ویژگی‌های ازدواج پیامبر(ص) و خدیجه(س)

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

ازدواج پیامبر با حضرت خدیجه

دهم ربیع الاول سالروز ازدواج پیامبر اکرم(ص) با حضرت خدیجه(س)

 

 دهم ربیع الاول مصادف با سالروز ازدواج رسول خدا حضرت محمدبن عبدالله(ص) و حضرت خدیجه(س) است. درست ۲۵ بهار از عمر گرانبها و پربرکت پیامبر می‌گذشت که با بانوی چهل ساله‌ای به نام «خدیجه» که برترین بانوی روزگار خویش بود، پیمان زندگی مشترک را امضاء کرد و فصل جدیدی در زندگی‌اش آغاز شد.

در این مقاله با مروری کوتاه به جریان ازدواج آن دو بزرگوار که “پدر و مادر امت اسلامی” هستند سعی می‌کنیم بیشتر به ویژگی‌های این پیوند مقدس اشاره کنیم که می‌تواند برای جوانان جامعه امروز در انتخاب درست همسفران و همسران خود و ملاک قراردادن آنچه که زندگی را لذت بخش و سعادتمند قرار می‌دهد کمک و راهنمایی کند.

نگاهی به پیوند محمد امین و خدیجه کبری
ازدواج پیامبر با «خدیجه» شباهتی به ازدواج‌های شناخته شده نداشت، بلکه در نوع خود بی نظیر و دارای ویژگی‌هایی بود، چراکه این پیوند مبارک و مقدس نه ثمره زودگذر و دوستی بی پایه و اساس بود و نه برخاسته از انگیزه‌های مادی یا دیگر امور و اغراض و اهداف رایج که در ازدواج چهره‌های مشهور و سرشناس دنیا وجود دارد. و نیز هدف‌های سیاسی نیز در امضاء و تشکیل این زندگی مشترک و ساختار آن، نقشی نداشت.

همه چیز از آن سفر اقتصادی شروع شد که حضرت محمد(ص) همسفر کاروان تجاری خدیجه(س) شد هرچند فاصله زیادی میان سطح زندگی پیامبر و ثروتمندترین بانوی عرب بود، اما آن بانوی خردمند شنیده بود و خوب می‌دانست که آینده درخشان و بسیار امیدبخشی در انتظار پیامبر است. بر این اساس بود که بانوی پرشرافت حجاز، برنامه پیوند با پیامبر را تهیه کرد و خود با قداست و هوشمندی ویژه‌اش سخن را در مورد آن مطلب با پیامبر آغاز کرد و از آن حضرت تقاضا نمود که گام به پیش نهد و از راه پدرش «خویلد» یا عمویش از او خواستگاری نماید، اما پیامبر با وجود پیشگامی بهترین و ثروتمندترین بانوی جهان عرب برای پیوند با او، بهتر می‌دید که با بانویی که از نظر اقتصادی و مادی با او هماهنگ باشد زندگی مشترک را آغاز کند و به همین دلیل هم از «خدیجه» پوزش خواست و به او پاسخ مثبت نداد.

اما از آنجایی که «خدیجه» بانویی خردمند، دوراندیش، آگاه و بافضیلت بود در برابر دلیل پاسخ منفی پیامبر به ازدواج با او گفت: «آیا کسی که تصمیم گرفته است خویشتن را به پیامبر ببخشد و جان ناقابل را فدای او کند، برای او مشکل است که ثروت و دارایی خویش را نیز بر او ببخشد و هر آنچه دارد همه را نثار قدم دوست کند؟»

و با این دیدگاه بود که از پیامبر تقاضا نمود تا عموهای خویش را به خانه پدرش “خویلد” گسیل دارد و بطور رسمی از او خواستگاری کند.

عموهای پیامبر پس از شنیدن این خبر شادی بخش که در نوع خود بی نظیر بود، شگفت زده شدند و عمه‌های آن حضرت نیز با شنیدن خبر این پیشنهاد از سوی بانوی حجاز، در بهت و حیرت فرورفتند، چرا که براستی هم، رخداد شگرفی بود!! آنها به اقامتگاه بانوی حجاز شتافتند و او را از پدرش «خویلد» یا عمویش، برای پیامبر خواستگاری کردند. وقتی موضوع مهریه پیش آمد که باید مهریه‌ای درخور مقام و موقعیت بانوی بزرگ حجاز از سوی پیامبر تقدیم گردد. در این لحظات بود که دگرباره بانوی حجاز به کار جالب و شگرفی دست زد و با هدیه نمودن چهار هزار دینار به پیامبر، از آن گرانمایه جهان هستی تقاضا کرد که آن را به عنوان مهریه به پدرش «خویلد» بپردازد، گرچه در یک روایت آمده است که جناب «ابوطالب» مهریه را با سرفرازی و شادمانی از اموال خویش تقدیم داشت و پیمان زندگی مشترک به امضاء رسید.

این پیوند مبارک به بهترین صورت تحقق پذیرفت و پیامبر به تقاضای «خدیجه» به اقامتگاه او گام نهاد. از آن لحظات بیادماندنی بود که دیگر «خدیجه» همواره احساس می‌نمود که نیکبختی در کامل‌ترین شکل ممکن به او روی آورده و خورشید خوشبختی‌اش طلوع نموده است، چرا که او به بزرگترین آرزوی خویش یعنی ازدواج با پیامبر رسیده بود.

بانوی بزرگ حجاز در این زندگی مشترک پسرانی بدنیا آورد که همگی آنان در کودکی از دنیا رفتند و دخترانی به نام‌های «زینب» و «ام کلثوم» و «رقیه» و «فاطمه» به او و پیامبر ارزانی شد که کوچکترین، اما برترین و پرشکوه‌ترین آنان فاطمه (س) بود.

خصوصیات پیامبر اکرم (ص)
جوانمرد مکّه دارای ویژگی‌های خاصّی بود که توجّه خدیجه را به خود جلب نمود، دارای تقوی، معنویت، پاکدامنی، عفت، امانت داری، حسن خلق، راستگویی و صداقت بود که باعث علاقمندی خدیجه شد. وجود این همه فضایل و مکارم اخلاقی و رفتاری در پیامبر(ص) بود که ثروتمندترین زن قریش آمادگی خود را برای ازدواج با ایشان اعلام کرد. علّت پیش قدم شدن حضرت خدیجه در ازدواج با پیامبر، وجود آن همه فضیلت اخلاقی، کرامت، شرافت، اصالت خانوادگی و…… در وجود مقدس پیامبر بود. 


فضایل خدیجه در قرآن و روایات

ایمان و فداکاری خدیجه
خدیجه زنی با فضلیت و دارای کمالات علمی و معنوی بود و در اثر معاشرت با پسر عمویش که عالمی دانا و دانشمند بود و به رسالت پیامبر خدا در آینده ایمان داشت، می‌دانست که رسول خدا به پیامبری خواهد رسید.

خدیجه از علمای دیگر یهود و نصاری نیز سخنانی در تأیید نبوت پیامبر شنیده بود و از همه مهم‌تر در سفر بازرگانی آن حضرت به سرزمین شام از طریق غلامش «میسره» که همراه کاروان بود، اطلاعات زیادی از کرامات و معجزات آن بزرگوار شنیده و بر عشق و ایمانش افزوده بود. لذا با ورقه بن نوفل راز دل گشود و خواهان وصلت با پیامبر شد.

همه این‌ها حاکی از ایمان خدیجه به رسالت پیامبر بود که سال‌ها قبل از بعثت آن حضرت اتفاق افتاده، لذا پس از مبعوث شدن به رسالت الهی نخستین شخصی که به وی ایمان آورد خدیجه بود.

خدیجه از نظر ایمان و عقیده به جایی رسیده بود که پیامبر و ملائکه او را دوست داشتند و بر ایمان او مباهات می‌کردند و او را افضل زنان پیامبر و جزء برترین زنان عالم و جهان معرفی می‌نمودند!

خدیجه زنی است که پیامبر خدا در حق او می‌گوید: ای خدیجه! خداوند متعال هر روز به وجود تو چندین بار به ملائکه‌اش مباهات می‌کند.

آری! خدیجه زنی بود که در اثر ایمان و فداکاری به جایی رسید که خداوند به او سلام رساند. او نه تنها این همه ناملایمات را تحمل کرد، بلکه تمام تلخی‌های سیاسی و اجتماعی آن روز را که قلب نازنین پیامبر خدا (ص) را مجروح می‌ساخت ترمیم نمود، و وی را در ادامه سیر الهی‌اش یاری داد، و مایه آرامش شوهر گشت!

سالروز ازدواج پیامبر وخدیجه

 پیامبر اسلام و خدیجه با آگاهی و شناخت کامل از اخلاق، رفتار و خانواده همدیگر ازدواج کردند

مقام اولین بانوی مسلمان در قرآن
حضرت خدیجه نخستین ام‌المؤمنین است که در قرآن مجید مورد توجه بوده و به طور شخصی نیز در سوره «ضحی» آیه هشتم به نام و اوصاف او اشاره گردیده است. حضرت خدیجه پس از ازدواج با پیامبر همه اموالش را قبل از اسلام و بعد از آن در اختیار پیامبر گذاشت تا آن حضرت هرگونه که خواست آن اموال را در راه خدا به مصرف برساند.

 
ویژگی‌ها و پیام‌های ازدواج پیامبر و خدیجه
۱- اولین پیام این ازدواج این است کسانی که به خاطر ثروت و مال و منال دنیوی با فردی ازدواج می‌کنند، با معیارهای اسلامی فاصله دارند، پس در ازدواج‌ها باید هماهنگی از نظر اقتصادی رعایت شود، همچنانکه پیامبر به این مساله توجه داشتند.

۲- شناخت و آگاهی: پیامبر اسلام(ص) و خدیجه (س) با آگاهی و شناخت کامل از اخلاق، رفتار و خانواده همدیگر، ازدواج کردند، آنان، رشد یافته، بزرگ منش، خردمند، بصیر و مستقل در اندیشه و عمل بودند و با متانت، وقار و درایت تصمیم سنجیده‌ای گرفتند. چیزی که امروزه کمتر در ازدواج‌ها به آن توجه می‌شود، رشد جسمانی، عقلانی و عاطفی جوانان را در نظر نمی‌گیرند و بدون داشتن این معیارها اقدام به تشکیل خانواده می‌کنند که آسیب‌های زیادی را متوجه زندگی مشترک می‌کند.

۳- مشورت: پیامبر در این باره با عموی خود، ابوطالب مشورت کردند و او را واسطه قرار دادند، خدیجه نیز با عموی خود، ورقه بن نوفل، صحبت کردند آنان در مراسمی و با حضور بزرگان دو خانواده عقد ازدواج خود را برگزار کردند.

جوانان امروز تا چه اندازه در انتخاب و گزینش همسران، با والدین و افراد آگاه و دلسوز مشورت می‌کنند؟ از تجارب دیگران چه میزان بهره می‌برند؟ آیا با یک نگاه و علاقه سطحی و یا داشتن شناخت چند روزه، برای انتخاب کافی است.

۴- تجملات و ریخت و پاش‌های افراطی: یکی از بزرگترین موانع و مشکلات جوانان برای ازدواج،‌ تجملات و چشم و هم چشمی‌ها، توقعات و انتظارات بی حد و اندازه اطرافیان است، در حالی‌که سادگی و بی آلایشی در ازدواج اسلامی توصیه شده است.

۵- مهریه‌های سنگین: حضرت خدیجه(س) مهریه ازدواجش را از مال خودش قرار داد و ضامن مهر خود شد. عدّه‌ای به این امر اعتراض کردند، ‌ابوطالب(ع) جواب داد: «اگر شوهران دیگر مانند فرزند برادر من باشند، زنان به گران‌ترین قیمت‌ها و بیشترین مهریه آنان را طلب خواهند کرد و اگر مانند شما باشند مهر گران از ایشان طلب خواهند نمود»

حال مقایسه کنید مهریه این ازدواج را با مهریه‌های سنگین و غیر معقول امروز که اغلب مردان توان پرداخت آن را ندارند و قرار دادن چنین مهریه‌هایی که خارج از توان اقتصادی مردان است عقد را دچار مشکل می‌کند.

۶- زندگی بعد از ازدواج: بعد از ازدواج نیز، زندگی مشترک پیامبر و خدیجه (س)، الگوی کاملی از زندگی زناشویی برای مردان و زنان مسلمان است، با یک زندگی درخشان و اخلاق و رفتار خیره کننده، همه را بهت زده کردند. خدیجه در برابر فرستاده خداوند همواره فروتن و خاضع بود خود را کنیز خدمتگزار و یا همراه و همدم پیامبر می‌دانست از هیچ کوششی در خدمت رسانی به رسول خدا دریغ نمی‌کرد. تمام اموال و دارایی خود را با افتخار، در راه گسترش ندای توحید، در اختیار همسرش قرار داد، او به حق می‌دانست که خوب شوهر داری کردن، جهاد در راه خداوند است و سراسر زندگی مشترکش را اینگونه سپری کرد.

دختران و زنان و نیز مردان جامعه اسلامی باید در راه کسب نجابت، پاکی و درایت،‌ شهامت و شجاعت و وقار و متانت، خردمندی و نواندیشی، صداقت و راستگویی، سخاوت و کرامت، امانت داری و خدمتگزاری، زندگی این زوج نمونه تاریخ را الگوی عملی خود قرار دهند.

با توجه به این سخنان، می‌توان گفت: برای رسیدن به معیارهای صحیح ازدواج اسلامی باید جوانان در راه کسب تجربه و شناخت و آگاهی بیشتر، با افراد آگاه مشورت کنند و کتب مفیدی که در این زمینه نوشته شده است را بخوانند، بین ملاک‌های واقعی و غیر واقعی تمایز قائل شوند و خود را اسیر معیارهای خیالی و خود ساخته و خرافی نکنند. تجملّات و توقعات بیش از اندازه را کنار بگذارند و واقعیات را آنگونه که هست بپذیرند. مهریه‌های سنگین را قبول نکنند. به اخلاق و رفتارهای مطلوب و ارزشی بهای بیشتری بدهند و زندگی مشترک خود را بر پایه‌های صداقت، صمیمیت، احترام و محبت بنا گذاری کنند.

آری اغلب طلاق‌ها، برخی از جرم‌ها و رواج فحشا، اسراف، تأخیر ازدواج، نابسامانی روابط همسران همه و همه ناشی از فاصله گرفتن از الگوهای دینی است.

 

منبع: isna.ir

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۴۹ دیدگاه
 1. I studied in a couple of faculties for acting.

 2. film acting schools near me 2 ماه قبل

  The mainstage comes after Performing Classes.

 3. Lina 2 ماه قبل

  Most actors invest their time and efforts poorly.

 4. Mikayla 2 ماه قبل

  Nice actors continue the learning course of.

 5. With investing, your capital is in danger.

 6. Clarita 3 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 7. Agnes 3 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 8. www.daodao179.com 3 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 9. www.k-sunny.ru 3 هفته قبل

  With investing, your capital is in danger.

 10. Investments in most securities contain risks.

 11. Chassidy 3 هفته قبل

  Licensed Financial Planner Board of Requirements Inc.

 12. catalinchiru.ro 2 هفته قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 13. financial advice website 1 هفته قبل

  The suitable recommendation can prevent money and time.

 14. whitepages 1 هفته قبل

  Good article. I certainly appreciate this website.
  Keep it up!

 15. whitepages 1 هفته قبل

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you
  some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I want to read even more things about it!

 16. whitepages 1 هفته قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Many thanks for providing these details.

 17. http://www.zeze.ren/ 1 هفته قبل

  Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 18. I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a
  visit this weblog on regular basis to obtain updated
  from hottest information.

 19. whitepages 1 هفته قبل

  Great article.

 20. It’s amazing in support of me to have a web site, which is beneficial
  in support of my know-how. thanks admin

 21. http://koshkaikot.ru 7 روز قبل

  I think the admin of this web site is really working hard in favor
  of his web page, since here every data is quality based information.

 22. whitepages 7 روز قبل

  Hi, There’s no doubt that your web site could be having browser compatibility problems.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has
  some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up!
  Besides that, fantastic blog!

 23. whitepages 6 روز قبل

  What you posted was very reasonable. But, think about this, suppose
  you added a little content? I am not saying your information isn’t solid, but suppose you
  added something that makes people want more? I mean ویژگی‌های ازدواج پیامبر(ص) و خدیجه(س) –
  دخترونه is a little vanilla. You should glance at Yahoo’s
  home page and note how they create post titles to get people to open the links.

  You might add a video or a related pic or two to grab people excited about what you’ve
  written. Just my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.

 24. whitepages 6 روز قبل

  Great post! We will be linking to this great content
  on our site. Keep up the great writing.

 25. Hello to every one, it’s genuinely a fastidious for me to pay a visit this web site, it contains
  priceless Information.

 26. Incredible points. Great arguments. Keep up the great spirit.

 27. maina-admin.ru 6 روز قبل

  Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I bookmarked
  it. Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help others.

 28. whitepages 6 روز قبل

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my
  blog stand out. Please let me know where you got your theme.
  Cheers

 29. Please let me know if you’re looking for a article writer for your blog.
  You have some really good posts and I feel I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to
  write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Regards!

 30. whitepages 6 روز قبل

  Hey I am so delighted I found your blog page, I really found
  you by error, while I was researching on Google for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thank you for a
  marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read
  through it all at the moment but I have saved it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please
  do keep up the superb job.

 31. whitepages 6 روز قبل

  I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems with
  your website. It looks like some of the text on your content
  are running off the screen. Can somebody else please provide
  feedback and let me know if this is happening
  to them as well? This might be a issue with my internet
  browser because I’ve had this happen before. Kudos

 32. home.uceusa.com 6 روز قبل

  Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading
  it, you’re a great author. I will always bookmark your blog and may
  come back someday. I want to encourage yourself to continue
  your great job, have a nice day!

 33. whitepages 6 روز قبل

  I like the helpful information you provide to your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at
  once more here frequently. I am somewhat sure I will learn many new
  stuff right here! Good luck for the next!

 34. whitepages 5 روز قبل

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but,
  I’d like to send you an email. I’ve got some ideas
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward
  to seeing it expand over time.

 35. 9606.shop.re.kr 5 روز قبل

  I am genuinely grateful to the owner of this site who has shared this enormous article at here.

 36. tubedefloration.com 5 روز قبل

  Thanks , I’ve just been looking for information about this subject for ages and yours is the
  greatest I have discovered till now. But,
  what concerning the conclusion? Are you sure about the source?

 37. avto-imperia.com 5 روز قبل

  Hmm is anyone else having problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem
  on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 38. urlki.com 5 روز قبل

  A motivating discussion is definitely worth comment.
  I think that you ought to write more about this topic,
  it might not be a taboo subject but usually people don’t speak about these topics.

  To the next! Many thanks!!

 39. whitepages 5 روز قبل

  Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but
  I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems
  different then most blogs and I’m looking for something
  unique. P.S My apologies for getting
  off-topic but I had to ask!

 40. whitepages 5 روز قبل

  I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your
  weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 41. http://www.3456.cn 5 روز قبل

  It is appropriate time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I
  could I desire to suggest you some interesting things or advice.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 42. www.bausch.kr 5 روز قبل

  Hi there, its fastidious post regarding media
  print, we all understand media is a enormous source of data.

 43. It’s actually a great and useful piece of info. I’m satisfied that you simply shared
  this helpful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thanks for sharing.

 44. whitepages 5 روز قبل

  Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  working with? I’m planning to start my own blog soon but I’m having
  a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 45. whitepages 5 روز قبل

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested
  to see if it can survive a 40 foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she
  has 83 views. I know this is entirely off topic but
  I had to share it with someone!

 46. whitepages 4 روز قبل

  Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no
  coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 47. whitepages 4 روز قبل

  Good day! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Kudos!

 48. https://dclconsultores.net 4 روز قبل

  Thank you for some other great post. Where else may anyone get that type of information in such a perfect means of writing?

  I’ve a presentation next week, and I am on the look for such info.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید