وقایع روز تاسوعا

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

اعمال روز تاسوعا و عاشورا,روز تاسوعا و عاشورا

روز نهم ماه محرم معروف به تاسوعا است

 

حضرت عباس علیه السلام بانگ زد: بریده باد دست‌هاى تو و لعنت خدا بر تو و امان نامه ات. اى دشمن خدا، ما را دستور مى‌دهى که از یاران برادر و مولایمان حسین علیه السلام دست برداریم و سر در طاعت ملعونان و فرزندان ناپاک آنان درآوریم. آیا ما را امان مى دهى ولى براى فرزند رسول خدا صلى الله علیه و آله امانى نیست؟

روز نهم ماه محرم که معروف به تاسوعا است، آخرین روزى بود که امام حسین(ع) و یارانش شبانگاه آن را درک کرده بودند و این روز به شب عاشورا پیوند خورد. بدین جهت در نزد مسلمانان و محبان اهل بیت(ع) از اهمیت بالایى برخوردار است. مسلمانان تاریخ‌ساز ایران اسلامى همچون بسیاری از مسلمانان سراسر گیتی، این روز را منتسب به غیرت‌الله و ساقی دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) می‌دانند، بسان روز عاشورا گرامى داشته و به سوگوارى مى‌پردازند.

تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ایثار و ادب و دلاوری و وفا و حق‌گذاری عباس بن علی(ع) است و با گذشت بیش از هزار و سیصد سال، هنوز تاریخ، روشن از کرامت‌های اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگی همراه است.

آن سردار فداکار با لبی تشنه و جگری سوخته، پا به فرات گذاشت، امّا جوانمردی و وفایش نگذاشت که او آب بنوشد و امام و اهل ‏بیت(ع) و کودکان تشنه کام باشند. لب تشنه از فرات بیرون آمد تا آب را به کودکان برساند.

خود از آب ننوشید و فرات را تشنه لب‌های خویش نهاد و برگشت و دستِ عطش فرات، دیگر هرگز به دامن وفای عباس نرسید. این ایثار را کجا می‏توان یافت و این همه فداکاری مگر در واژه می‌گنجد و با کلام قابل بیان است؟

دستان ابواالفضل(ع) قلم شد و این دست‌ها برای آزادگان جهان علم گشت و عباس آموزگار بی‌بدیل فتوّت و مردانگی در تاریخ شد و چه به حق او را غیرت‌الله العظمیم نامیده‌اند.

در این روز مهم، چند رویداد سرنوشت‌ساز در سرزمین کربلا واقع شد که به آن‌ها اشاره مى‌کنیم:

۱- ورود شمر به کربلا
شمر بن ذى الجوشن که در دشمنى به اهل بیت(ع) پیش قدم‌تر از دیگران بود و با حرارت ویژه‌اى در واقعه کربلا حضور به هم رسانید، نامه شدید اللحن عبیدالله را در روز نهم ماه محرم به دست عمر بن سعد رسانید و او را از منظور عبیدالله باخبر گردانید.

پسر سعد که نسبت به صلح با امام حسین(ع) خوشبین بود و در این راه تلاش زیادى به عمل آورده بود، یک باره در برابر نامه عبیدالله قرار گرفت و راه گریزى براى خود نیافت. او على رغم میلش یا با امام حسین علیه السلام باید نبرد مى‌کرد و یا فرماندهى را از دست مى‌داد و براى همیشه از دست‌یابى به حکومت رى محروم می‌شد.

پذیرفتن هر یک از این دو راه براى او دشوار بود، ولى حب ریاست و هواى نفس، چنان بر وى غلبه یافته بود که بدون در نظر گرفتن قیامت و موقعیت دینى و اجتماعى امام حسین(ع) و قرابت وى با پیامبر(ص)، راه نخست را انتخاب کرد و با این نیت که مى‌توان امام حسین(ع) را به شهادت رسانید ولى پس از آن، توبه کرد و در پیشگاه جدش محمد مصطفى(ص) درخواست بخشش نمود؛ ولى اگر حکومت رى را از دست بدهد، هرگز به آن نخواهد رسید، تصمیم گرفت که فرمان عبیدالله را اجرا کند و با امام حسین(ع) به نبرد بپردازد. به همین جهت سپاهیانش را آرایش داد و آنان را آماده حمله نمود. 

اعمال روز تاسوعا و عاشورا,روز تاسوعا و عاشورا

تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ایثار و ادب،حضرت ابوالفضل العباس(ع)  است

 
۲ – امان نامه براى ابوالفضل العباس علیه السلام
شمر، که فرمانده پیادگان قشون عمر بن سعد و از عناصر کلیدى و پلید واقعه کربلا بود، در عصر روز تاسوعا، امان نامه اى از عمر بن سعد براى چهار فرزند رشید و دلاور ام البنین علیهاالسلام یعنى عباس، عبدالله، جعفر و عثمان از برادران پدرى امام حسین (ع) آورد تا آنان را از سپاه خداجوى و حقیقت طلب امام حسین(ع) جدا سازد.

ام البنین، همسر حضرت على(ع) داراى چهار فرزند دلاور و فداکار بود که همگى در رکاب برادر و امامشان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در کربلا حاضر بودند.

حضرت عباس(ع) که بزرگ‌ترین آنان است، از شهرت به سزایى برخوردار بود. وى به خاطر جمال زیبا، قامت موزون، دلاورى، غیرت و شجاعت بى‌مانندش، به «قمر بنى هاشم» معروف شده بود.

ام البنین از قبیله بنى کلاب بود که شمر بن ذى الجوشن نیز به همین تبار انتساب پیدا مى کرد. بدین جهت در عصر تاسوعا به نزدیکى خیمه گاه امام حسین(ع) آمد و با صداى بلند فریاد زد: خواهرزادگانم کجایند؟

امام حسین(ع) که منظور شمر را دانسته بود، به برادران خود فرمود: پاسخ شمر را بدهید. اگر چه او فاسق است و لیکن با شما قرابت و خویشى دارد.

حضرت عباس علیه السلام به همراه سه برادر خود، در نزد شمر حاضر شدند و از او پرسیدند: حاجت تو چیست؟ شمر گفت : شما خواهرزادگان منید. بدانید تا ساعتى دیگر شعله هاى جنگ برافروخته مى گردد و از یاران حسین بن على علیه السلام زنده نمى ماند. من براى شما امان نامه اى از عمر بن سعد آوردم. شما از این ساعت در امان هستید، مشروط بر این که دست از یارى برادرتان حسین علیه السلام بردارید و سپاهیانش را ترک کنید.

حضرت عباس علیه السلام که کانون وفادارى و معدن غیرت بود، بر او بانگ زد: بریده باد دست‌هاى تو و لعنت خدا بر تو و امان نامه ات. اى دشمن خدا، ما را دستور مى‌دهى که از یاران برادر و مولایمان حسین علیه السلام دست برداریم و سر در طاعت ملعونان و فرزندان ناپاک آنان درآوریم. آیا ما را امان مى دهى ولى براى فرزند رسول خدا صلى الله علیه و آله امانى نیست؟

شمر از پاسخ دندان شکن فرزندان ام البنین، خشمناک شد و به خیمه گاه خویش برگشت. همچنین روایت شده است: در میان سپاه عمر بن سعد، فردى بود به نام ((عبدالله بن ابى محل بن حزام )) که برادرزاده ام البنین علیهاالسلام بود. وى هنگامى که با خبر شد عمه زادگانش (عباس ، عبدالله ، جعفر، عثمان ) در میان سپاهیان امام حسین علیه السلام حضور دارند، امان نامه اى از عمر بن سعد براى آنان گرفت و به واسطه غلامش ((کزمان)) براى آنان ارسال کرد. او، فرزندان ام البنین علیهاالسلام را صدا زد و آنان را امان نامه پسر دایى شان باخبر گردانید. حضرت عباس(ع) و برادرانشان به وى گفتند: به پسر دایى ما سلام برسان و بگو که ما نیازى به امان نامه شما نیست. امان خدا، بهتر است از امان شما.

۳- فرمان حمله عمومى
عمر بن سعد، پس از دریافت نامه عبیدالله بن زیاد، احساس کرد، اگر در مبارزه با امام حسین(ع) تعلل بورزد، موقعیت خویش را از دست خواهد داد و شمر به جاى او به فرماندهى سپاه خواهد رسید. بدین جهت در عصر تاسوعا بدون هیچ گونه اخطار قبلى و با دست پاچگى تمام فرمان حمله عمومى به سوى خیمه هاى امام حسین علیه السلام را صادر کرد.

وى با گفتن «یا خیل الله ارکبى و بالجنه ابشرى» تلاش ‍ نمود تا کردار خویش را بایسته جلوه دهد و روحیات متزلزل سپاهیان خویش را تقویت کند، تا مبادا در نبرد با فرزند زاده رسول خدا صلى الله علیه و آله دچار سردرگمى و سستى و پراکندگى گردند. سپاه کفر پیشه عمر بن سعد، یک پارچه به حرکت درآمده و به سوى خیمه هاى امام حسین علیه السلام هجوم آوردند.

امام حسین علیه السلام در این هنگام خیل عظیم سپاهیان دشمن را در روبروى خیمه هاى خود مشاهده نمود.

آن حضرت ، بلادرنگ برادرش عباس ین على علیه السلام را طلبید و وى را به همراه بیست تن از یاران فداکارش چون زهیر بن قین و حبیب بن مظاهر به سوى سپاه دشمن فرستاد، تا عمر بن سعد را ملاقات کرده و علت آتش افروزى هاى بى حاصل آنان را جویا گردند. حضرت عباس علیه السلام به همراه یاران امام حسین علیه السلام به سپاهیان دشمن نزدیک شد و از سرکردگان آنان پرسید: منظور شما از این حرکت بى جا و غوغاها چیست؟ آنان پاسخ دادند: از امیر عبیدالله بن زیاد فرمان آمده است که باید بر شما عرضه کنیم و آن این است که یا در طاعت او درآیید و با وى بیعت کنید و یا آماده نبرد سرنوشت ساز باشید!

حضرت عباس علیه السلام فرمود: پس قدرى تامل کنید تا من این گزارش را به سرورم حسین علیه السلام برسانم.

حضرت عباس علیه السلام، پیام دشمن را به امام علیه السلام رسانید. امام حسین علیه السلام به وى فرمود: به سوى ایشان برو و از آنان مهلت بخواه که امشب را صبر کنند و کار نبرد را به فردا واگذار کنند. چون دوست دارم در شب آخر عمرم مقدارى بیشتر به نماز و عبادت بپردازم و خدا مى‌داند که من به راز و نیاز با وى و نیایش در درگاهش چه قدر علاقه‌مندم.

حضرت عباس علیه السلام مجددا پیام امام حسین علیه السلام را به دشمن رسانید. عمر بن سعد که مظنون به مسامحه کارى شده بود و شمر را رقیب خود مى‌دید، از درخواست امام حسین علیه السلام سرباز زد و گفت: براى حسین، دیگر مهلتى نیست!

لیکن برخى از فرماندهان سپاه، از جمله قیس بن اشعث و عمر بن حجاج بر او اعتراض کرده و گفتند: اگر سپاهیان کفر و شرک از ما مهلت مى‌خواستند، ما دریغ نمى‌کردیم ولى مهلت دادن به فرزند زاده رسول خدا صلى الله علیه و آله دریغ مى‌ورزیم؟ لازم است او را مهلت دهید. عمر بن سعد، ناگزیر درخواست امام حسین علیه السلام را پذیرفت و پیام داد که یک شب را به شما مهلت دادم ولى بامدادان فردا اگر بر فرمان امیر، سر طاعت فرود نیاورید، فیصله کار را به شمشیر مى‌سپاریم. در این هنگام، آرامش نسبى حاکم شد و هر دو سپاه به خیمه‌گاه خویش برگشته و منتظر فرارسیدن روز بعد شدند.

منابع: iqna.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۱۶ دیدگاه
 1. Great actors continue the training process.

 2. ۶٫ New York Academy for Appearing and Film.

 3. Jonnie 4 ماه قبل

  Great actors proceed the learning course of.

 4. financial advisor degree 3 ماه قبل

  Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 5. http://www.riano.it/ 3 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and many others.

 6. Leta 3 ماه قبل

  Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 7. Kisha 3 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and so forth.

 8. bailbondsspacecoast.com 3 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 9. Mack 3 ماه قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 10. Investor researches shares, bonds, etc.

 11. Maisie 3 ماه قبل

  Investments in most securities involve risks.

 12. Elva 3 ماه قبل

  Licensed Financial Planner Board of Standards Inc.

 13. Raina 3 ماه قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 14. Ermelinda 3 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 15. Harvey 3 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 16. http://58btr.com/ 3 ماه قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 17. investor advice today 3 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 18. www.instagram.com 3 ماه قبل

  My brother suggested I might like this blog. He was totally right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much time
  I had spent for this info! Thanks!

 19. www.instagram.com 3 ماه قبل

  You need to take part in a contest for one of the best sites online.
  I am going to recommend this blog!

 20. Rena 3 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 21. whitepages 3 ماه قبل

  Hello There. I found your blog the usage of msn. That is a really smartly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to
  read extra of your helpful info. Thank you for the post.
  I will certainly comeback.

 22. whitepages 3 ماه قبل

  Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have
  no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 23. With investing, your capital is in danger.

 24. Inge 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 25. whitepages 2 ماه قبل

  Your style is unique in comparison to other folks I’ve
  read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I will just bookmark this site.

 26. whitepages 2 ماه قبل

  Great items from you, man. I’ve take into account your stuff previous to and you’re simply extremely
  excellent. I really like what you have obtained here,
  certainly like what you’re stating and the best way wherein you say it.

  You make it enjoyable and you still take care of to
  stay it smart. I can’t wait to learn much more from you.
  This is actually a terrific website.

 27. www.kurapica.net 2 ماه قبل

  Great work! That is the type of info that should be shared
  across the internet. Disgrace on the search engines for no longer positioning this publish
  upper! Come on over and seek advice from my website .
  Thanks =)

 28. bizmandu.com 2 ماه قبل

  Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog
  site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 29. whitepages 2 ماه قبل

  hi!,I really like your writing very so much! share we keep
  up a correspondence extra approximately your post on AOL?

  I need a specialist in this area to resolve my problem.

  Maybe that’s you! Having a look forward to look
  you.

 30. whitepages 2 ماه قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 31. s.koneca.net 2 ماه قبل

  whoah this blog is wonderful i love studying your posts.
  Stay up the great work! You know, a lot of people are hunting
  round for this information, you could aid them greatly.

 32. sadco.com.ua 2 ماه قبل

  Yes! Finally someone writes about ig.

 33. whitepages 2 ماه قبل

  You ought to take part in a contest for one of the finest sites online.
  I will recommend this website!

 34. Dolly 2 ماه قبل

  I like the helpful info you provide in your articles. I will bookmark your blog and
  check again here frequently. I am quite sure I’ll learn lots of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 35. Beth 2 ماه قبل

  Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you happen to be
  a great author.I will make sure to bookmark your blog and may
  come back in the foreseeable future. I want
  to encourage you to ultimately continue your great posts, have
  a nice weekend!

 36. brazil nuts nutrition 2 ماه قبل

  Usually I don’t read article on blogs, however I wish
  to say that this write-up very pressured me
  to try and do it! Your writing style has been surprised me.

  Thank you, very nice post.

 37. Berenice 2 ماه قبل

  Hi, I want to subscribe for this website to take hottest updates, thus
  where can i do it please help.

 38. brazilian wax cost 2 ماه قبل

  What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found
  It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to give a contribution & help different users like
  its aided me. Great job.

 39. brazilian wax spa 2 ماه قبل

  Hello there! This article couldn’t be written any better!
  Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I will send this article to him.
  Fairly certain he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 40. Numbers 2 ماه قبل

  Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is just great and i can assume you are an expert on this subject.

  Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 41. I wanted to thank you for this great read!! I definitely
  enjoyed every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out
  new things you post…

 42. Willa 2 ماه قبل

  I was wondering if you ever considered changing the page layout
  of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having one or 2 images. Maybe you could space it out better?

 43. Brodie 2 ماه قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but
  your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your
  site to come back later. Cheers

 44. brazilian steakhouse sf 2 ماه قبل

  Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this
  brilliant piece of writing.

 45. Jaqueline 2 ماه قبل

  Thankfulness to my father who shared with me about this weblog, this webpage is
  actually awesome.

 46. brazilian steakhouse tacoma 2 ماه قبل

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  suggestions?

 47. I like the helpful info you provide in your articles.

  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.

  I am quite certain I’ll learn many new stuff
  right here! Best of luck for the next!

 48. brazil nuts amazon 2 ماه قبل

  I’ll immediately grasp your rss as I can’t find your email subscription link or newsletter service.

  Do you’ve any? Please let me understand so that I could subscribe.
  Thanks.

 49. brazil flag coloring page 2 ماه قبل

  We stumbled over here by a different web page and thought I should check
  things out. I like what I see so now i’m following you.

  Look forward to checking out your web page repeatedly.

 50. brazilian wax cost 2 ماه قبل

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and
  would like to know where u got this from.
  thank you

 51. Maggie 2 ماه قبل

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 52. Irvin 2 ماه قبل

  Hi, i feel that i saw you visited my weblog so i got here to go back the prefer?.I’m
  trying to in finding things to improve my web site!I guess its ok to use some of your ideas!!

 53. Thanks a lot for sharing this with all folks you actually
  recognize what you’re speaking approximately! Bookmarked.
  Kindly additionally discuss with my web site =).
  We can have a link trade arrangement between us

 54. Kristina 2 ماه قبل

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from.
  cheers

 55. brazil flag facts 2 ماه قبل

  Nice post. I was checking continuously this weblog and I am inspired!

  Extremely helpful info specially the final phase 🙂 I deal with
  such info a lot. I was looking for this certain info
  for a long time. Thank you and good luck.

 56. med04.ru 2 ماه قبل

  Saved as a favorite, I love your web site!

 57. Dane 2 ماه قبل

  I’m not sure where you’re getting your information, but good
  topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this
  information for my mission.

 58. Lachlan 2 ماه قبل

  I am sure this post has touched all the internet visitors,
  its really really nice piece of writing on building up
  new web site.

 59. brazilian wax at home 2 ماه قبل

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m
  trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thank you!

 60. brazil flag facts 2 ماه قبل

  Since the admin of this web page is working, no doubt very soon it will be famous, due to its quality contents.

 61. brazilian wax near me 2 ماه قبل

  Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you
  are a great author.I will remember to bookmark your blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage you to continue your great writing, have a nice weekend!

 62. brazilian steakhouse nyc 2 ماه قبل

  I’m really enjoying the design and layout of your website.

  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your
  theme? Superb work!

 63. www.bausch.com.au 2 ماه قبل

  I enjoy reading through an article that will make people think.
  Also, thank you for permitting me to comment!

 64. Hung 2 ماه قبل

  What’s up to every body, it’s my first go to see of this website; this blog includes amazing and truly
  good information designed for visitors.

 65. brazil flag gif 2 ماه قبل

  Post writing is also a excitement, if you be acquainted with after
  that you can write otherwise it is complicated to write.

 66. Berry 2 ماه قبل

  Yes! Finally someone writes about brazil flag emoji.

 67. go.kamyabscript.ir 2 ماه قبل

  Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 68. Fannie 2 ماه قبل

  It’s going to be end of mine day, but before end I am reading this impressive piece of
  writing to improve my know-how.

 69. Emory 2 ماه قبل

  Great article.

 70. fence company mn 2 ماه قبل

  ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 71. The average building permit prices about $800.

 72. fence installation near me 2 ماه قبل

  The average constructing allow prices about $800.

 73. I am considering a wood privateness fence.

 74. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 75. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 76. Alex 2 ماه قبل

  Today, I went to the beach front with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 77. fence installation price 2 ماه قبل

  I am considering a picket privateness fence.

 78. Chain-link fences are particularly price-efficient.

 79. Kirk 2 ماه قبل

  Attractive component to content. I simply
  stumbled upon your website and in accession capital to claim that I get actually loved account your weblog posts.
  Anyway I will be subscribing in your feeds or even I fulfillment you get admission to consistently quickly.

 80. brazil flag gif 2 ماه قبل

  There’s definately a lot to know about this subject. I really
  like all of the points you made.

 81. fence installation cost 2 ماه قبل

  The typical building allow costs about $800.

 82. brazil nuts costco 2 ماه قبل

  I’m not sure where you are getting your info,
  but great topic. I needs to spend some time learning
  more or understanding more. Thanks for wonderful info I was looking for this information for my
  mission.

 83. brazil flag image 2 ماه قبل

  hi!,I love your writing so so much! percentage we communicate extra approximately your article on AOL?

  I need an expert in this house to unravel my problem.
  Maybe that’s you! Taking a look ahead to look you.

 84. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 85. Mickey 2 ماه قبل

  I don’t even understand how I ended up right here, but I assumed this
  put up was great. I don’t recognise who you’re
  but definitely you are going to a famous blogger when you aren’t already.
  Cheers!

 86. brazil nuts amazon 2 ماه قبل

  Its not my first time to pay a visit this site, i
  am visiting this site dailly and take nice information from here every day.

 87. I’m contemplating a wood privateness fence.

 88. brazilian steakhouse nj 2 ماه قبل

  Excellent blog here! Also your site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 89. Karissa 2 ماه قبل

  The fitting advice can prevent money and time.

 90. Osvaldo 2 ماه قبل

  The proper advice can save you time and money.

 91. Geoffrey 2 ماه قبل

  The precise recommendation can prevent time and money.

 92. I blog frequently and I really thank you for your information.
  The article has really peaked my interest. I’m going to
  bookmark your website and keep checking for new information about once per week.

  I subscribed to your RSS feed as well.

 93. Wilfredo 2 ماه قبل

  I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever
  work and coverage! Keep up the superb works guys I’ve included
  you guys to our blogroll.

 94. Edmund 2 ماه قبل

  I love it when people get together and share ideas.
  Great website, continue the good work!

 95. I’m considering a wooden privacy fence.

 96. Phyllis 2 ماه قبل

  Fantastic post but I was wanting to know if you could write a litte more
  on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little
  bit further. Thank you!

 97. brazil flag emoji 2 ماه قبل

  I think this is one of the most vital info for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things,
  The site style is wonderful, the articles is really excellent
  : D. Good job, cheers

 98. boliviaone.com 2 ماه قبل

  The right recommendation can prevent money and time.

 99. fence installation mn cost 2 ماه قبل

  I’m contemplating a wooden privacy fence.

 100. I am contemplating a wood privateness fence.

 101. brazilian wax tips 2 ماه قبل

  I have read so many articles on the topic of the blogger lovers however this paragraph is really a pleasant piece of
  writing, keep it up.

 102. The average building allow prices about $800.

 103. fence installation mn 2 ماه قبل

  Chain-link fences are particularly price-effective.

 104. Warner 2 ماه قبل

  fantastic points altogether, you simply won a new reader.
  What may you suggest in regards to your publish that you made a few days in the
  past? Any certain?

 105. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 106. Hershel 2 ماه قبل

  Heya are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and set up my own. Do you need any coding expertise
  to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 107. Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options
  out there that I’m totally confused .. Any tips?

  Thanks!

 108. I’m contemplating a wooden privateness fence.

 109. The typical building allow costs about $800.

 110. The common building allow costs about $800.

 111. brazil nuts amazon 2 ماه قبل

  Hmm it looks like your website ate my first comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still
  new to the whole thing. Do you have any points for novice blog
  writers? I’d definitely appreciate it.

 112. brazilian steakhouse sf 2 ماه قبل

  I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user
  of net so from now I am using net for posts, thanks to web.

 113. Christen 2 ماه قبل

  I enjoy reading an article that can make men and women think.
  Also, many thanks for permitting me to comment!

 114. Hi there colleagues, its enormous piece of writing regarding teachingand
  completely explained, keep it up all the time.

 115. Leo 2 ماه قبل

  Hi there, this weekend is good for me, as
  this moment i am reading this fantastic educational post here at my residence.

 116. chamber6.mybb.ru 2 ماه قبل

  Hi, just wanted to tell you, I enjoyed this blog post.
  It was inspiring. Keep on posting!

 117. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 118. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A design like yours with a few simple tweeks would really
  make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Many
  thanks

 119. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 120. The typical constructing permit costs about $800.

 121. Elana 2 ماه قبل

  Its such as you read my thoughts! You appear to understand
  so much approximately this, such as you wrote the guide in it or something.
  I feel that you can do with some percent to pressure the message home a little bit,
  but other than that, this is wonderful blog. A fantastic read.

  I will definitely be back.

 122. brazilian wax near me 2 ماه قبل

  If you desire to take a great deal from this article then you
  have to apply these strategies to your won weblog.

 123. www.meneame.net 2 ماه قبل

  Hello I am so happy I found your website, I really found you by accident, while I was searching on Aol for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and
  a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it
  all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic
  jo.

 124. Kelly 2 ماه قبل

  Hello friends, nice piece of writing and fastidious urging commented here, I am genuinely enjoying by these.

 125. Geraldine 2 ماه قبل

  whoah this blog is excellent i like reading your posts.
  Keep up the good work! You know, many persons are hunting around for this information, you
  can help them greatly.

 126. brazil flag icon 2 ماه قبل

  I’m gone to tell my little brother, that he should
  also pay a visit this web site on regular basis to get updated from hottest gossip.

 127. Jill 2 ماه قبل

  Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i got here to go back the favor?.I’m attempting to to find issues to enhance my web site!I
  assume its good enough to use some of your concepts!!

 128. brazil nuts cholesterol 2 ماه قبل

  I used to be able to find good information from your blog articles.

 129. brazil nuts costco 2 ماه قبل

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or
  blog posts on this sort of space . Exploring
  in Yahoo I finally stumbled upon this website. Reading this information So i am
  satisfied to convey that I have a very good uncanny
  feeling I discovered just what I needed. I so much without
  a doubt will make sure to do not forget this
  website and provides it a glance on a continuing
  basis.

 130. Chang 2 ماه قبل

  It’s actually a nice and helpful piece of information. I am glad that
  you simply shared this useful info with us. Please keep us up
  to date like this. Thank you for sharing.

 131. Kristy 2 ماه قبل

  After exploring a number of the articles on your web site,
  I really like your technique of writing a blog. I saved it to
  my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my web site as well
  and tell me how you feel.

 132. brazilian wax meme 2 ماه قبل

  I am actually pleased to read this web site posts which consists of
  lots of valuable information, thanks for providing such statistics.

 133. идеи-дела.xn--p1ai 2 ماه قبل

  I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1
  or 2 images. Maybe you could space it out better?

 134. Tarah 1 ماه قبل

  My spouse and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be what precisely
  I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a lot of
  the subjects you write about here. Again, awesome blog!

 135. brazilian wax for men 1 ماه قبل

  Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this short article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 136. Krystyna 1 ماه قبل

  Ahaa, its fastidious discussion about this piece of writing here at this web site, I have
  read all that, so now me also commenting at this place.

 137. brazil nuts keto 1 ماه قبل

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!

 138. brazil nuts selenium 1 ماه قبل

  Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new
  apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog
  and look forward to all your posts! Carry on the fantastic
  work!

 139. Patsy 1 ماه قبل

  great submit, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not notice this.
  You must proceed your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 140. brazilian wax cost 1 ماه قبل

  I all the time used to read piece of writing
  in news papers but now as I am a user of web therefore from now I am using net for content,
  thanks to web.

 141. brazil flag meaning 1 ماه قبل

  Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may return once again since I book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you
  be rich and continue to help other people.

 142. Trudi 1 ماه قبل

  You can certainly see your enthusiasm in the
  article you write. The world hopes for even more passionate writers like
  you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your
  heart.

 143. Ilse 1 ماه قبل

  of course like your web-site but you have to test the spelling on quite
  a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems
  and I find it very troublesome to tell the truth on the other hand I will surely come back again.

 144. Connie 1 ماه قبل

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get four emails with the same
  comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 145. brazilian wax tips 1 ماه قبل

  I was excited to uncover this web site. I need to to thank
  you for your time just for this fantastic read!! I
  definitely loved every bit of it and I have you book marked to look at new things in your website.

 146. Curtis 1 ماه قبل

  Hi there, its fastidious paragraph regarding media print, we all
  be aware of media is a fantastic source of information.

 147. brazilian wax cost 1 ماه قبل

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to
  get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips
  or advice would be greatly appreciated. Kudos

 148. brazilian wax at home 1 ماه قبل

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear
  concept

 149. Daniel Dantas 1 ماه قبل

  I’ve been surfing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners
  and bloggers made good content as you did, the net will
  be a lot more useful than ever before.

 150. brazilian wax kit 1 ماه قبل

  fantastic submit, very informative. I ponder why the
  opposite experts of this sector do not notice this. You must continue your
  writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 151. brazilian steakhouse nj 1 ماه قبل

  Ridiculous story there. What happened after?
  Take care!

 152. Hosea 1 ماه قبل

  Wow! At last I got a website from where I be able
  to in fact take valuable facts regarding my study and knowledge.

 153. Boyd 1 ماه قبل

  Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between superb usability
  and visual appearance. I must say you’ve done
  a very good job with this. Also, the blog
  loads extremely quick for me on Safari. Excellent Blog!

 154. Veta 1 ماه قبل

  This text is invaluable. How can I find out more?

 155. Regan 1 ماه قبل

  Ridiculous quest there. What occurred after? Thanks!

 156. brazilian wax meme 1 ماه قبل

  I for all time emailed this blog post page to all my associates, as if like to read it afterward my contacts will too.

 157. Margarita 1 ماه قبل

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam comments?

  If so how do you stop it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much
  appreciated.

 158. Keisha 1 ماه قبل

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 159. brazilian wax kit 1 ماه قبل

  Great article.

 160. brazil flag colors 4 هفته قبل

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious know-how about unpredicted feelings.

 161. Jack 4 هفته قبل

  I think the admin of this site is in fact working hard in favor of his site, since here every material is quality based stuff.

 162. Stella 4 هفته قبل

  I was recommended this website by way of my cousin. I’m not certain whether or not this publish is written by him as nobody else know such distinctive approximately my trouble.
  You are amazing! Thanks!

 163. Branden 4 هفته قبل

  Thanks for sharing such a pleasant idea, piece of
  writing is pleasant, thats why i have read it
  fully

 164. Barbra 4 هفته قبل

  Hi, the whole thing is going well here and ofcourse every one is
  sharing information, that’s truly good, keep up writing.

 165. Sherry 3 هفته قبل

  Hi there, yes this paragraph is actually good and I have
  learned lot of things from it on the topic of blogging.

  thanks.

 166. Madeleine 3 هفته قبل

  bookmarked!!, I like your blog!

 167. Hey this is kinda of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get
  advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 168. Danae 3 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos
  to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 169. Salvatore 3 هفته قبل

  Buyers do pay direct and indirect costs.

 170. Darren 3 هفته قبل

  Thanks for your curiosity in Funding Advice.

 171. Howard 3 هفته قبل

  And this is an investment danger price taking.

 172. brazilian wax near me 3 هفته قبل

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. But imagine if you added some great
  pictures or videos to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with images and video clips, this site could certainly be one of the very best
  in its niche. Amazing blog!

 173. Ola 3 هفته قبل

  All forms of investments include sure dangers.

 174. Korey 3 هفته قبل

  A financial advisor is your planning accomplice.

 175. Madie 3 هفته قبل

  That is true for investment advice as nicely.

 176. Meagan 3 هفته قبل

  And this is an investment threat price taking.

 177. brazilian steakhouse dc 3 هفته قبل

  Exceptional post but I was wondering if you could write a
  litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

  Many thanks!

 178. Antonio 3 هفته قبل

  Hello to every one, it’s actually a fastidious for me to go
  to see this website, it consists of important Information.

 179. brazilian steakhouse san jose 3 هفته قبل

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However
  I am having troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I
  cannot subscribe to it. Is there anybody else having
  identical RSS issues? Anyone that knows the answer will you
  kindly respond? Thanks!!

 180. Rene 3 هفته قبل

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 181. Mona 3 هفته قبل

  All varieties of investments come with certain risks.

 182. Brodie 3 هفته قبل

  A monetary advisor is your planning partner.

 183. Sang 2 هفته قبل

  Great article, just what I needed.

 184. Armand 2 هفته قبل

  What’s up Dear, are you genuinely visiting this web page regularly, if
  so then you will definitely obtain fastidious experience.

 185. brazilian steakhouse dc 2 هفته قبل

  Wonderful blog! Do you have any helpful hints for
  aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused ..

  Any suggestions? Bless you!

 186. Lisa 2 هفته قبل

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get three emails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?

  Many thanks!

 187. Georgianna 2 هفته قبل

  Greate post. Keep posting such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have performed a great job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my
  friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

 188. brazil flag gif 2 هفته قبل

  It is appropriate time to make some plans for
  the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could
  I desire to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 189. brazil nuts cholesterol 2 هفته قبل

  Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is really informative. I’m gonna watch out
  for brussels. I will be grateful if you continue this in future.

  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 190. Evonne 2 هفته قبل

  Now it is time to choose your specific investments.

 191. Lillie 2 هفته قبل

  You ought to take part in a contest for one of the most useful sites on the net.
  I most certainly will recommend this blog!

 192. Sung 2 هفته قبل

  Take into account investments that offer rapid annuities.

 193. Tristan 2 هفته قبل

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 194. Theo 2 هفته قبل

  Traders do pay direct and oblique costs.

 195. Celia 1 هفته قبل

  All kinds of investments include certain risks.

 196. Sergio 1 هفته قبل

  All varieties of investments come with sure dangers.

 197. Hiram 1 هفته قبل

  Thanks in your curiosity in Investment Advice.

 198. Sarah 1 هفته قبل

  Consider investments that offer fast annuities.

 199. Leonor 1 هفته قبل

  Take into account investments that provide fast annuities.

 200. Chelsea 1 هفته قبل

  That is true for funding recommendation as well.

 201. Lane 1 هفته قبل

  That is true for funding recommendation as properly.

 202. Janna 1 هفته قبل

  And this is an funding threat price taking.

 203. Swen 1 هفته قبل

  All kinds of investments come with certain dangers.

 204. Mike 1 هفته قبل

  Financial advisors business is folks business.

 205. Chana 6 روز قبل

  Investors do pay direct and oblique costs.

 206. Dwight 5 روز قبل

  That is true for funding advice as properly.

 207. Shenna 5 روز قبل

  Now it is time to decide your specific investments.

 208. Foster 5 روز قبل

  Think about investments that offer fast annuities.

 209. Bryon 4 روز قبل

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 210. Maricela 4 روز قبل

  This is true for funding advice as nicely.

 211. Bruce 2 روز قبل

  And that is an investment danger value taking.

 212. Torsten 2 روز قبل

  Consider investments that offer speedy annuities.

 213. Erin 2 روز قبل

  This is true for investment recommendation as
  properly.

 214. Marita 1 روز قبل

  Buyers do pay direct and oblique prices.

 215. Josette 13 ساعت قبل

  Financial advisors business is people enterprise.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید