چیز‌هایی که مردان در مورد رابطه جنسی و زنان نمی‌دانند

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

چیز‌هایی که مردان در مورد رابطه جنسی و زنان نمی‌دانند

مغز شما به عنوان یک مرد هنگام رابطه‌ی جنسی خاموش می‌شود‎

 

اگر مردی هستید که دوست دارید همسرتان از رابطه‌ی جنسی با شما راضی و شاد باشد پس این مطلب را بخوانید. یا شاید هم جزو مردهایی باشید که تاکنون نتوانسته‌اید رابطه‌ی جنسی خوب و رضایت بخشی با همسرتان داشته باشید، این مطلب برای شما هم هست.

 

چیزی که هنوز در مورد همسرتان و رابطه‌ی جنسی نمی‌دانید 

مغز شما به عنوان یک مرد هنگام رابطه‌ی جنسی خاموش می‌شود، اما همسر شما به عنوان یک زن نمی‌تواند به راحتی مغزش را خاموش کند! حتی اگر از جالب‌ترین و جذاب‌ترین حرکات در رابطه‌تان استفاده کنید.

 

خاموش و ساکت کردن مغز برای خانمها به چند دلیل نشدنی است که شرطی شدن اجتماعی، اصلی‌ترین آنهاست. در شروع یک رابطه‌ی زناشویی، فعالیت جنسی بسیار هیجان انگیز است. طی ماه عسل، هم مرد و هم زن از کشف تجربیات جدید در روابطی که با هم دارند لذت می‌برند. شناختن همدیگر پروسه‌ای است که رابطه‌ی جنسی را نیز دربر می‌گیرد. همه چیز تازه است و رازگشایی‌ها در وجود همسر، انرژی بخش و هیجان انگیز است.

 

اما زمانی که این هیجان شروع می‌کند به فروکش کردن، الگوهای قدیمی بروز می‌کنند. و این زمانی است که حتی اگر تمام تلاش‌تان را بکنید تا همسرتان را از نظر جنسی راضی کنید، اما برای او ممکن است چیزهایی تغییر کرده باشد. او هم احتمالا همان کارها را تکرار می‌کند، حرکات و رفتارهای جنسی‌اش همچنان درست است و ظاهرا همه چیز طبق روال پیش می‌رود. او هم تمام تلاشش را می‌کند که شما را راضی کند اما ذهنش در واقع جای دیگری سرگردان است.

 

ذهن ما به سختی کار می‌کند تا مطمئن شود که در لحظه نیستیم زیرا شرطی شده‌ایم که باور کنیم نباید از رابطه‌ی جنسی لذت ببریم. هر چند هم زنان و هم مردان در طول زندگی خود تحت تاثیر باورهای غلط در مورد رابطه‌ی جنسی هستند اما معمولا زنها یک باور در ضمیر نیمه خودآگاه خود دارند که می‌گوید رابطه‌ی جنسی، بد، خطرناک و کار زشتی است.

 

واضح است که برخی از خانمها هیچکدام از این این مشکلات را ندارند و می‌توانند به طور طبیعی و به راحتی از رابطه‌ی جنسی لذت ببرند و اگر همسر شما جزو این خانمهاست پس مجبور نیستید به خواندن این مطلب ادامه دهید!

 

اما مشکل اینجاست که بسیاری از زنها، در ابتدا رابطه‌ی جنسی را دوست دارند اما کمی بعد دیگر نمی‌توانند از آن لذت ببرند.

 

زنها خودشان از وجود این باور در ضمیر نیمه آگاهشان بی‌خبرند 

ما در جامعه‌ای بزرگ شده‌ایم که درک و برداشت جنسی را از نگاه مردان به ما منتقل می‌کند و ما تصور می‌کنیم به کنش‌های جنسی باید به روشی خاص واکنش نشان بدهیم. این شیوه ممکن است برای بیشتر مردها و بعضی از خانمها جوابگو باشد اما خیلی از خانمها از رابطه‌ی جنسی خود راضی نیستند زیرا سعی می‌کنند خودشان را با الگوهای جنسی تطبیق دهند که به درد آنها نمی‌خورد یا با آنها جور نیست. و از آنجاییکه هرگز در معرض الگوی متفاوتی قرار نمی‌گیرند به جایی می‌رسند که بیشتر و بیشتر فرسوده و ناراضی شده و آرامش و لذتی نمی‌یابند.

 

فرقی نمی‌کند تکنیک‌ها و مهارت‌های جنسی شما چقدر جذاب و شگفت انگیز باشد و فرقی نمی‌کند شما چه کارها که نمی‌کنید تا اول او به لذت و رضایت برسد؛ اگر همسر شما در پروسه‌ی باورهای اشتباه جنسی و خاموشی و سکوت در این مورد به سر ببرد، تلاش‌های شما به جایی نخواهد رسید. شما به عنوان مردی که دوست دارد همسرش را از نظر جنسی کاملا راضی و شاد کند با مشکل بزرگی روبرو هستید و آن این است که او نمی‌تواند به راحتی شما را در جریان احساسات خود قرار دهد و به شما بگوید از چه چیزی خوشش می‌آید و از چه چیزی بیزار است. در بیشتر موارد صحبت در مورد چنین چیزهایی برای زنها خجالت آور است و برای همین از روابط جنسی خود ناراضی‌اند.

 

چنین می‌شود که باوجود اینکه شما مردی هستید که به تمام احساسات همسرتان توجه می‌کنید و از هیچ تلاشی برای راضی کردن او در روابط جنسی دریغ نمی‌کنید، همسر شما همچنان ناخشنود است. او خودش هم نمی‌داند چرا و احتمالا بدون اینکه بفهمد، احساس گناه هم می‌کند که دو دلیل دارد:

 

او بابت فعالیت جنسی که دارد احساس گناه می‌کند چون رابطه‌ی جنسی از نظرش، زشت و کثیف است.

او از اینکه نمی‌تواند از رابطه‌ی جنسی لذت ببرد احساس گناه می‌کند چون می‌داند که شما تمام تلاش خود را برای راضی کردن او می‌کنید.

  

چه باید کرد؟ 

برای اینکه مطمئن شوید همسر و شریک زندگی و عشق‌تان از رابطه‌ی جنسی لذت می‌برد باید خود شما آسان کننده‌ی تغییر در الگوی فکری او باشید. این شما هستید که باید به همسرتان کمک کنید تا تمام برداشت‌های غلطش از رابطه‌ی جنسی را دور بریزد. این همان تغییر است که شما را به این باور می‌رساند که لزومی ندارد رابطه‌ی جنسی شما حتما یک پایان طلایی و رویایی با ارگاسمی شدید داشته باشد، بلکه هدف، تقویت صمیمیت بین شما دو نفر است.

  

هدف، رابطه‌ای جنسی است که با خودش احساس گناه و شرم و سایر احساسات ناراحت کننده را به دنبال نداشته باشد؛ یعنی یک رابطه‌ی جنسی هوشمندانه!

 

رابطه‌ی جنسی هوشمندانه این پتانسیل را دارد که تغییرات لازم را ایجاد کند و به همسرتان این اجازه را می‌دهد که توانایی‌های پنهان و واقعی جنسی‌اش را کشف کند و بپذیرد، بدون اینکه برای رسیدن به هدف خودش را تحت فشار قرار دهد، درک می‌کند که فقط کافیست در لحظه حضور داشته باشد و ارتباط برقرار کند. هیچ تکنیک خاصی وجود ندارد اما راهنمایی‌هایی برای‌تان داریم.

 

مهمترین توصیه‌ای که می‌توانیم به شما بکنیم این است که مطمئن شوید هر دوی شما حضور ذهن دارید و در لحظه حاضرید و بیشتر روی حس‌های غیر جنسی متمرکز شوید، یعنی لمس‌ها و نوازش‌ها، لذت بردن از در آغوش کشیدن و بوسه‌های مهربانانه. بهتر است شور جنسی‌تان را فعلا خاموش کنید، آرام بمانید و عشقبازی کنید.

 

نگران ارگاسم خودتان و همسرتان نباشید و ارتباط برقرار کردن و عشق ورزیدن را برای تقویت صمیمیت‌تان به کار ببرید. فعالیت جنسی شما می‌تواند زمانی روی بدهد که هر دوی شما بتوانید عمق رابطه‌تان را حفظ کنید و دقیقا به همین دلیل باید خیلی آرام و با حوصله پیش بروید، هیچ عجله یا حرکت ناگهانی و تندی نداشته باشید، اجباری در کار نباشد و فقط به میل همسرتان پیش بروید. نگران حفظ نعوظ تان هم نباشید، اگر از دستش دادید هیچ ایرادی ندارد، می‌توانید بدون آن هم این با هم بودن را با لذت بردن از عشقبازی‌های‌تان به پایان برسانید.

 

هر نوع تماسی را که انتخاب می‌کنید به چشمهای همسرتان نگاه کنید؛ ببینید آیا همچنان حضور ذهن دارد یا حواسش پرت شده. از او بپرسید: الان دوست داری چکار کنم تا بیشتر با هم بمانیم؟ اگر می‌خواهید همسر شما لذت جنسی را حس کند، اول و مهمتر از هر چیزی باید مطمئن شوید که می‌تواند حین رابطه‌ی جنسی، تمرکز و حضور در لحظه داشته باشد. فقط در چنین شرایطی است که می‌توانید هر تکنیکی را که برای هر دوی شما برانگیزاننده است به کار ببرید.

  

چه مقدار رابطه‌ی جنسی هوشمندانه در رابطه‌ی زناشویی لازم است؟ 

بسته به مشکلی که هم اکنون در رابطه‌ی جنسی شما وجود دارد، تغییراتی که روی می‌دهد می‌تواند شدت‌های متفاوتی داشته باشد. اگر هم جزو زوج‌‌هایی هستید که زندگی جنسی‌تان لذتبخش است و هر دوی شما بدون مشکل و نارضایتی فعالیت جنسی دارید، باز هم توصیه می‌کنیم رابطه‌ی جنسی هوشمندانه را هر چند وقت یکبار امتحان کنید و اثرش را ببینید.

 

اگر متوجه شدید همسرتان در فاصله‌ای با شما قرار دارد که مانع می‌شود تمام و کمال با شما باشد و در لحظه حضور داشته باشد یا اگر از رابطه‌ی جنسی اجتناب می‌کند و شما را از خود می‌راند، توصیه می‌کنیم فقط رابطه‌ی جنسی هوشمندانه داشته باشید تا زمانی که علائم، به میزان قابل توجهی تغییر کنند و بهتر شوند.

 

منبع: برترین ها

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۱۸۴ دیدگاه
 1. anchortext 2 ماه قبل

  (iii) You provide for your work, so conserve a professional attitude while confronting your customers.
  Cross out any irrelevant ones and make your better to place them in to a logical order.
  Run-on sentences occur on account of deficiency of punctuation and happen once you become lost
  in your essay.

  • Carly 2 ماه قبل

   Was totally stuck until I read this, now back up and rungnni.

 2. הדמיות חוץ 2 ماه قبل

  When ever making a new kitchen or renovating an existing kitchen, it is a good idea and a
  good idea to keep an open mind and pay attention to everything possible – by the end of the process, it will definitely pay off.
  Here are some common myths about the design process
  and its particular results:

  “You can certainly add later” -the best planning is to
  take into account and add all the characteristics of the kitchen at the planning and as well as or renewal stages, and not
  at a later stage. For example, in case you are not thinking about putting
  in a flat screen TV SET in the kitchen space or if you
  do not currently have a water dispenser, the best
  thing is to put together for future installation of these and plan electric, communication and water details and keep the
  choices open up. Also, since the kitchen is supposed to provide us for several years, it is highly recommended to measure all existing ergonomic solutions such as drawer drawers, cabinet style dishwashers, and
  so forth Even if you are young and fit at the moment, these additions will prove themselves Mobility later
  on. Either way, if you prefer to deal with kitchen planning
  in stages – one aspect or specific area at a time – be certain to plan carefully
  so that everything will fit in stylistic and functional harmony when the
  kitchen will finally be complete.

  ” I do not have so many things” – whether we like it or not, your kitchen has tremendous
  potential for ruining due to multitude of items kept in it, which is why space
  is plenty to store, This means that there is a relative shortage of overhead storage units, so it is important to balance function and style.

  “Bigger Better” – Your kitchen space is large and you need a huge kitchen, but then you
  will find yourself going back and out from one machine to another, in addition to this situation, preferably in the look stages, consider adding a job sink beside the refrigerator or Reduce the need
  to cross these distances, and there is certainly that these
  improvements mean additional costs, and if your budget is limited,
  it is unquestionably well worth considering a compact kitchen.

  “I do not desire a designer ” -not every kitchen design project
  requires a designer, but many individuals need someone to help us see the
  overall picture and administer the work. Renting
  consult with an architect or designer does involve
  quite a lot of cost, but in the long run it is around conserving money and time.
  Even though you have a very clear picture of what you want, do not save
  the expense of a designer since it can best fulfill ideal.
  Proper and efficient planning of your kitchen and coordination between all the different professionals included in building
  your kitchen by a designer can keep your project within their some budget, save you unnecessary
  money and unneeded problems and particularly keep your sanity.

 3. ขายยาสอด ขายยาเหน็บ ยาทำแท้ง
  ยาขับเลือด ru486 cytotec cytologไซโตเทค ไซโตลอค
  ติดต่อได้ ۲۴ ชม.
  http://www.2planned.com
  ۰۸۸۴۰۱۰۹۰۴
  ۰۸۸۴۰۱۰۹۰۵
  ID line : มี ۲ ไอดี
  ۲planned

  • Matilda 2 ماه قبل

   That’s a nicely made answer to a chnglealing question

 4. 우리카지노 2 ماه قبل

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really
  like to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please blast me an email if interested. Thanks!

 5. oz pills viagra
  order viagra for women
  rite aid pharmacy cialis price

  • Mitchell 2 ماه قبل

   Your article petrecfly shows what I needed to know, thanks!

 6. bang hieu Dep 2 ماه قبل

  Greetings from Ohio! I’m bored to tears at work
  so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.
  I love the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!

  • Isabelle 2 ماه قبل

   Plnsiaeg to find someone who can think like that

 7. www.sportskimagazin.com 2 ماه قبل

  Thanks , I’ve recently been searching for information about this topic for
  a long time and yours is the greatest I’ve came upon till now.
  But, what in regards to the bottom line? Are you sure about the source?

  • Priest 2 ماه قبل

   Normally I’m against killing but this article sltaehuergd my ignorance.

 8. {reallifecam 2 ماه قبل

  Whats up very nice wweb site!! Guy .. Excellent ..
  Amazing .. I wiol bookmark your website and taje the feed additionally?
  I’m satisfieed to search out so many helpful info right here in the put up, we’d
  like develop more techniques in this regard, thanks forr sharing.
  . . . . .

  • Easter 2 ماه قبل

   Unrelaplelad accuracy, unequivocal clarity, and undeniable importance!

 9. http://www.tvseriessale.biz 2 ماه قبل

  Hey there I am so happy I found your web site, I really found you by accident, while I
  was researching on Digg for something else, Anyways I am here
  now and would just like to say thanjs a lot for
  a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all
  at thee moment bbut I havee book-marked it and also added your RSS feeds, so whyen I have time I will be
  back to read a lot more, Please do keep up thhe awesome jo.

  • Ice 2 ماه قبل

   Hey hey hey, take a gaendr at what’ you’ve done

 10. Cbd gummies for Pain 2 ماه قبل

  I am curious to find out what blog system you are using?
  I’m having some small security issues with my latest website and I’d like to find something
  more safe. Do you have any recommendations?

  • Sherry 2 ماه قبل

   Wait, I cannot fathom it being so stgrarhtfoiward.

 11. فتح حساب فوركس 2 ماه قبل

  There is certainly a lot to learn about this subject. I like all of the points you have made.

  • Banjo 2 ماه قبل

   Me dull. You smart. That’s just what I neeedd.

 12. chip sat 2 ماه قبل

  Ucuz zynga chip

  • Sherry 2 ماه قبل

   If time is money you’ve made me a wetilhaer woman.

 13. best cbd gummies 2 ماه قبل

  This is really interesting, You are a very skilled
  blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

  • Aneisha 2 ماه قبل

   That’s a nicely made answer to a chenialglng question

 14. And that last thing is vital, because regardless how good a celebration is, nothing makes a
  celebration great much like the perfect, personal party decorations you choose.

  As the firxt the main Lyrics break, there is no doubt that she is tzttling in regards to a past kinship (.
  The theater was builtt by Torbvay Council inncluded in itss complete
  redevelopment of Princess Gardens annd Princess Pier.

  • Kayleen 2 ماه قبل

   Just do me a favor and keep writing such trncahnet analyses, OK?

 15. Bennett 2 ماه قبل

  Quality posts is the key to attract the users to visit the site,
  that’s what this web site is providing.

  • Margaretta 2 ماه قبل

   You’re the one with the brains here. I’m wactihng for your posts.

  • Navid 2 ماه قبل

   That insg’htis just what I’ve been looking for. Thanks!

 16. casino online 2 ماه قبل

  casino games slots
  slot game
  best online casino
  online casino gambling
  best online casino

 17. yoga classes Miami 2 ماه قبل

  Every weekend i used to go to see this site, because i want enjoyment,
  for the reason that this this website conations actually fastidious funny information too.

  • Laneta 2 ماه قبل

   Thre’es nothing like the relief of finding what you’re looking for.

 18. This paragraph will assist the internet people for setting up new website or even a weblog
  from start to end.

 19. Which will activate Google Play on your account.

 20. Watch Jav Free HD 2 ماه قبل

  Someone necessarily help to make severely articles
  I would state. That is the first time I frequented your web page
  and so far? I surprised with the analysis you made to make this particular post amazing.
  Excellent job!

 21. web scraping through proxy 2 ماه قبل

  Good post. I learn something new and challenging on blogs
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always useful to read through
  articles from other writers and practice something from other sites.

 22. zmysłowa 2 ماه قبل

  Greetings! Very helpful advice within this article!
  It’s the little changes which will make the biggest changes.

  Many thanks for sharing!

 23. Reverse Phone Lookup 2 ماه قبل

  It’s really a great and helpful piece of info.
  I’m glad that you shared this helpful info with
  us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 24. Cannabis Oil 2 ماه قبل

  I have learn some just right stuff here.
  Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create this kind
  of excellent informative web site.

 25. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with
  SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thank you!

 26. viagra generic 2 ماه قبل

  Genuinely, a respectful Viagra jack is made to make hypoactive sexual revolution we HSDD.
  Viagra tablets viagra generic cialis vs viagra. Un brossage efficace est un brossage rigoureux
  mais souple country ne pas agresser vos gencives.

 27. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails
  with the same comment. Is there any way you can remove
  me from that service? Thank you!

 28. xem vận mệnh 2 ماه قبل

  Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?
  My website covers a lot of the same topics as yours and I
  feel we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free
  to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you!

  Awesome blog by the way!

 29. Voucher Codes 2 ماه قبل

  Heya! I realize this is sort of off-topic but I had to ask.

  Does running a well-established website such as yours require a large amount of work?

  I’m completely new to writing a blog however I do write in my journal daily.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners.

  Thankyou!

 30. Latest discount coupons 2 ماه قبل

  Hi there, I do believe your blog might be having browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine
  however when opening in IE, it has some overlapping issues.

  I just wanted to give you a quick heads up! Apart
  from that, fantastic site!

 31. find a phone owner's name 2 ماه قبل

  I’m not that much of a online reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your
  site to come back down the road. Many thanks

 32. Enter your code here 2 ماه قبل

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn many new stuff right
  here! Best of luck for the next!

 33. Easy Phone Number Lookups 2 ماه قبل

  Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specifically the last part :
  ) I care for such information a lot. I was seeking this particular
  information for a long time. Thank you and good luck.

 34. Voucher Codes 2 ماه قبل

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Many thanks

 35. online Codes 2 ماه قبل

  I know this site offers quality depending posts and other material, is there any other
  web page which provides such information in quality?

 36. Online Coupons 2 ماه قبل

  Everyone loves it when folks get together and share thoughts.

  Great website, continue the good work!

 37. Online reverse phone lookup 2 ماه قبل

  Thanks for sharing your thoughts about Online reverse phone lookup.

  Regards

 38. Enter your code here 2 ماه قبل

  You have made some really good points there.
  I looked on the internet for additional information about
  the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 39. coupon code 2 ماه قبل

  This is a topic that is close to my heart… Best wishes!
  Where are your contact details though?

 40. reverse phone 2 ماه قبل

  Amazing! This blog looks exactly like my old one!
  It’s on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Great
  choice of colors!

 41. Online reverse phone lookup 2 ماه قبل

  Hi there, I check your new stuff daily. Your humoristic style
  is witty, keep it up!

 42. Reverse Phone Lookups 2 ماه قبل

  You can certainly see your enthusiasm in the work you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.

  Always follow your heart.

 43. discount promo 2 ماه قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the
  road. Many thanks

 44. Online reverse phone lookup 2 ماه قبل

  Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking
  at some of the posts I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 45. reverse phone 2 ماه قبل

  I am curious to find out what blog system you happen to be working with?
  I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would like to find something
  more safe. Do you have any recommendations?

 46. Free People Search 2 ماه قبل

  It’s remarkable to go to see this web site and reading
  the views of all colleagues about this paragraph, while I am also zealous
  of getting know-how.

 47. deals 2 ماه قبل

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!

 48. reverse phone 2 ماه قبل

  You have made some decent points there. I checked on the net
  to learn more about the issue and found most
  individuals will go along with your views on this site.

 49. Easy Phone Number Lookups 2 ماه قبل

  I’m not sure why but this blog is loading very slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a
  issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 50. discount promo 2 ماه قبل

  Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how
  so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 51. phone number 2 ماه قبل

  I pay a quick visit everyday a few sites and blogs to read
  posts, except this blog offers feature based content.

 52. free coupon code 2 ماه قبل

  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you
  might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to
  seeing it develop over time.

 53. Get coupons 2 ماه قبل

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thanks

 54. Online reverse phone lookup 2 ماه قبل

  You need to take part in a contest for one of the most useful sites on the web.

  I am going to highly recommend this web site!

 55. Easy Phone Number Lookups 2 ماه قبل

  Wow, that’s what I was searching for, what a material!
  present here at this webpage, thanks admin of this web site.

 56. find a phone owner's name 2 ماه قبل

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 57. coupon code 2 ماه قبل

  Does your website have a contact page? I’m having trouble
  locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions
  for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog
  and I look forward to seeing it improve over time.

 58. Reverse Phone Lookups 2 ماه قبل

  Undeniably imagine that which you said. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to consider of.
  I say to you, I definitely get annoyed whilst people
  think about concerns that they just do not know about. You managed
  to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side effect , people could take a signal.

  Will probably be again to get more. Thanks

 59. phone number 2 ماه قبل

  Ahaa, its nice conversation regarding this post here at this web site, I have
  read all that, so at this time me also commenting at this place.

 60. find a phone owner's name 2 ماه قبل

  Magnificent goods from you, man. I have remember your stuff previous to and
  you’re simply extremely great. I really like what you have obtained
  here, certainly like what you’re saying and the way in which in which you are saying it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. This is really a wonderful
  web site.

 61. Blanca 2 ماه قبل

  Great actors proceed the learning process.

 62. hack 2 ماه قبل

  Hi there to all, since I am in fact keen of reading this weblog’s post to be updated regularly.
  It consists of pleasant data.

 63. Finch 2 ماه قبل

  I bow down humbly in the presence of such grstanese.

 64. minecraft 2 ماه قبل

  whoah this weblog is fantastic i really like reading your posts.
  Keep up the great work! You already know, a
  lot of people are hunting round for this info, you can aid them greatly.

 65. find a phone owner's name 2 ماه قبل

  Whats up this is kind of of off topic but I was wanting to know
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to
  get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 66. Reverse Phone Lookups 2 ماه قبل

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all. However just imagine if
  you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this website could definitely
  be one of the best in its field. Amazing blog!

 67. minecraft 2 ماه قبل

  Greetings from California! I’m bored at work so I decided to check
  out your site on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast
  your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyhow, superb blog!

 68. Free People Search 2 ماه قبل

  Fantastic items from you, man. I have take into accout your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you have obtained here, certainly like what you’re stating and the
  way in which by which you assert it. You are making it enjoyable and
  you still care for to stay it sensible. I cant wait to learn much more from you.
  That is actually a great website.

 69. Reverse Phone Lookup 2 ماه قبل

  Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to
  browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you
  provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!

 70. Free People Search 2 ماه قبل

  Wow, that’s what I was searching for, what a stuff!
  present here at this website, thanks admin of this site.

 71. Reverse Phone Lookup 2 ماه قبل

  Greetings I am so glad I found your weblog, I really found you by mistake,
  while I was browsing on Google for something else, Regardless I am here now
  and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I
  have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

 72. Every weekend i used to pay a quick visit this website, for the reason that i wish
  for enjoyment, for the reason that this this
  website conations actually fastidious funny material too.

 73. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to
  say fantastic blog!

 74. best online casino 2 ماه قبل

  casinos online
  slot game
  kasino
  casino games
  slot online

 75. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and
  appearance. I must say that you’ve done a very good job with this.

  In addition, the blog loads extremely fast for me on Safari.
  Exceptional Blog!

 76. Reverse Phone Lookup 2 ماه قبل

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a information! present here at this website,
  thanks admin of this website.

 77. Online reverse phone lookup 2 ماه قبل

  Hello there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting
  a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work
  on. You have done a outstanding job!

 78. identifies telephone 2 ماه قبل

  Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or
  if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no
  coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.

  Any help would be greatly appreciated!

 79. Free People Search 2 ماه قبل

  Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a blog web
  site? The account aided me a appropriate deal. I have been a little bit acquainted of
  this your broadcast offered vibrant transparent idea

 80. identifies telephone 2 ماه قبل

  Hello there, You’ve done a fantastic job. I’ll definitely
  digg it and personally suggest to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 81. Easy Phone Number Lookups 2 ماه قبل

  Hi to every body, it’s my first visit of this weblog; this website
  consists of awesome and truly fine stuff for readers.

 82. Free People Search 2 ماه قبل

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!

 83. see pron 2 ماه قبل

  ۸Octey Sorry for the off-topic, could you tell where I can get such a nice pattern for my blog ?!

 84. Easy Phone Number Lookups 2 ماه قبل

  Hello would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a difficult time choosing
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems
  different then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 85. Whitepages 2 ماه قبل

  If you are going for most excellent contents like me, only pay
  a visit this website every day as it provides quality contents, thanks

 86. Reverse Phone Lookup 2 ماه قبل

  I am really grateful to the owner of this web page who
  has shared this impressive paragraph at here.

 87. casino games 2 ماه قبل

  online casino gambling
  casino games slots
  online casino slots
  casino games
  casino games slots

 88. Hey there I am so glad I found your site, I really found you
  by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read
  much more, Please do keep up the excellent job.

 89. Louis 2 ماه قبل

  Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!

 90. Benefits of Coconut Oil 2 ماه قبل

  Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group?

  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 91. casino real money 1 ماه قبل

  online casino
  casino online
  casino online
  slot online
  casino real money

 92. descargar facebook 1 ماه قبل

  Keep this going please, great job!

 93. quest bars cheap 1 ماه قبل

  Hey there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your
  content. Please let me know. Thanks

 94. ebates scam 1 ماه قبل

  Your means of explaining all in this article is in fact pleasant, every one can effortlessly understand
  it, Thanks a lot.

 95. quest bars cheap 1 ماه قبل

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 96. quest bars 1 ماه قبل

  Hello to every body, it’s my first pay a quick visit of this webpage; this webpage contains remarkable and really fine stuff in support
  of readers.

 97. Quest Bars Cheap 1 ماه قبل

  This post gives clear idea designed for the new people
  of blogging, that really how to do running a blog.

 98. Quest Bars 1 ماه قبل

  Hi there it’s me, I am also visiting this website daily, this site is genuinely good and the users are truly sharing
  good thoughts.

 99. kiara mia 1 ماه قبل

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker
  who had been doing a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I found it
  for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to talk about this issue here on your website.

 100. angela white 1 ماه قبل

  It’s genuinely very complicated in this active life to listen news on Television, so I just use world wide web for that reason, and obtain the hottest news.

 101. nikki sims 1 ماه قبل

  Hi my family member! I want to say that this post is awesome, nice written and include approximately all significant infos.
  I’d like to look extra posts like this .

 102. anri okita 1 ماه قبل

  Hello there! Would you mind if I share your
  blog with my zynga group? There’s a lot of folks that I think would really
  enjoy your content. Please let me know. Thanks

 103. sara jay 1 ماه قبل

  I’ve been browsing online more than three hours nowadays, but I by no means
  discovered any attention-grabbing article like yours.

  It’s beautiful worth enough for me. In my opinion, if all web owners and
  bloggers made good content material as you probably did, the net will likely be much
  more helpful than ever before.

 104. japanese porn 1 ماه قبل

  Great article! That is the kind of info that should be
  shared around the web. Disgrace on the seek engines for no longer positioning this publish upper!
  Come on over and seek advice from my website .

  Thank you =)

 105. ebony porn 1 ماه قبل

  I am sure this article has touched all the internet visitors, its
  really really good post on building up new website.

 106. kimmy granger 4 هفته قبل

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Many thanks!

 107. brooklyn chase 4 هفته قبل

  Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
  you may be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and
  may come back at some point. I want to encourage you to continue your great
  writing, have a nice holiday weekend!

 108. bailey jay 4 هفته قبل

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this
  I’ve discovered It positively helpful and it has aided me out loads.

  I hope to contribute & aid other customers like its aided
  me. Good job.

 109. Hello, I enjoy reading through your article.
  I wanted to write a little comment to support you.

 110. teen tits 4 هفته قبل

  I really love your website.. Great colors & theme. Did you create this web
  site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would like to learn where you got this from or exactly what
  the theme is called. Thanks!

 111. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and everything.
  Nevertheless think of if you added some great graphics
  or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this blog
  could definitely be one of the best in its field.
  Awesome blog!

 112. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it
  helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 113. descargar facebook 3 هفته قبل

  Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of
  a good platform.

 114. http://www.amiyalee.com/ 3 هفته قبل

  Licensed Financial Planner Board of Standards Inc.

 115. With investing, your capital is in danger.

 116. Liza 3 هفته قبل

  Licensed Financial Planner Board of Standards Inc.

 117. Licensed Financial Planner Board of Requirements Inc.

 118. Licensed Financial Planner Board of Standards Inc.

 119. Buy Armodafinil 3 هفته قبل

  I think the admin of this web site is in fact working hard in favor of his web site,
  since here every stuff is quality based data.

 120. Weldon 3 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 121. odwirusowanie 3 هفته قبل

  I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and reporting!
  Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to
  my blogroll.

 122. viagra for woomen 3 هفته قبل

  viagra for woomen

 123. Investor researches stocks, bonds, etc.

 124. pheromone advantage in stores 2 هفته قبل

  Wow that was strange. I just wrote ann very long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m
  not writing all that over again. Anyhow, juhst wanted to ssay excellent blog!

 125. bandar judi roulette indonesia 2 هفته قبل

  I am regular reader, how are you everybody? This article posted at this website is really pleasant.

 126. Sophie 2 هفته قبل

  I’m amazed, I have to admit. Rarewly do I come across a
  blog that’s equally educative aand amusing, and
  let me tell you, you’ve hit the nail on the head.The problem is something that too few
  pewople are speaking intelligently about. I am very hapoy that I
  came across this during my search forr something relating to this.

 127. www.instagram.com 2 هفته قبل

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?

  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 128. canada goose outlet jackets 2 هفته قبل

  Howdy! This blog post couldn’t be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I will forward this information to
  him. Fairly certain he’s going to have a great
  read. Many thanks for sharing!

 129. buy viagra 2 هفته قبل

  buy viagra

 130. gym 2 هفته قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later.

  Many thanks

 131. poweressays custom writing 2 هفته قبل

  That is very attention-grabbing, You are an excessively professional blogger.
  I have joined your rrss feed and stay up for in quest off more of
  your excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 132. Nell 2 هفته قبل

  Hi there, constantly i used to check weblog posts here early
  in the break of day, since i enjoy to find out more and more.

 133. whitepages 2 هفته قبل

  Spot on with this write-up, I truly believe that this amazing site needs a great deal
  more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice!

 134. Pauline 2 هفته قبل

  Simply want to say your article is as amazing.
  The clarikty on yolur publish is just cool and i could suppose
  you’re knowledgeable in thos subject. Fine along with your permission let me to clutch your RSS feed to keep updated with forthcoming
  post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

 135. Van 2 هفته قبل

  We’re a group of volunteers aand starting a breand new scheme inn our community.
  Your web site provided us with helpful info to work on. You’ve
  performed an impressive process and our whole community will likely be thankful to
  you.

 136. whitepages 1 هفته قبل

  Quality articles is the important to attract the users
  to pay a quick visit the site, that’s what this web site is providing.

 137. financial advisor magazine ce 1 هفته قبل

  Certified Monetary Planner Board of Standards Inc.

 138. Alberta 1 هفته قبل

  This is a topic that is close to my heart… Take care!
  Exactly where are your contact details though?

 139. whitepages 1 هفته قبل

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with your RSS.
  I don’t know the reason why I am unable to join it. Is there anybody else
  getting similar RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly
  respond? Thanx!!

 140. thegreenace.ca 1 هفته قبل

  If you would like to increase your experience just keep visiting
  this site and be updated with the hottest information posted here.

 141. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and
  wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 142. whitepages 1 هفته قبل

  Simply want to say your article is as astounding. The clarity for your post is just nice and i can suppose you are an expert on this subject.
  Well together with your permission allow me to seize your RSS feed to keep up to date with impending post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 143. www.leanintree.com 1 هفته قبل

  This post is actually a pleasant one it assists new web users, who are wishing for blogging.

 144. satico.ru 7 روز قبل

  I blog frequently and I really appreciate your content.
  The article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep
  checking for new information about once a week.

  I opted in for your RSS feed too.

 145. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 146. whitepages 7 روز قبل

  Hello to every one, it’s genuinely a fastidious for me to visit this site, it includes priceless Information.

 147. whitepages 7 روز قبل

  What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has aided
  me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist different customers like its helped me.
  Good job.

 148. whitepages 6 روز قبل

  Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you
  could do with some pics to drive the message home a
  little bit, but instead of that, this is wonderful
  blog. A great read. I will definitely be back.

 149. laptop v ipad pro 6 روز قبل

  I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like
  to know where u got this from. appreciate it

 150. laptop mouse 6 روز قبل

  If you wish for to get much from this article then you
  have to apply such strategies to your won web site.

 151. http://maina-admin.ru/ 6 روز قبل

  Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to produce a top
  notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get
  nearly anything done.

 152. checks unlimited coupon 6 روز قبل

  Keep on writing, great job!

 153. steroids for sale. 6 روز قبل

  Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your
  site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able
  to correct this problem. If you have any suggestions,
  please share. Cheers!

 154. www.time8.cn 6 روز قبل

  If some one needs to be updated with latest technologies after that he must be go to see this website
  and be up to date every day.

 155. whitepages 6 روز قبل

  Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely
  enjoyed reading it, you may be a great author.I will always bookmark your blog and
  definitely will come back someday. I want to encourage you to ultimately continue
  your great posts, have a nice evening!

 156. www.telf-online.com 6 روز قبل

  You’re so awesome! I do not believe I’ve read through a single thing like
  this before. So good to find someone with a few unique thoughts on this subject.
  Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the
  internet, someone with a little originality!

 157. steroids for sale. 5 روز قبل

  Hello there, You’ve done an incredible job. I will
  certainly digg it and personally suggest to my friends.

  I am sure they’ll be benefited from this site.

 158. vtuchkovo.ru 5 روز قبل

  Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d
  like to send you an email. I’ve got some recommendations
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 159. whitepages 5 روز قبل

  I am really impressed with your writing skills and
  also with the layout on your blog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog
  like this one nowadays.

 160. monplawiki.com 5 روز قبل

  An impressive share! I have just forwarded this onto
  a friend who was conducting a little research on this.
  And he actually bought me lunch because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time
  to talk about this topic here on your internet site.

 161. whitepages 5 روز قبل

  I really like what you guys are usually up too. Such clever work and coverage!
  Keep up the great works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 162. whitepages 5 روز قبل

  If you are going for finest contents like myself, only pay a visit this web page daily
  for the reason that it presents quality contents, thanks

 163. forum.minecraft-galaxy.ru 5 روز قبل

  I have been surfing on-line greater than three hours these
  days, yet I never discovered any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content material as you
  did, the net will probably be much more helpful than ever before.

 164. whitepages 5 روز قبل

  continuously i used to read smaller articles or reviews which also clear their motive, and that is also happening
  with this post which I am reading now.

 165. whitepages 5 روز قبل

  Hi there to all, the contents present at this web page are truly awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.

 166. steroids for sale. 4 روز قبل

  I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don’t know who you are but certainly you are going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 167. Persija Juara Mungkinkah? 4 روز قبل

  Hi I am so excited I found your web site, I really found you
  by accident, while I was researching on Google for
  something else, Regardless I am here now and would just like to
  say many thanks for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse
  it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read more, Please do keep up the superb jo.

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2018 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید