هشدار: طبقه دوم اتوبان صدر در زلزله تهران ویران می‌شود

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

معاون پیشین پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و رییس سابق پژوهشکده مهندسی سازه پیش‌بینی ‌می‌کند در زلزله احتمالی تهران، طبقه دوم اتوبان صدر، به راحتی ویران شود.

به گزارش  خبرآنلاین،پیش‌بینی‌ها درباره تخریب‌ها و ویرانی‌های زلزله تهران که شاید ۷.۳ ریشتر قدرت داشته باشد، هولناک است. دکتر فریبرز ناطقی الهی، معاون پیشین پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله و رییس سابق پژوهشکده مهندسی سازه تخمین زده است که تا ۴.۵ میلیون نفر در دقایق اولیه زلزله تهران جان می‌سپارند. 

 

با او گفتگویی درباره ایمنی پایتخت در زمان زلزله داشتیم. دکتر ناطقی یکی از سازه‌های پرخطر در زلزله تهران را، طبقه دوم اتوبان صدر می‌داند؛ پلی تقریبا ۶ کیلومتری که تک پایه است. بزرگراه صدر به عنوان نخستین پل تک­‌پایه طبقاتی ایران شامل یک پل اصلی به عرض ۲۲.۷ متر و طول تقریبی ۶ کیلومتر است که با احتساب رمپ­‌های دسترسی به ۱۱ کیلومتر می­‌رسد. 

 

استاد نمونه کشوری در مهندسی سازه زلزله و مدیریت بحران دراین‌باره می‌گوید: پل صدر عملکردی که باید داشته باشد را که ندارد و از سمتی به نظر می رسد در زلزله آسیب پذیر باشد. من گزارشی دارم که در آن مشخص است بیشتر پل های تک ستون در زلزله ها خوابیده اند، چون منزل و پژوهشگاه ما نزدیک این اتوبان است من هر روز این پل را دیده ام. این پل درست شبیه پل هایی است که آسیب پذیری شدیدی در زلزله دارد. 

 

بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران زلزله، رییس پیشین انجمن مهندسی زلزله ایران می‌گوید: امیدورام تذکرات شفاهی مکرر بنده موجب این حساسیت شده باشد وگرنه اگر پل جدید الاحداث طبق فرمایشات شهرداری ایمن است، بهسازی لرزه‌ای و مقاوم‌سازی پس از ساخت و در حین بهره‌برداری چه معنی‌ای دارد؟ قویا توصیه می‌کنم این مطلب جدی گرفته شود تا جان و مال مردم وابسته به فرمایش یک شخص یا یک شرکت نباشد. 

 

اخبار,اخبار اجتماعی, طبقه دوم اتوبان صدر

 

او با اشاره به زلزله کوبه ژاپن که پلی مشابه پل صدر را نابود کرد، می‌گوید: نمونه همین پل، پل کوبه است که در زلزله این شهر در سال ۲۰۱۱ بدجوری روی زمین خوابید. این به این معنی نیست که پل صدر می خوابد اما با توجه به پایه هایی که پل صدر دارد آسیب پذیری بالایی دارد. چند سال پیش در شریعتی بالاتر از پل صدر زمین فرونشست کرد و دو قنات بسیار وسیع در آنجا بودند. این قسمت الان دقیقا زیر پایه این پل است و من نمی‌گویم پایه‌های این پل‌ها شسته شده است، ولی اگر این ها شسته شده باشد ما روی چه چیزی هستیم؟

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید