چه کسانی بیشتر در معرض افسردگی‌ هستند؟/مشخصات افراد افسرده

چه کسانی بیشتر در معرض افسردگی‌ هستند؟/مشخصات افراد افسرده

افسردگی می‌تواند یک بیماری روانپزشکی یا از انواع بیمارهای دیگری بروز پیدا کند‎

 

«افسردگی: بیایید حرف بزنیم»؛ این شعار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۷ و با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم نسبت به موضوع افسردگی بود که البته همچنان مورد توجه سازمان‌های بهداشت و سلامت جهانی است. افسردگی اگرچه جغرافیای خاصی نمی‌شناسد اما در ایران هم روز‌به‌روز بر تعداد مبتلایان به این بیماری افزوده می‌شود.

 

بحران اقتصادی این روزهای ایران، فشارهای روانی را افزایش داده که به عقیده بسیاری از روانشناسان و جامعه‌شناسان، تاثیر این وضعیت در ماه‌های آینده بیشتر مشخص خواهد شد که البته برآوردهای ابتدایی نشان از افزایش آمار طلاق، نزاع خیابانی و … دارد. پرسش اینجاست در شرایطی که علاوه‌بر زمینه‌های ژنتیکی و ارثی در شرایطی که اقتصاد و کار جامعه، زمینه‌ساز افسردگی است چگونه می‌توان این بیماری را به موقع تشخیص داد و راه‌های مقابله با آن چیست. دو روانشناس در گفت‌و‌گویی از عوامل زمینه‌ساز افسردگی، راه‌های شناخت و روش مقابله با آن می‌گویند.

 

افسردگی چیست و افراد افسرده چه مشخصاتی دارند؟

جلالی ندوشن روانپزشک، روان‌درمانگر و استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش می‌گوید: «مهمترین علامت افسردگی یکی از دو حالت زیر است: یا فرد احساس غم و اندوه می‌کند که ممکن است این غم و اندوه به حالت گریه کردن، احساس غمگینی، احساس سرحال نبودن یا همان حالتی که در بین مردم معروف به افسرده یا دپرسی است، خود را نشان دهد.

 

مشخصه دوم اینکه فرد احساس مثبت و علاقه خود را نسبت به کارهایی که پیش از این معمولا برای او لذتبخش بود، از دست می‌دهد. اگر یکی از این دو حالت بروز کند علایم افسردگی است. اما علایم دیگری هم همواره در کنار این دو عامل وجود دارد؛ شامل تغییراتی در خواب؛ کم خوابی یا پرخوابی، کاهش انرژی، تغییر در اشتها و مواردی همچون احساس ناامیدی یا فکر کردن به خودکشی است.

 

برای اینکه مشخص شود فردی مبتلا به افسردگی است لازم است یکی از دو حالت اول در کنار علایم بالا وجود داشته باشد تا پزشک تشخیص افسردگی دهد. البته این تغییرات باید یک دوره تداوم داشته باشد و دست‌کم این اختلالات دو هفته طول بکشد تا احتمال تشخیص افسردگی مطرح شود. علاوه‌براین موارد، ما همواره تاکید می‌کنیم که فکر خودکشی باید به عنوان یک علامت برای فرد و اطرافیان او تلقی شود و اگر کسی مدام به این موضوع فکر می‌کند باید به پزشک مراجعه کند.

  

در صورت بروز عوامل افسردگی چه کاری باید انجام داد؟ 

افسردگی می‌تواند یک بیماری روانپزشکی باشد یا به‌ صورت تظاهری از انواع بیمارهای دیگری بروز پیدا کند. علاه براین مصرف برخی از داروها ممکن است باعث افسردگی شود. وقتی فردی دچار افسردگی می‌شود باید عامل بروز آن مشخص شود. پس این تشخیص، متخصص می‌خواهد و خوددرمانی جایی ندارد. در مرحله اول باید به یک پزشک عمومی یا روانپزشک مراجعه شود. اگر فرد دسترسی به روانپزشک دارد بهتر است به روانپزشک مراجعه کند. اگر هم امکان دسترسی به روانپزشک وجود نداشته باشد، پزشک عمومی یا پزشک خانواده می‌تواند تشخیص اولیه را انجام دهد اما در مرحله بعد مراجعه به متخصص ضروری است. ذکر این نکته هم ضروری است که افسردگی متغیر است و می‌تواند از حالت خفیف تا شدید باشد و متناسب با شدت افسردگی باید معالج انتخاب شود.

 

آیا کودکان هم افسرده می‌شوند؟

بله، افسردگی از کودکی تا سالمندی وجود دارد و در دو طیف کودکی و سالمندی ممکن است علایم متفاوتی داشته باشد. در مورد کودکان پیچیدگی بیشتر است که البته از یک سنی به بعد، کودکان می‌توانند شرایط روانی خود را تشخیص دهند. در سن‌های پایین‌تر ممکن است به شکل بی‌قراری، بی‌تابی و ناتوانی، پرخاشگری و تحمل نکردن ناکامی رخ دهد. هر کدام از این عوامل در صورت شدت، می‌تواند علایم افسردگی در کودکان باشد. اگر کودکی یک سری از مشکلات رفتاری داشته باشد که باعث شود مانع از تربیت نشود نیاز است که کودک به پزشک مراجعه کند. از لحاظ درمانی و تشخیص هم موضوع برای سالمندان تا اندازه‌ای مشابه است.

  

افسردگی سالمندان معمولا چه مشخصاتی دارد؟

افسردگی در سالمندان ممکن است با شکایت جسمی و دردهای پراکنده همراه شود. مشخصه اصلی افسردگی در سالمندان، پراکنده بودن درد است که عموما با درمان‌های معمولی پزشکی قابل درمان نیست. فرد سالمند ابتدا و در مرحله اول از افسردگی شکایت نمی‌کند و از دردهای بدنی می‌گوید که البته این دردها با دارو و درمان مربوط به آن درد بهبود پیدا نمی‌کند و نیاز به درمان افسردگی وجود دارد.

  

با افسردگی فصلی چه باید کرد؟ چه کسانی مستعد افسردگی پاییزه هستند؟

خلق‌وخوی انسان واکنش‌پذیر است و وقتی ما تغییری در نور یا یک خبر بد می‌شنویم ممکن است خلق تغییر کند. وقتی ما از بیماری افسردگی حرف می‌زنیم باید دو هفته طول بکشد و تاثیر منفی بر عملکرد بگذارد. در مورد افسردگی فصلی که معمولا در پاییز یا زمستان رخ می‌دهد ممکن است شدت افسردگی بیشتر شود. کسانی که استعداد افسردگی دارند ممکن است در این فصل‌ها، افسردگی دوباره برگردد یا اینکه شدت پیدا کند. روند درمان افسردگی فصلی، فرقی با افسردگی عادی ندارد و ممکن است درمان کمکی بیشتری نیاز داشته باشد. کاهش شدت نور و کاهش طول روز باعث می‌شود که انسان روحیه غمگین‌تری داشته باشد و این در اشخاصی که استعداد افسردگی بیشتری دارند، ممکن است بیشتر رخ دهد.

  

ترنسکشوال‌ها بیشتر نیاز به مراجعه به پزشک دارند؟

آمارهای رسمی می‌گویند که ترنسکشوال‌ها به دلایل مختلف، پتانسیل بیشتری برای افسردگی دارند و براساس برخی آمارها، بیش از ۴۰ درصد این افراد دست‌کم یک بار اقدام به خودکشی را تجربه کرده‌اند. صابری، روانشناس متخصص در زمینه دوجنسی‌ها درباره این موضوع می‌گوید: «افراد ترنسکشوال طبیعتا مواجهه بیشتری با مشکلات روانی از جمله افسردگی دارند که در بعضی با تغییر شکل جنسی افسردگی کاهش پیدا می‌کند که البته برعکس این موضوع هم هست و ممکن است دچار سرخوردگی شوند. یکی از موارد مهم پیش از عمل توجه به همین افسردگی است.

 

بعضی نیاز به مشاوره درمانی دارند و بعضی هم نیاز به دارو. کسانی هم که مراجعه می‌کنند باید دایم پیگیر سلامت روان باشند و این روند درمان بعد از عمل هم باید ادامه پیدا کند که البته بیشتر آنها بعد از عمل مراجعه نمی‌کنند. طبیعتا این افراد اگر در دوران کودکی موردتوجه قرار بگیرند و به روانشناسان مجرب مراجعه کنند امکان دارد با برنامه‌های درمانی مواردی را که خیلی حاد نشده، تغییر دهند. هرچند که این نظریه مورد ایراد است چون برخی معتقدند که این عارضه در ۵-۴ سالگی بروز پیدا می‌کند و نمی‌توان آن را تغییر داد. بعد از تشخیص ترنسکشوال‌بودن یک فرد، حتما نیاز به روانشناس هم برای والدین و هم خود افراد وجود دارد و این مراجعه به روانشناس ضروری است.

 

وقتی فردی دچار افسردگی می‌شود باید عامل بروز آن مشخص شود‎

 

رابطه من با افسردگی

الهه. س | کاملا بستگی دارد توانتان برای مقابله با بحران چگونه باشد و تا کجا مقاومت کنید. ضربه اول اگر جواب نداد، آنقدر محکم‌تر و بیشتر می‌زند تا بالاخره شما را از پای درآورد و بفرستتان بغل افسردگی. شاید بسیاری از ما در طول زندگی‌مان حالاتی شبیه افسردگی را تجربه کرده باشیم. حتی در حدی که خلقمان پایین آمده باشد. اما یک جایی، شرایطی برایت هماهنگ می‌شود. نه، بهتر است بگویم هماهنگ می‌کنی تا بیاید و بنشیند در زندگی‌ات. بدبختی می‌دانید چیست؟ هیچ چیزش شبیه یک بیماری نیست. نه بدنت درد می‌گیرد و نه آبی از بینی‌ات روان می‌شود. روزی باور می‌کنی که افسرده شدی که سگ سیاهی تو را در آغوش گرفته و این بار این آغوش خستگی‌هایت را برطرف نمی‌کند. من روزهای زیادی در آغوش سگ سیاه افسردگی بودم. بغلی که آنقدر سفت و محکم است که تمام رمقت برای ادامه زندگی را می‌گیرد. دنیا به همان سیاهی و تاریکی می‌شود. دیگر هیچ چیزی تو را سر شوق نمی‌‌آورد و هر روز تو را دعوت می‌کند در آغوشش بی‌حرکت بمانی. اما من نخواستم که تنم بوی تعفن افسردگی را بگیرد. افسردگی برای من شبیه باتلاقی بود که این بار اتفاقا اگر دست و پا نمی‌زدم بیشتر فرو می‌رفتم. جالب است که اینجا هم در مواجهه با این بیماری همچون سرماخوردگی انواع و اقسام نسخه‌های خانگی وجود دارد. نگاهی به اطرافتان بکنید.

 

رفتارمان با کسی که دچار افسردگی شده چگونه است؟ من می‌گویم:«پاشو یه تکونی به خودت بده»، « برو سفر»، « زنگ بزن با چهارتا رفیق برو بیرون، خونه نشین» و… واقعا فکر می‌کنیم کسی که افسرده است به فکرش نمی‌رسد این کارها را بکند؟ مسأله کنده شدن از آغوشی است که او را سفت چسبیده است. گفتم من نخواستم، فکر می‌کنید بار اولم بود و خیلی متمدنانه با آن برخورد کردم؟ یک روز صبح از خواب بیدار شدم و دیدم بغل یک سگ سیاه هستم که نمی‌گذارد شور و شوق زندگی داشته باشم؟ بعد با خودم گفتم: «ئه! ببین کی اینجاست! دختر افسرده شدی و پاشو شماره دکتر روانشناس را بگیر و برو تا درمان شوی.» 

 

طبیعی است که رفتارم اینگونه نبود. بارها بعد از هر بحران حتی همین روزمرگی‌ها دچار پایین آمدن خلق و مرحله بعدی افسردگی شدم. اما شبیه همان نسخه‌های خانگی، خوددرمانی کردم. اتفاقا در کوتاه مدت هم جواب می‌داد، اما در دوره بعدی، در مواجهه با بحران، درد، رنج، شکست و… هر بار میزان درگیر شدن با افسردگی برایم حادتر بود. دوست دارید دقیق‌تر برایتان بگویم؟ روزهایی بود که با احساس شکست زیادی روبه‌رو شدم. در حقیقت شکستی هم خورده بودم. دو هفته ابتدایی با ۵ کیلو وزن کم کردن ناخواسته گذشت. روزهایم را با چرخیدن در فضای مجازی می‌گذراندم و کار خاصی نمی‌کردم. اگر از گرسنگی رو به موت نمی‌شدم، برای خوردن هم از جایم بلند نمی‌شدم.

 

پسرم آن روزها کوچک بود و به مراقبت من احتیاج داشت. اما من حتی متوجه نبودم پسرم چگونه بزرگ می‌شود. هر روز یک تخم مرغ نیمرو می‌کردم و می‌دادم بخورد. آن زمان یکی در میان به مشاور مراجعه می‌کردم. تا اینکه یک روز در یکی از همان گشت‌وگذارهایم در فضای مجازی با نوشته‌ای روبه‌رو شدم که باعث شد تکانی به خودم بدهم. من حالم موقتا خوب شده بود. دنبال زندگی بودم. اما درمان نشده بودم. بنابراین در بحران بعدی که اتفاقا توان این را داشت که مرا برای همیشه از پا بیندازد، افسرده شدم. این بار، نشانه‌ها را به خوبی می‌شناختم. بوی باتلاقش برایم بسیار آشنا بود و می‌دانستم باید در این باتلاق دست و پا بزنم. با این حال که فکر می‌کردم حواسم به خودم هست، افسردگی آنقدر بر من مستولی شده بود که پیش از یک عمل جراحی آرزو می‌کردم کاش به هوش نیایم و زندگی تمام شود. رسیدن به مرگ و خودکشی یکی از مهمترین افکاری است که سراغ فرد افسرده می‌آید. وقتی شور و شوق زندگی نداشته باشی، پس لزومی ندارد به آن ادامه دهی. فشار سگ سیاه افسردگی آنقدر روی گلویم زیاد شد که با خودم گفتم باید از این درد و رنج مدام خلاص شوم. اما خلاصی برای من خودکشی نبود این بار. کار را راحت کردم.

 

تماس با یک مشاور خوب. اوایل هفته‌ای دوبار، بعد هفته‌ای یک بار و حالا بعد از یک سال دو هفته یک بار نزد مشاورم می‌روم. من این را خوب می‌دانم اگر جلساتم را ادامه نمی‌دادم در یکی از آن شب‌هایی که نحوه خودکشی را تصویرسازی می کردم، کارم را تمام می‌کردم. رفتن پیش مشاور هم دقیقا شبیه همان جمله «دوره درمان را کامل کنید.» داخل بروشورهای داروهای شیمیایی است. باید دوره درمان را کامل کنید. باید تمام ریشه‌ها و مشکلاتی که باعث شدند شما افسرده شوید را بشناسید تا درمان شوید. بعد از این شما اینقدر قوی خواهید شد که هیچ سگ سیاهی، هر چقدر قوی و بزرگ نمی‌تواند شما را در بغل بگیرد.

  

منبع: سلامت نیوز

 

۱۲۶ دیدگاه
 1. uslugi reklamowe 6 روز قبل

  Nice post. I was checking constantly this blog and I am
  impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I
  care for such information a lot. I was seeking this particular
  information for a very long time. Thank you and
  best of luck.

 2. anchortext 6 روز قبل

  If this is true then results could possibly be skewed or even the writer could possibly be struggling to draw
  any sensible conclusions. This will provide you with enough time and exercise
  to brainstorm and ensure what you are covering is applicable and what you would like to make in.
  However, you may also be wondering and you’ll discover good essay writing examples.

 3. anchortext 6 روز قبل

  and yet [cue for newness] bravery, constancy, and resolution [reverse of submission].
  The goal would be to find a approach to supply a complete response, all
  while focusing on as small an area of investigation as possible.
  If you say because repeatedly, the one thing your
  reader is going to be aware of happens because – it’ll stifle your
  argument in fact it is near the top of their list of items you should avoid with your academic work.

 4. comprar descuento tadacip 6 روز قبل

  I’d like to find out more? I’d care to find out some additional
  information.

 5. hedge Fund Manager 6 روز قبل

  I simply could not leave your website prior to suggesting that
  I actually loved the standard info an individual provide for your guests?
  Is going to be again steadily to investigate cross-check new posts

 6. Phyto350 Real Reviews 6 روز قبل

  You could certainly see your expertise within the articlpe you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.

  Always go after your heart.

 7. Dewapoker 6 روز قبل

  Quality posts is the main to be a focus for the people to visit
  the site, that’s what this web page is providing.

 8. June 6 روز قبل

  Hello to all, for the reason that I am in fact eager of reading this
  weblog’s post to be updated regularly. It consists of pleasant information.

 9. Berenice 6 روز قبل

  Now I am going away to do my breakfast, after having
  my breakfast coming over again to read further
  news.

 10. dieta ovo e frango 6 روز قبل

  meu maior sonho é conseguir escrever dessa maneira tão incrível
  e viver de um blog . Parabéns pelo seu artigo https://journals.Eco-vector.com/turner/comment/view/7520/0/2552

 11. anchortext 6 روز قبل

  So if you’re expecting plenty of help, know that it isn’t really
  forthcoming. The goal is always to find a
  approach to give you a complete response, all while focusing
  on as small a region of investigation as possible. Remember that in case you are new
  at college you’ll only get better if you practice, so give your very best
  on every single assignment as you may be giving you
  better academic ability as a copywriter with each one.

 12. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this sort of
  house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Reading this info So i am satisfied to express that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most definitely will make certain to do not disregard this
  site and give it a look regularly.

 13. Hey! I understand this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established blog like yours require a lot
  of work? I’m completely new to running a blog however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.

  Thankyou!

 14. Hello! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!

  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!

  Carry on the superb work!

 15. Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this web site, and post is really
  fruitful designed for me, keep up posting these articles or reviews.

 16. Hey There. I found your blog the usage of msn. That is an extremely smartly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 17. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 18. whoah this blog is magnificent i really like studying your posts.
  Stay up the great work! You already know, a lot of individuals are searching round for
  this info, you can aid them greatly.

 19. WOW just what I was looking for. Came here by searching for minecraft free download 2018

 20. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Outstanding work!

 21. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your weblog? My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would
  truly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks!

 22. If you desire to get much from this paragraph
  then you have to apply such methods to your won web site.

 23. Hi to every body, it’s my first pay a quick visit of this website; this blog carries remarkable and really good information in favor of readers.

 24. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established
  blog. Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where
  to begin. Do you have any tips or suggestions? Thanks

 25. I always used to study paragraph in news papers but now as I am a user of net therefore from now
  I am using net for articles, thanks to web.

 26. I quite like looking through a post that will
  make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!

 27. Superb post however , I was wanting to know if you could write a litte
  more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Cheers!

 28. website design 6 روز قبل

  We deliver professional web design and website
  development agency service, offering excellent bespoke
  website design and development. We use WordPress and WooCommerce as standard.
  On demand we also use Drupal CMS and for E-Commerce, we use Magento in delivering
  excellent web design and build for eCommerce sites
  . All our web designs are fully responsive for different screen sizes so it looks great and
  work perfectly on any device.

 29. This design is wicked! You definitely know how to
  keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 30. I all the time used to study paragraph in news papers but now as I am a user
  of net therefore from now I am using net for content,
  thanks to web.

 31. Right here is the right webpage for anybody who hopes to
  find out about this topic. You understand so much
  its almost hard to argue with you (not that
  I really would want to…HaHa). You certainly put
  a fresh spin on a topic that has been written about for decades.
  Excellent stuff, just wonderful!

 32. It’s awesome to pay a quick visit this site and reading the views of all mates regarding
  this paragraph, while I am also keen of getting experience.

 33. This piece of writing provides clear idea designed for the new visitors of blogging, that truly how to do blogging.

 34. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.
  You’re incredible! Thanks!

 35. Hello! Would you mind if I share your blog with
  my twitter group? There’s a lot of people that
  I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

 36. Useful info. Fortunate me I found your web site by chance, and I am stunned why this twist of fate
  did not took place earlier! I bookmarked it.

 37. songs about cheating 6 روز قبل

  Hey! I’m at work surfing arund your blog from my new
  apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to
  all yor posts! Carry on the excellent work!

 38. buy generic lithium 6 روز قبل

  I just like the helpful information you supply for your
  articles. I’ll bookmark your weblog and test once more right here
  regularly. I’m moderately certain I will learn many new stuff
  right right here! Best of luck for the next!

 39. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 40. p81597 6 روز قبل

  If some one wishes expert view regarding blogging then i
  suggest him/her to visit this blog, Keep up the
  pleasant job.

 41. Wonderful, what a website it is! This blog gives helpful data to us, keep it up.

 42. Hi would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 43. It is in reality a nice and helpful piece of info.

  I am happy that you shared this useful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 44. I get pleasure from, cause I found just what I used to be having a look for.
  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
  nice day. Bye

 45. I have read so many articles on the topic of the blogger lovers but
  this article is actually a fastidious paragraph, keep it up.

 46. I really like your blog.. very nice colors &
  theme. Did you create this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m
  looking to design my own blog and would like to know where u got this from.
  thanks

 47. Everything is very open with a very clear clarification of the
  issues. It was definitely informative. Your website is very useful.
  Thank you for sharing!

 48. zajrzyj do nas 6 روز قبل

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?

  you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful,
  let alone the content!

 49. Wow, awesome weblog format! How lengthy have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The whole glance of your site is wonderful, as well as the content
  material!

 50. Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I
  am inspired! Extremely helpful information specifically the last part 🙂 I deal with such
  info much. I used to be looking for this particular info for a very lengthy
  time. Thanks and good luck.

 51. led signs manufactuers 6 روز قبل

  Hello there I am so delighted I found your site,
  I really found you by mistake, while I was looking on Digg for something
  else, Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a
  tremendous post and a all round enjoyable blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to browse
  it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent
  jo.

 52. Wow, awesome blog format! How long have you ever been running
  a blog for? you make running a blog glance easy. The whole glance of your web site is great, let alone the
  content!

 53. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 54. Hurrah, that’s what I was exploring for, what a information! present here at this website, thanks admin of this
  web site.

 55. top cv writers services for mba

 56. I think the admin of this web site is really working hard for his web page, for
  the reason that here every material is quality based material.

 57. Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your views are
  pleasant for new users.

 58. red tea detox ingredients 5 روز قبل

  An interesting discussion is definitely worth comment.

  I think that you need to write more about this subject, it
  may not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such topics.

  To the next! All the best!!

 59. It’s very straightforward to find out any topic on web as compared to books, as I found this post at this website.

 60. zobacz tutaj 5 روز قبل

  My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about switching
  to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 61. keo nha cai 5 روز قبل

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was
  conducting a little research on this. And he in fact ordered
  me breakfast simply because I discovered it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your web site. http://cado789.com

 62. Japanese porn 5 روز قبل

  It’s in fact very difficult in this active life to listen news
  on Television, therefore I just use world wide web for that
  purpose, and get the latest news.

 63. anchortext 5 روز قبل

  and yet [cue for newness] bravery, constancy, and resolution [reverse of submission].
  Understand the topic – While writing the essay, the first thing
  you must do would be to define the niche. However, it’s also possible
  to be wondering to purchase good essay writing examples.

 64. zajrzyj do nas 5 روز قبل

  Marvelous, what a website it is! This web site provides helpful information to
  us, keep it up.

 65. website laten maken 5 روز قبل

  Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that
  would be okay. I’m undoubtedly enjoying your blog and look forward to
  new posts.

 66. I’m not sure why but this site is loading very slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 67. 평택렌트카 5 روز قبل

  I quite like looking through an article that can make people think.
  Also, many thanks for allowing for me to comment!

 68. p20785 5 روز قبل

  I have been surfing online more than three hours today, yet
  I never found any interesting article like yours.

  It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content
  as you did, the internet will be a lot more useful
  than ever before.

 69. purchase trazodone 5 روز قبل

  Hi, i think that i saw you visited my blog so i came
  to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance
  my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 70. halaplay referral code 5 روز قبل

  We stumbled over here from a different web address
  and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page again.

 71. paket wisata jogja 5 روز قبل

  I could not resist commenting. Very well written!

 72. yo tv india 5 روز قبل

  This paragraph presents clear idea for the new people of blogging, that actually how to do running a blog.

 73. My family every time say that I am wasting my time here at web, however
  I know I am getting familiarity daily by reading such good articles.

 74. forex forum 5 روز قبل

  Hi, i think that i saw you visited my web site
  thus i came to “return the favor”.I’m trying
  to find things to enhance my website!I suppose its ok to use
  some of your ideas!!

 75. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My website covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 76. I do consider all of the concepts you’ve presented on your post.
  They’re very convincing and can definitely work. Still, the posts are
  very quick for beginners. Could you please lengthen them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

 77. Fantastic website. Plenty of useful info here. I am sending
  it to some buddies ans also sharing in delicious.
  And certainly, thank you for your sweat!

 78. kèo nhà cái 5 روز قبل

  What’s up to all, how is all, I think every one is
  getting more from this website, and your views are good designed for new
  viewers. http://keo365.com/the-thao

 79. anchortext 5 روز قبل

  (iii) You account for your work, so keep a professional attitude while confronting
  your customers. This will provide you with sufficient time and exercise to
  brainstorm and be sure what you really are covering is pertinent and what you
  look for to make in. To ensure that these folks will comprehend
  the message that you’re hoping to get across, write utilizing their language and write while considering
  their a higher level comprehension.

 80. webdesign antwerp 5 روز قبل

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz answer back as I’m looking to
  create my own blog and would like to find out where u got this from.
  many thanks

 81. yo tv india 5 روز قبل

  Admiring the hard work you put into your blog and in depth information you
  provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same unwanted rehashed material.
  Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your
  RSS feeds to my Google account.

 82. 27461 5 روز قبل

  I needed to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every bit of it.
  I have got you book marked to look at new things you post…

 83. p20905 5 روز قبل

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Appreciate it

 84. Un extrait d’une vidéo de « Défi de la cannelle ». https://www.youtube.com/watch?v=94UKvrvc-AY

 85. sprawdź 5 روز قبل

  I every time spent my half an hour to read this webpage’s posts every day along
  with a mug of coffee.

 86. sprawdź 5 روز قبل

  It’s remarkable in favor of me to have a site,
  which is good in support of my know-how. thanks admin

 87. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring,
  but the last few posts are great quality so I guess I will
  add you back to my everyday bloglist. You deserve it friend :
  )

 88. pid67699 4 روز قبل

  Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying
  to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 89. macbook 4 روز قبل

  I go to see every day some web pages and websites to read posts, but this website presents quality based writing.

 90. sprawdź nas 4 روز قبل

  If some one wishes expert view concerning running a blog then i
  propose him/her to pay a visit this blog, Keep up the fastidious work.

 91. sprawdź 4 روز قبل

  Link exchange is nothing else except it is simply placing the
  other person’s website link on your page at suitable
  place and other person will also do same for you.

 92. guitar pedals 4 روز قبل

  Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good gains. If you know of any please share.

  Cheers!

 93. database 4 روز قبل

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks!

 94. List Bandar Judi 4 روز قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you for providing this information.

 95. zajrzyj do nas 4 روز قبل

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks!

 96. ray ban outlet 4 روز قبل

  Hi there everyone, it’s my first visit at this web page, and article is genuinely fruitful for me, keep
  up posting these posts.

 97. jokowi 4 روز قبل

  Thanks for finally writing about >چه کسانی
  بیشتر در معرض افسردگی‌ هستند؟/مشخصات افراد افسرده – دخترونه <Loved it!

 98. top argumentative essay ghostwriter service uk

 99. altredo robot 4 روز قبل

  I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a quick visit this blog
  on regular basis to get updated from hottest news.

 100. donation 4 روز قبل

  Hi, my mother got really and needs intensive treatment.
  I don’t have savings to pay for it. Help me please.
  Thank you very much for your kindness and big heart.

  My Bitcoin wallet is 1MXA5wsNg52hXkqRQSV4PZCBe3uJrjVkMs.

 101. ray ban outlet 4 روز قبل

  I always spent my half an hour to read this
  web site’s articles daily along with a cup of coffee.

 102. 188bet 4 روز قبل

  magnificent publish, very informative. I ponder why the other experts
  of this sector do not realize this. You must continue your writing.
  I’m sure, you have a great readers’ base already! http://www.mbet88vn.com

 103. cost for auto insurance 4 روز قبل

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog site is in the exact same niche as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Regards!

 104. Shuguang 4 روز قبل

  I think this is one of the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is great,
  the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 105. P stav gå upp vikt 4 روز قبل

  This paragraph is in fact a good one it helps new net visitors, who are wishing in favor of blogging.

 106. Dejalme 4 روز قبل

  Eu sou realmente desfrutando o tema/design do seu web site.
  Você já executa em qualquer navegador web compatibilidade problemas?

  A pequeno número de meu blog leitores queixaram-se sobre meu site não operacional corretamente em Explorer mas olha grande em Cromado.
  Tem algum sugestões para ajudar a corrigir isso problema?

 107. sprawdź nas 4 روز قبل

  Excellent items from you, man. I have understand your
  stuff prior to and you are simply too magnificent. I actually like what you have got here,
  certainly like what you are saying and the best way wherein you say
  it. You are making it entertaining and you continue to
  care for to keep it wise. I can’t wait to read
  far more from you. That is really a terrific website.

 108. Silicone wristbands 4 روز قبل

  Yay google is my world beater aided me to find this great web site! https://www.silicone-rubber-bands.com/blog/wp-login.php

 109. mut xop 4 روز قبل

  It’s hard to come by educated people about this subject,
  but you sound like you know what you’re talking about!
  Thanks

 110. Declan 4 روز قبل

  I’m more than happy to uncover this website.
  I wanted to thank you for ones time for this particularly wonderful read!!
  I definitely loved every part of it and I have you book marked to see new stuff on your website.

  snorkeled (Declan)

 111. database 4 روز قبل

  Hello, its pleasant article concerning media print, we all be aware of media is a fantastic source of
  facts.

 112. sprawdź 4 روز قبل

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to
  the whole thing. Do you have any recommendations for first-time
  blog writers? I’d definitely appreciate it.

 113. Della 4 روز قبل

  It’s going to be ending of mine day, except before end I am reading this great post to improve my
  experience.

 114. dowiedz się więcej 4 روز قبل

  Greetings! Very useful advice in this particular article!
  It is the little changes that produce the most important changes.
  Thanks for sharing!

 115. http://aquibaclofeno.icu/ 4 روز قبل

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this.
  And he in fact bought me breakfast due to the
  fact that I discovered it for him… lol. So let me reword
  this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about
  this subject here on your web site.

 116. order citalopram online 4 روز قبل

  Greetings! Very helpful advice within this article!
  It is the little changes that will make the
  most important changes. Thanks a lot for sharing!

 117. usuwanie wirusow 4 روز قبل

  I have been surfing on-line greater than three hours as of late, yet I by no means discovered
  any fascinating article like yours. It is beautiful
  value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good
  content material as you probably did, the net will be much
  more helpful than ever before.

 118. 80501 4 روز قبل

  Hello to all, the contents present at this web page are really amazing for people experience, well, keep up the good work fellows.

 119. księgarnia internetowa 4 روز قبل

  Howdy would you mind stating which blog platform
  you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 120. dowiedz się więcej 4 روز قبل

  This text is worth everyone’s attention. How can I find out more?

 121. zajrzyj do nas 4 روز قبل

  Hello my loved one! I wish to say that this post is awesome, nice
  written and come with approximately all vital infos.
  I’d like to look more posts like this .

 122. icifinasteride.in.net 4 روز قبل

  Just desire to say your article is as amazing.
  The clarity on your submit is simply cool and i could suppose you’re knowledgeable in this subject.

  Fine along with your permission let me to take hold of your RSS feed to stay updated with drawing
  close post. Thank you a million and please keep up the enjoyable work.

 123. anchortext 3 روز قبل

  If this is the situation then results could possibly be skewed or writer may be not able to draw any sensible conclusions.
  This will offer you sufficient time and use to brainstorm and make certain what you will be talking about is pertinent and what
  you would like to show in. Reading and writing as much as possible should be the best way to develop a writing style.

 124. Agen Togel 2 روز قبل

  It’s remarkable in support of me to have a site, which is valuable in support of
  my know-how. thanks admin

 125. Prediksi Togel 1 روز قبل

  A person necessarily help to make severely posts I’d state.
  That is the very first time I frequented your web page and thus far?
  I amazed with the research you made to make this actual submit amazing.
  Great task!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید