چرا تنبیه روش کارآمدی در تربیت نیست؟

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

 فواید تنبیه کودک,مضرات تنبیه کودک

 تنبیه روش کارآمدی در تربیت نیست

 

 سال ها پیش وقتی در حال گذراندن واحد روان شناسی تربیتی بودم، مبحث جذابی داشتیم تحت این عنوان که «چرا تنبیه روش کارآمدی در تربیت نیست؟» در این بحث به صورت مبسوط عوارض تنبیه مطرح می شد. تا همین چند سال پیش اگر می خواستم والدی را از تنبیه فرزندش بازدارم حتما بر روی عوارض تنبیه متمرکز می شدم، چرا که فکر می کردم بی اطلاعی از عوارض تنبیه و البته ناکارآمدی این روش است که والدین را به سوی تنبیه و به ویژه تنبیه بدنی کودکشان سوق می دهد؛ اما از وقتی در کارگاه های فرزندپروری شرکت کردم و پای حرف های والدین دیگر نشستم و البته از وقتی خودم مادر شدم، فهمیدم داستان چیز دیگری است.

 در طول این سال ها من والدین بسیاری را دیدم که می دانستند تنبیه بدنی روشی کارآمد نیست، اما باز هم از آن استفاده می کردند. والدینی که بعد از هر بار استفاده از این روش تا چند روز غرق احساس گناه می شدند، اما دوباره در برخی موقعیت ها سراغ همان روش ناکارآمد می رفتند. واقعا چرا برخی والدین در تعامل با کودک خود از تنبیه بدنی استفاده می کنند؟

رفتار خود را در طی یک ماه گذشته با فرزندتان مرور کنید. آیا در این مدت به او توهین کرده و فحش داده اید؟ آیا سر او داد زده و او را تحقیر کرده اید؟ آیا او را هل داده و یا کتک زده اید؟ اگر چنین رفتارهایی داشته اید، کمی مکث کنید. آیا تا به حال با خود فکر کرده اید چرا با اینکه می دانید کتک زدن فرزندتان کار درستی نیست و یا تحقیر او عوارض زیادی به دنبال دارد، باز هم در زمان عصبانیت چنین رفتارهایی از شما سر می زند؟ نکند تنبیه کردن بهره ای عاید والدین می کند که باعث تکرار این رفتار شده و کنار گذاشتن آن را دشوار می کند؟

تنبیه راهی برای کسب آرامش؟
در اغلب موارد اگر والدین بر روی احساسات خود دقیق شوند، می توانند متوجه تجربه احساسی غیرمنتظره بعد از هر بار تنبیه فرزندشان شوند. در واقع پیش از آغاز احساس گناه در والدین، احساسی کاملا متفاوت با آن تجربه می شود، احساس خلاصی بعد از انتقام! اما دلیل آن چیست؟ آیا والدینی که این گونه هستند، افرادی سنگدل و خشونت طلب هستند که از آزار فرزند خود لذت می برند و یا این امر واکنشی طبیعی است؟ واقعیت این است که والدینی که دست به تنبیه فرزند خود می زنند، لزوما آدم هایی سنگدل و بدطینت نیستند. گاهی آن ها حتی بسیار دلسوزتر از دیگران هستند. شاید با خود فکر کنید پس برای چه فرزندانشان را تنبیه می کنند؟

برای پاسخ به این سوال می توانیم به چند نکته اشاره کنیم:
• این والدین زمانی که تحت فشار زیاد بوده و تنش بالایی دارند و رفتارهای ناشایست فرزندشان نیز آن ها را کلافه می کند، بیشتر دست به تنبیه می زنند، چرا که تنبیه می تواند برای زمانی کوتاه احساس انتقام گرفتن را در آن ها ارضا کرده و حس رضایت ایجاد کند.

• در بسیاری از مواقع قبل از این که والدین متوجه شوند که دارند جه می کنند، متوجه می شوند که دست روی فرزندشان بلند کرده و یا فحش و ناسزا نثار او کرده اند، چرا که آن ها به دنبال خلاصی از عصبانیت شدیدی بوده اند که فشار زیادی را به آن ها تحمیل می کرده است.

• در آن لحظاتی که آن ها تحت فشار شدید بوده و می خواهند در همان لحظه واکنشی به رفتار ناشایست فرزندشان نشان دهند، اولین چیزی که به ذهن شان می رسد همین گونه رفتارهاست.

به نظر می رسد که اگر بتوانیم در این سه بخش مدیریت بهتری بر روی خودمان داشته باشیم، احتمال تنبیه و بدرفتاری با فرزندمان را نیز تا حدّ زیادی کاهش داده ایم.

 فواید تنبیه کودک,مضرات تنبیه کودک

 والدین زمانی که تحت فشار زیاد بوده و تنش بالایی دارند، بیشتر دست به تنبیه می زنند

 
مواظب فشارهای زندگی باشید
اگر شما سر موضوعات دیگر تحت فشار باشید، احتمال بیشتری دارد که زودتر از کوره در رفته و به طور بیجا سر فرزندتان دادزده و یا دست روی او بلند کنید، چرا که تحمل همه ما محدود است.

چند نکته: درست است که بسیاری از مواردی که سطح تنش را در زندگی شما افزایش می دهد در اختیار شما نیست، اما حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که برای کاهش تنش و استرس در برنامه روزمره خود زمانی را در نظر بگیرید. بسیاری از والدین هیچ برنامه منظم تفریحی و یا آرامش بخشی را برای خود تعریف نکرده اند و همین نیز باعث می شود استرس و تنش آن ها به شدت افزایش یافته و به راحتی با دیدن اشتباه های فرزند از کوره دررفته و در نتیجه احتمال بدرفتاری آن ها نیز افزایش می یابد.

البته تا صحبت از برنامه تفریحی می شود، بسیاری از افراد از کمبود وقت و البته بالابودن هزینه ها شکایت می کنند. همه این حرف ها درست است، اما باور کنید هنوز هم فعالیت هایی هستند که با هزینه پایین می توانند به ما کمک کنند تا سطح تنش را در خودمان کم کنیم؛ کارهایی مانند کاشتن چند گل در یک گلدان و صرف وقت هر روزه برای آن ها، نوشیدن یک لیوان چای همراه با گوش دادن به یک نوایی آرام مانند صدای پرندگان و یا صدای آب ضبط شده، آماده کردن فضایی برای غذای پرندگان در پشت پنجره و تماشای آن ها، برنامه پیاده روی در پارک و یا کوه در آخر هفته و یا حتی برنامه ریزی برای یک دوش آب گرم.

یادتان باشد این که شما کاری را به این نیت انجام دهید که تنش خود را کم می کنید، می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و البته واکنش های انفجاری و تکانشی شما کاهش پیدا می کند، چرا که شما به صورت غیرمستقیم به خود این پیغام را داده اید که فرد مهم و ارزشمندی هستید و البته چه چیزی بیشتر از این می تواند در این روزهای پرتنش حال شما را بهتر کند!

برای خود زمان بخرید
بسیاری از والدین هنوز نمی دانند چه طور می توانند در اوج عصبانیت خود را آرام کنند. درواقع در این گروه از والدین، تنبیه فرزندان روشی برای انتقام گرفتن و البته آرام شدن محسوب می شود و کوتاه ترین راهی است که می تواند به آن ها کمک کند تا دوباره آرام شوند.

چند نکته: همه ما در زندگی تحت فشارهای مختلف هستیم و عصبانی شدن امری طبیعی است. اما اگر لیستی از کارهایی تهیه کنید که می تواند در زمانی کوتاه شما را تا حدی آرام کند و از آن لیست در زمان عصبانیت بهره بگیرید، می توانید تا حد زیادی مانع تکرار رفتارهای آسیب زننده به فرزندتان شوید؛ کارهایی مثل رفتن داخل اتاق و نگاه به تابلوی زیبایی که در آن جا دارید، نوشیدن آب، رفتن داخل بالکن برای چند ثانیه، بستن چشم ها و شمردن تا پنج.

یادتان باشد یکی از مهم ترین فواید انجام چنین کارهایی، خرید زمان برای شماست. درواقع شما با انجام کارهایی که می تواند تنها کمی به شما آرامش بدهد، بین احساس عصبانیت شدید خود و انجام واکنش به قدر چند ثانیه فاصله می اندازید، چند ثانیه ای که در بسیاری از مواقع می تواند به شما کمک کند تا گزینه بهتری را جایگزین تنبیه بدنی کنید. 

 تنبیه,تنبیه کودک,راههای تنبیه کودک

 بسیاری از رفتارهای تنبیهی والدین نه برنامه ریزی شده که به صورت انفجاری و ناگهانی است

 
تنبیه را بازتولید نکنید
درواقع بسیاری از رفتارهای تنبیهی والدین نه برنامه ریزی شده که به صورت انفجاری و ناگهانی است. این موارد بیشتر در افرادی دیده می شود که خود تجربه تنبیه شدن در کودکی را داشته اند. درواقع در ذهن آن ها تنبیه یک گزینه محسوب می شود، هرچند خود در گذشته از آن آسیب دیده اند. در زمان آرامش لیستی از فعالیت های جایگزین برای کاهش رفتارهای ناشایست فرزندتان و البته در کنار آن، لیستی برای تقویت رفتارهای شایسته فرزندتان تهیه کنید.

این لیست را حتما جایی یادداشت کنید که بتوانید هر روز آن را ببینید. در رابطه با واکنش های احتمالی در برابر رفتارهای ناشایست فرزندتان برنامه ریزی قبلی داشته باشید و حتی با او در این مورد صحبت کنید. به عنوان مثال در صورت تکرار پرت کردن وسایل، لازم است به مدت یک دقیقه روی صندلی در سکوت کامل بنشیند و یا در صورت خراب کردن وسیله ای در خانه از روی بی مبالاتی و استفاده نکردن صحیح، از پول توجیبی او برای تعمیر و یا خرید دوباره آن استفاده کنید.

و نکته آخر این که اگر در کودکی سابقه کتک خوردن، ناسزا شنیدن و یا تحقیر از سوی والدین خود را دارید، از این تجارب ناخوشایند به عنوان فرصتی ویژه بهره بگیرید! چرا که شما بهتر از هر کسی می توانید حال بد فرزندتان را بعد از شنیدن چند ناسزا و یا کتک خوردن درک کنید.

 

منبیع: ماهنامه سپیده دانایی / برترین ها

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۵۹ دیدگاه
 1. acting high schools nyc 3 ماه قبل

  The mainstage comes after Performing Lessons.

 2. acting schools for kids 3 ماه قبل

  Some faculties make this a two-stage course of.

 3. Elinor 3 ماه قبل

  ۶٫ New York Academy for Performing and Movie.

 4. Antoine 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 5. investor advice australia 2 ماه قبل

  Investments in most securities contain risks.

 6. investor advice australia 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, etc.

 7. elcig.lt 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and so on.

 8. http://sim.kaist.ac.kr 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 9. https://elcig.lt/ 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 10. Investments in most securities involve dangers.

 11. Investments in most securities involve risks.

 12. classifimoveis.com 2 ماه قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 13. Koby 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and so on.

 14. cwy360.com 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, and so forth.

 15. Julie 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 16. investor advice australia 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, etc.

 17. 39;s degree ( 2 ماه قبل

  Investor researches stocks, bonds, and so on.

 18. Investments in most securities contain risks.

 19. Licensed Monetary Planner Board of Requirements Inc.

 20. Sheena 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 21. sh.ashaoshao.com 2 ماه قبل

  Investor researches shares, bonds, etc.

 22. financial advisor iq 2 ماه قبل

  Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 23. leaffie.com 2 ماه قبل

  With investing, your capital is at risk.

 24. Investor researches shares, bonds, and many others.

 25. Investor researches stocks, bonds, etc.

 26. Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 27. Elizabeth 2 ماه قبل

  Investments in most securities contain dangers.

 28. Charissa 2 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 29. www.bailbondsspacecoast.com 2 ماه قبل

  Licensed Monetary Planner Board of Standards Inc.

 30. Investor researches stocks, bonds, and so on.

 31. investor advice australia 2 ماه قبل

  Investments in most securities contain risks.

 32. With investing, your capital is at risk.

 33. financial advisor license 2 ماه قبل

  Certified Financial Planner Board of Standards Inc.

 34. whitepages 1 ماه قبل

  It’s truly very difficult in this busy life to listen news on TV, therefore I simply use internet for that purpose, and get the
  most up-to-date information.

 35. whitepages 1 ماه قبل

  Good day! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 36. whitepages 1 ماه قبل

  Thanks for sharing such a pleasant thought, post is nice, thats why i have read it entirely

 37. whitepages 1 ماه قبل

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly
  the same nearly very often inside case you shield this
  hike.

 38. whitepages 1 ماه قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

 39. http://www.servicetrend.ru/ 1 ماه قبل

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do you have any suggestions on how
  to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a
  while but I never seem to get there! Cheers

 40. www.bioguiden.se 1 ماه قبل

  I am curious to find out what blog platform you happen to be using?

  I’m having some minor security issues with my latest blog and I’d like to find something
  more secure. Do you have any recommendations?

 41. zipgt.ru 1 ماه قبل

  I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really
  nice piece of writing on building up new web site.

 42. With investing, your capital is at risk.

 43. Wow, this piece of writing is pleasant, my sister is analyzing such things, thus I
  am going to convey her.

 44. whitepages 1 ماه قبل

  Heya this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you
  have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
  skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 45. investor advice australia 1 ماه قبل

  Investments in most securities involve dangers.

 46. Leora 1 ماه قبل

  With investing, your capital is in danger.

 47. hpskids.hphe.ntnu.edu.tw 1 ماه قبل

  Pretty part of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to assert
  that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I fulfillment you get entry to
  persistently quickly.

 48. whitepages 1 ماه قبل

  Hi, after reading this amazing piece of writing i am also delighted to share my familiarity here with mates.

 49. http://okt.outkasts.eu 1 ماه قبل

  Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger,
  and I was wondering your situation; many of us have created some nice methods and
  we are looking to trade methods with other
  folks, why not shoot me an email if interested.

 50. whitepages 1 ماه قبل

  I am not sure where you are getting your information, but great
  topic. I needs to spend some time learning much
  more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info
  for my mission.

 51. redstarprint.ru 1 ماه قبل

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of the post I realized it’s new to
  me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 52. http://technit.ru/ 1 ماه قبل

  A person essentially help to make critically posts I’d state.
  That is the first time I frequented your website page and thus far?
  I surprised with the analysis you made to make this
  particular put up incredible. Magnificent job!

 53. whitepages 1 ماه قبل

  Everyone loves it when people get together and share ideas.

  Great website, keep it up!

 54. whitepages 1 ماه قبل

  You really make it seem so easy together with your presentation but I find this
  matter to be really something that I believe I’d never understand.
  It seems too complex and extremely wide for me. I’m taking a
  look forward for your subsequent submit, I will try
  to get the hang of it!

 55. Thank you, I have just been searching for info approximately this topic for ages and yours is the best I’ve found out till now.
  But, what about the bottom line? Are you positive in regards to
  the supply?

 56. whitepages 1 ماه قبل

  I really like what you guys are up too. Such clever work and coverage!
  Keep up the superb works guys I’ve added you guys to blogroll.

 57. whitepages 1 ماه قبل

  certainly like your web-site however you need to test the spelling on several of
  your posts. A number of them are rife with spelling issues and
  I to find it very troublesome to tell the reality on the
  other hand I will surely come back again.

 58. whitepages 1 ماه قبل

  you’re in reality a good webmaster. The website loading pace is incredible.

  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a wonderful activity on this matter!

 59. http://westfalika.ru/ 1 ماه قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to
  come back later on. Many thanks

 60. clubfs.com.au 1 ماه قبل

  Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 61. ukrhome.net 1 ماه قبل

  Right away I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast coming yet
  again to read other news.

 62. whitepages 1 ماه قبل

  Wow, incredible blog format! How long have you been blogging
  for? you make running a blog look easy. The total look of your website is fantastic, as smartly
  as the content!

 63. whitepages 1 ماه قبل

  We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable info to work on. You
  have performed a formidable activity and our entire neighborhood will be grateful to you.

 64. Santo 1 ماه قبل

  It’s going to be ending of mine day, except before end I am reading this great paragraph to increase
  my know-how.

 65. brazilian steakhouse sf 1 ماه قبل

  As the admin of this web site is working, no hesitation very rapidly it will
  be renowned, due to its feature contents.

 66. brazil flag icon 1 ماه قبل

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options
  for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a
  good platform.

 67. Sharyl 1 ماه قبل

  Asking questions are really pleasant thing if you
  are not understanding something totally, except this article presents nice understanding
  even.

 68. Muoi 1 ماه قبل

  What’s up to every one, the contents existing at this web page are really awesome for people knowledge, well, keep up
  the good work fellows.

 69. Beatriz 1 ماه قبل

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Glance complicated to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 70. brazilian wax meme 1 ماه قبل

  This is a really good tip particularly to those new to
  the blogosphere. Brief but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
  A must read article!

 71. brazilian wandering spider 1 ماه قبل

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three emails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks!

 72. brazil nuts toxic 1 ماه قبل

  excellent submit, very informative. I wonder why the other specialists of this sector don’t realize this.
  You must continue your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 73. Jerilyn 1 ماه قبل

  What’s up colleagues, nice post and good urging
  commented at this place, I am really enjoying by these.

 74. Micki 1 ماه قبل

  Every weekend i used to visit this web site, as i wish for
  enjoyment, as this this web page conations actually nice
  funny stuff too.

 75. brazilian wax spa 1 ماه قبل

  Undeniably believe that which you said. Your favorite
  justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people think
  about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit
  the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 76. Emelia 1 ماه قبل

  whoah this weblog is excellent i really like reading your articles.
  Keep up the great work! You understand, a lot of people are searching
  around for this information, you can aid them greatly.

 77. brazil nuts keto 1 ماه قبل

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.

  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I have shared your website in my social networks!

 78. brazilian wax near me 1 ماه قبل

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful
  information. Thanks for the post. I will definitely return.

 79. brazil nuts calories 1 ماه قبل

  It’s hard to come by knowledgeable people about this topic, however,
  you seem like you know what you’re talking about! Thanks

 80. brazilian wax meme 1 ماه قبل

  Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 81. brazil nuts amazon 1 ماه قبل

  I think the admin of this web page is genuinely working hard in support of his web site, as here every information is quality based material.

 82. Norris 1 ماه قبل

  Pretty section of content. I just stumbled
  upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 83. brazil flag coloring page 1 ماه قبل

  This is very interesting, You’re an excessively skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and sit up for in search
  of more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks

 84. Noelia 1 ماه قبل

  I’ll immediately seize your rss as I can’t find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly let me recognize in order that
  I may just subscribe. Thanks.

 85. Ara 1 ماه قبل

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of
  your post’s to be precisely what I’m looking for. can you offer guest writers to write
  content for yourself? I wouldn’t mind producing a post or elaborating on most
  of the subjects you write about here. Again, awesome blog!

 86. Davis 1 ماه قبل

  I’m curious to find out what blog system you have been utilizing?

  I’m experiencing some small security issues with my latest website and I would like
  to find something more safe. Do you have any solutions?

 87. Randal 1 ماه قبل

  Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any tips?

 88. Ilana 1 ماه قبل

  Hello every one, here every one is sharing these knowledge, thus it’s fastidious to read this
  webpage, and I used to pay a visit this webpage daily.

 89. brazilian wax for men 1 ماه قبل

  Just wish to say your article is as astounding.
  The clarity in your post is simply excellent and i could assume you’re
  an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your
  RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 90. brazil nuts costco 1 ماه قبل

  Awesome post.

 91. brazil flag emoji 1 ماه قبل

  After looking over a number of the articles on your website, I really appreciate
  your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know what you
  think.

 92. brazilian wax groupon 1 ماه قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

 93. brazil nuts amazon 1 ماه قبل

  At this time it looks like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.

  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 94. brazil flag coloring page 1 ماه قبل

  I just like the valuable info you provide to your articles.
  I will bookmark your blog and test once more right here regularly.
  I’m rather certain I will be told lots of new stuff proper here!
  Best of luck for the following!

 95. brazilian wax tips 1 ماه قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day.
  It will always be exciting to read content from other
  writers and practice something from their websites.

 96. Kayleigh 1 ماه قبل

  Hello, this weekend is good in support of me,
  as this time i am reading this impressive informative article here at my house.

 97. brazil flag colors 1 ماه قبل

  If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies afterward he
  must be go to see this website and be up to date every day.

 98. Candra 1 ماه قبل

  It’s appropriate time to make a few plans for the long run and it
  is time to be happy. I have learn this publish and if I may just I desire to counsel you few attention-grabbing things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to
  this article. I want to learn more issues about it!

 99. brazilian wax meme 1 ماه قبل

  Having read this I thought it was very informative.
  I appreciate you finding the time and effort to put this information together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of
  time both reading and posting comments. But so what,
  it was still worth it!

 100. lvl.vn 1 ماه قبل

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be
  okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to
  new posts.

 101. Tuyet 1 ماه قبل

  What’s up Dear, are you genuinely visiting this web site daily,
  if so afterward you will absolutely take good know-how.

 102. Cathern 4 هفته قبل

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually
  something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next
  post, I will try to get the hang of it!

 103. brazilian wax groupon 4 هفته قبل

  Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this blog could
  undeniably be one of the greatest in its niche.
  Awesome blog!

 104. Reyes 4 هفته قبل

  Everything said made a lot of sense. However, think about this,
  what if you composed a catchier title? I mean, I don’t wish to tell you how to
  run your website, however suppose you added something that grabbed a person’s attention? I mean چرا تنبیه روش کارآمدی در تربیت نیست؟ – دخترونه is
  a little boring. You ought to peek at Yahoo’s home page and watch how
  they create news titles to grab viewers to click. You might add a related
  video or a picture or two to get readers excited about what you’ve got to
  say. In my opinion, it could bring your posts a little livelier.

 105. brazilian steakhouse nj 4 هفته قبل

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to
  do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem fixed
  soon. Cheers

 106. brazil nuts toxic 4 هفته قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I in finding It really helpful & it helped me out much.
  I am hoping to give something back and help others like you helped me.

 107. Andres 4 هفته قبل

  Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Outstanding blog and terrific style and design.

 108. Alecia 4 هفته قبل

  Since the admin of this web site is working, no hesitation very soon it will be renowned, due
  to its feature contents.

 109. brazil flag coloring page 4 هفته قبل

  You ought to be a part of a contest for one of the highest quality sites
  on the net. I am going to recommend this site!

 110. brazil nuts costco 4 هفته قبل

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire
  actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to
  your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 111. brazilian steakhouse san jose 4 هفته قبل

  I think everything said was very logical. But, think on this, what if you
  added a little content? I am not saying your content is not solid, however suppose you added a post title that makes people want more?
  I mean چرا تنبیه روش کارآمدی در تربیت
  نیست؟ – دخترونه is kinda vanilla. You could look at Yahoo’s home page and
  see how they create news headlines to grab viewers interested.
  You might add a video or a picture or two to grab readers interested about everything’ve written. Just
  my opinion, it could make your posts a little livelier.

 112. brazil nuts cholesterol 4 هفته قبل

  Yes! Finally something about brazil flag.

 113. Markus 4 هفته قبل

  Howdy just wanted to give you a quick heads up and let
  you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure
  why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different
  browsers and both show the same outcome.

 114. Merri 4 هفته قبل

  Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Firefox, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 115. brazil flag coloring page 4 هفته قبل

  I was curious if you ever thought of changing the page layout
  of your website? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better. Youve
  got an awful lot of text for only having one or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 116. Thankfulness to my father who told me concerning this webpage, this blog is
  in fact remarkable.

 117. brazil nuts cholesterol 4 هفته قبل

  An interesting discussion is worth comment.
  There’s no doubt that that you need to publish more
  about this topic, it may not be a taboo matter but usually folks don’t talk about these subjects.
  To the next! Kind regards!!

 118. brazil nuts selenium 4 هفته قبل

  My spouse and I stumbled over here coming from a
  different web page and thought I should check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look
  forward to looking at your web page yet again.

 119. brazilian wax groupon 4 هفته قبل

  Excellent weblog here! Also your site rather a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your associate link to your host?
  I want my website loaded up as fast as yours lol

 120. Shoshana 4 هفته قبل

  If you would like to grow your experience only keep visiting this site and be updated
  with the most recent gossip posted here.

 121. fence installation buffalo mn 4 هفته قبل

  Chain-link fences are particularly value-effective.

 122. fence installation buffalo mn 4 هفته قبل

  The average building permit costs about $800.

 123. Raymon 4 هفته قبل

  Heya i am for the primary time here. I found this board and
  I in finding It truly helpful & it helped me out much. I’m hoping to give one thing again and aid
  others such as you helped me.

 124. The average constructing permit prices about $800.

 125. brazilian wax at home 4 هفته قبل

  Its like you read my thoughts! You appear to know so much about
  this, such as you wrote the e book in it or something. I feel that you could
  do with a few % to power the message house a bit, however instead of that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 126. brazil nuts keto 4 هفته قبل

  Hi, just wanted to tell you, I loved this article. It
  was funny. Keep on posting!

 127. Micah 4 هفته قبل

  Nice weblog right here! Additionally your website rather a lot
  up fast! What web host are you the usage of? Can I get your associate link on your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 128. Chain-hyperlink fences are especially value-efficient.

 129. fence installation companies 4 هفته قبل

  The typical building allow costs about $800.

 130. Denis 4 هفته قبل

  I was recommended this website by way of my cousin. I am not positive whether or not this put up is written through him as nobody else understand such distinctive about my difficulty.
  You are wonderful! Thank you!

 131. brazil flag meaning 4 هفته قبل

  Appreciate this post. Let me try it out.

 132. Sylvester 4 هفته قبل

  Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
  of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but
  I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same
  results.

 133. brazil flag facts 4 هفته قبل

  I’m curious to find out what blog platform you are using?
  I’m having some small security issues with my latest website and I would like to find
  something more safe. Do you have any suggestions?

 134. brazilian steakhouse dc 4 هفته قبل

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m
  still new to the whole thing. Do you have any recommendations for newbie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 135. Chain-link fences are particularly cost-efficient.

 136. fence installation cost uk 4 هفته قبل

  ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 137. Charli 4 هفته قبل

  Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may come back yet again since
  i have book marked it. Money and freedom is the best way to
  change, may you be rich and continue to help other people.

 138. brazil nuts in shell 4 هفته قبل

  Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day.
  It’s always interesting to read through articles from other writers
  and practice something from other websites.

 139. ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 140. I am considering a wooden privacy fence.

 141. brazil flag image 4 هفته قبل

  Everything published was actually very reasonable.

  However, think about this, what if you typed a catchier title?
  I am not saying your content is not good, but
  suppose you added a title that makes people desire more?
  I mean چرا تنبیه روش کارآمدی در تربیت نیست؟ – دخترونه is kinda plain. You could glance at Yahoo’s front page and see how they write news headlines to get people to click.
  You might try adding a video or a picture or two to get readers excited about what you’ve written. Just my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.

 142. Celsa 4 هفته قبل

  Howdy very nice web site!! Man .. Excellent ..

  Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?
  I’m glad to search out numerous useful info right
  here in the publish, we need develop more strategies in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 143. Leonora 4 هفته قبل

  I take pleasure in, lead to I discovered exactly what I was
  looking for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
  great day. Bye

 144. Chain-link fences are especially price-effective.

 145. brazilian wax tips 4 هفته قبل

  I every time spent my half an hour to read this web site’s posts all the time along with a mug of coffee.

 146. Quinn 4 هفته قبل

  Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before
  but after checking through some of the post I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it
  and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 147. Lila 4 هفته قبل

  Hi I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Askjeeve
  for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round
  enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment but I
  have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the excellent work.

 148. fence installation twin cities 4 هفته قبل

  Chain-hyperlink fences are particularly price-effective.

 149. brazil flag emoji 4 هفته قبل

  Hi there, I do believe your web site could be having
  internet browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari,
  it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping
  issues. I just wanted to provide you with a quick heads
  up! Apart from that, excellent website!

 150. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 151. brazil nuts selenium 4 هفته قبل

  I was curious if you ever considered changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 152. brazilian steakhouse nyc 4 هفته قبل

  I know this site presents quality dependent content
  and extra information, is there any other website which gives such things in quality?

 153. The typical building allow costs about $800.

 154. Ada 4 هفته قبل

  each time i used to read smaller posts that also
  clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which
  I am reading at this place.

 155. Werner 4 هفته قبل

  When someone writes an post he/she retains the
  image of a user in his/her mind that how a user can know it.
  Thus that’s why this paragraph is great. Thanks!

 156. brazilian wax cost 4 هفته قبل

  Thanks for any other informative site. Where
  else may just I get that kind of info written in such a perfect
  method? I’ve a challenge that I’m just now working
  on, and I have been on the look out for such information.

 157. brazil nuts in shell 4 هفته قبل

  I am really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems? A number of my blog audience have
  complained about my site not working correctly in Explorer but
  looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this problem?

 158. brazil flag image 4 هفته قبل

  This is the perfect web site for anyone who
  wants to understand this topic. You understand a whole lot its
  almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for many years.
  Great stuff, just excellent!

 159. fence installation cost uk 4 هفته قبل

  The typical building permit costs about $800.

 160. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 161. Camille 4 هفته قبل

  The appropriate recommendation can prevent money and time.

 162. Marcella 4 هفته قبل

  The proper advice can prevent time and money.

 163. Kenneth 4 هفته قبل

  The right recommendation can save you money and time.

 164. Tammara 4 هفته قبل

  The correct advice can prevent time and money.

 165. divnschool7412.ru 4 هفته قبل

  Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly return.

 166. mil.today 3 هفته قبل

  Hi, after reading this awesome piece of
  writing i am as well delighted to share my know-how here with colleagues.

 167. Alycia 3 هفته قبل

  The best recommendation can save you money and time.

 168. www.sunty-dvr.com 3 هفته قبل

  The appropriate recommendation can prevent money and time.

 169. Brendan 3 هفته قبل

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you
  amend your website, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright
  clear concept

 170. Chain-hyperlink fences are particularly price-effective.

 171. Chain-link fences are particularly price-effective.

 172. fence installation mn 3 هفته قبل

  I am contemplating a wooden privacy fence.

 173. brazilian wax near me 3 هفته قبل

  My partner and I stumbled over here by a different page and thought I might as well
  check things out. I like what I see so now i’m following
  you. Look forward to looking into your web page for a second time.

 174. yasni.se 3 هفته قبل

  Somebody essentially assist to make critically posts I’d state.
  That is the first time I frequented your web page and thus far?

  I surprised with the research you made to make this particular publish extraordinary.

  Excellent job!

 175. brazil flag image 3 هفته قبل

  My spouse and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind
  writing a post or elaborating on many of the subjects you
  write regarding here. Again, awesome web log!

 176. fence company mn 3 هفته قبل

  The average constructing allow prices about $800.

 177. fence installation mn cost 3 هفته قبل

  ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 178. fence installation companies 3 هفته قبل

  I am considering a wood privateness fence.

 179. Deanna 3 هفته قبل

  Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I genuinely enjoy reading through
  your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  cover the same topics? Thank you!

 180. Katherina 3 هفته قبل

  I pay a quick visit each day some web pages and information sites to read posts, however this website provides feature
  based posts.

 181. I am contemplating a picket privacy fence.

 182. Markus 3 هفته قبل

  The correct advice can prevent money and time.

 183. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 184. Shanice 3 هفته قبل

  Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I
  think its a linking issue. I’ve tried it in two different
  browsers and both show the same results.

 185. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 186. brazilian wax groupon 3 هفته قبل

  I’m gone to say to my little brother, that he should also
  go to see this weblog on regular basis to obtain updated from most up-to-date gossip.

 187. The common building allow costs about $800.

 188. Alexis 3 هفته قبل

  Your style is really unique compared to other folks I’ve read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 189. Deanne 3 هفته قبل

  Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful
  job!

 190. vinyl fence installation lowes 3 هفته قبل

  ۶′ wood fences run about 1$18.00 a foot.

 191. fence installation columbus oh 3 هفته قبل

  Chain-link fences are particularly price-efficient.

 192. Avery 3 هفته قبل

  I couldn’t resist commenting. Well written!

 193. I’m contemplating a picket privateness fence.

 194. Leonie 3 هفته قبل

  Wow, awesome blog format! How long have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The full glance of your website is magnificent,
  let alone the content!

 195. Walter 3 هفته قبل

  The right recommendation can prevent money and time.

 196. Rosetta 3 هفته قبل

  I truly love your site.. Excellent colors & theme.

  Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog
  and would like to learn where you got this from or what the theme
  is called. Thank you!

 197. Sarah 3 هفته قبل

  What’s up, its pleasant piece of writing
  concerning media print, we all know media is a fantastic source of
  facts.

 198. Kiera 3 هفته قبل

  Hi there it’s me, I am also visiting this web site daily, this website is in fact good
  and the viewers are actually sharing good thoughts.

 199. brazilian wax spa 3 هفته قبل

  Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability
  and visual appeal. I must say that you’ve done a awesome job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer.
  Exceptional Blog!

 200. Latia 3 هفته قبل

  great points altogether, you simply received a brand new reader.

  What would you suggest in regards to your post that you simply made some days
  ago? Any certain?

 201. I am considering a wooden privacy fence.

 202. ۶′ wooden fences run about 1$18.00 a foot.

 203. brazilian wax meme 3 هفته قبل

  I’d like to thank you for the efforts you have put
  in penning this site. I really hope to check out the same high-grade
  content from you in the future as well. In fact, your creative
  writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 204. Teresita 3 هفته قبل

  The right advice can prevent money and time.

 205. Nannette 3 هفته قبل

  The proper advice can prevent money and time.

 206. I’m contemplating a wooden privateness fence.

 207. Scott 3 هفته قبل

  Helpful information. Fortunate me I found your web site
  accidentally, and I’m surprised why this twist of fate didn’t came about in advance!
  I bookmarked it.

 208. Salvatore 2 هفته قبل

  Hi, Neat post. There is a problem along with your website in web explorer, could check this?
  IE still is the market chief and a large component of other folks will pass over your fantastic writing because of this problem.

 209. Chau 2 هفته قبل

  Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you
  can suggest? I get so much lately it’s driving me crazy so
  any assistance is very much appreciated.

 210. Alina 2 هفته قبل

  I think this is among the most vital info for me. And i am
  glad reading your article. But wanna remark on few general
  things, The site style is great, the articles is
  really nice : D. Good job, cheers

 211. brazil flag facts 2 هفته قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  Cheers

 212. Tandy 2 هفته قبل

  Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things
  out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m
  not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Thanks

 213. Bessie 2 هفته قبل

  No matter if some one searches for his necessary thing, thus he/she wishes to be available that
  in detail, thus that thing is maintained over here.

 214. brazil nuts toxic 2 هفته قبل

  Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
  has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, awesome blog!

 215. Margo 2 هفته قبل

  Wow! After all I got a webpage from where I be able to really obtain useful
  information regarding my study and knowledge.

 216. brazil nuts in shell 2 هفته قبل

  Fantastic blog! Do you have any tips and hints for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many options
  out there that I’m totally confused .. Any recommendations?
  Appreciate it!

 217. Waylon 2 هفته قبل

  Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.

  I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.

 218. Emilie 2 هفته قبل

  I believe this is one of the such a lot vital information for me.
  And i am happy studying your article. But
  want to commentary on some basic things, The site
  taste is wonderful, the articles is really great : D.
  Excellent activity, cheers

 219. Demetra 2 هفته قبل

  My family all the time say that I am wasting my
  time here at net, however I know I am getting knowledge
  every day by reading such pleasant articles.

 220. brazil flag coloring page 2 هفته قبل

  You’ve made some good points there. I checked on the net
  for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 221. Heidi 2 هفته قبل

  Great goods from you, man. I’ve consider your stuff previous to and you
  are simply too fantastic. I really like what you’ve bought right here, really like what you’re stating and
  the way in which during which you say it. You are making
  it enjoyable and you still care for to stay it sensible.
  I can’t wait to read far more from you. That is really a tremendous website.

 222. Jermaine 2 هفته قبل

  I think this is among the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is wonderful,
  the articles is really nice : D. Good job, cheers

 223. Jocelyn 2 هفته قبل

  Thanks very nice blog!

 224. Caitlyn 2 هفته قبل

  I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 225. brazil nuts calories 2 هفته قبل

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i
  read this article i thought i could also make comment due
  to this good post.

 226. brazilian wax for men 2 هفته قبل

  Greetings! Very useful advice within this post! It
  is the little changes that make the largest changes.

  Many thanks for sharing!

 227. brazilian wax cost 2 هفته قبل

  I believe this is one of the so much significant info for
  me. And i’m happy studying your article. However wanna commentary on few normal issues, The web site
  style is perfect, the articles is in reality excellent : D.

  Excellent job, cheers

 228. brazilian steakhouse dc 2 هفته قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 229. Lorri 2 هفته قبل

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered
  It positively helpful and it has aided me out loads.
  I hope to give a contribution & help other users like its aided me.
  Good job.

 230. Hershel 2 هفته قبل

  Good web site you have got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays.

  I seriously appreciate people like you! Take care!!

 231. brazil nuts in shell 1 هفته قبل

  It is not my first time to go to see this web page, i am visiting this web site dailly and take pleasant information from
  here all the time.

 232. brazil nuts cholesterol 1 هفته قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS
  feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 233. brazilian wax spa 1 هفته قبل

  Normally I don’t learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to try and do
  it! Your writing taste has been surprised me. Thanks, very great post.

 234. Barbra 1 هفته قبل

  It’s remarkable to visit this web site and reading the views of all mates concerning this article, while
  I am also zealous of getting experience.

 235. brazilian steakhouse nyc 1 هفته قبل

  Hey! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my good
  old room mate! He always kept talking about this. I will forward this
  write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 236. brazilian wax kit 1 هفته قبل

  What’s up to every one, the contents existing at this website are really awesome for
  people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 237. Hung 1 هفته قبل

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!

 238. brazil flag vector 1 هفته قبل

  I really love your website.. Very nice colors & theme.

  Did you build this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my
  very own website and want to know where you got this from or what the theme is called.
  Thanks!

 239. Thurman 1 هفته قبل

  Greetings! I’ve been following your web site for a long time now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Atascocita Tx!
  Just wanted to mention keep up the fantastic job!

 240. brazilian steakhouse tacoma 1 هفته قبل

  Hi mates, its wonderful article about teachingand entirely explained,
  keep it up all the time.

 241. brazil flag vector 1 هفته قبل

  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 242. brazil flag coloring page 1 هفته قبل

  Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, very good blog!

 243. brazilian steakhouse san jose 1 هفته قبل

  Howdy this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from
  someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 244. brazilian steakhouse san jose 1 هفته قبل

  What’s up to every one, since I am in fact keen of reading this blog’s post to be updated
  regularly. It contains fastidious material.

 245. brazil flag coloring page 1 هفته قبل

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my subscribers
  would enjoy your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to send me an e-mail.

 246. Muriel 1 هفته قبل

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, as
  i want enjoyment, for the reason that this this web page conations actually good funny material too.

 247. klefer 1 هفته قبل

  I got this site from my pal who told me on the topic of this site
  and at the moment this time I am browsing this site
  and reading very informative content at this time.

 248. brazilian wax tips 18 ساعت قبل

  Thanks for the good writeup. It in fact was once a enjoyment account it.

  Glance advanced to more brought agreeable from
  you! However, how can we communicate?

 249. Jerri 14 ساعت قبل

  I used to be able to find good info from your content.

 250. Corey 14 ساعت قبل

  Hey very interesting blog!

 251. Shelley 12 ساعت قبل

  Asking questions are really good thing if you are not understanding something fully, except this article offers good understanding even.

 252. Brett 11 ساعت قبل

  Hi there to all, the contents existing at this web page are truly amazing
  for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 253. Dorcas 11 ساعت قبل

  I read this piece of writing completely
  about the comparison of hottest and previous technologies, it’s awesome article.

 254. brazilian wax near me 10 ساعت قبل

  Hey there! I just wish to give you a big thumbs up for the
  excellent information you have got right here on this post.
  I’ll be returning to your site for more soon.

 255. Adela 8 ساعت قبل

  That is really interesting, You are an overly professional blogger.

  I have joined your feed and sit up for seeking extra of your magnificent post.
  Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 256. Bernadette 5 ساعت قبل

  Hi there mates, how is the whole thing, and what you
  want to say about this article, in my view its really remarkable designed for me.

 257. Floy 2 ساعت قبل

  Hi there, You have done a great job. I’ll definitely digg it and
  personally recommend to my friends. I’m
  sure they’ll be benefited from this site.

 258. brazil flag gif 54 دقیقه قبل

  Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and
  paragraph is genuinely fruitful designed for me, keep up posting these
  articles or reviews.

 259. brazil nuts nutrition 45 دقیقه قبل

  Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a blog website?
  The account aided me a appropriate deal. I have been a little
  bit familiar of this your broadcast offered
  vivid clear concept

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید