همه چیز درباره قله دماوند

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

کوه دماوند,مسیر دسترسی به قله دماوند

 کوه دماوند بلند ترین کوه ایران و خاورمیانه و بلند ترین قلهٔ آتشفشانی آسیا است

 

کوه دماوند کوهی در شمال ایران است که بلند ترین کوه ایران و خاورمیانه و بلند ترین قلهٔ آتشفشانی آسیا است.این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. کوه دماوند که از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد، به هنگام صاف و آفتابی‌بودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر قابل رؤیت است. کوه دماوند در سی‌ام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد. همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانهٔ ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.

از دماوند در اساطیر ایران هم یاد شده‌است و شهرت آن بیش از هر چیز به این سبب است که ضحاک (پادشاهی ستمگر و اژدهافش) در آن به بند کشیده شده‌است. در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به طور کلّی‌تر کوه دماوند اشاره شده‌است.در بندهش اینچین آمده: رود هرهز (هراز) در تپرستان است و از کوه دماوند سرچشمه می‌گیرد. قصیدهٔ دماوندیه ملک‌الشعرای بهار هم معروف است. دماوند دارای چشمه‌های آب گرم لاریجان، اسک و وانه است.

ارتفاع کوه دماوند
منابع مختلف اندازه‌های گوناگونی برای ارتفاع کوه دماوند از سطح آب‌های آزاد ذکر کرده‌اند. به نقل از درگاه ملّی آمار ایران، ارتفاع این کوه ۵٬۶۱۰ متر است، از جمله پایگاه ملّی داده‌های علوم زمین ایران و وب‌گاه رصدخانهٔ زمین ناسا، ارتفاع ۵٬۶۷۰ متر و ۵٬۶۷۱ متر را نیز برای قلّهٔ این کوه ذکر کرده‌اند. دائرهالمعارف فارسی فهرستی شش موردی از ارتفاع‌هایی را که برای این قلّه آمده‌است ذکر می‌کند که از ۵٬۵۴۳ تا ۶٬۴۰۰ متر می‌رسد.

ارتفاع نسبی دماوند، که با اندازه‌گیری ارتفاع قلّه نسبت به پست‌ترین درّهٔ بین این قله و نزدیکترین قلّهٔ مرتفع‌تر تعیین می‌شود، ۴۶۶۱ متر است که دماوند را در ردهٔ دوازدهم بلندترین قلّه‌های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می‌دهد.

کوه دماوند,مسیر دسترسی به قله دماوند

میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است

فاصله دماوند از شهرهای نزدیک
این قلّه در ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران، ۶۲ کیلومتری غرب آمل و ۲۶ کیلومتری شمال شهر دماوند واقع شده‌است.

رودخانه‌های پیرامون کوه دماوند
رودخانهٔ تینه در شمال، رودخانهٔ هراز در جنوب و شرق و رودخانهٔ لار در غرب این کوه واقع شده‌اند. رودخانه لار و دیوآسیاب در غرب و رود پنج او (پنج آب) در شرق دماوندکوه جاری است.

دمای کوه دماوند در ارتفاعات
کمینهٔ دمای هوا در ارتفاعات دماوند تا ۶۰ درجه زیرصفر (در زمستان) و تا یکی-دو درجه زیر صفر (در تابستان) پایین می‌آید.

سرعت باد
سرعت توفان در دماوند گاهی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌گذرد. سرعت باد در کوهپایه‌ها گاه به هفتاد کیلومتر در ساعت می‌رسد. بیشتر بادها از غرب و شمال غربی می‌وزند.

میزان بارندگی در قله دماوند
میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولاً به صورت برف است. 

قله دماوند,تصاویر قله دماوند

 دماوند یک آتشفشان خفته است که امکان فعّال شدن مجدد آن وجود دارد

 
فشار هوا
فشار هوا در قلّهٔ دماوند نصف فشار هوا در سطح دریا است.
آتشفشان
فوران گوگرد از نزدیک قلهٔ دماوند

دماوند یک کوه آتشفشانی مطبّق است که عمدتاً در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده و نسبتاً جوان است.فعّالیّت‌های آتش‌فشانی این کوه در حال حاضر محدود به تصعید گازهای گوگردی است. آخرین فعالیت‌های آتشفشانی این کوه مربوط به ۳۸۵۰۰ سال قبل بوده‌است.

دماوند یک آتشفشان خفته است که امکان فعّال شدن مجدد آن وجود دارد. در برخی از سال‌ها از جمله سال ۱۳۸۶، دود و بخارهایی از قله خارج شد که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعّال شدن این آتشفشان پنداشتند. اما در حقیقت در سال‌های پر بارش، با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگ‌های داغ، جریانی از بخار آب از دهانه قله خارج می‌شود و چنین به نظر می‌رسد که فعالیت‌های آتشفشانی صورت گرفته‌است.

قطر دهانه این آتشفشان در حدود ۴۰۰ متر است که دریاچه‌ای از یخ آن را پوشانده‌است.همچنین نشانه‌هایی از وجود دهانه‌های قدیمی در پهلوهای جنوبی و شمالی کوه ملاحظه می‌شود.

نام‌ها و ریشه‌شناسی
نام دماوند به دو صورت مشهور دماوند و دنباوند (با زبر یا پیش دال) ضبط شده‌است.حتی در بعضی مآخذ هر دو صورت نام آمده‌است. صورت دیگری که از نام این کوه ضبط شده‌است دباوند است. این کوه را با نام‌های کاملاً متفاوت بیکنی و جبل لاجورد نیز ثبت کرده‌اند. «نام دماوند در تورات آمده و صورت کهن آشوری آن «بیکن» است (ری باستان ۲/۶۴۲)»

در مورد دلیل نام‌گذاری دماوند در فرهنگ معین آمده‌است: «دم (دمه، بخار) + اوند = دماوند؛ دارای دمه و دود و بخار (آتشفشان)»

قله دماوند,تصاویر قله دماوند

 قطر دهانه آتشفشان دمادند در حدود ۴۰۰ متر است که دریاچه‌ای از یخ آن را پوشانده‌است

  
روز ملی دمادند
روز ملی دماوند همزمان با تیرگان در مازندران با نام تیرماه سیزده شو در شب سیزدهم آبان‌ماه برگزار می‌شود. انجمن کوهنوردان ایران هر ساله این جشن را در روز سیزدهم تیر در دامنه‌های قله دماوند در” شهر رینه لاریجان شهرستان آمل” برگزار می‌کنند. این جشن به ثبت ملی نیز رسیده است.

موسیقی ملی موسیقی ملی دماوند در روز جشن تیرگان در سال ۱۳۹۱ با صدای سالار عقیلی در بین ۹ هزار نفر رونمایی شد.

ثبت قله دماوند به عنوان اثر طبیعی ملی
اثر طبیعی ملی قله دماوند با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه شماره ۲۲۱ مورخ ۲۱/۳/۸۱ شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته‌است. این اثر با ۳۹۷۶۱۱۳ تا ۳۹۸۲۱۵۰ عرض جغرافیایی و ۵۹۶۷۶۲ تا ۶۰۳۵۹۷ طول جغرافیایی در شمال شرق تهران و در استان مازندران واقع گردیده‌است. قله دماوند در فرهنگ کشورمان مظهر پایداری و استواری است و از گونه‌های مهم گیاهی آن می‌توان از بومادران، پیر گیاه دماوندی، اسپرس کوهی و گون نام برد. استفاده بیش از حد از ظرفیت قابل تحمل محیط و همچنین بهره‌برداری پوکه معدنی در اطراف این اثر طبیعی ملی، از مهمترین عوامل تهدید کننده در تخریب آن به شمار می‌آید.

کوهنوردی در دمادند
در زمان‌های قدیم عدّه‌ای خود را به قلهٔ دماوند رسانیده بودند. ناصر خسرو در سفرنامه اش نوشته‌است که گویند بر سر دماوند چاهی است که نوشادر و کبریت (گوگرد) از آن گیرند. صاحب آثار البلاد و اخبار العباد با نقل قولی دست دوم می‌گوید که عدّه‌ای از اهالی آن نواحی می‌گفته‌اند که در طی پنج روز و پنج شب به قلهٔ دماوند رسیده‌اند و قلهٔ آن را مسطح با مساحت صد جریب یافته‌اند گرچه از دور به مخروط می‌ماند. اولین صعود موفقیت‌آمیز اروپائیان به قلهٔ دماوند در سال ۱۸۳۷ توسط تیلر تامسن صورت گرفته‌است.همچنین نخستین صعود مستند ایرانی به این قله، به سال ۱۸۵۷ باز می‌گردد که تیم سرهنگ محمدصادق‌خان قاجار ارتفاع آن را ۶۶۱۳ ذرع تعیین نمود.   

رودخانه‌های پیرامون دماوند

 در جبههٔ جنوبی کوه دماوند آبشاری یخ زده وجود دارد که در جهان منحصر به فرد است

 

 مسیرهای اصلی صعود
برای رسیدن به قله دماوند، مسیرهای مختلفی وجود دارند که شناخته‌شده‌ترین آن‌ها این جبهه‌ها هستند:

جبههٔ شمالی؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت می‌گیرد.

جبههٔ شمال شرقی؛ پناهگاه تخت فریدون در این مسیر قرار دارد.

جبههٔ غربی؛ پناهگاه سیمرغ در این مسیر قرار دارد.

جبههٔ جنوبی؛ از سمت جنوب شرقی کوه. پلور، رینه، گوسفندسرا و بارگاه سوم در این مسیر قرار می‌گیرند.

آسان‌ترین این مسیرها جبهه جنوبی و سخت‌ترین آنها جبهه شمالی است. سه جبهه شمالی، جنوبی و شمال شرقی در نزدیکی روستاها قرار گرفته‌اند و همچنین همگی دارای جان‌پناه در میان راه هستند. در مسیر جنوبی، آبشاری وجود دارد که همهٔ سال یخ‌زده‌است و تنها در تابستان‌های بسیار گرم، جاری می‌شود که به همین دلیل به آن آبشار یخی گفته می‌شود. این آبشار با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین آبشار خاورمیانه‌است.

پناهگاه‌ها
در نقشه راهنمای صعود به قله‌های البرز مرکزی پناه‌گاه‌هایی به شرح زیر مشخص شده‌است:

پناه‌گاه گوسفندسرا (کوهپایه) در ارتفاع ۲۹۵۰ متری.
بارگاه سوم (یال جنوبی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری.
پناه‌گاه سیمرغ (یال غربی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری.
پناه‌گاه تخت فریدون (یال شمال شرقی) در ارتفاع ۴۳۶۰ متری.
جانپناه فلزی (جبهه شمالی) در ارتفاع ۴۰۰۰ متری    

رودخانه‌های پیرامون دماوند

در ارتفاعات مختلف کوه دماوند، گیاهان فراوان و گوناگونی می‌رویند

 
آبشار موجود در کوه دمادند
 در جبههٔ جنوبی کوه دماوند آبشاری یخ زده وجود دارد که در جهان منحصر به فرد است. بلندی آن ۷ متر و قطر آن ۳ متر می‌باشد. یخ آن هیچ‌گاه ذوب نمی‌شود. در فصل تابستان، هر روز بر اثر تابش آفتاب در حدود ظهر و یک ساعت بعد از ظهر، دمای هوا به بالای صفر می رسد و به دنبال آن آب بسیار کمی جاری می‌شود و در حدود ۴ بعد از ظهر، دمای هوا به زیر صفر می‌رسد و یخ ذوب شده دوباره منجمد می‌شود و به این ترتیب آبشاری یخی پدید می‌آید که همواره یخ زده است. در بالای این آبشار گودالی وجود دارد که در تمام طول سال پوشیده از برف است. آبشار یخی کوه دماوند با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین آبشار در خاورمیانه می‌باشد.

 

 یخچال‌های معروف کوه دماوند
یخچال سیوله (جبهه شمالی)
یخچال دوبی سل (جبهه شمالی)
یخچال عروسکها (جبهه شمالی)
یخچال دره یخار (شمال شرقی)
یخچال خورتاب سر
یخچال شمال غربی
یخچال غربی

 

پوشش جانوری کوه دماوند
این منطقه به دلیل موقعیت ویژهٔ آن که از شمال به جنگل و از جنوب به کوه‌های هم‌مرز کویر مشرف است، میزبان انواع مختلفی از جانوران است، از جمله:

جانوران شکارچی چهارپا روباه، شغال، سگ و گرگ در پیرامون دماوند پراکنده‌اند. این جانوران تا ارتفاع ۴۰۰۰متری کوه دماوند هم دیده می‌شوند. خرس‌ها هم در این منطقه وجود دارند، اما بیشتر در غرب و شمال دیده می‌شوند و از ارتفاعات بلند دوری می‌کنند.

جانوران گیاه‌خوار کل، میش، آهو، گراز، خرگوش. به جز حیوانات گراز و خرگوش که در دشت‌های کوهپایه‌ای کوه دماوند زندگی می‌کنند، دیگر جانوران فصل‌های گرم را در ارتفاعات سپری کرده و با سرد شدن هوا به مرور ارتفاع کم می‌کنند. این جانوران تا ۵۰۰۰ متری هم بالا می‌روند.

پرندگان از پرندگان شکارچی، عقاب طلایی، جغد و خفاش را می‌توان نام برد. دیگر پرندگان این منطقه تیهو، کبک، سینه سیاه و طوطی دارکوب هستند.

دیگر جانوران تقریبا ۵ نوع مار، انواع عقرب، بزمجه، انواع خانوادهٔ موش‌ها و گورکن در این منطقه دیده می‌شوند. بیشتر گزنده‌های این محدوده سم مهلکی ندارند؛ حتی نیش خطرناک ترین خزنده‌ها نیز تا چند ساعت پس از گزش قابل درمان است. در کوه دماوند، گزندگان در ارتفاعات بالاتر از ۴۰۰۰متر، بسیار کم به چشم می‌خورند. بر روی قلهٔ دماوند، لاشهٔ یخ زدهٔ چند حیوان دیده می‌شود. این لاشه‌ها چندین سال است که در این مکان دیده می‌شوند و شامل حیواناتی مانند گوسفند و بز کوهی است. دلیل راه یابی این حیوانات به قلهٔ کوه دماوند و مرگ آن‌ها به خوبی مشخص نیست؛ شاید به دلیل وجود گاز گوگرد، سرما، گرسنگی و یا غیره مرده باشند.

     

رودخانه‌های پیرامون دماوند

 دامنهٔ کوه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کاملا پوشیده از شقایق است

 

پوشش گیاهی دماوند
در ارتفاعات مختلف کوه دماوند، گیاهان فراوان و گوناگونی می‌رویند که برخی از آن‌ها فقط در یک ارتفاع خاصی دیده می‌شود. گیاهان این منطقه که به اسم دماوند نامگذاری شده‌اند عبارتند از: کلاه میرحسن دماوندی، کزل دماوندی، بومادران دماوندی، پیرگیاه دماوندی، ریش قوش دماوندی، فراموشم مکن دماوندی، زنگوله‌ای دماوندی، کتانی دماوندی و ماشک دماوندی. در ارتفاع ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ متر علف و بته‌های بلند و خاردار و به هم پیوسته وجود دارند.

 

برخی از انواع بته‌های خاردار دماوند عبارتند از: کلاه میر حسن دماوندی، خارپشتی، گونه‌های هزار خار (مانند گون)، بته‌های بنفش رنگ اسپرس پشته‌ای و گچ دوست گل سنگی. از گونه‌های ورموت (افسنتین) نیز در دماوند وجود دارند که عبارتند از: درمنهٔ کوهی، درمنهٔ معطر، درمنهٔ کوهسری و گونهٔ فراوان درمنهٔ شرقی.

 

برخی دیگر از گونه‌های گیاهای دماوند عبارتند از: کاج آلپ، اسپرس کوهی نیمه کروی، گون، یاسمن صخره‌ای، ازمکی کوهسری، پیربهار دنایی، شبدر شاه بلوطی، ترشک کوهسری، دغدغک البرزی، پلاخور بوته‌ای، گالش انگور، تیره گل، نسترن وحشی، قفقازی، رُز گردآلود، گز، علف بره، چمن آراراتی، چمن گندمی آسیای مرکزی، جاروی علفی بامی، علف قرمز، جو چمنزار، ملیکای بی زبانک، علف صورتی، چاودار هراتی، شبه یولاف شکننده، ریش سنبل، خشخاش طناز، شکرتیغال و شکرتیغال مشهدی، چون جاشیر، سریش و در جاهای مرطوب زبان طلا، پیرسنبل، قدومهٔ پرشاخه، جعفری فرنگی معطر، بادرنجبویهٔ دنایی، خاکشیر تلخ کوتوله، گل بی مرگ طلایی، پنجه برگ نقره گون، آزاد بری، پنجه برگ همدانی، دنایی، سنبلهٔ ارغوانی و مینای پرکپهٔ برگ نقره‌ای.

 

دامنهٔ کوه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کاملا پوشیده از شقایق است. این شقایق منحصر به فرد در دنیا شناخته شده است و با نام شقایق لار و رینه در کتاب‌های معتبر گیاه‌شناسی جهان به ثبت رسیده. همچنین این منطقه از لحاظ مرتع و چراگاه بسیار غنی است؛ حتی در ارتفاعات بلند دماوند نیز (زیر چهار هزار متر) از این بابت فقر چندانی وجود ندارد.

 

آسیب‌ها
مهمترین عوامل آسیب به دماوند عبارت اند از:
معدن کاوی
جاده کشی
چرای بیش از حد دام
زباله

مشکلات دیگری که کوه دماوند و محدودهٔ پیرامون آن را تهدید می‌کنند عبارتند از: ساخت و ساز بی ضابطه، تصرف منابع طبیعی برای استفادهٔ غیرقانونی و شخصی، افزایش جمعیت و خودروها، حضور بیش از اندازهٔ گردشگران بدون آن که آموزش‌های لازم در رابطه با طبیعت‌گردی و حفظ محیط زیست به آن‌ها داده شود، نوشتن یادگاری در طول مسیر به ویژه بر فراز قلهٔ دماوند، نصب تابلوهای یادبود و پرچم‌های گروه‌ها و یادگاری‌های کشته‌شدگان، کمبود اقامتگاه و تبلیغات نامناسب.

 

 منبع:seeiran.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۴۸ دیدگاه
 1. Virgil 1 ماه قبل

  Since the admin of this web site is working, no doubt very rapidly it will be
  well-known, due to its quality contents.

 2. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Link exchange is nothing else however it is simply placing the other person’s
  web site link on your page at appropriate place and other person will also do similar in support of you.

 3. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any recommendations for newbie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 4. https://bit.ly/2UFitmy 1 ماه قبل

  Welcome to Morris Heating & Cooling Inc.

 5. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hey there! I understand this is sort of off-topic however I had
  to ask. Does running a well-established website like yours require a lot of work?
  I’m completely new to blogging however I do write in my diary every
  day. I’d like to start a blog so I will
  be able to share my own experience and views
  online. Please let me know if you have any kind of
  suggestions or tips for brand new aspiring
  bloggers. Appreciate it!

 6. tinyurl.com 1 ماه قبل

  It’s actually very complicated in this full of activity life to listen news on TV, so I just use
  the web for that purpose, and obtain the latest
  information.

 7. Larae 1 ماه قبل

  It is perfect time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I have read this post and if
  I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.

  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 8. Beau 1 ماه قبل

  Greetings from Florida! I’m bored at work
  so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
  I love the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent blog!

 9. Astra Investimentos 1 ماه قبل

  My family members all the time say that I am killing
  my time here at net, however I know I am getting know-how all the time by reading such nice content.

 10. http://tinyurl.com/y3gx3szt 1 ماه قبل

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 11. Mallory 1 ماه قبل

  First off I want to say great blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.

  I was interested to know how you center yourself and
  clear your mind before writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my ideas
  out. I do take pleasure in writing however it just
  seems like the first 10 to 15 minutes tend to be
  wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Many thanks!

 12. Krystyna 1 ماه قبل

  Great beat ! I would like to apprentice at the same time
  as you amend your web site, how could i subscribe for a weblog website?
  The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered vibrant transparent concept

 13. http://tinyurl.com/y353ykpo 1 ماه قبل

  Hello There. I found your weblog the usage of msn. That is a very smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra of
  your helpful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 14. tinyurl.com 1 ماه قبل

  This design is spectacular! You certainly
  know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 15. Thorsten 1 ماه قبل

  Hiya very cool blog!! Man .. Excellent .. Wonderful ..

  I’ll bookmark your blog and take the feeds also?

  I’m glad to seek out a lot of useful information right here within the submit, we want work out more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 16. tinyurl.com 1 ماه قبل

  This is my first time pay a visit at here and i am truly pleassant to read all at one place.

 17. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It
  truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like
  you aided me.

 18. Kiera 1 ماه قبل

  Excellent site you have here.. It’s hard to find
  quality writing like yours these days. I
  honestly appreciate people like you! Take care!!

 19. Valentina 1 ماه قبل

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got
  this from. many thanks

 20. Mario Celso Lopes 1 ماه قبل

  I do consider all the ideas you have offered for your post.
  They’re really convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very quick for novices. May just you please lengthen them
  a bit from next time? Thank you for the post.

 21. Werner 1 ماه قبل

  Asking questions are in fact pleasant thing if you are not understanding anything entirely, except this article offers good understanding
  yet.

 22. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may
  come back once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may
  you be rich and continue to help others.

 23. Daniel Valente Dantas 1 ماه قبل

  Appreciate this post. Let me try it out.

 24. I truly appreciate this blog.Much thanks again. Awesome.

 25. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet
  the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly
  get annoyed while people consider worries that they just do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect
  , people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 26. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and
  visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Superb work!

 27. http://tinyurl.com/y6bxgn2n 1 ماه قبل

  Hello would you mind letting me know which webhost you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker
  then most. Can you suggest a good internet
  hosting provider at a reasonable price? Thank you, I appreciate it!

 28. http://tinyurl.com/y5a6dpz4 1 ماه قبل

  Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading
  it, you could be a great author.I will be sure to bookmark your
  blog and will eventually come back very soon. I want to encourage yourself to continue your great posts, have a nice holiday weekend!

 29. Bruce 1 ماه قبل

  Howdy would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thank you, I appreciate it!

 30. Myrna 1 ماه قبل

  I will right away grasp your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly allow me understand in order that I
  may just subscribe. Thanks.

 31. Antje 1 ماه قبل

  After looking at a number of the blog posts on your blog, I really appreciate
  your way of blogging. I saved as a favorite it to my
  bookmark site list and will be checking back in the near future.

  Take a look at my web site as well and tell me how
  you feel.

 32. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Great delivery. Great arguments. Keep up the amazing effort.

 33. tinyurl.com 1 ماه قبل

  After checking out a handful of the blog posts on your website, I seriously like your way of blogging.
  I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let
  me know your opinion.

 34. tinyurl.com 1 ماه قبل

  It’s an amazing piece of writing for all the internet users; they will get benefit from it I am sure.

 35. Rose 1 ماه قبل

  Heya i am for the first time here. I found this
  board and I find It really useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others like you aided me.

 36. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us
  something informative to read?

 37. Martina 4 هفته قبل

  Traders do pay direct and indirect prices.

 38. Venus 4 هفته قبل

  you are really a good webmaster. The website loading pace is
  incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterpiece. you have performed a excellent activity on this matter!

 39. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really understand what you are
  speaking approximately! Bookmarked. Please additionally seek advice from my website =).
  We will have a hyperlink trade contract between us

 40. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hello to all, it’s really a good for me to visit this site, it
  contains useful Information.

 41. ig 4 هفته قبل

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and
  look forward to all your posts! Keep up the outstanding
  work!

 42. Denise 4 هفته قبل

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble.
  You’re wonderful! Thanks!

 43. http://tinyurl.com/y2t8wxll 4 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your
  intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative
  to read?

 44. http://tinyurl.com/ 4 هفته قبل

  Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your website
  on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast
  your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, superb site!

 45. Samira 4 هفته قبل

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your site offered us with helpful info to work on. You have done
  a formidable task and our whole neighborhood shall be grateful to you.

 46. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hey there! I’ve been reading your weblog for some time now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Houston Tx!
  Just wanted to say keep up the fantastic work!

 47. http://tinyurl.com/yyx2knfk 4 هفته قبل

  It’s really a nice and useful piece of information. I am glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 48. Caren 4 هفته قبل

  Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing
  these kinds of things, therefore I am going
  to inform her.

 49. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I blog frequently and I really appreciate your content.

  Your article has really peaked my interest. I’m going
  to book mark your website and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your RSS feed too.

 50. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s
  equally educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something that too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy I found this in my hunt for something relating to
  this.

 51. Malcolm 4 هفته قبل

  Spot on with this write-up, I seriously think this site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the information!

 52. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  This is a great tip particularly to those new to the blogosphere.
  Short but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 53. Madeleine 4 هفته قبل

  I’m curious to find out what blog platform you’re working with?
  I’m experiencing some small security problems with my latest blog and I’d like to find something
  more safeguarded. Do you have any recommendations?

 54. Selene 4 هفته قبل

  I am really grateful to the holder of this web
  site who has shared this enormous post at at this place.

 55. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Very rapidly this web site will be famous amid
  all blogging and site-building viewers, due to it’s good
  content

 56. Sophie 4 هفته قبل

  Howdy! This article could not be written any better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I’ll send this post to him.
  Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 57. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 58. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that,
  this is excellent blog. A fantastic read. I’ll certainly be
  back.

 59. Myra 4 هفته قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later on.
  Cheers

 60. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing such things, thus I am going to convey her.

 61. office furniture installers 4 هفته قبل

  I cannot thank you enough for the post.Much thanks again. Much obliged.

 62. Adriene 4 هفته قبل

  First off I would like to say great blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you do not mind. I was interested to know how
  you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first
  ۱۰ to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Many thanks!

 63. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Woah! I’m really loving the template/theme of
  this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very
  hard to get that “perfect balance” between user friendliness and
  visual appeal. I must say you have done a awesome job with this.

  In addition, the blog loads very quick for me on Chrome.
  Exceptional Blog!

 64. Chana 3 هفته قبل

  Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from.

  Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 65. Estelle 3 هفته قبل

  This is a topic that’s near to my heart…
  Take care! Exactly where are your contact details though?

 66. http://tinyurl.com/y6gc5sfv 3 هفته قبل

  Wonderful, what a blog it is! This weblog provides helpful information to us, keep it
  up.

 67. tinyurl.com 3 هفته قبل

  I am curious to find out what blog platform you
  happen to be using? I’m experiencing some small security problems with my latest website and I’d like to find something more secure.
  Do you have any recommendations?

 68. http://tinyurl.com/yyc6gedj 3 هفته قبل

  each time i used to read smaller content that as well clear
  their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am
  reading here.

 69. http://tinyurl.com 3 هفته قبل

  It’s actually a nice and helpful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful info with us.

  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 70. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s webpage link on your page at proper place and other person will also do similar in support of you.

 71. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Someone necessarily assist to make significantly posts I would state.
  This is the first time I frequented your website page and to this point?

  I amazed with the analysis you made to make this particular
  post amazing. Magnificent job!

 72. Derick 3 هفته قبل

  I used to be able to find good info from your content.

 73. http://tinyurl.com/y49r5mkq 3 هفته قبل

  I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you
  have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are
  speaking intelligently about. I’m very happy I found this during my hunt for something relating to this.

 74. tinyurl.com 3 هفته قبل

  An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend
  who has been conducting a little homework on this.

  And he in fact bought me lunch due to the fact that I discovered
  it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your site.

 75. http://tinyurl.com/y6awvjye 2 هفته قبل

  My family members always say that I am killing my time here at web, but I know
  I am getting knowledge all the time by reading thes fastidious articles.

 76. Cristina Boner 2 هفته قبل

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted
  at this website is genuinely fastidious.

 77. http://tinyurl.com/yxgxnfxr 2 هفته قبل

  Everything is very open with a clear clarification of the
  challenges. It was definitely informative. Your website is extremely helpful.

  Thanks for sharing!

 78. Ana 2 هفته قبل

  I enjoy what you guys are up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys
  to blogroll.

 79. Mário Pagnozzi Júnior 2 هفته قبل

  Having read this I thought it was really informative.
  I appreciate you finding the time and effort
  to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending way
  too much time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 80. tinyurl.com 2 هفته قبل

  continuously i used to read smaller posts which as well clear their motive, and
  that is also happening with this post which I am reading
  at this time.

 81. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  Asking questions are really nice thing if you are not understanding something completely,
  but this paragraph gives good understanding even.

 82. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I know this web page offers quality based posts and extra information,
  is there any other website which offers these
  things in quality?

 83. Fredericka 2 هفته قبل

  Hi to every body, it’s my first go to see of this blog; this
  web site includes amazing and genuinely fine material in support of visitors.

 84. Cristina Boner 2 هفته قبل

  I was suggested this web site by means of my cousin. I’m not sure whether
  or not this post is written by way of him as nobody else
  understand such specific about my problem. You’re incredible!
  Thank you!

 85. Victorina 2 هفته قبل

  I used to be able to find good advice from your articles.

 86. Helpful information. Fortunate me I discovered your site unintentionally, and I am stunned why
  this twist of fate did not happened in advance! I bookmarked
  it.

 87. http://tinyurl.com/y547rqxc 2 هفته قبل

  Hey! Someone in my Facebook group shared this
  website with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Excellent blog and wonderful design.

 88. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hiya very nice site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds additionally?
  I’m glad to find so many helpful info here in the publish, we’d like work out more strategies
  in this regard, thank you for sharing. .

  . . . .

 89. Rosaline 2 هفته قبل

  Yes! Finally something about ig.

 90. Carley 2 هفته قبل

  I will immediately clutch your rss as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink
  or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow
  me recognise in order that I may just subscribe. Thanks.

 91. Mario Celso Lopes 2 هفته قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be exciting to read content from other authors and use a little something from their websites.

 92. Sue 2 هفته قبل

  Greate article. Keep posting such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have performed an excellent job.

  I’ll certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this site.

 93. http://tinyurl.com/y3725jrz 2 هفته قبل

  These are really wonderful ideas in regarding blogging.

  You have touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.

 94. Trent 2 هفته قبل

  Hey very cool website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your web site and
  take the feeds additionally? I am glad to seek out
  numerous helpful info right here in the put up, we
  need develop more strategies in this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 95. Katherine 2 هفته قبل

  It is in reality a nice and helpful piece of info. I’m glad that you shared this
  useful info with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 96. Duane 2 هفته قبل

  I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 97. Florida 2 هفته قبل

  Hello, all the time i used to check blog posts here early in the daylight, for the reason that i enjoy to learn more and
  more.

 98. Madie 2 هفته قبل

  Article writing is also a fun, if you know after
  that you can write if not it is difficult to write.

 99. bit.ly 2 هفته قبل

  Hi Dear, are you truly visiting this website daily, if so afterward you
  will without doubt take pleasant know-how.

 100. http://bit.ly 2 هفته قبل

  Awesome issues here. I am very glad to see your article.
  Thanks a lot and I’m having a look ahead to touch you.
  Will you kindly drop me a mail?

 101. Odell 2 هفته قبل

  Ahaa, its pleasant dialogue concerning this post here at this blog, I have read all that,
  so at this time me also commenting at this place.

 102. bit.ly 1 هفته قبل

  I used to be recommended this web site via my
  cousin. I’m now not positive whether this post is written by means
  of him as nobody else recognize such specific about my trouble.
  You’re wonderful! Thank you!

 103. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I’m not sure exactly why but this weblog is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?

  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 104. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I have been exploring for a little for any high quality articles
  or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
  site. Reading this information So i am satisfied to show that I’ve a very good uncanny feeling I
  found out just what I needed. I so much definitely will
  make certain to don?t put out of your mind this website and give it
  a glance regularly.

 105. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I delight in, lead to I found just what I used to be looking for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 106. Horace 1 هفته قبل

  I do accept as true with all the ideas you have presented
  for your post. They’re really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are very brief for beginners.
  Could you please lengthen them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

 107. Demetria 1 هفته قبل

  When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever
  a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?

  Cheers!

 108. Gabriella 1 هفته قبل

  Hi, I do believe this is an excellent site.
  I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since
  i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to
  change, may you be rich and continue to help others.

 109. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I used to be able to find good advice from your blog posts.

 110. http://tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi there colleagues, how is all, and what you would like to say on the topic of this
  article, in my view its actually awesome designed for me.

 111. Adriana 1 هفته قبل

  I am genuinely thankful to the owner of this web page who has
  shared this impressive piece of writing at at this
  place.

 112. Margot 1 هفته قبل

  Spot on with this write-up, I really believe this website needs a
  lot more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the
  info!

 113. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the post I
  realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking
  and checking back frequently!

 114. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi there Dear, are you truly visiting this website regularly, if so then you will definitely obtain good experience.

 115. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi, this weekend is pleasant in support of me, for the reason that this moment i am reading this enormous educational paragraph here at
  my home.

 116. Americo Amadeu Filho 1 هفته قبل

  Hi there, its pleasant post regarding media print, we all be aware of media is a fantastic source of information.

 117. Mervin 1 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting
  videos to your site when you could be giving us something enlightening
  to read?

 118. Andra 1 هفته قبل

  Terrific work! This is the type of information that should be shared across the web.
  Shame on the search engines for not positioning this post
  higher! Come on over and consult with my web site .

  Thanks =)

 119. tinyurl.com 7 روز قبل

  It’s actually a nice and useful piece of
  info. I’m satisfied that you shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 120. Gabriela 7 روز قبل

  Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 121. Paulette 7 روز قبل

  I do believe all of the ideas you’ve presented in your post.
  They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are very
  short for starters. May you please extend them a bit from next time?
  Thanks for the post.

 122. tinyurl.com 7 روز قبل

  Nice post. I was checking continuously this blog and I’m
  impressed! Very useful info specifically the last part :
  ) I care for such info much. I was looking for this particular information for
  a very long time. Thank you and good luck.

 123. Leandro Martins de Almeida 6 روز قبل

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; many of us have developed
  some nice practices and we are looking to exchange solutions with others, why not shoot me an e-mail if
  interested.

 124. Bichara Previc 6 روز قبل

  Thank you for any other great article. Where else could
  anybody get that type of information in such an ideal way of writing?
  I’ve a presentation next week, and I’m at the look for such info.

 125. Suzette 6 روز قبل

  I visited several web pages except the audio feature for audio songs existing at this site is actually superb.

 126. Grupo Coral 6 روز قبل

  You could definitely see your enthusiasm within the work you write.
  The world hopes for even more passionate writers like you
  who aren’t afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 127. Grupo Coral 6 روز قبل

  You’ve made some decent points there. I checked on the net to find
  out more about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 128. Leandro Martins de Almeida 6 روز قبل

  Every weekend i used to go to see this web page, because i want enjoyment, for the reason that this this website conations genuinely pleasant funny information too.

 129. Bichara Previc 6 روز قبل

  I got this web site from my pal who informed me regarding this website and at the moment this time I am visiting this web site and reading very informative content
  here.

 130. http://tinyurl.com/y4gwbbjk 6 روز قبل

  You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I’m
  looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 131. Leonardo Martins de Almeida 5 روز قبل

  Keep on working, great job!

 132. http://tinyurl.com/yxdgtgqd 5 روز قبل

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot
  often inside case you shield this increase.

 133. http://tinyurl.com 4 روز قبل

  These are in fact fantastic ideas in concerning blogging.
  You have touched some fastidious things here. Any way keep
  up wrinting.

 134. http://tinyurl.com/ 4 روز قبل

  I relish, lead to I discovered exactly what
  I used to be looking for. You have ended my 4 day long hunt!
  God Bless you man. Have a nice day. Bye

 135. Rob 4 روز قبل

  Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the
  pictures aren’t loading properly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers
  and both show the same results.

 136. Bichara Previc 4 روز قبل

  Useful info. Fortunate me I discovered your web site
  by chance, and I am surprised why this accident did not
  happened earlier! I bookmarked it.

 137. Nicki 4 روز قبل

  This is my first time go to see at here and i am genuinely happy to read everthing at one place.

 138. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hey there! I’ve been reading your web site for
  a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you
  a shout out from Huffman Tx! Just wanted to say keep up the good work!

 139. http://tinyurl.com/ 4 روز قبل

  I simply couldn’t leave your site prior to suggesting
  that I actually enjoyed the usual info a person provide to your
  guests? Is gonna be back steadily to investigate cross-check new posts

 140. Rodrigo Branco 4 روز قبل

  Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 141. Garnet 4 روز قبل

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 142. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  Wonderful items from you, man. I have understand your stuff previous to and you
  are just extremely wonderful. I really like what you’ve received right here, certainly
  like what you are saying and the best way
  by which you say it. You’re making it enjoyable and you continue
  to take care of to stay it wise. I can not wait to
  read much more from you. This is really a wonderful site.

 143. http://tinyurl.com/yy9s6qnk 4 روز قبل

  Hello colleagues, its impressive post concerning cultureand completely defined, keep it up all the time.

 144. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  What’s up to every body, it’s my first visit of this weblog;
  this website contains amazing and actually good data in favor of readers.

 145. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hi there exceptional website! Does running a blog
  like this require a lot of work? I’ve absolutely no understanding of
  coding but I had been hoping to start my own blog in the near
  future. Anyway, should you have any suggestions or techniques for
  new blog owners please share. I understand
  this is off subject but I simply needed to ask. Thanks!

 146. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  What’s up, its fastidious article about media print, we all understand media
  is a great source of data.

 147. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i
  was just curious if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 148. Lewis 4 روز قبل

  My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is there a
  way I can transfer all my wordpress content into it?

  Any kind of help would be greatly appreciated!

 149. Heya i’m for the primary time here. I came across this board and I in finding It really helpful &
  it helped me out much. I hope to give one thing back
  and aid others like you aided me.

 150. Francesco 3 روز قبل

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this.

  And he actually ordered me dinner due to the fact that I
  stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword
  this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this subject here
  on your web page.

 151. Danielle 3 روز قبل

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I am
  impressed! Extremely useful information specifically the ultimate part 🙂 I take
  care of such info much. I was seeking this particular information for a long time.

  Thanks and best of luck.

 152. Zac 3 روز قبل

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity concerning unpredicted feelings.

 153. Carlos Magno Nunes Barcelos 3 روز قبل

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!

 154. Bichara Previc 3 روز قبل

  My programmer is trying to convince me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous
  websites for about a year and am nervous about switching to
  another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress
  content into it? Any help would be really appreciated!

 155. Rubye 3 روز قبل

  I really like what you guys tend to be up too.
  This sort of clever work and coverage! Keep up the fantastic works guys I’ve
  incorporated you guys to blogroll.

 156. tinyurl.com 3 روز قبل

  I think that everything posted made a bunch of sense. However, what about this?

  what if you were to create a awesome headline? I ain’t saying your information is not solid,
  but what if you added something that makes people desire more?

  I mean همه چیز درباره قله دماوند – دخترونه is kinda plain. You could
  glance at Yahoo’s front page and see how they create news headlines to grab viewers to click.

  You might add a related video or a related pic or two to get
  readers excited about what you’ve written. Just my opinion, it might make your posts a
  little bit more interesting.

 157. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  Now I am going to do my breakfast, after having
  my breakfast coming over again to read other news.

 158. Grupo Coral 3 روز قبل

  That is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one.
  A must read post!

 159. Rochelle 3 روز قبل

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say
  that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 160. tinyurl.com 3 روز قبل

  I do not even know the way I stopped up here, however I assumed this put up was good.
  I do not recognize who you might be but definitely you are going to a famous blogger should you aren’t already.

  Cheers!

 161. Fernanda Lara Tórtima 3 روز قبل

  Howdy! This blog post couldn’t be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I am going to send this post to him.
  Pretty sure he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 162. Excellent article. Keep posting such kind of info
  on your blog. Im really impressed by your site.
  Hey there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and in my view recommend to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this website.

 163. tinyurl.com 3 روز قبل

  I am genuinely happy to read this webpage posts which carries lots of helpful information, thanks for providing
  these kinds of statistics.

 164. Randi 3 روز قبل

  whoah this weblog is great i really like reading
  your articles. Stay up the good work! You realize, many people are searching round for this
  info, you could help them greatly.

 165. http://tinyurl.com/y3xjdtmb 3 روز قبل

  hi!,I really like your writing very a lot! percentage we keep in touch extra about your post on AOL?

  I need an expert in this house to solve my problem.
  Maybe that is you! Taking a look ahead to look you.

 166. Cleta 3 روز قبل

  Quality posts is the secret to interest the viewers to pay a visit the web
  site, that’s what this website is providing.

 167. Soon 3 روز قبل

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics?

  Many thanks!

 168. http://tinyurl.com/ 2 روز قبل

  I read this post completely regarding the difference of newest
  and earlier technologies, it’s awesome article.

 169. Ruby 2 روز قبل

  My brother suggested I might like this website. He was totally right.

  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this
  information! Thanks!

 170. Terrie 2 روز قبل

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 171. Natisha 2 روز قبل

  I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Outstanding work!

 172. http://tinyurl.com/y7ym52q2 2 روز قبل

  Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m attempting to
  find things to improve my website!I suppose its
  ok to use some of your ideas!!

 173. tinyurl.com 2 روز قبل

  If some one needs expert view about blogging afterward i propose him/her to pay a quick visit this weblog, Keep up the nice job.

 174. Leanna 2 روز قبل

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I
  have found something which helped me. Thank you!

 175. http://tinyurl.com/yy2elwqy 2 روز قبل

  Hello to every body, it’s my first go to see of this website;
  this web site includes remarkable and really good data
  for visitors.

 176. Ola 2 روز قبل

  It’s wonderful that you are getting thoughts from this paragraph as
  well as from our discussion made at this place.

 177. tinyurl.com 2 روز قبل

  Thank you for the good writeup. It actually used to be a amusement account it.
  Look complicated to far added agreeable from you! However, how
  could we be in contact?

 178. tinyurl.com 2 روز قبل

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of
  your website? Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1
  or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 179. http://tinyurl.com/y5wqnzgp 2 روز قبل

  An intriguing discussion is worth comment.

  There’s no doubt that that you ought to write more about this topic, it may not be
  a taboo subject but typically people do not speak about such topics.
  To the next! All the best!!

 180. http://tinyurl.com/y5mh64n4 2 روز قبل

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

 181. Alexandra 2 روز قبل

  Spot on with this write-up, I seriously feel this site needs a great deal more attention.
  I’ll probably be returning to read more, thanks for the
  advice!

 182. Nydia 2 روز قبل

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like to
  have you share some stories/information. I
  know my audience would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 183. Thank you, I’ve just been looking for info approximately this subject for ages
  and yours is the best I have discovered so far. But, what
  in regards to the conclusion? Are you certain about the source?

 184. http://tinyurl.com/ 2 روز قبل

  Appreciate this post. Let me try it out.

 185. Ellis 2 روز قبل

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you
  an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 186. Dixie 2 روز قبل

  I used to be able to find good information from your blog posts.

 187. Kirby 2 روز قبل

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time making a
  decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 188. tinyurl.com 2 روز قبل

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and
  let me tell you, you have hit the nail on the
  head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I came across this during my hunt for something concerning this.

 189. Danny 2 روز قبل

  What’s up, I would like to subscribe for this web site
  to get most up-to-date updates, therefore where can i do it please assist.

 190. Berniece 2 روز قبل

  I am now not sure where you’re getting your information, however good topic.
  I must spend some time studying more or working out more.
  Thanks for magnificent information I used to be looking for this info for my mission.

 191. Samara 2 روز قبل

  Undeniably consider that that you said. Your favourite justification appeared to be at the
  net the simplest factor to take into accout of. I say to you,
  I certainly get irked even as other folks consider concerns that they
  plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the highest as neatly as
  outlined out the entire thing without having side effect
  , other folks can take a signal. Will likely be again to get more.
  Thank you

 192. Chastity 2 روز قبل

  There’s certainly a great deal to learn about this
  subject. I really like all of the points you made.

 193. Freddie 2 روز قبل

  I get pleasure from, cause I found just what I used to be taking a look for.
  You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye

 194. tinyurl.com 2 روز قبل

  Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

 195. tinyurl.com 2 روز قبل

  Nice answers in return of this question with
  genuine arguments and telling all regarding that.

 196. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did
  you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m attempting to
  create my own personal website and would like to find out where you
  got this from or just what the theme is named. Many thanks!

 197. http://tinyurl.com 2 روز قبل

  A fascinating discussion is definitely worth comment.

  I think that you should write more on this subject matter, it might not be
  a taboo subject but typically people don’t talk about such topics.
  To the next! Many thanks!!

 198. http://tinyurl.com 2 روز قبل

  An interesting discussion is worth comment. I think that
  you need to publish more about this issue, it might not be a taboo matter but typically
  people do not talk about these subjects. To the next! All the best!!

 199. Maryjo 1 روز قبل

  Right away I am going to do my breakfast, when having my breakfast
  coming again to read more news.

 200. Toney 1 روز قبل

  I have read so many content about the blogger lovers except this
  paragraph is actually a nice post, keep it up.

 201. Shelby 1 روز قبل

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I
  was wondering your situation; we have created some
  nice procedures and we are looking to swap methods
  with other folks, why not shoot me an email if interested.

 202. http://tinyurl.com/ 1 روز قبل

  Very good article! We will be linking to this great content on our website.
  Keep up the good writing.

 203. Rodrigo Branco 1 روز قبل

  Very energetic post, I liked that bit. Will there be a part 2?

 204. Fernando 1 روز قبل

  I know this site offers quality based content and extra stuff, is there
  any other web site which provides these information in quality?

 205. Rosalie 1 روز قبل

  Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it
  😉 I’m going to revisit once again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 206. Ward 1 روز قبل

  Hi to all, it’s genuinely a pleasant for me to pay a quick
  visit this website, it consists of important Information.

 207. Rodrigo Branco 1 روز قبل

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Thanks

 208. http://tinyurl.com/ 1 روز قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep
  it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
  Many thanks

 209. Leandra 1 روز قبل

  This post presents clear idea designed for the new visitors of
  blogging, that genuinely how to do running a blog.

 210. tinyurl.com 1 روز قبل

  Hi there, I discovered your web site by the use of Google even as searching
  for a comparable matter, your site got here up,
  it appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply turned into alert to your weblog via Google,
  and located that it is truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you
  proceed this in future. Many other folks will be benefited out of your writing.
  Cheers!

 211. tinyurl.com 1 روز قبل

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get irked while
  people think about worries that they plainly don’t
  know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without
  having side effect , people can take a signal. Will likely be back
  to get more. Thanks

 212. Rodrigo Branco 1 روز قبل

  I am really impressed with your writing skills as well as with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize
  it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

 213. Trevor 1 روز قبل

  Hi there! This blog post could not be written much better!

  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I most certainly will send this post to him.
  Fairly certain he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

 214. Isobel 23 ساعت قبل

  This website definitely has all the info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 215. Kendra 22 ساعت قبل

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!

  It is the little changes that will make the most important changes.
  Thanks for sharing!

 216. Julian 22 ساعت قبل

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing
  all that over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!

 217. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 20 ساعت قبل

  Post writing is also a fun, if you be familiar with after that you can write or else it is complicated to write.

 218. Bernard 19 ساعت قبل

  I like it when folks get together and share views.
  Great blog, continue the good work!

 219. Bichara Previc 19 ساعت قبل

  I have been surfing online more than three hours as of late, but I by no means discovered any
  attention-grabbing article like yours. It is lovely price enough for
  me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the internet will likely
  be much more helpful than ever before.

 220. Arturo 19 ساعت قبل

  If you are going for finest contents like me, just go to see this web site all the time for the
  reason that it offers feature contents, thanks

 221. Rodrigo Branco 18 ساعت قبل

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your weblog? My blog site is in the very same area of
  interest as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this okay with you.
  Cheers!

 222. Leonardo Martins de Almeida 18 ساعت قبل

  Hi there are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding expertise to
  make your own blog? Any help would be really appreciated!

 223. Leonardo Martins de Almeida 18 ساعت قبل

  Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you can be a great
  author.I will remember to bookmark your blog and
  will eventually come back sometime soon. I want to encourage that you continue your great writing, have a nice afternoon!

 224. Leonardo Martins de Almeida 18 ساعت قبل

  Hi, always i used to check webpage posts here in the early hours in the morning,
  since i like to find out more and more.

 225. Leonardo Martins de Almeida 18 ساعت قبل

  Hi there to every body, it’s my first go to see of
  this web site; this webpage carries awesome and in fact excellent stuff designed for readers.

 226. Margherita 15 ساعت قبل

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 227. Leonardo Martins de Almeida 15 ساعت قبل

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to
  be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they just
  do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing
  without having side-effects , people could take a signal.

  Will likely be back to get more. Thanks

 228. reputação online 15 ساعت قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your
  intelligence on just posting videos to your site
  when you could be giving us something informative to read?

 229. Vivien 14 ساعت قبل

  Hi, yup this paragraph is genuinely fastidious and I
  have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 230. Rodrigo Branco 14 ساعت قبل

  What i do not realize is in fact how you are no longer actually a lot
  more well-liked than you might be now. You are very intelligent.
  You know therefore significantly in terms of this subject,
  produced me in my opinion consider it from a lot of varied angles.
  Its like women and men don’t seem to be involved except it is something to do with Lady gaga!

  Your personal stuffs excellent. All the time handle it up!

 231. Claudia 14 ساعت قبل

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for ig

 232. Richie 13 ساعت قبل

  Hey very interesting blog!

 233. Elden 13 ساعت قبل

  You can definitely see your skills in the
  article you write. The sector hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to
  say how they believe. Always go after your heart.

 234. http://tinyurl.com 12 ساعت قبل

  Quality articles is the main to be a focus for the
  people to visit the website, that’s what this
  website is providing.

 235. tinyurl.com 12 ساعت قبل

  Saved as a favorite, I love your website!

 236. Susannah 12 ساعت قبل

  Howdy! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog
  post or vice-versa? My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit
  from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 237. tinyurl.com 12 ساعت قبل

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here
  frequently. I’m quite sure I will learn a lot of new
  stuff right here! Good luck for the next!

 238. Milford 11 ساعت قبل

  I have fun with, lead to I discovered just what I was looking
  for. You’ve ended my four day long hunt!
  God Bless you man. Have a nice day. Bye

 239. Rodrigo Branco 11 ساعت قبل

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks
  would really make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Thanks a lot

 240. Leonardo Martins de Almeida 10 ساعت قبل

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and
  more than that, how you presented it. Too cool!

 241. Rodrigo Branco 9 ساعت قبل

  I know this site gives quality based content and extra information, is there any other
  site which gives such things in quality?

 242. Mauro Pereira Martins cunhado 9 ساعت قبل

  Wow, this article is good, my sister is
  analyzing such things, so I am going to tell her.

 243. Shari 8 ساعت قبل

  Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed browsing your blog
  posts. After all I will be subscribing in your rss
  feed and I hope you write again very soon!

 244. Shelly 6 ساعت قبل

  This design is wicked! You definitely know how to keep a reader entertained.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 245. Rodrigo Branco 5 ساعت قبل

  My brother suggested I may like this website.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 246. tinyurl.com 5 ساعت قبل

  Hey there, You have done an incredible job. I will certainly digg it
  and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited
  from this website.

 247. Jordan 4 ساعت قبل

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought i could also make comment due to
  this good paragraph.

 248. Rodrigo Branco 26 دقیقه قبل

  Good article. I am going through many of these issues as well..

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید