پرسش و پاسخ در مورد عروس هلندی

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

پرسش و پاسخ در مورد عروس هلندی

فلفل دلمه برای براقی پرهای عروس هلندی لازم است

 

نکاتی در مورد غذای عروس هلندی:

اگر عروس هلندی سرلاکی باشد باید سرلاکش دما و غلیظتش و ساعتش به اندازه و به موقع باشد.

مارک سرلاک خیلی مهم است. سرلاک باید مخصوص طوطی سانان باشد.

اگر عروس هلندی دانه خور شده باشد تنوع دانه ها و مقدارش برای بدنش مهم است.

 

وقتی پرنده دانه خور می شود یک مکمل غذایی هم باید کنار دانه اصلی باشد.

مثلا انواع جوانه ها مثل جوانه ماش.گندم و … تخم مرغ با زرده کم و مخلوط با هویج رنده شده، کاهو باعث افزایش اشتها می شود.

 

فلفل دلمه برای براقی پرهاش لازم است، پوسته تخم مرغ جوشیده برای قوی شدن نوک و کلسیم بدنش لازم است. ویتامین E.K به صورت محلول باید تو آب پرنده ریخته شود، اگر املاح و ویتامین لازم به بدن عروس هلندی تان برسد پرنده مشکلی ندارد.

 

۱- عروس هلندی من بیشتر از سایر پرندگانم عطسه می کند، آیا این موضوع نگران کننده است؟

پرهای عروس هلندی بیش از سایر پرندگان گرده (شوره) تولید می کند که ممکن است به بینی و مجاری تنفسی پرنده منتقل شود که این مسئله باعث عطسه زدن پرنده جهت خروج این گرد و غبار و شوره ها می شود.

 

تا زمانی که این عطسه ها مکرر و آبکی (عطسه همراه با خارج شدن مایع از بینی) نباشد مشکلی ایجاد نکرده و نیاز به مراجعه به دامپزشک مخصوص پرندگان نمی باشد. ضمناً داشتن سیستم تهویه مناسب در محل نگهداری عروس هلندی به دفع بهتر این گرده ها کمک موثری می نماید.

 

۲- عروس هلندی من دارای کچلی در پشت سر خود می باشد، آیا این طبیعی است؟

بسیاری از عروس های هلندی، خصوصاً رنگ های جهش یافته مانند لوتینو، آلبینو، زرد (Fallow)، سینامون، مرواریدی و ابلغ – منطقه ای عاری از پر در پشت تاج خود دارند.

 

این مسئله نشانه بیماری پوستی نمی باشد و اصولا مشکلی ایجاد نمی کند اما به نوعی از زیبایی پرنده کاسته می شود و همین موضوع باعث می شود پرورش دهندگان نهایت دقت را جهت تکثیر پرنده هایی بدون این مشکل داشته باشند با این حال امکان ایجاد این نقطه کچلی در برخی پرندگان اتفاق می افتد و به نظر می رسد راه حلی جهت درمان آن نیز وجود نداشته باشد.

 

پس بهتر است اگر عروس هلندی شما هم دارای سری بی پر است آن را نادیده گرفته و از داشتن پرنده خود کماکان لذت ببرید. (نظر شخصی: در برخی مقالات مطالعه شده که رعایت نکردن موضوع وراثت (جفت های هم خون) درصد کچلی جوجه ها را بیشتر می کند )

 

۳- پرنده من در ظرف آب درون قفس مدفوع می کند، آیا این باعث بیماری می شود؟

بسیاری از پرندگان خانگی اقدام به انداختن فضله و یا غذای خود از جمله پلت، سبزیجات و دانه ها به داخل ظرف آب قفس می کنند که این کار باعث رشد  و تکثیر باکتریها در آب آنها می شود.

 

برای حل این مشکل همیشه پیشنهاد می شود از جا آبی های پمپی (استوانه ای ) که هم مطمئن تر و هم تمیزتر می باشد استفاده شود. بسیاری تصور می کنند که پرنده قادر به نوشیدن آب از این جا آبی ها نباشند که باید عرض کنم با توجه به هوش نسبتاً بالای پرنده کافی است یک بار اقدام به خوردن آب نماید تا مشاهده کنید به چه راحتی منقار خود را در این ظروف کرده و آب می نوشد.

 

البته این جا آبی ها در ابعاد مختلف و جنس های مختلف برای پرندگان با سایز متفاوت در بازار موجود می باشد و بهتر است نوع پرنده را در هنگام خرید این جا آبی ها در نظر بگیرید. نکته حائض اهمیت این که با توجه به اینکه این جا آبی ها مقدار زیادی در خود آب نگه می دارند نیاز به تعویض روزانه آب درونشان دارند.

 

ضمناً با توجه به شیطنت پرنده ها ممکن است دریچه خروج آب به عناوین مختلف توسط طوطی شما بسته شود پس بهتر است مقدار آب داخل تیوپ را در فواصل مختلف چک نمایید تا از باز بودن دریچه خروج آب مطمئن شوید. خاطرنشان می کنیم که پرندگانی که از ظروف آب در قفس استفاده می کنند در بدن خود باکتری های بیشتری نسبت به پرنده هایی که از تیوپ (جا آبی استوانه ای) استفاده می کنند دارند.

 

پوسته تخم مرغ جوشیده برای قوی شدن نوک و کلسیم بدن عروس هلندی لازم است

 

۴- آیا منقار پوسته شده در عروس هلندی طبیعی است؟

عروس های بالغ غالباً دارای ذره های پوسته شده در بخش فوقانی نوک خود، و مقدار کمتری در بخش زیرین منقار خود خصوصا از دید مقابل دارند. باید بدانید که منقار پرنده شما مدام در حال رشد می باشد و چنانچه چیزی برای جویدن (به جهت کوتاه کردن نوک) نداشته باشد شما شاهد این ذره های پوسته شده خواهید بود.

 

البته در نظر داشته باشید سوء تغذیه و عدم تابش نور خورشید نیز می تواند به اختلالات منقار پرنده منجر شود (پوسته شدن بیش از حد منقار) که نیاز به کوتاه کردن آن توسط فردی خبره دارد. قابل ذکر است در صورت مشاهده اختلالات منقار بهتر است با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت نمایید.

 

۵- چگونه بفهمم عروس هلندی من دارای اضافه وزن یا کمبود وزن است؟

این که آیا یک عروس هلندی دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن است یک چیز تجربی (ذهنی) است. با این حال یک عروس هلندی طبیعی وزنی حدود ۷۰ گرم دارد که البته در بعضی پرندگان با شرایطی مثل کشیده بودن بدن می تواند تا ۱۲۵ گرم نیز برسد. در هر حال اگر شاهد پرنده ای با ظاهری قرص که بالهای خود را به زیبایی در کنار خود نگه داشته هستید باید بدانید پرنده در شرایط وزنی ایده آلی می باشد.

 

۶- من یک جفت عروس دارم ک خیلی راحت جفتگیری می کنند و ‌مشکل خاصی ندارند! ظاهرشان هم عاری از هرگونه مشکل است ولی عروس هلندی ماده من تخم نمی گذارد! الان چند ماه است که جفتگیری می کنند! داخل لانه می روند ولی تخم نمی گذارد! می خواستم بدونم مشکل از کجامی تواند باشد؟

 

یا به محیط و لانه اعتماد ندارند که به پررفت و آمد بودن محل قفس یا نامناسب بودن لانه و سرک کشیدن زیاد به لانه می تواند باشد یا اینکه سن ماده بالا هست.

 

۷- چگونه بفهمم عروس هلندی ماده من نزدیک به تخم گذاری است؟

عروس هلندی ماده بصورت غریزی حتی بدون نر هم قادر به تخم گذاری است (تخم خاکی یا بدون نطفه). علائم متعددی می توان نشانه آماده بودن ماده عروس برای تخم گذاری می باشد: اضافه کردن ۵ تا ۱۰ گرم وزن اغلب نشانه ای از تولید یک تخم در بدن پرنده می باشد.(این نشانه نیازمند وزن کردن هفتگی پرنده می باشد)

 

ماده در زمان آمادگی برای تخم، بسیار قلمرو طلب خواهد بود و با نزدیک شدن دست انسان اقدام به درآوردن صدای خس خس خواهد کرد. مقدار نوشیدن آب در این زمان بیشتر خواهد بود. ماده اصولا تمام طول شب مدفوع خود را نگه داشته و در ساعات اولیه روز فضله خود را به مقدار زیاد و بدبو دفع می کند.

 

با توجه به فعل و انفعالات هورمونی شکم ماده در این زمان گردتر و نرم تر می شود. توجه کنید اگر با این شرایط شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید و احساس بی قراری در آن دیدید حتما به دامپزشک پرندگان مراجعه کنید چرا که احتمال پیچیدن تخم وجود دارد که چنانچه درمان نشود طی چند ساعت پرنده تلف خواهد شد. (متاسفانه بنده برای یکی از پرنده های خود (قناری) شاهد این موضوع بودم)

 

۸- عروس هلندی من تخم کرده اند آیا نیاز به اقدام خاصی دارد؟

اگر ماده عروس شما با موفقیت تخم خود را گذاشت قبل از هر چیز به شما تبریک می گوییم. بهتر است ماده عروس را تا گذاشتن یک به یک تخم ها تا انتها حتی اگر خارج از لانه ای که برایش در نظر گرفته اید تخم گذاری کرده بود تنها بگذارید. اگر شاهد شکسته شدن یکی از تخم ها بودید بهتر است آن را با تخم مصنوعی تعویض نمایید تا از خوابیدن روی باقی تخم ها به اصطلاح قهر نکند.

 

ماده را ۲۰ تا ۲۱ روز با تخم ها تنها بگذارید و از تمیز کردن یا بصورت دستی غذا دادن نیز اجتناب کنید. باید توجه کنید با برداشتن تخم ها به احتمال زیاد ماده مجدد اقدام به تخم گذاری خواهد کرد (تا ۲۷ تخم نیز مشاهده شده است ) که این باعث ضعف کلسیم و پروتئین در پرنده خواهد گشت. چنانچه در این زمان شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید حتما با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت کنید.

 

هرگز جسم تیزی به داخل بینی عروس هلندی نکنید

 

۹- به نظر ماده ای در بینی عروس من هست، آیا نیاز به اقدامی دارد؟

اگر در این مورد شک دارید بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید. البته می توانید خودتان نیز پرنده را حمام بخار ببرید. در این صورت بخار به پرنده کمک می کند محتویات مخاط بینی را راحت تر خارج کند.

 

جالب است بدانید عروس های هلندی داخل بینی خود پرده ای دارند جهت جمع شدن گرد و غبار هوا و یا شوره پرهایشان، گاهی این غبار در این قسمت انباشته می شوند به همین دلیل رطوبت می تواند جهت خارج کردن این غبار به پرنده کمک کند. توجه کنید هرگز جسم تیزی به داخل بینی عروس هلندی نکنید. اگر نیاز باشد دامپزشک این کار را به صورت صحیح انجام خواهد داد.

 

۱۰- آیا احتمال دارد از عروس هلندی خود بیماری بگیرم؟

عروس های هلندی می توانند دارای باکتری کلامیدوفیلا در بدن خود باشند که البته با آزمایش نیز نمی توان بطور حتم نسبت به عدم وجود این باکتری در بدن پرنده اطمینان حاصل نمود. بهتر است کسانی که در خانه خود فردی با بیماری ام اس و یا ایدز هستند در نگهداری این پرنده بیشتر دقت کنند.

 

۱۱- آیا باید پرهای پرواز عروس هلندی را کوتاه کرد؟

داشتن پر برای پرواز می تواند مزایا و معایبی داشته باشید. مزیت آن پرواز برای داشتن بدنی سالم است و معایب آن می توان به فرار پرنده منجر شود ضمناً می تواند با برخورد با آینه یا شیشه دچار آسیب شود و یا اینکه در دسترس حیوانات گوشتخوار از جمله گربه و …. باشد. “در چیدن پرهای عروس هلندی توجه کنید که دو شاهپر اول هر بال نباید چیده شود تا هم از زیبایی عروس کم نشود و هم پرنده قدرت پریدن را از دست ندهد.”

 

۱۲- برای پررنگ شدن صورت جوجه عروس هلندیم چه چیزی خوب است؟

در تعیین جنسیت پرنده ی نر باید کمی تامل و صبر نمود تا پرنده به سن بلوغ یعنی بین شش تا نه ماهگی به عبارتی زمانی که اولین پر ریزی خود را انجام دهد. 

 

در این هنگام پرنده ی جوجه ی خاکستری در سن بلوغ با ریختن پرهای وی ظاهرش کمی تغییر خواهد نمود که از جمله زرد رنگ شدن صورت پرنده ی نر و بلند شدن تاج های وی و تیره شدن پرهای سینه و ریختن پرهای زرد رنگ در زیر پرهای دم پرنده ی نر می باشد. 

 

از نشانه های دیگر می توان به پر رنگ شدن گونه ی پرنده که علت آن هم به خاطر روشن شدن رنگ صورت پرنده می باشد.

 

گردآوری: بخش علمی دخترونه

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۱۰ دیدگاه
 1. dedicated servery 4 روز قبل

  wow, awesome article post.Really thank you! Cool.

 2. Quick Logo design 3 روز قبل

  Wow! I cant believe I have found your weblog. Very helpful info.

 3. check here 3 روز قبل

  Really enjoyed this blog article.Thanks Again. Fantastic.

 4. more info 3 روز قبل

  This blog is no doubt cool additionally amusing. I have chosen a bunch of useful things out of this amazing blog. I ad love to return again and again. Cheers!

 5. Major thanks for the blog post.Much thanks again. Really Cool.

 6. buat akun email yahoo 2 روز قبل

  Nie and informative post, your every post worth atleast something.

 7. travel blog 1 روز قبل

  Thanks for sharing this great piece. Very inspiring! (as always, btw)

 8. His Secret Obsession Book 23 ساعت قبل

  Really informative blog article.Really thank you! Want more.

 9. click here 21 ساعت قبل

  There is noticeably big money to comprehend this. I assume you have made certain nice points in features also.

 10. Erin 2 ساعت قبل

  Terrific work! This is the type of information that should be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site. Thanks =)

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید