هفته قبل

  Hello, yes this post is in fact pleasant and I have learned lot of things from it
  about blogging. thanks.

 123. http://tinyurl.com/yyvuyukx 1 هفته قبل

  I’m extremely impressed together with your writing skills as smartly as with the structure in your
  blog. Is this a paid subject matter or did you customize it
  your self? Anyway stay up the excellent high quality writing, it is rare to peer a
  great weblog like this one today..

 124. Marcelo 1 هفته قبل

  Asking questions are actually nice thing if you are not understanding anything completely, except this article provides good understanding yet.

 125. Athena 1 هفته قبل

  After looking into a number of the blog articles on your website, I
  seriously like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.

  Please check out my website too and tell me what you think.

 126. Sonja 1 هفته قبل

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker
  who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner simply
  because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the
  time to talk about this matter here on your web site.

 127. Richelle 1 هفته قبل

  I am genuinely grateful to the owner of this web page
  who has shared this wonderful paragraph at here.

 128. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  Great delivery. Sound arguments. Keep up the great work.

 129. http://tinyurl.com 1 هفته قبل

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had
  been doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner simply
  because I stumbled upon it for him… lol.

  So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to talk about this
  matter here on your web site.

 130. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other
  blogs? I have a blog based upon on the same ideas you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 131. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  What’s up, its pleasant piece of writing regarding media print, we all be familiar with media is a
  fantastic source of data.

 132. tinyurl.com 1 هفته قبل

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for ig

 133. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I am no longer certain where you’re getting your information, however
  great topic. I must spend a while studying much more or figuring out more.
  Thanks for fantastic information I was on the lookout for this information for my mission.

 134. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I’m really impressed along with your writing talents as neatly as with the layout for your blog.
  Is that this a paid theme or did you customize
  it yourself? Anyway stay up the excellent high quality writing,
  it is uncommon to see a great weblog like this one today..

 135. Leonardo Martins de Almeida 1 هفته قبل

  What’s up, every time i used to check weblog posts here
  in the early hours in the morning, since i love to gain knowledge of more and more.

 136. Bichara Previc 1 هفته قبل

  If some one needs to be updated with latest technologies therefore he must be go
  to see this web page and be up to date everyday.

 137. Grupo Coral 1 هفته قبل

  At this time I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming again to read additional news.

 138. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 1 هفته قبل

  certainly like your website but you have to check
  the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to
  tell the truth on the other hand I will surely come back again.

 139. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  Everyone loves what you guys are usually up too.

  This sort of clever work and reporting! Keep up the amazing works
  guys I’ve included you guys to our blogroll.

 140. Bichara Previc 1 هفته قبل

  Hi there, after reading this amazing post i am also cheerful to share my experience here with colleagues.

 141. Bichara Previc 1 هفته قبل

  Great delivery. Sound arguments. Keep up the great spirit.

 142. Grupo Coral 7 روز قبل

  Hi there I am so excited I found your website, I
  really found you by mistake, while I was looking on Digg for something else, Anyways I am here now and would just
  like to say many thanks for a incredible post and a
  all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the minute but I have
  bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read more, Please do keep up the great jo.

 143. Leonardo Martins de Almeida 7 روز قبل

  I constantly spent my half an hour to read this webpage’s articles or reviews all
  the time along with a cup of coffee.

 144. Carlos Magno Nunes Barcelos 7 روز قبل

  I like it when individuals come together and share thoughts.
  Great website, continue the good work!

 145. Leandro Martins de Almeida 7 روز قبل

  Do you have any video of that? I’d want to find out some additional
  information.

 146. Keep on working, great job!

 147. Carlos Magno Nunes Barcelos 6 روز قبل

  I am curious to find out what blog system you’re using?
  I’m having some small security problems with my latest site and I’d like to find something more safe.
  Do you have any suggestions?

 148. Leandro Martins de Almeida 6 روز قبل

  Hello! I could have sworn I’ve visited this site
  before but after looking at some of the articles I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking it
  and checking back frequently!

 149. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker
  who was doing a little homework on this. And he in fact bought me
  lunch because I found it for him… lol. So let me reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to
  discuss this issue here on your blog.

 150. Major 6 روز قبل

  My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I
  had spent for this information! Thanks!

 151. Carlos Magno Nunes Barcelos 6 روز قبل

  Undeniably consider that which you said. Your favourite justification appeared
  to be on the internet the easiest thing to bear in mind of.
  I say to you, I definitely get irked while other people consider
  concerns that they just don’t understand about.
  You controlled to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , other
  people could take a signal. Will likely be again to get more.
  Thanks

 152. tinyurl.com 6 روز قبل

  Hi all, here every one is sharing these kinds of familiarity, thus it’s nice to read this weblog, and I used to go to see this
  web site all the time.

 153. Ilse 5 روز قبل

  Hi, I desire to subscribe for this website to get hottest updates, so where can i do it please assist.

 154. Hellen 5 روز قبل

  It’s an remarkable paragraph for all the web viewers; they will take advantage from it I am sure.

 155. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  A fascinating discussion is definitely worth
  comment. There’s no doubt that that you need to write more about
  this subject matter, it might not be a taboo matter but usually people do
  not discuss these topics. To the next! All the best!!

 156. Leonardo Martins de Almeida 5 روز قبل

  Hi to all, how is the whole thing, I think every one is
  getting more from this web page, and your views are
  nice in favor of new people.

 157. Lisa 5 روز قبل

  you’re actually a just right webmaster. The site loading velocity is amazing.

  It kind of feels that you are doing any unique trick.

  In addition, The contents are masterwork. you have
  done a magnificent process on this topic!

 158. Grupo Coral 5 روز قبل

  Good way of describing, and nice piece of writing to take information regarding my presentation subject,
  which i am going to deliver in institution of higher education.

 159. Warner 5 روز قبل

  I’ll right away take hold of your rss as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please let me know in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 160. tinyurl.com 5 روز قبل

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have
  no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with
  experience. Any help would be greatly appreciated!

 161. Derrick 5 روز قبل

  Good way of describing, and nice paragraph to get data concerning my presentation topic,
  which i am going to convey in school.

 162. Andrew Charles Jenner 5 روز قبل

  A fascinating discussion is worth comment. I do think that you should
  publish more about this issue, it may not be a taboo matter but typically folks don’t discuss these
  topics. To the next! Best wishes!!

 163. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  whoah this weblog is fantastic i love reading
  your articles. Keep up the great work! You understand, lots of people are looking around
  for this information, you can aid them greatly.

 164. tinyurl.com 4 روز قبل

  Thanks , I’ve recently been looking for information approximately this topic for
  ages and yours is the greatest I have came upon so far.
  But, what in regards to the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 165. Daisy 4 روز قبل

  Wonderful blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there
  that I’m completely confused .. Any ideas? Appreciate it!

 166. tinyurl.com 4 روز قبل

  Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly loved browsing your weblog posts.

  In any case I’ll be subscribing for your rss feed and I hope you write once more soon!

 167. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and reporting!
  Keep up the very good works guys I’ve included you guys to my personal blogroll.

 168. tinyurl.com 4 روز قبل

  Attractive element of content. I simply stumbled upon your web site and
  in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog
  posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I success you get right of entry to constantly fast.

 169. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over
  that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the
  same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 170. Rudolf 4 روز قبل

  Excellent web site you have got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these
  days. I truly appreciate people like you! Take care!!

 171. tinyurl.com 4 روز قبل

  I all the time emailed this webpage post page to all my
  associates, for the reason that if like to read it after that
  my contacts will too.

 172. http://tinyurl.com 4 روز قبل

  Hello my family member! I want to say that this post is awesome,
  nice written and come with approximately all important infos.
  I would like to peer extra posts like this .

 173. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  Great info. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon).
  I’ve saved as a favorite for later!

 174. First of all I would like to say great blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center
  yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had trouble clearing my
  thoughts in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?

  Thanks!

 175. Daniel Valente Dantas 4 روز قبل

  I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this website yourself?
  Please reply back as I’m looking to create my own personal website and would love to know where you got
  this from or what the theme is named. Thank you!

 176. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it
  but, I’d like to shoot you an email. I’ve got
  some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over
  time.

 177. tinyurl.com 4 روز قبل

  Excellent write-up. I certainly love this website. Thanks!

 178. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  This is the perfect web site for everyone who wishes to find out about
  this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want
  to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been discussed for a long time.

  Great stuff, just wonderful!

 179. http://tinyurl.com/y5j8ajz2 4 روز قبل

  My programmer is trying to persuade me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the
  costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using
  Movable-type on several websites for about a year and am worried about
  switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 180. tinyurl.com 3 روز قبل

  Hi there, I discovered your web site by the use of Google even as looking for
  a comparable topic, your website came up, it seems good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was alert to your blog via Google,
  and found that it is really informative. I’m going to be
  careful for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Numerous other folks might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 181. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page again.

 182. Daniela 3 روز قبل

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It will always be exciting to read articles from other writers and use
  something from other websites.

 183. Hi to every body, it’s my first pay a visit of this
  weblog; this webpage contains remarkable and actually good data designed for
  visitors.

 184. reputação online 3 روز قبل

  It’s actually a nice and useful piece of info. I’m satisfied that
  you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this.
  Thanks for sharing.

 185. Rocky 3 روز قبل

  Hello, the whole thing is going fine here and ofcourse every one
  is sharing information, that’s in fact good, keep up writing.

 186. tinyurl.com 3 روز قبل

  I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your
  blog. It appears as though some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else
  please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 187. Jenni 3 روز قبل

  This text is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 188. tinyurl.com 3 روز قبل

  Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 189. tinyurl.com 3 روز قبل

  Excellent site you have here.. It’s difficult to find good quality
  writing like yours these days. I honestly appreciate individuals like you!
  Take care!!

 190. Vonnie 3 روز قبل

  Great blog here! Also your website loads up very fast! What host
  are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 191. Richard 3 روز قبل

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing several weeks of hard work
  due to no back up. Do you have any solutions
  to prevent hackers?

 192. tinyurl.com 3 روز قبل

  It’s actually a nice and useful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us.

  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 193. bit.ly 3 روز قبل

  I am truly happy to read this web site posts which includes plenty of useful
  facts, thanks for providing such statistics.

 194. http://tinyurl.com/y42ocgqt 3 روز قبل

  Wonderful blog you have here but I was curious if you knew of any community forums that cover the
  same topics talked about in this article? I’d really like to be
  a part of community where I can get suggestions from
  other experienced people that share the same interest. If you have any
  suggestions, please let me know. Kudos!

 195. http://tinyurl.com 2 روز قبل

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!

 196. Grupo Coral 2 روز قبل

  Thanks in favor of sharing such a pleasant thought, post is good, thats why i have read it fully

 197. Eric 2 روز قبل

  Hello, I would like to subscribe for this weblog to obtain most up-to-date updates, so where can i do it please assist.

 198. Yes! Finally someone writes about ig.

 199. Carlos Magno Nunes Barcelos 2 روز قبل

  Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  writing a blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of
  the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from
  each other. If you happen to be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 200. tinyurl.com 2 روز قبل

  Attractive section of content. I just stumbled
  upon your weblog and in accession capital to assert that
  I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 201. tinyurl.com 2 روز قبل

  Hello to every body, it’s my first pay a visit
  of this weblog; this webpage consists of remarkable and genuinely fine information in support of readers.

 202. Lenora 2 روز قبل

  you’re truly a excellent webmaster. The site loading pace is incredible.

  It seems that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork.

  you have done a magnificent task in this subject!

 203. Darwin 1 روز قبل

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem
  to get there! Thank you

 204. Parthenia 1 روز قبل

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you
  hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m
  looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from.
  many thanks

 205. Americo Amadeu Filho 1 روز قبل

  Hi there, just wanted to tell you, I liked
  this post. It was helpful. Keep on posting!

 206. tinyurl.com 19 ساعت قبل

  No matter if some one searches for his vital thing,
  thus he/she wants to be available that in detail, so that
  thing is maintained over here.

 207. Nicki 12 ساعت قبل

  Actually when someone doesn’t be aware of afterward its up
  to other users that they will assist, so here it takes place.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید