یک ثانیه خطا، یک سقوط مرگبار برای کاوشگر مریخ

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

چندی پیش مریخ نورد جدید سازمان فضایی اروپا در هنگام فرود بر سطح مریخ سقوط کرد و نابود شد. حال این سازمان علت اصلی سقوط مریخ نورد خود را کشف و اعلام کرد که مأموریت نیمه شکست‌ خورده را در مراحل بعدی ادامه می دهد.

 

سازمان فضایی اروپا,فرود کاوشگر در سیاره ی سرخ

نخستین مرحله برنامه فضایی اگزوماس با موفقیت و دومین گام آن با شکست به پایان رسید

 

برنامه فضایی «اگزوماس» سازمان فضانوردی اروپا یک برنامه چند مرحله ای‌ است که نخستین مرحله آن با موفقیت و دومین گام آن با شکست به پایان رسید. گام دوم این برنامه فرود «شیاپارلی»، مریخ نورد فضاپیما، روی مریخ بود اما این فرود در آخرین دقیقه به یک فاجعه تمام‌ عیار تبدیل شد. سقوط مریخ نورد از فاصله ۳ کیلومتری روی سطح مریخ، نه‌ تنها این مأموریت را با شکست روبرو کرد بلکه سطح مریخ را نیز به شدت دچار آلودگی کرد و نگرانی های زیادی درباره ی آینده تحقیقات روی سیاره ایجاد کرد.

 

بررسی های سازمان فضایی اروپا درباره علل درست عمل نکردن چتر و مکانیزم فرود این فضاپیما به این نتیجه رسید که در دقایق آخر این مریخ‌نورد مریخ را اشتباه تشخیص داده است! حسگر ارتفاع سنج این فضاپیما به مدت یک ثانیه از کار می‌افتد و این زمان کافی بود تا حسگرهای مربوط به تکمیل فرود فعال شوند و بلافاصله به سیستم اطلاع دهند که در حال فرو رفتن در مریخ است. در نتیجه چتر فرود و سیستم ترمزها از مدار خارج شده و مکانیزم کنترل معکوس فعال شده است و این اتفاقات در شرایطی رخ داده که هنوز مریخ نورد بیش از ۳ کیلومتر تا سطح سیاره سرخ فاصله داشته است.

 

کاوشگر مریخ,مریخ نورد

مریخ نورد بیگل۲ روی مریخ فرود آمد اما نتوانست بازوهای خورشیدی  را بگشاید و همان نقطه از کار افتاد

 

این نخستین باری نیست که سازمان فضایی اروپا تلاش ناموفقی برای فرود کاوشگر در سیاره ی سرخ دارد. در تلاش قبلی این سازمان، مریخ نورد «بیگل ۲» روی مریخ فرود آمد اما نتوانست بازوهای خورشیدی خود را بگشاید و در همان نقطه از کار افتاد! این مریخ نورد بعدها توسط مدارگردهای ناسا پیدا شد اما پروژه آن برای همیشه به فراموشی سپرده شد. اکنون سازمان فضایی اروپا اعلام کرده است که علی‌رغم شکست فاز دوم مأموریتش، فازهای اعزام بعدی را در ۲۰۲۰ دنبال خواهد کرد و این‌ بار یک مکانیزم بازخوانی مجدد کامپیوتری در فضاپیما طراحی می‌کند تا از سقوط به دلیل یک خطا جلوگیری کند.

 

منبع: bigbangpage.com – theguardian.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید