پنج تصور غلط درباره پدر بودن

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

پدر بودن,پدر خوب,ترس از پدر شدن

 

اگر شما تازه پدر شده اید و یا منتظر تولد فرزندتان هستید شاید تصورات کمی ‌از پدر بودن داشته باشید. این تصورات از تجربیات شما با پدرتان و توقعاتی که جامعه از یک پدر دارد منشا می‌گیرد. متاسفانه تعداد کمی‌ منابع برای کمک به مردان امده‌اند تا نظریه هایشان را عنوان کنند و یا داستانهای عمومی‌ را بیازمایند. با این وجود شما هر چه بیشتر توقعات نگفته پدر بودن را می‌فهمید و بررسی میکنید شانس بیشتری دارید تا والدینی شوید که انتظارش را دارید.

 

شاید بزرگترین تصور غلط این باشد که تنها یک تعریف برای پدر خوب وجود دارد. شما نظریه شخصی خودتان را که معتقدید پدر بودن یعنی مواجه شدن با نیازهای خود و دیگر اعضای خانواده پیش بگیرید. در اینجا پنج تصور عمومی‌ وجود دارد:

 

تصور۱: فقط احساسات مادران مهم است

همسرشما از تغییرات جسمانی دوران بارداری شگفت زده می‌شود و توجه به جریان تولد باعث میشود که بفهمی ‌مادر تنها کسی است که احساساتش مهم است. نگرانی شما در مورد سلامت جسمی‌ و روحی مادر در این زمان و درمدت زمان بعد از زایمان و همچنین احساسات شخصی خودتان مهم است.

 

صحبت هیجان انگیز درباره پدر شدن برای کسی که منتظر تولد فرزندش است امری ساده است. بسیار دشوار است که نظر یکسان درباره دو احساس مهم و اجتناب ناپذیر ترس و تصورداد. ایا من هنگام تولد فرزندم ضعیف خواهم بود؟ ایا در کار دکتر مشکلی پیش خواهد امد؟ روابط من و همسرم چه تفاوتی پیدا خواهد کرد؟ ایا من میتوانم روال عادی زندگی را در پیش گرفته و پدری که می‌خواهم باشم؟

 

همسر شما نیاز دارد که احساسات شما را بشنود و شما نیاز دارید که احساساتتان را بیان کنید. بعضی از مردان ترس از بارداری همسر و پدر شدن را پنهان می‌کنند زیرا نمی‌خواهند نگرانیهای همسرشان را بیشتر کنند. از تحت فشار بودن او نترسید. بیشتر زنان چنین عکس العملی را درک می‌کنند و می‌دانند پدر شدن باعث ایجاد نوعی تردید در مردان می‌شود. سهیم کردن همسر یا شریک زندگیتان در دلهره ای که دارید باعث نزدیکتر شدن شما به یکدیگر می‌شود. شما همچنین میتوانید به سراغ پدرانی بروید که تازه صاحب فرزند شده‌اند یا کتابی در مورد پدر شدن مطالعه کنید یا در کلاسها یا گروههایی برای غلبه بر ترس از پدر شدن شرکت کنید. به خودتان اجازه دهید تا هم احساساتتان را از اسیب پذیری و هم از هیجان بیان کنید. با بیان نگرانی و احساسات خود در طول دوران بارداری همسرتان و قبل از زایمان شما با باور غلط فقط احساسات همسرتان مهم است مقابله می‌کنید و پایه و اساس یک پدر مؤثر بودن را گسترش می‌دهید.

 

تصور۲: نوزادان تازه متولد شده نیازی به وجود پدران خود ندارند.

وابستگی شدید بین همسرتان و نوزاد به خصوص اگر به او شیر میدهد می‌تواند برای شما تعجب اور باشد که ایا فرزند شما نیازی به شما دارد یا نه. شما یک شخص بسیار مهم در زندگی او هستید و بودن با شما مایه راحتی و ارامش برای او است. برای نزدیک شدن به فرزندتان او را بغل کنید به پشتتان سوار کنید و برای او صدا در بیاورید اما صبر کنید تا شکمش سیر شود در این صورت تمام توجهش را جلب خواهید کرد. گرفتن او بعد از غذا به همسرتان نیز این فرصت را میدهد تا انرژی از دست رفته بعد از شیر دادن را جبران کند. شما میتوانید در غذا دادن به فرزندتان به همسرتان کمک کنید. وقتی همسرتان شیر در شیشه می‌ریزد یا وقتی که تصمیم می‌گیرید مکمل غذایی بدهید یا دستور غذایی را جایگزین شیر مادر کنید. و یا می‌توانید با مشارکت در کارهای خانه با همسرتان به طور غیر مستقیم به فرزندتان کمک کنید. کم کردن حجم کار همسرتان باعث میشود که او زمان بیشتری را در اختیار فرزندتان باشد. به خاطر داشته باشید که شما یک تفاوت کلی پیدا کرده‌اید.

 

تصور۳: مردان جوان نمی‌دانند چگونه از کودکان خردسال مراقبت کنند.

این یک دروغ بزرگ است که پدران را از داشتن رابطه نزدیک با فرزندانشان دور میکند و باعث ایجاد نگرانی بیش از اندازه مادرانی می‌شود که بیم این دارند که مردان توانایی نگهداری از بچه ها را ندارند. حتی دکتر اسپاک متخصص اطفال و نویسنده در اخرین کتاب خود به این نکته اشاره کرده که مردان موضوع بحث ” ناشی بودن ” پیرامون کودکان هستند. ایشان در ویرایشهای بعدی نظر خود را تغییر دادند و شما هم باید این کار را بکنید. ما می‌دانیم که پدر اکنون می‌تواند اولین پشتیبان کودک باشد. پدر و مادر بودن چیزی است که هر کسی از والدین خود می‌اموزد. اگر شما برای فرزند خود وقت بگذارید نسبت به نیازهای او حساس خواهید شد. برای رسیدن به این منظور گاهی وقتها از همسرتان بخواهید که از اتاق خارج شود یا وظیفه بچه داری را به تنهایی به عهده بگیرید. اجازه دهید تا همسرتان بفهمد شما توانایی انجام کارها را دارید.

پدر بودن,پدر خوب,ترس از پدر شدن

تصور۴: مردانی که کودکان خود را کانون توجه قرار می‌دهند نمی‌توانند در محیط کار با ان کنار بیایند.

مردان کار را مهمترین منبع ثروت و اعتبارخود می‌دانند. مردانی که نمی‌توانند در کار خود موفق شوند خانواده را قربانی کرده و یا در رده بعد از کار خود قرار می‌دهند. اما ما در اغاز راه یک تحول بزرگ فرهنگی قرار داریم. بعضی از مردان معنی والد بودن را می‌فهمند به همین دلیل کیفیت پدر بودن انها هم افزایش می‌یابد. بعضی از مردان بودن در کنار خانواده را به سوداوری در کسب و کار ترجیح می‌دهند زیرا انها ارزش تکامل را در پدر بودن می‌دانند نه اینکه نمی‌توانند به سر کار خود بروند. بیشتر مردان احساس می‌کنند که پدر خوب بودن نشانه تکامل در زندگی است و سعی می‌کنند ان را بر هر کاری مقدم بشمارند.

 

تصور۵:شما مقدر شده اید که چگونه با تصورات غلط پدری مقابله کنید.

وقتی که شما خودتان پدر میشوید پدرتان به یک الگوی مهم برایتان تبدیل می‌شود. بسیار طبیعی است که به گذشته خود برگردید و جا پای پدرتان بگذارید. اما پدر شما نمی‌تواند به عنوان الگوی اولیه شما قلمداد شود بلکه میتواند بر روند پدر بودن شما تاثیر داشته باشد. به کسانی که در طی سالها از انها تاثیر پذیرفته‌اید از جمله معلمان ، مربیان ، دوستان ، دایی ، عمو ، برادر و دیگران بنگرید و پس از ان شخصیت اصلی یک پدر را از خود نشان دهید. تحقیقات مختلف در جهان نشان داده است که یک الگوی مشخصی برای پدر بودن وجود ندارد. فرهنگهای مختلف پدر بودن را به روشهای مختلفی تعریف میکنند. در بعضی فرهنگهای افریقایی ” پدر ” یعنی یک گروه از مردان نه یک شخص بخصوص. در هر فرهنگ پدر یک معنی خاصی دارد. در فرهنگ ما یک پدر خوب بودن یعنی حمایت خانواده در خانه غذا و تحصیلات. شاید ان اندازه که ما برای فرزندانمان وقت می‌گذاریم پدر ما برایمان وقت صرف نکرده باشد اما به هر حال انها هم همان کاری را که فکر می‌کردند بهترین است در حق ما کرده‌اند ودر یک زمان هم به خانواده رسیده‌اند و هم در جامعه فعالیت کرده‌اند. شما هم باید بهترینها را در حق خانواده‌تان انجام دهید. سعی کنید پدر بودن را مانند یک نقشی که برای ان تربیت شده‌اید ببینید. شما می‌توانید نکات مثبت موجود در خانواده خود را گرفته و با اضافه کردن نکاتی دیگر یک پدر خوب باشید.

 

چگونه میتوان با تصورهای غلط پدر بودن مقابله کرد؟

۱٫ تاثیرات پدر بودن را بر روی خودتان نشان دهید. احساسات خودتان را با همسرتان و کسانی که به زودی صاحب فرزند خواهند شد در میان بگذارید.

 

۲٫ با فرزند نوزاد خود از همان اغاز تولد بازی کنید او را در اغوش بگیرید و با او صحبت کنید.

 

۳٫ یاد بگیرید که چگونه پوشک او را عوض کنید، او را حمام دهید به او غذا دهید و در واقع قسمتی از زندگی روزمره او باشید.

 

۴٫ با خود فکر کنید که چه شغلی را برگزینید تا بتوانید برای فرزندتان هم وقت بگذارید. این تجربه‌ای است که همیشه اتفاق می‌افتد. (بودن با فرزند)

 

۵٫ با خود فکر کنید که با توجه به وجود پدرتان، معلمان، مربیان، دوستان و اشنایان چه تعریف مشخصی از یک پدر می‌توانید داشته باشید. هر کسی که بر شما تاثیر گذاشته باشد می تواند یک الگوی مناسب باشد.

منبع : سایت سیمرغ

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید