۱۹ دی ماه سالروز قیام خونین مردم قم

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

قیام 19 دی,وقایع 19 دی سال 1356, نتایج قیام 19 دی

قیام ۱۹ دی با رهبری روحانیت شکل گرفت

 

گرامیداشت قیام ۱۹ دی
ویژگی خاص قیام نوزده دی شرکت و همکاری همه اقشارمردم بود. این قیام که با رهبری روحانیت شکل گرفت، ثابت کرد که شاه از حرکت مذهبی – سیاسی به رهبری روحانیت و در رأس آن ها امام خمینی (قدس سره) بیش از هر حرکت سیاسی دیگر وحشت دارد.

 

رحلت مرموز آیت الله مصطفی خمینی فرزند امام (قدس سره) در آبان ۱۳۵۶، شتاب خاصی به حرکت انقلاب اسلامی بخشید که می توان موج برخاسته از آن را به عنوان آغاز قیام عمومی مردم دانست. مجالس یادبود متعددی در سرتاسر کشور برگزار و در پی هر یک از این مجالس، تظاهرات گسترده ای علیه رژیم شاه به راه افتاد و بار دیگر امام (قدس سره) به عنوان رهبر حرکت اسلامی در جامعه مطرح گردید. از این رو دستگاه حاکم و به ویژه شخص شاه بر آن شد تا با توهین به ساحت امام (قدس سره) چهره ی ایشان را در انظار عمومی مشوش سازد و با نوشتن مقاله ای با صراحت به آن بزرگوار توهین نماید.

 

در اواسط دی ۱۳۵۶، که پاکت ممهور به مهر دربار از دفتر هویدا وزیر دربار شاه خارج می شد، کسی از کارگزاران رژیم گمان نمی برد که این نامه مانند آتش به دامن رژیم شاه بیافتد. پیک دربار نامه را به داریوش همایون، وزیر اطلاعات و جهانگردی داد و او نیز نامه را جهت انتشار به روزنامه اطلاعات داد. مسعودی صاحب امتیاز روزنامه، پس از با خبر شدن از مفاد مقاله، آن را برای آینده روزنامه خطرناک یافت و نگران و اکنش علما و روحانیون شد. اما در تماس هایی که با وزیر اطلاعات و جهانگردی و نخست وزیر (آموزگار) گرفت، دریافت که برخی از مفاد تند و تحریک آمیز آن به خواست شاه در مقاله گنجانده شده است.

شاه دستور نگارش «ایران و استعمار سرخ و سیاه» را در حالی داده بود که پیش از آن، مضامینش را در گفت و گو با خبرنگار یک مجله ی امریکایی بیان کرده بود. اما گزارشی از عراق در این باره که « آیت الله خمینی در رساله عملیه خود سلطنت را غیر شرعی اعلام کرده و این نظر در چاپ جدیدی از توضیح المسائل ایشان منتشر شده است.» خشم شاه را به آن حد برانگیخت که دستور نگارش این مقاله را داد.

 

در این مقاله – که نویسنده ی آن «احمد رشیدی مطلق» ذکر شده بود – به طور صریح بی حجابی را فضیلت دانسته و حجاب، کهنه پرستی و ارتجاع سیاه معرفی و به ساحت مرجع عالم تشیّع، امام خمینی (قدس سره) اهانت کرده و قیام پانزده خرداد ۱۳۴۲، توطئه استعمار سرخ و سیاه معرفی شده بود. با پخش سراسری روزنامه اطلاعات و رسیدن آن به شهر قم، اولین واکنش ها آغاز شد. طلاب جوان، پس از خواندن مقاله، به خشم آمدند.

 

مدرسین حوزه علمیه ی قم پس از اطلاع از محتوای مقاله، در بیت آیت الله حسین نوری گرد آمدند تا اقدامی هماهنگ علیه رژیم داشته باشند و پس از بررسی ابعاد گوناگون مسأله، تصمیم گرفته شد که هجدهم دی درس های حوزه تعطیل شود.

 

قیام 19 دی,وقایع 19 دی سال 1356, نتایج قیام 19 دی

ویژگی خاص قیام ۱۹ دی شرکت و همکاری همه اقشارمردم بود

 

صبح هجدهم دی، طلاب با تشکیل اجتماعی بزرگی، تظاهرات و راهپیمایی خود را آرام به سوی منازل مراجع وقت آغاز کردند و با تجمع در مقابل منازل ایشان با دادن شعارهایی به حمایت از امام (قدس سره) پرداختند. نیروهای امنیتی ابتدا با یورش به صف تظاهر کنندگان سعی در متفرق نمودن و ممانعت از راهپیمایی طلاب کردند. اما وقتی با مقاومت آن ها رو به رو شدند، اعلام کردند در صورتی که راهپیمایان شعار ندهند و آرام حرکت کنند، می توانند به تظاهرات خود ادامه دهند. عده ای از طلاب در مقابل بیت مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی (قدس سره) تجمع کردند و معظم له طی سخنانی فرمودند: « این ها به آن آقا [امام خمینی] توهین نکردند. این ها به ما توهین کردند، برای این که این ها با این کارشان نشان دادند و خواستند بگویند که آن آقا [امام خمینی] با ما مخالف است و مفهوم حرفشان این است که ما با این ها (رژیم شاه) موافقیم. این که ما با این ها موافقیم، توهین به ماست. ما در گذشته با این ها مخالف بوده ایم و در آینده نیز مخالف خواهیم بود.»

 

سخنان آیت الله گلپایگانی (ره)
مردم و علما صبح روز هجدهم دی ماه به سمت منزل آیت الله گلپایگانی حرکت کردند. خیلی زود محوطه درونی و بیرونی منزل ایشان از جمعیت پر شد. آیت‏ اللّه‏ گلپایگانی با چهره‏ای غمگین و افسرده وارد می‏شوند. پس از این که ایشان آیه استرجاع (انا لله و انا الیه راجعون) را می‏خواند بغض مردم می‏ترکد و صدای گریه از هر سو بلند می‏شود .آیت ‏اللّه‏ گلپایگانی ادامه می دهند: «ما هم از وارد شدن این ضایعه بزرگ بر جامعه روحانیت و بر فقه و اجتهاد خبردار شدیم. این‏ها اشتباه می‏کنند ؛ این‏ها فکر نکنند، ما دیگر سکوت کرده ‏ایم و چیزی نخواهیم گفت و دست بر می‏داریم. این‏ها باید بدانند که اگر سر نیزه را حتی به زیر گلوی ما بگذارند، ما حرفمان را می‏زنیم».

سپس راهپیمایان، در مقابل منزل مرحوم علاّمه طباطبایی (قدس سره) تجمع کردند. اما به علت کسالت علامه، آیت الله محمد یزدی، به نمایندگی از طرف ایشان راجع به شخصیت امام خمینی (قدس سره) و مبارزات آن بزرگوار و محکومیت رژیم پهلوی در اهانت به امام (قدس سره) و روحانیت، سخنانی ایراد کرد.

تظاهر کنندگان، آن گاه در مقابل منزل و مدرسه ی آیت الله مکارم شیرازی تجمع کردند و ایشان طی سخنان فرمودند: «مسأله، مسأله ی هتاکی نسبت به آیت الله العظمی آقای خمینی نیست، این در واقع هتاکی به تمام مقدسات و به همه ی ماست … طلاب نباید از همدیگر جدا شوند و باید وحدت داشته باشند. اگر بناست زنده بمانیم، همه باید زنده بمانیم و اگر بناست بمیریم، همه باید بمیریم، جدایی بین ما نخواهد بود.» بعد از آن طلاب به منزل آیت الله وحید خراسانی رفتند. ایشان در اجتماع طلاب و تظاهرکنندگان، درباره مسأله ی آزادی زن و جایگاه آن در اجتماع از نظر اسلام سخنرانی کردند.

 

بازاریان قم با مشاهده حرکت حوزه ی علمیه به حمایت از آن تصمیم گرفتند که مغازه های خود را روز نوزدهم دی باز نکنند. روز نوزدهم دی، بازار تعطیل شد. سازمان اطلاعات و امنیت قم و شهربانی به کمک نیروهای کمکی که از تهران وارد شده بودند، در سطح شهر، به ویژه در حوالی مدارس علمیه و مرقد حضرت معصومه علیها السلام متمرکز شدند.

 

قیام 19 دی,وقایع 19 دی سال 1356,گرامیداشت قیام ۱۹ دی

در مورد شهدا و مجروحان قیام ۱۹ دی آمار دقیقی در دست نیست

 

اقشار مختلف مردم و طلاب در مقابل مدرسه ی خان و میدان آستانه تجمع کردند و باز راهپیمایی به سوی منازل بزرگان حوزه را آغاز نمودند. منزل اول، بیت آیت الله میرزا هاشم آملی (قدس سره) بود. وقتی تظاهرکنندگان به مقابل منزل ایشان رسیدند، آیت الله آملی طی سخنانی به بیان عظمت و شخصیت فوق العاده امام (قدس سره) پرداخت و هیأت حاکمه و رژیم پهلوی را مورد نفرت روحانیت و ملت قلمداد کرد.

 

ساواک قم طی گزارشی چنین می نویسد: « ساعت ۱۰:۳۰ صبح، بیش از ۵۰۰۰ نفر از طلبه های علوم دینی در مسجد اعظم اجتماع کردند و از آن جا به منزل چند تن از روحانیون رفتند و از آنان خواستند که از [امام] خمینی دفاع کنند.» نیروهای رژیم با آرایش ضد شورش، ماشین های آبپاش و نفربرهای نظامی در انتظار تجمع بعد از ظهر مردم قم بودند که مردم قصد راهپیمایی به سوی خیابان بیگدلی و منزل آیت الله نوری را داشتند.

بعد از تجمع مردم، آیت الله نوری طی سخنانی چنین گفت: « هرکجا نهضت قابل توجهی به وجود آمده، روحانیت راستین اسلام در پیشاپیش آن در حرکت بوده و رهبری نهضت به دست آنان هدایت می شد، روحانیت در حرکت جامعه نقش مؤثر و خلاّقی داشته است. مردم مسلمان، با روحانیتِ اصیل هستند. روحانیت اصیل با آیت الله العظمی آقای خمینی و در پشت سر ایشان است و مبارزه ی دستگاه طاغوتی با اسلام و رهبری آیت الله خمینی به جایی نخواهد رسید.»

پس از سخنان آیت الله نوری، انبوه جمعیت که به ده هزار نفر می رسید، راهپیمایی را آغاز، و می خواستند از طریق خیابان ساحلی به منازل آیات سلطانی طباطبایی و مشکینی بروند. اولین نشانه های درگیری به وسیله ی مأموران رژیم رخ داد. یکی از آن ها شیشه بانک صادرات را شکست و مأمور دیگری همان شیشه را با پاره آجر نشانه گرفت. همین بهانه کافی بود که اسلحه ها به طرف مردم نشانه گیری شود. با دستور فرمانده نیروهای امنیتی، تیراندازی شروع شد. با به زمین افتادن تعدادی از مردم، جمعیت در کوچه های اطراف پناه گرفتند. مردم با هر آنچه که به دست می آوردند، مقابل مأموران مسلح رژیم ایستادند. جنگ و گریز تا ساعاتی از شب ادامه یافت.

مجروحان به بیمارستان بزرگ شهر منتقل شدند و عده ای برای آگاهی از اوضاع مصدومین رو به روی بیمارستان اجتماع کردند. در این روز دست کم شش نفر شهید و ده ها تن زخمی شدند. مردم به خیابان‏های اطراف رفته، این شعار را سر می‏دادند «از جان خود گذشتیم، با خون خود نوشتیم، یا مرگ یا خمینی». این شعار زیبا در پایان آن روز غم‏انگیز، عشق بی کران مردم را به رهبر محبوب خویش نشان می‏داد. بعد از این حادثه، طلاب و علمای قم با انتشار اعلامیه ای ضمن محکوم کردن کشتار مردم بی دفاع، این سؤال را مطرح کردند که آیا فضای باز سیاسی به این معناست که اگر کسانی به مطالب غیر واقعی روزنامه اعتراض کنند، باید با گلوله پاسخ بگیرند؟
رژیم، شب بیستم دی ماه شهر را مملو از نیروهای امنیتی کرد و به نوعی در شهر حکومت نظامی اعمال کرد.

عکس العمل رژیم پس از واقعه ی خونین ۱۹ دی
رژیم پهلوی بعد از واقعه ی خونین ۱۹ دی، عده ای از کارمندان و اعضای حزب رستاخیز را جمع آوری و با به راه انداختن تظاهراتی نمایشی سعی کرد، وانمود کند که روشنفکران ایران، « شورش مرتجعین قم» را محکوم می کنند. تظاهر کنندگان، صبح روز ۲۳ دی ۱۳۵۶، سوار بر اتوبوس ها راهی قم شدند و طی یک راهپیمایی، به حمایت از شاه پرداخته و «جاوید شاه» گویان به سمت حرم حرکت کردند.

عکس العمل دیگر رژیم، به منظور انحراف افکار عمومی از رهبری امام (قدس سره) اجازه دادن فعالیت به برخی از گروه های موافق سلطنت بود که خواهان اصلاحات جزیی بودند. در همین دوران، اعلام موجودیت « کمیته دفاع از آزادی و حقوق بشر» در شمار اخبار جالب توجه است. نماینده هیأت اجراییه این کمیته با دعوت از خبرگزاری های معتبر جهان به طور رسمی موجودیت این کمیته را اعلام کرد.

 

شهدا و مجروحین ۱۹ دی
در مورد شهدا و مجروحان قیام ۱۹ دی آمار دقیقی در دست نیست. آن گونه که از گفته‏ ها و نوشته ‏های شاهدان عینی برداشت می ‏شود خیلی از مجروحان از ترس ساواک به بیمارستان مراجعه نکرده بودند؛ زیرا در آن زمان، ساواک، تظاهر کنندگان زخمی را با زنجیر به تخت بیمارستان می بست تا پس از بهبودی آنها را به ساواک منتقل نمایند. در مورد شهدا نیز غیر از چند نفر که به طور یقین در آن روز به شهادت رسیده ‏اند سخن از شهید دیگری به میان نیامده است. البته احتمال این که خانواده شماری از شهدا از ترس ساواک شهدای خود را مخفیانه به خاک سپرده باشند، ضعیف نیست. به هر تقدیر شمار مجروحان بسیار زیاد بود، اما تنها نام پنج شهید به ثبت رسیده است که سه تن از آنان طلبه، یک نفر جوان و دیگری نوجوانی سیزده ساله است.

 

علت قیام 19 دی,وقایع 19 دی سال 1356, نتایج قیام 19 دی

قیام ۱۹ دی ماهیت رژیم ضد مردمی شاه را برای بسیاری آشکار کرد

 

حضور همه اقشار در قیام ۱۹ دی
ویژگی خاص قیام ۱۹ دی شرکت و همکاری همه اقشارمردم بود. این قیام نیز همچون همیشه با رهبری روحانیت شکل گرفت، اما اگر حمایت و پیوستن مردم به روحانیت نبود، به پیروزی نمی‏رسید. پس از این که علما دروس حوزه را تعطیل کردند، اقشار مختلف مردم نیز به آنان پیوستند. بازاریان با تعطیل کردن بازار قم، نقش عمده‏ای در اعتراض به اقدامات نظام داشتند. مردم نیز پیرو جوان وارد صحنه مبارزه شدند و در حمایت از امام خمینی(ره) و روحانیت با علما و طلاب همراهی کردند.

 

واکنش مطبوعات و رسانه ‏ها به قیام ۱۹ دی
مطبوعات و رسانه ‏های آن زمان ابتدا با قضیه ۱۹ دی بسیار گذرا برخورد کرده، آن را تحقیر نمودند. آنها تلاش کردند که قیام را بسیار کوچک جلوه دهند و وانمود کنند که هیچ اتفاقی رخ نداده است. همچنین تظاهر کنندگان را مشتی افراد معلوم الحال لقب دادند که از این شهر به آن شهر در حال ترددند. «سرکوب اغتشاش قم» تعبیری بود که در رسانه‏ ها درباره قیام به کار برده شد. ولی پس از آن از تیترهایی نظیر: «تظاهرات قم به خاک و خون کشیده شد» استفاده کردند و این، نشان می‏داد که در رسانه ‏ها، افکار روشن و طرف‏دار حضرت امام(ره) و انقلاب، یافت می‏شود. به هر حال این قیام بر روند انقلاب تأثیر بسیار گذاشت و سانسورهای خبری و تحقیرها نتوانست جلو قیام و انتشار خبر آن را در سراسر کشور بگیرد.

 

نتایج و پیامدهای قیام نوزدهم دی
قیام ۱۹ دی به لحاظ نتایج و پیامدها از چند نظر شایان توجه است:
۱- سازش شاه و کارتر و تو خالی بودن شعار فضای باز سیاسی شاه را به مردم نشان داد.
۲- ثابت کرد که شاه از حرکت مذهبی – سیاسی به رهبری روحانیت و در رأس آن ها امام خمینی (قدس سره) بیش از هر حرکت سیاسی دیگر وحشت دارد.

۳- آنچه را که رژیم از آن وحشت داشت، به تبع قیام نوزده دی به وقوع پیوست و حوزه های علمیه و روحانیت در خط امام (قدس سره) به حرکت در آمدند و زمینه ای فراهم گردید که نهضت در مسیر صحیح مبارزه قرار گیرد، و ترفندهای بعدی رژیم را نیز بی اثر کرد.

۴- روشن شد که جریان حقوق بشر و فضای باز سیاسی، طلیعه ای برای میدان دادن به ملی گراها، لیبرال ها و … بوده و امریکا و رژیم شاه، عملاً در جذب مردم به سوی میانه روها موفقیتی نداشته اند و آنان هیچ پایگاهی در میان مردم ندارند.

۵- متحجرین حوزه ها و کسانی که مروج جدایی دین از سیاست بودند و همواره درس و بحث و فقه و اصول و … را به مبارزه با شاه ترجیح می دادند، شکست خوردند و مردم نیز فهمیدند که باید سراغ چه کسانی بروند.
۶- قیام ۱۹ دی ماهیت رژیم ضد مردمی شاه را برای بسیاری آشکار کرد. از آن پس بود که شعار « مرگ بر شاه» شعار اصلی و تکیه کلام توده های انقلابی شد.

۷- قیام ۱۹ دی باعث تعمیق و مردمی شدن نهضت و شرکت توده های مذهبی، به ویژه جوانان گردید.
۸- برخی از احزاب و جمعیت هایی که حرکت سیاسی خود را با اتکا به حقوق بشر کارتر و فضای باز سیاسی ایجاد شده، توسط شاه و در چهارچوب قانون اساسی شکل داده بودند، بتدریج از مردم جدا شدند و به دامن امریکا و غرب پناه بردند.

۹- با قیام قم، آهنگ حرکت انقلاب به صورت «استراتژی چهلم ها» ی پشت سر هم، با صورت و محتوای کاملاً اسلامی شتاب فزاینده و گسترده تری به خود گرفت و رهبری امام (قدس سره) به عنوان نقش اصلی مبارزه با رژیم شاه ظاهر شد.

 

نتیجه گیری
قیام ۱۹ دی قم، انقلاب اسلامی را وارد مرحله مهم و حساسی کرده بود. در اثر این قیام، زنجیره ای از حوادث و رویدادهای سرنوشت ساز و اثرگذار در سطح کشور پدید آمد؛ بطوریکه مبارزان و در رأس آنان امام (ره) بهتر و بیشتر از پیش از نتایج آن استفاده و روند پیچیده نهضت را به سمت پیروزی حتمی هدایت و رهبری کردند. اهمیت و جایگاه قیام ۱۹ دی در این بود که اولا حرکت روبه پیش انقلاب را شتاب بخشید؛ ثانیاً خصلت اسلامی و مردمی نهضت امام خمینی را ثابت و عیان تر ساخت.

کشتار مردم قم در روز ۱۹ دی و سرکوب شدید و خشن قیام عمومی در این شهر، باعث به اوج رسیدن اعتراضات و راهپیمایی ها در اغلب شهرهای ایران در روزهای بعد می شود. و از همین نقطه است که رژیم مقتدر و باثبات پهلوی دچار بحران عمیق و انقلاب می شود. قیام۱۹ دی قم زمینه ها و علل و عوامل مختلفی دارد. هرچند تبعید امام به نجف و دوری ایشان از مرکز مبارزات اسلامی قم، ادامه نهضت اسلامی را با مشکل و مانع روبه رو ساخت ولی اندیشه مبارزه و مخالفت با رژیم پهلوی به عنوان یک نظام باطل و ظالم در روح و جان مردم باقی مانده بود.

 

از این رو دوام گفتمان مبارزه که حاصل اندیشه های سیاسی امام بود، زمینه اصلی قیام ۱۹ دی محسوب می شود. علاوه بر این، دوره سخت اختناق و سرکوب نیز موجبات قیام را فراهم ساخت. درگذشت دکتر علی شریعتی، فضای بازسیاسی و مجموعه حوادث این دوره، شهادت آیت الله مصطفی خمینی و رهبری های امام خمینی و از همه مهمتر مقاله اهانت آمیز ۱۷ دی ۵۶، زمینه ها و عوامل مهم قیام ۱۹ دی بوده است.

منبع : tasnimnews.com

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

۶۱ دیدگاه
 1. http://tinyurl.com/y3gx3szt 1 هفته قبل

  I have read some good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.

  I surprise how so much attempt you set to create this sort of
  wonderful informative site.

 2. http://tinyurl.com/y6ymfosh 1 هفته قبل

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both educative
  and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is something which not enough people are speaking
  intelligently about. I am very happy that I found this in my search for something relating to this.

 3. bit.ly 1 هفته قبل

  Welcome to Morris Heating & Cooling Inc.

 4. tinyurl.com 1 هفته قبل

  great publish, very informative. I’m wondering why
  the other experts of this sector do not realize this. You must proceed your writing.
  I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 5. Maude 1 هفته قبل

  When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each
  time a comment is added I get three emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?

  Thanks a lot!

 6. Brandon 1 هفته قبل

  Thanks for finally talking about >19 دی ماه سالروز قیام خونین
  مردم قم – دخترونه <Loved it!

 7. tinyurl.com 7 روز قبل

  I blog quite often and I seriously thank
  you for your content. This article has really peaked my interest.

  I am going to bookmark your website and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your Feed as well.

 8. Celsa 7 روز قبل

  Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post
  thank you once again.

 9. Luiz Gastão Bittencourt 7 روز قبل

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what
  I submitted and say, I’m thoroughly enjoying
  your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any helpful hints for inexperienced blog
  writers? I’d really appreciate it.

 10. http://tinyurl.com 6 روز قبل

  Thankfulness to my father who told me about this webpage, this blog
  is truly amazing.

 11. http://tinyurl.com/y283wwd7 6 روز قبل

  If you would like to take a great deal from this piece of writing then you
  have to apply such strategies to your won web site.

 12. tinyurl.com 6 روز قبل

  you’re in point of fact a just right webmaster.
  The site loading speed is amazing. It kind of feels that you are doing any distinctive
  trick. Moreover, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent process in this
  topic!

 13. http://tinyurl.com 6 روز قبل

  Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

  Very useful information specifically the final section :
  ) I deal with such info a lot. I was looking for this
  particular info for a very lengthy time. Thank you and best of luck.

 14. Fernanda Tórtima 6 روز قبل

  whoah this blog is great i like studying your posts. Keep up the good work!

  You recognize, lots of people are searching around for this information, you can aid them greatly.

 15. Lance 6 روز قبل

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful
  and it has aided me out loads. I hope to contribute & help other users like its helped me.
  Good job.

 16. Paulina 6 روز قبل

  I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!

 17. Monique 6 روز قبل

  My brother suggested I might like this blog.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 18. tinyurl.com 5 روز قبل

  We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your website provided us with useful info to work on. You have
  performed a formidable task and our whole community will probably be
  thankful to you.

 19. http://tinyurl.com 5 روز قبل

  I read this post completely regarding the
  comparison of most recent and previous technologies,
  it’s amazing article.

 20. Kerstin 5 روز قبل

  Usually I don’t learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to check out and do
  it! Your writing style has been amazed me. Thank you, very great article.

 21. http://tinyurl.com/ 5 روز قبل

  Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good
  platform.

 22. http://tinyurl.com/y3dwjmog 5 روز قبل

  Your means of describing everything in this article is genuinely nice,
  every one be capable of without difficulty know it,
  Thanks a lot.

 23. Modesta 5 روز قبل

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day.
  It’s always helpful to read through content from other authors and
  use something from their web sites.

 24. Werner 5 روز قبل

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly
  the same nearly a lot often inside case you shield this
  hike.

 25. tinyurl.com 4 روز قبل

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty
  worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as
  you did, the net will be much more useful than ever before.

 26. Drew 4 روز قبل

  It is the best time to make some plans for the longer term and it’s
  time to be happy. I have learn this put up and if I could I desire to counsel you few fascinating things
  or tips. Maybe you could write next articles relating to this article.
  I want to read more things about it!

 27. tinyurl.com 4 روز قبل

  Because the admin of this web page is working, no doubt very shortly it will be renowned,
  due to its quality contents.

 28. Kandis 4 روز قبل

  Hello, i think that i saw you visited my weblog thus
  i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use some
  of your ideas!!

 29. tinyurl.com 4 روز قبل

  Ahaa, its pleasant discussion on the topic of this paragraph here
  at this weblog, I have read all that, so at this time
  me also commenting here.

 30. Bertha 4 روز قبل

  Hi to all, how is all, I think every one is getting
  more from this web site, and your views are pleasant designed
  for new users.

 31. Dann 4 روز قبل

  Very good information. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).
  I’ve bookmarked it for later!

 32. tinyurl.com 4 روز قبل

  Nice response in return of this question with solid arguments and explaining all
  regarding that.

 33. Aida 4 روز قبل

  Financial advisors enterprise is individuals business.

 34. Damian 4 روز قبل

  A monetary advisor is your planning partner.

 35. Mercedes 4 روز قبل

  It’s remarkable designed for me to have a web site, which
  is helpful in support of my experience. thanks admin

 36. http://tinyurl.com 3 روز قبل

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you
  wrote the book in it or something. I think that you can do with
  a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this
  is fantastic blog. A fantastic read. I’ll definitely be back.

 37. Evan 3 روز قبل

  What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve
  found It positively helpful and it has helped me out loads.
  I’m hoping to contribute & aid different customers like its aided me.
  Good job.

 38. Walter 3 روز قبل

  Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is
  just nice and i can assume you are an expert on this
  subject. Well with your permission allow me to grab
  your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 39. http://tinyurl.com/y5qowdve 3 روز قبل

  I got this web page from my buddy who told me on the topic of this web
  page and at the moment this time I am visiting this web site and reading very informative articles
  or reviews at this place.

 40. tinyurl.com 3 روز قبل

  Howdy I am so glad I found your web site, I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a
  all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read it all at the minute but I have bookmarked it
  and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep up the great work.

 41. tinyurl.com 3 روز قبل

  Currently it sounds like Expression Engine is the top blogging platform out there right
  now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 42. Deborah Viaro 3 روز قبل

  It’s great that you are getting thoughts from this post as well as from our discussion made here.

 43. Casie 3 روز قبل

  This is true for investment recommendation as nicely.

 44. Bennie 2 روز قبل

  Thanks in favor of sharing such a pleasant thinking, post is good,
  thats why i have read it completely

 45. tinyurl.com 2 روز قبل

  naturally like your web site however you need to test
  the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it
  very bothersome to inform the reality then again I will certainly come again again.

 46. http://tinyurl.com/ 2 روز قبل

  I like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 47. tinyurl.com 2 روز قبل

  Its such as you read my mind! You appear to grasp a lot approximately this, like you wrote the e-book in it or something.
  I think that you could do with some percent to pressure the
  message home a bit, however instead of that, that is excellent
  blog. A fantastic read. I will certainly be back.

 48. tinyurl.com 2 روز قبل

  Admiring the hard work you put into your site and in depth information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds
  to my Google account.

 49. http://tinyurl.com 2 روز قبل

  This post is priceless. When can I find out more?

 50. Maria 1 روز قبل

  I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 51. tinyurl.com 1 روز قبل

  Ahaa, its pleasant discussion about this post at this place at this
  blog, I have read all that, so now me also commenting at this place.

 52. tinyurl.com 1 روز قبل

  Excellent article! We are linking to this great article on our site.
  Keep up the great writing.

 53. Rebecca 1 روز قبل

  excellent publish, very informative. I ponder why the opposite experts of this
  sector do not understand this. You should proceed your writing.
  I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

 54. http://tinyurl.com/y2t8wxll 1 روز قبل

  Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic.
  I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way
  in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you.
  This is really a tremendous web site.

 55. Mckinley 22 ساعت قبل

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to
  be a entertainment account it. Look complicated
  to more delivered agreeable from you! By the way, how
  could we communicate?

 56. tinyurl.com 22 ساعت قبل

  Asking questions are in fact fastidious thing if you are not understanding something totally, however
  this paragraph presents good understanding
  even.

 57. Jorg 17 ساعت قبل

  Thanks for sharing your thoughts about ig. Regards

 58. Gretta 17 ساعت قبل

  We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with helpful information to work on.
  You’ve performed a formidable activity and our entire group will likely be grateful
  to you.

 59. tinyurl.com 14 ساعت قبل

  I think this is one of the most vital info for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The
  web site style is perfect, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 60. Rebbeca 12 ساعت قبل

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before
  but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking
  back frequently!

 61. tinyurl.com 5 ساعت قبل

  I really like looking through a post that can make people
  think. Also, many thanks for allowing for me to comment!

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید