هورمون درمانی برای ارتقای کیفیت زندگی زنان!

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

هورمون درمانی با تغذیه،هورمون درمانی توسط پروژسترون

خانم هایی که یائسه شدند، به هورمون درمانی علاقه مند می شوند

 

 زندگی شهری، تغییر سبک زندگی، سخت شدن و سهل شدن زیستن، ترافیک، فست فود، کار، اضطراب و… دست به دست هم دادند تا شکل متفاوتی از زندگی را تجربه کنیم، تجربه ای که گاه سرشار از ابهامات و نگرانی ها است.
 
نگرانی هایی که بی ارتباط با ابتلا به سرطان، آلزایمر، بیماری های متعدد زنان، پوکی استخوان و کاهش طول و کیفیت زندگی نیست. قطعا زن تحصیل کرده امروزی قصد ندارد زودتر از معمول کارایی های خود را از دست بدهد. می خواهد که بخش دوم زندگی را با آهنگ جدیدتری آغاز کند، پس لازمه این آغاز، دانش است.

با دکتر الهام پورمطرود متخصص زنان و فلوشیپ نازایی، درباره دستاوردهای جدید علم پزشکی برای ارتقای کیفیت زندگی زنان به گفت و گو نشستیم. در بخش نخست این گفت و گو به بررسی تاثیرات هورمون درمانی و همه ابهاماتی که در این رابطه برای زنان وجود دارد صحبت کردیم.
 
خانم دکتر پور مطرود، برخی از زنان ترجیح می دهند برای جلوگیری از ابتلا به سرطان، بعد از تمام دوران بارداری رحم خود را بیرون آورند، آیا از نظر پزشکی خروج زودهنگام رحم یا تخمدان به منظور مبتلا نشدن به سرطان، اقدام درستی است؟
تا پیش از این تصور می شد که وظیفه رحم نگهداری محتویات بارداری است و پس از اتمام دوران زایمان دیگر نیازی به بودنش نیست، اما تحقیقات و مطالعات جدید ثابت کرده که زنانی که به هر دلیلی رحم خود را خارج کرده اند در مقایسه با کسانی که هنوز رحم داشته اند، درصد بیماری های قلبی آن ها بسیار شایع بوده است. براساس این تحقیقات رحم قادر است هورمون هایی را ترشح کند که برای سلامت عمویم زن لازم است. این امر در مورد تخمدان ها نیز صدق می کند. بسیاری از هورمون هایی که تنظیم کننده میزان چاقی و لاغری و میزان قند و چربی بدن هستند در رحم و تخمدان ها ترشح می شود.

ظاهرا علم پزشکی نشان می دهد که زنان برای داشتن یک زندگی باکیفیت ناگزیر به استفاده از هورمون درمانی هستند. بسیاری از زنان هنوز از ابهامات موجود درباره هورمون درمانی می ترسند و آن را یکی از دلایل بروز سرطان می دانند، نظر شما چیست؟
خانم هایی که یائسه شدند یا سن باروری در آنها متوقف شده است، با جدی شدن بیماری هایی همچون گرگرفتگی یا پوکی استخوان ها و حتی شروع آلزایمر، به هورمون درمانی علاقه مند می شوند، اما از ابتلا به سرطان به واسطه استفاده از هورمون درمانی نیز می ترسند. تاکید ما بر این است؛ زن یائسه ای که تصمیم می گیرد هورمون درمانی کند به نسبت زن مشابه خود که هورمون درمانی نمی کند، شانس بیشتر برای مقابله موفقیت آمیز با انواع سرطان ها از جمله سرطان پستان دارد. به عبارت دیگر منفعت هورمون درمانی بسیار بیش از ضررهای احتمالی آن است.

برای روشن شدن این موضوع چندی پیش آزمایش های مرتبط با هورمون درمانی بر روی تعدادی از پرستاران آمریکایی انجام شد تا نتایج به صورت دقیق و علمی مورد بررسی قرار گیرد. این مطالعات که به صورت چندملیتی به مدت ۲۰ سال انجام شد نشان داد که فقط سرطان پستان محدود به خود پستان ممکن است شانس افزایش داشته باشد آن هم در حد ۱٫۱ دهم برابر، حتی بیشتر از ۱٫۵ برابر نیز نبوده است.

حتی مشاهده شده است زنی که هورمون درمانی می کند، اگر سرطان پستان در وی تشخیص داده شود، نسبت به زنی دیگر در همان سن و شرایط که هورمون درمانی نمی کند، میزان بقایش بالاتر است. یعنی وضعیت رفتاری سرطان پستان زن گیرنده هورمون، از زنی که هورمون درمانی نمی کند، خوش خیم تر است.

در تحقیقات دیگر دیده شده است که هورمون درمانی باعث شده تا فرد رد مواجه با سرطان های دیگری مثل دستگاه گوارش، محافظت شود. با اتکا به این شواهد به نظر می رسد در مقایسه با ترس و نگرانی ما از ابتلا به سرطان با هورمون درمانی، میزان فواید آن بسیار بیشتر است.  

ههورمون درمانی در زنان,هورمون درمانی در دختران

 زنان برای داشتن یک زندگی باکیفیت ناگزیر به استفاده از هورمون درمانی هستند

 
برای شروع هورمون درمانی چه بررسی هایی لازم است؟
سونوگرافی از رحم و تخمدان ها از جمله اقدامات اولیه است تا مشخص شود که مشکل پایه ای در رحم و تخمدان ها وجود ندارد. هورمون ها نیز بررسی می شوند تا وضعیت تیرویید و پرولاکتین و حتی چربی های بدن تری گلیسیرید و کلسترول و آنزیم های کبدی مشخص شود. در این مرحله از آزمایش ها وضعیت کلیه ها و فشار خون نیز باید مورد توجه قرار گیرند.
 
در ادامه این آزمایش ها یک تست پاپ اسمیر یا تست سرطان از دهانه رحم نیز الزامی است. ماموگرافی و دانسیتومتری (تراکم استخوان) در گروه تست های سلامتی هستند که به طور معمول در سن یائسگی باید انجام شوند، چه مریض قصد داشته باشد هورمون درمانی کند چه نخواهد، این غربال گری سلامت در این سن بهتر است که انجام شود.

آیا شروع هورمون درمانی ممکن است همراه با عوارضی برای بیمار باشد؟
ممکن است میزان حساسیت پستان ها افزایش یابد. وقتی خون رسانی به رحم و تخمدان ها تغییر می کند، هورمون هم روی خون رسانی اثر گذاشته و میزان حس زن نسبت به اندام خودش تغییر می کند. دقیقا مثل وقتی که می خواهد تخمک گذاری کند یا مثل وقتی که وسط سیکل قرار گرفته است، در سنین باروری، هورمون ها بالا و پایین می شوند و در نتیجه علایم یک زن تغییر می کند، اگر خانمی یائسه شده باشد و هورمون درمانی کند شبیه همان شرایط برایش تکرار می شود.

هورمون  درمانی چه نتایج مثبت و قابل توجهی را برای زنان به همراه دارد؟
شروع سن یائسگی در زنان نامعلوم است و گاهی حتی در سنین سی سالگی اتفاق می افتد. این امر متاثر از ژن، شرایط خانوادگی و سابقه بیماری ها دارد. وزن، تعداد زایمان ها و نوع رژیم های دارویی در شروع سن یائسگی نیز بی تاثیر نیست.

به عبارتی محیط زندگی و سبک زندگی با شروع یائسگی ارتباط مستقیم دارد که با توجه به این شرایط، به طور معمول از حدود ۴۸ تا ۵۲ سالگی یائسگی اتفاق می افتد.

دو نکته خیلی مهم در سنین یائسگی و تاکید بر هورمون درمانی وجود دارد و اینکه شانس افزایش بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. دیده شده زنانی که بعد از یائسگی استروژن استفاده کرده اند، پاکسازی لخته از داخل عروق کروناری اتفاق افتاده است.

در صورت عدم استفاده از هورمون در زنان، تا ۶۰ سالگی شانس بروز بیماری عروق کروناری قلب تا دو برابر آقایان افزایش می یابد. مسئله دیگر گرگرفتگی در خانم های یائسه است.

گرگرفتگی به علت حملات تخلیه ای سیستم عصبی خودکار بدن اتفاق می افتد که باعث می شود پوست سر و صورت و قفسه سینه به صورت ناگهانی قرمز شود، افزایش ضربان قلب و احساس گرمای شدید از دیگر موضوعاتی است که خانم های یائسه را آزار می دهد. یکی از دلایلی که خانم ها در سنین یائسگی تصمیم به استفاده از هورمون می گیرند همین حملات شدید گرگرفتگی است که زندگی را برایشان سخت می کند.
 
موضوع دیگر برای استفاده از هورمون درمانی، تحلیل رفتن سیستم پوشاننده اوروژنیتال یا ادراری تناسلی است که منجر می شود خانم یائسه در مورد مقاربت دچار مشکل شوند. از آنجا که محیط واژن خشک شده و ترشحی ایجاد نمی شود، مشکلاتی را در امر مقاربت برای آنها به وجود می آورد. یک فایده دیگر هورمون درمانی، درمان و پیشگیری از سوزش و تکرر ادرار و عفونت ادراری است.

آیا هورمون درمانی در مقابله با بیماری آلزایمر هم تاثیری دارد؟
اثر مفید استروژن روی حافظه به خصوص حافظه کلامی تایید شده است. اگر خانمی در سنین یائسگی با یک آقای هم سن مقایسه شود، خانمی که هورمون درمانی نکرده است شانس ابتلا به آلزایمر در او ۳ برابر افزایش دارد و این باز از محاسن هورمون درمانی در این سن محسوب می شود.

در مورد پوکی استخوان چه طور، متاسفانه درصد پوکی استخوان زنان ایرانی بسیار بالا است؟
بله، موضوع مهم دیگر در هورمون درمانی جلوگیری از پوکی استخوان است. بسیاری از خانم ها در شرایطی یائسه می شوند که از میزان پوکی استخوان خود اطلاعات دقیقی ندارند. پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و حتی در زنانی که لاغر هستند اما الکل و سیگار زیاد مصرف می کنند و سابقه روماتیسم مفصلی در آنها وجود داشته، در این حد افراد شانس بروز استئوپروز افزایش پیدا می کند.
 
هرچند استفاده از یک سری داروها مثل کورتون به مدت طولانی، استفاده از هورمون های تیروییدی یا داروهای ضدتشنج و داروهایی که برای رقیق شدن خون در برخی از موارد خاص استفاده می شود، شانس بروز به استئوپروز یا پوکی استخوان را افزایش می دهد.

  هورمون درمانی در زنان,هورمون درمانی در دختران

هورمون درمانی بیشتر به‌صورت قرص‌های خوراکی استروژن و پروژسترون استفاده می‌شود

 
آیا خانم هایی که هورمون درمانی می کنند، اگر یائسه شده باشند به خصوص در سنین زیر ۵۰ سال امکان بارداری شان هست؟
البته که یائسه محسوب می شوند. زیرا تخمدان ها فاقد هرگونه فعالیتی هستند. در بررسی هورمونی نشان داده می شود که FSH و LH افزایش یافته است، یعنی هورمون درمانی باعث نمی شود که هورمون های تخمدانی که الان غیرفعال هستند، دوباره فعال شوند.

پس بارداری نیز ممکن است؟
دقیقا.

آیا ممکن است دوباره عادت ماهانه داشته باشند؟
بستگی به نوع استفاده از دوره های هورمون دارد. اگر به صورت قطعی یعنی مدتی استفاده کنند و سپس برای یک ماه قطع کرده و بعد دوباره استفاده کنند، به صورت دوره ای پریود می شوند. برای ما باز ارجح است مریض به صورت متناوب از آنها استفاده کند که رشد بی رویه داخل رحمی ایجاد نشود و خون ریزی نامنظم و غیر پیش بینی شده هم نداشته باشد.

استفاده دختران برای تنظیم دوره های پریود از قرص های پیش گیری از بارداری تا چه اندازه در ناباروری آنها در آینده تاثیرگذار است؟
همه دختران و زنان برای جلوگیری از سرطان رحم نیازمند داشتن دوره های پریود منظم هستند و این امر هیچ ربطی به ازدواج ندارد. بسیاری از مردم فکر می کنند اگر یک دختر ۱۷- ۱۸ ساله متاهل نباشد مصرف قرص ال دی یا اچ دی ممکن است که بچه دار شدن وی را به تعویق انداخته واو را در آینده با مشکل رو به رو کند، درحالی که چنین نیست. تاکید ما بر این است که این گروه از بیماران که پریودهای نامنظم دارند برای زنده ماندن تخمدان ها و رحم باید که دارو مصرف کنند.

این که رحم به امید خودش رها شود و بعد از گذشت ۳ یا ۴ ماه یکبار بخواهد ریزش کند، شانس سرطان داخل رحم بالا می رود. خیلی از قرص های ضدباروری و جلوگیری حتی از عفونت های داخل رحمی و لوله ها جلوگیری کرده اند و این یعنی کاهش عفونت ها و عوامل لوله ای نازایی.
 
 یکی از موضوعات مهم در سلامت تن و روان زن، داشتن یک رابطه عاطفی و قوی زناشویی با همسرش است، بسیاری از زنان جامعه ما بعد از سن یائسگی به این رابطه یک طرفه نگاه کرده و گاه خود را بی نیاز از این امر می دانند، این نیاز تا چه اندازه روی سلامت روح و روان و جسمی و جنسی زنان تاثیر می گذارد؟
متاسفانه خیلی از خانم ها مخصوصا خانم های ایرانی احساس می کنند رابطه جنسی از یک سنی به بعد بخصوص در سنین یائسگی برایشان الزامی ندارند، به اعتقاد آنها چون باروری اتفاق نمی افتد پس نباید نزدیکی هم داشته باشند و از نزدیکی کردن کراهت دارند.
 
تحقیقات نشان می دهد نفس نزدیکی و هم آغوشی فواید مثبت زیادی برای زنان دارد، افزایش ضربان قلب که در فاز برانگیختگی جنسی اتفاق می افتد مثل فعالیت های ورزشی است، یعنی در این حد که به یک خانم برای سلامت قلبی و عروقی کمک می کند، مسئله دیگر در مورد زنانی است که بیماری های قلبی دارند، الزاما فعالیت های جنسی و نزدیکی ممنوع نیست، در حدی که آن خانم دچار درد قفسه سینه نشود و مشکلی برایش ایجاد نکند فعالیت جنسی کاملا آزاد است.

فایده دیگر این است که تماس جنسی و هم آغوشی باعث می شود که با کاهش فشار خون و میزان ضربان قلب، پاسخ به استرس ها بسیار بهتر شود و استرس های ناگهانی که به قلب و عروق وارد می شود در این افراد که فعالیت جنسی داشتند نسبت به افرادی که فعالیت جنسی ندارند خیلی راحت تر و بهتر تحمل می شود.

یک مسئله دیگر این که اولین سطح دفاعی بدن در مورد میکروب ها و ویروس ها و کلا ارگانیزم هایی که وارد بدن می شود ایمونوگلوبین A است در مورد آن هایی که ۱ تا ۲ برابر در هفته فعالیت جنسی داشتند دیده شده است که سطح ایمونوگلوبین A 30 درصد افزایش داشته است و همین سطح ایمونوگلوبین A  باعث می شود که مقاومت بدن بالا رود.
 
در افرادی که فعالیت جنسی کمتری داشته یا اصلا نداشتند به وضوح شانس سکته قلبی و زخم معده در این افراد بالاتر است. بهبود عملکرد خواب از دیگر نکات مثبت این رابطه است که با آزاد شدن هورمون اکسی توسین باعث می شود که شرایط خواب این فرد بهبود پیدا کند.
 
همچنین فعالیت جنسی باعث آزادشدن هورمون های کاهش دهنده درد می شود که این هورمون های کاهش دهنده درد در کاهش دردهای آرتریتی و سردردها کمک کننده های خوبی هستند. از دیگر نکات مثبت می توان به انقباض عضلات کف لگن در فعالیت جنسی اشاره کرد که منجر به کنترل و یا اختیارادراری می شود و از درجات بی اختیاری ادرار در این زمان می کاهد. با توجه به نکات ذکر شده، تامین سلامت عمومی زن از طریق نزدیکی بسیار امکان پذیر است و این فقط یک وظیفه زناشویی نیست.

 

منبع: ماهنامه خانه بخت/ برترین ها

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۳۹ دیدگاه
 1. Ashli 1 هفته قبل

  Hi there all, here every one is sharing these kinds of experience,
  thus it’s good to read this website, and I used to go to see this
  website all the time.

 2. Dawna 1 هفته قبل

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this web site needs far more attention. I’ll probably be back again to read more,
  thanks for the information!

 3. Claire 1 هفته قبل

  That is a really good tip particularly to those new to the
  blogosphere. Short but very accurate information… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 4. https://bit.ly/ 1 هفته قبل

  Welcome to Morris Heating & Cooling Inc.

 5. Luiz Gastão Bittencourt 1 هفته قبل

  Thanks in support of sharing such a good
  thinking, post is pleasant, thats why i have read it completely

 6. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Now I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to
  read further news.

 7. Kerstin 1 هفته قبل

  Now I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet again to read more news.

 8. Natalia 7 روز قبل

  I’m extremely pleased to find this website. I want to to thank you for your time for this fantastic read!!
  I definitely loved every bit of it and I have you saved as a
  favorite to check out new stuff on your blog.

 9. tinyurl.com 7 روز قبل

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long
  as I provide credit and sources back to your weblog?
  My blog site is in the exact same area of interest as yours and my
  users would truly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 10. tinyurl.com 7 روز قبل

  Nice replies in return of this matter with real arguments and
  describing all concerning that.

 11. Ludie 6 روز قبل

  Hi there Dear, are you truly visiting this website daily, if so after that you
  will absolutely obtain good know-how.

 12. Hannah 6 روز قبل

  Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group
  of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a marvellous job!

 13. tinyurl.com 6 روز قبل

  Just want to say your article is as amazing.
  The clarity in your post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming
  post. Thanks a million and please keep up the gratifying
  work.

 14. Effie 6 روز قبل

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find quality
  writing like yours these days. I really appreciate
  individuals like you! Take care!!

 15. tinyurl.com 5 روز قبل

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very helpful information particularly the last phase :
  ) I handle such info a lot. I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and best of luck.

 16. tinyurl.com 5 روز قبل

  Awesome! Its actually awesome article, I have got much clear idea concerning from
  this article.

 17. Arlie 4 روز قبل

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this post as well
  as from our discussion made at this place.

 18. Finley 4 روز قبل

  This is true for investment advice as well.

 19. Shelby 4 روز قبل

  I just like the helpful info you supply in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again right here regularly.
  I’m relatively sure I will be informed a lot of new stuff
  right right here! Best of luck for the following!

 20. Alfred 4 روز قبل

  you’re really a good webmaster. The website loading pace
  is amazing. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece.
  you’ve done a fantastic task on this topic!

 21. Kristy 4 روز قبل

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images
  on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 22. Kacey 3 روز قبل

  It’s awesome in support of me to have a web site, which is useful in support of
  my know-how. thanks admin

 23. http://tinyurl.com/y2gkzvqx 3 روز قبل

  Good way of describing, and fastidious piece of writing to take data about my
  presentation subject, which i am going to present in university.

 24. Dolores 3 روز قبل

  Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to create a good article… but what can I say…
  I put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 25. Christin 3 روز قبل

  Traders do pay direct and oblique costs.

 26. http://tinyurl.com/ 3 روز قبل

  Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many
  options out there that I’m completely overwhelmed ..

  Any recommendations? Thanks a lot!

 27. Santiago 2 روز قبل

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was
  super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any points for beginner blog writers?

  I’d really appreciate it.

 28. tinyurl.com 2 روز قبل

  I love reading a post that will make people think. Also, thank you for allowing
  for me to comment!

 29. tinyurl.com 2 روز قبل

  Wonderful, what a blog it is! This website provides helpful data to us,
  keep it up.

 30. Guy 2 روز قبل

  Hello, i feel that i saw you visited my weblog so i came
  to return the favor?.I am attempting to in finding things to
  enhance my site!I suppose its adequate to use some of your ideas!!

 31. Klefer 2 روز قبل

  Hi, I check your blogs regularly. Your humoristic style is awesome, keep it up!

 32. http://tinyurl.com/y35c3ym3 19 ساعت قبل

  Have you ever thought about adding a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is important and all.

  However think about if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips, this blog could definitely be one of the best in its niche.
  Very good blog!

 33. tinyurl.com 17 ساعت قبل

  You’re so cool! I do not suppose I’ve read
  through something like that before. So good to find somebody with original thoughts on this subject
  matter. Really.. many thanks for starting this up.
  This site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!

 34. tinyurl.com 16 ساعت قبل

  constantly i used to read smaller posts that as well clear their motive,
  and that is also happening with this piece of writing which I
  am reading now.

 35. Jarrod 9 ساعت قبل

  This site certainly has all the info I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

 36. tinyurl.com 8 ساعت قبل

  I got this web site from my friend who told me regarding this website and at the moment this time I am
  browsing this web page and reading very informative posts here.

 37. tinyurl.com 8 ساعت قبل

  Thanks for finally talking about >هورمون درمانی برای ارتقای کیفیت زندگی زنان!
  – دخترونه <Liked it!

 38. http://tinyurl.com 7 ساعت قبل

  I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and interesting,
  and let me tell you, you have hit the nail on the head.

  The problem is something that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I found this in my search for something regarding this.

 39. http://tinyurl.com 7 ساعت قبل

  Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your
  blog and look forward to all your posts! Keep up the great work!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید