ویژگی ها و وظایف زن در قرآن

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

 

 

ویژگی ها و وظایف زن در قران

 

نوع کمالاتى را که قرآن کریم براى زن ذکر مى‏کند، براى آن است که هرجا قرآن یک خطرى را احساس بکند، بیش از پیش روى آن تکیه مى‏کند .مثلا: هنگام ظهور قرآن که توحید در خطر بود وشرک رواج داشت، براى تثبیت توحید وسرکوب شرک، آیات فراوانى نازل شد به همین جهت چون در ایام نزول قرآن حرمت زن محفوظ نبود، لذا بیش از حد توقع وانتظار بر مساله حرمت زن تکیه نموده ودر تمام شؤون براى او سهمى قائل شده وتصریح به یگانگى او با مردم در مقام انسانیت نموده است.

 

هرگاه که قرآن داستانها وقصص را نقل مى‏کند وملاک ارزش را در شؤون گوناگون آن مشخص مى‏کند، مشاهده مى‏شود که نوع مسائل ارزشى را هم در ضمن داستانهایى نقل مى‏کند که نقش اول آن را زن به عهده دارد وهم در ضمن داستانهایى که نقش اول آن را مرد به عهده دارد.

 

بی‌تردید، زن دارای خصوصیات روانی‌ِ ویژه‌ای است که با داشتن آن‌ها از مردها متمایز می‌شود که در این جا به برخی از این خصوصیات وی اشاره می‌گردد .

 

صفات و ویژگی‌های مختص زنان


۱٫ بر خلاف آن چه در برخی از عقاید و نوشته‌ها مطرح می‌شود، زن مقدمه وجود مرد نبوده‌، برای او آفریده نشده است‌، بلکه هر یک از زن و مرد، برای تکمیل یک دیگر آفریده شده‌اند: “هُن‌َّ لِبَاس‌ٌ لَّکُم‌ْ وَأَنتُم‌ْ لِبَاس‌ٌ لَّهُن‌َّ;(بقره‌،۱۸۷) آن‌ها لباس شما هستند و شما لباس آن‌ها ]هر دو زینت هم و سبب حفظ یک‌دیگرید.”(نظام حقوق زن در اسلام‌، شهید مرتضی مطهری‌، ص ۱۱۹)

 

۲٫ از جمله ویژگی‌های زن آن است که وجود او برای مرد، خیر و مایه سکونت و آرامش او است‌: “وَ مِن‌ْ ءَایَـَتِه‌ِأَن‌ْ خَلَق‌َ لَکُم مِّن‌ْ أَنفُسِکُم‌ْ أَزْوَ َجًا لِّتَسْکُنُوَّاْ إِلَیْهَا;(روم‌،۲۱) از نشانه‌های او این است که از خودتان برای شما همسرانی آفرید تابه وسیله آن‌ها آرام گیرید.”

 

۳٫ احساسات زن از مرد جوشان‌تر است‌، ولی جهت‌گیری عقلی و استدلالی وی‌، هم‌سنگ مردان نیست‌.( همان‌، ص ۱۶۳٫ ) این نکته از آیه شریفه‌: “الرِّجَال‌ُ قَوَّ امُون‌َ عَلَی النِّسَآء”(نسأ،۳۴) فهمیده می‌شود.( تفسیر المیزان‌، علامه طباطبایی‌;، ج ۴، ص ۲۱۷ و ص ۳۴۷، مؤسسه اعلمی‌. )

 

۴٫ ویژگی‌های دیگر زن که در احساسات او نهفته است‌، روحیه خواسته شدن و مطلوب قرار گرفتن است‌; بر خلاف مرد که خصوصیت او خواستن است‌(شهید مطهری‌;، همان‌، ص ۱۶۳٫ ) این نکته از سوره روم‌، آیه ۲۱ استفاده می‌شود.( علامه طباطبایی‌، همان‌، ص ۲۱۶٫ )

 

۵٫ جلوه‌گری و خودنمایی‌، از دیگر خصوصیات زن است‌; البته اسلام خواسته است که زن‌، این غریزه طبیعی را در برابر شوهر خود ارضا کند: “وَ لاَ یُبْدِین‌َ زِینَتَهُن‌َّ إِلآ لِبُعُولَتِهِن‌َّ;(نور،۳۱) و زینت خود را آشکار نسازند، مگر برای شوهرانشان‌.”

عاطفه مادرى :برخى‏از معانى و مفاهیمى که قرآن نیز متعرض آن‏ها شده، جز در وجود جنس مؤنث، یعنى زن، مأمن دیگرى ندارد. از جمله آن معانى، عاطفه مادرى است؛ حسى که از دیدگاه قرآنى و اسلامى، بس ارجمند و پاس داشتنى است و دارنده آن، مقامى بلند در پیشگاه خداوند دارد

 

۶- ترس و حفظ آبرو : در سوره مریم، در ضمن آیاتى که سر گذشت مریم و ماجراى تولد عیسى را بیان مى دارد، به حقیقتى بر مى خوریم که هر چند در فرد فرد انسان‏ها وجود دارد، اما در زنان به خاطر سرشت و طبیعت شان، از شدت و حدت بیشترى بر خوردار است، به گونه‏اى که آن را از ویژگى‏هاى زنان دانسته‏اند .

 

فرشته مأمور خداوند، در هیأت مردان، به خلوت مریم، دختر عمران راه مى‏یابد تا او را به داشتن فرزندى بشارت دهد. مواجه شدن با چنین صحنه‏اى، بندبند وجود مریم را آشفته و مضطرب مى سازد؛ شعله‏هاى تقوى و پرهیزگارى در نهادش زبانه مى کشد و به سوى خدا مى گریزد:«قَالَتْ إِنِّی أَعُوذُ بِالرَّحْمَن مِنکَ إِن کُنتَ تَقِیًّا »(مریم، ۱۸) چه مى تواند بکند او که همواره پاکدامن زیسته، در دامان پاکان پرورش یافته و در میان مردم ضرب المثل تقوى و عفت است، جز آنکه بر خود بلرزد و خداى خویش را به یارى بطلبد.

 

۷- عاطفه مادرى : برخى‏از معانى و مفاهیمى که قرآن نیز متعرض آن‏ها شده، جز در وجود جنس مؤنث، یعنى زن، مأمن دیگرى ندارد. از جمله آن معانى، عاطفه مادرى است؛ حسى که از دیدگاه قرآنى و اسلامى، بس ارجمند و پاس داشتنى است و دارنده آن، مقامى بلند در پیشگاه خداوند دارد.

 

نمونه این معنا را نیز در قصه حضرت موسى، سراغ مى گیریم. موسى، دور از چشم مراقبان حکومتى فرعون، در فضایى پر از اضطراب و دلهره به دنیا آمد. اما معلوم بود که این قضیه براى مدت زیادى، نمى‏تواند مخفى بماند.چاره کار چه بود؟! این اندیشه، جان مادر موسى را مى گداخت و معذب مى داشت. نه تاب دورى فرزند را داشت و نه مى توانست، بى واهمه فرعون و گماشته هایش، او را در دامان خود بپرورد. چه باید مى کرد

 

از جانب خداوند، بر مادر موسى وحى آمد که:«… ارضعیه فاذا خفت علیه فالقیه فى الیم و لا تخافى و لا تحزنى»(قصص، ۲۸ . ۷)

 

در شگفت شد. این چه حکمى بود! نوزادش را به دریا بیفکند! پس با این عاطفه سرشار مادرى چه کند! بسازد و بسوزد! آرى، او بنده مطیع خداوند است و باید به فرمان او، گر چه رها کردن فرزند در دریا باشد، گردن نهد .

 

عاطفه مادرى در سر شت زن نهاده شده و هر زنى، گر چه فرزندى نیاورده باشد، آن را با تمام وجود احساس مى کند.

 

موسى نوزاد، درون صندوقچه شناور بر آب، چشمان همسر فرعون را به خود مى خواند. جنب وجوشى سراپاى زن را فرا مى گیرد. سال‏ها از ازدواج او و همسرش مى گذشت، اما فرزندى نداشتند. چه مى شد، اگر این کودک را به فرزندى، مى گرفتند:«وَقَالَتِ امْرَأَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَیْنٍ لِّی وَلَکَ لَا تَقْتُلُوهُ »(قصص، ۹) پس بى اختیار موسى را از دست نگهبانانى که او را مى بردند تا بکشند، گرفت و فریاد برآورد:«لا تقتلوه»(قصص، ۹) و چه به وقت، خداوند، عاطفه فرزند خواهى را در وجود همسر فرعون به خروش آورد، تا بار دیگر آیتى از آیات بینات خود را، در برابر چشم جهانیان آشکار سازد.

 

آرى، خداوند با به تصویر کشیدن عاطفه مادرى، به دو صورت گوناگون، حق نفس انسانى را به بهترین وجه ادا نموده است .

وظایف زنان در قرآن کریم


۱٫ وظیفه شوهرداری‌

 

از آیه ۲۱ سوره روم استفاده می‌شود که زن باید محیط خانواده را به گونه‌ای سامان دهد که عامل آرامش شوهر خود باشد.

 

۲٫ فرمان‌بری متواضعانه از شوهر

 

” فَالصَّـَـلِحَـَت‌ُ قَـَنِتَـَت‌ٌ ;(نسأ،۳۴) زنان صالح‌، متواضعند.”

این تعبیر، نقطه مقابل تعبیر: “والتی تخافون نشوزهن‌” یعنی نشوز در همین آیه شریفه است‌. اطاعت مستمر و متواضعانه‌، وظیفه‌ای است که قرآن کریم‌، به صراحت از زن خواسته است‌. روشن است این فرمان‌بری به معنای محرومیت استقلال زن‌، در اراده فردی خود نیست‌، بلکه فرمان‌بری در قلمرو حقوقی است که خداوند برای مردان‌، در نظر گرفته که مهم‌ترین شاخصه آن‌، فرمان‌بری در مسئله زناشویی است‌.( تفسیر المیزان‌، علامه طباطبایی‌;، ج ۴، ص ۳۴۴، مؤسسه اعلمی‌. )

 

۳٫ حفظ خود و اسرار و حقوق شوهر

 

“حَـَفِظَـَت‌ٌ لِّلْغَیْب‌ِ بِمَا حَفِظَ اللَّه ‌;(نسأ،۳۴) زنان صالح در غیاب ]همسر خود[، اسرار و حقوق او را، یعنی حقوقی که خداوند برای همسران آن‌ها قرار داده‌، حفظ می‌کنند.”

 

روشن است که مهم‌ترین شاخصه این حفظ خود در غیاب شوهر، حفظ در قلمرو مسائل ناموسی است‌. زن باید در غیاب شوهر، به طور کامل خود را حفظ کند، هم چنان که رازها و مسائل خصوصی شوهرش را نیز باید نگه دار باشد.

در قرآن کریم‌، درباره شیوه سخن گفتن زنان با نامحرمان چنین آمده است‌: “به گونه‌ای هوس‌انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند.”

 

۴٫ رعایت پوشش واجب اسلامی‌

 

” یَـََّأَیُّهَا النَّبِی‌ُّ قُل لاِ َّزْوَ َجِکَ وَ بَنَاتِکَ وَ نِسَآءِ الْمُؤْمِنِین‌َ یُدْنِین‌َ عَلَیْهِن‌َّ مِن جَلَـَبِیبِهِن‌َّ ذَ َلِکَ أَدْنَی‌ََّ أَن یُعْرَفْن‌َ فَلاَ یُؤْذَیْن ‌;(احزاب‌،۵۹) ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو، جلباب‌ها ]روسری‌های بلند[ خود را بر خویش فروافکنند. این کار، برای این که شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند، بهتر است‌.” در این پوشش واجب‌، تنها چهره و دو دست‌، استثنا شده است‌.

 

۵٫ نگه‌داری چشم‌های خود از نگاه‌های هوس آلود و حرام‌

 

“وَ قُل لِّلْمُؤْمِنَـَت‌ِ یَغْضُضْن‌َ مِن‌ْ أَبْصَـَرِهِن‌َّ;(نور،۳۱) به زنان با ایمان بگو، چشم‌های خود را ]از نگاه‌های هوس آلود[ فرو گیرند. غَض‌ّ در لغت به معنای کاهش دادن است و غَض‌ّ بصر، یعنی کاهش دادن نگاه‌. به دیگر سخن‌، یعنی خیره نشدن و تماشا نکردن و به اصطلاح‌، نظر استقلالی نیفکندن‌.( مسأله حجاب‌، شهید مطهری‌، ص ۱۳۸ و ۱۳۹، انتشارات صدرا. )

 


۶٫ طریقه سخن گفتن با نامحرمان‌

 

در قرآن کریم‌، درباره شیوه سخن گفتن زنان با نامحرمان چنین آمده است‌: “فَلاَ تَخْضَعْن‌َ بِالْقَوْل‌ِ فَیَطْمَع‌َ الَّذِی فِی قَلْبِه‌ِی مَرَض‌ٌ;(احزاب‌،۳۲) به گونه‌ای هوس‌انگیز سخن نگویید که بیماردلان در شما طمع کنند.” منظور سخن گفتن زنان همراه با خضوع است که در آیه شریفه از آن نهی شده است‌; یعنی نازک و لطیف کردن صدا با مردان‌، به گونه ایکه آن‌ها درباره زن‌، گمان بد کنند و تحریک شوند.( تفسیر المیزان‌، مرحوم علامه طباطبایی‌، ج ۱۶، ص ۳۰۹، مؤسسه اعلمی‌. )

 

۷٫ عدم اختلاط با مردان‌

 

قرآن کریم‌، به صراحت به زنان پیامبرصلی الله علیه و آله می‌فرماید: “وَ قَرْن‌َ فِی بُیُوتِکُن‌َّ;(احزاب‌،۳۳) در خانه‌های خود بمانید.” اگر هم گفته شود این دستور به لحاظ مسائل سیاسی و اجتماعی خاص بوده است‌،( مسأله حجاب‌، همان‌، ص ۸۰٫ ) ولی آیات دیگری نیز بر این مسئله‌، به تصریح یا به کنایه دلالت دارند: “وَ إِذَا سَأَلْتُمُوهُن‌َّ مَتَـَعًا فَسأَلُوهُن‌َّ مِن وَرَآءِ حِجَاب‌ٍ ذَ َلِکُم‌ْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِکُم‌ْ وَ قُلُوبِهِن‌َّ;(احزاب‌،۵۳) هنگامی که چیزی از وسایل زندگی را از آنان ]همسران پیامبر[ می‌خواهید، از پشت پرده بخواهید. این کار برای پاکی دل‌های شما و آنان بهتر است‌.” روشن است که مخاطب این سفارش‌، فقط همسران پیامبر۶ نبوده‌، بلکه همه زنان را در بر می‌گیرد.

 

 

منبع:tebyan.net

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۴۴ دیدگاه
 1. acting schools nyc 2 ماه قبل

  Some schools make this a two-stage course of.

 2. ۹٫ UCLA Faculty of Theater, Film, and Television.

 3. Gabriele 2 ماه قبل

  Some colleges make this a two-stage course of.

 4. Arden 3 هفته قبل

  Licensed Financial Planner Board of Requirements Inc.

 5. www.zaism.com 2 هفته قبل

  Investor researches shares, bonds, and so on.

 6. sim.kaist.ac.kr 2 هفته قبل

  Investments in most securities contain risks.

 7. investor advice australia 2 هفته قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Requirements
  Inc.

 8. Twyla 2 هفته قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so on.

 9. starwarsrp.net 2 هفته قبل

  Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 10. financial advisor close to me 2 هفته قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 11. financial advisor salary texas 2 هفته قبل

  With investing, your capital is at risk.

 12. Ann 2 هفته قبل

  Licensed Financial Planner Board of Standards Inc.

 13. wx61.leshang168.top 2 هفته قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 14. Diane 2 هفته قبل

  Investor researches stocks, bonds, and many others.

 15. Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 16. financial advisor jobs 2 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Requirements
  Inc.

 17. www.sdbreast.com 2 هفته قبل

  Investor researches shares, bonds, and many others.

 18. Investments in most securities involve risks.

 19. www.instagram.com 2 هفته قبل

  If some one desires expert view about blogging then i advise him/her to go to see this web site, Keep up the good work.

 20. wx2.yc775.com 1 هفته قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 21. The fitting recommendation can save you time and money.

 22. whitepages 1 هفته قبل

  Hey there! This is kind of off topic but I need
  some advice from an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Many thanks

 23. Shellie 1 هفته قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 24. whitepages 1 هفته قبل

  Wonderful work! This is the type of information that are meant to be shared around the net.
  Shame on Google for not positioning this post higher!
  Come on over and consult with my website . Thanks =)

 25. http://4.gp 7 روز قبل

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts
  and I am waiting for your next write ups thanks once again.

 26. whitepages 7 روز قبل

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you
  added some great photos or videos to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with images and videos,
  this website could certainly be one of the best in its field.
  Good blog!

 27. whitepages 6 روز قبل

  Hello! I understand this is sort of off-topic but I needed to ask.

  Does building a well-established blog such as yours take a lot of work?
  I am brand new to blogging but I do write in my journal everyday.

  I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online.

  Please let me know if you have any kind of ideas or
  tips for new aspiring blog owners. Thankyou!

 28. http://urlku.info/hi958820 6 روز قبل

  I have fun with, cause I found just what I used to be
  looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man.
  Have a great day. Bye

 29. iurii.com 6 روز قبل

  Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people think
  about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect
  , people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 30. whitepages 6 روز قبل

  Hi there, after reading this remarkable paragraph i am as well glad to share
  my familiarity here with colleagues.

 31. whitepages 5 روز قبل

  What’s up, its nice post on the topic of media print, we all
  be familiar with media is a enormous source of data.

 32. whitepages 5 روز قبل

  After exploring a handful of the blog posts on your blog, I really
  like your way of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site
  list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know how you feel.

 33. whitepages 5 روز قبل

  I am now not certain the place you’re getting your information, but good topic.

  I must spend a while studying more or understanding more.

  Thanks for great info I was searching for this info for my mission.

 34. www.123malayalee.com 5 روز قبل

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about
  my difficulty. You’re amazing! Thanks!

 35. www.edubit.be 5 روز قبل

  Thank you, I’ve just been looking for info about this topic
  for ages and yours is the best I’ve found out
  so far. However, what in regards to the bottom line? Are you
  sure in regards to the source?

 36. whitepages 4 روز قبل

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly return.

 37. whitepages 4 روز قبل

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 38. whitepages 4 روز قبل

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting
  a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding
  job!

 39. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just
  wanted to say fantastic blog!

 40. whitepages 4 روز قبل

  Hello superb website! Does running a blog like this require a great deal of work?
  I’ve virtually no knowledge of coding but I was hoping to start my own blog
  soon. Anyway, should you have any suggestions or tips for new
  blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I simply wanted to
  ask. Appreciate it!

 41. whitepages 3 روز قبل

  I’ve been surfing on-line greater than three hours as of
  late, but I never discovered any fascinating article like
  yours. It’s beautiful price sufficient for me.
  In my view, if all webmasters and bloggers made just
  right content material as you probably did, the web will be a lot more useful than ever before.

 42. chat.amron.com.ua 3 روز قبل

  It’s nearly impossible to find experienced people for this subject, however, you seem like you
  know what you’re talking about! Thanks

 43. Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 44. ms1.taes.ylc.edu.tw 12 ساعت قبل

  Certified Monetary Planner Board of Requirements Inc.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید