پرسش و پاسخ در مورد عروس هلندی

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

پرسش و پاسخ در مورد عروس هلندی

فلفل دلمه برای براقی پرهای عروس هلندی لازم است

 

نکاتی در مورد غذای عروس هلندی:

اگر عروس هلندی سرلاکی باشد باید سرلاکش دما و غلیظتش و ساعتش به اندازه و به موقع باشد.

مارک سرلاک خیلی مهم است. سرلاک باید مخصوص طوطی سانان باشد.

اگر عروس هلندی دانه خور شده باشد تنوع دانه ها و مقدارش برای بدنش مهم است.

 

وقتی پرنده دانه خور می شود یک مکمل غذایی هم باید کنار دانه اصلی باشد.

مثلا انواع جوانه ها مثل جوانه ماش.گندم و … تخم مرغ با زرده کم و مخلوط با هویج رنده شده، کاهو باعث افزایش اشتها می شود.

 

فلفل دلمه برای براقی پرهاش لازم است، پوسته تخم مرغ جوشیده برای قوی شدن نوک و کلسیم بدنش لازم است. ویتامین E.K به صورت محلول باید تو آب پرنده ریخته شود، اگر املاح و ویتامین لازم به بدن عروس هلندی تان برسد پرنده مشکلی ندارد.

 

۱- عروس هلندی من بیشتر از سایر پرندگانم عطسه می کند، آیا این موضوع نگران کننده است؟

پرهای عروس هلندی بیش از سایر پرندگان گرده (شوره) تولید می کند که ممکن است به بینی و مجاری تنفسی پرنده منتقل شود که این مسئله باعث عطسه زدن پرنده جهت خروج این گرد و غبار و شوره ها می شود.

 

تا زمانی که این عطسه ها مکرر و آبکی (عطسه همراه با خارج شدن مایع از بینی) نباشد مشکلی ایجاد نکرده و نیاز به مراجعه به دامپزشک مخصوص پرندگان نمی باشد. ضمناً داشتن سیستم تهویه مناسب در محل نگهداری عروس هلندی به دفع بهتر این گرده ها کمک موثری می نماید.

 

۲- عروس هلندی من دارای کچلی در پشت سر خود می باشد، آیا این طبیعی است؟

بسیاری از عروس های هلندی، خصوصاً رنگ های جهش یافته مانند لوتینو، آلبینو، زرد (Fallow)، سینامون، مرواریدی و ابلغ – منطقه ای عاری از پر در پشت تاج خود دارند.

 

این مسئله نشانه بیماری پوستی نمی باشد و اصولا مشکلی ایجاد نمی کند اما به نوعی از زیبایی پرنده کاسته می شود و همین موضوع باعث می شود پرورش دهندگان نهایت دقت را جهت تکثیر پرنده هایی بدون این مشکل داشته باشند با این حال امکان ایجاد این نقطه کچلی در برخی پرندگان اتفاق می افتد و به نظر می رسد راه حلی جهت درمان آن نیز وجود نداشته باشد.

 

پس بهتر است اگر عروس هلندی شما هم دارای سری بی پر است آن را نادیده گرفته و از داشتن پرنده خود کماکان لذت ببرید. (نظر شخصی: در برخی مقالات مطالعه شده که رعایت نکردن موضوع وراثت (جفت های هم خون) درصد کچلی جوجه ها را بیشتر می کند )

 

۳- پرنده من در ظرف آب درون قفس مدفوع می کند، آیا این باعث بیماری می شود؟

بسیاری از پرندگان خانگی اقدام به انداختن فضله و یا غذای خود از جمله پلت، سبزیجات و دانه ها به داخل ظرف آب قفس می کنند که این کار باعث رشد  و تکثیر باکتریها در آب آنها می شود.

 

برای حل این مشکل همیشه پیشنهاد می شود از جا آبی های پمپی (استوانه ای ) که هم مطمئن تر و هم تمیزتر می باشد استفاده شود. بسیاری تصور می کنند که پرنده قادر به نوشیدن آب از این جا آبی ها نباشند که باید عرض کنم با توجه به هوش نسبتاً بالای پرنده کافی است یک بار اقدام به خوردن آب نماید تا مشاهده کنید به چه راحتی منقار خود را در این ظروف کرده و آب می نوشد.

 

البته این جا آبی ها در ابعاد مختلف و جنس های مختلف برای پرندگان با سایز متفاوت در بازار موجود می باشد و بهتر است نوع پرنده را در هنگام خرید این جا آبی ها در نظر بگیرید. نکته حائض اهمیت این که با توجه به اینکه این جا آبی ها مقدار زیادی در خود آب نگه می دارند نیاز به تعویض روزانه آب درونشان دارند.

 

ضمناً با توجه به شیطنت پرنده ها ممکن است دریچه خروج آب به عناوین مختلف توسط طوطی شما بسته شود پس بهتر است مقدار آب داخل تیوپ را در فواصل مختلف چک نمایید تا از باز بودن دریچه خروج آب مطمئن شوید. خاطرنشان می کنیم که پرندگانی که از ظروف آب در قفس استفاده می کنند در بدن خود باکتری های بیشتری نسبت به پرنده هایی که از تیوپ (جا آبی استوانه ای) استفاده می کنند دارند.

 

پوسته تخم مرغ جوشیده برای قوی شدن نوک و کلسیم بدن عروس هلندی لازم است

 

۴- آیا منقار پوسته شده در عروس هلندی طبیعی است؟

عروس های بالغ غالباً دارای ذره های پوسته شده در بخش فوقانی نوک خود، و مقدار کمتری در بخش زیرین منقار خود خصوصا از دید مقابل دارند. باید بدانید که منقار پرنده شما مدام در حال رشد می باشد و چنانچه چیزی برای جویدن (به جهت کوتاه کردن نوک) نداشته باشد شما شاهد این ذره های پوسته شده خواهید بود.

 

البته در نظر داشته باشید سوء تغذیه و عدم تابش نور خورشید نیز می تواند به اختلالات منقار پرنده منجر شود (پوسته شدن بیش از حد منقار) که نیاز به کوتاه کردن آن توسط فردی خبره دارد. قابل ذکر است در صورت مشاهده اختلالات منقار بهتر است با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت نمایید.

 

۵- چگونه بفهمم عروس هلندی من دارای اضافه وزن یا کمبود وزن است؟

این که آیا یک عروس هلندی دارای اضافه وزن و یا کمبود وزن است یک چیز تجربی (ذهنی) است. با این حال یک عروس هلندی طبیعی وزنی حدود ۷۰ گرم دارد که البته در بعضی پرندگان با شرایطی مثل کشیده بودن بدن می تواند تا ۱۲۵ گرم نیز برسد. در هر حال اگر شاهد پرنده ای با ظاهری قرص که بالهای خود را به زیبایی در کنار خود نگه داشته هستید باید بدانید پرنده در شرایط وزنی ایده آلی می باشد.

 

۶- من یک جفت عروس دارم ک خیلی راحت جفتگیری می کنند و ‌مشکل خاصی ندارند! ظاهرشان هم عاری از هرگونه مشکل است ولی عروس هلندی ماده من تخم نمی گذارد! الان چند ماه است که جفتگیری می کنند! داخل لانه می روند ولی تخم نمی گذارد! می خواستم بدونم مشکل از کجامی تواند باشد؟

 

یا به محیط و لانه اعتماد ندارند که به پررفت و آمد بودن محل قفس یا نامناسب بودن لانه و سرک کشیدن زیاد به لانه می تواند باشد یا اینکه سن ماده بالا هست.

 

۷- چگونه بفهمم عروس هلندی ماده من نزدیک به تخم گذاری است؟

عروس هلندی ماده بصورت غریزی حتی بدون نر هم قادر به تخم گذاری است (تخم خاکی یا بدون نطفه). علائم متعددی می توان نشانه آماده بودن ماده عروس برای تخم گذاری می باشد: اضافه کردن ۵ تا ۱۰ گرم وزن اغلب نشانه ای از تولید یک تخم در بدن پرنده می باشد.(این نشانه نیازمند وزن کردن هفتگی پرنده می باشد)

 

ماده در زمان آمادگی برای تخم، بسیار قلمرو طلب خواهد بود و با نزدیک شدن دست انسان اقدام به درآوردن صدای خس خس خواهد کرد. مقدار نوشیدن آب در این زمان بیشتر خواهد بود. ماده اصولا تمام طول شب مدفوع خود را نگه داشته و در ساعات اولیه روز فضله خود را به مقدار زیاد و بدبو دفع می کند.

 

با توجه به فعل و انفعالات هورمونی شکم ماده در این زمان گردتر و نرم تر می شود. توجه کنید اگر با این شرایط شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید و احساس بی قراری در آن دیدید حتما به دامپزشک پرندگان مراجعه کنید چرا که احتمال پیچیدن تخم وجود دارد که چنانچه درمان نشود طی چند ساعت پرنده تلف خواهد شد. (متاسفانه بنده برای یکی از پرنده های خود (قناری) شاهد این موضوع بودم)

 

۸- عروس هلندی من تخم کرده اند آیا نیاز به اقدام خاصی دارد؟

اگر ماده عروس شما با موفقیت تخم خود را گذاشت قبل از هر چیز به شما تبریک می گوییم. بهتر است ماده عروس را تا گذاشتن یک به یک تخم ها تا انتها حتی اگر خارج از لانه ای که برایش در نظر گرفته اید تخم گذاری کرده بود تنها بگذارید. اگر شاهد شکسته شدن یکی از تخم ها بودید بهتر است آن را با تخم مصنوعی تعویض نمایید تا از خوابیدن روی باقی تخم ها به اصطلاح قهر نکند.

 

ماده را ۲۰ تا ۲۱ روز با تخم ها تنها بگذارید و از تمیز کردن یا بصورت دستی غذا دادن نیز اجتناب کنید. باید توجه کنید با برداشتن تخم ها به احتمال زیاد ماده مجدد اقدام به تخم گذاری خواهد کرد (تا ۲۷ تخم نیز مشاهده شده است ) که این باعث ضعف کلسیم و پروتئین در پرنده خواهد گشت. چنانچه در این زمان شاهد کز کردن پرنده در کف قفس بودید حتما با دامپزشک مخصوص پرندگان مشورت کنید.

 

هرگز جسم تیزی به داخل بینی عروس هلندی نکنید

 

۹- به نظر ماده ای در بینی عروس من هست، آیا نیاز به اقدامی دارد؟

اگر در این مورد شک دارید بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید. البته می توانید خودتان نیز پرنده را حمام بخار ببرید. در این صورت بخار به پرنده کمک می کند محتویات مخاط بینی را راحت تر خارج کند.

 

جالب است بدانید عروس های هلندی داخل بینی خود پرده ای دارند جهت جمع شدن گرد و غبار هوا و یا شوره پرهایشان، گاهی این غبار در این قسمت انباشته می شوند به همین دلیل رطوبت می تواند جهت خارج کردن این غبار به پرنده کمک کند. توجه کنید هرگز جسم تیزی به داخل بینی عروس هلندی نکنید. اگر نیاز باشد دامپزشک این کار را به صورت صحیح انجام خواهد داد.

 

۱۰- آیا احتمال دارد از عروس هلندی خود بیماری بگیرم؟

عروس های هلندی می توانند دارای باکتری کلامیدوفیلا در بدن خود باشند که البته با آزمایش نیز نمی توان بطور حتم نسبت به عدم وجود این باکتری در بدن پرنده اطمینان حاصل نمود. بهتر است کسانی که در خانه خود فردی با بیماری ام اس و یا ایدز هستند در نگهداری این پرنده بیشتر دقت کنند.

 

۱۱- آیا باید پرهای پرواز عروس هلندی را کوتاه کرد؟

داشتن پر برای پرواز می تواند مزایا و معایبی داشته باشید. مزیت آن پرواز برای داشتن بدنی سالم است و معایب آن می توان به فرار پرنده منجر شود ضمناً می تواند با برخورد با آینه یا شیشه دچار آسیب شود و یا اینکه در دسترس حیوانات گوشتخوار از جمله گربه و …. باشد. “در چیدن پرهای عروس هلندی توجه کنید که دو شاهپر اول هر بال نباید چیده شود تا هم از زیبایی عروس کم نشود و هم پرنده قدرت پریدن را از دست ندهد.”

 

۱۲- برای پررنگ شدن صورت جوجه عروس هلندیم چه چیزی خوب است؟

در تعیین جنسیت پرنده ی نر باید کمی تامل و صبر نمود تا پرنده به سن بلوغ یعنی بین شش تا نه ماهگی به عبارتی زمانی که اولین پر ریزی خود را انجام دهد. 

 

در این هنگام پرنده ی جوجه ی خاکستری در سن بلوغ با ریختن پرهای وی ظاهرش کمی تغییر خواهد نمود که از جمله زرد رنگ شدن صورت پرنده ی نر و بلند شدن تاج های وی و تیره شدن پرهای سینه و ریختن پرهای زرد رنگ در زیر پرهای دم پرنده ی نر می باشد. 

 

از نشانه های دیگر می توان به پر رنگ شدن گونه ی پرنده که علت آن هم به خاطر روشن شدن رنگ صورت پرنده می باشد.

 

گردآوری: بخش علمی دخترونه

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۶۳ دیدگاه
 1. suba me 4 هفته قبل

  LDnqGp Search the Ohio MLS FREE! Wondering what your home is worth? Contact us today!!

 2. governmentjobsvacancies.com 4 هفته قبل

  “Thanks so much for the article post.Thanks Again. Really Cool.”

 3. mca motor club of America scam 3 هفته قبل

  Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 4. Orthomolecular Products 3 هفته قبل

  It as really a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 5. visit website 3 هفته قبل

  That could be the good reason that pay check services are becoming quite popular super real the challenge

 6. It as not that I want to duplicate your web site, but I really like the style and design. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?

 7. IELTS classes in Karachi 3 هفته قبل

  You completed various nice points there. I did a search on the topic and found mainly people will go along with with your blog.

 8. Racecar 3 هفته قبل

  It as really a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 9. giay san co nhan tao 3 هفته قبل

  topic of this paragraph, in my view its actually remarkable for me.

 10. may dem tien xiudun 3 هفته قبل

  Merely wanna remark that you have a very nice web site , I like the pattern it actually stands out.

 11. Cong ty may dong phuc 3 هفته قبل

  Really enjoyed this article. Really Cool.

 12. more details 3 هفته قبل

  Really informative blog.Really looking forward to read more. Cool.

 13. buylolsmurfs.com 3 هفته قبل

  Thank you ever so for you article. Cool.

 14. this website 3 هفته قبل

  Thanks again for the blog article. Much obliged.

 15. visit this website 3 هفته قبل

  Really enjoyed this post.Really looking forward to read more. Cool.

 16. tunasbola 3 هفته قبل

  This part may necessitate the help of a skilled SEO in Los Angeles

 17. hamptonsite 3 هفته قبل

  I really liked your blog article.Really thank you! Awesome.

 18. online casino games 3 هفته قبل

  Your current posts often possess a lot of really current info. Where can you come up with this? Just declaring you might be very formative. Thanks once again

 19. this website 3 هفته قبل

  pretty beneficial material, overall I believe this is really worth a bookmark, thanks

 20. W88 3 هفته قبل

  topic. I needs to spend some time learning more

 21. marketing 2 هفته قبل

  There is certainly a great deal to find out about this subject. I like all the points you ave made.

 22. Accounting ebooks 2 هفته قبل

  There as certainly a great deal to find out about this topic. I really like all of the points you made.

 23. Manifestation Magic 2 هفته قبل

  You complete a number of earn points near. I did a explore resting on the topic and found mainly people will support with your website.

 24. Really informative blog post.Much thanks again. Awesome.

 25. EvaAgome 2 هفته قبل
 26. teen pussy pics 2 هفته قبل

  No matter if some one searches for his essential thing, thus he/she needs to be available that in detail, thus that thing is maintained over here.

 27. voip 2 هفته قبل

  They can get more such compact discs they will captured at home for me to give attention to for in

 28. click here 2 هفته قبل

  It as really a great and useful piece of information. I am glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 29. You produced some decent points there. I looked on the net to the issue and found many people go together with together together with your internet web site.

 30. mca motor club 2 هفته قبل

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about sex.

 31. bo kit arduino 2 هفته قبل

  I truly appreciate this blog article. Fantastic.

 32. visit website 2 هفته قبل

  Some genuinely excellent info , Gladiolus I observed this.

 33. Very neat article.Really thank you! Much obliged.

 34. more details 2 هفته قبل

  My brother recommended I might like this website. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 35. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It as on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 36. thiet ke kien truc biet thu 2 هفته قبل

  You made some decent points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 37. univerzitet 2 هفته قبل

  I truly appreciate this article post. Cool.

 38. whats your status 1 هفته قبل

  It’а†s really a great and useful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 39. 15 Minute Manifestation Review 1 هفته قبل

  Thanks so much for the post.Really looking forward to read more. Really Great.

 40. more details 1 هفته قبل

  Some genuinely fantastic info , Gladiolus I detected this.

 41. H1B 1 هفته قبل

  I will immediately grasp your rss as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you ave any? Kindly allow me realize in order that I may just subscribe. Thanks.

 42. Asuquo 1 هفته قبل

  I value the article.Thanks Again. Awesome.

 43. Alise 7 روز قبل

  You made some good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 44. Clotilde 6 روز قبل

  pretty useful material, overall I imagine this is worthy of a bookmark, thanks

 45. Juliet 6 روز قبل

  Very good post. I absolutely appreciate this site. Stick with it!

 46. alpha upgrade 6 روز قبل

  some times its a pain in the ass to read what people wrote but this website is very user genial !.

 47. Ve may bay gia re 6 روز قبل

  You have made some really good points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 48. to learn more 6 روز قبل

  not understanding anything completely, but

 49. to learn more 6 روز قبل

  I see something really interesting about your web blog so I saved to my bookmarks.

 50. Your mode of explaining the whole thing in this post is in fact good, every one be able to simply be aware of it, Thanks a lot.

 51. great site 5 روز قبل

  Some really interesting information, well written and generally user genial.

 52. thiet ke noel 3 روز قبل

  Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 53. for more info 3 روز قبل

  The thing i like about your weblog is the fact that you always post direct for the point info.:,*`,

 54. barcelona strip clubs 2 روز قبل

  This very blog is really awesome and also factual. I have chosen many handy stuff out of this source. I ad love to go back again and again. Thanks!

 55. strip clubs barcelona 2 روز قبل

  Some genuinely great info , Gladiola I observed this.

 56. Very good article post.Really thank you! Will read on

 57. visit website 15 ساعت قبل

  you may have an ideal blog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 58. Muchos Gracias for your blog post.Thanks Again. Awesome.

 59. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید