۱۰ اشتباه رایج آرایشی که پوستتان را خراب می‌کند

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

۱۰ اشتباه رایج آرایشی که پوستتان را خراب می‌کند

برخی افراد تصور می‌کنند خودشان بهتر از هر فرد دیگری می‌تواند در مورد نوع آرایشی که بیشتر از هر روش دیگری به او می‌آید، تصمیم بگیرند و حاضر نیستند نظرات دیگران در مورد نحوه آرایش را بشنوند و یا به سراغ یادگیری بهتر مدل آرایش بروند.

 

شاید این حقیقت تا حدی درست باشد چون هر فرد با توجه به شناخت دقیقی که از اجزای صورت و چهره خود دارد، می‌تواند تشخیص دهد چه مدل آرایشی بیشتری تناسب را با صورت و شخصیت او دارد. ولی برخی از اشتباهات رایج در مورد نوع آرایش می‌تواند همه زحمات شما را خراب کند و اجازه ندهد بهترین نتیجه را از آرایش صورت خود بگیرید.

 

۱۰ اشتباه رایج آرایشی

 

رنگ اشتباه کرم پودر 

اشتباهات آرایشی که پوستتان را خراب می‌کند‎

 

این مشکل بسیار رایج است و البته باید بدانید که راه حلش هم به بسیار ساده است. برای خرید کرم پودر مناسب رنگ پوستتان به سراغ کانتر مغازه و قسمتی که تستر لوازم آرایشی قرار دارند، بروید. کرم پودر یکی از محصولاتی است که حتماً قبل از خرید باید تست شود. رنگ پوست هر فرد دارای تناژ مختلف است و نوع آن هم با دیگری فرق می‌کند. این نکات در مورد محصولات مختلف کرم پودر هم صادق است.

 

زمانی که تناژ پوست صورتتان را بشناسید، می‌توانید رنگی که به پوست صورتتان می‌خورد را راحت‌تر پیدا کنید. ساده‌ترین روش این است که کمی از کرم پودر را بر روی خط فک امتحان کنید. این رنگ باید در نور طبیعی چک شود، پس حتی می‌توانید به بیرون از فروشگاه بروید و صورت خود را درون آینه نگاه کنید.

 

بهترین کرم پودر نوعی است که درست با رنگ پوستتان یکی باشد. شاید ترجیح دهید کمی برنزه شوید و یا رنگی دیگر به پوست خود بدهید. باید بدانید این تفاوت رنگ با گردن و دست‌هایتان نشان می‌دهد که هیچ چیز طبیعی نیست.

  

استفاده از برس‌های قدیمی، آلوده و کثیف

 

برس‌های آرایشی هر روز مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی به راستی هر چند وقت یک‌بار آنها را تمیز می‌کنید و می‌شویید؟ آخرین باری که یک ست برس آرایشی نو خریدید، چه زمان بوده است؟

 

برس‌های آلوده و قدیمی حاوی باکتری‌هایی هستند که می‌توانند در حین استفاده این آلودگی را به شما منتقل کنند و باعث التهاب، قرمزی و ایجاد آکنه و جوش روی پوست صورت شوند. برس های آرایشی را با آب و صابون بشویید و اگر حوصله یا زمان کافی ندارید، برس های جدیدی تهیه کنید.

  

استفاده از برنز کننده‌های براق 

 

زمانی که از پودرهای برنز کننده براق و درخشان استفاده می‌کنید، ظاهر شما غیرطبیعی، تیره و به هم ریخته به نظر می‌رسد. از محصولات آرایشی با فرمولاسیون مات استفاده کنید تا پوست صورتتان را گرم‌تر کنند و ظاهری طبیعی به صورت شما ببخشند.

  

هماهنگ نبودن رنگ خط لب و رژ لب

 

شاید شما هم تصور کنید که استفاده از خط لب خصوصاً زمانی که تفاوت رنگ مشهودی با رژ لب داشته باشند، از مد افتاده است و یادآور دهه شصت خواهد بود، باید بدانید که به غیر از خط لب تیره که حقیقتاً بسیار قدیمی شده است، اگر خط لب را به درستی و با انتخاب رنگ صحیحی انجام دهید، می‌تواند حجم لب را بهتر و برجسته‌تر نشان دهد و از پخش شدن احتمالی رژ لب خارج از خطوط اصلی لب نیز جلوگیری کند.

 

برای این ترفند باید به دنبال مدادی باشید که با رنگ رژ لبتان ست باشد و تنالیته رنگی یکسانی داشته باشند. حال می‌توانید خط لب را دور تا دور خطوط لب با دقت بکشید تا علاوه بر آنکه رژلبتان را طبیعی‌تر جلوه دهد، باعث ماندگاری بیشتر آن نیز شود.

 

استفاده بیش از حد از پودر یا پنکک

 

با توجه به گفته‌های افراد متخصص در زمینه آرایش و زیبایی، اگر از پنکک و دیگر پودرهای آرایشی بیش از میزان مجاز استفاده کنید، موجب به وجود آمدن خطوط و رگه‌هایی روی پوست می‌گردد که باعث بالا رفتن سن می‌شود. تصور نکنید که با داشتن پوست چرب مجاز به استفاده نامحدود از پودرهای صورت برای از بین بردن چربی صورت هستید.

 

بلکه باید با استفاده از روش‌های مراقبتی پوست از چربی اضافی جلوگیری کنید. زمانی که پودر و پنکک‌ها را روی قسمت‌های براق صورت به کار می‌برید، باعث می‌شود آرایشتان سنگین و غلیظ‌تر به نظر برسد و حالتی تیره به صورت می‌دهد. می‌توانید از محصولات ورقه‌ای مخصوص پوست چرب استفاده کنید تا چربی و براق بودن اضافی صورت را بگیرید و آرایشتان را تازه‌تر کنید.

  

ابروهای پر شده با آرایش 

 

ابروهای زیبا با فرم درست می‌تواند ویژگی‌های صورت شما را برجسته‌تر کند، چشم‌ها را بازتر نشان دهد و چهره‌تان را هم جوان‌تر کند. زمانی که سعی می‌کنید با استفاده از سایه یا مداد ابرو، فرم اصلی ابروها را تغییر دهید و آنها را تیره‌تر کنید، آرایش صورت غلیظ‌تر می‌شود.

 

برای اینکه بتوانید تنها فضاهای خالی ابرو را پر کنید و ظاهری طبیعی به آنها ببخشید، از مداد و سایه‌های نرم و سبک‌تر استفاده کنید. می‌توانید با استفاده از برس تمیز و شسته شده ریمل پودرهای اضافی را از روی ابرو پاک کنید و سایه‌ها را به خوبی ترکیب کنید. بعد از آنکه فرم مورد نظرتان به دست آمد، از ژل ابرو برای ثابت ماندن آن استفاده کنید.

  

استفاده زیاد از کانسیلر برای زیر چشم 

 

بسیاری از خانم‌ها به صورت روزانه از کانسیلر استفاده می‌کنند ولی این به آن معنا نیست که کار روزمره‌تان درست است. اغلب افراد از کانسیلر برای پوشاندن سیاهی‌های زیر چشم استفاده می‌کنند و به همین دلیل رنگ روشن‌تر را انتخاب می‌کنند. ولی واقعیت این است که این رنگ و مدل استفاده از کانسیلر آرایش را سنگین می‌کنند و حتی می‌توانند باعث ایجاد رگه و نمایان شدن چروک بیشتر گردد.

 

به گفته متخصصین کانسیلر باید یک درجه روشن‌تر از رنگ پوستتان باشد تا اثر روشن‌کنندگی مطلوبی بر جای بگذارد. کانسیلر را با انگشت حلقه زیر چشم بزنید با این روش راحت‌تر پخش می‌شود و ظاهری طبیعی‌تر به چهره‌تان می‌دهد.

  

استفاده نکردن از پرایمر سایه چشم

 

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که بعد از استفاده از سایه چشم مشاهده کنید به صورت تکه روی پلکتان باقی مانده یا ریخته است؟ این مشکلات به دلیل استفاده نکردن از پرایمر پلک و مالیدن مستقیم سایه پشم روی پلک است. این کار باعث می‌شود سایه به خوبی پخش نشود و رگه‌هایی باقی می‌گذارد که هدف اصلی آرایش را از بین می‌برد. بهتر است پلک را از خط مژه تا خط ابروها با پرایمر سایه پوشش دهید. این کار باعث می‌شود سایه برای مدت طولانی‌تری روی پلک باقی بماند.

 

زمانی که سایه را روی پلک می‌مالید، آن را به خوبی محو کنید و با رنگ‌هایی که مد نظر دارید ترکیب کنید. بهتر است از براش مخصوص سایه که دارای مو است و نه پد اسفنجی استفاده کنید. تا ظاهری طبیعی‌تر به چشمان خود ببخشید.

  

هایلایت کردن بیش از حد اجزای صورت

 

برای اینکه بتوانید اجزای صورت خود را برجسته‌تر و زیباتر نمایان کنید، اغلب از محصولاتی به نام هایلایتر یا روشن‌کننده‌ها استفاده می‌کنید. این محصولات در بسیاری از مواقع براق هستند. درخشیدن پوست زیبا است ولی زمانی که این درخشندگی بیش از اندازه شود، ظاهری غیرطبیعی و نازیبا به شما می‌دهد.

 

برای اینکه نتیجه بهتری باقی بماند، از هایلایترهای طبیعی استفاده کنید که تناژ نقره‌ای یا اکلیل‌های زیاد نداشته باشد. با استفاده از برس بادبزنی آنها را روی خطوط گونه، گوشه داخلی چشم و در امتداد خط بینی به کار ببرید.

  

استفاده از کانتور صورت با رنگ بسیار تیره

 

در کنار استفاده از هایلایترها، محصولاتی به نام کانتور استفاده می‌شوند که رنگ تیره‌تری از پوست دارند و به نوعی تکمیل‌کننده یکدیگر هستند. اگر کانتور را به درستی استفاده کنید، برجستگی بیشتری به اجزای صورت می‌بخشد ولی اگر آن را به اشتباه انتخاب کنید، چهره‌ای غیرطبیعی باقی می‌گذارد.

 

در مورد انتخاب کانتور باید رنگی را انتخاب کنید که دو درجه از پوست صورتتان تیره‌تر باشد و باید آن را به خوبی روی صورت محو کنید تا به صورت خطی به چشم نیاید.

 

منبع: bartarinha.ir

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۱۶۷ دیدگاه
 1. Reyes 1 ماه قبل

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my zynga group?

  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

 2. Chandra 1 ماه قبل

  Greetings I am so thrilled I found your site, I really found you by accident, while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say thanks for a marvelous post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to look over it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more, Please
  do keep up the superb work.

 3. bit.ly 1 ماه قبل

  Gasoline fireplace also retains working in energy outages.

 4. Hilario 1 ماه قبل

  For most up-to-date information you have to go to see internet and on internet I found this site as a
  most excellent web page for hottest updates.

 5. http://tinyurl.com/yyt9hz8v 1 ماه قبل

  Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have
  no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 6. tinyurl.com 1 ماه قبل

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity regarding unpredicted feelings.

 7. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Fine way of telling, and fastidious article to obtain facts on the topic of my presentation focus,
  which i am going to convey in university.

 8. Hildred 1 ماه قبل

  magnificent post, very informative. I wonder why the opposite
  specialists of this sector don’t understand this. You should continue your
  writing. I’m confident, you’ve a great readers’
  base already!

 9. Demetria 1 ماه قبل

  I am extremely inspired together with your writing talents and also with the format
  to your blog. Is this a paid subject or did you modify it
  your self? Anyway keep up the nice high quality writing, it’s
  uncommon to see a great blog like this one these days..

 10. Maximilian 1 ماه قبل

  Excellent weblog here! Also your website lots up very fast!
  What web host are you the use of? Can I get your associate hyperlink to your host?
  I want my site loaded up as quickly as yours lol

 11. http://tinyurl.com/y3d7g6gk 1 ماه قبل

  At this time I am going away to do my breakfast, once having
  my breakfast coming yet again to read additional news.

 12. Derick 1 ماه قبل

  Excellent blog here! Also your web site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your
  affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 13. http://tinyurl.com/ 1 ماه قبل

  I am actually thankful to the holder of this web page who has shared this impressive article at at this time.

 14. Marietta 1 ماه قبل

  great points altogether, you simply gained a brand new reader.
  What would you suggest about your put up that you just made a
  few days in the past? Any sure?

 15. Chana 1 ماه قبل

  Very good post. I will be going through many of these issues as well..

 16. Kai 1 ماه قبل

  Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that
  over again. Anyways, just wanted to say great blog!

 17. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get
  that “perfect balance” between superb usability and
  visual appeal. I must say you have done a very good job with this.
  In addition, the blog loads very quick for me on Opera.
  Excellent Blog!

 18. Nadine 1 ماه قبل

  I enjoy, lead to I found just what I used to be having a look for.

  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 19. Elvira 1 ماه قبل

  When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three emails with the same comment.

  Is there any way you can remove people from that service? Bless
  you!

 20. http://tinyurl.com/yy2w9dea 1 ماه قبل

  I am actually grateful to the owner of this web page who
  has shared this great piece of writing at here.

 21. Francisco 1 ماه قبل

  Keep this going please, great job!

 22. Toby 1 ماه قبل

  I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a
  designer to create your theme? Excellent work!

 23. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Right away I am ready to do my breakfast, later than having my breakfast
  coming over again to read additional news.

 24. Elissa 1 ماه قبل

  Good blog you have here.. It’s hard to find quality writing like yours these days.
  I honestly appreciate individuals like you!

  Take care!!

 25. tinyurl.com 1 ماه قبل

  I believe that is one of the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But should commentary
  on some general things, The site style is wonderful, the articles is in point of fact excellent
  : D. Just right process, cheers

 26. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hello I am so happy I found your website, I really found you
  by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round exciting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent b.

 27. Rafaela 1 ماه قبل

  My partner and I stumbled over here coming from a different web address and thought I should check things out.

  I like what I see so now i’m following you. Look forward to finding out about your
  web page yet again.

 28. tinyurl.com 1 ماه قبل

  Hey! I understand this is sort of off-topic but
  I had to ask. Does building a well-established website such as yours take a large amount of work?
  I’m brand new to blogging however I do write in my diary
  daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 29. tinyurl.com 4 هفته قبل

  hi!,I love your writing so a lot! proportion we be
  in contact extra approximately your post on AOL?
  I require a specialist in this area to unravel my problem.

  Maybe that is you! Having a look forward to see you.

 30. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any
  assistance is very much appreciated.

 31. Brittney 4 هفته قبل

  Hey! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Carry on the fantastic work!

 32. tinyurl.com 4 هفته قبل

  We stumbled over here coming from a different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to checking out your web page repeatedly.

 33. http://tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about making my
  own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions?

  Thank you

 34. tinyurl.com 4 هفته قبل

  I always emailed this website post page to all my associates, for the
  reason that if like to read it then my contacts will too.

 35. Wiley 4 هفته قبل

  Thank you a lot for sharing this with all of us you
  really understand what you’re talking about! Bookmarked.

  Please additionally seek advice from my web site =).
  We will have a link exchange contract between us

 36. Daniele 4 هفته قبل

  Hello there, I believe your website could be
  having browser compatibility issues. Whenever I
  take a look at your site in Safari, it looks fine however,
  when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, great site!

 37. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Hurrah! After all I got a web site from where I be able to actually take helpful facts regarding my study and knowledge.

 38. Flor 4 هفته قبل

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site is very good.

 39. Frank 4 هفته قبل

  bookmarked!!, I like your site!

 40. great points altogether, you just gained a logo new reader.
  What could you recommend in regards to your submit
  that you made some days ago? Any positive?

 41. http://tinyurl.com/y2t9s229 4 هفته قبل

  Amazing issues here. I’m very satisfied to peer your post.
  Thank you a lot and I’m having a look ahead to contact you.
  Will you please drop me a mail?

 42. Terri 4 هفته قبل

  Hi there it’s me, I am also visiting this website on a regular basis,
  this web site is genuinely good and the viewers are genuinely sharing pleasant thoughts.

 43. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Just wish to say your article is as surprising. The clarity
  for your post is just nice and i could suppose you’re an expert
  in this subject. Fine with your permission let me to snatch your RSS feed to stay updated
  with imminent post. Thank you one million and please keep up the
  rewarding work.

 44. tinyurl.com 4 هفته قبل

  Every weekend i used to visit this website, for the reason that i wish for enjoyment,
  since this this web site conations truly fastidious funny information too.

 45. tinyurl.com 4 هفته قبل

  What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious know-how about unexpected feelings.

 46. http://tinyurl.com/y27n4qg3 4 هفته قبل

  We stumbled over here different web address and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to checking out your web page yet again.

 47. Cora 4 هفته قبل

  I read this article fully regarding the resemblance
  of newest and preceding technologies, it’s amazing article.

 48. http://tinyurl.com 3 هفته قبل

  It’s amazing to visit this web page and reading the views
  of all friends concerning this paragraph, while I am also eager of getting
  knowledge.

 49. Elwood 3 هفته قبل

  Very quickly this site will be famous among all blogging and site-building viewers,
  due to it’s pleasant articles or reviews

 50. tinyurl.com 3 هفته قبل

  I blog frequently and I genuinely appreciate your content.
  This article has truly peaked my interest. I will take
  a note of your blog and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your Feed too.

 51. tinyurl.com 3 هفته قبل

  It’s amazing for me to have a web page, which is beneficial
  designed for my experience. thanks admin

 52. Fernanda Lara Tórtima 3 هفته قبل

  Fabulous, what a blog it is! This blog gives valuable
  facts to us, keep it up.

 53. tinyurl.com 3 هفته قبل

  First of all I want to say superb blog! I had a quick question which I’d like to
  ask if you don’t mind. I was interested to know how you center
  yourself and clear your mind prior to writing. I’ve had a hard time clearing my mind
  in getting my thoughts out there. I truly do enjoy writing however
  it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any suggestions or hints? Thanks!

 54. Martin 3 هفته قبل

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!

  I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road.
  All the best

 55. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Hello, yup this post is really pleasant and I
  have learned lot of things from it on the topic of blogging.
  thanks.

 56. tinyurl.com 3 هفته قبل

  Very good info. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon).
  I have book marked it for later!

 57. Adelaide 3 هفته قبل

  I do not even know how I ended up right here, however
  I believed this publish was good. I don’t recognise who you might
  be but definitely you’re going to a famous blogger for those
  who aren’t already. Cheers!

 58. Layne 3 هفته قبل

  I’m more than happy to discover this website. I wanted to
  thank you for your time due to this fantastic read!!
  I definitely savored every part of it and i also have you book-marked to check out new things in your site.

 59. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hello, its nice post on the topic of media print, we all understand media is a
  wonderful source of data.

 60. Fernanda Tórtima 2 هفته قبل

  Hi are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you
  require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 61. Florence 2 هفته قبل

  If some one desires expert view concerning blogging then i recommend him/her to go to see this weblog,
  Keep up the nice work.

 62. Selene 2 هفته قبل

  Thanks on your marvelous posting! I quite enjoyed
  reading it, you are a great author.I will be sure to bookmark your blog and
  will often come back later on. I want to encourage continue your great writing, have a nice weekend!

 63. Deborah Viaro 2 هفته قبل

  I’m truly enjoying the design and layout of
  your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a designer to create
  your theme? Fantastic work!

 64. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Thanks for finally writing about >۱۰ اشتباه رایج آرایشی که پوستتان را
  خراب می‌کند – دخترونه <Liked it!

 65. Buford 2 هفته قبل

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative.

  I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you
  continue this in future. A lot of people will be benefited from your
  writing. Cheers!

 66. tinyurl.com 2 هفته قبل

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely
  donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will share this site with
  my Facebook group. Chat soon!

 67. Kerstin 2 هفته قبل

  It’s awesome designed for me to have a web page,
  which is valuable in favor of my know-how. thanks admin

 68. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi! I simply wish to offer you a big thumbs up for the
  excellent info you have got here on this post.
  I will be returning to your site for more soon.

 69. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  Thanks very nice blog!

 70. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hi colleagues, good paragraph and nice arguments commented at
  this place, I am truly enjoying by these.

 71. http://tinyurl.com/y548j4er 2 هفته قبل

  Every weekend i used to visit this site, for the reason that i want enjoyment,
  as this this web page conations in fact pleasant funny
  material too.

 72. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Have you ever considered about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is important and
  everything. However imagine if you added some
  great graphics or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this website
  could certainly be one of the very best in its niche. Wonderful blog!

 73. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Thanks for finally writing about >۱۰ اشتباه رایج
  آرایشی که پوستتان را خراب می‌کند –
  دخترونه <Loved it!

 74. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Hello! I’ve been reading your web site for
  a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout
  out from Humble Texas! Just wanted to tell
  you keep up the excellent job!

 75. Klefer 2 هفته قبل

  Thanks for sharing your thoughts about ig.

  Regards

 76. tinyurl.com 2 هفته قبل

  always i used to read smaller posts which as well clear their motive, and
  that is also happening with this post which I am reading here.

 77. Carmel 2 هفته قبل

  I used to be suggested this web site via my cousin. I’m
  not certain whether or not this post is written by means of him as no one else
  understand such designated about my difficulty. You’re wonderful!
  Thanks!

 78. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Now I am ready to do my breakfast, after having my
  breakfast coming over again to read more news.

 79. Maribel 2 هفته قبل

  Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly loved browsing your weblog posts.
  In any case I’ll be subscribing on your feed and I
  am hoping you write again soon!

 80. Venus 2 هفته قبل

  When someone writes an post he/she keeps the image of
  a user in his/her mind that how a user can know it.
  So that’s why this piece of writing is amazing. Thanks!

 81. Lashonda 2 هفته قبل

  Hello, this weekend is fastidious for me, for the reason that this point in time i am reading this
  great informative paragraph here at my home.

 82. tinyurl.com 2 هفته قبل

  I’m not sure where you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this information for
  my mission.

 83. http://tinyurl.com/y3xug3wt 2 هفته قبل

  Heya i am for the first time here. I found this board
  and I to find It truly helpful & it helped me out much.
  I’m hoping to offer something again and help others like
  you helped me.

 84. http://bit.ly/2U6BuNM 2 هفته قبل

  For hottest news you have to visit world wide web and on web I found this site as a most
  excellent website for newest updates.

 85. bit.ly 2 هفته قبل

  Greate post. Keep writing such kind of information on your
  site. Im really impressed by your blog.
  Hey there, You have done a great job. I will definitely
  digg it and for my part suggest to my friends. I’m confident they will be benefited from this
  web site.

 86. http://tinyurl.com/ 2 هفته قبل

  If you are going for best contents like me, simply visit this site all the time since it presents quality
  contents, thanks

 87. http://bit.ly/2I5oPcf 2 هفته قبل

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this
  post and also the rest of the site is extremely good.

 88. tinyurl.com 2 هفته قبل

  Simply desire to say your article is as astonishing.
  The clearness in your post is just spectacular and i could assume you are an expert
  on this subject. Fine with your permission allow me to grab your
  feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and
  please keep up the enjoyable work.

 89. Magdalena 2 هفته قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 90. Itamar Serpa 1 هفته قبل

  Hello There. I found your weblog the usage of msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to learn more
  of your helpful information. Thank you for the
  post. I will definitely comeback.

 91. Erna 1 هفته قبل

  I every time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user
  of internet thus from now I am using net
  for posts, thanks to web.

 92. Bennett 1 هفته قبل

  Greetings! This is my first visit to your blog!

  We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 93. tinyurl.com 1 هفته قبل

  Hi there, You have done an excellent job. I will certainly digg it and personally recommend
  to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

 94. Kathlene 1 هفته قبل

  I am regular reader, how are you everybody?

  This article posted at this website is really
  nice.

 95. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  Good information. Lucky me I discovered your website by accident (stumbleupon).
  I’ve book marked it for later!

 96. Etta 1 هفته قبل

  Excellent post. I used to be checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely useful information specially the last part 🙂 I care for such
  info much. I used to be looking for this particular information for a long time.

  Thanks and best of luck.

 97. tinyurl.com 1 هفته قبل

  I do not even know how I ended up here, but I
  thought this post was good. I don’t know who you are but
  certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 98. Rodrigo Branco 1 هفته قبل

  Spot on with this write-up, I honestly think this amazing site needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for
  the information!

 99. http://tinyurl.com/ 1 هفته قبل

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging glance easy. The entire look of your web site is great, as smartly
  as the content!

 100. Carlos Magno Nunes Barcelos 1 هفته قبل

  Wow, fantastic weblog format! How long have you been blogging for?

  you made running a blog look easy. The full glance of your site
  is fantastic, as smartly as the content material!

 101. Leonardo Martins de Almeida 1 هفته قبل

  I don’t know whether it’s just me or if everyone else encountering problems with your website.
  It appears as if some of the text in your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let
  me know if this is happening to them too? This might be a issue with my browser because I’ve had this happen before.

  Appreciate it

 102. Mauro Pereira Martins cunhado 1 هفته قبل

  I visited many sites but the audio feature for audio songs present at this web site is
  genuinely marvelous.

 103. Grupo Coral 1 هفته قبل

  I’m curious to find out what blog system you
  are using? I’m experiencing some minor security problems with
  my latest blog and I’d like to find something more
  secure. Do you have any recommendations?

 104. Carlos Magno Nunes Barcelos 7 روز قبل

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if
  you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 105. Grupo Coral 7 روز قبل

  Hello to every one, as I am truly eager of reading this weblog’s post to be updated regularly.

  It includes nice stuff.

 106. Grupo Coral 6 روز قبل

  Touche. Solid arguments. Keep up the amazing spirit.

 107. Leonardo Martins de Almeida 6 روز قبل

  What’s up colleagues, its wonderful paragraph regarding educationand fully defined, keep it up all the time.

 108. Bichara Previc 5 روز قبل

  Hi there! I just would like to give you a big thumbs
  up for the excellent information you have got here on this post.
  I am coming back to your web site for more soon.

 109. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  These are truly enormous ideas in regarding blogging.
  You have touched some fastidious factors here. Any way
  keep up wrinting.

 110. Rodrigo Branco 5 روز قبل

  If some one desires expert view on the topic of blogging and site-building afterward i suggest him/her to pay a
  quick visit this website, Keep up the nice work.

 111. This post is priceless. When can I find out more?

 112. Carlos Magno Nunes Barcelos 5 روز قبل

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for
  ig

 113. tinyurl.com 5 روز قبل

  Awesome! Its truly remarkable article, I have got much clear idea concerning from this article.

 114. Audrea 5 روز قبل

  What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of this website;
  this web site contains amazing and genuinely excellent material in favor of readers.

 115. tinyurl.com 5 روز قبل

  Very soon this website will be famous amid all blog viewers, due to it’s
  pleasant articles or reviews

 116. Nice blog here! Also your site loads up fast! What host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site
  loaded up as fast as yours lol

 117. Leandro Martins de Almeida 5 روز قبل

  Hello, just wanted to tell you, I liked this article.
  It was helpful. Keep on posting!

 118. Carlos Magno Nunes Barcelos 4 روز قبل

  I am extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a
  paid theme or did you customize it yourself? Either
  way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like
  this one these days.

 119. http://tinyurl.com/y3l7juq7 4 روز قبل

  I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i’m happy to show
  that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most undoubtedly will make certain to do not forget this website and provides
  it a look on a continuing basis.

 120. Appreciating the commitment you put into your site and in depth information you
  offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated
  rehashed information. Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS
  feeds to my Google account.

 121. Cindi 4 روز قبل

  Hello There. I discovered your blog the use of msn. This is a very smartly
  written article. I will be sure to bookmark it and come back to read extra of your useful
  info. Thank you for the post. I’ll certainly return.

 122. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  It’s enormous that you are getting ideas from this post as well as from our dialogue made at this place.

 123. Ahaa, its pleasant dialogue concerning this paragraph here
  at this weblog, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 124. Leonardo Martins de Almeida 4 روز قبل

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this info for
  my mission.

 125. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this
  web page, and paragraph is really fruitful designed for me,
  keep up posting such articles or reviews.

 126. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  Its such as you read my mind! You seem to understand a lot approximately this, such as
  you wrote the ebook in it or something. I think that
  you just could do with some % to power the message home a bit, however instead
  of that, this is wonderful blog. An excellent read.
  I’ll definitely be back.

 127. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hi, i feel that i noticed you visited my web site thus i came to return the choose?.I’m trying to to find issues to improve my site!I
  assume its ok to make use of some of your ideas!!

 128. tinyurl.com 4 روز قبل

  You made some good points there. I checked on the internet to find out more about the issue and found
  most people will go along with your views on this website.

 129. Charles 4 روز قبل

  I used to be able to find good info from your articles.

 130. Keep on writing, great job!

 131. Shari 4 روز قبل

  Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me
  to try and do it! Your writing style has been amazed me.

  Thanks, very great post.

 132. tinyurl.com 4 روز قبل

  Hello this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 133. tinyurl.com 4 روز قبل

  I’m gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this webpage on regular basis to obtain updated from latest reports.

 134. Joel 4 روز قبل

  Hi there! This post could not be written much better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I’ll forward this article
  to him. Fairly certain he’s going to have a very good
  read. Thanks for sharing!

 135. Amelia 4 روز قبل

  What i do not realize is actually how you’re not really a lot more smartly-appreciated than you might be now.
  You are very intelligent. You recognize therefore considerably in relation to
  this subject, made me in my view consider it from a lot of various
  angles. Its like men and women don’t seem to be
  involved except it is something to do with Girl gaga!
  Your own stuffs nice. Always deal with it up!

 136. Florida 4 روز قبل

  It’s actually very complex in this full of activity life to listen news on Television, thus I
  just use internet for that reason, and take the newest news.

 137. Leandro Martins de Almeida 4 روز قبل

  Heya this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
  have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
  knowledge so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 138. Rolando 4 روز قبل

  Hey! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new posts.

 139. Karin 3 روز قبل

  Fantastic website. Lots of useful information here. I’m sending it to
  several pals ans also sharing in delicious. And naturally, thanks for your effort!

 140. Kristi 3 روز قبل

  whoah this blog is magnificent i love reading your posts.
  Keep up the good work! You know, a lot of persons are
  looking around for this info, you could aid them greatly.

 141. Maxwell 3 روز قبل

  Wonderful website. Lots of helpful info here. I’m sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thanks on your sweat!

 142. bit.ly 3 روز قبل

  What i do not realize is in fact how you’re no longer really much more neatly-appreciated than you may be now.
  You’re so intelligent. You already know thus significantly in the case of this topic, produced me
  individually consider it from a lot of various angles.
  Its like men and women are not involved unless it’s something to accomplish with Woman gaga!
  Your personal stuffs excellent. All the time take care of
  it up!

 143. tinyurl.com 3 روز قبل

  For newest news you have to pay a visit internet and
  on world-wide-web I found this site as a finest
  site for most recent updates.

 144. Kina 3 روز قبل

  Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this
  post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this.

  I will forward this post to him. Pretty sure
  he will have a good read. Thank you for sharing!

 145. Russell 3 روز قبل

  This design is incredible! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.

  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 146. tinyurl.com 3 روز قبل

  Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d
  like to shoot you an email. I’ve got some ideas for your blog you might
  be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 147. tinyurl.com 3 روز قبل

  Hi there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own.
  Do you require any html coding expertise to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!

 148. Kris 3 روز قبل

  I think the admin of this site is really working hard in support of his
  web page, since here every stuff is quality based information.

 149. http://tinyurl.com/ 2 روز قبل

  I enjoy what you guys are usually up too. This sort of
  clever work and exposure! Keep up the amazing works guys I’ve you guys to my blogroll.

 150. An interesting discussion is definitely worth comment. I believe that you need to
  publish more on this subject matter, it may not be a taboo subject
  but typically people don’t talk about these subjects.

  To the next! Many thanks!!

 151. Marc 2 روز قبل

  If some one desires expert view about running a blog afterward i recommend
  him/her to visit this webpage, Keep up the nice job.

 152. Augustina 2 روز قبل

  There’s definately a lot to find out about this topic. I love all of the points you have made.

 153. Leandro Martins de Almeida 2 روز قبل

  Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at a few of the articles I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back
  regularly!

 154. tinyurl.com 2 روز قبل

  Hello I am so excited I found your blog, I really
  found you by error, while I was researching
  on Google for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to go through it all at
  the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

 155. http://tinyurl.com/ 2 روز قبل

  Wow, awesome blog structure! How long have you been running a blog for?

  you made running a blog look easy. The whole look of your website is wonderful, let alone the content!

 156. Grupo Coral 2 روز قبل

  I simply could not leave your website prior to suggesting that I really enjoyed the standard
  info a person provide in your guests? Is going to be back steadily in order
  to check up on new posts

 157. Leandro Martins de Almeida 2 روز قبل

  If you are going for finest contents like me, simply pay a
  visit this site every day for the reason that it gives feature contents, thanks

 158. Bichara Previc 2 روز قبل

  Hi there everyone, it’s my first pay a visit at this site, and paragraph is genuinely fruitful for me,
  keep up posting these articles or reviews.

 159. http://tinyurl.com/ 1 روز قبل

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It truly useful & it helped me out
  much. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 160. http://tinyurl.com/yyar85ff 1 روز قبل

  Ahaa, its nice discussion about this article here at this web site, I have read
  all that, so at this time me also commenting here.

 161. Larae 1 روز قبل

  Amazing! Its genuinely amazing article, I have got much clear idea regarding from this article.

 162. Brigette 24 ساعت قبل

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you could do
  with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this
  is great blog. A great read. I’ll definitely be back.

 163. tinyurl.com 20 ساعت قبل

  Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter
  group? There’s a lot of people that I think would really enjoy
  your content. Please let me know. Many thanks

 164. tinyurl.com 18 ساعت قبل

  Hi! I just want to offer you a huge thumbs up for your great information you have right here
  on this post. I will be returning to your web site for more soon.

 165. tinyurl.com 17 ساعت قبل

  I am genuinely pleased to read this blog posts which consists of lots of valuable
  data, thanks for providing such information.

 166. Jacklyn 12 ساعت قبل

  It’s difficult to find experienced people about
  this topic, but you seem like you know what you’re talking about!

  Thanks

 167. tinyurl.com 8 ساعت قبل

  Terrific article! This is the kind of info that are supposed to
  be shared around the web. Shame on the seek engines for not positioning this publish higher!
  Come on over and consult with my web site . Thanks =)

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید