هنگام سفر به آبادان کجا برویم؟

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

فرودگاه آبادان، جنوب غربی ترین فرودگاه ماست که لبه غربی باند آن، مرز عراق قرار دارد؛ فرودگاهی جمع و جور که دومین فرودگاه از نظر قدمت در ایران است. در بلوار آزادی که از فرودگاه به شهر می رود، دو هتل پارسیان و کاروانسرا، معروف ترین و بهترین هتل هستند. البته در داخل شهر هم هتل های امیرکبیر، زیتون، کیوان و آزادی وجود دارند، اما خوردنی های آبادان، آن قدر لذیذ هستند که باید همه شان را چشید. اینها چند نمونه از آنهاست.

فلافل: متنوع و سرپایی است، فلافل فروشی های آبادان علاوه بر فلافل اصیل، ترکیبات فلافل دیگری هم دارند مثل فلاسیس (فلافل و سوسیس)، فلابرگر (فلافل و همبرگر)، فلامیکس (فلافل و سوسیس بندری) و انواع سمبوسه هندی، پیتزایی و لقمه ای.

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

فلافل یکی از غذاهای معروف آبادان است که غذایی متنوع و سرپایی است

 
متن بریانی با دال عدسی: ربطی به بریانی معروف اصفهان ندارند. تکه های گوشت و مرغ که در برنجی پر از ادویه و فلفل ادغام شده اند. چیکن بریانی با دال عدسی هم عالی است.

کوبه عراقی: ترکیب له شده سیب زمینی، تخم مرغ و برنج پخته شده با زردچوبه و نمک که در وسط آن، گوشت چرخ شده، گردو و پیاز خرد شده را جاسازی می کنند. کوبه یک کُپه برنج و گوشت چرب است که خوردنش دستان را چرب و چیلی می کند.

قلیه ماهی: چند تکه ماهی شوریده است که در ظرفی مملو از ملغمه ای مس از تمبر هندی و ادویه جات، غوطه ور هستند. طعم ترشی دارد. قلیه میگو هم همین معجون است با این تفاوت که به  جای ماهی ،چندین میگو در معجون غوطه می خورند.

 

ماهی صبور: لذیذترین و در عین حال چرب ترین غذای دریایی که معمولا در تابستان، در پشت بام خانه ها کباب می شود و چون سنگین است، ظهر  جمعه می خورند تا بعدش بخوابند. این ماهی پرتیغ را با مهارت می شکافند، ادویه می زنند و کباب می کنند.

خرما: آبادان، ۱۲ هزار هکتار نخلستان دارد که سالانه ۷۰ هزار تن انواع خرمای سعمران، برحی، گنتار، حلاوی، بریم و… تولید می کند. بسته های خرمای بریمی، خِربتی که نوعی خوردنی زردرنگ از نی است، رنگینک که معجون پرانرژی خرما، آرد و روغن و مُعسل (یعنی عسلی شده) که مخلوط شیره، کنجد و خرماست، سوغات خوبی هستند.

نگاهی به چند نقطه جالب و دیدنی شهر

آبادان، شهر صفاست…
چندین روز گشت و گذار و ساعت ها پیاده روی و معاشرت با مردم خونگرم آبادان، نشان می دهد چند نقطه از این شهر، بیشتر مورد توجه اند. آنچه در اینجا می بینید، معرفی کوتاه چند نقطه است. طبیعتا برخی از نقاط به دلیل ضیق جا، کنار گذشته شده اند، اما همین ها دلایل خوبی برای رفتن به آبادان نیست.

کلیسا و مسجد
اینجا تنها نقطه در ایران است که کلیسا و مسجد همسایه اند. کلیسای ارامنه در داخل حیاط مدرسه ادب و دیوار به دیوار مسجد امام موسی کاظم (ع) یا همان مسجد بهبهانی ها قرار دارد. در داخل حیاط مدرسه و کنار کلیسا هم، یادمان کشتار صد سال پیش ارامنه توسط عثمانی ها دیده می شود.   

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

کلیسای ارامنه در آبادان دیوار به دیوار مسجد امام موسی کاظم (ع)  قرار دارد

 
لین (Lane)
بومی شده کلمه انگلیسی لاین به معنای خیابان است. محله احمدآباد که کارگران و کارمندان گرید یک تا پنج در اینجا زندگی می کنند. احمدآباد، ۱۵ لین اصلی (شمالی- جنوبی) و ۱۳ لین فرعی (شرقی- غربی) دارند. بازار قدیمی شهر در لین یک است که همه چیز در آن پیدا می شود و بازار صیفی مفصلی دارد. 

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

محله احمدآباد در آبادان که کارگران و کارمندان گرید یک تا پنج در اینجا زندگی می کنند

 

 بازار ماهی فروشان
بوی زهم ماهی بیداد می کند و هیجان موج می زند. سوله ای با سه راهروی لیز. دو طرف راهروها، دکه های ماهی فروشان است. مساحت حجره های ماهی فروشی به سختی به چهار مترمربع می رسد و سکویی خیس و لزج مملو از ماهی جلویشان است. روی تخته های وایت برد نام ماهی ها در ابعاد کوچک، متوسط و بزرگ، قیمتشان و تاریخ روز حک شده است. آدم یاد صرافی ها می افتد که قیمت سکه و دلار را روزانه تعیین می کنند. کنار سوله، اسکله صیادی ثامن الائمه است و آن سوتر، اتاقکی شیشه ای که چند مرد و زن سفیدپوش در آن به پاک کردن ماهی مشغولند.    

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

  دکه های ماهی فروشان در آبادان

 

استادیوم تختی
«آبادان، برزیلته» این استادیوم قدیمی و یغور، دو سکوی سیمانی دارد که در شرق و غرب زمین چمن نامناسب، لمیده اند. این دو سکوی سرد خاکستری رنگ در روزهای بازی صنعت نفت آبادان، داغ و زرد می شوند. بیرون استادیوم، چند نوجوان بامیه می فروشند و داخل استادیوم، صدای طبل و سنج بلند است. از روی سکوهای شرقی می توان لوله های پالایشگاه را که در غرب استادیوم هستند، دید. نفت آبادان، مدت هاست رنگ لیگ برتر را ندیده است.

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

ورزشگاه تختی آبادان یک ورزشگاه چند منظوره در شهر آبادان  است

بوارده
محل زندگی مهندسان رده میانه شرکت نفت که دو بخش شمالی و جنوبی دارد. آنهایی که گرید ۵ تا ۱۰ دارند، اینجا زندگی می کنند. زمین های بوارده متعلق به مرد ثروتمندی بود که چون فقد یک دختر به نام ورده (گل سرخ) داشته به ابوورده شهره بوده است که در محاورات به بورده تبدیل شده.  

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

بوارده، محل زندگی مهندسان رده میانه شرکت نفت که دو بخش شمالی و جنوبی دارد

 

بهمنشیر
این رودخانه ۹۰ کیلومتری که عرضی حدود ۶۰۰ متر و عمقی حدود چهار متر دارد، بدوی و دست نخورده است. نامش را از شهری به همین نام که در زمان اردشیر بابکان، موسس سلسله ساسانیان، در آبادان فعلی ساخته شده بود، گرفته. کنار این رود پارک ساحلی قرار دارد، اما بخش قابل توجهی از فاضلاب شهری هم به این رود می ریزد و برای همین مملو از زباله و گل و لای است. حاشیه نشینان آبادان در حاشیه بهمنشیر، زندگی می کنند.     

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

  رود بهمنشیر که ۹۰ کیلومتر طول دارد در شمال جزیره آبادان جاری است و به خلیج‌فارس می ریزد

 

ته لنجی
خیابان امام خمینی (ره) پاتوق ته لنجی هاست که در نوروز از شدت هجوم مردم، قفل می شود، این خیابان ۵۰۰ متری و کوچه های اطراف، پاتوق شبانه آبادانی ها هستند. انتهای ته لنجی ها هم بازار بزرگ آبادان در دو طبقه قرار دارد.     

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

خیابان امام خمینی (ره) پاتوق ته لنجی هاست ست که در نوروز از شدت هجوم مردم، قفل می شود

 

بریم (berim)
تافته جدابافته آبادان که محل زندگی کله گنده های شرکت نفت است. این شهرک ویلایی، نگهبانی دارد و تردد شبانه غیرسکنه در آن ممنوع است. اگر هم زیادی بایستید، سین جیم تان می کنند. تمام سیم کشی و کولرهایش، زیرزمینی است و خدمات و همه تعمیرات آن توسط شرکت نفت انجام می شود.

محله بریم چون در کنار اروند رود شکل گرفته، نامش را از کلمه انگلیسی بریم (berim) به معنای کناره و لبه گرفته است. بعضی ها هم می گویند محل روییدن خرمای بریمی است یا نام صاحب قبلی اش ابوابراهیم بوده است.

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

بریم  تافته جدابافته آبادان که محل زندگی کله گنده های شرکت نفت است

 

قدمگاه امام رضا (ع)
خیلی دنج و خلوت است. یک بنای هشت ضلعی کوچک نوساز، وسط یک دشت هموار. آرامش در اینجا که می گویند اولین نقطه از خاک ایران بوده که امام رضا (ع) هنگام مهاجرت از مدینه به مرو در آن، پا به زمین گذاشته، سرشار و فراوان است.  

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

قدمگاه امام رضا (ع)  اولین نقطه از ایران بوده که امام رضا هنگام مهاجرت از مدینه در آن، پا به زمین گذاشته

 
سینما رکس
۳۷ سال پیش، ۲۸ مرداد ۱۳۵۷، اینجا سینمایی بود که سوخت و ۲۷۷ تماشاچی فیلم گوزن های کیمیایی در آن، زنده زنده سوختند. خبری از سینما نیست فقط وسط پیاده رویی راهرو مانند و در میانه راسته فروشگاه های لوازم کامیپوتری، سنگی سیاه و چهار متری نصب شده و ماجرای آتش سوزی سینما رکس در چهار خط روی آن حک شده است. یادمان، ربطی به سینما  ماجرا ندارد. حالا آبادان که روزی ۱۰ سینما داشت، یک سینما نفت نصفه و نیمه دارد.

 جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

 سینما رکس آبادان که در ۲۸ مرداد ۱۳۵۷، سوخت و ۲۷۷ تماشاچی فیلم گوزن ها در آن، زنده زنده سوختند

 
اروندرود
آبادانی ها با وجود همجواری با اروندرود، دستشان به آب این رودخانه نمی رسد. حصارهای نظامی، پالایشگاه، فرودگاه و گمرک و بندر، مانع این دسترسی هستند. اروندرود ۱۱۰ کیلومتری که عرضش به ۲ هزار متر هم می رسد. چهار بار در شبانه روز جزر و مد دارد و سالی ۵۰ تن رسوبات کارون، دجله و فرات را به خلیج فارس می ریزد. آن سوی اروند، عراقی ها هستند که عصرهای جمعه، لب اروند می آیند. 

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

اروندرود رودخانهٔ پهناوری است در جنوب غربی ایران و در مرز ایران و عراق

 

سید عباس
«می رم و دخل می بندم، جمعه شب سیدعباس/ بیا و رحمی بکن به این دلی که تنهاس «این، بخشی از ترانه بازار خرمشهر محسن چاووشی است که یکی از نشانه های اهمیت این زیارتگاه است. رانندگان و اهالی وقتی از کنار گنبد فلزی آن رد می شوند، دست به سینه تعظیم می کنند و سلام می دهند. اینجا امامزاده نیست و اتفاقا قدمت چندانی ندارد. سه قبر با سنگ مرمر، مدفن سه سید (عباس، یاسین و سعد) منسوب به امام موسی کاظم اند که صد سال پیش با قدرت گرفتن وهابیون از عربستان به اینجا آمده اند. هر کس وارد زیارتگاه می شود، سنگ های را می بوسد و به عکس سید یاسین خیره می شود.  

جاذبه های گردشگری آبادان,مکانهای تفریحی آبادان

سید عباس،  مدفن سه سید (عباس، یاسین و سعد) منسوب به امام موسی کاظم است

 
منبع:هفته نامه همشهری جوان / برترین ها

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۱۹۳ دیدگاه
 1. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  Appreciation to my father who informed me on the topic of this webpage, this web site is really remarkable.

 2. bit.ly 1 ماه قبل

  Gasoline fire additionally retains working in power outages.

 3. Nannette 1 ماه قبل

  I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably
  come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 4. tinyurl.com 1 ماه قبل

  My brother recommended I may like this website. He was once
  totally right. This submit truly made my
  day. You cann’t believe just how much time I had
  spent for this info! Thanks!

 5. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hi to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this website carries amazing and really excellent material
  in favor of visitors.

 6. http://tinyurl.com/y5wn2dcq 1 ماه قبل

  Howdy! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same subjects as yours and I
  feel we could greatly benefit from each other.
  If you are interested feel free to shoot me an email.

  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

 7. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
  curious if you get a lot of spam comments? If so how do you
  stop it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me
  insane so any assistance is very much appreciated.

 8. Noemi 1 ماه قبل

  Undeniably consider that which you said. Your favourite reason seemed to
  be on the web the simplest factor to take into account
  of. I say to you, I definitely get annoyed while folks think
  about concerns that they just don’t recognize about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing with no need side effect , other folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thank you

 9. Andres 1 ماه قبل

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what
  I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger
  but I’m still new to everything. Do you have any suggestions
  for inexperienced blog writers? I’d certainly appreciate it.

 10. tinyurl.com 1 ماه قبل

  First of all I would like to say fantastic blog!
  I had a quick question in which I’d like to ask
  if you don’t mind. I was interested to know how you
  center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts out there.

  I truly do take pleasure in writing but it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations
  or tips? Appreciate it!

 11. Travis 1 ماه قبل

  Have you ever thought about publishing an ebook or guest
  authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some
  stories/information. I know my readers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 12. Kandice 1 ماه قبل

  You’re so awesome! I don’t think I’ve truly read something like this before.
  So wonderful to discover another person with unique thoughts on this subject matter.
  Really.. many thanks for starting this up. This site is
  something that is required on the web, someone with some originality!

 13. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  After I initially commented I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive four emails with the exact same comment.
  There has to be a way you are able to remove me from that service?
  Cheers!

 14. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  all the time i used to read smaller articles which
  also clear their motive, and that is also happening
  with this paragraph which I am reading now.

 15. Astra Investimentos 1 ماه قبل

  Pretty! This has been an extremely wonderful article.
  Thanks for providing these details.

 16. http://tinyurl.com/yyp6wxxh 1 ماه قبل

  My brother recommended I might like this blog. He was entirely right.

  This post truly made my day. You can not imagine simply how so much time I
  had spent for this information! Thank you!

 17. Dexter 1 ماه قبل

  What’s up mates, pleasant post and pleasant arguments commented here, I am
  truly enjoying by these.

 18. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Peculiar article, totally what I wanted to find.

 19. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  I have learn several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you put to create such a great informative site.

 20. find more information 1 ماه قبل

  Appreciate you sharing, great blog.

 21. tinyurl.com 1 ماه قبل

  You are so awesome! I don’t think I’ve truly read through a single thing like that before.
  So nice to find another person with unique thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This website is something
  that is required on the web, someone with some originality!

 22. tinyurl.com 1 ماه قبل

  It’s very trouble-free to find out any topic on net
  as compared to textbooks, as I found this post at this site.

 23. Irma 1 ماه قبل

  Thanks very interesting blog!

 24. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Great article! This is the kind of info that should be shared
  around the internet. Shame on the search engines for not positioning this post
  higher! Come on over and discuss with my website .
  Thank you =)

 25. Americo Amadeu Filho 1 ماه قبل

  Good day! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 26. Leandro Martins de Almeida 1 ماه قبل

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 27. Mario Celso Lopes 1 ماه قبل

  I feel this is among the most significant information for me.
  And i am happy reading your article. But should remark on few general issues, The site taste is wonderful,
  the articles is truly nice : D. Good process, cheers

 28. http://tinyurl.com/y5fl54vx 1 ماه قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate
  you writing this post and the rest of the website is also really good.

 29. Tammi 1 ماه قبل

  Hi there! I just would like to give you a huge thumbs up for the great information you have
  got here on this post. I will be returning to your blog for more soon.

 30. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Ahaa, its good conversation on the topic of this article at this place at this website, I have read
  all that, so now me also commenting here.

 31. Lillian 1 ماه قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would
  have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 32. Muchos Gracias for your article.Much thanks again. Fantastic.

 33. Shani 1 ماه قبل

  Hi there, after reading this remarkable post i am too happy to share my know-how here
  with mates.

 34. Brock 1 ماه قبل

  Actually when someone doesn’t understand after that its up to other users that they will help, so here it happens.

 35. Kandace 4 هفته قبل

  Buyers do pay direct and indirect prices.

 36. Cleo 4 هفته قبل

  I like looking through a post that can make people think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 37. Humberto 4 هفته قبل

  Great info. Lucky me I recently found your blog by chance (stumbleupon).
  I have saved it for later!

 38. Ambrose 4 هفته قبل

  Very nice write-up. I definitely love this website.
  Thanks!

 39. Nick 4 هفته قبل

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker
  who has been doing a little homework on this. And he actually bought me dinner
  because I discovered it for him… lol. So allow me
  to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah,
  thanks for spending some time to talk about this issue here on your web site.

 40. Marlys 4 هفته قبل

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to say that I get actually enjoyed
  account your weblog posts. Anyway I will be subscribing for your
  feeds and even I achievement you get entry to constantly quickly.

 41. Wilfred 4 هفته قبل

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing a few months of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to protect against hackers?

 42. Franchesca 4 هفته قبل

  Schwab Intelligent Portfolios invests in Schwab ETFs.

 43. Francisco 4 هفته قبل

  Buyers do pay direct and oblique costs.

 44. http://tinyurl.com/y6s78o7y 4 هفته قبل

  I have been surfing online greater than 3 hours today, yet I
  never discovered any interesting article like yours. It is
  pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and
  bloggers made excellent content as you probably did, the
  web will probably be a lot more helpful than ever before.

 45. Jacinto 4 هفته قبل

  Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the
  simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely
  get annoyed while people consider worries that they plainly
  do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 46. tinyurl.com 4 هفته قبل

  It is in point of fact a nice and useful piece of info.
  I am happy that you just shared this useful
  info with us. Please stay us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 47. https://bit.ly/2Fp2ZhA 4 هفته قبل

  I blog frequently and I truly thank you for your content. The article has really peaked
  my interest. I will bookmark your website and keep checking for new details about
  once per week. I opted in for your Feed as well.

 48. tinyurl.com 4 هفته قبل

  This site certainly has all the information I
  wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 49. Chelsey 4 هفته قبل

  It’s really a cool and useful piece of info. I’m satisfied that you shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 50. Daniel Valente Dantas 4 هفته قبل

  It is not my first time to pay a quick visit this website, i am visiting this site dailly and get
  nice facts from here every day.

 51. automotive protection plan 4 هفته قبل

  “I’m not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.”

 52. Shavonne 4 هفته قبل

  What’s up friends, its wonderful article on the topic
  of educationand fully explained, keep it up all the time.

 53. Chassidy 4 هفته قبل

  What’s up to every , for the reason that I am genuinely eager of reading this weblog’s post to be updated regularly.
  It carries good stuff.

 54. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right
  here! Good luck for the next!

 55. http://tinyurl.com/y46566ca 4 هفته قبل

  Hi, its fastidious paragraph on the topic of media print, we all understand media is a enormous source of data.

 56. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I’ve been browsing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.

  It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will
  be much more useful than ever before.

 57. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hello there! I know this is kinda off topic but I
  was wondering if you knew where I could
  get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one?
  Thanks a lot!

 58. Drew 4 هفته قبل

  Cool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would
  really make my blog stand out. Please let me know where you got
  your design. Bless you

 59. http://tinyurl.com/ 4 هفته قبل

  Very shortly this site will be famous among all
  blog viewers, due to it’s good posts

 60. office furniture installers 4 هفته قبل

  Say, you got a nice blog post. Will read on…

 61. mosquito control mansfield ma 4 هفته قبل

  “Good post but I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!”

 62. Elisa 4 هفته قبل

  I read this post fully concerning the difference of most up-to-date and
  previous technologies, it’s amazing article.

 63. minecraft 4 هفته قبل

  It’s actually a great and helpful piece of information.
  I am glad that you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 64. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I simply couldn’t leave your web site before suggesting that I actually enjoyed the
  standard information an individual provide for your visitors?

  Is gonna be back frequently in order to investigate cross-check new posts

 65. tinyurl.com 4 هفته قبل

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have
  found It absolutely helpful and it has helped me out loads.
  I hope to give a contribution & aid different customers like its aided me.
  Good job.

 66. Michele 4 هفته قبل

  What a material of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how on the topic of
  unpredicted emotions.

 67. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 68. http://tinyurl.com/ 4 هفته قبل

  It’s great that you are getting thoughts from this article
  as well as from our dialogue made here.

 69. Ivory 4 هفته قبل

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.

 70. Samuel 3 هفته قبل

  hello!,I like your writing so so much! proportion we be in contact extra about your article on AOL?
  I require a specialist in this house to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Looking ahead to peer you.

 71. tinyurl.com 3 هفته قبل

  I like it when people come together and share ideas. Great site, stick
  with it!

 72. bit.ly 3 هفته قبل

  Pretty! This was a really wonderful article.
  Many thanks for supplying this information.

 73. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a
  daily basis. It’s always interesting to read through content from other
  authors and practice a little something from
  other websites.

 74. http://tinyurl.com/y53lrf37 3 هفته قبل

  Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any tips or suggestions? Thanks

 75. Marla 3 هفته قبل

  Very good post. I am facing some of these issues as well..

 76. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Yes! Finally something about ig.

 77. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Wow, superb blog layout! How lengthy have you been blogging
  for? you make running a blog glance easy. The full glance
  of your web site is excellent, as neatly as the content!

 78. Leanna 3 هفته قبل

  Hello! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established website such as yours take
  a massive amount work? I am brand new to operating a blog however
  I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can easily share my
  experience and views online. Please let me know if you have any suggestions or
  tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate
  it!

 79. tinyurl.com 3 هفته قبل

  I every time spent my half an hour to read this website’s posts every day along with a cup of coffee.

 80. tinyurl.com 3 هفته قبل

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is
  popping it up all over the web without my agreement. Do you know any ways
  to help reduce content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 81. Charity 3 هفته قبل

  If some one needs expert view regarding running a blog then i propose him/her to
  pay a visit this web site, Keep up the good job.

 82. Randal 3 هفته قبل

  It’s remarkable to visit this website and reading the views of all friends regarding this paragraph, while I am also keen of getting know-how.

 83. German 2 هفته قبل

  Whoa! This blog looks exactly like my old one!

  It’s on a completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding
  choice of colors!

 84. Lesli 2 هفته قبل

  Very good information. Lucky me I found your site by accident (stumbleupon).
  I have book-marked it for later!

 85. Julianne 2 هفته قبل

  Howdy! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours require
  a large amount of work? I am completely new to running
  a blog but I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and
  views online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 86. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog.
  It appears like some of the written text on your content are running
  off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well?

  This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.

  Kudos

 87. Elise 2 هفته قبل

  Asking questions are in fact good thing if you are not understanding something
  completely, but this piece of writing gives fastidious understanding even.

 88. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i
  subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 89. Christel 2 هفته قبل

  Thanks very nice blog!

 90. Mikayla 2 هفته قبل

  Hi! This post couldn’t be written any better! Reading
  this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept talking about this. I will forward this page to
  him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 91. Corazon 2 هفته قبل

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge
  on the topic of unpredicted emotions.

 92. Karl 2 هفته قبل

  This info is worth everyone’s attention. Where can I find out more?

 93. Stanley 2 هفته قبل

  I am really inspired together with your writing talents and also with the layout to your blog.
  Is this a paid subject matter or did you modify it your self?
  Either way keep up the nice high quality writing, it’s rare to look
  a nice weblog like this one these days..

 94. tinyurl.com 2 هفته قبل

  This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

 95. tinyurl.com 2 هفته قبل

  You should take part in a contest for one of the highest quality blogs on the web.
  I’m going to highly recommend this website!

 96. Kathy 2 هفته قبل

  Good post. I will be experiencing a few of these
  issues as well..

 97. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Thanks for finally talking about >هنگام سفر به آبادان کجا
  برویم؟ – دخترونه <Loved it!

 98. Robin 2 هفته قبل

  I have been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts on this sort of space .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Reading this info So i am happy to convey that I have a
  very just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I so much certainly will make certain to do not disregard this site
  and provides it a look regularly.

 99. tinyurl.com 2 هفته قبل

  These are actually fantastic ideas in regarding blogging.

  You have touched some fastidious points here. Any way keep
  up wrinting.

 100. Lynwood 2 هفته قبل

  I’ve learn several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you set to make such a magnificent informative website.

 101. Harry 2 هفته قبل

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Kudos

 102. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi, i believe that i saw you visited my weblog so i got here to go back the choose?.I am trying to find things to improve my web site!I assume
  its good enough to use some of your ideas!!

 103. http://tinyurl.com 2 هفته قبل

  Please let me know if you’re looking for a article writer for
  your weblog. You have some really great posts and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take some
  of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Many thanks!

 104. http://tinyurl.com/yyz6bn6g 2 هفته قبل

  What’s up all, here every one is sharing these kinds of
  knowledge, therefore it’s nice to read this weblog, and I used to pay a visit this website everyday.

 105. Maricruz 2 هفته قبل

  Hi, i believe that i saw you visited my web site thus i came to return the
  desire?.I’m trying to to find issues to improve my web site!I guess
  its good enough to use some of your concepts!!

 106. athleticult.com 2 هفته قبل

  “Very good article. I definitely love this website. Keep writing!”

 107. http://tinyurl.com/yyenjzlh 2 هفته قبل

  Remarkable issues here. I am very glad to look your post. Thank you a lot and
  I’m having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a mail?

 108. http://bit.ly/ 2 هفته قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website
  with my Facebook group. Talk soon!

 109. http://tinyurl.com 2 هفته قبل

  Heya excellent website! Does running a blog similar to this require a large amount of work?
  I have virtually no knowledge of programming but
  I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject however I simply wanted to ask.
  Many thanks!

 110. Janeen 2 هفته قبل

  I like the valuable info you supply for your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again right here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn many new stuff proper right
  here! Best of luck for the next!

 111. http://bit.ly 2 هفته قبل

  I really like looking through a post that can make men and women think.
  Also, many thanks for allowing me to comment!

 112. tinyurl.com 1 هفته قبل

  each time i used to read smaller articles which also clear their motive, and that is
  also happening with this article which I am reading
  at this place.

 113. tinyurl.com 1 هفته قبل

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article i thought i could also create comment due to this good piece of writing.

 114. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been tiny
  bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 115. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hello! I just wanted to ask if you ever
  have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and
  I ended up losing months of hard work due to no back up.
  Do you have any solutions to prevent hackers?

 116. tinyurl.com 1 هفته قبل

  This design is steller! You obviously know how to
  keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

 117. Monique 1 هفته قبل

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search
  Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Kudos!

 118. http://tinyurl.com/y548j4er 1 هفته قبل

  Awesome article.

 119. Edison 1 هفته قبل

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for ig

 120. Andrea 1 هفته قبل

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year
  and am nervous about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 121. Jamison 1 هفته قبل

  You actually make it appear really easy with your presentation however I
  to find this topic to be actually something which I think I might never understand.
  It kind of feels too complex and extremely large for me. I’m looking ahead on your subsequent
  publish, I will attempt to get the cling of it!

 122. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out much.

  I hope to give something back and help others like you helped me.

 123. Philomena 1 هفته قبل

  This article provides clear idea designed for the
  new people of blogging, that in fact how to do blogging.

 124. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I’m truly enjoying the design and layout of your site.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and
  visit more often. Did you hire out a developer to create
  your theme? Great work!

 125. Leon 1 هفته قبل

  Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make
  my blog jump out. Please let me know where you got your theme.
  Thanks

 126. http://tinyurl.com/y6xcrl4b 1 هفته قبل

  I’m curious to find out what blog system you happen to be using?
  I’m having some small security problems with my latest blog and I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any solutions?

 127. http://tinyurl.com/ 7 روز قبل

  My partner and I stumbled over here from a different web
  page and thought I should check things out.
  I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking over your web page again.

 128. tinyurl.com 7 روز قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
  newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe
  you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

 129. Ben 7 روز قبل

  What’s up to every , since I am truly keen of reading this web site’s post to be updated on a regular basis.
  It carries pleasant stuff.

 130. tinyurl.com 7 روز قبل

  It’s very straightforward to find out any topic on net as
  compared to books, as I found this piece of writing at this website.

 131. tinyurl.com 7 روز قبل

  I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me.

  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still
  exists.

 132. Maryann 7 روز قبل

  I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this sort of area .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Studying this info So i am satisfied to convey
  that I’ve a very just right uncanny feeling I discovered just what I
  needed. I so much no doubt will make certain to do not disregard this web site and give it a glance regularly.

 133. Bichara Previc 6 روز قبل

  I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely enjoyed every bit of it.
  I have you book-marked to look at new stuff you post…

 134. Everything is very open with a precise explanation of the issues.
  It was really informative. Your website is very
  helpful. Thank you for sharing!

 135. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to make a very good
  article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t seem to
  get nearly anything done.

 136. Hi there every one, here every person is sharing such know-how, therefore it’s fastidious
  to read this website, and I used to pay a quick visit this web site daily.

 137. Jolie 6 روز قبل

  It’s very straightforward to find out any matter on web as compared to books,
  as I found this article at this site.

 138. Leandro Martins de Almeida 6 روز قبل

  Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 139. tinyurl.com 6 روز قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

 140. Leonardo Martins de Almeida 6 روز قبل

  I am in fact thankful to the owner of this site who has shared this
  impressive article at here.

 141. Bess 6 روز قبل

  Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It truly helpful & it helped me out a lot.
  I hope to give something again and help others like you helped me.

 142. Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the
  web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries
  that they plainly do not know about. You managed to
  hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a
  signal. Will likely be back to get more. Thanks

 143. Thanks , I’ve just been searching for info about
  this topic for a while and yours is the best I have discovered
  till now. However, what in regards to the conclusion? Are you certain concerning the supply?

 144. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something
  enlightening to read?

 145. Leonardo Martins de Almeida 5 روز قبل

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a
  blog website? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 146. Carlos Magno Nunes Barcelos 5 روز قبل

  Good article! We are linking to this great content on our website.
  Keep up the good writing.

 147. Grupo Coral 5 روز قبل

  No matter if some one searches for his essential thing, so he/she desires to
  be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 148. Rodrigo Branco 5 روز قبل

  I needed to thank you for this great read!! I certainly loved every little bit
  of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post…

 149. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  This is a topic which is close to my heart… Many thanks!
  Where are your contact details though?

 150. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and
  will be tweeting this to my followers! Great blog and superb style and design.

 151. Jon 4 روز قبل

  great post, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this
  sector do not understand this. You must continue your writing.
  I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 152. tinyurl.com 4 روز قبل

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 153. Silas 4 روز قبل

  Hello! I’m at work surfing around your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Keep up the superb work!

 154. Bea 4 روز قبل

  Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My site discusses a lot of the same topics as yours and I think
  we could greatly benefit from each other. If you might be
  interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing
  from you! Fantastic blog by the way!

 155. Maureen 4 روز قبل

  Appreciate the recommendation. Let me try it
  out.

 156. Rodrigo Branco 4 روز قبل

  I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this
  info for my mission.

 157. tinyurl.com 4 روز قبل

  This is very interesting, You are a very professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and stay up for seeking
  more of your great post. Also, I’ve shared your website in my social networks

 158. Elliott 4 روز قبل

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really realize what you are speaking approximately!
  Bookmarked. Please additionally talk over with my web site =).
  We will have a link exchange contract among us

 159. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  It’s difficult to find educated people on this topic, but
  you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 160. It’s remarkable to pay a quick visit this web page and reading the views of all mates on the topic of this post, while
  I am also eager of getting experience.

 161. http://tinyurl.com/y4fpxao3 4 روز قبل

  Hi, I read your blog regularly. Your story-telling style is witty, keep doing what you’re doing!

 162. http://tinyurl.com/ 4 روز قبل

  When someone writes an article he/she retains the idea of
  a user in his/her brain that how a user can know it.
  So that’s why this paragraph is perfect. Thanks!

 163. Carlos Magno Nunes Barcelos 3 روز قبل

  Please let me know if you’re looking for a article writer for
  your blog. You have some really good articles and I think I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write
  some material for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please shoot me an email if interested.

  Cheers!

 164. Carlos Magno Nunes Barcelos 3 روز قبل

  If some one desires to be updated with newest technologies
  after that he must be go to see this web site and be up to
  date every day.

 165. http://tinyurl.com/y5lcnrxp 3 روز قبل

  I visited various blogs except the audio feature for audio songs existing at this web site is truly marvelous.

 166. Leandro Martins de Almeida 3 روز قبل

  Great web site. Lots of useful information here.
  I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious.
  And naturally, thanks on your sweat!

 167. Tyrone 3 روز قبل

  Hey just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility
  but I thought I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Thanks

 168. Carlos Magno Nunes Barcelos 3 روز قبل

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.

  You have some really great articles and I feel I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d really like to write some material for your blog
  in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Cheers!

 169. Rodrigo Branco 3 روز قبل

  I am really inspired along with your writing abilities and also with
  the format on your weblog. Is that this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way stay up the nice quality writing, it
  is rare to look a great blog like this one today..

 170. Bichara Previc 3 روز قبل

  This is a really good tip especially to those new to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 171. Gladys 3 روز قبل

  I was wondering if you ever thought of changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 172. Leonardo Martins de Almeida 2 روز قبل

  I have been surfing online more than 3 hours these days, but
  I never discovered any interesting article like yours.
  It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made good
  content as you did, the internet shall be a lot more useful than ever before.

 173. tinyurl.com 2 روز قبل

  I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a
  little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 174. Jasper 2 روز قبل

  Spot on with this write-up, I seriously believe this amazing site needs a
  great deal more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the advice!

 175. Mickey 2 روز قبل

  It’s going to be finish of mine day, however
  before ending I am reading this impressive article to improve my experience.

 176. Precious 2 روز قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I
  stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through
  content from other authors and use a little something from their sites.

 177. Mário Pagnozzi Júnior 2 روز قبل

  What i do not realize is in reality how you’re not
  really much more neatly-liked than you may be now.
  You are very intelligent. You recognize thus significantly in relation to this topic, made
  me in my view consider it from a lot of various angles.
  Its like men and women are not interested until it is one thing to accomplish with Lady gaga!
  Your personal stuffs excellent. Always take care of it up!

 178. Damion 2 روز قبل

  Wonderful post however , I was wondering if you could write a
  litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Thank you!

 179. Drill Pipe 2 روز قبل

  “Right now it appears like Expression Engine is the best blogging platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?”

 180. Windy 2 روز قبل

  Its not my first time to visit this web site,
  i am visiting this website dailly and obtain good information from
  here daily.

 181. Jacinto 1 روز قبل

  Hello colleagues, pleasant article and good urging commented here, I am truly enjoying
  by these.

 182. tinyurl.com 1 روز قبل

  Thanks for the good writeup. It in truth was a leisure account
  it. Look complicated to more brought agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 183. tinyurl.com 1 روز قبل

  Greetings from Ohio! I’m bored to death at work so I decided to browse your
  site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

 184. Malorie 1 روز قبل

  Pretty! This has been a really wonderful article.
  Thank you for supplying these details.

 185. Clay 1 روز قبل

  Simply wish to say your article is as surprising. The clearness on your put up is simply spectacular and i could suppose you’re a professional
  in this subject. Fine together with your permission allow
  me to clutch your RSS feed to stay updated with imminent post.
  Thank you 1,000,000 and please continue the gratifying work.

 186. tinyurl.com 1 روز قبل

  whoah this weblog is magnificent i like reading your posts.
  Stay up the good work! You know, lots of individuals are looking around for this information, you
  can help them greatly.

 187. Fernanda Tórtima 1 روز قبل

  I was recommended this website through my cousin. I’m not certain whether or not this submit is written via him as no one else know such unique approximately my problem.
  You are wonderful! Thank you!

 188. http://tinyurl.com/y3wrtuxo 1 روز قبل

  Thanks for finally talking about >هنگام سفر به آبادان کجا برویم؟ –
  دخترونه <Liked it!

 189. Todd 20 ساعت قبل

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get
  actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 190. tinyurl.com 18 ساعت قبل

  Hello my loved one! I want to say that this article is awesome,
  great written and come with approximately all vital infos.
  I’d like to see more posts like this .

 191. Richard 15 ساعت قبل

  Appreciating the time and effort you put into
  your website and in depth information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same outdated rehashed information. Great read!

  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS
  feeds to my Google account.

 192. Zachery 10 ساعت قبل

  May I simply say what a comfort to uncover somebody who
  actually understands what they’re discussing over the internet.
  You definitely understand how to bring a problem to light
  and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of
  your story. I was surprised that you’re not more popular since you surely
  have the gift.

 193. http://tinyurl.com/ 7 ساعت قبل

  I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with your
  website. It seems like some of the written text in your content are running off the screen.
  Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Kudos

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید