همه چیز درباره قله دماوند

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

کوه دماوند,مسیر دسترسی به قله دماوند

 کوه دماوند بلند ترین کوه ایران و خاورمیانه و بلند ترین قلهٔ آتشفشانی آسیا است

 

کوه دماوند کوهی در شمال ایران است که بلند ترین کوه ایران و خاورمیانه و بلند ترین قلهٔ آتشفشانی آسیا است.این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. کوه دماوند که از نظر تقسیمات کشوری در استان مازندران قرار دارد، به هنگام صاف و آفتابی‌بودن هوا، از شهرهای تهران، ورامین و قم و همچنین کرانه‌های دریای خزر قابل رؤیت است. کوه دماوند در سی‌ام تیرماه سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد. همچنین کوه دماوند از سال ۱۳۸۱ به عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانهٔ ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته‌است.

از دماوند در اساطیر ایران هم یاد شده‌است و شهرت آن بیش از هر چیز به این سبب است که ضحاک (پادشاهی ستمگر و اژدهافش) در آن به بند کشیده شده‌است. در آثار ادبی فارسی نیز فراوان به این اسطوره و به طور کلّی‌تر کوه دماوند اشاره شده‌است.در بندهش اینچین آمده: رود هرهز (هراز) در تپرستان است و از کوه دماوند سرچشمه می‌گیرد. قصیدهٔ دماوندیه ملک‌الشعرای بهار هم معروف است. دماوند دارای چشمه‌های آب گرم لاریجان، اسک و وانه است.

ارتفاع کوه دماوند
منابع مختلف اندازه‌های گوناگونی برای ارتفاع کوه دماوند از سطح آب‌های آزاد ذکر کرده‌اند. به نقل از درگاه ملّی آمار ایران، ارتفاع این کوه ۵٬۶۱۰ متر است، از جمله پایگاه ملّی داده‌های علوم زمین ایران و وب‌گاه رصدخانهٔ زمین ناسا، ارتفاع ۵٬۶۷۰ متر و ۵٬۶۷۱ متر را نیز برای قلّهٔ این کوه ذکر کرده‌اند. دائرهالمعارف فارسی فهرستی شش موردی از ارتفاع‌هایی را که برای این قلّه آمده‌است ذکر می‌کند که از ۵٬۵۴۳ تا ۶٬۴۰۰ متر می‌رسد.

ارتفاع نسبی دماوند، که با اندازه‌گیری ارتفاع قلّه نسبت به پست‌ترین درّهٔ بین این قله و نزدیکترین قلّهٔ مرتفع‌تر تعیین می‌شود، ۴۶۶۱ متر است که دماوند را در ردهٔ دوازدهم بلندترین قلّه‌های دنیا از نظر ارتفاع نسبی قرار می‌دهد.

کوه دماوند,مسیر دسترسی به قله دماوند

میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است

فاصله دماوند از شهرهای نزدیک
این قلّه در ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران، ۶۲ کیلومتری غرب آمل و ۲۶ کیلومتری شمال شهر دماوند واقع شده‌است.

رودخانه‌های پیرامون کوه دماوند
رودخانهٔ تینه در شمال، رودخانهٔ هراز در جنوب و شرق و رودخانهٔ لار در غرب این کوه واقع شده‌اند. رودخانه لار و دیوآسیاب در غرب و رود پنج او (پنج آب) در شرق دماوندکوه جاری است.

دمای کوه دماوند در ارتفاعات
کمینهٔ دمای هوا در ارتفاعات دماوند تا ۶۰ درجه زیرصفر (در زمستان) و تا یکی-دو درجه زیر صفر (در تابستان) پایین می‌آید.

سرعت باد
سرعت توفان در دماوند گاهی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌گذرد. سرعت باد در کوهپایه‌ها گاه به هفتاد کیلومتر در ساعت می‌رسد. بیشتر بادها از غرب و شمال غربی می‌وزند.

میزان بارندگی در قله دماوند
میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولاً به صورت برف است. 

قله دماوند,تصاویر قله دماوند

 دماوند یک آتشفشان خفته است که امکان فعّال شدن مجدد آن وجود دارد

 
فشار هوا
فشار هوا در قلّهٔ دماوند نصف فشار هوا در سطح دریا است.
آتشفشان
فوران گوگرد از نزدیک قلهٔ دماوند

دماوند یک کوه آتشفشانی مطبّق است که عمدتاً در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده و نسبتاً جوان است.فعّالیّت‌های آتش‌فشانی این کوه در حال حاضر محدود به تصعید گازهای گوگردی است. آخرین فعالیت‌های آتشفشانی این کوه مربوط به ۳۸۵۰۰ سال قبل بوده‌است.

دماوند یک آتشفشان خفته است که امکان فعّال شدن مجدد آن وجود دارد. در برخی از سال‌ها از جمله سال ۱۳۸۶، دود و بخارهایی از قله خارج شد که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعّال شدن این آتشفشان پنداشتند. اما در حقیقت در سال‌های پر بارش، با نفوذ آب به درون قله و برخورد سنگ‌های داغ، جریانی از بخار آب از دهانه قله خارج می‌شود و چنین به نظر می‌رسد که فعالیت‌های آتشفشانی صورت گرفته‌است.

قطر دهانه این آتشفشان در حدود ۴۰۰ متر است که دریاچه‌ای از یخ آن را پوشانده‌است.همچنین نشانه‌هایی از وجود دهانه‌های قدیمی در پهلوهای جنوبی و شمالی کوه ملاحظه می‌شود.

نام‌ها و ریشه‌شناسی
نام دماوند به دو صورت مشهور دماوند و دنباوند (با زبر یا پیش دال) ضبط شده‌است.حتی در بعضی مآخذ هر دو صورت نام آمده‌است. صورت دیگری که از نام این کوه ضبط شده‌است دباوند است. این کوه را با نام‌های کاملاً متفاوت بیکنی و جبل لاجورد نیز ثبت کرده‌اند. «نام دماوند در تورات آمده و صورت کهن آشوری آن «بیکن» است (ری باستان ۲/۶۴۲)»

در مورد دلیل نام‌گذاری دماوند در فرهنگ معین آمده‌است: «دم (دمه، بخار) + اوند = دماوند؛ دارای دمه و دود و بخار (آتشفشان)»

قله دماوند,تصاویر قله دماوند

 قطر دهانه آتشفشان دمادند در حدود ۴۰۰ متر است که دریاچه‌ای از یخ آن را پوشانده‌است

  
روز ملی دمادند
روز ملی دماوند همزمان با تیرگان در مازندران با نام تیرماه سیزده شو در شب سیزدهم آبان‌ماه برگزار می‌شود. انجمن کوهنوردان ایران هر ساله این جشن را در روز سیزدهم تیر در دامنه‌های قله دماوند در” شهر رینه لاریجان شهرستان آمل” برگزار می‌کنند. این جشن به ثبت ملی نیز رسیده است.

موسیقی ملی موسیقی ملی دماوند در روز جشن تیرگان در سال ۱۳۹۱ با صدای سالار عقیلی در بین ۹ هزار نفر رونمایی شد.

ثبت قله دماوند به عنوان اثر طبیعی ملی
اثر طبیعی ملی قله دماوند با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال ۱۳۸۱ طی مصوبه شماره ۲۲۱ مورخ ۲۱/۳/۸۱ شورای عالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته‌است. این اثر با ۳۹۷۶۱۱۳ تا ۳۹۸۲۱۵۰ عرض جغرافیایی و ۵۹۶۷۶۲ تا ۶۰۳۵۹۷ طول جغرافیایی در شمال شرق تهران و در استان مازندران واقع گردیده‌است. قله دماوند در فرهنگ کشورمان مظهر پایداری و استواری است و از گونه‌های مهم گیاهی آن می‌توان از بومادران، پیر گیاه دماوندی، اسپرس کوهی و گون نام برد. استفاده بیش از حد از ظرفیت قابل تحمل محیط و همچنین بهره‌برداری پوکه معدنی در اطراف این اثر طبیعی ملی، از مهمترین عوامل تهدید کننده در تخریب آن به شمار می‌آید.

کوهنوردی در دمادند
در زمان‌های قدیم عدّه‌ای خود را به قلهٔ دماوند رسانیده بودند. ناصر خسرو در سفرنامه اش نوشته‌است که گویند بر سر دماوند چاهی است که نوشادر و کبریت (گوگرد) از آن گیرند. صاحب آثار البلاد و اخبار العباد با نقل قولی دست دوم می‌گوید که عدّه‌ای از اهالی آن نواحی می‌گفته‌اند که در طی پنج روز و پنج شب به قلهٔ دماوند رسیده‌اند و قلهٔ آن را مسطح با مساحت صد جریب یافته‌اند گرچه از دور به مخروط می‌ماند. اولین صعود موفقیت‌آمیز اروپائیان به قلهٔ دماوند در سال ۱۸۳۷ توسط تیلر تامسن صورت گرفته‌است.همچنین نخستین صعود مستند ایرانی به این قله، به سال ۱۸۵۷ باز می‌گردد که تیم سرهنگ محمدصادق‌خان قاجار ارتفاع آن را ۶۶۱۳ ذرع تعیین نمود.   

رودخانه‌های پیرامون دماوند

 در جبههٔ جنوبی کوه دماوند آبشاری یخ زده وجود دارد که در جهان منحصر به فرد است

 

 مسیرهای اصلی صعود
برای رسیدن به قله دماوند، مسیرهای مختلفی وجود دارند که شناخته‌شده‌ترین آن‌ها این جبهه‌ها هستند:

جبههٔ شمالی؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت می‌گیرد.

جبههٔ شمال شرقی؛ پناهگاه تخت فریدون در این مسیر قرار دارد.

جبههٔ غربی؛ پناهگاه سیمرغ در این مسیر قرار دارد.

جبههٔ جنوبی؛ از سمت جنوب شرقی کوه. پلور، رینه، گوسفندسرا و بارگاه سوم در این مسیر قرار می‌گیرند.

آسان‌ترین این مسیرها جبهه جنوبی و سخت‌ترین آنها جبهه شمالی است. سه جبهه شمالی، جنوبی و شمال شرقی در نزدیکی روستاها قرار گرفته‌اند و همچنین همگی دارای جان‌پناه در میان راه هستند. در مسیر جنوبی، آبشاری وجود دارد که همهٔ سال یخ‌زده‌است و تنها در تابستان‌های بسیار گرم، جاری می‌شود که به همین دلیل به آن آبشار یخی گفته می‌شود. این آبشار با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین آبشار خاورمیانه‌است.

پناهگاه‌ها
در نقشه راهنمای صعود به قله‌های البرز مرکزی پناه‌گاه‌هایی به شرح زیر مشخص شده‌است:

پناه‌گاه گوسفندسرا (کوهپایه) در ارتفاع ۲۹۵۰ متری.
بارگاه سوم (یال جنوبی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری.
پناه‌گاه سیمرغ (یال غربی) در ارتفاع ۴۱۵۰ متری.
پناه‌گاه تخت فریدون (یال شمال شرقی) در ارتفاع ۴۳۶۰ متری.
جانپناه فلزی (جبهه شمالی) در ارتفاع ۴۰۰۰ متری    

رودخانه‌های پیرامون دماوند

در ارتفاعات مختلف کوه دماوند، گیاهان فراوان و گوناگونی می‌رویند

 
آبشار موجود در کوه دمادند
 در جبههٔ جنوبی کوه دماوند آبشاری یخ زده وجود دارد که در جهان منحصر به فرد است. بلندی آن ۷ متر و قطر آن ۳ متر می‌باشد. یخ آن هیچ‌گاه ذوب نمی‌شود. در فصل تابستان، هر روز بر اثر تابش آفتاب در حدود ظهر و یک ساعت بعد از ظهر، دمای هوا به بالای صفر می رسد و به دنبال آن آب بسیار کمی جاری می‌شود و در حدود ۴ بعد از ظهر، دمای هوا به زیر صفر می‌رسد و یخ ذوب شده دوباره منجمد می‌شود و به این ترتیب آبشاری یخی پدید می‌آید که همواره یخ زده است. در بالای این آبشار گودالی وجود دارد که در تمام طول سال پوشیده از برف است. آبشار یخی کوه دماوند با قرار داشتن در ارتفاع ۵۱۰۰ متری، از نظر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین آبشار در خاورمیانه می‌باشد.

 

 یخچال‌های معروف کوه دماوند
یخچال سیوله (جبهه شمالی)
یخچال دوبی سل (جبهه شمالی)
یخچال عروسکها (جبهه شمالی)
یخچال دره یخار (شمال شرقی)
یخچال خورتاب سر
یخچال شمال غربی
یخچال غربی

 

پوشش جانوری کوه دماوند
این منطقه به دلیل موقعیت ویژهٔ آن که از شمال به جنگل و از جنوب به کوه‌های هم‌مرز کویر مشرف است، میزبان انواع مختلفی از جانوران است، از جمله:

جانوران شکارچی چهارپا روباه، شغال، سگ و گرگ در پیرامون دماوند پراکنده‌اند. این جانوران تا ارتفاع ۴۰۰۰متری کوه دماوند هم دیده می‌شوند. خرس‌ها هم در این منطقه وجود دارند، اما بیشتر در غرب و شمال دیده می‌شوند و از ارتفاعات بلند دوری می‌کنند.

جانوران گیاه‌خوار کل، میش، آهو، گراز، خرگوش. به جز حیوانات گراز و خرگوش که در دشت‌های کوهپایه‌ای کوه دماوند زندگی می‌کنند، دیگر جانوران فصل‌های گرم را در ارتفاعات سپری کرده و با سرد شدن هوا به مرور ارتفاع کم می‌کنند. این جانوران تا ۵۰۰۰ متری هم بالا می‌روند.

پرندگان از پرندگان شکارچی، عقاب طلایی، جغد و خفاش را می‌توان نام برد. دیگر پرندگان این منطقه تیهو، کبک، سینه سیاه و طوطی دارکوب هستند.

دیگر جانوران تقریبا ۵ نوع مار، انواع عقرب، بزمجه، انواع خانوادهٔ موش‌ها و گورکن در این منطقه دیده می‌شوند. بیشتر گزنده‌های این محدوده سم مهلکی ندارند؛ حتی نیش خطرناک ترین خزنده‌ها نیز تا چند ساعت پس از گزش قابل درمان است. در کوه دماوند، گزندگان در ارتفاعات بالاتر از ۴۰۰۰متر، بسیار کم به چشم می‌خورند. بر روی قلهٔ دماوند، لاشهٔ یخ زدهٔ چند حیوان دیده می‌شود. این لاشه‌ها چندین سال است که در این مکان دیده می‌شوند و شامل حیواناتی مانند گوسفند و بز کوهی است. دلیل راه یابی این حیوانات به قلهٔ کوه دماوند و مرگ آن‌ها به خوبی مشخص نیست؛ شاید به دلیل وجود گاز گوگرد، سرما، گرسنگی و یا غیره مرده باشند.

     

رودخانه‌های پیرامون دماوند

 دامنهٔ کوه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کاملا پوشیده از شقایق است

 

پوشش گیاهی دماوند
در ارتفاعات مختلف کوه دماوند، گیاهان فراوان و گوناگونی می‌رویند که برخی از آن‌ها فقط در یک ارتفاع خاصی دیده می‌شود. گیاهان این منطقه که به اسم دماوند نامگذاری شده‌اند عبارتند از: کلاه میرحسن دماوندی، کزل دماوندی، بومادران دماوندی، پیرگیاه دماوندی، ریش قوش دماوندی، فراموشم مکن دماوندی، زنگوله‌ای دماوندی، کتانی دماوندی و ماشک دماوندی. در ارتفاع ۳۲۰۰ تا ۳۵۰۰ متر علف و بته‌های بلند و خاردار و به هم پیوسته وجود دارند.

 

برخی از انواع بته‌های خاردار دماوند عبارتند از: کلاه میر حسن دماوندی، خارپشتی، گونه‌های هزار خار (مانند گون)، بته‌های بنفش رنگ اسپرس پشته‌ای و گچ دوست گل سنگی. از گونه‌های ورموت (افسنتین) نیز در دماوند وجود دارند که عبارتند از: درمنهٔ کوهی، درمنهٔ معطر، درمنهٔ کوهسری و گونهٔ فراوان درمنهٔ شرقی.

 

برخی دیگر از گونه‌های گیاهای دماوند عبارتند از: کاج آلپ، اسپرس کوهی نیمه کروی، گون، یاسمن صخره‌ای، ازمکی کوهسری، پیربهار دنایی، شبدر شاه بلوطی، ترشک کوهسری، دغدغک البرزی، پلاخور بوته‌ای، گالش انگور، تیره گل، نسترن وحشی، قفقازی، رُز گردآلود، گز، علف بره، چمن آراراتی، چمن گندمی آسیای مرکزی، جاروی علفی بامی، علف قرمز، جو چمنزار، ملیکای بی زبانک، علف صورتی، چاودار هراتی، شبه یولاف شکننده، ریش سنبل، خشخاش طناز، شکرتیغال و شکرتیغال مشهدی، چون جاشیر، سریش و در جاهای مرطوب زبان طلا، پیرسنبل، قدومهٔ پرشاخه، جعفری فرنگی معطر، بادرنجبویهٔ دنایی، خاکشیر تلخ کوتوله، گل بی مرگ طلایی، پنجه برگ نقره گون، آزاد بری، پنجه برگ همدانی، دنایی، سنبلهٔ ارغوانی و مینای پرکپهٔ برگ نقره‌ای.

 

دامنهٔ کوه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری کاملا پوشیده از شقایق است. این شقایق منحصر به فرد در دنیا شناخته شده است و با نام شقایق لار و رینه در کتاب‌های معتبر گیاه‌شناسی جهان به ثبت رسیده. همچنین این منطقه از لحاظ مرتع و چراگاه بسیار غنی است؛ حتی در ارتفاعات بلند دماوند نیز (زیر چهار هزار متر) از این بابت فقر چندانی وجود ندارد.

 

آسیب‌ها
مهمترین عوامل آسیب به دماوند عبارت اند از:
معدن کاوی
جاده کشی
چرای بیش از حد دام
زباله

مشکلات دیگری که کوه دماوند و محدودهٔ پیرامون آن را تهدید می‌کنند عبارتند از: ساخت و ساز بی ضابطه، تصرف منابع طبیعی برای استفادهٔ غیرقانونی و شخصی، افزایش جمعیت و خودروها، حضور بیش از اندازهٔ گردشگران بدون آن که آموزش‌های لازم در رابطه با طبیعت‌گردی و حفظ محیط زیست به آن‌ها داده شود، نوشتن یادگاری در طول مسیر به ویژه بر فراز قلهٔ دماوند، نصب تابلوهای یادبود و پرچم‌های گروه‌ها و یادگاری‌های کشته‌شدگان، کمبود اقامتگاه و تبلیغات نامناسب.

 

 منبع:seeiran.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۷۰ دیدگاه
 1. acting schools near me uk 3 ماه قبل

  The mainstage comes after Appearing Lessons.

 2. acting schools in florida 3 ماه قبل

  Great actors proceed the educational course of.

 3. Marti 3 ماه قبل

  That is what Technique Actors call ‘sense memory’.

 4. Certified Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 5. Felica 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 6. www.oyama.cn.com 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and so on.

 7. Shavonne 2 ماه قبل

  Investments in most securities contain risks.

 8. Rafael 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 9. www.mutlualisverisler.com 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 10. Sally 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and many others.

 11. Emerson 2 ماه قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Standards Inc.

 12. Chong 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 13. Lorene 2 ماه قبل

  Licensed Financial Planner Board of Standards Inc.

 14. investor advice today 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 15. Trisha 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 16. crew.ymanage.net 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, etc.

 17. www.btc897.com 2 ماه قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 18. Shawnee 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and many others.

 19. Karin 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and many others.

 20. Kristina 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 21. Adam 2 ماه قبل

  Investments in most securities contain risks.

 22. www.rbtm.ru 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so on.

 23. Investor researches stocks, bonds, and many others.

 24. www.instagram.com 2 ماه قبل

  It’s going to be finish of mine day, except before
  ending I am reading this great post to increase my know-how.

 25. whitepages 2 ماه قبل

  I know this web site provides quality depending articles and extra material,
  is there any other web site which presents these data
  in quality?

 26. whitepages 2 ماه قبل

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.

  I am quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 27. whitepages 2 ماه قبل

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.

  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for
  your next post, I will try to get the hang of it!

 28. whitepages 2 ماه قبل

  I know this site offers quality based articles or reviews and
  extra material, is there any other web page which presents such things in quality?

 29. whitepages 2 ماه قبل

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is
  totally off topic but I had to tell someone!

 30. Viola 2 ماه قبل

  Certified Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 31. Drew 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and so on.

 32. whitepages 2 ماه قبل

  Superb, what a website it is! This website presents valuable facts
  to us, keep it up.

 33. whitepages 2 ماه قبل

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing,
  it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 34. Chanel 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 35. mylink.gq 2 ماه قبل

  Howdy! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.

  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new
  updates.

 36. muenchen-international.de 2 ماه قبل

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I
  am going through difficulties with your RSS. I don’t understand
  why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting the same
  RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 37. whitepages 2 ماه قبل

  Good post. I’m facing a few of these issues as well..

 38. whitepages 2 ماه قبل

  Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess
  I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any recommendations for rookie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 39. Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any tips?

 40. technoray-online.ru 2 ماه قبل

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider
  worries that they just do not know about. You managed
  to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 41. whitepages 2 ماه قبل

  Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be
  bookmarking and checking back frequently!

 42. whitepages 2 ماه قبل

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.

 43. whitepages 1 ماه قبل

  I believe this is among the such a lot important information for me.
  And i am happy reading your article. But should observation on few
  basic things, The website taste is wonderful, the articles is
  in point of fact nice : D. Just right activity, cheers

 44. whitepages 1 ماه قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button!
  I’d definitely donate to this outstanding blog! I
  guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.

  Chat soon!

 45. whitepages 1 ماه قبل

  Howdy! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a outstanding job!

 46. whitepages 1 ماه قبل

  Excellent way of explaining, and good post to take information about my presentation subject,
  which i am going to convey in institution of higher
  education.

 47. http://8.ly/hi38309+ 1 ماه قبل

  What’s up, every time i used to check blog posts here early in the
  morning, because i like to find out more and more.

 48. I’ve read some good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you put to create any such fantastic informative
  web site.

 49. magok.ru 1 ماه قبل

  Thanks for finally talking about >همه چیز درباره قله دماوند – دخترونه <Liked it!

 50. whitepages 1 ماه قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get
  three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Appreciate it!

 51. whitepages 1 ماه قبل

  I am sure this article has touched all the internet visitors, its really
  really nice post on building up new weblog.

 52. odokon.org 1 ماه قبل

  Thanks for the marvelous posting! I truly
  enjoyed reading it, you may be a great author. I will be sure to bookmark your blog and may come back very soon.
  I want to encourage one to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 53. http://www.drinksmixer.com 1 ماه قبل

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or
  did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.
  appreciate it

 54. http://drakonas.wip.lt/ 1 ماه قبل

  Hi there everyone, it’s my first visit at this website, and piece of writing is in fact fruitful in support of me, keep
  up posting these types of posts.

 55. It’s going to be finish of mine day, however before end I am reading this
  enormous piece of writing to improve my knowledge.

 56. whitepages 1 ماه قبل

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out
  the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 57. Investor researches shares, bonds, etc.

 58. brazilian steakhouse nj 1 ماه قبل

  Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 59. Kristopher 1 ماه قبل

  Howdy! This article could not be written any better! Going through this
  article reminds me of my previous roommate! He constantly
  kept preaching about this. I’ll forward this information to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 60. Anya 1 ماه قبل

  There’s certainly a great deal to learn about this subject.
  I really like all of the points you’ve made.

 61. brazilian wax for men 1 ماه قبل

  Excellent web site. Lots of helpful info here. I’m sending it to a few buddies ans also sharing in delicious.
  And naturally, thanks for your effort!

 62. Emilio 1 ماه قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos
  to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 63. Alex 1 ماه قبل

  I think the admin of this web site is truly working hard
  in favor of his web page, for the reason that here every stuff is quality based
  information.

 64. Amie 1 ماه قبل

  Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came
  to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Exceptional
  blog and great style and design.

 65. brazil nuts amazon 1 ماه قبل

  I got this web page from my buddy who told me regarding this site and
  at the moment this time I am browsing this website and reading very informative posts at this time.

 66. brazil flag meaning 1 ماه قبل

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to
  know your situation; many of us have created some
  nice procedures and we are looking to trade methods with other
  folks, why not shoot me an email if interested.

 67. brazilian wax groupon 1 ماه قبل

  I simply could not go away your site before suggesting that I actually
  loved the standard information an individual provide in your
  guests? Is going to be back steadily to inspect new posts

 68. Whitney 1 ماه قبل

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether or not
  this post is written by him as no one else recognise such
  targeted approximately my problem. You are incredible!
  Thanks!

 69. Madie 1 ماه قبل

  Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to make a
  really good article… but what can I say… I hesitate
  a lot and never manage to get nearly anything done.

 70. brazilian wax near me 1 ماه قبل

  Hey very nice blog!

 71. brazil nuts keto 1 ماه قبل

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for
  brazil flag coloring page

 72. brazil flag gif 1 ماه قبل

  I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however
  this post is genuinely a fastidious post, keep it up.

 73. Pablo 1 ماه قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get four e-mails with the
  same comment. Is there any way you can remove
  people from that service? Thanks a lot!

 74. Carley 1 ماه قبل

  always i used to read smaller posts which as well clear their
  motive, and that is also happening with this piece of writing
  which I am reading at this place.

 75. brazilian wax spa 1 ماه قبل

  Valuable information. Fortunate me I discovered your site unintentionally, and I’m shocked
  why this coincidence did not happened in advance!

  I bookmarked it.

 76. Selene 1 ماه قبل

  It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 77. Samira 1 ماه قبل

  You’ve made some good points there. I looked on the net for more information about the issue and found most
  individuals will go along with your views on this website.

 78. Karine 1 ماه قبل

  It’s going to be ending of mine day, but before ending I am reading this
  impressive article to increase my experience.

 79. brazil flag coloring page 1 ماه قبل

  Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it ;
  ) I am going to revisit yet again since i have book-marked
  it. Money and freedom is the best way to change,
  may you be rich and continue to guide others.

 80. brazilian steakhouse nyc 1 ماه قبل

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and
  say I genuinely enjoy reading your posts. Can you
  suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Appreciate it!

 81. brazil nuts selenium 1 ماه قبل

  you are really a just right webmaster. The site loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you have
  performed a excellent task in this matter!

 82. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you
  in the future as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me
  to get my own website now 😉

 83. brazil nuts keto 1 ماه قبل

  Hi, i believe that i saw you visited my weblog thus i got here to return the choose?.I’m trying to in finding issues to enhance my
  web site!I suppose its ok to make use of some of your ideas!!

 84. brazil flag image 1 ماه قبل

  It’s not my first time to pay a visit this website, i am browsing
  this web page dailly and take nice information from
  here daily.

 85. brazil nuts calories 1 ماه قبل

  Hello, constantly i used to check weblog posts here in the early hours in the break of day,
  since i love to learn more and more.

 86. Geraldo 1 ماه قبل

  I think this is one of the most vital info for me. And i’m glad reading your article.

  But should remark on some general things, The website style is ideal, the articles
  is really great : D. Good job, cheers

 87. brazil flag emoji 1 ماه قبل

  Very good site you have here but I was curious if you knew of
  any discussion boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of group where I can get advice from other experienced individuals that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

 88. Elana 1 ماه قبل

  This is my first time pay a quick visit at here and i am in fact impressed to read all at
  alone place.

 89. brazilian wax groupon 1 ماه قبل

  Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve done a fantastic job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 90. brazil nuts selenium 1 ماه قبل

  Hey very interesting blog!

 91. brazil flag vector 1 ماه قبل

  My partner and I stumbled over here different page and thought I may as well check things out.

  I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page yet again.

 92. Ewan 1 ماه قبل

  Yes! Finally someone writes about brazilian wax.

 93. Laverne 1 ماه قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!

 94. brazil flag vector 1 ماه قبل

  Generally I do not read article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do so!
  Your writing style has been surprised me. Thank you,
  quite nice article.

 95. brazilian steakhouse nj 1 ماه قبل

  What’s up to every single one, it’s in fact a nice for me to visit this website, it includes useful Information.

 96. brazilian wax at home 1 ماه قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your
  site to come back down the road. All the best

 97. brazil nuts amazon 1 ماه قبل

  I’m not sure exactly why but this blog is loading extremely slow for me.

  Is anyone else having this issue or is it a problem
  on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 98. brazil nuts selenium 1 ماه قبل

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I put things
  off a whole lot and don’t manage to get anything done.

 99. Patrick 1 ماه قبل

  There’s certainly a great deal to know about this topic.
  I really like all the points you have made.

 100. Homer 1 ماه قبل

  This text is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 101. brazilian wax tips 1 ماه قبل

  This is a topic which is near to my heart…
  Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 102. Eusebia 1 ماه قبل

  Thanks to my father who stated to me concerning this blog,
  this web site is genuinely amazing.

 103. brazilian steakhouse nyc 1 ماه قبل

  Hi everyone, it’s my first visit at this website, and paragraph is truly
  fruitful in support of me, keep up posting these articles or reviews.

 104. Merlin 1 ماه قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website
  is wonderful, let alone the content!

 105. Wonderful, what a blog it is! This webpage provides useful information to us,
  keep it up.

 106. brazil nuts calories 1 ماه قبل

  I’m curious to find out what blog platform you have been working with?
  I’m having some minor security issues with my latest site and I’d like to find
  something more secure. Do you have any suggestions?

 107. Lovie 1 ماه قبل

  Thanks for another informative blog. The place else could I am getting that type of information written in such
  a perfect manner? I’ve a undertaking that I am just now working on,
  and I’ve been at the look out for such info.

 108. Marcus 1 ماه قبل

  Pretty! This was an extremely wonderful article.
  Thank you for providing these details.

 109. brazilian wax for men 1 ماه قبل

  I really like what you guys are up too. This sort
  of clever work and reporting! Keep up the terrific works guys I’ve
  incorporated you guys to blogroll.

 110. brazil nuts costco 1 ماه قبل

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for brazilian blowout

 111. Sue 1 ماه قبل

  I used to be recommended this website by my cousin. I am now
  not positive whether or not this submit is written by way of him as nobody else
  understand such unique about my problem. You’re incredible!
  Thank you!

 112. brazilian wax meme 1 ماه قبل

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 113. Jonah 1 ماه قبل

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 114. Clarice 1 ماه قبل

  Why users still use to read news papers when in this technological world everything
  is accessible on net?

 115. Sima 1 ماه قبل

  Wonderful article! We are linking to this great content on our site.
  Keep up the great writing.

 116. Susannah 1 ماه قبل

  I am not sure where you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 117. James 1 ماه قبل

  Magnificent items from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you are simply
  extremely wonderful. I really like what you have got right here, really
  like what you’re saying and the way wherein you are saying it.
  You’re making it enjoyable and you continue to care for to stay it smart.
  I can’t wait to learn far more from you. This is actually a wonderful web site.

 118. Chastity 1 ماه قبل

  What’s up, its fastidious piece of writing concerning media print, we all understand media is a fantastic source of facts.

 119. Philomena 1 ماه قبل

  Hey there! Do you know if they make any plugins
  to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  gains. If you know of any please share. Thank you!

 120. Donnell 1 ماه قبل

  Hello, Neat post. There’s a problem together with your site in internet explorer,
  would test this? IE still is the market chief and
  a good element of folks will leave out your excellent writing because of this problem.

 121. brazilian steakhouse dc 1 ماه قبل

  I got this web page from my buddy who shared with me regarding this web site and at the moment this time I am visiting this web page
  and reading very informative posts at this time.

 122. colomna.ru 1 ماه قبل

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it
  much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Great work!

 123. brazil flag meaning 1 ماه قبل

  If some one wishes expert view regarding blogging and site-building
  afterward i suggest him/her to go to see this website, Keep up the
  nice work.

 124. Clyde 1 ماه قبل

  Very good article. I’m experiencing a few of these issues as well..

 125. brazilian wax near me 1 ماه قبل

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep
  a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 126. brazilian wax kit 1 ماه قبل

  Hi there, just wanted to say, I enjoyed this post. It was practical.

  Keep on posting!

 127. The typical constructing permit prices about $800.

 128. I am contemplating a picket privateness fence.

 129. fence installation cost 1 ماه قبل

  ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 130. I am contemplating a picket privateness fence.

 131. brazil flag image 1 ماه قبل

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just too magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re
  stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.
  I can’t wait to read much more from you. This is
  really a wonderful website.

 132. I’m contemplating a wooden privacy fence.

 133. brazil nuts keto 1 ماه قبل

  I visited many web pages except the audio
  feature for audio songs current at this site is truly fabulous.

 134. brazil nuts calories 1 ماه قبل

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of valuable experience on the topic of unexpected emotions.

 135. fence installation mn 1 ماه قبل

  ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 136. Hermelinda 1 ماه قبل

  I absolutely love your blog and find most of your post’s to be what
  precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content
  available for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many of the subjects
  you write about here. Again, awesome web site!

 137. I am considering a picket privateness fence.

 138. fence installation price 1 ماه قبل

  Chain-hyperlink fences are particularly value-efficient.

 139. Carolyn 1 ماه قبل

  Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images
  aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking
  issue. I’ve tried it in two different browsers and both show
  the same outcome.

 140. brazilian wax groupon 1 ماه قبل

  Do you have any video of that? I’d like to find
  out more details.

 141. Annmarie 1 ماه قبل

  Greetings! This is my first visit to your blog! We
  are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a extraordinary job!

 142. brazil flag facts 1 ماه قبل

  I blog often and I really appreciate your information. The article has truly peaked my interest.
  I will bookmark your blog and keep checking for new details about once a week.

  I opted in for your Feed too.

 143. Chain-link fences are particularly price-efficient.

 144. brazil nuts selenium 1 ماه قبل

  Thanks for finally talking about >همه چیز درباره قله دماوند –
  دخترونه <Loved it!

 145. Chain-link fences are especially value-effective.

 146. Joey 1 ماه قبل

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more
  of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 147. The average constructing permit prices about
  $۸۰۰٫

 148. fence installation mankato mn 4 هفته قبل

  I’m considering a wood privacy fence.

 149. brazil flag meaning 4 هفته قبل

  Exceptional post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?

  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

  Bless you!

 150. brazilian wax meme 4 هفته قبل

  whoah this weblog is excellent i love reading your
  posts. Keep up the good work! You understand, many people are looking around for this info, you
  can help them greatly.

 151. I’m considering a wood privateness fence.

 152. brazil nuts calories 4 هفته قبل

  It’s going to be end of mine day, but before finish I am reading this enormous post
  to increase my know-how.

 153. brazil nuts selenium 4 هفته قبل

  Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and include approximately all vital infos.
  I would like to see extra posts like this .

 154. fence installation price 4 هفته قبل

  ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 155. brazil nuts costco 4 هفته قبل

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering
  if you knew where I could get a captcha plugin for my
  comment form? I’m using the same blog platform as yours and
  I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 156. brazil nuts selenium 4 هفته قبل

  I savor, lead to I discovered exactly what I was looking for.
  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man.
  Have a great day. Bye

 157. fence installation cost lowes 4 هفته قبل

  Chain-link fences are especially value-efficient.

 158. Gino 4 هفته قبل

  An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt
  that that you should publish more on this issue, it may
  not be a taboo matter but generally people don’t talk about such issues.
  To the next! Cheers!!

 159. ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 160. Jimmy 4 هفته قبل

  If some one needs expert view concerning running a blog afterward i recommend him/her to
  pay a quick visit this weblog, Keep up the pleasant work.

 161. brazilian steakhouse dc 4 هفته قبل

  I blog quite often and I really appreciate your information. Your article has
  truly peaked my interest. I’m going to take a note of your site
  and keep checking for new details about once a
  week. I subscribed to your Feed as well.

 162. Gay 4 هفته قبل

  Inspiring quest there. What occurred after? Thanks!

 163. Elaine 4 هفته قبل

  Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed
  information. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 164. Kristopher 4 هفته قبل

  This is very interesting, You’re an overly professional blogger.
  I have joined your feed and look ahead to seeking extra of your magnificent
  post. Also, I have shared your web site in my social networks

 165. Stephan 4 هفته قبل

  I’ve been surfing online more than 2 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters
  and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 166. Eloisa 4 هفته قبل

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 167. brazilian steakhouse nj 4 هفته قبل

  constantly i used to read smaller articles which as well
  clear their motive, and that is also happening with this
  post which I am reading at this place.

 168. Alena 4 هفته قبل

  Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.

 169. Jacquie 4 هفته قبل

  It’s difficult to find educated people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about!

  Thanks

 170. Rachelle 4 هفته قبل

  The correct advice can save you money and time.

 171. Jami 4 هفته قبل

  The appropriate advice can save you money and time.

 172. Blythe 4 هفته قبل

  I like what you guys are up too. This sort of clever work and
  coverage! Keep up the great works guys I’ve included you guys
  to my blogroll.

 173. Ernesto 4 هفته قبل

  Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring
  on other blogs? I have a blog centered on the same ideas you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 174. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the great work!

 175. brazilian wax near me 4 هفته قبل

  Remarkable! Its actually remarkable article, I have got much clear idea
  concerning from this post.

 176. Lyndon 4 هفته قبل

  Admiring the commitment you put into your site and detailed information you offer.

  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google
  account.

 177. brazil nuts costco 4 هفته قبل

  I’ve been surfing online more than three hours today, yet I
  never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the
  web will be much more useful than ever before.

 178. Hans 4 هفته قبل

  Magnificent goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I actually like what you’ve acquired here,
  really like what you’re stating and the way in which you say
  it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise.

  I cant wait to read much more from you. This is actually a tremendous web site.

 179. brazilian wandering spider 4 هفته قبل

  I was recommended this website by means of my cousin. I’m now not sure whether or not this submit is written by way of him as nobody else know such specific about my trouble.
  You are amazing! Thank you!

 180. brazilian wax groupon 4 هفته قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thanks for providing this info.

 181. Audrey 4 هفته قبل

  Why people still make use of to read news
  papers when in this technological globe the whole thing is available on web?

 182. Jaunita 4 هفته قبل

  Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are
  you using for this site? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve
  had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 183. brazil nuts calories 4 هفته قبل

  Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this weblog; this webpage consists of remarkable
  and really excellent stuff designed for visitors.

 184. Felicia 4 هفته قبل

  After looking at a few of the articles on your web page, I truly like your way of writing a
  blog. I book marked it to my bookmark site list and will be
  checking back in the near future. Take a look at my web site as
  well and let me know your opinion.

 185. Jordan 4 هفته قبل

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I
  provide credit and sources back to your website?
  My blog site is in the very same area of interest as yours and
  my users would genuinely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Cheers!

 186. Brain 4 هفته قبل

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage?
  My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Cheers!

 187. brazil nuts keto 4 هفته قبل

  This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.

  Short but very accurate information… Thanks for sharing this one.
  A must read article!

 188. Marla 4 هفته قبل

  Inspiring story there. What occurred after? Good luck!

 189. Cassie 4 هفته قبل

  It’s genuinely very complex in this busy life to listen news on Television, thus I
  just use world wide web for that reason, and obtain the
  most recent news.

 190. brazil nuts costco 4 هفته قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the website is also very
  good.

 191. brazil nuts cholesterol 4 هفته قبل

  Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m inspired!
  Extremely useful information specially the remaining section 🙂
  I maintain such info much. I was seeking this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

 192. Arnulfo 4 هفته قبل

  This is a topic that is close to my heart… Cheers!
  Exactly where are your contact details though?

 193. Oren 4 هفته قبل

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be
  delivering the following. unwell unquestionably
  come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 194. Elaine 4 هفته قبل

  Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.

 195. brazil flag emoji 4 هفته قبل

  Hey there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct
  this problem. If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

 196. Zita 4 هفته قبل

  Nice replies in return of this question with firm arguments and telling everything on the topic of that.

 197. brazil nuts in shell 4 هفته قبل

  I couldn’t resist commenting. Very well written!

 198. Noella 4 هفته قبل

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague
  who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch
  simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending
  some time to talk about this topic here on your site.

 199. Rhys 4 هفته قبل

  This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really
  loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 200. Katrin 4 هفته قبل

  It’s going to be end of mine day, however before finish I
  am reading this impressive paragraph to improve my experience.

 201. brazil flag icon 4 هفته قبل

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Chrome.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post
  to let you know. The design look great though! Hope you get the
  issue solved soon. Thanks

 202. Abigail 4 هفته قبل

  If some one wants to be updated with latest technologies then he must be go to see this
  web page and be up to date everyday.

 203. Rosalind 4 هفته قبل

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting
  more from this website, and your views are pleasant in favor
  of new people.

 204. Iona 4 هفته قبل

  Have you ever considered about including a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is important and everything.
  However imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this site
  could undeniably be one of the greatest in its field.

  Great blog!

 205. Matt Linklater 3 هفته قبل

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I’ve read this put up and if I may just I desire to counsel you few fascinating things or suggestions.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I desire to read even more things about it!

 206. Charmain 3 هفته قبل

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what
  all is required to get setup? I’m assuming having
  a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 207. brazil nuts keto 3 هفته قبل

  It’s very easy to find out any topic on web as compared to books,
  as I found this paragraph at this web site.

 208. Sienna 3 هفته قبل

  What’s up, just wanted to tell you, I liked this blog post.

  It was inspiring. Keep on posting!

 209. Kyle 3 هفته قبل

  Hurrah! Finally I got a blog from where I be capable of
  truly obtain useful facts concerning my study and knowledge.

 210. Great article! This is the type of info that should be shared around the net.
  Shame on Google for no longer positioning this post
  higher! Come on over and seek advice from my website
  . Thanks =)

 211. Carl 2 هفته قبل

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it
  up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for first-time blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 212. brazilian wax meme 2 هفته قبل

  Hi there everyone, it’s my first go to see at this web site, and post is actually fruitful in support of me, keep up posting these types of content.

 213. brazil flag icon 2 هفته قبل

  Great article.

 214. Gertrude 2 هفته قبل

  Yes! Finally something about hi.

 215. Hugo 2 هفته قبل

  Hey! Would you mind if I share your blog with my twitter
  group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thank you

 216. brazil flag icon 2 هفته قبل

  Hello very nice web site!! Guy .. Excellent ..
  Wonderful .. I will bookmark your site and
  take the feeds also? I’m happy to seek out numerous useful info
  here within the put up, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 217. Jefferson 2 هفته قبل

  I think that everything published was actually very logical.
  But, what about this? suppose you added a little
  content? I ain’t saying your content is not solid., however
  what if you added something to possibly grab a person’s attention? I mean همه چیز درباره قله دماوند – دخترونه is a little
  vanilla. You ought to look at Yahoo’s front page and note how they create news titles to grab viewers to open the links.
  You might add a related video or a related pic or
  two to get people interested about everything’ve written. Just my
  opinion, it might bring your posts a little bit more interesting.

 218. Lieselotte 2 هفته قبل

  Hello there, I discovered your blog via Google even as searching for a related
  subject, your site got here up, it seems great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just turned into aware of your weblog via Google, and located that it is really informative.
  I am going to be careful for brussels. I will be grateful for those who continue this in future.

  Lots of folks will be benefited from your writing. Cheers!

 219. brazil flag gif 2 هفته قبل

  whoah this weblog is fantastic i love reading your posts.
  Keep up the good work! You know, many persons are searching round
  for this info, you can aid them greatly.

 220. Ivey 2 هفته قبل

  Good way of explaining, and good article to take data on the topic of my
  presentation subject matter, which i am going to deliver in school.

 221. Rachele 2 هفته قبل

  great issues altogether, you just received a emblem new reader.

  What might you recommend in regards to your put up that you just
  made some days in the past? Any positive?

 222. brazil flag image 2 هفته قبل

  Keep on working, great job!

 223. Asking questions are really nice thing if you are not understanding
  something totally, however this paragraph provides fastidious understanding
  yet.

 224. Jannette 2 هفته قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I
  find It really useful & it helped me out a lot.
  I hope to give something back and aid others like
  you helped me.

 225. Excellent weblog here! Also your site lots
  up very fast! What host are you using? Can I get your associate
  hyperlink in your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol

 226. Greate article. Keep writing such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You have performed a great job. I’ll definitely digg it
  and individually suggest to my friends. I’m confident they’ll be
  benefited from this web site.

 227. Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out.

  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking
  and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and great design and style.

 228. Lorenza 2 هفته قبل

  Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My website goes over a lot of the same topics as yours and I think
  we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the
  way!

 229. brazilian wax spa 2 هفته قبل

  Hi, i believe that i noticed you visited my site thus
  i got here to return the want?.I’m trying to find things to improve
  my web site!I assume its ok to make use of some of your ideas!!

 230. brazil nuts nutrition 2 هفته قبل

  Hello, its nice piece of writing about media print, we all be aware of
  media is a wonderful source of facts.

 231. brazilian wax meme 2 هفته قبل

  Hi there, this weekend is good in support of me, for the reason that this point in time i am reading this great educational post here at my residence.

 232. Mitchell 2 هفته قبل

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this site is genuinely
  nice.

 233. Beatris 2 هفته قبل

  Excellent way of explaining, and pleasant piece of writing to take data about my presentation subject matter, which i am going to deliver in academy.

 234. Joycelyn 2 هفته قبل

  I am really thankful to the owner of this web
  site who has shared this great piece of writing at at this place.

 235. brazilian steakhouse nj 2 هفته قبل

  When I initially left a comment I seem to have
  clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?
  Kudos!

 236. Vernell 2 هفته قبل

  Hi would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style
  seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 237. Manie 2 هفته قبل

  First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to ask
  if you don’t mind. I was curious to find out how
  you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had difficulty clearing my mind in getting my thoughts
  out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out
  how to begin. Any ideas or tips? Many thanks!

 238. Violet 2 هفته قبل

  Your mode of describing everything in this piece of writing
  is in fact nice, every one be able to without difficulty know it, Thanks a lot.

 239. Gregory 2 هفته قبل

  I’ll immediately clutch your rss feed as I
  can’t to find your email subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me understand in order
  that I could subscribe. Thanks.

 240. brazilian wax groupon 2 هفته قبل

  I think this is among the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on few
  general things, The site style is perfect, the articles is really nice :
  D. Good job, cheers

 241. Velda 2 هفته قبل

  Hi there, i read your blog occasionally and i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 242. Shirleen 2 هفته قبل

  That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 243. Valencia 2 هفته قبل

  Simply desire to say your article is as astounding. The clearness for your put up is just great and that i can suppose you are
  a professional in this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with drawing close post.
  Thank you one million and please continue the rewarding work.

 244. brazil nuts amazon 2 هفته قبل

  Nice post. I was checking constantly this blog and
  I am inspired! Extremely useful info specially the
  remaining section 🙂 I take care of such info much. I used
  to be looking for this particular info for a very lengthy time.
  Thanks and best of luck.

 245. brazil flag icon 2 هفته قبل

  Very good write-up. I definitely love this site.

  Keep writing!

 246. Hanna 2 هفته قبل

  I’m gone to say to my little brother, that he should also
  visit this webpage on regular basis to get updated
  from newest information.

 247. brazil flag gif 2 هفته قبل

  Hello, i read your blog from time to time
  and i own a similar one and i was just curious if you
  get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you
  can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much
  appreciated.

 248. brazil nuts toxic 2 هفته قبل

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say excellent
  blog!

 249. brazil nuts toxic 2 هفته قبل

  I have learn some good stuff here. Definitely
  price bookmarking for revisiting. I wonder how a
  lot effort you place to make such a magnificent informative website.

 250. Jorja 2 هفته قبل

  I do trust all the concepts you’ve presented for your post.
  They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are too brief for newbies.
  May just you please lengthen them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 251. brazil flag emoji 2 هفته قبل

  A fascinating discussion is worth comment.

  There’s no doubt that that you should publish more about this
  topic, it may not be a taboo subject but usually people don’t talk about such
  topics. To the next! Many thanks!!

 252. Jerold 2 هفته قبل

  Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really great articles and I think I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some content for your blog
  in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested.
  Cheers!

 253. brazil nuts cholesterol 2 هفته قبل

  I used to be able to find good advice from your blog articles.

 254. Daniel Dantas 2 هفته قبل

  Unquestionably believe that that you said. Your favorite reason seemed to be at the net the easiest thing to
  remember of. I say to you, I definitely get annoyed whilst
  other people think about worries that they just do not understand
  about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole
  thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be again to get more. Thanks

 255. We’re a group of volunteers and opening a new scheme
  in our community. Your web site provided us with valuable information to work on.
  You have done a formidable job and our entire community will
  be thankful to you.

 256. brazilian steakhouse tacoma 4 روز قبل

  I have read so many posts regarding the blogger lovers except
  this post is in fact a good article, keep it up.

 257. brazil nuts keto 4 روز قبل

  Hello would you mind letting me know which hosting company you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot
  quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a
  reasonable price? Thank you, I appreciate it!

 258. brazilian wax cost 4 روز قبل

  With havin so much content and articles do you
  ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

  My site has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears
  a lot of it is popping it up all over the internet without my
  authorization. Do you know any methods to help stop content from being
  ripped off? I’d really appreciate it.

 259. Shana 4 روز قبل

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this web site; this webpage contains remarkable and genuinely good stuff for
  readers.

 260. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have
  really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your
  feed and I hope you write again very soon!

 261. brazil flag meaning 4 روز قبل

  What’s up, just wanted to say, I loved this blog post.
  It was helpful. Keep on posting!

 262. Stan 4 روز قبل

  Unquestionably consider that that you said. Your favourite reason appeared to be on the web the easiest factor
  to bear in mind of. I say to you, I certainly get irked
  while people consider worries that they just don’t realize about.
  You controlled to hit the nail upon the top and
  also defined out the whole thing without having side-effects , other people can take
  a signal. Will likely be back to get more. Thank you

 263. Caryn 4 روز قبل

  Great article, totally what I wanted to find.

 264. Ramon 3 روز قبل

  Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
  help other people.

 265. Isabella 3 روز قبل

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on.
  Any tips?

 266. brazil nuts keto 3 روز قبل

  Good way of describing, and fastidious post to get data on the topic of
  my presentation subject matter, which i am going to deliver in school.

 267. Hans 3 روز قبل

  Hello, Neat post. There is a problem with your web site in web explorer,
  may test this? IE still is the marketplace leader and a good
  part of other folks will leave out your fantastic writing because of this problem.

 268. brazilian wax meme 3 روز قبل

  Hi there! This blog post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll send this article to him.
  Fairly certain he will have a great read.
  Thanks for sharing!

 269. Bret 3 روز قبل

  Hi there friends, its fantastic article concerning teachingand fully defined, keep it
  up all the time.

 270. brazilian wax groupon 3 روز قبل

  I want to to thank you for this fantastic read!!
  I absolutely loved every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new things you post…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید