۹۵ درصد مبتلایان به برونشیت سیگاری هستند

مجله تفریحی سرگرمی دخترونه

  اخبارپزشکی ,خبرهای  پزشکی ,سیگار

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، نسبت به مضرات فراوان سیگار روی دستگاه تنفسی به ویژه ریه هشدار داد و گفت: ۹۵ درصد افرادی که به بیماری برونشیت مبتلا هستند، سیگار مصرف می کنند.

  به گزارش ایرنا، برونشیت به آماس و التهاب گذرگاه هوا بین بینی و ریه ها گفته می شود. این بیماری به نای و نایژه ها آسیب می رساند. نایژه ها، لوله های هوا هستند که از آنها هوا به ریه ها وارد و خارج می شود.

 

این عارضه در اثر التهاب و تورم نای یا نایژک ها بروز می کند و به علت عفونت توسط باکتری ها و ویروس ها یا در اثر تحریکاتی مانند هوای آلوده و سیگار کشیدن ایجاد می شود. هنگامی که نایژه ‌ها ملتهب می‌ شوند، معمولاً انسداد نسبی راه تنفسی، سرفه و ترشح خلط ایجاد می شود.

 

سیدعلی جواد موسوی روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا، بیماری برونشیت را به دو نوع حاد و مزمن تقسیم کرد و افزود: ‘برونشیت حاد’ بیشتر جنبه ویروسی دارد، بیماری خطرناکی نیست و فرد مبتلا پس از مدتی بهبود می یابد.

 

وی مهمترین علت ابتلا به بیماری ‘برونشیت مزمن’ را مصرف سیگار عنوان کرد و گفت: برونشیت مزمن بیماری خطرناکی است چراکه داروها در درمان آن تاثیر چندانی ندارند و فقط سبب کاهش علائم آن می شوند.

 

فوق تخصص ریه، مهمترین راه پیشگیری از بیماری برونشیت مزمن را سیگار نکشیدن اعلام و به والدین توصیه کرد که از مصرف سیگار به خصوص در داخل منزل به شدت خودداری کنند.

موسوی بیان کرد: این بیماری در مردان و زنان مشاهده می شود و به دلیل افزایش مصرف سیگار در بین زنان، میزان ابتلا به آن در این گروه از افراد جامعه رو به گسترش است.

 

وی، سن ابتلا به بیماری برونشیت را دهه های پنجم و ششم زندگی اعلام کرد و افزود: در اثر مصرف سیگار سن ابتلا به این بیماری کاهش می یابد؛ بنابراین هرچه مصرف سیگار در سنین پایین تر آغاز شود، شاهد ابتلا به این بیماری در دهه های پایین تر زندگی خواهیم بود.

 

فوق تخصص ریه، مهمترین عامل ایجاد سرطان ریه را سیگار دانست و گفت: سیگار صدمات زیادی به ریه وارد می کند و علاوه بر بروز سرطان ریه در فرد سیگاری، سبب ایجاد برونشیت و آسم در کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، می شود.

 

موسوی به افراد سیگاری توصیه کرد که در فضاهای بسته مانند خودروها از کشیدن سیگار پرهیز کنند چراکه در این شرایط کودکان بیشترین صدمه را می بینند.

 

وی همچنین از خانواده ها خواست که در ایام نوروز از آتش زدن چوب در جنگل ها و بوستان های طبیعی خودداری کنند زیرا این کار علاوه بر آسیب احتمالی به این مناطق، به دلیل دود فراوان می تواند به ریه آسیب برساند.

 

موسوی گفت: یکی از اعضای بدن که در تصادفات رانندگی دچار آسیب می شود، ریه است؛ بنابراین لازم است افرادی که قصد سفر دارند، قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند تا دچار حادثه و آسیب به خصوص به ریه ها نشوند.

 

** علائم برونشیت

برونشیت حاد معمولاً با علائم شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش بینی، عطسه و سرفه های خشک آغاز می شود. اما این سرفه ها خیلی زود عمیق تر و دردناک تر می شوند و سرفه خلطی سبز یا زرد رنگ ایجاد می کند که گاه حاوی خون، بزاق، سلول های مرده و سایر مواد هستند.

 

در موارد ساده تر برونشیت حاد، بیشتر علائم در سه تا پنج روز برطرف می شوند اما سرفه ها باقی مانده و ممکن است تا چند هفته ادامه پیدا کنند. برونشیت حاد معمولاً با یک عفونت و بیماری باکتریایی همراه می شود که علائم خاص خود از قبیل تب و احساس بیماری دارد. عفونت باکتریایی را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد اما آنتی بیوتیک ها معمولاً در برابر عفونت های ویروسی موثر نیستند.

 

اولین نشانه برونشیت مزمن، سرفه خفیف است. این سرفه می تواند کمی خلط هم ایجاد کند. خس خس کردن و تنگی نفس نیز می تواند همراه با سرفه ایجاد شود. با پیشرفت بیماری، تنفس دشوارتر می شود و بیمار احساس می کند که باید فعالیت خود را کمتر کند.

 

 

مجلهتفریحیسرگرمیدخترونه

بدون پاسخ

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

در حال ارسال

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

ورود با حساب های شما

اطلاعات حساب خود را فراموش کرده اید