چگونه مهارت‌های همدلی را بیاموزیم؟

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

چگونه مهارت‌های همدلی را بیاموزیم؟

افراد همدل

همدلی نوع خاصی از توجه داشتن به دیدگاه دیگری است‎

 

دکترزایر رضایی، روان شناس بالینی کودک و نوجوان: انسان ها در قرن حاضر برای مقابله سازگارانه با استرس ها، موقعیت های مختلف و تعارض های زندگی به روش هایی نیاز دارند که آنها را به توانایی هایی مجهز کنند. برهمین اساس، سازمان جهانی بهداشت در سال ۱۹۹۳ میلادی برای پیشگیری اولیه و همچنین ارتقاء سطح بهداشت روانی، برنامه مدونی با عنوان «آموزش مهارت های زندگی» آماده کرده است که هدف آن، افزایش توانایی های روانی- اجتماعی کودکان است تا با تجهیز کودکان به این مهارت ها، آنها بتوانند با تقاضا و کشمکش های زندگی روزانه به طور سازگارانه کنار بیایند. این توانایی ها فرد را قادر می کند در رابطه با سایر انسان ها، جامعه، فرهنگ و محیط خود، مثبت و سازگارانه عمل کرده و سلامت روانی خود را تامین کند.

 

یادگیری این مهارت ها بر تلقی افراد از کفایت خود یعنی بر اعتماد به نفس و عزت نفس آنها موثر است در نتیجه انگیزه فرد در مراقبت از خود و دیگران، پیشگیری از بیماری های روانی و مشکلات بهداشتی و رفتاری افزایش می یابد. مهارت های زندگی چه هستند؟

 

تحلیل های بیشتر و عمیق تر نشان می دهد چند مهارت اصلی و اساسی وجود دارند که عبارتند از: 

۱٫    توانایی تصمیم گیری

۲٫    توانایی حل مساله

۳٫    توانایی تفکر خلاق

۴٫    توانایی تفکر نقادانه

۵٫    توانایی برقراری رابطه موثر

۶٫    توانایی برقراری رابطه بین فردی سازگارانه

۷٫    توانایی آگاهی از خود

۸٫    توانایی همدلی با دیگران

۹٫    توانایی مقابله با استرس

 

چرا و چگونه باید مهارت همدلی را بیاموزیم؟ 

از آنجا که پرداختن به همه این مهارت ها از حوصله این بحث خارج است، در این مطلب درباره مهارت همدلی که یکی از مهم ترین مهارت هاست، توضیح میدهیم.

 

مهارت همدلی 

محققان معتقدند، همدلی توانمندی ای است که وجود آن را از نخستین سال های زندگی در کودک می توان مشاهده کرد. از نخستین سال های زندگی، بسیاری از رفتارهای کودک حاکی از این واقعیت است که او قادر به درک دیگران است و می تواند با آنها همدلی کند. با وجود این، افراد مختلف از نظر توانایی و تمایل به همدلی کردن با هم متفاوت اند و این تفاوت در میل به همدلی در افراد مختلف به شیوه تربیت کودکان از جانب والدین بستگی دارد. درصد قابل توجهی از رفتارهای همدلانه کودکان از طریق تماشای شیوه واکنش نشان دادن اطرافیان در مقابل درماندگی دیگران شکل می گیرد. کودکان با تقلید از آنچه که می بینند، واکنش های حاکی از همدلی را در خود به وجود می آورند.

 

متاسفانه امروزه شاهد این واقعیت هستیم که با بزرگ تر شدن کودکان و ورود آنها به جامعه، توان همدلی در آنها کاهش می یابد و این یکی از بزرگ ترین معضلات جامعه ای است که سمت صنعتی شدن می رود. هر یک از ما آنقدر درگیر مسائل شخصی خود هستیم که فرصتی برای با هم بودن پیدا نمی کنیم. یا آنقدر ارتباطاتمان مرزبندی شده، که هنگام وقوع مشکلات خواه به دلیل احترام گذاشتن به وقت دیگران و خواه به دلیل عدم اعتماد به خود مسائل خود را با دیگران در میان نمی گذاریم. به این ترتیب روز به روز از میزان توان همدلی ما با دیگران کاسته می شود.حال که به نقش پراهمیت همدلی پی برده اید، ممکن است این سوال در ذهنتان شکل بگیرد که همدلی چیست؟ و چگونه می توان این توانایی را در خود پرورش داد؟

 

تعریف همدلی 

همدلی نوع خاصی از توجه داشتن به دیدگاه دیگری است. درواقع، همدلی دو جزء شناختی و یک حزء عاطفی دارد. اجزای شناختی همدلی عبارتند از توانایی در شناسایی و نامگذاری حالات دیگران و توانایی در حدس زدن دیدگاه اشخاص دیگر. جزء عاطفی آن عبارت است از توانایی در نشان دادن پاسخ عاطفی مناسب، به منظور برقراری روابط همدلانه. فرد باید بتواند خود را به جای دیگران بگذارد، امور را از دیدگاه آنها ببیند و از خود بپرسد اگر من به جای او و در شرایط او بودم، چه احساسی داشتم؟ شراط لازم برای انجام چنین کاری خودآگاهی است.

 

وقتی ما بتوانیم خودمان را با تمام کمبودها و توانایی هایمان بشناسیم، آنگاه دیگران را با همان وضعیتی که هستند با تمام نقاط ضعف و قوتشان می پذیریم و به آنها احترام می گذاریم. از دیگر شرایط لازم برای ایجاد همدلی بین افراد، اعتماد متقابل است. به عبارت دیگر اعتماد متقابل هنگامی ایجاد می شود که طرفین درگیر در ارتباط، نسبت به همدیگر یکدلی، آسایش و امنیت خاطر داشته باشند و این اعتماد حاصل نمی شود، مگر با شناخت تفاوت های فردی و احترام گذاشتن به آن.

 

تفاوت های بین فردی و تاثیر آن در برقراری روابط همدلانه 

محققان بر این باورند دو عامل اصلی تفاوت های بین فردی، ابتدا تفاوت در ساختار ژنتیکی افراد و سپس تفاوت در محیط زندگی آنهاست. هر فرد ساختار ژنتیکی خاص خود را دارد و هر خانواده ای شیوه، روش زندگی و روش تربیتی مخصوص به خود را داراست. خانواده ها براساس روش تربیتی متنوع، کودکان متفاوتی تربیت می کنند. محیط مدرسه، دوستان و همسالان هر یک به گونه ای خاص در چگونگی رشد شخصیت ما تاثیر می گذارند و فرهنگ حاکم بر جامعه و طبقه اجتماعی خاصی که هر یک از ما در آن قرار گرفته ایم خود بر چگونه بودن و ویژگی های روانی- اجتماعی ما تاثیر بگذارند. مجموعه عوامل فوق از ما، فردی منحصر به فرد می سازد که در بعضی زمینه ها یا بعضی ویژگی ها با دیگران متفاوت و در برخی دیگر مشابه هستیم.

 

بعضی از افراد معتقدند تفاوت ها مانعی بزرگ بر سر راه روابط صمیمانه است و فکر می کنند در برقراری روابط نزدیک با دیگران باید افرادی را برگزینند که بیشترین شباهت ها را با آنها داشته باشند. مسلما چنین باورهایی به فرد اجازه نمی دهد با صبر و تحمل به احساسات و افکار دیگران توجه کند و دیگران را همان گونه که هستند، ببیند و بپذیرد و دوست بدارد. شاید بتوان گفت بسیاری از رفتارهای نامناسبی که ما در جوامع مختلف شاهد آن هستیم؛ یعنی رفتارهایی مانند بی عدالتی ها، تبعیض ها، تحقیرها، تهدیدها و… ناشی از همین باور نادرست است. از سوی دیگر برخی از انسان ها بر این باورند تفاوت ها فرصت هایی مغتنم در زندگی هر فرد هستند.

 

تفاوت ها فرصت های چالش برانگیزی هستند که به ما اجازه می دهند دوباره خود را نقاط ضعف و قوت خود را ببینیم. تفاوت ها به ما فرصت می دهند بفهمیم با چه مهارت هایی آشنا نیستیم و باید دنبال کسب آنها باشیم. توجه به تفاوت های فردی، پذیرش آنها و احترام به این تفاوت ها یکی از اصول پایه ای و مهم در برقراری روابط همدلانه با دیگران است. در پایان ذکر این نکته ضروری است که هدف از توجه به تفاوت های بین فردی، نادیده گرفتن و کم اهمیت تلقی کردن نقش شباهت ها در برقراری روابط همدلانه نیست و مسلما هر چقدر شباهت های بین فردی بیشتر باشد، توان برقراری همدلانه بیشتر خواهدبود.

 

مهارت همدلی کردن

مهارت همدلی یکی از مهم ترین مهارت هاست که باید آموخت‎

 

راه های رسیدن به همدلی 

هرگاه بتوانیم چارچوب ذهنی دیگران را بشناسیم و بدانیم چه چیزی برایشان اهمیت دارد، با برآوردن انتظاراتشان به سهولت می توانیم با آنها رابطه ای گرم و صمیمی ایجا کرده و در آنها نفوذ کنیم. برای شناخت چارچوب های ذهنی افراد مختلف، باید از سوابق زندگی و تجربیات گذشته آنها اطلاعاتی به دست آورد؛ از نقاط ضعف، حساسیت ها و گرایش های آنها آگاه شد و سپس مسائل را از دریچه چشم آنها دید. درواقع باید حتی الامکان چارچوب ذهنی خود را به چارچوب ذهنی فرد دیگری نزدیک تر کرد تا زمینه سخن گفتن فراهم آید و ارتباط برقرار شود. خواه چارچوب های ذهنی ما به طور طبیعی به هم نزدیک باشند و خواه به اختیار آنها را به هم نزدیک کنیم. هر چه این تقارن بیشتر باشد، ارتباط ما با یکدیگر موفق تر و توان همدلی کردن ما با دیگران بیشتر است.

 

احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید 

دو نفر را تصور کنید که بر سر مساله ای بسیار عصبانی هستند. این دو نفر یک احساس واحد دارند، اما احساس خود را به شکل های مختلفی بروز می دهند. اولی به سرعت عکس العمل نشان می دهد فحاشی می کند و دیگری احساسات خود را کنترل می کند، از عکس العمل آتی خودداری و قبل از بروز هر عکس العملی فکر می کند. سهم خود را می بیند و سپس متناسب با موقعیت عکس العمل نشان می دهد. میزان مهارت افراد در بیان احساسات، ویژگی اجتماعی مهمی است که به برقراری ارتباط هرچه بهتر با دیگران کمک می کند. مهارت بیان احساس به شکل مناسب یکی از اجزای سازنده هوش هیجانی است. هوش هیجانی مجموعه ای از توانمندی هاست که طی آن فرد می تواند انگیزه خود را حفظ کرده و در مقابل ناملایمات پایداری کند. تکانش های خود را نیز کنترل کند و متناسب با موقعیت پاسخ مناسب بدهد.

 

حقیقت این است که یکی از عوامل مهم زیربنایی در دستیابی به همدلی، تسلط بر هیجانات و احساسات است. برای برقراری روابط همدلانه باید احساسات خود را شناخت، کنترل تکانش های خود را در دست گرفت و اجازه نداد پریشانی خاطر، تفکر را خدشه دار کند. انتقال احساسات منفی به دیگران و عدم کنترل هیجان ها نیز از مهم ترین عوامل تخریب روابط همدلانه است. یکی دیگر از ابزارهای مهم رسیدن به همدلی، گوش دادن و شنیدن صحبت های طرف مقابل است. برای کسب اطلاعات خوب و سودمند تنها شنیدن سخنان دیگران کافی نیست. آنچه مهم به حساب می آید، کیفیت گوش دادن است. واکنش های شما هنگام گوش کردن، سوالاتی که مطرح می کنید و حالات و حرکات شما، همگی در دقیق شنیدن موثر هستند.

 

برای این که بتوانید با دیگران همدلی کنید، باید واقعا گوش کنید. گوش کردن نیمه دیگر صحبت کردن نیست، بلکه به غیر از گوش کردن، از قلب و چشمان خود نیز مدد می گیرید. باید به طور موقت احساسات شخصی، انتظارات و پیش داوری ها را از دخالت در قدرت شنوایی خود دور نگه دارید و به همه چیز از دریچه چشم گوینده بنگرید. گوش کردن واقعی کار دشواری است و انرژی زیادی می طلبد. درد آشنایی، یک فن است و مانند هر فن دیگری باید با تمرین و ممارست با آن خو گرفت. برای پرورش این حس باید مترصد فرصت هایی باشید تا اوضاع و شرایط را از دیدگاه فرد دیگر ببینید. به عبارت دیگر، با کند و کاو در تمایلات و گرایش های فرد، از چشم اندازی که آنها به موضوعات می نگرند، بنگرید و آنگاه با صدای بلند به ایشان بگویید که اگر به جای آنها بودید چه احساسی داشتید.

 

با مهارت در این فن، شاهد تحولی عظیم در روابط خود برمبنای احساسات و افکار مشترک خواهید بود. این تمرین را ابتدا با کسانی آغاز کنید که با آنها روابط خوبی دارید. پس از آن که در این زمینه مهارت به دست آوردید، به تدریج سراغ افرادی بروید که از نظر عقاید و ارزش ها با شما تفاوت بیشتری دارند و ایجاد رابطه با آنها مشکل تر است و سرانجام افرادی را انتخاب کنید که به سختی می توانید افکار و عقاید آنها را درک کنید. به این ترتیب شما آموخته اید که چگونه با دیگران به بهترین وجه همدلی کنید و یک رابطه همدلانه توأم با دوستی و صمیمیت و احساس آرامش به وجود آورید.

 

چطور با دیگران هماهنگ شویم؟ 

راه های بسیاری برای رسیدن به هماهنگی با دیگران وجود دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین این راه ها اشاره می کنیم:

 

زبان بدن: وضعیت نشستن، حرکت دست، شکل کلی ایستادن، زاویه سر، شیوه

 

شیوه سخن گفتن: بلندی، سرعت و لحن کلام، واژه های انتخابی، اصطلاحات خاص، واژه های بیگانه، اصطلاحات کوچه- بازاری و عبارات حرفه ای، چگونگی و شیوه سخن گفتن را معین می کند. واقعیت این است که تنظیم صدا، سرعت و آهنگ کلام، در رسیدن به همدلی به شما کمک خواهندکرد.

 

درک و پذیرش دیگران: هر چقدر بیشتر بتوانید شباهت های خود را با دیگران پیدا کنید و هر چقدر بیشتر تفاوت هایتان را بپذیرید و به آنها احترام بگذارید، امکان دستیابی به هماهنگی فکری- روانی و اجتماعی بیشتر خواهدشد و در نتیجه در برقراری روابط همدلانه موفق تر خواهید بود.

 

منبع: هفته نامه سلامت

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۲۰۶ دیدگاه
 1. bit.ly 1 ماه قبل

  We’re trusted Mississauga Heating and Cooling Specialists.

 2. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Howdy this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use
  WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from
  someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 3. Fernanda Lara Tórtima 1 ماه قبل

  I do not even understand how I ended up here,
  however I believed this submit was once good.
  I do not recognise who you’re but certainly you are going to a famous blogger should you are
  not already. Cheers!

 4. Demetria 1 ماه قبل

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I
  ended up losing months of hard work due to no backup.
  Do you have any solutions to protect against hackers?

 5. tinyurl.com 1 ماه قبل

  First of all I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my ideas out
  there. I do enjoy writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes tend to be wasted
  simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Cheers!

 6. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I take pleasure in, result in I found just what I was taking a look for.
  You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 7. http://tinyurl.com/yywmpbqs 1 ماه قبل

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am having troubles with your RSS.
  I don’t know why I cannot join it. Is there anybody else
  having the same RSS issues? Anyone that knows the solution will
  you kindly respond? Thanks!!

 8. Suzanna 1 ماه قبل

  My relatives always say that I am killing my time here at net,
  except I know I am getting know-how all the time by reading thes pleasant articles.

 9. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hi, I check your blogs on a regular basis. Your writing style is awesome, keep doing what
  you’re doing!

 10. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new
  iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the fantastic work!

 11. Salvatore 1 ماه قبل

  Do you have any video of that? I’d want to find out more details.

 12. Doretha 1 ماه قبل

  We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our
  community. Your site provided us with useful information to work
  on. You have performed an impressive process and our whole group shall be grateful to you.

 13. Luis 1 ماه قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful &
  it helped me out a lot. I hope to give something back and
  help others like you aided me.

 14. Chastity 1 ماه قبل

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague
  who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your web site.

 15. Gavin 1 ماه قبل

  I used to be able to find good info from your articles.

 16. Lawanna 1 ماه قبل

  Schwab Clever Portfolios invests in Schwab ETFs.

 17. Joseph 1 ماه قبل

  All varieties of investments include sure risks.

 18. Hudson 1 ماه قبل

  You are so cool! I don’t suppose I have read through anything like this before.

  So wonderful to find someone with some original thoughts on this issue.
  Seriously.. thank you for starting this up. This site
  is something that is required on the web, someone with some
  originality!

 19. tinyurl.com 1 ماه قبل

  What’s up colleagues, nice article and pleasant urging commented at this place,
  I am genuinely enjoying by these.

 20. Elena 1 ماه قبل

  Your style is so unique in comparison to other folks
  I’ve read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the
  opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 21. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I was wondering if you ever considered changing the layout
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having one or two images. Maybe you
  could space it out better?

 22. Daniel Valente Dantas 1 ماه قبل

  I think the admin of this website is in fact working hard in support of his web page,
  since here every information is quality based stuff.

 23. Adam 1 ماه قبل

  It’s awesome to visit this site and reading the views of all friends about this post, while I am also zealous of getting knowledge.

 24. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about setting up my own but I’m not sure
  where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 25. http://tinyurl.com 1 ماه قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your site is
  magnificent, as well as the content!

 26. http://tinyurl.com/yyst4r8w 1 ماه قبل

  Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you might be a great author.I will be sure to
  bookmark your blog and definitely will come back sometime soon. I want to encourage that you continue your great
  work, have a nice holiday weekend!

 27. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on websites
  I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through content
  from other authors and practice a little something from other sites.

 28. Gita 1 ماه قبل

  My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a
  variety of websites for about a year and am worried about switching
  to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 29. Fernanda Lara Tórtima 1 ماه قبل

  Very good article. I absolutely love this site. Thanks!

 30. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hey! I’m at work surfing around your blog from my new iphone
  ۳gs! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all
  your posts! Carry on the outstanding work!

 31. Sommer 1 ماه قبل

  It’s in point of fact a great and useful piece of info.
  I’m happy that you simply shared this helpful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 32. tinyurl.com 1 ماه قبل

  This post is genuinely a nice one it helps new web viewers, who are wishing for blogging.

 33. Debbra 1 ماه قبل

  It’s enormous that you are getting thoughts from
  this paragraph as well as from our discussion made at this place.

 34. Wilda 1 ماه قبل

  I’m really enjoying the design and layout of your
  website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a designer to create your theme? Outstanding
  work!

 35. Delores 1 ماه قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  Many thanks

 36. Dominick 1 ماه قبل

  I was pretty pleased to discover this site.

  I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!!
  I definitely savored every little bit of it and I have you bookmarked to see new information in your web site.

 37. Roy 1 ماه قبل

  My spouse and I stumbled over here different website and thought I might check things out.

  I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page yet again.

 38. tinyurl.com 4 هفته قبل

  This piece of writing will help the internet visitors for building up new website or even a weblog from start to end.

 39. http://tinyurl.com/yxwbtm3g 4 هفته قبل

  Magnificent goods from you, man. I’ve take into accout your stuff
  previous to and you are just too wonderful. I actually like what you’ve bought right here, certainly like what you’re saying
  and the best way wherein you assert it. You make it enjoyable and you continue to care for to keep it sensible.
  I can’t wait to learn much more from you. That is really a
  great web site.

 40. erectile dysfunction pills erectile prescription pills

 41. Philip 4 هفته قبل

  Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely
  off topic but I had to tell someone!

 42. Michel 4 هفته قبل

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this
  website. I’m hoping to see the same high-grade
  content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me
  to get my very own website now 😉

 43. erectile dysfunction prognosis 4 هفته قبل

  improving erectile dysfunction erectile tissue in the nose

 44. Frieda 4 هفته قبل

  I am really inspired together with your writing talents as smartly as with the structure
  in your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self?
  Anyway stay up the nice quality writing, it’s uncommon to peer a nice blog
  like this one these days..

 45. Mathias 4 هفته قبل

  I am actually glad to glance at this blog posts which includes plenty of useful facts,
  thanks for providing these information.

 46. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  What’s up mates, its impressive paragraph about cultureand completely
  explained, keep it up all the time.

 47. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hello, constantly i used to check weblog posts here in the early hours in the dawn, as i enjoy to gain knowledge of more and more.

 48. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hi there, I would like to subscribe for this website
  to get latest updates, therefore where can i do it please assist.

 49. Breanna 4 هفته قبل

  great post, very informative. I wonder why the other specialists of this
  sector do not understand this. You should proceed your writing.
  I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 50. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks
  of hard work due to no back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 51. tinyurl.com 3 هفته قبل

  My spouse and I stumbled over here different web address and
  thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to going over your web page repeatedly.

 52. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉
  I’m going to revisit once again since I saved as a favorite
  it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 53. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 54. erectile disorder articles 3 هفته قبل

  is erectile dysfunction real for erectile dysfunction

 55. Jillian 3 هفته قبل

  I constantly emailed this weblog post page to all my friends, for the reason that if like to read it after that my links will too.

 56. Tera 3 هفته قبل

  I have been browsing on-line greater than 3 hours these days,
  but I never discovered any interesting article like yours.
  It is beautiful worth sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content as you did, the internet might be
  much more useful than ever before.

 57. erectile enhancement pills 3 هفته قبل

  erectile function after prostate surgery ed drugs

 58. ed drugs list 3 هفته قبل

  erectile function clinic in san antonio erection pills

 59. http://tinyurl.com/ 3 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You clearly
  know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog
  when you could be giving us something informative to read?

 60. erectile on demand pdf erectile dysfunction drugs

 61. http://tinyurl.com 3 هفته قبل

  Hi, always i used to check webpage posts here in the early hours in the
  dawn, because i like to learn more and more.

 62. Antonietta 3 هفته قبل

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am going
  through troubles with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it.
  Is there anybody else having identical RSS issues?

  Anyone that knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 63. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Wow, this paragraph is good, my sister is analyzing these things, therefore I am going to tell her.

 64. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Heya just wanted to give you a quick heads
  up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 65. Pretty section of content. I just stumbled upon your
  site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement
  you access consistently fast.

 66. Reed 3 هفته قبل

  Excellent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog website?

  The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast offered brilliant transparent idea

 67. tinyurl.com 3 هفته قبل

  May I just say what a relief to discover somebody who actually knows
  what they’re talking about on the web. You certainly know how to bring an issue to
  light and make it important. A lot more people ought to read this and understand this side of your story.
  I was surprised that you are not more popular since you certainly possess the gift.

 68. Georgiana 3 هفته قبل

  I could not refrain from commenting. Perfectly written!

 69. best erectile dysfunction drug 3 هفته قبل

  alcohol induced erectile dysfunction solutions to erectile dysfunction

 70. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Howdy very cool website!! Man .. Excellent ..
  Superb .. I’ll bookmark your web site and take the
  feeds additionally? I am glad to seek out a lot of useful info here within the publish, we want work
  out more techniques on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 71. http://tinyurl.com/yyqdt4hn 3 هفته قبل

  Having read this I thought it was really enlightening.
  I appreciate you taking the time and energy to put this information together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 72. Errol 3 هفته قبل

  I really like what you guys are usually up too. This type of clever work
  and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to my
  blogroll.

 73. Cristina Boner 3 هفته قبل

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of
  spam comments? If so how do you stop it, any plugin or anything you
  can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so
  any help is very much appreciated.

 74. Leonie 3 هفته قبل

  I am really pleased to glance at this web site posts which contains plenty of valuable facts, thanks for
  providing these kinds of data.

 75. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I
  find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and
  help others like you aided me.

 76. Martha 2 هفته قبل

  Thanks designed for sharing such a good opinion, article is pleasant, thats why i have read it entirely

 77. http://tinyurl.com/y6mnyy8k 2 هفته قبل

  Hello, of course this paragraph is genuinely fastidious and I have learned lot of things from it on the
  topic of blogging. thanks.

 78. http://tinyurl.com/y53hx8yf 2 هفته قبل

  Stunning story there. What happened after?
  Take care!

 79. http://tinyurl.com/y3bus2pe 2 هفته قبل

  Helpful info. Fortunate me I found your web site accidentally, and I’m shocked why this coincidence did
  not happened in advance! I bookmarked it.

 80. Stevie 2 هفته قبل

  Hello there! This post could not be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I most
  certainly will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 81. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Its like you read my mind! You seem to know so
  much about this, like you wrote the book in it or
  something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that,
  this is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 82. Roma 2 هفته قبل

  you’re actually a just right webmaster. The web site loading
  speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any
  unique trick. Also, The contents are masterpiece.

  you’ve done a wonderful task on this matter!

 83. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as
  the content!

 84. tinyurl.com 2 هفته قبل

  It’s an remarkable piece of writing in support of all the internet visitors; they
  will get benefit from it I am sure.

 85. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I savor, lead to I found exactly what I used to be looking for.
  You have ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a
  nice day. Bye

 86. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hello there! Would you mind if I share your blog with
  my twitter group? There’s a lot of people that I think would really
  appreciate your content. Please let me know. Thanks

 87. http://tinyurl.com/y5rqo95h 2 هفته قبل

  I quite like looking through a post that can make men and women think.
  Also, thanks for permitting me to comment!

 88. Terrell 2 هفته قبل

  Having read this I believed it was really enlightening.

  I appreciate you taking the time and effort to
  put this short article together. I once again find myself
  spending a significant amount of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 89. bit.ly 2 هفته قبل

  Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, let alone the content!

 90. http://bit.ly/ 2 هفته قبل

  It’s very effortless to find out any matter on web as compared to textbooks, as I found this post at this web page.

 91. Myron 2 هفته قبل

  It’s really a nice and useful piece of information. I’m happy that you shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 92. Fernanda Lara Tórtima 2 هفته قبل

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could
  i subscribe for a blog web site? The account aided me
  a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 93. Shawn 2 هفته قبل

  Hi to every body, it’s my first pay a visit of this web
  site; this blog carries awesome and in fact fine stuff in favor of readers.

 94. cialis generic 2 هفته قبل

  erectile medicine generic cialis

 95. tinyurl.com 2 هفته قبل

  It’s very trouble-free to find out any matter on net as compared
  to books, as I found this paragraph at this web page.

 96. Latesha 2 هفته قبل

  Keep on writing, great job!

 97. http://tinyurl.com 2 هفته قبل

  Thanks very interesting blog!

 98. Kirsten 2 هفته قبل

  Hey There. I found your weblog the usage of msn. This is an extremely neatly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info.
  Thank you for the post. I’ll definitely return.

 99. http://tinyurl.com/y3pd53r5 2 هفته قبل

  Hello! I could have sworn I’ve visited this website
  before but after looking at many of the posts I realized it’s new to
  me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found
  it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 100. http://tinyurl.com 2 هفته قبل

  Your mode of describing the whole thing in this paragraph is truly fastidious,
  every one can simply be aware of it, Thanks a lot.

 101. http://tinyurl.com/y3yuky6k 2 هفته قبل

  I blog quite often and I really appreciate your
  content. The article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your site and keep checking for new
  information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 102. Dorthy 2 هفته قبل

  It’s fantastic that you are getting ideas from this piece of writing as well as
  from our dialogue made at this time.

 103. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hola! I’ve been following your website for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx!
  Just wanted to tell you keep up the great work!

 104. German 2 هفته قبل

  This is my first time pay a visit at here and i am truly pleassant to read
  all at single place.

 105. Donnell 2 هفته قبل

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog
  and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing on your rss feed and I hope you write again very soon!

 106. Katlyn 2 هفته قبل

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue
  or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 107. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
  broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with
  someone!

 108. Leonardo Martins de Almeida 2 هفته قبل

  Touche. Outstanding arguments. Keep up the amazing work.

 109. Leonardo Martins de Almeida 2 هفته قبل

  Does your blog have a contact page? I’m having a
  tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail.

  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.

 110. Grupo Coral 2 هفته قبل

  Hey I am so glad I found your blog, I really found you by error, while I was browsing on Digg
  for something else, Regardless I am here now and would just like to say thanks for a incredible
  post and a all round enjoyable blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but
  I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the great jo.

 111. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 2 هفته قبل

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding
  one? Thanks a lot!

 112. Bichara Previc 2 هفته قبل

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You obviously
  know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 113. buy cialis online 1 هفته قبل

  erectile triggers cialis online

 114. cialis generic 1 هفته قبل

  erectile function returns as copper decreases buy generic cialis online

 115. cialis generic 1 هفته قبل

  erectile helper buy generic cialis

 116. cialis generic 1 هفته قبل

  erectile destroyer cialis generic

 117. buy cialis online 1 هفته قبل

  erectile dysfunction drugs cialis generic

 118. Bichara Previc 1 هفته قبل

  I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see
  a nice blog like this one today.

 119. Leonardo Martins de Almeida 1 هفته قبل

  At this time it looks like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 120. Marietta 1 هفته قبل

  Thanks very interesting blog!

 121. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 1 هفته قبل

  Ahaa, its pleasant dialogue concerning this post at this
  place at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.

 122. Mauro Pereira Martins cunhado 1 هفته قبل

  I’m not sure exactly why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my
  end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 123. http://tinyurl.com/ 1 هفته قبل

  This is a topic that is near to my heart…
  Cheers! Exactly where are your contact details though?

 124. erectile sonic 1 هفته قبل

  erectile discussion viagra

 125. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Excellent article! We are linking to this particularly great
  content on our site. Keep up the great writing.

 126. Collette 1 هفته قبل

  My family every time say that I am wasting my time here at web,
  but I know I am getting know-how all the time by reading thes fastidious articles or reviews.

 127. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 1 هفته قبل

  Thanks for sharing your thoughts on ig. Regards

 128. tinyurl.com 1 هفته قبل

  This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.

  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 129. Carlos Magno Nunes Barcelos 1 هفته قبل

  Hi, for all time i used to check blog posts here in the early hours in the break
  of day, for the reason that i like to find out more and more.

 130. http://tinyurl.com 1 هفته قبل

  I’m gone to convey my little brother, that
  he should also visit this weblog on regular basis to get updated from most recent reports.

 131. http://tinyurl.com/ 1 هفته قبل

  I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be
  exactly what I’m looking for. Does one offer guest writers to
  write content for you? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on many
  of the subjects you write regarding here. Again, awesome web site!

 132. Kirk 1 هفته قبل

  Thank you, I have just been looking for info approximately this subject for a while and yours is the best I’ve discovered till now.
  However, what concerning the bottom line? Are you positive concerning the source?

 133. Leandro Martins de Almeida 1 هفته قبل

  Nice post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information particularly the last part :
  ) I take care of such info much. I used to be seeking this particular info for a long time.
  Thanks and good luck.

 134. hamilton dias de souza 1 هفته قبل

  Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you aided me.

 135. Grupo Coral 1 هفته قبل

  Greetings! Very useful advice within this article!

  It is the little changes that will make the biggest changes.
  Thanks for sharing!

 136. Amado 1 هفته قبل

  What’s up, just wanted to mention, I loved this blog post.
  It was practical. Keep on posting!

 137. Leandro Martins de Almeida 1 هفته قبل

  Admiring the hard work you put into your site and detailed
  information you provide. It’s good to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same old rehashed information. Wonderful
  read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google
  account.

 138. Leandro Martins de Almeida 1 هفته قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account. I look forward
  to fresh updates and will talk about this website with my Facebook
  group. Chat soon!

 139. Jacquelyn 1 هفته قبل

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 140. erectile injury 1 هفته قبل

  cheapest erectile med comprar sildenafil en linea

 141. Bichara Previc 1 هفته قبل

  Right now it appears like Movable Type is the best blogging platform out there right
  now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 142. Edward 1 هفته قبل

  It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to
  be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or advice.

  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 143. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Keep on working, great job!

 144. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to check
  out your blog on my iphone during lunch break.
  I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyways, amazing blog!

 145. Phoebe 1 هفته قبل

  What’s up to every , for the reason that I am really
  eager of reading this blog’s post to be updated
  daily. It contains fastidious material.

 146. Sang 1 هفته قبل

  Hurrah! Finally I got a webpage from where I know how to truly obtain useful
  facts concerning my study and knowledge.

 147. Dixie 1 هفته قبل

  Attractive portion of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire
  in fact loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing for your
  feeds or even I success you get entry to consistently quickly.

 148. tinyurl.com 7 روز قبل

  Terrific post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject?

  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.

  Thanks!

 149. http://tinyurl.com/y2elthjb 7 روز قبل

  I think the admin of this website is actually working hard in support of his web site, for the reason that here every data is quality based stuff.

 150. http://tinyurl.com 7 روز قبل

  Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 151. Josefa 7 روز قبل

  Very descriptive article, I enjoyed that bit.
  Will there be a part 2?

 152. erectile neuroplasticity 7 روز قبل

  do erectile pills permanently increase size canadian cialis

 153. Isla 6 روز قبل

  I’ll right away grasp your rss as I can’t find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly permit me recognise in order that I may subscribe.
  Thanks.

 154. erectile dysfunction drugs 6 روز قبل

  erectile medication bimix canada viagra

 155. Jorge 6 روز قبل

  Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post
  is simply great and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep
  up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 156. when does erectile dysfunction happen cialis canada

 157. tinyurl.com 6 روز قبل

  I will immediately grasp your rss as I can’t find your email subscription link or
  e-newsletter service. Do you’ve any? Please permit me recognise in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 158. erectile organs pha 6 روز قبل

  erectile desensitization viagra genГ©rico

 159. Leandro Martins de Almeida 6 روز قبل

  Hey there would you mind letting me know which hosting company
  you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you suggest a good hosting provider at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

 160. Bichara Previc 6 روز قبل

  Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring
  on other sites? I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have
  you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free
  to send me an e mail.

 161. http://tinyurl.com/yyrbmnnm 6 روز قبل

  I visited many web pages however the audio feature for audio songs current at this web page is truly excellent.

 162. Hazel 6 روز قبل

  After looking at a few of the blog posts on your web page, I seriously like your way
  of blogging. I added it to my bookmark site list and will be
  checking back soon. Please check out my web site as well and let me know what
  you think.

 163. Hi to all, how is the whole thing, I think every one
  is getting more from this website, and your views are nice for new visitors.

 164. Fernanda Lara Tórtima 5 روز قبل

  Hi there! Do you know if they make any plugins to
  protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 165. http://tinyurl.com/yxddrgko 5 روز قبل

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be
  actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get
  the hang of it!

 166. Anita 5 روز قبل

  Hello there! This is kind of off topic but
  I need some advice from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty quick. I’m
  thinking about creating my own but I’m not sure where to begin.
  Do you have any ideas or suggestions? Appreciate it

 167. erectile hopeless 5 روز قبل

  erectile difficulty canadian pharmacies online

 168. http://tinyurl.com 5 روز قبل

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a
  coworker who had been doing a little research on this. And he in fact bought
  me lunch simply because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this matter here on your web page.

 169. erectile disorder dsm 5 criteria canadian viagra

 170. video erectile dysfunction 5 روز قبل

  erectile pills canada comprar viagra en lГ­nea

 171. Lizzie 5 روز قبل

  Awesome article.

 172. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  Thanks for any other informative site. The place else may
  just I am getting that kind of info written in such an ideal approach?
  I’ve a challenge that I am just now operating on, and I’ve been at the
  look out for such info.

 173. King 4 روز قبل

  Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.

  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 174. Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the
  favor”.I am attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to
  use a few of your ideas!!

 175. Natalie 4 روز قبل

  Pretty! This was an incredibly wonderful post. Thanks
  for supplying these details.

 176. tinyurl.com 4 روز قبل

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 177. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  Hello my friend! I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all vital infos.
  I would like to look extra posts like this .

 178. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hi there to every body, it’s my first visit of this webpage;
  this weblog contains awesome and really good information in support of visitors.

 179. Wilburn 4 روز قبل

  I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your website.
  It appears as if some of the written text within your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this
  is happening to them too? This may be a problem with my browser because I’ve
  had this happen before. Thanks

 180. Isis 4 روز قبل

  Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything
  you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane so any help is
  very much appreciated.

 181. Marsha 4 روز قبل

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Fantastic blog and brilliant design and style.

 182. http://bit.ly 4 روز قبل

  May I simply just say what a relief to uncover somebody who genuinely knows
  what they are discussing on the net. You actually understand how to bring a problem
  to light and make it important. More and more people really
  need to look at this and understand this side of your story.
  I was surprised you are not more popular given that you definitely have the gift.

 183. Fernanda Lara Tórtima 4 روز قبل

  Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any help is
  very much appreciated.

 184. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  Why people still make use of to read news papers when in this technological world
  all is available on web?

 185. tinyurl.com 3 روز قبل

  Hi, its pleasant post on the topic of media print, we all be familiar with media
  is a wonderful source of facts.

 186. http://tinyurl.com/ 3 روز قبل

  Great delivery. Solid arguments. Keep up the great spirit.

 187. Wiley 3 روز قبل

  It’s actually a cool and useful piece of information.
  I’m glad that you shared this helpful information with us.

  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 188. TERTFLUPPEW 3 روز قبل
 189. Leora 3 روز قبل

  Stunning story there. What occurred after?

  Thanks!

 190. tinyurl.com 2 روز قبل

  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is
  entirely off topic but I had to tell someone!

 191. http://tinyurl.com/yyqwej2j 2 روز قبل

  It is not my first time to pay a visit this web site,
  i am browsing this web site dailly and get pleasant data from here every day.

 192. Leandro Martins de Almeida 2 روز قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 193. Mário Pagnozzi Júnior 2 روز قبل

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and
  continue to help other people.

 194. EpisseReink 2 روز قبل
 195. emaryisodyday 1 روز قبل
 196. http://tinyurl.com 1 روز قبل

  you’re truly a just right webmaster. The web site loading pace
  is amazing. It kind of feels that you’re doing any unique trick.

  In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed a magnificent process on this subject!

 197. tinyurl.com 1 روز قبل

  I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to take updated from
  most up-to-date information.

 198. WeinepopHob 1 روز قبل
 199. Verona 24 ساعت قبل

  My partner and I stumbled over here by a different website
  and thought I might check things out. I like what I see so i am just
  following you. Look forward to looking at your web page for a second time.

 200. Leandro Martins de Almeida 22 ساعت قبل

  Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to
  say great blog!

 201. Grupo Coral 20 ساعت قبل

  Asking questions are genuinely good thing if you
  are not understanding something completely, but this
  piece of writing provides fastidious understanding yet.

 202. Carlos Eduardo Veiga Petrobras 12 ساعت قبل

  My spouse and I stumbled over here different website and thought I might
  check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 203. Viquiniunty 11 ساعت قبل
 204. GaxaccoDeteNe 8 ساعت قبل

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید